Gebrek aan comfort oorzaak van teruglopen toesch o u wers- aantal POLITIEK ONDERZOEKER VAN „IN DE ROOIE HAAN" MAURICE DE HONDT: Oranje stimulans voor mij om te blijven doorgaan 1 SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1979 AMSTERDAM „Ik ben geen streber, een die als mens heeft gefaald als hij het internationale voetbal niet haalt. Het is alleen zo: als ik iets doe moet ik het ook goed doen". Aan het woord is Maurice de Hondt. De Hondt debuteert komend seizoen als scheidsrechter in het betaalde voetbal. Niets ongewoons, want ieder jaar vinden er overgangen van arbiters plaats vanuit het topamateurvoetbal naar de betaalde sector. Maar Maurice de Hondt geniet wat men noemt landelijke bekendheid. Regelmatig is zijn stem te horen in het VARA- programma In de Rooie Haan, waar hij de politieke voorkeur van het Nederlandse volk uit de doeken doet. Naar aanleiding van steekproeven wel te verstaan, want actief in de politiek is hij volgens zichzelf niet „Mijn hobby is de scheidsrechterij", zegt hij nadrukkelijk. Maurice de Hondt gaat wellicht nog eens met een groep onderzoekers bekijken wat te doen aan het teruglopen van de belangstelling voor het betaalde voetbal. Samen met mede-directrice Hedy d'Ancona leidt Maurice de Hondt - een sociaal-wetenschappelijk on derzoeksbureau (voornamelijk ad viserend aan overheid en semi- overheid) dat zijn domicilie in het hartje van Amsterdam heeft. Al ja renlang beoefent De Hondt als hobby het leiden van voetbalwed strijden. „Ik ben keeper geweest in de afde ling Amsterdam, maar ik vond het fluiten leuk, dus heb ik me opgege- •ven voor de cursus. Ik doe het niet :üit een soort masochisme, zelfkas tijding, maar puur omdat ik het een -leuke bezigheid vind. Bovendien lopen er 15.000 scheidsrechter rond, •die met veel plezier hun hobby be drijven, dus dat zegt wel genoeg". Maurice de Hondt kwam naar zijn zeggen eigenlijk geleidelijk naar .boven in het amateurvoetbal. Hij floot op zaterdag en pas toen hij eens in de vijf weken in de Rooie Haan zijn zegje ging doen ging hij over naar de zondagvoetballerij. Onder andere floot De Hondt in die periode de wedstrijd om het alge meen amateurkampioenschap van Nederland tussen Hoogeveen en ACV in Hoogeveen. Hij verrscheen al snel op de overgangslijst en was -één van de uitverkorenen om naar Tiet betaalde voetbal te gaan. „Het ging eigenlijk allemaal zonder dat ik het echt absoluut van plan was", zegt Maurice nu. Conflictsi tua ties De aantrekkelijkheid van het scheidsrechteren ligt voor Mau rice de Hondt voornamelijk in het oplossen van conflictsitua ties te velde, althans dat mag je uit zijn woorden opmaken. „Er is in het veld een bepaald span ningsveld en daarbinnen moetje zo opereren, dat de spelers vertrou wen in je blijven houden. Je moet een vertrouwensrelatie opbouwen, maar daarbij moet je niet bang zijn voor het nemen van impopulaire maatregelen. Het blijft toch zo, dat bij het geven van een penalty de ene partij het niet terecht vindt en de andere partij wel". Het nemen van impopulaire maat regelen maakt de scheidsrechter natuurlijk wel tot een object van kritiek. „Kijk, er wordt een beeld gevormd van de scheidsrechter. Dat wordt voornamelijk gedaan on der leiding van de media. En dat beeld wordt gevormd rondom inci denten. Dat is gewoon niet eerlijk". Maurice de Hondt spuit in feite een grote waarheid, want goede scheidsrechter vallen meestal in een wedstrijd niet op. Hij duidt dit zelf nader aan: „Ik heb wel wed strijden gefloten, dat na afloop de aanvoerder van een club me felici teerde met de geleverde prestatie en vervolgens zei: „maar het was ook geen moeilijke wedstrijd". Dat kan zo iemand nou wel zeggen, maar ondertussen zorg ik ervoor dat het een makkelijke wedstrijd werd. Als ik alles toelaat wordt het een moeilijke wedstrijd". Normen De 31-jarige arbiter vindt de scheidsrechterij vaak een kwes tie van interpretatie. „Er zijn verschillende normen te hante ren in de voetbalsport. Ooit heeft een Russische scheidsrechter bij een wedstrijd van Ajax voor de Europa Cup Barry Hulshof bevo len zijn kousen omhoog te doen. In Rusland is dat kennelijk de gewoonte. Ikzelf heb eens een vriendschappelijke wedstrijd met een Franse club gefloten. Als er een speler vijf meter voor de keeper ging staan vonden de Fransen dat ik moest fluiten. Er gebeuren zoveel incidentjes in het veld, die verschillend geïn terpreteerd kunnen worden". Maurice de Hondt schroomt niet kritische kanttekeningen te plaat sen ten opzichte van maatregelen die.de voetbalbond neemt. Het aan de ene kant opgehemelde en an derzijds gewraakte strafbankje vindt bijvoorbeeld geen genade in zijn ogen. „Voor jeugd is het wel een goed idee, maar niet voor top- voetballers. Als bij de jeugd een speler voor vijf minuten naar de kant moet, hebben zijn makkers nog niet de vaardigheid om de bal zolang in hun bezit te houden. Bij top voetballers ligt dat wel even an ders. Daar wordt het strafbankje de dood van het voetbal, omdat bij een tijdstraf de tien overgebleven spe lers de bal in de ploeg zullen gaan houden teneinde de straf zonder kleerscheuren door te komen". Een soort penalty-killing (wat bij ijshockey een kunst op zichzelf is) dus in de voetballerij. „Ja, maar bij ijshockey is het veld veel kleiner, dus zal de in de minderheid zijnde ploeg sneller een doelpunt tegen krijgen, waardoor de maatregel veel meer zin heeft. Nee, voor het topvoetbal zie ik dat niet zo zitten. Ze denken volgens mij niet genoeg ever de gevolgen na van een straf bankje bij topvoetballers en ik ben ervan overtuigd dat het tijdrekken troef zal worden en als de speler te rug is begint de wedstrijd pas Publiek Maurice de Hondt maakt helder duidelijk, dat hij zich van kri tiek uit het publiek niet al te veel aantrekt, maar het feno meen toeschouwer interesseert hem wel degelijk. Hij zou, mede door zijn beroep, graag eens een onderzoek verrichten naar het te ruglopen van het voetbalpu bliek. „Het zou me niets verbazen als over tien jaar de tennisbond groter is dan de voetbalbond", zegt hij overtuigend. De alternatieve beste ding van tijd in het weekend speelt daarbij een grote rol en tennis is door de hele familie te spelen". Maurice de Hondt begint de zaak als wetenschappelijk onderzoeker te bekijken en stapt af van zijn scheidsrechtersvisie. Hij heeft een aardige visie op de zaak. „De mensen worden steeds selectie ver", begint hij. „Als er echt iets op het spel staat komen de mensen wel. Kijk maar naar Willem II in de nacompetitie. Volle bak, dus de potentiële toeschouwer is er wel degelijk. Alleen ze komen niet al tijd en daar moet een aanwijsbare reden voor zijn". De Hondt denkt niet dat de spel- verruwing veel te maken heeft met het wegblijven van het publiek. „De mensen zijn te verwend, denk ik. De situatie in de voetballerij lijkt sprekend op die in de schaat- senrijderij. In de tijd van Ard en Keessie kwamen ze er wel op af, uitverkocht, maar nu wij geen fa vorieten meer hebben blijven de mensen weg. En er is geen sprake van spelverruwing in het schaat- Ander vlak Naar aanleiding van dat laatste voorbeeld vindt Maurice de Hondt dat de oorzaken op een ander vlak liggen, althans hij weet zeker dat de oorzaak niet alleen bij de spelverruwing ligt. „Het is een gebrek aan comfort, dat de toeschouwers weerhoudt van het bezoeken van een voetbalwed strijd. De auto moet weer gepar keerd worden en dat soort di Aan dergelijke dingen werd <j jaar geleden niet gedacht. Ze i gewoonweg geen voetballen 4 er niet naar toe gingen. Nu vi Avonds op de tv kunnen Z( hoogtepunten rustig volgen l, de verrruwing op de tribune ook af) en ze hoeven zich ooi te vervelen met slaapverwekl momenten in die wedstrijd", mee sluit Maurice de Hondt dj derwerp af, al zou het intei zijn alles rond dat probleem weten, maar wellicht gaat! groep onderzoekers met De IT~~ nog eens de zaak uitzoekenDen mischien kunnen de clubs el- bond daar hun conclusies uitf^ ken, waardoor er ooit weeri een opleving komt in het bezf van voetbalwedstrijden. De ojT king van Maurice de Hondt ofyg-| groei van de tennisbond doé ergste vrezen, maar misschiel Aldoende zou Maurice de ff zich tweeërlei zeer dienstbaar! nen maken voor de betaalde! balsector. Als scheidsrechter f adviseur. Als scheidsrechter z ongetwijfeld kritischer worden door het voetbalvolk. Ik0°' de vastberadenheid van hem n PIM DOESBURG OVER NEDERLANDS ELFTAL: Pim Doesburg heeft als 36- jarige nog niets van zijn inzet verloren. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM Toen in Bern de revanchewedstrijd tussen Nederland en Argen tinië gespeeld zou worden, werd de internationale pers voor een fiks probleem ge plaatst. Die rare Hollanders hadden weer eens een ver rassing in petto. Als doel man stond er ene Doesburg opgesteld. 36 jaar oud, maar nooit van gehoord. Vraagte kens voldoende, ook al had men ervaringen met het we reldkampioenschap in 1974, toen Oranje eveneens met een „veteraan" onder de lat een serieuze gooi naar de ti tel deed. Toen maakte de wereld via de beeldbuis ken nis met Jongbloed, die pas na de WK-finale in Argenti nië afzwaaide. In 1979 speel de een volgende oud-gedien de zich uitdrukkelijk in de kijker. In die ene wedstrijd veroverde Pim Doesburg zich door magistraal kee persvakwerk een wereld naam en in eigen land nam de Sparta-doelverdediger alle twijfels rond zijn uit verkiezing voor dit prestige- duel weg. De niet meer verwachte start van een internationale carrière? „Ach, op mijn leeftijd mag je eigenlijk nergens meer op rekenen", weet Pim Doesburg, maar eigenlijk ver wacht hij wel. begin september te gen IJsland weer onder de lat te staan. Omdat concurrent Piet Schrijvers nog maar aan moet to nen geen hinder meer te ondervin den van een knie-operatie. „Veel zal afhangen van hoe je de eerste competitiewedstrijden speelt". Aan alles is echter te merken, dat Doesburg eerste doelverdediger van Oranje wil blijven. Zes weken voor het begin van de competitie al hervatte de Rotterdammer de trai ning. Hij wil bondscoach Zwart kruis er straks van overtuigen de enige juiste keus te zijn. Met voor een 36-jarige voetballer ongekende gretigheid is Doesburg aan het werk getogen. Werk, dat hij intens beleeft. Te intens zelfs, meent men in den lande, waar veel voetballief hebbers Doesburg zien als een on mogelijke driftkikker. Een zenuw pees, die zich over de fouten van eigen verdediging en nog meer van zichzelf bovenmatig op kan win den. per kan dat niet opbrengen. Dan ben je nog gauw afgeleid door din gen, die zich buiten het veld afspe- Zekerheid Komedie „Daar zit vaak een hoop kome die bij hoor", aldus Pim Does burg. „Het is een onderdeel van de show en het publiek vindt het prachtig. Maar al maak ik mij nog zo druk, het gaat beslist niet ten koste van mijn concentra tie". Al in 1962 maakte het Nederlandse voetbalpubliek kennis met Pim Doesburg, een talentvol keepertje van amper twintig jaar. In 1965 verhuisde hij naar Eindhoven om drie seizoenen bij PSV onder de lat plaats te nemen, waarna Doesburg in ruil voor het supertalent Jan van Beveren terugkeerde naar Spangen. In die periode drong hij twee keer door tot het Nederlands elftal. Kessler koos Doesburg voor Oranje na het falen van GVAV- doelman Tonny van Leeuwen in en tegen Oost-Duitsland voor een duel tegen België en tegen Honga rije verving EÏoesburg halverwege de gratie verleende Van Leeuwen. Daarmee leek een einde te zijn ge komen aan een kortstondige inter landcarrière. Met de komst van Jan van Beveren, Piet Schrijvers en la ter ook nog Jan Jongbloed was Oranje voor de Rotterdamse ze nuwpees verleden tijd. Daarom viel het maar heel weinig mensen op, dat Doesburg veranderde en verbe terde. „Ook voor mijn gevoel ben ik veel beter dan tien, twaalf jaar geleden. Mijn reflexen zijn verscherpt, mijn concentratievermogen is enorm vooruitgegaan. Ik ben nu in staat om mij tweemaal vijfenveertig mi nuten enorm te concentreren. Al leen dan ben je als keeper in staat de paar ballen die je te verwerken krijgt, te pakken. Een jongere kee- „Als keeper moet je er uit ko- „Toen ik begon, keepte ik enorm spectaculair, maar met enorme fouten ook. De soberheid is later gekomen. En soberheid bij een keeper betekent zekerheid voor een trainer, dat het achter goed zit. Zoals in die wedstrijd tegen Argentinië. Ik deed wat ik toen moest doen goed. Dat was voor mij een heerlijke wedstrijd. Ik ben blij, dat ik nog bij de selectie van het Nederlands elftal ben". „Vergeleken met tien jaar geleden is er rond het Nederlands elftal heel wat veranderd. De begeleiding is veel beter verzorgd, het is voor mij gewoon een verademing om drie dagen temidden van al die klassespelers te vertoeven. Je speelt en traint op een heel ander niveau. Ik heb dat gewoon nodig, want bij Sparta maak ik niet zoveel mee. Oranje is voor mij de stimu lans om door te gaan. En je hebt, op mijn leeftijd een dergelijke stimu lans nodig, anders brand je af. Ik denk daarom het driejarige con tract bij Sparta goed te kunnen af werken. Normaal gesproken is het voor mij haalbaar om tot m'n nege nendertigste door te gaan. Ik ben geen brute keeper, ik moet het van mijn techniek hebben. Ik heb de laatste zes seizoenen bij Sparta geen enkele wedstrijd gemist, steeds de 34 volgemaakt". „Het voetbal is de laatste jaren enorm veranderd. Mijn sprekend voorbeeld was bij Sparta Wim Landman, al heb ik als jonge kee per nooit iemand willen imiteren. Maar zoals toen kan het niet meer, je moet als keeper van je lijn af ko men. Als je je niet voor de goal be weegt, spelen ze je aan alle kanten uit. Zelfs die brutale apen van acht tien hebben dat zo door. Als je maar even twijfelt ligt de bal al achter je oren". MSI men en het risico durven l mis te slaan. Doe je niks enPTT te staan, dan ben je erg k baar. Ik ga er in een een-4 een situatie als het moet tol- de middenlijn uit Dan heb jj® 2 keeper nog enige kans, ai ligt 'ie zeker achter je oren. F dat heel normaal, maar Gert Bals bij Ajax ermee hijTT vond men dat gek. Als kj- moest je in je hok blijven, L voetballen mocht niet". RN I Al die jaren heeft Doesburg ,450) uren in de voetbalsport gest „Je gedachten zijn er vrijwel bij. Ik kan dat nog steeds z ^jg-| problemen opbrengen. Ieder terdagavond ga ik om tien uur bed, wie er dan ook is. Al koi rrè(/ koningin bij me op bezoek, niet later naar bed. En zondad gen ben je helemaal met de 30F strijd bezig, maar ik ben thuis »t» j door voor mijn vrouw en kim ma. niet anders. Ik kan dan ech wel wat hebben". Acht jaar geleden ging Pim burg al zorgen voor de perio zijn actieve voetballoopbaar opende in Rotterdam een spoi met het idee enige jaren latë achter de toonbank te verto: maar daar is het niet van gek< »|DE In die periode zijn Doesburg >0!Ugjh te dachten ook op een ander spo<finng raakt. Het trainersvak lijkt |uwwe evenzeer aantrekkelijk. Val Kwetsbaar dat hij met medewerking van ®fhaa ta kan deelnemen aan de B-« en op Spangen individueel I Iers van Sparta enige urenM? u. week onder handen heeft. Ze ktmu tief bezig zijn blijft echter vooi rkgrat Doesburg het allerbelangrin v.r- „Al heb ik natuurlijk mijn k niet mee om vooruit te kijken 35 1 het verder gaat met het k( voor het Nederlands elftal I van veel factoren af. Met de jkwinu wikkeling van de jonge keepèsu kt Nederland gaat het niet har< m. Ge jongens, die staan te dringen sen elke internationale erv Toen ik tien jaar geleden k 1^4r lag het allemaal wat makke bij het Nederlands elftal. N land had toen geen naam te vflARf zen, maar een keeper, die er ütrjV staat moet zich meteen hele 1 kleur waarmaken, Vandaar dat Z'svan kruis niet graag van keeper v 1 r dert".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 14