„Nieuwkoopse Plassen zijn nog lang niet leeggevist" V immie wordt altijd vergeten 'Langs Water wegen' in winter stalling f Een zomervakantie lang beweegt een deel van de re dactie van de Leidse Courant zich langs de waterwe gen in het Hollands Midden. Vrijwel dagelijks doet de bemanning van de Onedin kruiser verslag van haar be levenissen in het vakantievierende plassengebied. De boot is evenals vorig jaar ter beschikking gesteld door het Zoeterwoudse Bootcentrum. De varende redactiele den zijn te bereiken via de L.C.-redactie, tel. 071- 122244, maar uiteraard is eenieder welkom aan boord van het schip. Heeft u een aardige bijdrage voor deze zomerse rubriek, bel dan even of stap aan boord als u de kruiser ziet passeren. De koffie staat klaar ^TAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1979 DE 'ONEDIN' HAD BEHOUDEN VAART 'Langs Waterwegen' neemt afscheid van de zomer. In de afgelopen vier weken heeft de vaarredactie deze rubriek vanaf het water verzorgd. De vele mensen die spontaan hun medewerking hebben verleend aan de totstandkoming van deze rubriek, dankt de vaarredactie op deze wijze hartelijk. Toch moet één man nog even extra worden vermeld en wel de heer Nauta, de sponsor van de Leidse Courant-boot. Zonder de ter beschikking stelling van de boot door het Zoeterwoudse Bootcentrum, had de rubriek niet kunnen bestaan. De boot waar de redactie mee voer was de Onedin 650. De gezellige gezinskruiser van Hollandse makelij. De vaarredactie heeft in de weken dat zij met de boot voer alle weertypen meegemaakt. Want wisselvallig was het; van een redelijke storm tot prachtig zonnige dagen. De vaareigenschappen heeft de redactie dan ook tot het uiterste kunnen beproeven. De 28 PK buitenboordmotor, krachtbron van dit schip, is ruim voldoende gebleken voor de Hollandse wateren. De hoogste golf doorkliefde de Onedin met gemak. Het belangrijkste is echter (zeker voor de toekomst) dat het brandstofverbruik reuze meeviel. De vaarredactie aanvankelijk dat de tank (20 liter) na een uur of zes varen wel op zou zijn. Het bleek evenwel dat, met een beetje op je gemak varen, de tankinhoud toereikend was voor een uur of negen vaargenot. Het onderhoud van het schip kan tot een minimum beperkt worden. De boot is namelijk van gewapend polyester. Roesten is er niet bij. Over het gascomfoor, waar veelvuldig gebruik van is gemaakt voor het zetten van koffie, is de redactie zeer tevreden mede door het feit dat het gas een automatische afslag heeft. Het uitwaaien van de gasvlam heeft dus niet tot gevolg dat je half bewusteloos achter het stuurwiel hangt, of nog erger. Al met al een Hollands produkt van degelijke kwaliteit waar je sportief mee voor de dag kunt komen. De vaarredactie, gesterkt door de vele positieve reacties op de rubriek, heeft het voornemen volgend jaar zomer weer het water op te gaan om kond te doen van de wetenswaardigheden op en langs het water. De netten worden ingehaald. cyperse katten. Daar kan Pimmie met haar eenvoudige zwart met witte vacht niet tegen op. Ook heeft Pimmie veel con currentie van de jonge katjes die nou een maal altijd beter in de markt liggen dan een al wat oudere poes. Niemand heeft Pimmie tot nu toe zien zitten, en dat ter wijl zij toch altijd probeert om een goede indruk op de katlustigen te maken. Ze komt altijd belangstellend bij de tralies van haar kooitje staan en laat zich van haar beste zijde zien. Pimmie heeft zich goed aangepast aan het leven in het asiel maar het wordt onderhand wel tijd dat ze, zeker omdat uiteindelijk erg jong is, wat meer van de wereld krijgt te zien dan het kattenverblijf waar ze tot nu toe al heel wat katten heeft zien gaan en komen. Het is zelfs zo dat de katten die nu in het asiel zitten er niet langer zitten dan drie we ken, du.s daar steekt Pimmie wel schril bij af. De herkomst van Pimnjtie is niet bekend. Ze was een zwerfkat en werd door de Dierenvervoerdienst in de binnenstad van de straat geplukt. Ondanks dit straatma deliefachtige verleden is Pimmie een heel rustige, huiselijke en erg lieve poes geble ven die in de meeste huishoudens wel is in te passen. Pimmie zit graag op schoot en is verder ook erg aanhalig. Pimmie heeft gele ogen en is gesteriliseerd. Kat tenliefhebbers die er niet tegenop zien om een niet zo spectaculair ogende kat in huis te halen doen met Pimmie een goede keus. Beertje Beertje, de dwergpoedel van vorige week heeft snel een nieuw tehuis gevonden bij vriendelijke, wat oudere mensen in Zoe- terwoude. De aanvankelijk weer wat ang stige Beertje voelde zich opyailend snel op haar gemak ^pij haar nieuwe eigenaren. m Huiselijke Pimmie. verblijf in het asiel is een en het is eigenlijk verba dat Pimmie door de bezoe- rens van het asiel al die tijd over het bus fd is gezien. Het enige dat misschien in nadeel werkt is dat ze een gewone tuin- en keukenpoes is. De mensen kat uit het asiel komen halen, ge- de voorkeur aan de opvallen- meer exotische soorten zoals de Rond het oeroude msersvak hangt een tweern van romantiek. De itoere knapen die bij storm tn regen de oliekleding iantrekken om het huis te verlaten en het water op te *aan. Turend naar de ïorizon terwijl het schuim >p de golven staat en ;teeds dat voortdurende jevecht met de natuur. *Jiets voor de moderne liens, gewend geraakt aan Ie centrale verwarming en ïek bij het eerste zuchtje ,vind. 3et prachtige natuurgebied -ond Nieuwkoop, de jverbekende Nieuwkoopse Plassen, is rijk aan flora en 'auna waaronder de paling. 3e vissoort die bij nenigeen het water uit de nond laat lopen. Cor landers is één van de ingeveer dertig broodvissers' die er voor ;orgen dat de paling voor consumptie wordt [evangen. Allen zijn ze lid ran de vissersvereniging :ale Nieuwkoop-Noorden, op- ■en.Pe vaarredactie heeft het |er^Juxe Onedin-jacht verruild inpoor een eenvoudig j lyissersbootje om het werk 'ee-van een broodvisser eens ird-lan nabij mee te maken, de-tor Sanders gaat ;lft,Onverstoorbaar z'n gang. Heti De laatste twee maanden ïidthebben we een slechte z'Jnvangst. De zomer heeft a^t'liamelijk niet het goede 16fcveer voor de palingvangst. ^fr£o met de herfst is de tijd om de fuiken op te halen. Paling ruw weer hebben en te koud. Ook je meer paling bij maan." PALINGVISSERS IN NIEUWKOOP-NOORDEN: De Nieuwkoopse vissers voor het Praathuis. verschijnt in de Leidse Courant de rubriek Hond In deze rubriek wordt een hond beschreven die het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te ada an... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek Ideipschreven honden zijn alle door hondenbezitters naar het asiel uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk, maar' s ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschre- dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur' en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 131670. di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdag van en 14.00-16.00 uur. Zondag en maandag gesloten. Om te voorkomen dat deze zamerhand uitgroeit tot want het is nog steeds overwegend gevuld dit momenteel incourante hon- deze week aandacht voor van de kattige bewoners van deze Het gaat om de twee jaar genie poes Pimmie, die al weer vijf in het asiel zit en daarom ge- een veterane genoemd kan wor- aardig eind weg vissen." Onder het vertellen gaat het werk onvermoeibaar door. De fuiken worden gespannen tussen de palen die in het water zijn gezet en op kunstige wijze houdt Sanders, met een been geklemd om één van de palen, de boot in bedwang. Een visdag begint om vijf uur in de morgen en je moet toch aardig wat in je mars hebben wil je het harde bestaan kunnen volhouden. De vaarredactie, onder de indruk van het natuurschoon, begrijpt echter wel dat de vrijheid die je als visser hebt en de schoonheid van de plassen iedere dag om je heen, het vissersleven waard zijn. 'Het Praathuis' Het loopt tegen drie uur als Cor Sanders de steven van de boot keert in de richting van 'Het Praathuis',een thuishaven voor de vissers. Hier wordt de gevangen paling verkocht en tevens in de middag een bakkie koffie gedronken aan de grote houten tafel die in de rokerij staat. De vaarredactie vergezelt Cor naar dit 'baken'. Eigenaar van deze karakteristieke rokerij is Aart Leliveld. Een geboren en getogen Nieuwkoper. Aart heeft de zaak van zijn vader overgenomen in 1962. „Mijn vader heeft het weer van zijn schoonvader en om het ingewikkeld te houden, die heeft, het weer van zijn grootvader. Het bedrijf is zo rond het jaar 1900 van de grond gekomen. De zaak is eigenlijk uit nood steeds uitgebreid. Mijn grootvader was een visser. Op den duur ging hij boten verhuren. Na de oorlog kwam de jachthaven erbij. Ach, je weet hoe dat gaat met een bedrijf van vader op zoon. De prijs die je dan moet betalen die regel je met elkaar. Zou een vreemde de grond met de zaak moeten kopen dan verdient hij nooit z'n geld terug met het bedrijf zoals het nu uitgeoefend kan worden. Al de ouwe Nieuwkopers die eerst langs het water woonden zitten nu in de nieuwe wijk. De watersporters, in ieder geval mensen met veel geld, kopen de huizen voor veel geld. Niets op tegen hoor, maar het tast de sfeer wel aan. Meestal krijg je dat verkopen als iemand overlijdt. De kinderen willen geld zien en een eigen kind kan nooit die absurd hoge prijzen betalen." De rokerij is er vanaf 1930. Een paar vissers 'roken' zelf maar de rest komt bij Leliveld terecht. Leliveld levert dan weer aan de restaurants, hotels en particulieren." De vaarredactie, voorgelicht bij de sluis over de verordeningen die op de Nieuwkoopse Plassen gelden, vraagt Aart hoe het op het ogenblik is met het varen na negen uur. Dat mag namelijk niet want dan gaan de vissers de netten over de vaarten spannen. Aart: „Over het algemeen is het erg rustig na negenen, maar er zijn groepen hier die de verordeningen aan hun laars lappen. Vooral de zeeverkenners beginnen pas na negenen te leven. Het zijn wel aardige jongens maar begrip voor de visser is er niet bij. Dit jaar is er een nieuwe groep die het vaarverbod nog steeds niet begrijpt, dat komt hopelijk nog. De vorige jaren was er een vaste groep. Daar had je nooit last van! Erger zijn de speedboten op de Nieuwkoopse Plassen. Die mensen hebben geen flauw benul van wat ze aanrichten met dat hard varen over het water. De natuur wordt kapot gemaakt, fuiken worden vernield. Ze varen met een bloedgang door de kleinste slootjes. Nee, tien jaar geleden was er een verordening dat motoren boven de tien PK niet op de plassen mochten, maar dat bleek wettelijk niet te kunnen. (Dat is gebleken in het Bokma-proces; de plaatselijke advocaat had een boot met vijftig PK, lokte een proces uit en won deze. De man is overigens uit Nieuwkoop vertrokken). Voor mij mogen ze zoiets dergelijks weer invoeren. We zijn namelijk erg trots op onze plassen." Het bakkie koffie is op. De vaarredactie neemt afscheid van Cor Sanders, Aart Leliveld en al de andere vissers die de sfeer bepalen langs de Nieuwkoopse Plassen. je die twee dagen te lang in het water liet liggen dan kon je het vangen wel vergeten. Dat nylon kan als het moet een hele winter in het water blijven." De vraag of de plassen niet langzamerhand worden leeggevist wordt door Sanders ontkennend beantwoord. Sanders: „We gaan ieder jaar beter vangen. Maar dat komt ook omdat we in de visvereniging zitten. Ieder visser heeft de plicht om ieder jaar een kist met aaltjes uit te zetten. Zo'n kist weegt ongeveer een kilo of dertien en als je nagaat dat er in een kilo rond de vijfduizend aaltjes zitten, nou dan kan je een De meeste vissers hebben de pensioengerechtigde leeftijd bereikt, ook Cor Sanders. „Tegenwoordig heb ik alleen nog het vissen. Vroeger zat ik, met de winter, in het riet. Alleen van het vissen kan je niet leven. De meeste vissers die wat jonger zijn, zitten dan ook allemaal in het riet. Dat werd vroeger veel naar de bloemenveilig gebracht maar vandaag de dag wordt het alleen nog gebruikt voor de dakbedekking." „Ik heb op het ogenblik honderdvijftig a tweehonderd fuiken, van nylon. Prachtig spul voor netten. Vroeger had je van die katoenen netten en als

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5