WATERWEGEN De goddeloze Kagenaars werden eindelijk nijver „Oud Hollandse" amarkt in éde Buitenkaag Vissen vanuit de ere-loge Sur gem ees ter \7' wis: ,Een unieke iitwisselingv Een Hamburger met ei in „De Heul" Snelle samenvoeging van vier Voorschotense scholen ^TAP/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 14 AUGUSTUS 1979 PAGINA 5 Een zomervakantie lang beweegt een deel van de re- 'dactie van de Leidse Courant zich langs de waterwe gen in het Hollands Midden. Vrijwel dagelijks doet de bemanning van de Onedin kruiser verslag van haar be levenissen in het vakantievierende plassengebied. De boot is evenals vorig jaar ter beschikking gesteld door het Zoeterwoudse Bootcentrum. De varende redactiele den zijn te bereiken via de L.C.-redactie, tel. 071- 122244, maar uiteraard is eenieder welkom aan boord van het schip. Heeft u een aardige bijdrage voor deze zomerse rubriek, bel dan even of stap aan boord als u de kruiser ziet passeren. De koffie staat klaar DE SNELLE HAP Het grootste gedeelte van de horeca langs waterwegen, moet het hebben van het water-toerisme. Alles staat of valt met de komst van gezinnen waarvan de moeder denkt: „ik heb ook vakantie, dus 14 dagen lang geen afwas." Anders is het gesteld met café 'De Heul' aan de Oudhoornseweg 19 in Alphen aan den Rijn. Het café ligt weliswaar aan de Oude Rijn maar trekt toch grotendeels andere klanten dan watersporters; het zijn 'kilometervreters' die hier de meeste tafeltjes bezetten. De snelle hap-'verslinders' bij uitstek. De instelling van een op deze groep mensen gerichte zaak, is totaal anders dan in een zaak waar de klanten 'de tijd' hebben. Alles is gericht op het zo snel mogelijk voorzien in allerhande hapjes opdat de chauffeurs zo min mogelijk tijdverlies boeken. Maarten en Lida staan in 'De Heul' garant voor deze service. Het hongerig team van de L.C.- boot (ditmaal bestaande uit Wim Bunschoten en Huib Hikke) dat richting Nieuwkoopse plassen voer, was blij deze eettent te ontdekken aan de Oude Rijn. Veel eetgelegenheden zijn er namelijk niet te vinden aan deze rivier. Wim Bunschoten wilde weieens een uitsmijter proberen en bestelde het gerecht met ham en kaas. Huib Hikke bestelde een Hamburger-speciaal. Beide namen vooraf een bruinebonensoepje gezien het weertype dat de vaarredactie op de tocht begeleidde. De bruinebonensoep was van degelijke kwaliteit. Een soep van eigen makelij waar de nodige zorg aan was besteed. Wim moest zonodig even opmerken dat de lepel er niet rechtovereind in bleef staan maar ook hij was verder uitstekend te spreken over de soep. Een acht voor deze winterse kost. De Hamburger van Huib overtrof alle stoutmoedige verwachtingen die men ten aanzien van dit gerecht kon koesteren. Wordt de 'speciaal' in de meeste gevallen opgediend met een grote hoeveelheid ketchup en meer van die smaakmakers, op de Hamburger van Hikke bevond zich een ei. Een op het eerste gezicht rare combinatie. De Hamburger die bovendien nog met een plakje ham was uitgerust had echter een voortreffelijke smaak. Hikke, compleet verrast door deze goede ervaring, laat dit dan ook duidelijk merken in z'n negen voor dit gerecht. Van dezelfde goede kwaliteit en smaak doch minder sensationeel, was de uitsmijter van Bunschoten. Hij stelde vast dat er drie eieren waren gebruikt en zowel de ham als de kaas in voldoende mate aanwezig waren. Een acht voor de uitsmijter. Voor de uiterst snelle en correcte wijze van bedienen een negen. 1 hjDe tekst op de muur. ini erb ilDEN Burgemeester Vis verwel- v mde gistermiddag in de Burgerzaal li het stadhuis de 100 Engelse gasten deze maand in Leiden zijn in het der van de 33ste uitwisseling tussen iden en Oxford. keer afkomstig uit culturele groepen en sport verenigingen van Oxford. Het gaat om ama teurtuinders, smalfilmers, balletdansers, hou ders van raskatten, pottenbakkers, penning- en muntenverzamelaars, cricketters, schakers en schermers. Zij werken een omvangrijk pro gramma af. Burgemeester Vis noemde de uitwisseling ge zien het 33-jarige bestaan uniek voor Europa. Hij vond dat het onderhand tijd werd dat de twee zustersteden hepaalde tradities van elkaar Lotje getikt zijn geweest. Want zou het in dat geval niet zo zijn geweest dat de toenmalige eigenaar van de Twee Wilgen de kladderaar van zijn ongetwijfeld primitieve laddertje zou hebben geslagen. We bedoelen maar, je laat de eerste de beste idioot toch geen aperte onwaarheden op je muurtje kalken. Dus ligt er ergens een kern van waarheid in de bondige openbare geschiedschrijving van het dorp. Goddelozen woonden er. En niet zo zuinig ook, want vervolgde de nijvere schrijver, want De Kaag stond zelfs bekend als Den Mond der Hel. Hellepoort zouden we nu zeggen. Daar moesten de toenmalige Kagenaars het maar mee doen. Dat een en ander z'n uitwerking echter niet miste mag blijken uit de laatste twee regels van dit tot nog toe weinig vleiende dichtsel. „Dan thans verdient het Dorp elks achting, Door nijvre Vlijt en plichtbetrachting". Hoelang de Kagenaars erover gedaan hebben om die achting te verdienen staat er niet bij vermeld. Feit is, dat het er dus blijkbaar op een gegeven ogenblik wat meer fijntjes aan toe is gegaan. Wie weet hoe lang al. Wordt het eigenlijk niets een tijd om een streep door de eerste vier regels te halen Tja, wat moet je ook anders in Nederland. Je kunt natuurlijk dom voor de ramen gaan zitten kijken of de dichtgetrokken hemel nu eindelijk eens bereid is een stukje blauw prijs te geven. Maar ja..., het heeft er alle schijn van dat je dan nog maar zelden buitenkomt in zomers Nederland. Derhalve is de nodige vindingrijkheid geboden. Althans wanneer je je nog enigszins wil vermaken in wat ooit als een lange hete zomer werd aangeduid. Vissen bijvoorbeeld. Lekker rustig zitten en anderen, de vissen dus, het werk laten doen. Nu kun je je daartoe op een regenachtige dag in een oliepak hullen, maar doorgaans gaat de regen zijn eigen, immer onaangename, weg. Je kunt je bedienen van een paraplu, maar wegwaai- garanties worden genentwcge verstrekt. Vandaar dat de visser die de redaktie van Langs Waterwegen ontmoette, het nog niet zo dom had bekeken. Overdekte ere-loge dat wel, maar vissport gaan overnemen en zei dan ook te verwachten dat de inwoners van Oxford op 3 oktober in hun eigen stad Leidens Ontzet gaan vieren en dan haring, wittebrood en hutspot gaan eten. De vertegenwoordiger van de delegatie uit Ox ford, die sprak namens zijn burgemeester die nog in Leiden moet arriveren, zag zijn stadge noten de genoemde Leidse lekkernijen nog niet zo snel consumeren maar bood burgemeester Vis om hem toch een beetje tegemoet te komen eeij. nieuwe Oxford-das aan. Hierna ,volgde een geanimeerde receptie. In het kader van de uitwisseling wordt de ko mende week in Leiden een Engelse week ge houden. Diverse grootwinkelbedrijven zullen er Engels uitzien, de Leidse tearooms Kluit, Van Dam en Hendriks zullen op typisch Engel se wijze de thee serveren en op zaterdagmiddag 18 augustus treedt het befaamde dixielandor- kest van Ted Easton op. Dit orkest rijdt in een echte Londense dubbeldekker door de stad en treedt onder meer ^p het Stadhuisplein op. ONDERBRENGEN IN CULTUREEL CENTRUM VOORSCHOTEN De werkgroep openbaar onderwijs Adegeest/Nassauwijk/Boschgeest komt tot de conclusie dat een spoedige samenvoeging van vier scholen tot een basis school noodzakelijk is. De ene basisschool (4 tot 12 jaar) voor de drie wijken zou gehuisvest moeten worden in het Cultureel Centrum, welk schoolgebouw sinds een jaar leeg staat nadat de dependance van de Rembrandtscholenge- meenschap opgeheven werd. In de scholennota van augustus 1977 wordt nog vermeld dat het aanbeveling zou verdienen om over te gaan tot de bouw van een nieuwe openbare k.b.o. (kleuter en basisonderwijs) school in de wijk Boschgeest. De scholennota is inmiddels achtergehaald door de realiteit. Het aantal geboorten in Voorschoten is de laatste vijf jaar met 50% gedaald en dit is een ernstige zaak voor het voortbestaan van de scholen omdat vijf jaar geleden in Voor schoten de geboorten al sterk waren teruggelopen. De werk groep openbaar onderwijs voor de drie wijken werd begin van dit jaar samengesteld in verband met de sterk voortgezette da ling van het aantal leerlingen en de hiermede verband houden de problematiek voor het openbaar onderwijs in de betrokken wijken. In de wijk Boschgeest is thans naast een r.k. basisschool een tweeklassige openbare kleuterschool en een dependance van de lagere Parkschool. Deze dependance wordt met ingang van het nieuwe schooljaar opgeheven. In de Nassauwijk en Adegeest zijn naast de r.k. en prot. christ. kleuter- en lagere scholen twee scholen voor lager onderwijs: De Parkschool (zes klassen) en de Adegeestschool (vier klassen); verder is er de openbare drieklas- sige kleuterschool. De werkgroep verwacht dat met ingang van het schooljaar 1983- 1984 de volledige integratie van de vier scholen gereed kan zijn en in het Cultureel Centrum kan dan een 10-klassige basisschool van start gaan met drie klassen voor de vier tot zesjarigen (kleu ters) en zeven klassen van zes tot twaalfjarigen (lager onder wijs). Als start om te komen tot opheffing van de oude scholen en realisatie van de nieuwe school vindt de werkgroep het nood zakelijk dat zowel de Adegeest - als de Parkschool zo snel moge lijk de onderwijsmethoden op elkaar afstemmen. Om de leerlin gen uit de betrokken wijken veilig naar de nieuwe school in het Cultureel Centrum te laten komen, dienen enige verkeerstech nische maatregelen getroffen te worden. Het uitvoerige rapport van de werkgroep zal woensdagavond besproken worden door de commissie welzijn en onderwijs. Er zal niet in het gemeentehuis maar in het Cultureel Centrum vergaderd worden. De Huigsloterdijk ter hoogte van de veerpont in Buitenkaag is sinds vandaag voor drie dagen over 250 meter voor het verkeer afgesloten. Dit in verband met de „Oud Hollandse"-markt, die de VVV naar De Kaag heeft gehaald. Op de markt staan ongeveer veertig stands. Vele standhouders geven demonstraties van oude ambachten. De markt is geopend tot en met 16 augustus van tien uur 's morgens tot negen uur 's avonds. Onder meer is er een houtdraaibank uit 1901 in werking. VVV-voorzitter Ton Möllers: „De flop van de kermis dit jaar, die letterlijk in het water is gevallen, zit me nog goed in het geheugen. Het is wel te hopen dat we het met de markt beter treffen. De vorige Oud Hollandse markt, tien jaar geleden, is een afknapper geworden omdat er zo weinig mensen voor de markt hadden ingeschreven. Er stonden toen een stuk of acht kramen. Dit jaar loopt het wat dat betreft een stuk beter." Er staat op de markt een pottenbakster, een mandenvlechtster en een glasgraveur. De laatste kreeg vanmorgen al heel wat opdrachten om de initialen van de marktbezoekers in een glas te graveren. Bijzonder op deze markt zijn ook de demonstraties van een kalligraaf. De muzikale omlijsting op de markt werd vanmorgen verzorgd door een draaiorgel. Waarschijnlijk treedt een dezer dagen nog een harmonieorkest op. irgemeester A. Vis spreekt de Engelse gasten toe in e Burgerzaal. In het midden mevrouw Vis-Hommes en wethouder P.H. Schoute van maatschappelijke aangelegenheden. EIDEN-OXFORD nu VOOR DE 33STE KEER: Het is de redaktie van Langs Waterwegen eigenlijk nooit opgevallen. De bevolking van Kaageiland trad de schrijvende varensgezellen van de Leidse Courant immers altijd vriendelijk tegemoet. Buitendien is de erfelijkheid van bepaalde zaken nog lang geen wet van Meden en Perzen. Maar toch. De nevenstaande muurtekst, die de gevel van bar De Twee Wilgen op het Kaageiland siert, is ook niet niks. We bedoelen maar, de schrijver dezes zal toch zeker niet van

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5