VEEHOUDERS KRIJGEN GELD ;Gratis tuindershulp, alleen Sn hechte gemeenschappen GROENTE FPIJNT TERUG VAN BELASTING S'NANP £N tuinbouw BL EMEIM B#LLEI\i DOORDRAAIPRIJS VOOR TOMATEN KOELE WEER GEEFT GOEDE KWALITEIT BLOEMEN LEIDSE COURANT/ MAANDAG 13 AUGUSTUS 1979 PAGINA 9 „NAASTENLIEFDE" TOT UITSTERVEN GEDOEMD (1) VAARLAND Ziek worden en van e collega's hulp ontvangen voor zo- ang je ziek bent voor slechts een tien tje contributie per jaar dus voor liks zo'n welhaast uitgestorven vorm van gratis hulpverlening is nog slechts te vinden in de tuinderswe reld. Een vorm van naastenliefde, die lateert uit de tijd toen het tuinders- lestaan dat van een straatarme was jn het een ramp voor bedrijf en gezin letekende als de vader door ziekte verd getroffen. n diverse dorpen brachten tuiners in de oop der jaren verenigingen van de jrond, gedreven door het besef, dat de z jedrijven moesten blijven draaien, hoe ian ook. De laatste jaren zijn veel van leze verenigingen met dezelfde vaart veer ingezakt. Dat de opkomst van de kgrarische Bedrijfsverzorgingsvereni- ;ing daarin een belangrijke hand heeft jehad, is zonneklaar. Het systeem van »ratis hulpverlening echter functioneert 'n8 ot op de dag van vandaag nog in Waar and, een dorp van overwegend tuiners, jat vanouds als een opmerkelijk hechte [emeenschap kan worden gekenschetst, waarvan er nog slechts enkele in het Westfriese te vinden zijn. maalste zaak" van de wereld. Wie aan de beurt is om te helpen, gaat en er wordt verder niet over gepraat. Anderzijds weet hij ook, dat z'n collega's zich niet zomaar ziek zullen melden. Het zit nu eenmaal in de aard van de meeste zelfstandige ondernemers om door te buffelen tot het bittere eind. Tuinder Jan Smit is leider van de vere niging „Onderlinge hulp bij ziekten". In onvervalst Westfries vertelt hij dat men het zo moet bekijken: „Er is geen enkele verzekering, die mankracht verstrekt. Aan geld alleen heeft een tuinder niks. Daarmee wordt het werk niet gedaan. Hij moet een man hebben, die bovendien verstand van het werk heeft". gjNaastenliefde Persoonlijk Het leiderschap van Jan Smit, dat niet moet worden verward met het voorzit terschap, komt neer op de taak van werkverdeler. Hij heeft de ledenlijst on der z'n hoede en geeft degene die aan de beurt is een seintje. Dat doet hij persoo- nelijk, is wel zo gezellig, net als zijn va der, van wie hij het leiderschap dertien jaar geleden overgenomen heeft. Hij laat de witte bedrukte kaart zien, die bij de betreffende tuinder wordt afgeleverd. Voordeel van zijn functie is, dat hij zelf niet hoeft in te vallen. De 51-jarige Jan Smit is een rasechte Waarlander, met reeds wit geworden achterover gekamd haar en blauwe ogen. Een man van de fijnere tuinbouw. Hij, zijn vrouw en vier kinderen leven hoofdzakelijk van het afbroeien van tul pen (snijbloemen). Ieder draagt daarin zijn steentje bij. Twee van zijn zoons werken vast in het bedrijf en zijn ook lid van de vereniging. Immers, hoe meer le den, hoe minder hoef je te werken. „Dat aantal is vroeger veel hoger ge weest", mompelt hij. „We hebben er wel tachtig gehad, maar in de loop der jaren hebben nogal wat tuinders het bijltje er helemaal bij neer moe ten leggen". Hij merkt op, dat het met de ziektegevallen door de bank geno men wel meevalt. Vorig jaar heeft de vereniging 178 dagen gewerkt, wat neerkomt op ongeveer drie werkdagen per lid. Daarvan zijn 117 da gen besteed aan één lid, die een rugope ratie moest ondergaan. „Altijd een lang durige geschiedenis", zegt hij. „Breekt iemand een been, dan loopt ie met een week of zes, zeven weer". Hij laat weten, dat het in het hoogsei zoen voorkomt, dat sommige tuinders met geen mogelijkheid van hun bedrijf weg kunnen, bijvoorbeeld omdat ze net op de dag dat ze moeten invallen, kun nen beschikken over een aardappelrooi- machine. „Geen punt", volgens Jan Smit, „dan wordt dat gewoon onderling geregeld". B Burenhulp in de tuinderij blijft standhouden. pijna alle Waarlander tuinders zijn lid .b-tvan de vereniging „Onderlinge hulp bij I"zakten", die in de volksmond ook wel Naastenliefde" wordt genoemd. Wordt 'n van de tuiners door ziekte getroffen, Ian wordt elke dag een andere tuinder k^in zijn bedrijf ingezet. De zieke kan ma- fcimaal een half jaar hulp genieten. De hulpverlenende tuinders ontvangen twifaarvoor geen cent. ■laakt men nu de Waarlandse tuinder ipmerkzaam op het unieke karakter van vereniging in deze tijd waarin geen t wordt verzet of er moet ruim voor orden betaald, want voor niks gaat al- de zon op dan zal hij naar z'n 1 wijzen. Het is voor hem de nor Bij een dampende kop koffie gezeten aan de hoge tafel in de huiskamer blikt Jan Smit op de lijst: 64 namen in mooi schuin handschrift geschre ven. Het papier is inmiddels vergeeld. Zestig jaar Hij vertelt, dat een zich ziekgemelde tuinder na drie wachtdagen hulp wordt geboden en dat gedurende zes dagen per week. Het enige dat betaald hoeft te worden is een tientje per jaar en dat gaat naar de verenigingskas. De contributie is nog lang vijf gulden geweest. Het bedrag is verhoogd, omdat het zestigjarig be staan voor de deur staat, een mijlpaal, die zeker in Waarland met de nodige luister gevierd moet kunnen worden, vereniging „Onderlinge hulp bij ziekten" is in 1921 opgericht. Er werd begonnen met dertien leden. De in potlood ge schreven notulen van de oprichtingsver gadering zijn inmiddels vervaagd en deels onleesbaar geworden, maar de Waarlander tuinders hebben hun onder linge hulpverlening, dwars door het steeds verder oprukkend materialisme heen, in stand gehouden. De druk op de tomatenprijs ver dween in de afgelopen verslagweek beslist niet. De prijzen daalden naar een dieptepunt. Op dinsdag 7 augus tus werd er voor de A-I-export kwaliteit slechts twee kwartjes per kilo betaald. In de loop van de week trad er echter enige verbete ring in de situatie op, op donderdag 9 augustus was de gemiddelde prijs voor de A-I-sortering opgelopen naar 63 cent per kilo. Dit is beslist nog geen daverende prijs. Vorig jaar lag de gemiddelde prijs in dezelfde verslagweek op 86 cent per kilo, het totale aanbod was toen wel kleiner. Al met al zijn de berichten over de prijsvorming bij de tomaten niet be paald opwekkend. De consument is de enige die er wel bij vaart, althans als deze de marktsituatie enigszins volgt. In de periode van 3 t/m 6 au gustus nam de totale concurrentie af, vooral Bulgarije en Roemenië exporteerden in die periode aan zienlijk minder. De positie van de Hollandse tomaat verbeterde hier door in lichte mate, dit kwam tot uitdrukking in het voorzichtige prijsherstel in de loop van de week. Voor de komende week wordt er op een kleiner aanbod gerekend, iets hogere noteringen lijken mogelijk. Voor vleestomaten lag de gemiddel de prijs op donderdag 9 augustus op 1,84 per kilo (BBB). Deze prijs steekt ongunstig af bij die van vorig seizoen, toen werd er f 2,05 per kilo betaald. Er werd toen echter aan zienlijk minder aangevoerd. Met een kleiner wordend aanbod in het vooruitzicht mag er op een verder prijsherstel gerekend worden. Komkommer uit de gratie Ook in de afgelopen verslagweek is de si tuatie op de komkommerweek zeer te leurstellend. Een belangrijke factor bij de prijsvorming is zeer waarschijnlijk het te genvallende zomerweer. De vraag naar dit produkt wordt hierdoor beslist niet ge stimuleerd. De afzet naar West-Duitsland verloopt ook moeilijker als vorig jaar. Er is in beperkte zin sprake van een grotere concurrentie van Italië en België. Maar deze is niet van die omvang dat dit zo'n sterk prijsverstorend effect heeft. De ge middelde prijs per stuk lag op 25 cent. Het aanbod zal wat kleiner worden, dit zal niet betekenen dat er over de hele linie betere prijzen te verwachten zijn. De zwaardere sorteringen zullen waarschijn lijk beter betaald gaan worden. Paprika-prijs ook omlaag De gunstige prijzen voor de rode en gele paprika's behoorden in de afgelopen ver slagweek in een klap tot het verleden. De gemiddelde prijs voor een kilo rode papri ka's daalde maar liefst met 3,68. De ge middelde prijs lag op donderdag 9 augus tus op 2,14 per kilo. Voor de gele papri ka's daalde de gemiddelde prijs met 2,50 per kilo. Voor de gele paprika's werd er gemiddeld 1,94 per kilo betaald. Voor de groene sorteringen bleef het prijsverval binnen de perken. Er werd gemiddeld 1,42 per kilo betaald. De marktsituatie lijkt de komende week niet veel te veran deren. Overige gewassen. Het kleiner wordende spinazie-aanbo heeft ertoe bijgedragen dat de gemiddeld prijs opliep van 39 naar 65 cent per kilt De aanvoer van spinazie lijkt verder af 1 nemen, waardoor de prijs geleidelijk vei der op kan lopen. Voor prei werd er don derdag 9 augustus op Veiling Westlan Zuid f 1,20 per kilo betaald. Dit mag gt zien het nog komende seizoen als een uil schieter beschouwd worden. Het aanbo zal groeien en de prijs zal lager komen t liggen. Sla veranderde niet in prijs, ht ziet er ook niet direkt naar uit dat er d komende week meer dan 15 cent per kro betaald zal worden. Bij nat weer zal d oogst van snij- en sperziebonen vanuit d natuur vertraagd worden, dit heeft on middellijk tot gevolg dat de veilingpri; oploopt. Dit werd ook duidelijk op don derdag 9 aug. De sperziebonen klomme met 1 gulden per kilo in vergelijking me de week ervoor. Er werd gemiddel* 2,15 per kilo betaald. Bij aanhouden nat weer zal de oogst moeizaam verlope en de kwaliteit zal achteruit gaan. De bc nenprijs is dus sterk van het weer afhan kelijk. Andijvie werd ook de afgelope week nog steeds tegen een zeer matig prijs van 24 cent per kilo verhandeld. Hc aanbod zal ruim blijven en de prijs z« niet veel oplopen. Bospeen noteerde o Veiling Westland Zuid een prijs van 7 cent per bos. Spitskool werd de afgelope? week iets beter betaald, nl. 31 cent pe kilo. Veel hogere prijzen lijken nog nie mogelijk. Voor de liefhebbers van pri meurs, zijn er weer spruiten te koop. De genen die al winterse ideeën koestere' kunnen dus aan hun trekken komen. D veilingprijs voor spruiten liep op tot 3,3 per kilo. De afgelopen week heeft zich gekenmerkt door grote aan voer van bloemen aan de CCWS. Bovendien waren het bloemen van goede tot zeer goede kwaliteit, hetgeen mede te danken is aan de voor bloe men gunstige weersomstandig heden. Geen zomers warme dagen, doch koel weer. Voor vakantiegangers minder prettig maar voor de bloemen handel gunstig. Bovendien liep het met de prijzen nog vrij gunstig. Bij de grote aanvoer kan men zich erover verwon deren dat er weinig doordraai was en iedere veilingdag de bloemenmassa verwerkt. Bij een aanvoer van 31.947.228 bos of stuks, werd een totaal omzetbedrag bereikt van f 8.345.051,08 tegen een aan voer van 25.488.923 bos of stuks in dezelfde week van het vorig jaar en een omzet van f 7.178.450,26. Uiteraard waren het de snij bloemen die het geheel be heersten met een totaal van 31.331.904 bos of stuks met schraal een miljoen gulden ho gere opbrengst voor de bijna zes miljoen grotere aanvoer. Waaruit dus de conclusie kan worden getrokken, dat de ge middelde prijs vergeleken bij het vorig jaar beter zou kun nen zijn. Er waren dan ook verschillen waarbij vooral de gerbera en leliekelken het best deden. Hetgeen niet kan worden ge zegd van bijvoorbeeld het sn ij- groen dat al eerder een slechte reputatie in de prijzen bezat. Gemiddelde prijzen waren: Amerikaanse anjes 18 (vorig jaar 16, trosanjers 22 (25), an- thurium 1.00 (1,07), snijgroen 14 (22), jaarrond trosanjers 35 (39), idem geplozen 46 (44), freesia 17 (18), gerbera 34 (29), gladiolen 8 (5) irissen 10 (19), leliekelken 64 (26), lelietakken 27 (28), grote rozen 15 (23), idem klein 14 (16), sonia 13 (21), belinda 12 (15), red gar- nette 10 (13). Er zit zo hier en daar dus nogal wat verschil tussen. Opvallend was afgelo pen week de grote aanvoer van trosanjers met ruim acht miljoen, hetgeen ruim twee miljoen méér was dan in de zelfde week van het vorig jaar. Ondanks dat lagen de prijzen niet zo bar uit elkaar, hoogste prijzen waren nu 79 cent tegen 83 vorig jaar. Als geheel hadden de prijzen afgelopen week een dalende tendens hetgeen met deze aan voeren niet geheel onbegrijpe lijk is. Ondanks de beperkin gen bedroeg de aanvoer van importbloemen het dubbele van dezelfde week vorig jaar, namelijk 22.859 bos ,of stuks met een opbrengst van 7.315,30 tegen 10.272 vorig jaar en een opbrengst van f 4.423,60. Met de potplanten blijft het nog steeds goed gaan zowel wat aanvoer als opbrengst be treft. Ook de belangstelling van de handel mag er zijn. Er was een aanbod van 570.128 potplanten en opbrengst van ruim een miljoen gulden tegen 392.737 stuks vorig jaar met een opbrengst van 724.027,19. Wanneer het koele weer voortduurt, zal er in de gang van zaken in de bloemenhan del deze week vermoedelijl niet veel verandering komen vooral nu de vakantieklantei geleidelijk aan weer thuis zijn Overigens heeft men in di Honselersdijkse veilinghal ooi genoeg van de vakantiedrukt» kunnen profiteren, vanwegt het groot aantal bezoekers er rondleidingen. De vakantiehulpen die de vei ling in dienst heeft genomer doen hun best om het bedrij zo goed mogelijk te later draaien, nu ook veel eiger personeelsleden elders var hun vakantie genieten. Eind van deze maand, om pre cies te zijn van 30 augustus to en met 1 september, wordt dt tweede potplantenbeurs in he? CCWS-gebouw gehouden. Di beurs is niet voor het publiek toegankelijk maar uitsluitenc bestemd voor de handelaren die zich op de hoogte willen stellen van de mogelijkheder welke de CCWS heeft te bie den. De eerste beurs bleek zo suc cesvol, dat meteen al tot een herhaling werd besloten. Arbeid- en machine-ring bollenstreek voorziet in behoefte (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Veehouders, die als gevolg van de ge wijzigde wetgeving met ingang van 1 januari van dit jaar de normale BTW-regeling moeten toepassen, krij gen eenmalig een bedrag terug van het ministerie van Financiën. Dit bedrag wordt bepaald aan de hand van het aantal dieren, dat op 1 januari 1979 op het bedrijf aanwezig was. Een nadere voorwaarde is dat de dieren voor de genoemde datum aangekocht zijn. Het gaat hierbij vooral om veehouders met minder dan één hectare cultuurgrond, die met ingang van dit jaar geen ge bruik meer kunnen maken van de BTW-regeling voor de landbouw. Deze boeren worden nu dus op de gewone wijze in de omzetbelastingheffing betrokken. Aftrek of teruggaaf van voorbelasting op de per 1 januari aanwezige dieren was niet mogelijk. Daarom heeft het ministerie van Finan cien nu een overgangsregeling getroffen. De teruggave bestaat uit een vast en een variabel bedrag. Per dier bedraagt de teruggave: vast variabel maximaal aantal bedrag bedrag per dag Fl. Fl. 4,50 0,05 0,15 slachtpluimvee 0,027 0,002 kuikens (opfok eendagskuiken tot leghen leghennen 0,002 0,015(p.mnd) De teruggaaf kan worden verkregen door een afzónderlijk verzoek daartoe in te dienen bij de inspecteur der invoer rechten en accijnsen dan wel der omzetbelasting. Het ver zoek, dat voor 1 januari 1980 moet zijn ingediend, dient een berekening van het terug te geven bedrag te bevatten en te worden ondertekend door de veehouder of diens gemach tigde. Geen teruggaaf wordt verleend op dieren, waarop de veehouder afschrijft voor de inkomsten- of vennootschaps belasting. VOORBEELD: Aanwezig op 1 januari 1979 150 mestkalveren en 8000 leg hennen. De mestkalveren zijn op 1 oktober 1978 geleverd en gefactureerd. De leghennen, die voor 1 januari 1979 zijn gekocht worden op 16 december 1979 verkocht. Bereke ning van de teruggave: dagen waarover teruggave berekend MESTKALVEREN: - vast bedrag 150 x 19,10 2.865,- - variabel bedrag 92 dagen x 150 x 0,15 2.070,- LEGHENNEN: - vast bedrag 8000 x 0.027 2.160,- - variabel bedrag 12 mnd. x 8000 x 0,015 1.440,- Topdrukte in het bollenvak!... Want hoe wel de meeste bollen nu wel gerooid zijn, betekent dat niet dat men nu in een lage re versnelling is gaan draaien. Dagelijks grommen de zware vrachtauto's en de trekkers-met-aanhangwagens over de vaak veel te smalle wegen in de bollen streek. En in de schuren wordt onder hoogspanning gewerkt om de bollen op tijd gesorteerd en afgeleverd te krijgen. In heel wat bedrijven zit men met man kracht en machines wat omhoog. Hier zou een trekker extra soulaas bieden en daar zou men de vlag uitsteken als men een prima man voor de schuur kon krijgen. „Als ze omhoog zitten, waarom bellen ze mij dan niet?", zo vraagt de heer Harrie Witteman, de bedrijfsleider van de on langs gestarte Coöp- en Arbeid- en Machi ne-ring Bloembollenstreek, zich ietwat verbaasd af. „Het lijkt wel of de mensen een soort drempelvrees hebben." Bemiddeling ook op dat onderdeel volledig te gaan in spelen. Het ligt in de bedoeling om dat fa cet wel op het programma van 1980 te plaatsen. Machines De Ring houdt zich heel intensief, bezig met.de machines. Het is, zo zegt men, toch zonde dat er in Lisse drie rooimachines werkeloos staan, terwijl men er in Hille- gom zit te gillen. Er is op het terrein van de machines dan ook veel bemiddeld, al bleek het aanbod van rooimachines wel eens groter dan de vraag. Dat hield ook verband met de vrij late start van de Ring, want in juni hadden veel kwekers uiteraard al afspraken met de loonbedrij ven gemaakt. Veel werk was er aan de winkel met de bemiddeling van fraisma- chines, trekkers, maaibalken, eggen, mest- strooiers, enz. Werkgebied Dit alles wil niet zeggen, dat de Arbeid en Machine-ring Bloembollenstreek, geen kans heeft gezien van de grond te komen. Het tegendeel is waar, maar men zou nog veel meer kunnen doen. Er zijn nu ruim honderd leden ingeschreven. Wat de mankracht betreft; het gehele sei zoen is er al veel vraag naar vakmensen voor de schuur, maar hier is inderdaad de vraag veel groter dan het aanbod. Dit seizoen heeft de Arbeid- en Machine- ring Bloembollenstreek nog niet bemid deld bij het aantrekken van scholieren en werkstudenten. De Ring draait sinds half juni en de tijd was toen nog te kort om Het werkgebied van de Arbeid- en Machi ne-ring Bollenstreek ligt tussen Wasse naar en Heemstede. De bedrijven die lid worden, halen bepaald geen werk in huis. Ieder lid en het lidmaatschap komt op slechts 100,- per jaar ontvangt bon nenboekjes plus enveloppen. Op die boek jes heeft men alleen in te vullen welke werkzaamheden zijn verricht, welke ma chines, etc. De administratieve romp slomp, zoals rekeningen schrijven, incas so's enz. wordt allemaal door de Ring ver richt. De tarieven liggen over de gehele lijn genomen lager dan die van de loonbe drijven. De zomermaanden zijn voor de Ring na tuurlijk de minst eenvoudfge. Men heeft te maken met een groot aantal bedrijver dat weinig variatie biedt. Ze telen vrijwel allemaal tulpen, narcissen en hyacinten en heggen voor de zomermaanden dar ook nagenoeg allemaal dezelfde eisen en verlangens. Het rooien, verwerken, pel len, afleveren en-zo-maar-voort zijn sa mengeperst in een paar weken. Dat gaat straks anders worden. Als mer. in september wil laten ploegen, fraisen ol meststrooien, dan steekt het niet op een ol twee dagen. Dan kan de Ring de werk zaamheden over een wat grotere periode uitsmeren. Hetzelfde geldt voor het plan ten. Het afdekken van de bollen in een zandgebied als de bollenstreek moet zc snel mogelijk na het planten gebeuren Het zou niet de eerste keer zijn als men in het najaar het ongedekte land zag stuiven als de Sahara. Hoewel het afdekken met stro het bekende riet dat vroeger ir massa's uit de kop van Overijssel kwam, is uit de gunst geraakt door de hoge prijzen nóg vaak met de hand gebeurt, is ook op dit gebied de machine in opmars. De heer Witteman heeft een flink aantal dek- machines op zijn aanbod-lijsten staan en hij is er zeker van dat hij die een groot deel van het late najaar aan het werk zal kunnen houden. Harrie Witteman jawel: zoon van Wil lem Witteman. de voorzitter van de Bond van Bloembollenhandelaren van de Vee- nenburgerlaan in Hillegom is er van overtuigd dat de Arbeid- en Machine-ring Bloembollenstreek in een behoefte voor ziet. En dat men in 1980 de vleugels nog veel verder zal gaan uitslaan.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9