WNHUSUiï Conditie van de huid hangt nauw samen met de voeding Vier kunstenaars van nu in serie Haagse Ateliers Bosbessen anders... Bosbessendrankje Bosbessenpie Bonies en Quee vragen aandacht voor facetten van andere zienswijze Engelse is weer MAANDAG 13 AUGUSTUS 1979 door Tiny Francis De zomer schiet al op. De vakanties zijn bijna voorbij. Maar de bos-bungalows en de huisjes met stapelbedden voor het hele gezin in een gezonde bosrijke omgeving, zijn nog steeds bewoond. Een middagje bramen of bosbessen plukken in de buurt van het vakantieverblijf heeft zijn eigen charme. Veelal groeien ze bij u thuis immers niet langs de weg... Wat doen we daarna met de oogst? Van de bramen kunt u jam maken en voor de bosbessen geven wij u hierbij twee tips. Ingrediënten: 500 gram (zelfgeplukte) bosbessen, 50 gr. suiker, 1 ei, een achtste liter slagroom. Was de bessen en kook ze in een beetje water, maar houd vier gulle eetlepels bessen achter de hand. Pak een zeef en wrijf de gekookte bessen er door onder toevoeging van de suiker. Handig als u bent splitst u het ei, bewaart de dooier en klopt het eiwit stijf. Spatel dit door de eveneens stijfgeslagen slagroom, samen met een kwart liter van het verkregen bosbessenmoes. Vul nu vier hoge glazen met een eetlepel van de bewaarde bosbessen en bedek ze met het mooie paarsige bosbessenschuim. Een heerlijke hap voor na de wandeling of het zwemmen, die tevoren met vooruitziende blik is gemaakt. Ingrediënten: 75 gram boter, 150 gr. bloem, 2 gram zout, driekwart dl water, 500 gr. bosbessen, 3 eetlepels citroensap. Begin de koude, harde (echte) boter met twee messen in de bloem met het zout in reepjes te hakken. Voeg het ijskoude water toe (beetje bij beetje) en rol van het geheel een bal. Neem de deegroller en maak de bal daarmee plat als een pannekoek op een met bloem bestoven tafel. Keer tijdens de rolpartij de lap driemaal om en bestuif hem wat wat achtergebleven bloem. Laat het opgevouwen deeg een half uur op een koele plaats rusten. Rol het plakkaat daarna uit en bekleed er een beboterde pievorm mee, terwijl u en passant wat gaatjes in de deegbodem prikt. Bak hem in 15 minuten goudbruin in een op 220 gr. voorverwarmde oven. Onder het wachten wast u de bosbessen: laat ze even uitlekken en doe er de suiker en het citroensap bij. Nu komt de voorgebakken pie uit de oven, thans getemperd tot 180 gr. C. Doe de bosbessen erin en laat de pie nog 30 minuten onder deze temperatuur in de oven bakken tot de bessen boterzacht zijn. Warm of koud serveren. Voor een intiem feestje (in de vakantie) garneren met een bolletje roomijs op de warme pie of met een toef slagroom op de koude pie. ::-v Werken van Bonies: een fantastische aanblik Lijnen omsluiten vlakken die aller lei vormen kunnen hebben, zo kun nen ze figuren worden, beelden van mensen, dieren of dingen, maar ze kunnen ook symetrische of asyme- trische vlakken blijven, gewoon ruimten op het vlak zonder meer. En kleuren kunnen binnen of buiten die ruimten worden aangebracht. Dit is zo ongeveer het grondprincipe van de schilderkunst, het allereerste uit gangspunt. De kunstschilder Bonies (Bob Nieu- wenhuis) heeft dit uitgangspunt vastge legd in een aantal schilderijen die uit louter Lijn-kleur bestaan. Ze zijn tot de 26ste te zien in een der grote zalen van het Haagse Gemeentemuseum die daar door een fantastische indruk maakt. Stel u voor: niets dan primaire, gewel dig indringende kleuren op de hoge witte wanden, prachtig belicht, en die vastgehouden door asymetrische lijn- vormen, horizontalen, diagonalen en vertikalen. Hoe moet je zoiets nu noe men? Er zal gewis wel een soortnaam voor te vinden zijn, een stijl-titel, een der vele ismen van de nieuwe tijd die men bv. over 'n halve eeuw direct in een kunstgeschiedenis kan terugvinden (stijl-namen wisselen nog al in hun be- gin-perioden). Maar déze kunst maakt op ons de volgende indruk: het rationa lisme heeft een ziel gekregen. De on buigzaamheid van zijn lijn die geen en kele zijsprong toestaat, wordt in zijn schoonheid enerzijds getemperd, ander zijds toegespitst door het coloriet, door dat standaard-rood, wit, geel, blauw, groen. En daar is dan al het overige bij ingesloten: de dynamiek door de over gangen bereikt, de plotselinge contrast werkingen en de soms verbluffende to taal-indrukken. Hoe veel beter en, vooral, hoeveel eerlijker is deze kunst dan bv. de troebele decadenties van het hyper-individuele surrealisme waarin de basis zo dikwijls verstopt zit. Om nog even bij de basis te blijven: Thomas Rajlich gaat in feite van dit zelfde standpunt uit, maar bij hem is het vier kant dominerend terwijl het coloriet weggezonken is naar een donkerte, naar een zwart dat hevig afsteekt op de witte achtergrond. Er is zeker ritme aanwezig maar dan alleen door de pen seelstreken, en men moet dicht bij de doeken gaan staan om die te kunnen zien. „Introverte doeken", zegt de cata logus die de werkwijze van Rajlich uit eenzet en verklaart en we zijn het daar helemaal mee eens. Maar is dit naar binnengekeerde element waaruit zijn kunst bestaat wel in staat om het ver eiste effect, aan alle beeldkunst eigen, op te brengen, dat is iets te laten zien waardoor de tóéschouwer of de bé- schouwer aangesproken en aangeraakt wordt? Wij veronderstellen dat er maar weinig indrukken overblijven dan een sombere neerslachtige, een duistere die zelfs niet meer op een sprankel licht durft hopen... Er worden ook tekenin gen van Gerard Verdijk getoond in deze serie „Haagse Ateliers", twee-bla- dige of „dubbele structuren" zo gezegd en het is goed dat Verdijk, van wie wij vroeger wel heel wat anders gezien hebben, zijn werkwijze en bedoelingen toelicht zodat je „ja" knikt; „hij heeft gelijk" of „ik kan me voorstellen dat hij het zó ziet". Toch staan we hier voor weinig meer dan reeksen schuine streepjes of beverige haaltjes, uitgezaai de krabbels en vlekken. Ze mogen het oog even vasthouden om de structuren te volgen, maar wat blijft er over wan neer het innerlijk ik iets moois vraagt of, nog afgezien van enige esthetica, iets dat je wat „doet"? Is het bij Rajlich een grondeloze diepte, Verdijk geeft,e ons een beeld van wat vervluchtigde tekentjes, neerwerpseltjes, als iets ge; schreven in het zand dat terstond ver- dwijnt en dat we ons eenmaal de zaal uit, niet meer kunnen voorstellen. Het „Ruimtelijk object" van Marius Quee hebben we onlangs, via de expo sitie bij Nouvelles Images al besproken, maar er is nog ander werk van Quee Ml hier te zien dat afgestemd is op zijn zienswijze die ten dele teruggaat op"®" Gabo. Want ook de kunstenaar in het Jj® Gemeentemuseum vestigt de aandacht op de constructieve factoren die men in W vroeger perioden wel aanwezig wist maar nooit of slechts ten dele naar vo ren schoof: dat een bepaalde ruimte nog iets anders is dan een louter denk beeldige omsluiting of afsluiting. Met etsen en collages experimenteert Quee n op déze manier; dat hij de begrippen ruimte op een plat vlak zoekt te sugge- reren. Dat is natuurlijk niet nieuw maar Quee doet dit fenomeen ervaren in de beeldtaal van deze tijd. Tot en met 26 augustus blijft deze vierdelige expositie te bezichtigen. JAN VERHEYEN KUNST LEIDSE COURANT Voor „netjes" een elegante outfit, waarbij sokken en das in een miniatuur Oxford-ruitje. De man zal er deze winter Brits gaan uitzien. Keurig driedelig pak, nette schoenen, hoed en paraplu. Zijn sokken passen bij zijn das en zijn overhemd is van flanel met een klein kraagje. Mevrouw mag voor hem breien, maar in de winkel is er ook Gebreide lumberjasjes, met bijpassende pullovers, zo- volop breisellook te dat een set ontstaat. Ook gebreide blousons met een koop! opstaand kraagje zullen de markt veroveren. (Falke) Een gigantisch probleem dat veel mensen dagelijks zorg geeft is de obstipatie. Duidelijker gezegd: moei te met de stoelgang. On langs onderzocht Bureau Interview in Amsterdam bij 1500 Nederlandse ge zinnen op welke schaal het probleem stoelgang speelt. Uitkomst: in bijna 1 op de 4 families is obsti patie een obstakel voor een of meer van de gezin sleden! Dat betekent stoel gangellende in 23 procent van alle gezinnen. Per jaar worden 2 miljoen re cepten uitgeschreven voor patiënten, die hiermee moeilijkheden hebben, hetgeen erop neerkomt dat iedere huisarts per jaar 400 keer een laxerend produkt voorschrijft, dat betekent één- a tweemaal per dag. Hierbij kan men optellen 2 miljoen verpak kingen via drogist en apo theek, zodat men terecht komt bij een cijfer van zo'n 4 miljoen laxantia voor de Nederlandse be volking. Obstipatieproble- men hebben in belangrij ke mate te maken met de dagelijkse voeding. En de dagelijkse voeding is weer sterk van invloed op de conditie van de huid! vuldig wordt in periodieken en andere media gewezen op het belang van een juiste voe ding, ook al in verband met problemen die de huid kan opleveren. In 1941 werd voor de eerste maal door wijlen dr. Grandel gesproken over „cos metica van buiten én van bin nen". Hij bedoelde dat bij de huid verzorging zowel als bij het voedsel de toepassing van halfdroge, door natuurlijke antioxidanten (vitamine E) beschermende tarwekiemolie een belangrijke rol speelt e- venals die van andere graan- kiemoliën, geschikt voor in- en uitwendig gebruik. Een ontwikkeling van zijn dieetse- rie bracht het zuiver plantaar dig Epigran voort, dat even Mannelijk gebreide blazer met diepe, smalle revers en éénknoopssluiting. Giorgo Armani. (Falke) eens wordt gewonnen uit ver se tarwekiemen. Hier hebben we te maken met een dubbele diëtische-kosmetische beïn vloeding van totale huidver zorgingssystemen en met het doelbewust gebruik van de mogelijkheden van de kiem-' dieet-preparaten. Hieronder ressorteert Molat, het diëtisch zenuwtonicum, dat op de schappen van vele reformhui zen en bij andere erkende verkooppunten te vinden is. Molat kan worden omschre ven als tarwekiem-volextract capsules, waarin granoton (een natuurlijk vitaminen- concentraat), polygran (een multi-vitaminen-preparaat) en andere gezondheidshapjes in poedervorm. Granoton zou met alcohol als conservering smiddel het totale extract van de tarwekiem samen met vi- taminenrijke citrussappen aan het lichaam toevoegen. Voe ding bepaalt in niet geringe mate onze gezondheid. Spijs vertering en stofwisseling ma ken de dienst uit. Zo is men er tegenwoordig achter geko men dat een gedeelte van de graankorrel, het omhulsel, rijk is aan de zogenaamde „ballaststoffen", die vroeger minachtend werden bekeken. Ze zouden overbodige darm vulling zijn. De eertijds ver onachtzaamde ballast. die hoofdzakelijk bestaat uit ge makkelijk glijdende, onver teerbare bestanddelen als cel lulose, hemicellulose en ligni- ne, blijkt wel degelijk een functie te hebben. Ze zwelt in de dooreen strengelende dar men op en stimuleert de voortstuwing door dit in het lichaam verborgen „kanalen- "stelsel. De voortgang van het voedsel door de „riolering sbuizen" wordt versneld en de soms gevaarlijke constipa tie goeddeels voorkomen. Een geregelde stoelgang komt niet alleen de huid ten goede, maar de afvoer van de bal laststoffen zorgt tevens dat in de darmkanalen aanwezige giftige stoffen worden gebon den en samen met de extre- menten worden verwijderd. Een groot aantal wetenschap pers is ervan overtuigd ge raakt, dat ontslakking via bal last een aantal ongesteldhe Herkan voorkomen, dat men ondanks de calorieënrijke voeding toch gebrek den en zelfs ziekten van de dikke darm (z.g. „cicilisatie- ziekten" door tè overvloedig en tè smakelijk eten) een halt kan toeroepen. Inbrengen-af- voeren is de cirkelgang waar bij elke fase meetelt. Om onze gezondheid op peil te houden zijn biologische werkstoffen als vitaminen, phytohormo-, nen (die de cellen beïnvloe den), spoorelementen en enzymen (waarvan het li chaam alleen al 750 verschil lende soorten nodig heeft) van belang. Prof. Gerlach, physicus verbonden aan de Universiteit te München, iso leerde als mineralen van be tekenis onder meer: koperele menten, aluminium, barium, strontium. Hoewel in minima le hoeveelheden vormen ze samen een „weerstandsbuf fer", zoals wijlen dr. Max Bir- cher Brenner die noemde. De mens is wat hij eet. Zijn huid reageert dienovereenkomstig. Het meest waardevolle van de graankorrel, voorkomend in ons dagelijks brood is de kiem en van alle graansoorten is eerder genoemde tarwe de al lerbeste. In de kiem zijn on voorstelbaar veel scheppende krachten verborgen, want hieruit ontstaat de nieuwe plant. Van deze krachtbron nen kan de mens meeprofite ren. Bij een uitmalingsproces van 60 procent treedt een ver lies op van 100 procent aan vitaminen A en E. Ook van de BI en B2 gaan respectieve lijk 86 en 70 procent verlo- Bederf Jammer genoeg scheidt men deze kiembestanddelen af om dat ze door het gehalte aan kiemolie gauwer ranzig wor den en bederf van het meel in de hand werken. Inmiddels gooit men het kind met het badwater weg. De groeibevor- derende stoffen worden mee verwijderd. Zodoende zijn er in onze welvaartslanden men sen die puur gebrek leiden ondanks hun calorieënrijke voeding. De keuken van de huisvrouw is het lab voor het welbevinden van de hele fa milie. Met betrekking tot de huid geldt hetzelfde voeding sprincipe. Vitaminenrijke graanoliën hebben heel wat „in huis" als ze worden inge- masseerd. Grandels prepara ten bijvoorbeeld omvatten een1 op elkaar afgestemde serie, waarin behalve de huiddiee- tolie, aangevuld met extract uit de bloesem van St. Jans- kruid, ook „neem"tandpasta voorkomt, dat een extract be vat van werkzame stoffen uit de schors van de Indonesische „neem"booni. Inheemsen ge bruikten de fijngemalen tak ken daarvan al honderden ja ren voor hun tandverzorging. Voorts is er in het assortiment een huidolie speciaal, een ac tieve graankiemolie, verrijkt met Epigran (celvernieuwing stimulerend), die geschikt is voor de verslapte, ondervoede huid. Huiddieet-gezichtswater met tarwekiemextract, St. Janskruid, Hamamelis en Epi gran trekt de poriën samen en neutraliseert het huidopper vlak. Dit zijn maar enkele preparaten uit het assorti ment, dat ook nog capsules met een samenstelling van het door het lichaam zelf aan gemaakte lecithine bevat. Ook fermentmaskers of „Pac- kungen" horen in het rijtje van vette hu id-bestrijders. Bij het masker gaat men als volgt te werk: huid reinigen, gaasje in olie gedrenkt afdekken met een flanellen doekje, waarover een op maat ge knipt stuk plastic (vroeger noemde men dit een „com- pres" als genezing voor een pijnlijke keel). Door deze ver pakking worden de goede stoffen naar binnen geloodst en kan de huid er na zo'n twintig minuten weer een beetje tegen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6