antal slachtoffers an zeilrace zal nog flink toenemen Andrew Young: Ik zou opnieuw zo handelen Monsieur Charretier zoekt zorgvuldig het eikehout uit voor de Jadis meubelmakers. „Zjadie," zegt de Fransman zelf. JADIS fissers zagen orkaan aankomen Regering Rhodesië naar conferentie in Londen Begin wil „havik" Sjamier als premier Links-Islamieten in Iran bewaken un hoofdkwartier „IK WEET WAT HET IS ONDERDRUKT TE WORDEN" 1 L Voormalige France mag niet uitvaren IUITENLAND LEIDSE COURANT donderdag 16 augustus 1979 pagina 11 De bemanning van dit jacht kan nu onbekommerd wuiven naar de helicopter boven haar. Het jacht vaart weliswaar onder een noodzeil, maar het kan nu veilig koers zettep naar Zuid-West-Engeland. onze correspondent Bert van Vel- zen) lONDEN Dit is de sombere statistiek i de stormramp in de Ierse Zee, die |insdag een armada van meer dan 300 "jachten teisterde: Ir zijn zeventien lijken geborgen en igenomen mag worden dat dit aantal log drastisch kan toenemen. I Van de 306 schepen, die zaterdag in So lent van wal staken is het lot van 302 be- d. Maar van 28 jachten en de beman den daarvan is nog niets vernomen, e schepen hebben geen radio aan rd. De vrees bestaat dat sommige van Jie jachten met man en muis zijn ver gaan. Er bestaat met name ongerustheid over het lot van acht jeugdige beman ningsleden van een Brits jacht. Ongeveer twee dozijn jachten zijn ge heel gezonken of zwalken met grote ave rij op de ruwe zee rond. De schade loopt in de tientallen miljoenen guldens. Bij de opsporing van de jachten waarvan het lot nog niet bekend is, zijn doorlopend zeven helikopters betrokken. Er zijn dins dag en woensdag in totaal 140 personen uit een diepe corridor tussen Cornwall en de zuidkust van Ierland gered. Ofschoon de zee gisteren nog tamelijk on rustig was en de wolken witbepruikt waren, was het, in vergelijking met de orkaan van dinsdag, redelijk zeilweer. De secretaris van de Royal Ocean Racing Club, die de Fastnet Race organiseerde, ontkende dat tal van zeiljachten die aan de race deelnamen, in termen van zeewaardigheid aanzienlijk te kort zouden zijn geschoten. Hij hield ook staande dat de orkaan plotseling de armada van zeilschepen had besprongen. Maar Cornishvissers waren in het afgelopen weekeinde niet uitgevaren omdat ze de or kaan in aantocht wisten. Volgens meteorolo gen in Londen was het vorige week zater dag al duidelijk dat het ten zuidwesten van Ierland maandag en dinsdag goed zou gaan spoken. De storm begon ten oosten van Newfoundland en werd door de weerkundi gen op zijn reis over de Atlantische Oceaan vrijwel op de voet gevolgd, waarbij de storm in hevigheid met de dag toenam. De secretaris van de Royal Ocean Racing Club, Alan Green, ontkende ook dat veel jachten, terwille van snelheid, te licht van constructie waren. Maar de Amerikaan Ted Turner, na de doorberekening van de han dicap de vermoedelijke winnaar van de race, zei woensdag dat hij al jaren, als een profeet in de woestijn, had geenageerd tegen de lichte uitvoering van de schepen. Er werden volgens hem te grote concessies ge daan aan de snelheid ten koste van de zee waardigheid. Als de droeve balans van het drama is opge maakt zal een onderzoek worden ingesteld naar de vraag of het inderdaad bij een flink aantal jachten aan zeewaardigheid heeft ontbroken en of de ramp had kunnen wor den voorkomen. De HMs „Overijssel" blijft vandaag nog in het rampgebied deelnemen aan de redding soperaties. De Nederlandse oorlogsbodem is in het bijzonder belast met het dirigeren van de helikopters naar de plaatsen waar zich overlevenden in zee bevinden. Toch vanmorgen de dag aanbrak restte de hoop dat de nog niet gevonden jachten in veiligheid verkeerden, maar door het ont breken van radio aan boord niet in staat waren dit aan de angstig wachtende wereld te melden. \LISBURY De Rhodesi- he regering van premier uzorewa heeft de uitnodi- ng van Groot-Brittannië tnvaard om de conferentie et de leiders van het Patri- tisch Front over een nieu- e grondwet voor Zimbab- e-Rhodesië bij te wonen, oor het Patriottisch Front nog niet gereageerd. De mferentie begint 10 sep- mber in Londen. aar aanleiding van het nieu- e Britse vredesinitiatief heeft 1 Rhodesische nationalisten- ider, Robert Mugabe, gezegd, it hij dit alleen zou aanvaar- n als de guerillastrijdkrach- ten van het Patriottisch Front het volksleger in een onafhan kelijk Rhodesië zouden vor- Hij hoopte, dat er een totale overdracht van de macht aan het volk van Zimbabwe zou plaatsvinden. Mugabe zou het komende weekeinde het Britse initiatief bespreken met Jos hua Nkomo in Dar-Es-Salaam, de hoofdstad van Tanzania, waarvan de president, Julius Nyerere, samen met Groot- Brittannië dé voornaamste op steller was van de nieuwe vre desvoorstellen op de onlangs in Loesaka gehouden Gemene best-conferentie. Volgens weekblad ■e: RUZALEMVolgens het weekblad „Haolam Hazeh" leeft de premier van Israël, Menachim Begin, gezegd, dat lij binnen een jaar wil aftreden ten gunste van Jitsgak Sja- nier, een „extremist van de harde lijn". Deze afspraak zou ondag, na afloop van de kabinetszitting, zijn gemaakt tus- »en Begin en Sjamier. ijamier (64) is de voorzitter van de Knesset, het parlement. Hij s lid geweest van de gevechtsgroep „Irgoen Zwai Leoemi", die el heeft gestreden tegen de Britten tijdens het Britse mandaat n het voormalige Palestina. Sjamier trok zich uit de groep te ug, omdat hij die te gematigd vond en sloot zich aan bij een nog adicalere. bekend als „de bende van Stern", een omstreden [roep in de geschiedenis van Israël. ijamier werd in 1970 lid van de nu regerende partij, de Heroet, vaann hij veel volgelingen onder de „haviken" zou hebben. De .duiven" in de partij worden geleid door de minister van defen- ie, Ezer Weizman, eveneens kandidaat voor de opvolging van Jegin, maar bepaald geen vriend van hem. rEHERAN Tweeduizend Iraniërs die achter de radicale Moedjahedin-guerrillastrij- lers staan, hebben gisteren, in le gaten gehouden door :waarbewapende detachemen- en van soldaten van de revo- utie, de wacht gehouden voor Moedjahedin-hoofdkwar- Ier in Teheran, aantrekkelijk loelwit voor orthodoxe mos lims. Moedjahedin is Islamitisch maar onderhoudt nauwe be trekkingen met links en wordt door vele andere mohamme danen beschouwd als marxis tisch. Deze vielen deze week linkse doelwitten in Teheran aan. In de hoofdstad bleven giste ren gewelddadigheden uit, waarschijnlijk omdat het een openbare treurdag was ter herdenking van het marte laarschap van de zevende- eeuwse Sjia-leider, Imam Ali. De ayatollah Machmoed Tal- leghani, die door de Moedjahe din wordt beschouwd als hun geestelijk leider, zei in een preek: „Als de situatie blijft zoals ze is, dan komen er weer onderdrukkers aan de macht". BIJ VLIEGRAMP IN SOVJET-UNIE 150 DODEN MOSKOU Naar eerst nu bekend is geworden zijn zater dag boven de Oekraine twee Russische lijnvliegtuigen te gen elkaar gevlogen. Naar alle waarschijnlijkheid zijn er 150 mensen om het leven gekomen, onder wie veertien spe lers en drie functionarissen van de voetbalclub Pakhtakor Een woordvoerdster van de Russische rijksluchtvaartdienst zei, dat de toestellen, allebei Toepolevs 134, achtduizend meter hoog, bij zeer slecht zicht tegen elkaar vlogen. Bij de slachtoffers zijn geen buitenlanders. In de Sovjet-Unie wordt maar zelden melding gemaakt van vliegtuigongevallen. De laatste keer gebeurde dat op 17 maart toen een toestel neerstortte, kort nadat het in Moskou was opge stegen. Hierbij zouden negentig mensen zijn omgekomen. Even voor zijn onderhoud met Vance had Young nog een ontmoeting met de weduwe van de in 1968 ver moorde Robert Kennedy, bij de opening van een tennis- tournooi. WASHINGTON Het ontslag van de Amerikaanse VN-ambassadeur Andrew Young is voor vele Ameri kanen als een schok ervaren, maar door anderen onvermijdelijk ge noemd. Senator Frank Church zag geen andere oplossing, omdat Young het beleid van Washington tegenover de PLO niét wilde vol gen. De Republikeinse senator Hayakawa noemde het ontslag van Young een gevolg van diens „bui tengewone arrogantie". De perschef van het Witte Huis Jody Powell had echter tranen in zijn ogen toen hij Carters brief aan Young voor las, waarin de president zijn am- Young verklaarde na zijn ontslagaan vrage: „Als een dergelijke situatie zich opnieuw zou voordoen, zou ik vrijwel op dezelfde wijze handelen. Ik voelde mij gevangen tussen twee wanhopige groepen mensen. Aan de ene kant de Palestijnen die erkend willen worden en aan de andere kant de Israëli's die veiligheid willen. Ik heb getracht ons land duidelijk te maken wat er in de rest van de wereld leeft. Door mijn huidskleur behoor ik tot de groepen die weten wat het betekent onder drukt te worden en ik heb me vereen zelvigd met de onderdrukking in de wereld". Young was een van de voornaamste medewerkers van wijlen dominee Martin Luther King, de in 1968 ver moorde ijveraar voor de burgerrech ten. Young komt uit dezelfde staat als Carter, Georgia, is goed bevriend met de president en het merendeel van diens medewerkers. Young werd in 1932 in New Orleans geboren uit welvarende ouders, hij studeerde aan de Howard Universiteit in Washington en volgde een theolo gische opleiding. Na zijn studie werd hij predikant. Als naaste medewerker van King werd hij elf maal aangehou den, en eenmaal, in 1964, werd hij in Florida zo hevig door blanken gesla gen dat hij acht weken in een zieken huis moest blijven. Daarna nam hij deel aan alle marsen voor de burger rechten. Hij was bij King toen deze in Memphis werd vermoord. In 1971 ontmoette hij Carter en hielp hem in zijn campagne voor het gou verneurschap van Georgia. Zelf werd hij in 1974 in het Huis van Afgevaar digden gekozen, als kandidaat van een overwegend blank district van Atlanta. In 1976 vroeg Carter hem ambassadeur bij de VN te worden. Hij aanvaardde de post op voorwaarde dat hij mocht zeggen wat hij wilde. ADVERTENTIE. „Die rustige ruisende eiken zijn wel iets voor de heren van Jadis", mompelt monsieur Charretier in het Frans, als hij keurend rondkijkt in de bossen bij La Bresse. Hij neemt een monster. Zo gaat dat al jaren. Hij selekteert het eikehout voor de Jadis meubelmakers. Kapt 't En plant weer nieuwe bomen aan om in de houtbehoefte te kunnen blijven voorzien. Intussen maakt Jadis al die tijd massief eikehouten meubelen. Zonder franje. Ambachtelijk en oerdegelijk. Naar een ontwerp van begin deze eeuw. Aflevering direkt vanaf de werk plaats aan huis. Niemand hoeft er dus extra aan te verdienen. En dat merkje duidelijk aan de prijs. „Pas cher", zegt de Fransman. Voorbeeld van vakmanschap: combinatiekast. meubelmakers Den Haag, Weteringkade 5a, Tel. 070-858586. Zoetermeer, Oranjelaan 41, Tel. 079-164711. (Van onze correspondent) PARIJS De door een Noor se rederij aangekochte meer- boot France, nu omgedoopt tot Norway, is in de haven van Le Havre geblokkeerd door bootwerkers en sleep- boot person eel, die willen ver hinderen dat het schip naar Bremen gesleept wordt voor verbouwing. Leden van de communistische vakbond CDT bezetten sedert dinsdag de sluis Francois-1, de groot ste in haar soort ter wereld, die de ligplaats van het schip verbindt met de eigenlijke ha ven. Het personeel van de sleepbo ten, die de Norway naar bui tengaats had moeten brengen, heeft het werk neergelegd uit solidariteit met de bootwer kers. De zeer omvangrijke verbouwing van het schip zal in Bremen plaatshebben. In Le Havre, waar een grote cri sis op de werven heerst, eisen de vakbonden regeringssubsi dies of andere overheidsmaat regelen om het werk aldaar te doen verrichten. De werven in Le Havre, die een belangenge meenschap gesloten hadden om te dingen naar de op dracht, hadden een prijsopga ve van 337 miljoen franc (on geveer 160 miljoen gulden) in gediend, de Duitsers een van 110 miljoen gulden, terwijl deze zeggen drie maanden minder nodig te hebben voor de verbouwing, zodat het schip klaar zal zijn voor het zomer seizoen 1980 om de cruises naar de Caraïbische Zee te be ginnen. Schadevergoeding aangeboden na ongeluk DC-10 CHICAGO De luchtvaart maatschappij American Airli nes en de vliegtuigfabriek McDonnell Douglas hebben in totaal 60 miljoen dollar aan geboden aan nabestaanden van slachtoffers van het onge luk met een DC-10 op 25 mei bij Chicago, waarbij 273 men sen om het leven kwamen. De twee maatschappijen zullen aansprakelijkheid erkennen voor het ongeluk, waarbij een DC-10 van American Airlines bij het opstijgen van de lucht haven O'Hare een motor ver loor en neerstortte. Alleen zul len zij procederen over de hoogte van de schadevergoe dingen. Tot dusver is buiten de rechtbank om een schadeloos stelling aangeboden aan de verwanten van 112 van dc slachtoffers. In zes gevallen is dit aanbod aanvaard, in twee of drie gevallen werd het afge wezen. Geslaagde ruimte wandeling kosmonauten MOSKOU Twee Sovjet kosmonauten hebben gisteren een succesvolle ruimtewande ling volbracht en problemen met de 10 meter lange antenne van hun ruimteschip Saljoet-6 opgelost, aldus is via de televi sie te Moskou bekendgemaakt. Vladimir Ljachov en Valery Rjoemin wentelen met hun Saljoet-6 nu al 171 dagen om de aarde. Vermoed wordt dat zij dezer dagen naar de aarde zullen te rugkeren. De kosmonauten verklaarden in de uitzending dat zij zich goed voelden, en niet al te moe waren. Het uitje moet wel goed zijn uitgekomen voor de twee die al langer in de ruimte zweven dan wie dan ook en die nog nooit bezoek hebben gehad van andere kosmonauten. Gis termorgen nog had de Pravda gemeld dat het tweetal knap heimwee naar huis begon te krijgen. Artsen staken in Portugal LISSABON De tandart sen in het noorden van Por tugal hebben aangekondigd uit solidariteit met de artsen het werk neer te leggen. De artsen in het land staken al een week, omdat zij willen, dat de president een nieuw statuut voor de openbare ge zondheidszorg bekrachtigt, waarin de beloning en werk omstandigheden zijn gere geld. Dit statuut is door de vorige regering goedgekeurd. De hui dige regering wil nu een wet op de nationle gezondheids zorg invoeren, die door een linkse meerderheid is goedge keurd. Het als conservatief be kend staande medisch genoot schap, dat de staking organi seert, had de wet veroordeeld, omdat het de vrijheid van de dokter en de patient zou be perken. President Eanes, die de wet moet bekrachtigen, is niet van plan te buigen voor de druk van de stakers.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11