Nederland goede NAVO-bondgenoot De sfeer aan de Muur is wa t opgeklaard Zeerovers, extra Zuid vietnam ese verschrikking voor bootvluch telingen Buitenland RUSSEN WILDEN BEZOEK AAN BERLIJN TEGENHOUDEN San der Gaauw: LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1979 PAGINA 11 Van onze speciale verslagge ver Rik in 't Hout) 10NN Als het aan de ovjet-Unie had gelegen, Jan zou minister Chris an der Klaauw (Bui- >nei inlandse Zaken) van oud aag niet, als onderdeel opt an zijn bezoek aan de n iondsrepubliek, naar fest-Berlijn zijn ge- afgjaan. Na eerst nu be kend is geworden, heeft Russische ambassa deur in Den Haag een Tjdje geleden een bezoek ebracht aan de minister n hem te vertellen dat de Nederlandse regering de status van West-Ber- lijn blijkbaar niet goed begreep. De Russen staan namelijk op het standpunt dat dit stadsdeel niet bij de Bondsrepubliek be hoort. Een bezoek als van mi nister Van der Klaauw erva ren zij dan ook als een moed willige provocatie, mede ge richt op het ondersteunen van de wens van vele Westduitsers dat West-Berlijn ooit weer de hoofdstad van hun land wordt. Zonder in te willen gaan op deze interpretatie van het ver drag verklaarde minister Van der Klaauw dinsdag in Bonn dat de Nederlandse regering de zienswijze van de Sovjet- Unie niet deelt. „Het is mijn goed recht om West-Berlijn in te passen in dit officiële be zoek", aldus de minister. Volgende maand gaat de Ne derlandse minister overigens naar Oost-Berlijn als onder deel van een officieel bezoek aan de DDR. Dit stadsdeel is door de Oostduitsers verheven tot hun hoofdstad. Daarmee zijn de Russen het weer wel eens, omdat naar hun mening het verdrag van '71, dat de sta tus van Berlijn regelt, niet geldt voor geheel Berlijn. Deze interpretatie wordt uiteraard weer afgewezen door de drie andere bezettende mogendhe den, die Oost-Berlijn formeel nog altijd beschouwen als grondgebied van de DDR. Vandaar de vraag, die een Westduitse journalist dinsdag aan Van der Klaauw stelde of hij van plan was in Oost-Ber lijn militair eerbetoon te aan vaarden van het leger van de DDR. „Ik houd helemaal niet van dit soort dingen", ant woordde de bewindsman di plomatiek. Kernwapens Volgens minister Van der Klaauw zal Nederland „zeker een goed bondgenoot blijven", wanneer de gehele Noordat- lantische alliantie een besluit heeft genomen over de invoe ring van nieuwe tactische kernwapens. De Bondsrepu bliek wil, dat wanneer tot in voering wordt besloten, dat deze niet alleen in de Bondsre publiek worden gestationeerd maar ook in de Beneluxlan- den. Nederland zal een besluit van het gehele bondsgenoot- schap eerbiedigen. Tijdens het gesprek dat minis ter Van der Klaauw gisteren voerde met minister-president Rau van de deelstaat Noord- rijn-Westfalen bleek dat Ne derland en met name Ensche de en omgeving er goed aan doen de bouw van een' opslag plaats voor atoomafval in het Westduitse Ahaus, dat vlakbij de Nederlandse grens ligt, als een vaststaand feit te beschou wen. Naar Verwachting zal de opslagplaats rond 1983 in ge bruik worden genomen. Dinsdagmiddag bezocht minis ter Van der Klaauw de Kamer van Koophandel van Noord- rijn-Westfalen. De handel tus sen deze deelstaat en Neder land loopt in de vele miljarden (vorig jaar 26,8 miljard D- mark). De secretaris van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel in Düsseldorf maakte van de gelegenheid gebruik Van der Klaauw te wijzen op een vorm van „dis criminatie", die een aantal Ne derlandse ondernemers in de Bondsrepubliek ondergaat. Hebben zij namelijk geen ves tiging in het land, dan is er voor hen geen mogelijkheid de BTW (12 a 13 procent), die zij moeten betalen, terug te krij gen. Duitse firma's, die in Ne derland werken, hebben die mogelijkheid wel. Van der Klaauw beloofde dat hij dit probleem (en dat van de Ne derlandse vrachtwagens, die op Duitse feestdagen de Bondsrepubliek niet in mo gen), aan zou snijden bij zijn ambtgenoot Genscher. Volgens een vertegenwoordiger van de Duitse industrie, die bij deze ontmoeting aanwezig was, is „Nederland eigenlijk een Duit se bondsstaat, die zich zou moeten aansluiten bij de rege ling die diverse bondsstaten over vakantiespreiding zijn overeengekomen". NOTITIES UIT EEN WERELDSTAD IN TWEEEN DL II Minister Van der Klaauw bezoekt vandaag Berlijn, waar precies achttien jaar geleden een begin werd gemaakt met de bouw van de Muur die de stad in tweeën zou delen. Onze verslaggever Klaas Goïnga ging de minister voor en geeft zijn indrukken van de verdeelde stad. Vandaag het tweede deel. Een Vopo bovenop de Muur, die Berlijn onbarmhartig door midden snijdt. Toch is de situatie en de sfeer rondom de doorlaatposten wat opgeklaard in de loop der jaren. BERLIJN De stem van de Oostduitse gids klinkt onaangedaan, mechanisch avj haast, als ze vertelt over de Russische soldaat die tijdens de slag om Berlijn een kind redde uit de puinhopen van een op instorten staand huis. Een honderd meter verderop is het verhaal in steen gehouwen: met een geweer in de hand en het kind op de arm kijkt een Sovjet-sol daat uit denkbeeldige puinhopen om hoog. Het is het officiële Russische oor logsmonument in Oost-Berlijn, waarmee de 7000 Sovjet-militairen worden her- dacht die gevallen zijn in de slag om de 00: hoofdstad van Hitler's Derde Rijk. ndc Er is nóg een Russisch oorlogsgedenkteken Dat staat aan de andere kant van de Muur, in West-Berlijn. Vlak bij de Brandenburger Tor bewaken twee Sovjet-soldaten, met het pistool-mitrailleur over de borst, twee van de tientallen tanks waarmee de Russen Berlijn in 1945 innamen. Het monument is niet vrij toegankelijk. Bussen met toeristen blijven op eerbiedige afstand van dit ter na gedachtenis van de doden opgerichte ge denkteken. Een macabere wijze van her denken. Er zijn meer monumenten in Berlijn. De meest simpele, maar daardoor de ontroe rendste, zijn de zes houten kruisen vlakbij het herstelde Rijksdaggebouw. Ze zijn opge richt voor de zes vluchtelingen, die dachten via de Spree naar het Westen te ontkomen. De Brandenburger Tor bij de Berlijnse Muur, Middenin de rivier werden ze door de Vo- ►o's doodgeschoten; stroomafwaarts werden i hun liiken door de Oostduitsers uit het wa ter genaaid. De zes houten kruisen, waarbij af en toe bloemen worden neergelegd, vertellen het willen leven onder een vrijheidbeperkend verhaal van de onverbiddelijkheid (jonge) Oostduitse grenswachten tegen Nu dat niet het geval is, en er ook geen en kel uitzicht bestaat dat dat ooit zal gebeu ren, is het besluit-gevallen de „Muur-be- in paniek geraakte Westberlijnse toering- carchauffeur, die twee passagiers „verliest" onderweg, wordt gerustgesteld, terwijl ge bouwing" aan te pakken, omdat de ruimte- ïegeld wordt dat ze met een volgende lijke problemen in het centrum alsmaar meekomen. (Het blikje bier dat de Oostbe- groter worden. (De Oostduitsers aan de an- rlijnse grenswacht heimelijk toegeschoven dere kant maken er vooralsnog geen haast krijgt wordt beleefd doch zeer beslist ge- mee.) weigerd). En de Oostduitse gids krijgt na In winkeltjes, die vlak aan de Muur staan, afloop van haar explicatie, waarin ze ge hangen grote, deels vergeelde foto's, die la- waagt van de Oostberlijnse woningnood, ten zien hoe de vooroorlogse situatie ter geen fooi omdat dit in strijd zou zijn met de plekke er uitzag. Het befaamde Berlijn uit onafhankelijkheid waarop het Oostduitse de twintiger jaren herleeft: er rijden volge- socialisme prat gaat. Kleinzielig? Of een pakte trams en statige dames schrijden over verademing in vergelijking met het demon- de drukke trottoirs. Nu lopen de tramrails stratief neergezette schoteltje van de West stuk op het harde, witte beton van de berlijnse chauffeur, die en passant ten ei- Muur. Er staan leuzen op. Gevloekt en ge scholden is hier. Geschreeuwd en gehuild. Gebalde vuisten zijn geheven. Een foto uit 1953: opstand in Oost-Berlijn. Rennende mensen, Russische tanks. Schoten vallen, geschreeuw. Opnieuw geschreeuw en op- gen gerieve nog een boekje over Berlijn probeert te slijten... Spotziek De dagelijkse toeristenbussen zijn een gere- nieuw die gebalde vuist. En opnieuw ook gelde bron van inkomsten voor de Oost die pijn in het hart, omdat bijna vrije men- duitsers. Per passagier wordt een vast be- sen niet bij machte waren een regiem te drag (in West-Marken) geheven, terwijl breken teneinde een eigen, vrije keus te daar overheen nog eens straatbelasting doen ten aanzien van politiek en maat schappij-inrichting. Het zijn een handvol gedachten die bij je opkomen wanneer je bij de Muur staat die Berlijn ombarmhartig doormidden snijdt. Politiek is schrijnend. Navrant, ook omdat het Russische oorlogs voor de bus moet worden betaald. Het is een van de manieren om aan de broodnodi ge deviezen te komen. Een andere is dat een westelijke bezoeker per dag een mini mumbedrag aan Westerse valuta moet op maken. monument in Oost-Berlijn gesierd is met de Toch is de sfeer in Oost-Berlijn opgeklaard tekst „Voor de vrijheid - J. r? Ritueel ir- regiem. Je staat er bij en je kijkt er naar. In zoverre zelfs dat een Oostberlijnse poli tieagent zichtbaar plezier heeft om een mo pje waarin het Oostduitse socialisme on barmhartig op de hak wordt genomen. En toch... Toch is de ontspanningspolitiek Spotziek zijn ze overigens aan beide kanten van de SPD-FDP-regeringen in Bonn ook van de Muur.-De 360 meter lange televisie- ïmt iedereen die voor het eerst bij de aan de Berlijnse doorlaatposten merkbaar, mast in Oost-Berlijn wordt de „tv-asperge" Mpf vprwnnrWino n'ntzao on nün m Ko™* °P van de uitkijkstellingen Weliswaar worden toeristen, die per bus genoemd, terwijl het weerkaatsende zon- hart. Net ah die hn„d.rd.n D„:?d kunne,!,w"- een paar uur door Oost-Berlijn worden licht op het verschroomde staal de wraak van de paus heet. Aan de andere kant M w t'wr k YT~J' "iv.c o. wucgcopiuncn aiaui nun and - heeft het oude concertgebouw vanwege zijn rirvr,rU,.«nr.Voi,«nWnr Pknniv "ÏT-f V'x Rpriiin Hnon" nm nn rim uur-f1®1 Westberlijnse landsbestuur is er lei gruwelijkheden aan de andere kant van opvallende architectuur als bijnaam „de doorlaatpost Checkpoint Charlie. Uitvoerig Berlijndoen om op die manier o.a. hun dan ook toe overgegaan de door de oorlog de Muur te wachten staan, tal van Oost- glimlach van Jimmy Carter", terwijl de let- wordt daar uit de doeken gedaan op wat politieke bewustwording bij te spijkeren. geschonden woningen en openbare gebou- duitse grenswachten blijken in de dagelijk- ters van Berlijns grootste warenhuis KDW voor ingenieuze wijze vaak mensen uit de wen in de directe omgeving van de Muur te se omgang niets anders dan u en ik. Strikt staan voor „Klau dir was", hetgeen zoveel slopen en te vervangen door nieuwe. hun orders uitvoerend zijn ze beleefd en wil zeggen als „gap maar raak". Alleen in Zo lang mogelijk heeft men deze operatie voorkomend, al behoort wachten tot het Berlijn kunnen ze zoiets bedenken. Muur of willen uitstellen in de hoop dat de Muur vertrouwde ritueel bij het passeren van een geen Muur. in 1969 opgericht weer zou verdwijnen. Oostberlijnse doorlaatpost. Een half en half KLAAS GOINGA vluchtelingen optreden En wie hieraan hart Net als die honderden Duitse scholie- pen, maar het z.ch in drommen opstellen is rondgereden, tevoren (door de Westberlijn- met genoeg mocht hebben kan altijd nog ren. die. wanneer ze m het laatste leerjaar er nauwelijks meer bij. Alles went, ook de se chauffeur) toegesproken alsof hun aller- naar het kleine museumpje gaan bij de van de basisschool zitten, een weeklang m.».». He» «Mk.ji: DDR naar West-Berlijn wisten te ontko- Oude foto's men: tussen bagage verstopt, in speciaal ge prepareerde auto's, via rioleringsbuizen... Mensen zijn vindingrijk wanneer ze niet In de loop van de jaren is het „Muur-toeris- me" aanzienlijk teruggelopen. Weliswaar \jstzegelverzameling bracht 12 miljoen op -ONDEN De Londense postzegelfirma „Stanley Gibbons In- emational" is eigenares geworden van de duurste postzegelver- ameling ter wereld. Zij verwierf voor bijna 5 miljoen pond ster- ing (ruim 22 miljoen gulden) de verzameling van de Ameri- aanse financier Marc Haas in New York City. De collectie van je 71-jarige Haas omvat meer dan 3.000 exemplaren en geldt als J,e bekendste van waarde in de Verenigde Staten. Er zijn brie- en bij van de hand van Abraham Lincoln, George Washington, homas Jefferson, Andrew Jackson en Robert Lee. Tot de grote |C tukken in de verzameling behoren „Pony Express" en „Wells argo", omslagen uit de tijd van de postkoetsen, nog voor er in e Verenigde Staten postzegels waren. sraelische oppositie in de lift ERUZALEM Als nu in Is- ael verkiezingen zouden wor- en gehouden dan zou de in de ppositie zijnde Arbeiderspar- ij haar zetels in het parlement P iet 12 tot 48 uitbreiden, zo 'lijkt uit een opinie-onder- Volgens het onderzoek zou het Lichoed-blok van pre mier Begin vier van zijn 39 ze tels in het 120 zetels tellende parlement verliezen, hetgeen een dieptepunt in de populari- Weer doodstraf in Massachusetts BOSTON De gouverneur van Massachusetts, Edward King, heeft gisteravond een wetsontwerp getekend waarbij de doodstraf opnieuw wordt ingevoerd in deze staat aan de Amerikaanse oostkust. De twee huizen van de volks vertegenwoordiging van de staat hadden tevoren het voor stel met grote meerderheid aanvaard. Het hooggerechts hof in Boston had in 1977 een dergelijke wet in strijd met de grondwet verklaard. Volgens deze constitutie zijn „wrede en ongebruikelijke straffen" ver boden. Schadeloos - stelling na mishandeling DETROIT Een voormalige Amerikaanse marinier die naar zijn zeggen zodanig door de politie van Detroit is mis handeld dat hij blijvend ver lamd is, heeft van een jury een schadevergoeding van 10,4 miljoen dollar (bijna 21 min.) toegewezen gekregen. De uit Chicago afkomstige Jennings werd in september 1973 in Detroit opgepikt door de politie, nadat daar een mel ding was binnengekomen dat hij zich vreemd gedroeg. Vol gens zijn advocaat werd de marinier die toen met verlof was, met een stomp voorwerp in de nek en op de rug gesla gen. Argentijnse politie in actie tegen mensenrechten BUENOS AIRES De Ar gentijnse politie heeft gisteren huiszoeking gedaan bij ten minste drie organisaties die ij veren voor eerbiediging van de rechten van de mens. Twee van de organisaties hadden al eerder politiebezoek gehad. Ditmaal werden lijsten met de namen van meer dan 6.000 vermiste Argentijnen in beslag genomen. Een vertegenwoord iger van de „permanente as semblee voor mensenrechten". Emilio Mignone, zei dat het feit dat de politie tweemaal te gen zijn organisatie in actie is gekomen, de indruk wekt van een werkelijke vervolging. Dodencijfer ramp India stijgt NEW-DELHI De vloedgolf die zaterdag als gevolg van een dambreuk de Westindiase stad Morvi heeft getroffen, kan 10.000 tot 15.000 levens hebben geeist. Dit heeft een politicus in de betrokken deel staat meegedeeld. Het officiële dodencijfer was tot nu toe 1000. Inmiddels is er een ge rechtelijke onderzoek geeist. De regering van de getroffen deelstaat wordt verweten, dat zij de ramp niet voorzien heeft en niet tijdig voorzorgsmaatre gelen heeft genomen. Er zou dagen voor de ramp een breuk in de dam geconstateerd zijn zonder dat er opdracht is gege ven tot de reparatie daarvan. Spaanse terrorist bij schietpartij met politie gedood MADRID Tijdens een vuur gevecht met de Spaans politie in de stad San Lorenzo de El Escorail, 50 kilometer ten noorden van Madrid, is een lid van de radicaal-linkse organi satie Grapo, dodelijk getroffen in de borst. Een ander lid van de Grapo werd tegelijkertijd in Madrid gearresteerd. De poli tie deelde na de aanhouding mee eind juni twee Grapo-le- den te hebben aangehouden die inmiddels bekend hebben verantwoordelijk te zijn voor de dood van 16 personen. BANGKOK Behalve de ge bruikelijke ontberingen heb ben de Vietnamese bootvluch telingen sedert begin augustus niet alleen te lijden gehad van de tyfoon, maar ook van het optreden van piraten. Honder den mensen zijn door hen om het leven gebracht. „Ze komen meestal in de och tendschemering", vertellen de enkele Zuidvietnamese vluch telingen die op hun vlucht uit Vietnam de aanvallen van zeerovers, hebben overleefd. De snelle piratenschepen met hun sterke, ijzeren boeg, die in de golf van Siam opereren, doemen doorgaans bij het aan breken van de dag op om de vluchtelingenboten in de flank te rammen en de opvarenden te vermoorden, beroven en verkrachten. In Bangkok vertelt een vrouw over haar uur der verschrik king waarin zeerovers haar boot overvielen en de opva renden zonder meer afslacht ten. Zij overleefde als enige van de honderd opvarenden. Een soortgelijk verhaal vertelt een 16-jarige jongen in een zie kenhuis. Zijn schip werd 'door de piraten in de grond geboort. De honderd vluchtelingen, van wie de helft vrouwen en kinderen, verdronken. Hij slaagde er als enige in zich drie dagen aan een stuk wrak hout vast te klampen, waarna hij door een Amerikaanse oor logsbodem werd opgepikt. Gered door een vissersboot vertelt de 25-jarige Pham Van Dee aan de politie: „Wij had den geen kans. Zij ramden ons midscheeps. Ik ben de enige. Alle 133 anderen kwamen om." Drie ongeveer gelijkvor mige schrikbeelden in enkele dagen. Nog steeds bevend van angst vertelt een 28-jarige Vietna mese over de ochtend toen de zeerovers kwamen. „Een groot schip ramde ons. Wel zestig mensen van ons gingen bene- dendeks met het wrak ten on der. De piraten maakten zich meester van de overleven den". Vrouwen werden ver kracht om vervolgens over boord te worden geworpen. De mannen werden met ijzeren staken, knuppels en bijlen doodgeslagen. De lijken wer den in zee gegooid. Zijzelf was door de roverhoofdman naar zijn hut gesleept en verschei dene malen verkracht. „Toen de kust in zicht kwam, gooi den ze ook mij over boord. Ik kon nog aan land zwemmen". De piraten zijn moeilijk te grij pen. Zij doen zich vaak voor als onschuldige vissers. Wor den bij deze „vissers" wapens gevonden, dan zeggen zij dat zij zich moeten kunnen verde digen tegen zeerovers. Premier Kriangsak Tsjomanan van Thailand zei deze week op een persconferentie in Bang kok machteloos te staan. Zijn kleine marine is te zwak om langs de hele kust te patrouil leren. Alleen als er een land gevonden wordt dat patrouil leboten wil geven dan is Thai land in staat de vluchtelingen op zee bescherming te bieden, zegt Kriangsak.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11