•■l Voorschotense bibliotheek exposeert werk van „Ars-leden LEIDSE BIOSCOPEN Beklemmende veredelde rampenfilm Zeer persoonlijke film van melancholieke Herman van Veen DEZE WEEK IN Borgers, Harkes en Regout in galerie De Sluis En Verder VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1979 PAG IN A 7 Een ets van Piet de Boer. LUXOR The China syndrome (16) met Jane Fonda, Michael Douglas en Jack Lemrnon. Regie: James Bridges. VOORSCHOTEN Van 24 augustus tot 21 september wordt in de bibliotheek te Voorschoten, Wijngaarden- laan 4, een expositie gehouden met werken van Ruud Augustinus en Piet de Boer. Beide kunstenaars zijn lid van de Leidse teken- en schilderacademie „Ars Aemu- la Naturae". De in Voorschoten woonachtige Augustinus presenteert zich met aquarellen, tekeningen, plastieken en ook met in brons gegoten penningen, waarin zijn grootste kracht is ge legen. De werken van deze kunstenaar, die van een gede gen vakwerk en een hoge arstistieke begaafdheid getuigen, zijn internationaal verspreid. Hij heeft tentoonstellingen in Helsinki. Krakow, Budapest, Lissabon. Zuid-Afrika en Ja pan op zijn naam staan. Werken van hem zijn aangekocht door het Koninklijke Penningkabinet. Den Haag, het pen ningmuseum te Wroclaw (Polen) en de Goldsmith Hall te Londen. De bekende Leidse schilder Piet de Boer komt voor de dag met schilderijen, aquarellen en etsen. De werken van De Boer zijn figuratief en doortrokken van sfeer, zeker daar waar het het landschap betreft. Ook worden er enkele stadsgezichten tentoongesteld. Opvallend is een reeks ge wassen tekeningen en etsen van dieren die zich in de vrije natuur niet gemakkelijk laten waarnemen en getuigen van een raak observatievermogen. Een bezoek aan deze tentoonstelling is alleszins de moeite waard. De tentoonstelling is van maandag tot en met vrij dag geopend van 14.00-17.30. Bovendien op dinsdag en vrij dag van 19.00-21.00 en op donderdag en zaterdag van 10.00- 13.00 uur. De toegang is vrij. "v I-" Een krijttekening van Ruud Augustinus LEIDSCHENDAM Galerie de Sluis aan de Sluiskant 24 in Leidschendam biedt de kuns tliefhebbers in de maand september een geva rieerd kunstaanbod bestaande uit email van Frans Borgers, Lia Harkes met olieverf en Jos- je Regout met keramiek. De expositie wordt op 1 september om 15.00 uur geopend met fluitspel van Abbie de Quant. Frans Borgers gaat voor zijn grote emaille plaquettes uit van het menselijk lichaam. Dit abstraheert hij tot fel con trasterende kleurvlakken, die door een soepele lijn be grensd worden. Hoe abstract de uiteindelijke compositie ook mag zijn, mede door het soepel vloeiende karakter van deze contourlijhen blijft toch steeds iets mensdelijks aan wezig. Borgers gebruikt voornamelijk de primaire kleuren wit, rood en blauw, af en toe aangevuld met roze, geel en groen. De composities staan als het ware in een wit passe partout dat ook in em^il is uitgevoerd. Frans Borgers werd in 1937 geboren en volgde een opleiding aan de academie „Artibus" te Utrecht. Harkes De olieverfschilderijen en zeefdrukken van Lia Harkes moeten worden gerekend tot het zogenaamde fotorealisme. Het gaat bij deze stijl om de fotografische perfectie. Lia Harkes combineert de vrouw, opgevat als een symbool, met symbolen uit de mannelijke wereld, zoals glimmende sportwagens en motoren. Een voorbeeld daarvan is het schilderij dat de torso van een vrouw in een paars corset te zien geeft die poseert voor een zilveren Mercedes Benz. Het gaat dan ook niet om de vrouw maar om het corset. Lia Harkes werd in 1948 geboren en volgt een opleiding aan de vrije acdemie aan Den'Haag. Regout Josje Regout maakt behalve de porceleinen sieraden die al eerder in De Sluis te Zien waren ook keramische objecten en reliëfs in heldere tinten. Haar inspiratie vindt zij dicht bij huis. Het gaat om eenvoudige, alledaagse onderwerpen zoals de zon die op- en ondergaat, een drachtige koe, kat ten, ganzen en zo meer. Deze zaken worden enigszins ge stileerd zodat er een geheel ontstaat dat sterk decoratief is en tengevolge van het kleurgebruik iets opgewekts uit straalt. Josje Regout werd in 1948 geboren en volgt een op leiding op de Vrije Academie „Psychopolis" in Den Haag. Journalist Guido de Moor tracht de kunstenaar Vincent (Herman van Veen) aan de praat te krijgen. Een groepje vrouwen staat op het schoolplein verza meld om hun kinderen af te halen. Eenzaam in een t hoekje zit een lange, mage re figuur in het zwart met een droefgeestige kop. Het is de gescheiden man, die de woensdagmiddag kreeg toegewezen om zijn zoon tje te zien, daar geen mi nuut van wil missen en van plan is er een waar feest voor de jongen van te maken. Dat is het voor treffelijke begin van de film „Uit elkaar" van Her man van Veen en je gaat er even rechtop voor in je stoel zitten. Ook tijdens een interview met een gladde riooljourna list - een prachtig nummer van Guido de Moor - die de man. de kunstenaar Vincent, allerlei uitspraken in de mond tracht te leggen, ter wijl deze alleen maar melan choliek glimlachend zwijgt, krijg je het gevoel dat de ca baretier Herman van Veen geslaagd is, waar collega's vóór hem faalden. Immers Toon Hermans' „Moutarde van Sonüansee" verdronk na het eerste half uur in een sentimenteel liefdesverhaal- tje en Wim Sonneveld's po ging om de populaire rqdio- figuur, de orgelman Willem Parel op het bioscoopdoek TRIANON, EUROCINEMA I en II (Alphen) Uit elkaar (12) met Herman van Veen en Monique van cie Ven. Regie: Herman van Veen. gestalte te geven werd een pijnlijke mislukking. Om dan nog maar te zwijgen van Sonneveld's lollig bedoelde „Op de Hollandse toer". Herman van Veen heeft - met Ralph Boumans aan de camera en zo nu en dan bij de regie assisterend - een echte film willen maken, niet louter voortbordurend op zijn theatersuccessen. Maar omdat het zo'n ver schrikkelijk persoonlijke film is geworden, zullen ve len vaak moeite hebben om - na het vlijmscherp gete kende begin - verband tus sen de scènes te leggen en dat wat Van Veen niet laat zien, in te vullen Herman van Veen, die in de film de naam Vincent draagt, wil namelijk de emo tionele crisis schetsen waar in een gevoelig kunstenaar komt te verkeren na zijn echtscheiding en hij doet dit-, door telkens terugkerende flash-backs, waarbij werke lijkheid en verbeelding nog -■ al eens door elkaar worden gehaald. Het huwelijk van Vincent is stuk gelopen omdat hij ge heel in zijn theatercarrière opging en zijn vrouw ten slotte liever met „een gewo ne man" getrouwd zou wil len zijn. Omdat de film zo'n sterk autobiografisch karak ter draagt en geheel vanuit de man redeneert, kan Mo nique van de Ven de vaag gehouden rol van de echtge note niet waarmaken. Dui delijker is de band tussen de vader en het zoontje, dat hij erg mist en waarvoor de man zich enorm uitslooft - de gigantische pandabeer is daar een voorbeeld van - om hem toch maar niet te ver liezen. Deze angst vinden we terug in het droombeeld, waarin het jongetje een do delijk ongeluk overkomt. „Uil elkaar" is door zijn sprongen van heden naar verleden, van realiteit naar bange verbeelding, zo nu en dan een chaotische film ge worden, die de emotionele chaos, waarin Vincent ver zeild raakt, tracht te schilde ren en eigenlijk geen afge rond verhaal vertelt. Zo'n film staat of valt met de hoofdfiguur, die afwezig en triest yoor zich uitstaart, onbereikbaar voor diegenen, die tegen hem aanpraten (zoals bijvoorbeeld Joop Do- derer in een nogal overbodi ge sexclub-sekwentie) en Herman van Veen met zijn vogelverschrikkersjas is dat helemaal. De plotselinge herinnerin gen, die bij hem opduiken, tijdens zijn theateroptreden .of de repetities daarvan, zijn sedert Al Jolson's „The sin- ging fooi" al geen filmische nieuwigheid mèer, maar zul len bij de Van Veen-fans hun emotionele werking niet missen. De bioscoopbezoeker echter, die een afgerond verhaaltje in zijn films zoekt en niet bereid is -al te veel zelf in te vullen, zal op den duur niet langer bereid zijn Herman van Veen op zijn ego-trip te volgen en daarin schuilt het gevaar dat „Uit elkaar" niet dat succes zal opleveren dat Harlekijn - dat de film fi nancierde zonder het Pro ductiefonds aan te klampen - er van verwacht. MILO CAMERA De twaalf veroordeelden (12) Lee Marvin en Charles Bronson in een indrukwekkende film over twaalf veroordeelden die bij een kwalijk zaakje worden ingezet (reprise, eer ste week). LIDO I Moonraker (12) Het nieuwste avontuur van geheim agent 007, James Bond, is een schot in de roos. Liefhebbers van spanning en sensatie kunnen genieten van de verrichtingen van de niet meer zo piepjonge held, wederom druk in de slag met wulpse vriendinnetjes en een levensgevaarlijke anaconda (zesde week). Na alle filmrampen als aardbevingen, brandende wolkenkrabbers en omgesla gen passagiersschepen over ons heen te hebben laten gaan zonder er nu bepaald van ondersteboven te raken, laat James Bridges met „The China syndrpme" zien hoe zo'n film je wel degelijk bij de strot kan grijpen. Het gaat dit keer over eert mankement aan een kerncentrale en al heeft dit onderwerp door de ramp van Harrisburg een griezelige actualiteit ge kregen, ook zonder dit recente voorbeeld van „human error" is „The China syn drome" een film, die voor- en tegenstan ders van kernenergie tot diep nadenken zal stemmen. „The China syndrome" is de benaming, die de leiding van een kerncentrale in Zuid- Californië heeft gegeven aan het onver hoopte geval, dat er een lek zou ontstaan. Er zou dan een gat in de bodem worden ge slagen tot aan China toe en de gehele staat zou radioactief worden besmet. Maar zoiets kan met alle getroffen veiligheidsmaatrege len natuurlijk nooit gebeuren, zegt men. Bridges' film begint met een verrukkelijke steek in de richting van de televisie, als de populaire presentatrice Kimberley Wells „even" haar programma met onbenullig dagelijks nieuws voor de camera brengt. Tijdens een bezoek aan een kerncentrale is tv-presentatrice Kimberley Wells (Jane Fon da) getuige van een „storing". Kimberley - weer een voortreffelijke rol van Jane Fonda - heeft echter hogere am bities, ze wil „het harde nieuws in" en krijgt daar onverwacht de gelegenheid toe als bij een routine-bezoek aan een nieuwe kerncentrale het noodlot bijna toeslaat. Terwijl ze met haar cameraman achter glas een blik op de controlekamer mag werpen, ziet ze aan de paniekerige reacties dat er iets mis dreigt te gaan. De cameraman heeft het heimelijk allemaal op film vastge legd, maar terug in de studio blijkt dat de hoge bazen er niets voor voelen de film uit te zenden, omdat er helemaal geen melding is gemaakt van enige ongeregeldheid in de kerncentrale. De kordate Kimberley laat het daar niet bij zitten en zoekt de chef van de controleka mer Jack Godell op, die wel degelijk ge schokt blijkt te zijn door het gebeuren, maar niet bereid is enig commentaar te le veren, omdat de kerncentrale zijn troetel kind is. Niettemin gaat Godell op zoek naar de oorzaak van de „storing" en komt tot de ontstellende ontdekking, dat de aannemer ondeugdelijk materiaal heeft geleverd. Zijn grote bazen echter blijken niet van zins een miljoenenproject tijdelijk stil te leggen en de aannemer bedreigt Godell zelfs met zijn privé knokploeg. Dit alles doet de gekwelde Godell tenslotte besluiten wèl met Kimberley en haar ca-_ meraman samen te werken aan een uitzen ding, die echter van alle zijden met harde middelen wordt geboycot. Als Kimberley er tenslotte in slaagt toch nog iets „op het scherm" te krijgen, is het commentaar van de directie, dat het om een „overspannen paniekzaaier" ging, die geliquideerd moest worden.... Michael Douglas, de zoon van de oude Kirk, moet naar Hollywoodse begrippen een gouden handje hebben als producent. Eerst scoorde hij geheel onverwacht met „One flew over the cuckoo's nest", nu heeft hij met „The China syndrome" - waarin hij zelf de rol van de cameraman speelt - we derom in de roos geschoten. Jack Lemmon toont als de integere Godell, dat hij niet al leen over een komisch, maar zoals hier ook over een sterk dramatisch talent beschikt, wat er bijvoorbeeld als de gezagvoerder in „Verloren in de Bermuda-driehoek", popu lair gezegd „Airport 3', niet helemaal uit kwam. Regisseur James Bridges, die we hier eigen lijk alleen r\pg maar kennen van „The pa per chase" - onlangs nog op tv te zien - heeft dit rampenverhaaL met vaste hand geregisseerd, de humor van het begin be kwaam laten overvloeiend in een benau wende spanning als het drietal zich tegen het establishment keert om de mensheid voor een dreigende catastrofe te waarschu wen, die vanwege de zakelijke belangen door de hoge heren wordt gebagatelliseerd. MILO De spanning stijgt in de controlekamer als men de oorzaak van „de storing" niet snel genoeg kan vinden. Rechts Jack Lemmon als de gewetensvolle Jack Godell. LIDO II Martijn en de magiër (a.l.) Nieuwste Ne derlandse jeugdfilm met vele bekende acteurs en ac trices in de hoofdrollen (ma tinee, zevende week); The deer hunter (16) Robert de. Niro en John Savage in een beklemmende film, waarin de Verenigde Staten van nu hun frustraties over de oor log in Vietnam afreageren (negentiende week). LIDO III Tom and Jerry (a.l.) Het bekende tekenfilm duo dat de uitdrukking „le ven als kat en muis" op overtuigende wijze gestalte geeft (matinee, zevende week); Animal House (a.l.) Dolle komedie rond een zich doorgaans keurig netjes ge dragende student, die de bloemetjes een flink buiten zet (negentiende week). STUDIO 50 jaar Mickey Mouse (a.l.) Speciaal aan de. eerste zingende en dansende tekenfilmfiguur, die dit jaar Abraham ziet, opgedragen feestprogramma (matinee, zevende weekk Haastige spoed is zelden goed (a.l.) Vakantiefilm met de Franse komiek Pierre Richard in de hoofdrol. De film haalt bij lange na niet het niveau van een Louis de Funès (reprise, derde week). REX Zweedse porno nachten (16) Matige sexfilm. (eerste week). EUROCINEMA III (Alphen aan den Rijn) Moonraker (12) Zie Lido I (zesde week). EUROCINEMA IV (Alphen aan den Rijn) Pas op of we slaan erop (a.l.)

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7