Katwijkse huurverhoging in 1976 niet onredelijk STAATSSECRETARIS BROKX CONCLUDEERT: Financiële consequenties woningbouw in „Kerk en Zanen" komend voorjaar bekend Haarlemmertrekvaartweg dicht gemotoriseerd verkeer Pretpark besluit vakantiespelen Geen zebrapad in Julianalaan Diefstallen in Alphen Feestelijke verhuizing Katwijkse muziekschool In Leidschendam voorlopig geen nieuw politiebureau M REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 14 AUGUSTUS 1979 KATWIJK Het overleg van het Kat wijkse gemeentebestuur en de beide Katwijkse bouwverenigingen met het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, waarin de Kat- wijkers hoopten ook voor de torenflats aan de Treub- en Visserstraat kwijt schelding van de huurverhoging van 1976 te krijgen, is een mislukking ge worden. Na het overleg heeft staatsse cretaris mr. G. Brokx de toezegging om de huurverhoging van 1976 voor alle flats aan de Colijnstraat ongedaan te maken, ingetrokken. De huurverhoging die in 1976 ingevoerd werd is destijds bij een aantal huurders in het verkeerde keelgat geschoten. Na on derling overleg is toen afgesproken, dat een van hen tegen de verhoging bezwaar zou aantekenen. Dick Glasbergen, die toen op Colijnstraat 148 woonde heeft dat gedaan, en na twee jaar procederen kreeg hij te horen, dat de Afdeling Rechtspraak van de Raad van State zijn bezwaar ge grond verklaarde. Dit gegrond verklaren hield in, zo dachten de bewoners van de torenflat, dat het te veel betaalde over die periode terug gestort zou worden. De bouwvereniging zag daarin erg veel prak tische bezwaren, vandaar het eerste kon- flikt tussen de bouwvereniging en de in middels opgerichte flatraad. Een ander punt dat daarbij kwam, was dat de bewoners van twee identieke flats, di- rekt achter de Colijnstraat gelegen, van mening waren dat de huurverhoging uit 1976 ook door hen onterecht betaald was. De situatie was intussen zo, dat het ge meentebestuur en de woningbouwvereni gingen in overleg traden met het Ministe rie om de eis van de bewoners uit de Treub- en Visserstraat gedaan te krijgen. Staatssecretaris Brokx bestudeerde op nieuw de uitspraak van de Afdeling Rechtspraak van de Raad van State en komt daarbij tot de konklusie, dat het niet doorgaan van de huurverhoging alleen geldt voor de flatbewoner die bezwaar heeft aangetekend. Brokx zegt verder ook bij nadere overweging niet bereid te zijn om te beslissen dat alle huurders van het flatcomplex alsnog ontheffing van deze huurverhoging zouden moeten krijgen. Verder stelt hij, wat ook voor de andere torenflats geldt, dat de huurverhoging in 1976 in vrijheid tussen de eigenaren van de flats en de huurders is overeengeko men. De staatssecretaris ziet geen moge lijkheden om deze huurverhoging onge daan te maken. Een ander punt van over weging is dat de huren niet onredelijk hoog zijn en dat de huurprijzen in correcte verhouding tot de woningkwaliteit staan. Daarnaast zou het alsnog verlagen van de, huurprijs een terugvordering van teveel genoten individuele huursubsidie tot ge volg hebben. De plaatselijke afdeling van de PvdA die nogal verbolgen over deze affaire is, heeft direkt na de mededeling van de bouwve renigingen kontakt opgenomen met Hans Kombrink van de PvdA-kamerfractie, die al eerder Kamervragen over deze zaak gesteld heeft. De betreffende flats in Katwijk die de hogere huur uit eindelijk wel waard bleken. Kerk en Zanen in Alphen. Alleen bouwen met financiële steun van het Rijk. ALPHEN AAN DEN RIJN De financiële consequenties van woningbouw in de nog ongeschonden Alphense polder Kerk en Za nen zal komend voorjaar bekend worden. Dat maakte de direkteur van Openbare Wer ken, Ir. A. Bos, gisteravond bekend in de commissie ROSO (Ruimtelijke Ordening en Stadsontwikkeling). Op voorhand liet wet houder Haanstra weten dat woningbouw zonder financiële steun van de overheid on mogelijk zal blijken te zijn. In de commissie ROSO werd verder een twee tal alternatieve schetsen getoond, zoals de nieu we wijk zou kunnen worden opgezet. Een „ra diaal model" en een „quadrantenmodel". Uit de toelichting van het hoofd stedebouw- kunde, Ir. Pauw die overigens half oktober naar Bijenkorf-Beheer vertrekt zo werd giste ren bekend, werd het duidelijk dat het verre van gemakkelijk zal zijn om een meer gedetail leerd plan te maken. Reden volgens Pauw, de zeer veel onzekerheden, zoals bouwtempi en bebouwingsdichtheid. In de stedebouwkundige opzet is uitgegaan van een te bouwen oppervlakte van 434 ha. Die ruimte moet dan goed zijn voor zo'n 5000 wo ningen. Volgens het „Streekplan" van de Pro vincie zou Alphen voo 1990 zo'n 1700 woningen in Kerk en Zanen moeten bouwen. Pauw zei evenwel dat als er niet verder gedacht zou wor den als het aantal, het niet goed mogelijk zou zijn om een nieuwe wijk op te zetten. De reste rende woningen zijn gepland na 1990. Alphen speculeert er overigens op dat het Rijk alsnog een beroep zal doen op deze gemeente om meer woningen te bouwen. Pauw voorspelde dat Al phen bij een tempo van 200 woningen per jaar in 1995 71.000 inwoners zal tellen en bij een tempo van 600 woningen per jaar zo'n 74.000. Meest in het oog springende opmerking van Pauw bij het radiaalplan was dat dan het stati on verplaatst zou moeten worden. Volgens Ir. Bos kan de polder nagenoeg opgespoten worden met het zand dat nog te winnen is uit de Zeger- plas. Zo'n 3 miljoen kubieke meter (waarde 10 miljoen), goed voor 300 ha. Naar verwachting zal er met de bouw rond 1986 begonnen kun nen worden. Als tenminste het Rijk miljoenen bij wil passen, want anders begint Alphen er niet aan. Zowel met de Provincie als met het Rijk zijn tot nu toe slechts vrijblijvende ge sprekken geweest. Beide hebben wel gevraagd om zoveel mogelijk studiemateriaal. De inbreng van de raadsleden was gisteravond vrij sum mier. Oude stokpaardjes werden slechts bere den, zoals de omleidingsroute door Kerk en Za nen en Rijksweg 11. Over de eigenlijke opzet van de wijk zelf, nauwelijks een woord. Er werd dan ook (nog) geen voorkeur uitgespro ken. De ambtelijke voorkeur zal in september bekend worden. Daarna neemt het college van B. en W. een besluit dat in oktober aan de raad zal worden voorgelegd. Na gisteravond is de keuze inmiddels wel beperkt tot twee: Als Kerk en Zanen wordt bebouwd gebeurt datn conform het radiaal-plan dat speelser van opzet kan worden of het quadrantenplan dat wat statisch aandoet maar makkelijker in de hand is te hou den. OEGSTGEEST Gedeputeer de Staten hebben Oegstgeest en Warmond te kennen gege ven dat de Haarlemmertrek vaartweg, tussen de Postbrug en Warmonder Tolhek, wordt afgesloten voor alle gemotori seerd verkeer. Dit naar aanlei ding van aandringen van o.m. Oegstgeest omdat de maatre gel die getroffen was t.a.v. de fietsende schooljeugd geen zo den aan de dijk zette. De invoering van zgn. school- spitsuren voldeed niet omdat de automobilisten in meerder heid er geen gevolg aan gaven en gewoon doorreden. Dit laatste heeft honderden pro cessen-verbaal tot gevolg ge had. Wethouder Thorn ver klaarde eerder dat men het zag als een soort „tol betalen". De akties van de scholen in het Leidse Houtkwartier die ten doel hadden een oplossing van de verkeerssituatie te be werkstelligen hebben dus suc ces gehad. Burgemeester Van Eysinga deelde gisteravond mede dat de algehele afsluiting voor ge motoriseerd verkeer 20 augus tus ingaat. Er worden thans de nodige maatregelen getroffen. Ook zal er aan het einde van de Trekvaartweg bij het War mondertolhek een verkeer slichteninstallatie komen om het oversteken van de jeugdi- - ge schoolbezoekers uit de regio te vergemakkelijken. Kosten van afsluiting van de weg e.d. komen op zo'n kleine 80.000 gulden uit. De gemeente Oegstgeest zal daarvan 25% voor haar rekening moeten. nemen. Dit is een schatting, de cijfers zijn nog niet exact bekend. De maatregel zal overigens gelden als tijdelijk, de recon structie van de weg wordt op genomen in het provinciale wegenplan van 1980/1981.. Burgemeester Van Eysinga noemde dit zéér snel. VOORHOUT De evenementen die tijdens ci schoolvakantie door de Voorhoutse Stichting Jeu| draad zijn georganiseerd, worden deze week besli ten met een filmvoorstelling, een zwemfeest en ee slotdag bij het jeugdcentrum op zaterdag 18 augu tus. In het Parochiehuis aan de Herenstraat wordt woensdagmiddi om twee uur de film „Doctor Dolittle" vertoond. De toegang!; prijs bedraagt 1,50 gulden. Het grote zwemfeest dat vorige weel door het slechte weer geen doorgang kon vinden, zal donderda"; bij mooi weer alsnog gehouden worden. Op zaterdag wordt om 14.00 uur een Pretpark geopend op h(Q( terrein van het jeugdcentrum aan de Voorhoutse Boekhorstlaan VOORSCHOTEN De commissie verkeer en financin. I wijst het voorstel tot aanleg van een voctgangersoversted plaats ter hoogte van de Prinses Margrietlaan in de Kon» gin Julianalaan unaniem af. De commissie meent dat ei verkeerslicht binnen een afstand van 60 meter tot de ve A keerslichteninstallatie bij het gemeentehuis allerminst I veiligheid en de doorstroming op de verkeerstraverse bevc deren zal. Verdeeldheid was er bij de commissie over de verhoging van h kruispunt Papelaan-S. v.d. Oyelaan-Hyacinthstraat. Wel moet< er snelheidsbeperkende maatregelen komen, maar zowel CD V£ als VVD vinden 25.000,- voor de verhoging teveel, te me daar het praktisch effekt gering zal zijn. Zowel PvdA als D' maken van de drempels geen heilige koe, maar zolang er nie beters is, gaan zij wel akkoord. Wethouder Van Dalen bestref de zienswijze van CDA-er Meershoek dat smalle drempels w zinvol zijn, omdat die soorten van drempels zeer gevaarlijk zij voor fietsers en brommers. Meer dan een uur debatteerde commissie over de zin en de onzin bij het leggen van te ve drempels. Wel werd gewezen op de zelfgemaakte verkeersbo den, welke wel veiligheid suggereren, maar geen veilighe waarborgen, zoals het Voorschotense bord „Winkelerf" en h bord „Speel en Woongebied". h< De commissie gaat akkoord met de verkoop van 10,5 m2 groi in de Schoolstraat aan de vertegenwoordiger van „Aldi-mark voor de prijs van 23.750,-. Dit is de duurste grondprijs ooit Voorschoten gemaakt door de gemeente. Wethouder Van Dal^ ontzenuwde deze gedachtengang door te verklaren dat in prijs een bedrag zit van aanleg van parkeervoorzieningen vc het te bouwen winkelpand. De vestiging van het superbedrijf volgens het bestemmingsplan, hoewel de commissie liever e|e£ andere vorm van be winkeling zou zien. Bij de uitgifte van bouwgrond in de wijk Bijdorp I wordt de k per verplicht tot zelfbewonjng gedurende twee jaar. Er bli verschil van mening bestaan of dit nu gewoon een bewoning plicht is of een anti-speculatiebeding. De commissie ziet de ve plichting om handelingen tegen te gaan welke gebeurd zijn de verkoop van grond in de Ter Waddingerhoek, waar tijde de bouw het perceel grond diverse malen van eigenaar wisselt De vergadering werd verdaagd tot volgende week maanda avond. D ALPHEN AAN DEN RIJN Uit een wassalon aan de Lijster- laan te Alphen aan den Rijn is het afgelopen weekend voor een bedrag van 3700,- ontvreemd. De toegang werd vermoedelijk verkregen middels een valse sleutel. Uit een woning in dezelfde straat werd 160,- gestolen. Hier was een balkondeur op de eerste verdieping niet afgesloten. De diefstallen werden gisteren bij de politie bekend. KATWIJK De Gemeentelijke Muziekschool Katwijk gaat verhuizen. En dit, voor de muziekliefhebbers, heugelijke feit zal niet zo maar passeren. Ter gelegenheid van de ingebruikneming van de muziekschool aan de Zeeweg, zullen er twee open dagen gehouden worden, plus een feestelijke optocht van de oude school naar "de nieuwe. Op 23 augustus begint het nieuwe schooljaar in de verbouwde muziekschool aan de Zeeweg 123. Dan is er ook definitief een eind gekomen aan het verblijf in de Remisestraat, waar de school een jaar lang onderdak heeft gehad. Toch wordt de Remi sestraat in de feestelijke opening betrokken. Op de laatste ope ningsdag, woensdag 22 augustus, zal de Remisestraat het ver trekpunt zijn voor een grote optocht, waaraan door alle leerlin gen van de school tot dertien jaar wordt deelgenomen. Voorafgegaan door de muziek trekt men om drie uur met in strumenten en ballonnen gezamenlijk op naar het gebouw aan de Zeeweg waar de ballonnen, voorzien van naam en adres, worden opgelaten. Tegen vier uur gaan de leerlingen naar de sporthal Cleijn Duin voor een feestmiddag. De twee andere openingsdagen, 20 en 21 augustus, zijn voor groepen genodigden. Op maandag is er open huis vqor de leer lingen van dertien jaar en ouder tijdens de middaguren, en voor genodigden 's avonds. Op dinsdag komen de ouders aan de beurt en andere belangstellenden. Dan is er open huis van vier tot ne gen uur 's avonds. Eerste paal voor nieuw consultatiebureau OEGSTGEEST Het heeft jarenlang in de een bouwterrein in de nabijheid van het over- pen gezeten, maar eindelijk is dan de eerste dekte zwembad te Oegstgeest het heiwerk paal geslagen voor een nieuw modern consul- gerealiseerd. De eer viel de beurt aan dr. tatiebureau dat het oude, houten gebouw aan Anema. Na afloop kwam men in de bouwkeet de Wassenaarseweg zal gaan vervangen. Gis- bijeen waar dr. C. de Lange, voorzitter van de terochtend werd in aanwezigheid van onder provinciale vereniging ter bestrijding van tu- meer burgemeester jonkheer T. A. J. van Ey- berculose een overzicht gaf van feiten en ge- singa, de wethouder van openbare werken de beurtenissen die hebben geleid tot de nieuw- heer J. Thorn en vele andere autoriteiten op bouw. T LEIDSCHENDAM Hoewel Leidschendam hiervoor al een terrein heeft aangewezen en een bouwcommissie, onder lei ding van de korpschef, nog geen twee maanden geleden een bespreking met een archi tect heeft gehad, komt een nieuw politiebureau niet voor op een door minister Wiegel van binnenlandse zaken opge stelde lijst van gemeenten die hiervoor tot 1989 in aanmer king zouden komen. De brief van de minister en de lijst waarop Voorburg wel voor komt, staan op de agenda van de Leidschendamse commissie voor algemene bestuurlijke aangelegenheden die donder dag 16 augustus bijeenkomt. Burgemeester en wethouders hebben aan de ministeriële brief een overzicht toegevoegd van de voorgeschiedenis van de bouw van een nieuw poli tiebureau. Hieruit blijkt dat de toenmali ge Commissaris der koningin het gemeentebestuur al in 1966 heeft verzocht voorbereidin gen Voor een nieuw politiebu reau te treffen, dit in verband met de overgang van rijki- naar gemeentepolitie. Op 19 november 1969 werd door het rijk een uitkering voor tijdelij ke huisvesting aan de Nieuw- •straat verstrekt op voorwaarde dat tien jaar lang geen beroep op gelden voor een nieuw poli tiebureau zou worden gedaan. In 1975 werd door het ministe rie van binnenlandse zaken echter een extra-uitkering toe gezegd als datzelfde jaar met de bouw zou worden begon nen. Burgemeester en wethou ders reageerden positief en een ingenieursbureau maakte een tijdschema en een kosten raming voor een voorberei dingskrediet dat 70.000 gulden zou moeten bedragen. De aan gelegenheid stuitte echter af op de commissie voor openba re werken en ruimtelijke or dening die het voorstel voor een voorbereidingskrediet wat overhaast en prematuur vond waarna B. en W. besloten zich te beraden. Begin 1977 zond korpschef E. J. Jansen van de gemeentepolitie de gemeente raad een brief over de slechte huisvestingsomstandigheden aan de Nieuwstraat. Enkele maanden later stelde de ge meenteraad voor verbeterii hiervan 121.000 gulden schikbaar en tegelijkertijd ei voorbereidingskrediet 1 100.000 gulden voor bouw inrichting van een nieuw b reau. De Commissaris der k ningin werd verzocht bij minister te bepleiten nieuwbouw in Leidschendi bijzonder urgent was. Ap vorig jaar werd het archif tenbureau H. Geels en T. Bronkhorst BV opdracht get. ven een schetsplan uit te w ken. Burgemeester en weth< ders en de betreffende vj commissie spraken zich ei september 1978 uit voor 1 terrein Koningin Julianawf /Bachlaan/Oude Trambaan meest geschikte plaats een nieuw politiebureau. De minister van binnenland zaken werd gevraagd van w< ke korpssterkte moest word uitgegaan waarbij werd gew M zen op de gevolgen van eventuele realisering van bouwlokatie. Minister Wief zegt in zijn brief dat 85 g meenten hebben gereaged op een verzoek om opgave v eventuele plannen voor vert*'D, tering van de huisvesting v md de politie. De kosten werdi n h op ruim 600 miljoen gulden g raamd, een bedrag dat aa j zienlijk hoger is dan zelfs vo .^r tien jaar beschikbaar is. 1 1984 komen twaalf gemeent in aanmerking voor een b'rig j drage en in de periode 19'veu t/m 1989 zeventien ftee -k

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4