Ziekenfondsen willen volledige openheid over ,Smallenbroek-pot Schokkend VN-rapport 11er eed over moderne Chomeini breidt censuur uit Slavenhandel Apothekers Extra tientje99 voor specialisten achterhaalde zaak Van der Klaauw en de kernwapens oosop groothandel Uitstel van proces Menten nog onzeker NNENLAND/BUITENLAND leidse courant ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1979 PAGINA 7 .Wj fieidaeSoma/ïtt ONDER de al van vakantie teruggekeerde Tweede Kamer leden is beroering ontstaan over uitspraken van minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken tegenover zijn Westduitse ambtgenoot Genscher over de mogelijke invoe ring van nieuwe taktische kernwapens als antwoord op de Russische SS-20-raket. De minister zei deze week in Bonn dat „Nederland een besluit van het hele Navo-bondgesnoot- schap over de strategie, die mede is gebaseerd op het al dan niet invoeren van moderne taktische wapens, zal eerbiedi gen". In de fracties van PvdA, CDA en D'66 werd opgewonden gesteld dat de uitspraak van Van der Klaauw verdacht veel lijkt op een toezegging, dat Nederland geen moeilijkheden zal maken over een invoering van nieuwe taktische kernwa pens. Indien die interpretatie juist zou zijn hebben zij tegen zo'n uitspraak terecht groot bezwaar. In het voorjaar is immers tussen kamer en regering overeengekomen dat er uitgebreid en intensief overleg zal plaatsvinden met het par lement alvorens de regering binnen het Navo-bondgenoot- scHap een standpunt inneemt over de invoering van takti sche kernwapens. Daarover moet volgens de plannen half december een beslissing vallen, terwijl is afgesproken, dat overleg tussen parlement en regering in Nederland in het late najaar zal plaatsvinden. MaAR al houden de kamerleden de regering onverkort aan de afspraak, dat het parlement zal meepraten over'deze voor de internationale veiligheid zo belangrijke beslissing, hun op winding is niet goed te begrijpen. Want wat heeft minister Van der Klaauw nu eigenlijk helemaal gezegd? Niet meer dan dat Nederland nadat het hele bondgenootschap, dus óók Nederland, heeft ingestemd met een antwoord op de Russische SS-20, dat besluit zal eerbiedigen. En dat is vol strekt logisch; een besluit waarmee je straks zelf eventueel instemt, dat eerbiedig je dan ook. Van der Klaauw kan dus met zijn overigens wel wat wollige uitspraak nog alle kanten uit. intu waaRECHT De Vereniging van Zieken en Idsen heeft er geen behoefte meer aan een rerkp tientje te betalen op de verpleegprijs p academische ziekenhuizen ten behoeve tan P zg- Smallenbroek-pot. Met dit in 1970 net leven geroepen fonds, dat door de aca- jnische ziekenhuizen zelf wordt beheerd, V| een regeling gefinancierd moeten wor- i om specialisten die in het ziekenhuis rken, maar ook een eigen praktijk heb ben de kans te geven die praktijk stop te zetten. De ziekenfondsen willen, volgens een publicatie in hun blad, volledige open heid over hoeveel geld er inmiddels in het fonds is gevloeid (vermoedelijk 24 tot 300 miljoen gulden) en willen ook weten wat er tot nu toe met dat geld is gebeurd. De ziekenfondsen pleitten voor informatie op korte termijn en willen die informatie verge zeld zien van accauntantsverklaringen. Het be sluit om het extra tientje ter discussie te stellen wordt ingegeven door de opvatting dat het fonds tot nu toe niet voor het gestelde doel is aangewend. Bovendien hebben de ziekenfond-' sen grote twijfels over de noodzaak van de steun aan specialisten. Het gaat namelijk om specialisten die in feite ambtenaar zijn, maar die in de tijd van het ziekenhuis maximaal één dag per week een particuliere praktijk mogen onderhouden. De gemeenschap brengt voor hen al een zeer behoorlijk salaris op, aldus het VNZ, die betwij felt of de spcialisten daarnaast nog eens extra gesteund zouden moeten worden. Overigens zou een ambtenaar/specialist er bij opgave van zijn eigen praktijk wel flink op achteruit kunnen gaan, want die ene dag eigen werk levert hem vaak een even hoog inkomen op als de vier dagen in het ziekenhuis. Vlieg verbod F-16 GEVECHTEN IN PAVEH KOSTEN AL 90 DODEN TEHERAN (AP/UPf/Reuter) De Ayatollah Ruhollah Chomeini, heeft er gisteren in Iran toe opgeroepen dat alle niet-Islamitische kranten in het land verboden worden en aange drongen op een berechting van hen die er aan werken en ze uitgeven. „Ik wil dat de revolutionaire aan klager beslag legt op alle kranten en weekbladen die tegen de Islamiti sche revolutie in gaan en de mensen die er aan verbonden zijn, moeten berecht worden", aldus Chomeini in een uitzending van de officiële radi ozender. Eerder deze maand kreeg de belang rijkste „vrije" krant van Iran, Ayande- gan, een verschijningsverbod opgelegd. Naar aanleiding van de sluiting van de krant werden deze week felle demon straties gehouden tussen voor- en te genstanders van het besluit. Deze leid den tot de ergste rellen in Teheran sinds de Islamitische revolutie half fe bruari de sjah dwong de wijk te nemen. In Iran was het gisteren overigens „een massale manifestatie vóór de Palestijn se zaak en tegen het Zionisme. In de hoofdstad Teheran kwamen honderd duizenden mensen bij de universiteit samen om daar in alle rust in het open baar te bidden op de dag die door de geestelijke leider Ayatollah Chomeini was uitgeroepen tot de dag van Palesti na. In het westen van het land woedde echter de bloedige veldslag voort bij de stad Paveh aan de grens met Irak tus sen leden van de Islamitische revoluti onaire garde en Koerdische guerrilla strijders. Het officiële dodencijfer was drie, maar volgens Koerdische bronnen Vielen er 40 doden en zou daarmee het totale dodental vanaf het begin van de strijd maandag op zo een negentig zijn gekomen. Volgens het Iraanse persbureau Pars werd bij een aanval op het ziekenhuis van Paveh een verpleegster gedood en raakte de enige arts in de stad gewond. Evenals in het enige kilometers zuide lijker gelegen Marivan schijnt de ach tergrond van de strijd in het inmiddels door zijn 7.000 inwoners verlaten Pa veh voornamelijk te zijn, dat de Koer den geen niet-Koerdischte ordetroepen willen die gehoorzamen aan de centrale regering. Van beide zijden werden gis teren voor de strijd in Paveh nog ver sterkingen aangevoerd, maar volgens Pars werd de mogelijkheid van ingrij pen door het leger bestudeerd. Volgens de televisie is de stad in han den van drie Koerdische bewegingen: troepen van de „democratische partij van Iraans Kurdistan, troepen van de Koerdische Irakees en leider Jalal Ta- lebani en guerrillastrijders van Salar Djaf, een leider van een Koerdische stam die zijn gebied aan beide zijden van de Iraans-Iraakse grens heeft. In totaal zouden in Paveh ongeveer 2.000 aanvallers tegenover 280 revoluti onaire gardisten staan. „Onderzoek Moerman therapie niet mogelijk" UTRECHT De twee jaar geleden door het ministerie van volksgezondheid inge stelde commissie „alterna tieve geneeswijzen" is niet in staat alternatieve genees wijzen voor kanker, zoals onder meer de „Moerman- therapie" op medische waar de te onderzoeken. De commissie, die onlangs wel een advies uitbracht over acu punctuur, heeft dat geschre ven in een brief aan staatse cretaris Veder-Smit. De Twee de Kamer had eerder via een motie om een dergelijk onder zoek gevraagd. ECHT In een open brief aan de directie van de farma- jtische groothandels in Nederland hebben 32 apothekers ge- itesteerd tegen de steun die zij verlenen aan apothekers die in id met het vestigingsbeleid van de Koninklijke Nederlandse itschappij ter bevordering der Pharmacie apotheken vestigen k lll„concerns" vormen. De brief is gepubliceerd in het Pharma- ï^/JJItisch Weekblad, het blad van de KNMP. Igens de briefschrijvers zal het verschijnsel van „wilde" vesti gen eerder toe- dan afnemen totdat het vestigingsbeleid een Ïttelijke basis krijgt. Intussen kunnen „kapitaalkrachtige colle- wier belangen overwegend commercieel gericht zijn, vrije- hun gang gaan", zo schrijven zij. apothekers zeggen dat dit tot ongewenste concurrentieposi- en machtsconcentraties leidt die in strijd zijn met de opvat- n over een goede beroepsuitoefening. Het gevolg is, dat het jonge apothekers steeds moeilijker wordt om via de norma- sg tot een eigen vestiging te komen. lom ontploft in Westduitse inbassade Beiroet EIROET (Reuter) Een krachtige bomexplosie heeft gis pen de ruiten van de Westduitse ambassade in Beiroet ver bid en een stalen deur uit de hengels geblazen. Niemand £kte gewond, omdat de ambassade op het moment van de |plosie was gesloten. De wijk werd wel door de politie af- lassale gratie bij jverjaardag" Indonesië KARTA (AP) Indonesië heeft donderdag zijn 34e ver Irdag van de onafhankelijkheid gevierd met het verlenen p gratie aan 15.746 gevangenen. Een groep van 3.350 ge- fjgenen werd gistermorgen voor zonsopgang vrijgelaten, peren zagen hun straf aanmerkelijk bekort. Igens verklaringen van de autoriteiten ging het alleen om ge- ïgenen die zich goed hebben gedragen. Officieel bevinden in Indonesië 39.799 mensen in totaal 135 gevangenissen Naar aanle- ding van het vliegverbod dat in Ameri ka van kracht is voor toestel len van het type F-16, zijn ook in Neder land de F-16's gecontroleerd op gebreken. Het onderzoek dat op Schip hol wordt uit gevoerd, heeft tot nu toe niets opgele verd. ROTTERDAM (ANP) De Bijzondere Strafkamer van de Rotterdamse rechtbank heeft gisteren nog geen beslissing genomen over het verzoek van Pieter Menten om zijn pro ces later dan 25 september te beginnen. De rechtbank zal eerst een aantal deskundigen aanwijzen die opnieuw een rapport moeten opstellen over de gezondheid van de van oorlogsmisdaden verdachte Blaricummer. Menten zegt zelf psychisch niet in staat te zijn op 25 september op zijn proces te komen, het geen eerder door een rapport van de Leidse zenuwarts Zeegers werd bevestigd. Parijse casino mogelijk dicht (Van onze correspondent) Parijs In Parijs heerst een zekere ontstemming over de mogelijkheid, dat het befaamde Casino de Paris, een van de symbolen van het Parijse vermaak en uitgaansleven in het zogenaamde „gay Peree" in het najaar gesloten dreigt te worden. De bedrijfskosten zijn dermate opgelopen, dat de directie zich genoodzaakt ziet een deel van het technische personeel te ontslaan. De vakbonden verklaren dat zij zich daar tegen willen verzet ten, hetgeen van de zijde van de directie de actie opgeroepen 'heeft het geheel van het technisch en artistieke personeel aan de dijk te zetten. Intussen overweegt de directie voor het nieuwe seizoen niettemin een revue op stapel te zetten, die zowel min der artiesten, medewerkers en coulissen vereist. Maar indien het tot de ontslagverlening van een deel van de technici mocht ko men, dreigen de vakbonden een totale staking te ontketenen, die een van de vermaardste musichalls in Parijs en mogelijk defini tief lam zou kunnen leggen. Technici nemen watermonsters in Harrisburg HARRISBURG (AP) Technici hebben in de kerncentrale van het Amerikaanse Harrisburg een gat geboord in de twee en een halve meter dikke muur, waarachter zich het vermoe delijk geheel verwoeste reac torvat bevind. Bedoeling is om watermonsters te nemen, om zo meer aan de weet te komen over de ramp die zich eind maart in de centrale voltrok. Zeker is dat zich in het ge bouw in totaal tweeëneenhalf miljoen liter radio-actief water bevindt. INEVE (UPI) Duizenden Haïtianen worden voor elf dollar man naar de Dominicaanse republiek verkocht waar zij rden gedwongen onder omstandigheden van moderne slaver- te werken. Dit staat in een rapport van de anti-slavernijvere- jing voor de bescherming van mensenrechten dat gisteren in nève is ingediend bij de werkgroep van de Verenigde Naties |r slavernij. Volgens het rapport worden voorts miljoenen ine kinderen uitgebuit in fabrieken in Colombia, Hongkong India. jeederde van de inkomsten van de Dominicaanse republiek ht uit de suikercultuur en 90 procent van de rietsnijders zijn itiaanse migranten die zonder contract of wettelijke bescher- ng werken. Igens het rapport worden jaarlijks 12.000 Haïtianen voor elf .r per seizoen aan Dominicaanse werkgevers „verkocht", groot deel van de 280.000 Haïtianen in de Dominicaanse re- )liek lijdt aan chronische ondervoeding, een scala van ziekten de geboortesterfte is groot, het rapport wordt met name de Amerikaanse "maatschappij ransnational Gulf and Western" genoemd die zorgt voor-een i de inkomsten en waarvan de activa zijn gestegen van liljoen dollar in 1958 tot 3,3 miljard dollar in 1978. De anti- ernijvereniging noemt het rapport „een verdoemde aan- ht van vereelte ongevoeligheid voor honger, slechte gezond- jd, uitputting en vrees in het belang van maximale winst". *Ulx raPPort zeSl voorts dat in Columbia naar schatting drie mil- .*ji kinderen „economisch actief" zijn. Het rapport geeft als jrbeeld het geval van Armando. Armando begint 's morgens vier uur met stenen laden op een vrachtwagen. Elke 2.000 pen leveren hem 20 tot 25 pesos op, maar ontbijt en lunch ten op de fabriek 35 pesos. Hij kan geen contract van zijn kgever krijgen omdat hij geen 100 pesos heeft om een identi- skaart te kopen en zonder die kaart kan hij geen contract ei- iderarbeid in Hongkong wordt „gewoon" genoemd. India ft ongeveer 16,5 miljoen werkende kinderen. De Indiase re- ing probeert via de wet de arbeidsomstandigheden te verbe ten maar is niet in staat de economische omstandigheden te beteren en „kinderarbeid blijft uit pure noodzaak". Ex-KNIL militairen spraken met ambtenaren DEN HAAG Een delegatie van ex-KNIL militairen, on der wie ook de hongerstaker Salassa, heeft gisteren een ge sprek gehad met enkele top-ambtenaren van het ministerie van binnenlandse zaken. Deze ambtenaren hebben beloofd de problematiek van de niet uitgekeerde soldij nogmaals bij de nu vakantiehoudende minis ter Wiegel onder de aandacht te brengen. Zomer in Italië

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7