^arianne van der ^orre toonbeeld 1 self"vertrouwen Raas niet in gevaar ositie Poloteam boekt taktisch succes Flu en Van Buren verlaten ondanks winst toernooi Aanval Johan Heins op Eddy Macken net mislukt w^ORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1979 PAGINA 9 lEVENINGEN - Marianne van der Torre de absolute exponent worden genoemd een weekje tennissen om de nationale js nieuwe stijl. Stond de titelstrijd tot r kort nog in het teken van de gevestig- icputaties en fungeerden jongeren door is slechts ter figuratie van het toernooi, s vorig jaar is daar verandering in ge len. In 1978 brak Mare Albert door, on- - Itreept met een finaleplaats, twaalf t nden later haalde Marianne van der re dit huzarenstukje uit. a - a-mee is aangetoond dat de bondstraining e [een stap in de goede richting is. De van- i 18 jaar geworden Marianne van der Torre, nadat zij vórig jaar haar school afmaakte 1 [dig voor tennis koos, heeft die keuze meer gerechtvaardigd. De twee weken geleden a verde Europese jeugdtitel heeft het zé'lf- e rouwen van de Rotterdamse dermate doen B emen dat zij gisteren tussen de buien door jafrekenen met titelverdedigster Elly Ves- y die ondanks en jarenlange ervaring ten - ii aan hervositeit haar eigen lot bezegelde. v Ie stand 7-5, 4-3 en 40-30 voor de jongste de twee sloeg een spetterregentje om in een te bui en de in moeilijkheden verkerende jVessies greep het eerste teken van de wed- li Ileiding aan om de rackets bij elkaar te ten en de kleedkamer op te zoeken. Ruim Éluur duurde de onderbreking, waarna de jrwijkse kampioene op eigen opslag*moest aten de dreigende doorbraak teniet te doen. W f Elly Vessies deed juist datgene waarvoor m aarschijnlijk een uur lang bang was ge il t: zij sloeg een dubbele fout. Daarmee was heit vrijwel meteen beslecht. Marianne van Torre, die tot dat moment een toonbeeld ionbevangenheid was geweest, behoefde |is haar eigen service intact te houden om ihet eerst in haar carriere de eindstrijd van (ationale kampioenschappen te bereiken. En dat deed zij, hoewel er niet minder dan vijf matchpoints voor nodig waren. Daarmee kwam een eind aan een weliswaar niet op erg hoog peil staande ontmoeting, waar voor de omstandigheden ook niet bijzonder ge schikt waren, maar één waarin het interessant was te zien hoe de botsing tussen routine en ta lent zou verlopen. Beide speelsters leken niet geheel vrij van ze nuwen, maar merkwaardigerwijs had Marianne van der Torre zich het eerst ontdaan van die hinderlijke bijkomstigheid. „In het begin van de partij was ik wel wat gespannen", vertelde ze naderhand. „Maar ik was er vrij snel over heen. Ik kon echter zien dat Elly wel zenuw achtig bleef, tot het eind1 eigenlijk. Dat bleek vooral uit haar manier van serveren. Zij maak te erg veel dubbele fouten". Hoe koelbloedig de jonge Rotterdamse bleef bleek uit het scoreverloop aan het eind van de eerste set. „Ik had twee taktisch plannetjes doorgesproken met mijn trainster Annemieke de Jong", vertelde Marianne van der Torre la ter. „Maar toen het eerste niet goed werkte heb ik voor de tweede taktiek gekozen". Die be stond er voornamelijk in zo veel mogelijk bij het net weg te blijven om niet het risico van ge passeerd te worden te lopen en tegelijkertijd de tegenstandster wél in die kwestbare positie te manoeuvreren. Dat lukte uitstekend, want Ma rianne van der Torre werkte er een achter stand van 5-4 mee weg en liep uit naar 6-5. Toen bleek hoe kwetsbaar Elly Vessies ondanks haar grote ervaring toch nog steeds is. Onder de druk van een achterstand maakte ze fouten en de set was voor haar tegenstandster. Slechts één Het lijkt erop dat de concurrentie zich gewonnen geeft. En dat is toch een te genvaller na een tamelijk goed begin, waarin op weg naar Amsterdam een duidelijke splitsing plaats vond, en richting 's Heerenberg vooral Daniel Willems aantoonde de positie van Jan Raas aan te willen vallen. Nadien houdt de Belg, de belangrijkste concur rent van de Oranjetruidrager, zich rus tig. Of dat een gevolg is van de weinig sportieve afloop van de Ronde", van West-Duitsland (waar Willems' ploeg maat Didi Thurau moest winnen en de mannen van Peter Post de Duitser geen strobreed in de weg legden), zal de Belg en zijn ploegleider Jos Janssens wel niet vertellen, maar de inactiviteit van de formatie-is wel opvallend. Dat Fedor den Hertog, de teamgenoot van Daniel Willems, in Sittard won, doet niet terzake, want de Nederlandse weg- kampioen van 1977 was voor het klas sement tptaal onbelangrijk. De kleine jongens zijn vooral in deze lustrumronde erg actief geweest. Op weg naar 's Heerenberg reed Marcel Tinazzi lang voorop, gisteren maakte Walter Schoonjans „geschiedenis". Di rect na de start sprong de 22-jarige Bel gische neo-prof wee. Vele kilometers had hij een voorsprong van één mi nuut, daarna kreeg hij de zegen van het peloton en groeide het verschil tot zes minuten. Dat zakte door enkele uitvallen van de hoofdmacht, tot ruim honderd tellen, maar vervolgens duwde Walter Schoonjans door tot meer dan zeven minuten. Twee lekke achterbanden hielden de jonge Belg van een dik verdiende étap pezege af. In de slotfase begon het pelo ton onder aanvoering van de mannen van Peter Post te jagen en in de laatste van de vier plaatselijke omlopen in Heesch werd Walter- Schoonjans terug gepakt. Een solo van 190 kilometer zat er op. De Belg kwam als voorlaatste van de grote groep, minus enkele ach terblijvers, binnen. De overwinning ging toch naar het bui tenland. Ferdi van den Haute, die in de tweede étappe al een ritzege probeerde binnen te halen, sprong weg nadat Walter Schoonjans werd ingelopen. Wat op weg naar 's Heerenberg niet lukte, kreeg hij in Heesch wel voor el kaar. De Belg behield zijn voorsprong en zorgde ervoor, dat zijn ploeg in de profronde toch nog een succesje kon behalen. CO BUIJSMAN De uitslag van de 4e etappe, van Sittard naar Heesch, over 195 kilometer, is: 1. Ferdi van Haute (Bel-Lefevre) 4.41.34, met tijdsvergoeding 4.41.24, 2. Van de Meer (Ned-Koopmans) 4.41.35, met tijdsvergoeding 4.41.30, 3. Piet van Katwijk (Ned-Post) 4.41.35, met tijds vergoeding 4.41.32, 4. De Cnijf (Bel- Driessens) 4.41.35, 5. Oosterbosch (Ned- Post), 6. Willems (Bel-Janssens), 7. Van Gerwen (Ned-Driessens), 8. Priem (Ned-Post), 9. Hoste (Bel-Lefevre), 10. Pirard (Ned-Danguillaume), z.t. als De Cnijf. Algemeen klassement: 1 Raas 21.29.44, 2. Willems 21.29.52, 3. Vanden- broucke 21.30.11, 4. Knetemann 21.30.13, 5. Pirard 21.30.47, 6. Van den Hoek (Ned-Post) 21.30.52, 7. Ludo Pee- ters (Bel-Janssens) z.t., 8. Van Vliet (Ned-Post) 21.30.56, 9. Van Gerwen 21.30.57, 10. Heirweg 21.30.58. Dagploegenklassement: 1. Lefevre 14.4.44, 2. Post 14.04.45, 3. Driessens, 4. Koopmans, 5. Lelangue, 6. Danguillau- me, allen dezelfde tijd als Post. Algemeen ploegenklassement: 1. Janssens 64.08.23, 2. Post 64.12.10, 3. Lefevre 64.23.00. 4. Driessens 64.29.54, 5. Lelangue 64.35.47, 6. Naeye 64.38.47. Puntenklassement: 1. Willems 56 pnt, 2. Raas 45, 3. Van de Meer 37, 4. Piet van Katwijk 33, 5. Oosterbosch 32, 6. Vandenbroucke 28. Tennissen in Nieuw Vennep en Hazerswoude CVan onze tennismedewerker) NIEUW VENNEP Zoals bij vele tennistoernooien dit seizoen gooide de regen gis teren roet in het eten te Nieuw Vennep en Hazers woude. In Nieuw Vennep was de regen niet de enige spelbreker. Ook de 13-jarige Yvette Flu, nationaal jeugd kampioene in de leeftijdsca tegorie t/m, 14 jaar, bezorgde de wedstrijdleiding een on aangename verrassing. Dit jeugdig Amsterdams talent, één van de favorieten voor de eindzege in het damesen kelspel B, moet dit weekend met een distriktsploeg in Antwerpen uitkomen. Nadat ze Ineke Aalders, vierde ge plaatst, met een geweldige top-spin backhand als voor naamste wapen alle hoeken van de baan had laten zien, hield zij het bij de stand 6 1 52 en 4015 in haar voor deel voor gezien' en gaf op. Hetzelfde gebeurde met Kees- Jan van Buren. Ook hij verliet het toernooi om naar België te gaan, nadat hij de eerste ge plaatste in het herenenkelspel, C. M. v. Rijn, had uitgescha keld. In het herenenkelspel B schakelde Alfred Gelevert de als vijfde geplaatste Bram Ma dera uit. Madera, die het ge woonlijk zeer moeilijk heeft met Gelevert, won de eerste set betrekkelijk eenvoudig: 6 3. Daarna begon Madera ech ter veel fouten te maken. Fa taal voor zijn goeddeels op vastheid gebaseerdé- spelletje, want Gelevert won met twee maal 62. Hugo Ekker plaat ste zich eveneens voor de hal ve finale door een simpele overwinning op Anne-Jan v.d. Meer: 62 62. Bij de dames bereikte Mariëlle Smit de hal ve finale door winst op Petra Wessels. Haar zusje Marjo Smit ging over naar de kwartfinale door Nancy Toole te verslaan: 6—2 6—0. In Hazerswoude werd in het herenenkelspel B maar één partij gespeeld. De lokale favo riet Jan-Willem Bruin boekte een eenvoudige overwinning op Rob Stam: 63 61. Hij ontmoet nu Herman v.d. Ca- pelle in de halve finale. In het herenenkelspel C zijn twee halve finalisten bekend: Mark Nije, die Joost van Leeuwen versloeg, en Koos Kuyt, die verrassend van Jan de Mooy won. Bij dé dames in C ont moet eerste geplaatste Alie Snellenberg de Hillegomse As- trid Veenman. De andere hal ve finale zal vermoedelijk' gaan tussen Tiny van Velzen en Bertie Koemans. nuten als gevolg van het ver rassende aanvalsspel van de Éussen bepaalen de nederlaag van 65. Scoreverloop: Kabanov 01, 'Veer 11 (numerieke meer derheid), Grigoriev 12, Noordegraaf 2—2 (numeriek), Strober 32 (numeriek), Gri- giriev 33 (numeriek), Sjaga- jev 34 (numeriek), Noorde graaf 44 (numeriek), Kaba nov 45, Kotenko 46, Van den Akker 5—6 (numeriek). Tegen Joego Slavië volgde een knap herstel. De Joegoslaven hebben ter voorbereiding op de Universiade in Mexico het studententeam gestuurd, dat merendeels uit internationals bestaat maar ervaren krach ten mist in Rudic, Vezilic en Pobic. Dit niet ingespeelde team was vanaf het tweede deel kansloos tegen een soepel draaiend Oranjeteam dat in de aanval dezelfde taktiek hanteerde als eejder op de dag tegen de Russen. Alle Nederlandse doelpunten waren het gevolg van nume rieke meerderheden of straf- worpen. Scoreverloop: Lozika 01, Van Zeeland 11 (strafworp), Van den Akker (numeriek) 21, Van Mil 31 (nume riek), Van Zeeland 41 (nu meriek), Bebic 4—2 (nume-_ riek). Van Zeeland 52 (nu-* meriek), Mostor 53 (nume riek), Van Belkum 63 (nu meriek), Roje 64, Noorde graaf 74 (strafworp). Spanje leverde de verrassing door wereldkampioen Italië op 5—*5 te houden maar verloor van Rusland met 42. Roeme nië versloeg zelfs de Italianen met 109 en speelt tegen Joe- ,go Slavië gelijk 66. Na de eerste dag is de stand: 1. Sovjet Unie 24 107; 2. Roemenië 23 1615; 3. Nederland 2—2 12—10; 4. Italië 21 1415; 5. Spanje 21 79; 6. Joego Slavië 21 1013. i- il. it. li kt 22 P- et 000000 0 éderlandse werpers wa- ertil Haage (3 innings) 3x 2x 4-wijd, 5 honkslagen en 1 veldfout en Bart irijk (vijf innings) 4 - 2 - innende werper voor Ita- s Luigi Colladello, 11-4 in negen innings. Corte- eg in de vierde slagbeurt omerun met een man op nken. ortwereld YORK New York ios won de eerste wed- van de play-offs met 3 i Toronto Blizzards. Doel en Cosmos van Neeskens, 'evic en Davis, voor To- van Franks. HAAG R. Frese na het overlijden van 'p, de functie van seci;eta- ^nningmeester van het waar tot hij in een bui- wone ledenvergadering esbaar kan worden ge- LO Het hockeyteam Jong Oranje versloeg in de gelijknamige ploeg 7—2. Doelpunten: v. d. (4), Van Grimbergen, ?skens en Hein. ROTTERDAM De span ning bleef werkelijk tot het einde toe intact. Het belang rijke psychologische voor deel leek dan misschien zorgvuldig te zijn geregeld, maar zonder meer mag toch worden aangenomen dat te voren tijdens de loting niets onreglementairs was voorge vallen. Johan Heins had zui ver toevallig in de eerste, voor zowel het individuele als het landenklassement meetellende, wedstbijd bij het Europees kampioen schap voor springruiters te Rotterdam het laatste start nummer gekregen. Hij kon hierdoor natuurlijk wel dankbaar af blijven wach ten wat zijn concurrenten presteerden alvorens zelf het allerminst eenvoudige parkoers rond te gaan. Toen de Nederlandse titelhou der op Argonaut Z tenslotte in de ring verscheen, had Eddy Macken de leiding met 83.8 se conden. De verwoedè poging van Heins om de Ierse ruiter voorbij te streven, leek aan vankelijk succes op te gaan le veren. Hij was duidelijk op weg naar een snellere tijd. Het publiek voelde de geweldige apotheose aan en hield angst vallig de adem in. Maar op de voorlaatste hindernis maakte Drachten De krachtsver schillen tussen de teams aan het zeslandentoernooi water polo in Drachten zijn gering. Van de zes wedstrijden op de eerste dag eindigden er twee in een gelijkspel en werden er drie beslist met een verschil van twee doelpunten. Het Ne derlands team begon weinig overtuigend met een neder laag tegen de Sovjet Unie (5 6), maar herstelde zich knap in de avonduren door Joego Slavië met 7—4 te overwin nen. De volledige selectie van Ivo Trumbic trad aan tegen de Soyjet Unie. De Russen berei den zich zeer serieus voor op de Olympische Spelen van volgend jaar in Moskou en be schikken op dit moment over twee gelijkwaardige teams waarvan er een in Drachten speelt. Routiniers als Kabanov en Barkarov worden omringd doop-talentvolle 20-jarigen als Obotkov, Sjagajev en Nikifo- rov. En zijn zorgen voor de face-lift waaraan het Russi sche waterpolo onderhevig is. invoerders van het peloton toen dat onderweg was naar Heesch. V.l.n.r. Lubber- Oosterbosch, Knetemann en Willems. Maar Ferdi van Haute werd winnaar. HEESCH - Ook op weg naar Heesch, de finishplaats van de vierde étappe van de profronde van Nederland, is de positie van Jan Raas, de leider in het algemeen individueel klasse ment, niet in gevaar gekomen. De koers over 195 kilometer stond in het teken van de zeer lange solo vlucht van de Belg Walter Schoon jans, die echter zijn landgenoot Fer di van den Haute winnend over de streep zag gaan. Met de tweedelige vijfde étappe nog voor de boeg, kan er voor Jan Raas bij na niets meer mis gaan. Hoewel zijn grootste concurrent Daniel Willems op slechts acht seconden staat, lijkt het on waarschijnlijk dat de renner van Peter Post zijn Oranje-leiderstrui in de Beek-, se Bergen kwijt raakt. Vandaag volgt nog een korte rit van Heesch naar dé Beekse Bergen (82 kilometer), waarna de lustrumronde wordt besloten met een ploegentijdrit over 23 kilometer Als alles volgens de regels verloopt, wordt Jan Raas aan het einde van van middag gehuldigd als winnaar van de vijfde profronde van Nederland. Na Gerrie Knetemann (1976), Bert Pronk (1977) en Johan van de Velde (1978) op nieuw dus een coureur van de vroegere Zesdaagsekeizer. lië prolongeert nkbaltitel NOG WEINIG VERSCHIL IN EUROPEES RUITER- KAMPIOENSCHAP ST De Nederlandse ulploeg heeft ook de wedstrijd in de strijd e Europese honkbaltitel Italië verloren, 0—5. Het lioenschap blijft daar in het bezit van de Italia- de in het Belgische Lanaken wonende Heins een fout. De berkenstam kwam onverbid delijk naar beneden en de toe schouwers slaakten een kreet van ontluistering. Dat bete kende namelijk alsnog zes strafseconden bij zijn totaal van 79,6 seconden gevoegd waardoor Heins niet een twee de plaats genoegen moest ne- Johan Heins, even later weer keurig opgedroogd na de bo ven zijn hoofd losgebarste slagregens: „Het zijn hier alle maal goede paarden. Dan lukt het de één, dan weer de ander. Ik ben blij dat het niet voort durend heeft geregend. Er wa ren nu in ieder geval nog geen diepe sporen. Anders kan het ook een nadeel zijn dat je als laatste moet vertrekken. Dan is het terrein al helemaal om gewoeld. Inderdaad is die eer ste plaats voor Eddy Macken nu op zijn beurt weer een mentale opkikker. Maar er kan de komende dagen nog zo ontzettend veel veranderen". Radikaal Na de wedstrijd om de West- land Utrecht Hypotheekbank- prijs is er nog bitter weinig te voorspellen omtrent,de uitein delijke afloop: wat de in totaal zevenenveertig deelnemende ruiters ondërling noch wat de strijd om de landenprijs be treft. De Oostenrijkse favoriet Hugo Simon, met Gladstone voorlopig op de vijfde plaats, hierover: „Er kan nog van al les gebeuren. De eerste tien, vijftien ruiters staan zo dicht bij elkaar dat de hele stand even snel weer radikaal omge gooid kan worden. Het kaf heeft zich weliswaar enigszins van het koren gescheiden, want de echte kanshebbers hebben geen belangrijke ste ken laten vallen, maar er blijft nog genoeg gedrang bestaan Ook in het landenklassement heeft de overwinning van Eddy Macken met Carroll's Boomerang een duidelijke na werking gehad. Zijn landge noot luitenant Con Power ein- digde bovendien op de vijfde plaats zodat Ierland nu de ranglijst aanvoert voor West Duitsland, Frankrijk en Ne derland. De bescheiden vierde klassering is met name te wij ten aan het teleurstellende op treden van Anton Ebben. De routinier kwam met Jumbo Design niet verder dan de der tigste plaats, onder meer door een slordige fout op de vijfde hindernis. De vierde Neder lander, Dick Wieken, die kort voor dit evenement Franke Sloothaak moest komen ver- Marianne van der Torre in haar strijd tegen Elly Vessies, die verloor en daardoor haar Nederlandse titel in de halve eindstrijd kwijtraakte. Marianne van der Torre verzuimde niet van de toen ontstane kans gebruik te maken, waarmee zij finaliste werd en nu Marijke Schaar ont moet. Deze leek lang af te stevenen op een ne derlaag tegen de zich van een ergerlijke vorm van "ballontennis" bedienende Nora Blom. maar uit een achterstand van 6-2 en 4-1 kwam de 34-jarige veelvoudige kampioene terug. Zij won uiteindelijk met 2-6,6-4,6-4, waardoor er in de eindstrijd van morgen sprake is. van een leeftijdsverschil van zestien jaar. Waarbij Mari anne van der Torre ondanks een balans van 0-3 tegen Marijke Schaar favoriete lijkt voor de ti tel. FRANK WERKMAN De resultaten waren: Damesenkelspel, halve finales: Marijke SchaarNora Blom 26 64 64, Marianne van der TorreElly Vessies 75 6—3; Heren- dubbel, halve finales: Gorter/Van MinHem mes/Koek 62 63 26 62, Fleury/San- dersAlbert/Vletter 64 63 62; Ge mengd ddbbel, halve finales: Els Veentjes- /KoekNanette Schutte/Appelbopm 62 63. Van het statische systeem met de vaste middenvoor, waaro ver alle aanvallen lopen, zijn de Russen noodgedwongen af gestapt. De modernere aknpak waarbij in aanvallend opzicht creativiteit en snelheid in de contra-attack doorslaggevende factoren zijn, kwam in het duel duidelijk boven water. Oranje werd gedwongen met snelle balcirculatie te specule ren op herhaling van overtre-, dingen wat een numerieke meerderheid tot gevolg zou hebben. Dit tactische foefje oogstte succes. Acht keer werd een tegenstander voor 45 se conden uit het bassin gestuurd. Maar de Nederlandse^ score was niet waterdicht. Vijfmaal werd doeltreffend uitgehaald, twee maal - op kritieke punten in de wedstrijd - werd ge knoeid. Deze schotloze mo menten en de Wanordelijke defensie in de eerste vijf mi- De Ier Eddy Macken in actie met het paard Carroll's Boomerang. vangen omdat die geen Neder landse paarden had, werd met niet minder dan vijf spring- fouten slechts als veertigste geklasseerd. Henk Nooren, verdienstelijk achtste met Funest: „Anton Ebben had één springfout minder moeten maken. Wat betreft Dick Wieken wisten we dat Caddy Z geen al te snel paard is. Maar er is ook hier nog niets verloren. We zullen in ieder geval allemaal ons ui terste best doen om die Euro pese titel te prolongeren. Wat is dit trouwens een geweldig moeilijk parkoers. Overal kun nen fouten worden gemaakt. Steeds moeten we goed op blij ven passen. De concentratie mag geen moment verslappen. En je moet echt voluit gaan om binnen de vastgestelde tijd te blijven. Geen wonder dat er al zoveel strafseconden zijn uitgedeeld. Lof daarom voor de ontwerpers. Het mag im mers best moeilijk zijn: het gaat per slot van rekening om een Europees kampioenschap". DICK KIERS Tussenstand individueel kam pioenschap: 1. Eddy Macken- Carroll's Boomerang (Ier) '0,00 punten; 2. Johan Hein-' s/Argonaut Z (Ned) 0,90 pun ten; 3. Paul Schockemöhle- /Deister (Wdl) 1,10 punten; 4. Eric Leroyer/Flambeau C (Fra) 1,35 punten; 5. Captain Con Power/Rockbarton (Ier) 1,85 punten; 6. Hugo Simon/G ladstone (Oos) 2,10 punten; 7. Gilles Bertran de Balanda/Ga- loubet A (Fra) 2,50 punten; 8. Henk Nooren/Funest (Ned) 3,45 punten; 9. Eric Wauters- /Highland Mist (Bel) 3,90 pun ten; 10. Derek Ricketts/Hydro- phane Goldstream (Gbr) 4,65 punten. Landenklassement: 1. Ierland 8,85 pünten; 2.' West Duitsland 10,95 punten; 3. Frankrijk 13,95 pünten; 4. Nederland 16,30 punten; 5. Groot Brittan- nië 16,70 punten; 6. België 16,75 punten; 7. Zwitserland 22,75 punten; 8. Polen 38,75 punten; 9. Zweden 51,75 pun- tenj 10. Rusland 72,45.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9