NuójaarlangO rente. et houder Vorrink fysiek niet meer opgewassen tegen Amsterdam99 Vakbeweging bezorgd over vertraagde VUT-regeling voor overheidspersoneel postgiro en rijkspostspaarbank Aandeel Heissler bij schietpartij Kerkrade dubieus Verzoek vrijlating Twee van Breda schokt Kamer ettelijke erkenning oor autorijsscholen J :eeds meer ziekte der werknemers van iddelbare leeftijd JNENLAND LEIDSE COURANT/I WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1979 (Van een onzer verslaggevers) ,MSTERDAM - De ontslagindiening van ene Vorrink (61) als wethouder van Ain- erdam is ook voor ingewijden - zelfs voor aar medebestuurders in het college van B. n W. - als een volslagen verrassing geko- ien. Alleen een paar kopstukken uit haar gen partij, de PvdA. waren in het geheim de hoogte gesteld. Hieruit blijkt dat de id-minister niet om gemeente-politieke re- enen van haar zetel is gestoten, zoals an- eren in Amsterdam wel is overkomen - inwege het falende drugsbeleid in de oofdstad bijvoorbeeld, waarvoor zij met aar portefeuille van gezondheidszorg ver- itwoordelijk is. c reden die Irene Vorrink voor haar besluit igeeft, namelijk de slechte toestand van haar izondheid. is inderdaad de enige doorslagge- ende. Reeds toen ze begin vorig jaar, na de val in 1977 van het kabinet Den Uyl, waarin ze minister van Volksgezondheid en Milieuhygië ne was, door de Amsterdamse PvdA werd ge vraagd zich kandidaat te stellen voor het raad- lidmaatschap en daarmee voor een wethou derszetel, wilde ze weigeren, omdat haar ge zondheid te wensen overliet. Ze gaf indertijd de voorkeur aan een kalme plaats in de Eerste Kamer. Maar de partij drong aan omdat zijn door intriges en kuiperijen verscheurde Am sterdamse gelederen dringend behoefte had den aan rust. Irene Vorrink zwichtte. Haar vergissing - en die van de PvdA-top - is volgens ingewijden geweest, dat ze de zwaarte van een wethouderspost in Amsterdam heeft onderschat. Een zetel in het college van B. en W. van „de lastige stad" geldt als nog veelei sender dan een ministerschap, en Irene Vor rink - ook qua minister geen krachtfiguur - kon het mentaal niet redden. Dit uitte zich op een bijna genante manier, toen ze in mei jl. huilend en totaal overspannen een hoorzitting moest verlaten van buurtbewoners in Amster dam-zuid, die protesteerden tegen de vestiging van een opvangcentrum voor drugsverslaafden in hun wijk. Niet het heroineprobleem in de hoofdstad ligt ten grondslag aan het vertrek van Irene Vor rink. Geen enkele wethouder zou er wel een oplossing voor hebben kunnen vinden, zo cha otisch is de toestand waarbij organisaties voor hulpverlening aan drugsverslaafden elkaar naar het leven staan teneinde de door de rege ring toegekende subsidies in de wacht te sle pen. Hoogstens kan men haar - of haar advi seurs - verwijten dat ze niet heeft ingezien hoe gebrekkig ze psychisch gewapend was tegen de spanningen die haar zouden bestormen. Toen ze eenmaal wankelde, ging ze zich verschuilen Irene Vorrink neemt ontslag als wethouder van Amsterdam (Van een onzer verslaggevers) AMATERDAM Wethouder Irene Vorrink, oud-minister van Volksgezondheid in het kabinet-Den Uyl neemt om ge zondheidsredenen ontslag als wethouder van Amsterdam. Zij zal nog enkele lopende za ken afhandelen, maar trekt zich in het najaar terug. Ver moedelijk blijft zij nog aLs lid van de PvdA-fractie zit ting houden in de gemeente raad. Mevrouw Vorrink heeft de laatste tijd veel persoonlijke en politieke problemen gehad in verband met haar drugsbeleid in de hoofdstad, dat aan zware kritiek heeft blootgestaan. Bij gaand een beschouwing over haar optreden als wethouder. achter haar ambtenaren, gaf ze het beleid uit handen, raakte ze geisoleerd. Daardoor kreeg ze ook nog eens de last van persoonlijke kri tiek te dragen, zowel vanuit de burgerij als vanuit de Amsterdamse gemeenteraad. Maar de laan uitgestuurd is Irene Vorrink niet - dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld wethou der Roel van Duijn in 1976,(men leze er diens boek „En tranen" nog maar eens op na). Ze blijft tot midden najaar op haar post om nog enkele belangrijke zaken tot in de gemeente raad toe te begeleiden, waaraan ze hard heeft gewerkt: de emancipatienota en de problema tiek rond het ziekenhuispersoneel. Ze mag raadslid blijven; per slot van rekening hebben de kiezers haar vorig jaar als zodanig afgevaar digd. Maar nu al klinken stemmen die zeggen, dat het voor haar en voor de PvdA het beste zou zijn, als ze de moed zou opbrengen om ook als raadslid heen te gaan. MAASTRICHT (ANP) De hoofdofficier van justitie in Maastricht acht het aandeel van de Westduitse terrorist Rolf Heissler in de schietpartij in Kerkrade vorig jaar nog al dubieus. Bij die schietpartij kwamen twee Nederlandse douaniers om het leven. Zoals gemeld zou de Westduitse politie over bewijzen beschik ken dat Heissler een van de twee schutters is. „Wij hebJaaBBr gelmatig contact met de Duitse politie en het lijkt me ó'hflGfe. schijnlijk dat er van bewijzen sprake zou zijn, zonder dat dïEflfik is meegedeeld", aldus de officier. Een confrontatie van met getuigen van de schietpartij heeft nog niet plaatsgevonBK Dat gebeurt waarschijnlijk zodra de man „confrontabel" is. HR gezicht van Heissler is namelijk verminkt door een schampschot dat hij bij zijn aanhouding opliep. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Woordvoer ders van de grote partijen in de Tweede Kamer hebben geschokt gereageerd op het verzoek van president Car- stens van de Duitse Bonds republiek om de twee nog overgebleven Duitse oor logsmisdadigers in Breda vrij te laten. Men vindt het verzoek „onge past" en „onbehoorlijk", te meer dar Carstens zelf enige tijd geleden in de publiciteit kwam wegens zijn nazi-verle den. In 1972 heeft de Kamer een motie van de socialist Voogd aanvaard waarin col lectieve vrijlating van de ge vangenen in Breda van de hand wordt gewezen. Het CPN-Kamerlid Wolff heeft minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken gevraagd of deze de inmenging van bui tenlandse zijde in de Neder landse rechtsgang wel aan vaardbaar acht. Wolff wil dat Van der Klaauw het Neder landse volk zo snel mogelijk inlicht over de reactie van de regering op het Duitse ver zoek. otest tegen varsbomen oerman-arts onzer verslaggevers) KRIM De Ecologische eeging (EB) heeft bij de ede Kamer en de rege- fel geprotesteerd tegen feit dat de inspectie van tsgczondheid in Overijs- het werk van de natuu- s dr.A.Runhaar uit De n onmogelijk maakt. ■onbaar behandelt veel kejp.dienten en past daar- ce Moerman-therapie toe. Ecologische Beweging eist een eind gemaakt wordt de acties van de inspectie >r leiding van de arts ndheer. acties tegen dr.Ronhaar en tot doel hebben de toe- ng van de Moerman-the- te beletten, terwijl in de ;de Kamer besloten is een us onderzoek naar de me- n te stellen. Het intole- optreden van de inspectie Volksgezondheid maakt Icrgclijk onderzoek onmo- zo vindt de EB. Dr.Ron- werd een paar maanden en door de rechtbank in ■lo veroordeeld tot een :olische boete van 100 - ns het in het bezit hebben ten niet-geregistreerd ge- uiddel voor de Moerman- ipic. Assemblee kinderen in Sofia De buitengewoon ambassadeur van Bulgarije in ons land, Iwan Kinlev, was gisteren op de luchthaven Schiphol om ringd door een groep Nederlandse jon gens en meisjes uit Amsterdam en Cal- lantsoog. Met zijn veertienen zijn zij gis teren, op uitnodiging van de Bulgaarse ■■hui regering, naar Sofia vertrokken waar zij de Internationale Kinderassemblee zul len bijwonen. De assemblee wordt be halve door duizenden Bulgaarse kinde ren bijgewoond door 1100 kinderen uit 83 landen. (Van onze sociaal economische redactie) DEN HAAG De vijf cen trales van bonden van over heidspersoneel hebben mi nister Wiegel van Binnen landse Zaken laten weten „ernstig bezorgd en ont stemd" te zijn over het uit blijven van een principebe slissing van het kabinet in zake de invoering van een algemene regeling voor ver vroegde uittreding (VUT) voor het overheidspersoneel. Ook is ontevredenheid geuit over het uitblijven van een beslissing betreffende het experiment flexibel uittre den bij de PTT. Volgens de Nederlandse Chris telijke Bond van Overheids personeel NCBO moest in juli j.l. al een beslissing over de VUT-regeling zijn genomen. De basis voor die regeling is als het ware door het over heidspersoneel zelf gelegd, want de VUT wordt gefinan cierd uit de gelden van de z.g. aftopping (bij f. 45.000). Over de start van het experi ment vervroegde uittreding bij de PTT verkeert men ook in het ongewisse. Dit is bevreem dend, omdat het kabinet reeds enkele maanden geleden hier over een positieve beslissing heeft genomen. Er is altijd re kening gehouden met de in voeringsdatum van 1 januari 1980, maar eind juni kreeg het PTT-personeel te horen, dat in de ministerraad tegen de ver wachting in nog geen eindbe slissing over het experiment flexibel uittreden is genomen. Tot haar grote teleurstelling heeft de NCBO vernomen, dat beide regelingen eerst in de tweede helft van deze maand in de ministerraad aan de orde zullen komen. Uit een door PTT gehouden enquête is gebleken, dat ten minste 2313 personeelsleden in de loop van 1980 vrijwel zeker de PTT zullen gaan verlaten. Verwacht wordt dat deze extra uitstroom in zowel organisato risch als sociaal opzicht veel problemen zal opleveren. De NCBO meent, dat deze maat regel geen extra belasting van andere werknemers mag ver oorzaken. De NCBO is tegen een part-time uittreding. 282 PTT'ers willen hiervan ge bruik maken. Dit zal in nage noeg alle gevallen tot reorga nisaties in de dienst leiden. De mogelijkheid voor PTT'ers om na hun 65ste jaar te blijven werken spreekt de NCBO ook niet aan, omdat zij het onver antwoord vindt dat in deze tijd van grote werkloosheid ar beidsplaatsen bezet blijven door mensen die van hun pen sioen behoren te gaan genie- Vandaag is ons land in koele oceaanlucht terechtgekomen, nadat het gisteren op veel plaatsen 28 graden-is gewor den. Het binnendringen van de koele lucht ging slechts met een enkele bui gepaard. De koele lucht wordt aange voerd met een zuidwestelijke stroming die aan de zuidflank staat van de stormdepressie die via de Britse eilanden naar het noorden is getrokken. Ook morgen zal ons land zich HAAG (ANP) Voor autorijscholen in ons wordt een wettelijke- nningregeling ontwor- Over de grote lijnen zo'n regeling is in prin- een akkoord bereikt en de landelijke rij- olorganisaties en het isterie van verkeer en :rstaat. egeling zal een vrijwillig karakter dragen. Rijscholen die 'in aanmerking willen ko men voor het predikaat „wet telijk erkend" moeten aan be paalde eisen voldoen. Daarbij staat de instructiemethode centraal. Het rij-examen dat een bij een erkende rijschool opgeleide kandidaat aflegt, zal een andere structuur krijgen. Er komt een inspectie voor het toezicht op de erkende rijscho len. TS PLEIT VOOR FLEXIBELE NSIOENLEEFTIJD PTERDAM (ANP) De ende tientallen jaren iet arbeidsverzuim door onder werknemers middelbare leeftijd stijgen. Hiermee sa- hangend zal ook het •al afkeuringen wegens Vende ongeschiktheid in groep flink toenemen. deze conclusie komt de erdamse GG- en GD-arts Molendijk in een rapport uitmondt in een pleidooi een flexibele pensioen leeftijd. Achtergrond van zijn voorspelling terzake het ziek teverzuim op middelbare leef tijd is Molendijks overweging dat de arbeidsdruk op deze ca- tegrie werknemers de komen de decennia groter wordt. Dit komt dan weer door een ver anderende leeftijdsopbouw van de Nederlandse bevolking. Het aantal jonge werknemers zal afnemen terwijl het aantal ouderen groter wordt. De laat- sten zullen dus meer werk op hun schouders krijgen. ADVERTENTIE BELEGGINGSBEWIJZEN. Beleggingsbewijzen zijn waardepapieren, die u voor f 1000,- of f 5000,- per stuk kunt kopen. Om vervolgens te kunnen profiteren van wat wordt genoemd 'rente op rente'. Het rente-percentage dat geldt op 't moment van aankoop, blijft gedurende de hele looptijd van kracht. Zowel het gestorte bedrag als de totale rente komen aan het eind van de looptijd vrij. SPAARDEPOSITO'S. Spaardeposito's zijn rekeningen met dagaf schriften, waarop u bedragen vanaf f 1000,- voor één of meer jaren kunt vastzetten tegen hoge rente. Het gestorte bedrag komt vrij zodra de looptijd is verstreken, maar over de jaarlijks bijgeschreven rente kunt u steeds direct beschikken. Ook in dit geval geldt dat de op 't moment van aankoop geldende rente niet meer verandert tijdens de looptijd. LOOPTIJD AANKOOPBEDRAG OPBRENGST VASTE RENTE 3 JR. f 1.000,- f 1.268,48 8Va% f 5.000,- f 6.342,40 8>A% 4 JR. f 1.000,- f 1.398,68 83/4% f 5.000,- f 6.993,38 83/4% 5 JR. f 1.000,- f 1.574,24 9V2% f 5.000,- f7.871,19 9>A% LOOPTIJD VASTE RENTE 1 JR. 7%% 2 JR. 8 3 JR. 8V«% 4 JR. 83/4% 5 JR.- 9>/2% 6 JR. 9>/2% MEER INFORMATIE? Via onderstaande bon kunt u nadere informatie thuisgestuurd krijgen. U kunt ook bellen: (020) 591 21 73 (afd. Beleggingsbewijzen), (020) 591 21 38 (afd. Spaardeposito's). Beleggingsbewijzen Spaardeposito's j Straat: 1 I I Postcode/Plaats: SP 33 I Kruis uw wens(en) aan en stuur deze bon in I I een envelop zonder postzegel naar: f - Administratiekantoor postgiro en rijkspost- I spaarbank, Weesperzijde 190,1097 DZ Amsterdam. L—J nog in de zuidwestelijke stro ming bevinden. Het weer blijft daarbij aan de koele kant en naast zonnige perioden moet ook op een bui gerekend wor den. Vooruitzichten voor vrijdag: Nu en dan buien, ook perioden met zon. Middagtemperaturen ongeveer 20 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 2 tot 9 Min. temp.: omstreeks 12 gr. Max. temp.: omstreeks 20 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Benelux, Frankrijk: Zonnige perioden, middagtemperaturen 17 tot 23 graden. Later meer bewolking met mogelijk regen, 16 tot 20 graden. Duitsland, Zwitserland, Oos tenrijk: Zonnige perioden, mo gelijk een bui 17 tot 23 graden. Schotland: Zonnige perioden, ook enkele buien 15 tot 18 gra- Engeland: Zonnige perioden, 17 tot 22 graden; later mogelijk weer regen, 15 tot 20 graden. Iberisch Schiereiland: Zonnig, 22 tot 27 graden, later meer bewolking met kans op een bui. Italië, Balkan: Warm zomer weer, enkele onweersbuien, 25 tot 32 graden. Scandinavië: Wisselvallig, 20 tot 25 graden. Finland: Aanvankelijk zonnig, 20 tot 25 graden, later wisse lend bewolkt met enkele buien, 15 tot 20 graden. Weersgesteldheid van gisteren

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9