Tienduizenden hectarenbos n Frankrijk verlorendoor ergste branden sinds 1970 Jadinwil problemen met YS uitpraten Gewonden aan grens India bij uittocht vluchtelingen ferdwijning van Sindona lost voor maffia veel problemen op Jezoek Van der Klaauw an Bonn in teken van ^AVO-kernbewapening Muzorewa en Smith wijzigen standpunt UITENLAND LEIDSE COURANT f MAANDAG 13 AUGUSTUS 1979 onze correspondent Jan Drummen) iRIJS Ongewoon hevige en ver- estende bosbranden met ten minste iderd verschillende haarden in de idfranse departementen en op Corsi- hebben in het weekeinde tienduizen- hectaren bos, kreupelhout en uikgewas in de as gelegd en een aan woningen verwoest. In het departe* >nt Ardèche kwam een brandweer- in op het leven. De branden waren hevigst in het Massif des Maures Ben de Golf van Saint-Tropez en La rde-Freinet. Woningen, campings, (antiekampen en gehuchten moes- worden ontruimd. Tweeëntwintig de 2500 brandweerlieden en ruim eduizend militairen en vrijwilligers esten met brandwonden en rookver- (iging in ziekenhuizen worden opge- nen. ht Canadair-blussingsvliegtuigen vlo- na tot een ongeluk, toen een pleziervaar tuig, blijkbaar omdat de bemanning wilde plaatsen gunstiger, hoewel elders op on verklaarbare wijze nieuwe brandhaarden filmen, een waterladend Canadairtoestel ontstonden, sommige daarvan ongetwij- zó dicht naderde, dat de piloot ternauwer nood een botsing kon voorkomen. Ook nieuwsgierigen en toeristen te land heb ben de reddingswerkzaamheden en blus- singsoperaties bijzonder bemoeilijkt. Een deel van het departement Var en de west- elijhke helft van de Alpes Maritimes zijn enige tijd van stroom verstoken geweest, doordat de branden hoogspanningskabels hadden beschadigd. De blüssings- en reddingsactiviteiten wer den gisteravond plotseling bemoeilijkt door een „thermische depressie", een me-, teorologisch verschijnsel dat in deze stre ken vrij veel voorkomt, die de branden deed „tollen" en de blussers soms dreigde te omsingelen. Velen van hen waren tach tig uur in de weer en moesten gisteren to taal uitgeput worden vervangen door mensen uit Lyon, Clermont Ferrand of zelfs uit Parijs en Bretagne. onafgebroken af en aan. In de Golf Gisteren zwakte de mistral wat af en de Saint-Tropez kwam het daarmee bij- situatie ontwikkelde zich op een aantal feld aangestoken. Twee brandstichters werden betrapt, maar zij konden ontko men, geholpen door rook en verwarring. Gisteren in de late namiddag leek men het vuur op de meeste plaatsen meester te zijn en de mistral, die tegen zonsonder gang pleegt te gaan liggen, vormde geen onmiddellijk gevaar meer. Een uitzonde ring werd gevormd door de grote brandh aard in de Var waar de situatie opnieuw dreigend werd. De branden zijn de er nstigste die Zuid-Frankrijk sedert 1970 heeft gekend. Met inbegrip van Corsica, zijn in de laatste weken ruim 57.000 hecta ren bos afgebrand. Ook in de Spaanse provincies Tarragona en Castellon woeden zware bosbranden, voornamelijk als gevolg van hitte en grote droogte. Dat was ook het geval in vijf sta ten in het noordwesten van de Verenigde Staten, waar al 38.500 hectaren in de as zijn gelegd en nog 32.400 hectaren in brand staan. Tegen een dreigende achtergrond vol rook en vuur vertelt een vrouw hoe ergens in het brandende bos haar huis in vlammen is opgegaan. Het gebeurde bij Grimaud, een plaatsje in het Massif des Maures, in het zuiden van Frankrijk. NN Nog voordat van- lend zijn officiële bezoek de Bondsrepubliek is be nen, heeft minister Van Klaauw gisteravond in i langdurige besprekin- gevoerd met zijn West- Ise collega Hans-Dieter Ge ler en andere kopstukken de liberale partij, onder minister van binnenland- taken Gerhard Baum. besprekingen die dr. Van Klaauw vandaag met Ge ler voert, hebben voorna- ijk betrekking op het in- moderne tactische nwapens bij de NAVO- jdkrachten in West-Europa le ontwikkelingen in het den-Oosten. NAVO-landen menen dat tactische kernwapens ;ten worden gemoderni- d om de dreiging van de iische SS-20 raket het ld te kunnen bieden. Een méle, beslissing over een 'gelijke modernisering - bij voorbeeld door het invoeren van cruise-raket en de nieuwe Pershing-twee - is nog niet ge nomen, maar de bondsrege ring heeft al laten weten dat haars inziens deze wapens niet alleen in de Bondsrepubliek maar ook in de Benelux-lan- den moeten worden gestatio neerd. Na minister Van der Klaauw zullen de Belgische en Luxem burgse ministers van buiten landse zaken, Henri Simonet en Gaston T-horn, nog deze maand bezoeken aan Bonn brengen. Minister Genscher is pas teruggekeerd uit Washing ton, waar hij behalve met z'n Amerikaanse collega Cyrus Vance, ook met president Car ter's adviseur voor veiligheids zaken Brzezinski heeft gespro ken. Woensdag, achttien jaar en twee dagen nadat een begin werd gemaakt met de bouw van de muur, gaat Van der Klaauw naar West-Berlijn. Ruim twee weken later, begin september, zal hij tijdens een officieel bezoek aan Oost- Duitsland de Berlijnse muur van de andere kant kunnen bekijken. Tijdens zijn bezoek aan Düs- seldorf, morgen, zal de minis ter met premier van Noord- rijn-Westfalen, Johannes Rau, onder andere spreken over de opslag van kernafval bij Ahaus, dichtbij de Nederland se grens, en de aanlanding van vloeibaar aardgas in Delfzijl. pdat vraagt adim om redesstuk tW YORK President Sa- heeft de Franse filmer Ro- Vadim gevraagd een vre- 5tuk te maken dat op 19 no- iber, de "tweede verjaardag zijn historische reis naar uzalem, aan de voet van de iniden moet worden opge- rd voor 3000 gasten. Het It als onderdeel van een ac- D miljoen dollar bijeen irengen voor een „huis van vrede" in het gedeelte van Sinaï dat Israël aan Egypte ft teruggegeven. Het ge- «r zal een kerk, een syna- t en een moskee omvatten, het spektakelstuk denkt lim filmsterren als Omar riff, de komiek Bob Hope Barbra Streisand te laten «den. orpedo terug et wodka AM De Amerikaanse ma maakte zaterdag een al pijnlijk moment door, zij bij het eiland Guam vermiste torpede en een wodka in ontvangst mocht len van een Russisch schip, ongeladen torpedo was dag door een kernonder- !r gelanceerd en door een kilometer van de kust van in gestationeerde Russische Ier opgepikt. Een heel erikaans flottielje scha- ifde vervolgens de treiler, pas na een diplomatiek leg bereid bleek de torpe- §r volgens de Amerikanen p l een verouderd type te- te geven. In het Zwitser se dorpje Wid- nau, waar men blijkbaar ook niet zo gauw wist wat te doen in deze zomermaan den, is een verkiezing ge houden van de dubbelgang ster van prin ses Caroline van Monaco. Het werd de 18-jarige Ra chel, hier in de tuin van haar huis met ap pels in de weer. Het is niet bekend of prinses Caroli ne van Mona co nu zal wor den uitgeroe pen tot dub belgangster van Rachel. VICE-PREMIER ISRAEL WOENSDAG NAAR WASHINGTON JERUZALEM Plaatsvervangend premier Jadin van Israël gaat woensdag naar Was hington, zo is gisteren besloten tijdens een vijf uur durend kabinetsberaad onder lei ding van premier Begin. Jadin moet tijdens zijn missie proberen de ernstige menings verschillen tussen de Verenigde Staten en Israël te overbruggen. Volgens regerings woordvoerder Arie Naor zijn er in de be trekkingen tussen beide landen „bepaalde problemen" ontstaan. Premier Begin zat voor het eerst in drie weken het wekelijks kabinetsberaad voor. Hij moest op 19 juli na een lichte beroerte in het ziekenhuis worden opgenomen. Hij heeft aan de attaque slechts een geringe handicap aan het gezichts vermogen overgehouden. Aan het besluit Jadin naar Washington te stu ren is een langdurig beraad voorafgegaan. Is- raals ambassadeur in Washington Efraïm Evron diende vorige week een nota in bij het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken waarin Israël verklaart dat het zich langer gebonden acht aan het vredesverdrag met Egypte, als resolutie 242 van de Verenigde Na ties wordt gewijzigd. In die resolutie wordt het probleem van de Palestijnen uitsluitend gefor muleerd in termen van een vluchtelingenpro bleem. Israël verdenkt de Verenigde Staten er van in onderhandeling te willen treden met de PLO. De vroegere Amerikaanse minister van buiten landse zaken Kissinger heeft overigens ver klaard het niet eens te zijn met de Israëlische beschuldiging dat Amerika zich afkeert van Is raël. Kissinger zei te geloven dat noch de Vere nigde Staten noch Israël directe onderhandelin gen met de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie zouden moeten aangaan als „de beste manier om de kwestie van de westelijke Jordaanoever op te lossen". Kissinger is er altijd van over tuigd geweest dat onderhandelingen met de PLO in een impasse zouden belanden. In Damascus hebben Palestijnse leiders gisteren een politiek debat beëindigd in de verwachjting dat West-Europa dichter bij erkenning van de PLO komt. De 57 leden van de Palestijnse Cen trale Raad gaven PLO-leider Arafat een man daat zijn contacten met de Westeuropese leiders voort te zetten, maar waarschuwde tegen „Amerikaanse pogingen de Arabische gelede ren te splitsen". Boete in China PEKING - China gaat maatregelen SrzichgnTetaande VOOi* OUdCTS HlCt voorschriften over teveel kinderen Naar het blad „Chinese Jeugd" meldt, heeft het re volutionaire comité van Tianjin, een stad met vier mil joen inwoners 100 km ten z.o. van Pe king, besloten het inkomen van ge zinnen met meer dan twee kinderen met 20 procent te belasten. Hetzelfde geldt voor gezin nen die hun twee kinderen te kort op elkaar hebben ge kregen en voor on gehuwde moeders. Werknemers die1 zich niet aan het geboortebeleid houden, mogen twee jaar lang niet op bevordering re- CIA werft avonturiers NEW YORK De Ameri kaanse centrale inlichtingen dienst (CIA) adverteert in de Amerikaanse pers om perso neel. Aan „vrouwen en man nen die nog van avontuur houden" wordt werk naar hun zin geboden. Veel mensen hebben de laatste tijd bij de CIA ontslag genomen wegens parlementaire onderzoeken en mislukkingen in het buiten- Blinde ziet weer na klap op hoofd MADRID Een Span jaard, die sinds negen jaar blind was, kan weer zien als gevolg van een klap die hij tegen zijn hoofd kreeg. Het dagblad „Suroeste" berichtte zaterdag uit Se- villa dat de blinde in een café bij een vechtpartij was betrokken. Na de klap gekregen te hebben kon hij plotseling weer zien en korte tijd later de andere stamgasten herkennen. Prijzen in Israël drastisch omhoog TEL AVIV De Israëlische regering heeft besloten subsi dies op belangrijke voeding smiddelen met ingang van 12 augustus te verminderen, waardoor de prijzen van brood, melk, melkprodukten, bevroren kip en olie voor huishoudelijk gebruik gemid deld met 50 procent omhoog zullen gaan. De maatregel zal leiden tot een besparing van 153 miljoen dollar (ca. 300 mil joen gulden) in de regerings uitgaven in het begrotingsjaar 1979-'80. Het machtige vakverbond His- tadroet deelde mee in het hele land stakingen en demonstra ties te zullen organiseren om te protesteren tegen de nieuwe verhogingen. Geen duidelijkheid over DC-10 ramp CHICAGO De openbare hoorzitting van de te stellen, federale commissie van onderzoek naar het on geluk op 25 mei met een DC-10 van American Airlines bij Chicago is geëindigd zonder dat het mogelijk was duidelijk de verantwoordelijkhe den voor de grootste luchtramp in de V.S. vast De onderzoekers gaven te kennen dat zij nog zeker drie maanden nodig zouden hebben alvo rens de „vermoedelijke oorzaak" vast te stellen van de ramp die 273 mensenlevens eiste. Kardinaal John Wright overleden CAMBRIDGE (MASS) - In een ziekenhuis in Cambrid ge (WS) is vrijdag de Ameri kaanse kardinaal John J. Wright overleden. Hij is ze ventig jaar geworden. Zijn gezonheid liet de laatste maanden te wensen over. Paus Johannes Paulus II zou kardi naal Wright 1 oktober tijdens zijn bezoek aan de Vereenigde Staten hebben opgezocht. Kar dinaal Wright bekleedde in het Vatikaan de post van pre fect van de congregatie voor het geloof. Hij werd in 1909 in Boston geboren, in 1935 tot priester gewijd en in 1969 tot kardinaal verheven. Kardinaal John Wright, aart sbisschop van Boston. Protestmarsen Noord-Ierland rustig verlopen BELFAST (Rtr) In Belfast en Londonderry zijn dit weekeinde door tienduizenden protestanten protestmarsen gehouden ter gelegenheid van het feit dat tien jaar geleden Britse troepen de rust in Noord-Ierland kwamen herstellen. De marsen verliepen zonder moeilijkheden. Alleen na afloop vuurden Britse militairen plastic kogels af op een groep stenen gooiende jongelui. Twee militairen raakten daarbij gewond. NIEUW DELHI (DPA/AFP/ REUTER) In Saidpur in het Noordwes ten van -Bangladesj zijn gis teren 35 Bihari's en 21 poli tiemannen gewond geraakt toen 30.000 Bihari's een poli tiepost aanvielen. De over val was het gevolg van het optreden van de politie, die wilde verhinderen dat de Bi hari's de grens met India passeerden. India heeft zijn grens met Bangladesj afgelopen zaterdag gesloten, om te voorkomen dat 50.000 vluchtelingen via Noord-India in optocht naar. Pakistan zouden trekken. De Bihari's zijn in 1971 in Bangla desj achtergebleven toen dit land zich losmaakte van Paki stan. De groep die in totaal 300.000 mensen omvat had aangekondigd vandaag te be ginnen aan hun mars naar Pa kistan, dat zei als hun vader land beschouwen. India bracht na deze berichten zijn millitai- re troepen aan de grens in staat van paraatheid om hun doortocht te voorkomen. De vluchtelingen zijn allen plan is evenwel niets terecht gekomen, vandaar dat de Bi hari's, zoals eerder al honder duizenden lotgenoten, nu naar Pakistan willen vertrekken. Daarbij gaat het om een reis van 2.400 km. niet-Bengaalse Mohammeda nen, die destijds met de toen malige premier Indira Ghandi overeenkwamen gezamelijk een opbouw plan voor hun land uit te voeren. Van dat SALISBURY Premier Abel Muzorewa van Zimbabwe- Rhodesië heeft verklaard optimistisch te zijn over de voor uitzichten van het nieuwe Britse vredesplan voor zijn land. Ook zijn voorganger, de nog steeds invloedrijke blanke lei der Ian Smith, gaf als zijn mening dat het plan hoop biedt. Tot dusver hadden beiden zich kritisch uitgelaten over het Brit se program, dat voorziet in nieuwe verkiezingen, ditmaal onder Brits toezicht, en een conferentie in Londen waaraan alle par tijen moeten meedoen. Ook voorziet het plan in een bestand tus sen de regeringstroepen en de guerrillastrijders van het Patriot tisch Front. Waarom Muzorewa en Smith het afgelopen weekeind hun standpunt hebben gewijzigd, is niet bekend. Guerrillaleider Joshua Nkomo heeft zaterdag gezegd dat hij de Frontliniestaten zal raadplegen alvorens zich vast te leggen in zake het vredesplan van de Gemenebestlanden voor Zimbabwe- Rhodesië. Hij zou contact opnemen met de drie Afrikaanse Frontliniestaten die bijdroegen aan de verklaring van Lusaka vorige week - Zambia, Tanzania en Botswana. 186 leden van Ku Klux Klan aangehouden MONTGOMERY De politie van de Amerikaanse stad Montgomery (Alabama) heeft gisteren 196 leden van de Ku -Klux Klan aangehouden, toen zij in hun witte kledij met puntmutsen de stad binnen trokken voor een demonstratie voor de „blanke macht". De aanhouding verliep zonder in cidenten. De betrokkenen maakten deel uit van een groep Klanleden, die een tocht van 80 kilometer van Selma naar Montgomery maakten, in navolging van de beroemde mars voor de bur gerrechten door wijlen ds. Martin Luther King in 1965. Een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur verklaar de dat de Klan te laat vergun ning voor een betoging had aangevraagd. Zaterdag waren al elf Klanleden gearresteerd, wegens het in het bezit hebben van tal van wapens. Premier Cossiga krijgt vertrouwen ROME Nadat het huis van afgevaardigden dat zaterdag a^ had gedaan, heeft zondag de Italiaanse senaat de regering van de christen-democratische premier Francisko Cossiga het ver trouwen gegeven. Hiermee is definitief een einde gekomen aan een regeringscrisis van bijna zeven maanden. Cossiga's regering zit echter niet vast in het zadel. Hij kon er slechts komen dank zij de stemonthouding van de socialisten en de republikeinen. De oppositie bestaat uit communisten, radica len, kleine ultra linkse groeperingen en de neo-fascisten. po- :en, uee ME-NEW YORK Een week na de ijn *>rloze verdwijning van de 59-jarige op o-Amerikaanse bankier Michele hettóona, geboortig uit Sicilië, uit zijn lCht ueuze appartement in hotel The rre op Fifth Avenue in New York !t noch de Amerikaanse FBI, noch Italiaanse politie, waar de in ettelij- miljoenenzwendels betrokken fi- icier zich ophoudt. Een onbekende, t een Siciliaans accent sprekende heeft zijn secretaris laten weten, K<_„ Sindona is ontvoerd. De Italiaanse -ge- 'be gelooft echter, dat hij is onder duw '°ken. Michele Sindona verdwenen is, kun- zijn advokaten voor onbepaalde tijd lel vragen van de behandeling van de hiervoor in september a.s. voor de Ameri kaanse rechter moeten verantwoorden. De beschuldigingen hebben alle betrek king op het faillissement van de Franklin International Bank in 1974, twee jaar na dat de uit Italië naar de Verenigde Staten gevluchte Sindona haar had overgeno men. Sindona wordt er o.a. van verdacht, de overname van de Franklin Internatio nal Bank gefinancierd te hebben met 45 miljoen dollar, die afkomstig zouden zijn van de Siciliaans-Amerikaanse maffia en verkregen zouden zijn uit de handel in drugs, prostitutie en ontvoeringen. De Franklin International Bank is door Sin dona gebruikt om zwart geld van de maf fia uit te wassen. Het faillissement bete kende het grootste bankschandaal, dat ooit in Amerika heeft plaatsgehad. Zouden de belangrijkste beschuldigingen uit de dagvaarding juist worden bevon den, dan had Sindona een gevangenisstraf van 20 tot 30 jaar boven het hoofd gehan gen. Honderden miljoenen Na in de Verenigde Staten deze straf uit gezeten te hebben, zou hij zich in Italië voor de rechter hebben moeten verant woorden voor zijn aldaar gepleegde finan ciële manipulaties. Daarmee is een veel voud gemoeid van de bedragen waar het in Amerika om gaat. Sindona zou Itali aanse banken en particuliere beleggers, alsmede het Vaticaan, hebben opgelicht voor een bedrag van tenminste 225 mil joen dollar. Ook in Italië wies hij het geld schoon, dat door de maffia was verkregen uit de drughandel en-uit de forse losprij zen, die werden betaald door de families van ontvoerde vermogende lieden. Een maand geleden werd in Milaan de rechter Giorgio Ambrosoli vermoord. Pre- Onafhankelijk hiervan was ook de politie- moord, nu zijn werk voor de maffia toch officier Boris Giuliano uit Palermo Sindo- na's relatie met de Amincor Bank in Zu rich op het spoor gekomen. Enkele dagen sident Pertini woonde demonstratief per- nadat rechter Ambrosoli in Milaan was miljoen dollar' terugvragen' die Sindona ^5 borgtocht heeft gestort voor zijn voor- beëindigd is. Een dode Sindona kan geen onthullingen meer doen. Zijn advocaten kunnen, als hij niet meer opduikt, de 2,5 soonlijk de begrafenis van de rechter bij. neergeschoten, werd Boris Giuliano op Si- Ambrosoli was belast met liquidatie van cilië vermoord. Italiaanse kranten bren- lopige vrijlating in Amerika, de failliete bank Privata Finanziara Italia- gen tenslotte de moord op maffia-leider De verdwijning van de altijd gentleman- na, eveneens een Sindonabank. Uit dos- Carmine Galante, die verleden week in like Michele Sindona. die in 1973 kort siers, die 12.000 stukken bevatten, zouden een Italiaans restaurant in New York met voor zijn vlucht naar de Verenigde Staten kogels werd doorzeefd, in verband met de nog door de American Club in Rome werd Sindona-affaire. uitgeroepen tot Man van het Jaar, kan ook veel van zijn handel en wandel in Ita- Doofpot 1'® 'n de doofpot doen verdwijnen. Was de keurige, onkreukbaar lijkende Sindona Het kan zijn dat Sindona uit eigen bewe- niet de vriend van ettelijke Italiaanse mi- zonneklaar Sindona's relaties met de maf fia zijn gebleken. Sindona belegde onder andere maffia-gel den in de Verenigde Staten en Canada. Hij deed zaken met verschillende interna tionale banken, waaronder de Banque de Paris et des Pays Bas wordt genoemd. Rechter Ambrosoli was verder bezig met een onderzoek naar de Amincor Bank in Zurich, waar een geheim maffia-archief berustte. ging is ondergedoken om zich daarmee te nisters en andere politici en was hij niet onttrekken aan het proces voor de Ameri kaanse rechters, dat in september zou be ginnen. Het is echter ook mogelijk, dat hij tiana? inderdaad is ontvoerd en wellicht een belangrijk financier van de verkie zingscampagnes van de Democrazia Cris- PIET TUMMERS

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7