RSV- werven weer in gunstiger vaarwater SBoJkestein wijst contact met PLO af Ambachtelijkheid viert hoogtij in Snodenhoek ^[bTnnenland Visserij vloot heeft dringend behoefte aan regeringssteun prestatie in veelvoud Extra leerkrachten voor Molukkers Menten wil uitstel van nieuw proces Actie PvdA en VARA voor Nicaragua Klein maar fijn" LEIDSE COURANT/ MAANDAG 13 AUGUSTUS 1979 PAGINA 5 Overheidsteun en reorganisatie hebben gunstig effect j ROTTERDAM Het gaat duidelijk j beter met de scheepswerven van RSV. Door de reorganisatie en de steun van de overheid is het resultaat dat in de I eerste zeven maanden van dit jaar is j geboekt, veel positiever uitgevallen. Ook de vooruitzichten voor volgend jaar zijn daardoor gunstiger gewor den. Ir. Stikker, voorzitter van de raad van bestuur van RSV zei dit af gelopen zaterdag bij de te water lating van het marinefregat „Philips van Al- monde" op de werf van Wilton Feije- noordin Schiedam. Stikker zei wel dat de politieke en economische ontwikkelingen in de wereld nog dagelijks voor onzekerheden zorgen, maar hij noemde bijvoor beeld de order om voor de marine twaalf fre gatten te bouwen, een doelmatige bijdrage aan de werkgelegenheid en het instandhouden van het vakmanschap op de werf. Het nu te water gelaten fregat, is de eerste van de bestelde twaalf. De laatste in de serie moet in de loop van 1983 gereed komen. Stikker sprak de hoop uit dat binnen niet al te lange tijd duidelijkheid komt over het manage ment van de nieuw te vormen ROS, de Rotter damse Off-shore en Scheepsbouwgroep. Deze groep is een uitvloeisel van de reorganisatie en gaat bestaan uit de nieuwbouwpoot van de VDSM, machinefabriek Gusto uit Schiedam en Verolme machinebouw Ijsselmonde. IN NEDERLAND EN BELGIE BRESKENS (ANP) De visserij in Nederland en in België loopt sterk achteruit. Nauwelijks twee jaren gele den werden in Nederland al honderd vissersschepen uit de vaart genomen en in Bel gië 35. „In visserijkringen is men zich te weinig ervan be wust, dat de visserij in beide landen zich op een hellend vlak bevindt. De regeringen zullen alles eraan moeten doen om de nog aanwezige visserijvloot op peil te hou- g» den". Met deze waarschuwing wees dr. H. Boelmans Kranenburg van de stichting De Neder landse Visserij zaterdag in Breskens tijdens de Belgisch- Nederlandse visserijontactdag op de hachelijke situatie waar in zich de visserij in Neder land en België bevindt. Hij werd daarin bijgevallen door zijn Belgische collega drs. A. Wittewrongen, die er ver der op wees dat volgens hem van overbevissing geen sprake is. „Dat de zee wordt leegge vist kan door niemand worden geloofd. Voor schol is wèl een quotering vastgesteld, terwijl het geenszins waar is dat deze platvis wordt overbevist", al dus drs. Wittewrongel. „Als er al sprake is van overbevissing dan komt dit door de industri ële visserij, waarbij bepaalde schepen zijn uitgerust als fa brieken", meende deze Belgi sche visserijdeskundige. Het minder goede weer mocht zaterdag de pret pret van 150 gehandicapten niet drukken tijdens hun prestatietocht door de Drentse bossen. Evenmin die van de pro fessionele verzorgers, die als bij alle sportevenementen de ploeg begeleidden. De vraag was daarbij wat de deelnemers het meeste plezier bezorgd heeft: de tocht als prestatie of de fraaie natuur, waarvan volop kon worden genoten EERST ERKENNING VAN ISRAEL ban Bevrijdingsorganisatie PLO mogen geen officiële kontakten worden nte< aangeknoopt zolang deze organisatie strai uitgaat van de vernietiging van Isra- ams ël. Pas als de PLO bereid is de staat tero Israël te erkennen kan er sprake zijn van officiële contacten namens (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met de Palestijnse de Nederlandse regering of een Ne derlandse politieke partij. Tot dan toe moeten eventuele kontakten lou ter een individueel karakter dragen. Deze mening vertolkte het VVD- Tweede Kamerlid mr. Frits Bolkes- tein het afgelopen weekend in een radio-interview. Bolkestein nam daarmee afstand van de opvatting van een aantal collega-, parlementariërs, onder wie het CDA- Tweede Kamerlid Jan Nico Scholten. Deze pleitte onlangs voor verdergaande kontakten met de Palestijnen. Ook bin nen de PvdA gaan stemmen op om tot een normale relatie met de bevrijdings organisatie te komen. Oud-minister en thans PvdA-Kamerlid Jan Pronk wil deze kontakten zelfs zonder voorwaar den vooraf aanknopen. Bolkestein gaat deze opvattingen veel te ver. Het VVD- Kamerlid zegt geen bezwaren te heb ben tegen kontakten met de PLO als deze puur op persoonlijke titel worden onderhouden. Minister Andriessen terug uit Joegoslavië SCHIPHOL (ANP) Zodra Joegoslavië een kant-en klaar plan heeft voor een noord-zuid-wegverbinding door dat land, wil Neder land nagaan of het aan de fi nanciering van het project zal deelnemen. Dat heeft minister Andriessen van financiën zaterdag op Schiphol meegedeeld na afloop van een vijfdaags werkbezoek aan Joegoslavië. Hij heeft daar besprekingen gevoerd in het kader van het Internationaal Monetair Fonds. Nederland is voorzitter van een IMF-werk- groep waarvan ook Joegosla vië, Roemenië, Israël en Cy prus deel uitmaken. De noord- zuidverbinding, schakel tussen Centraal-Europa en het Mid den-Oosten, is van belang voor het Nederlandse wegvervoer. Dode en drie gewonden bij ongeluk Alpben ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een verkeersongeluk zaterdagnacht op de provin ciale weg tussen Alphen aan den Rijn en Leimuiden is af gelopen zaterdagavond een 52-jarige man uit Rijsenhout om het leven gekomen. Zijn echtgenote en een derde in zittende van de auto raakten zwaar gewond. Het ongeluk is vermoedelijk ontstaan doordat een 41-jarige onder invloed verkerende au tomobilist uit Gouda op de verkeerde rijstrook reed. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Staatssecretaris Hermes (Onderwijs) heeft de besturen van openbare en bijzondere scholen voor kleuter- of gewoon lager onderwijs laten weten dat er per 1 augus tus extra leerkrachten voor Molukse leeringen kunnen wor den aangesteld. De maatregel is een uitvloeisel van het onlangs gepresenteerde actieplan 1979 van onderwijsminister Pais. Zij heeft tot doel ex tra schooltijden en faciliteiten toe te kennen voor het beter aan spreekbaar maken van Molukse leeringen in het Nederlands en voor het onderwijs in de Molukse taal en cultuur. De Staatssecretaris wijst de scholen er op dat ministens een der de deel van de extra schooltijd besteed zal moeten worden aan de verbetering van de aanspreekbaarheid in het Nederlands en een derde deel aan het onderwijs in de Molukse taal en cultuur. ROTTERDAM De van oorlogsmisdaden verdachte Blari- cummer Pieter Menten heeft bij de bijzondere strafkamer van de Rotterdamse rechtbank uitstel gevraagd van de be handeling van zijn nieuwe proces. De rechtbank zal binnen kort een uitspraak doen over zijn verzoek. De nieuwe advo caat van Menten mr. De Liagre Bohl wilde geen commen taar geven op het verzoek, dat door Menten persoonlijk is gedaan. De tachtigjarige Menten zou psychisch niet in staat zijn op de ge plande datum van 25 september voor de rechter te verschijnen. Een en ander werd al eerder duidelijk uit een rapport dat de Leidse zenuwarts prof. Zeegers over zijn gezondheidstoestand had uitgebracht. Menten werd in juni weer vrijgelaten op voor waarde dat hij tot zijn nieuwe proces zijn huis niet zou verlaten. AMSTERDAM (ANP) Onder het motto „Steun nieuw Ni caragua" zullen de PvdA en de VARA deze week een actie starten om geld bijeen te brengen voor de bouw van een school annex werkplaats in Nicaragua. Dit heeft PvdA-voorzitter Max van den Berg gisteren meege deeld na zijn terugkeer uit dat land. Hij was een van de 24 afge vaardigden van de Socialistische Internationale (SI). Zij waren daar op uitnodiging van de junta in Nicaragua. De reden van de uitnodiging van de voorlopige regering, gevormd door leden van het Sandinistische Bevrijdingsfront, was volgens Van den Berg om de SI in de mogelijkheid te stellen zijn eigen oordeel te vor men over de toestanden in het land. Naast internationale erken ning heeft de junta economische hulpverlening gevraagd van de SI. Nicaragua wil deze steun voor de heropbouw van het land. Mevrouw Violetta Chamorro, lid van de junta, heeft zaterdag een beroep gedaan op de internationale solidariteit. Zij onder streepte dat het land failliet is. Oud-president Somoza heeft niet meer dan drie miljoen dollar achtergelaten. Actie ,tankslag' in Utrecht UTRECHT (ANP) De provincie Utrecht is gestart met de ac tie „tankslag". Doel ervan is het kosteloos verwijderen van olie uit olietanks die sinds de komst van het aardgas niet meer wor den gebruikt. Als de tanks in de tuinen gaan lekken, kan de olie het grondwa ter verontreinigen. De actie beperkt zich voorlopig tot de Utrechtse Heuvelrug omdat daar veel waterwingebieden zijn en omdat daar waarschijnlijk veel oude tanks in de grond zitten. Als de actie een succes wordt, komen ook andere delen van Utrecht aan de beurt. De firma die de olie uit de tanks haalt be taalt de eigenaars de dagprijs voor elke liter opgepompte olie. In de betrokken gemeentes is huis aan huis een folder verspreid om de bewoners op te roepen mee te doen aan de „tankslag". Engelsman steekt drie mensen neer AMSTERDAM Een in Amsterdam wonende Engelsman wordt er van verdacht zaterdagnacht drie mensen te hebben neergestoken. Het getroffen drietal moest in het ziekenhuis -tdu won*en °PJ>enomen. De idententiteit van de man is nog maar nauwelijks bekend, omdat hij elk gesprek met de politie weigert. De steekpartij is &e vermoedelijk het gevolg van een ruzie die begon in een café aan erae de Amstel. apr Ons land bevindt zich momen teel in zeer vochtige en tame lijk zachte lucht. In deze lucht komt op grote schaal mist en laaghangende bewolking voor, waarmee de zon nogal moeite heeft om die te laten verdwij nen. In gebieden waar het op klaart kan het overigens ge makkelijk een graad of tweeëntwintig worden. Op de Atlantische Oceaan be ginnen zich weersontwikke lingen af te spelen die weinig hoopgevend zijn voor het weer van de komende dagen. Het ziet er naar uit, dat West-Eu ropa weer geheel open komt te liggen voor de slechtweerge- bieden van oceaandepressies. Duitsland: Overwéged droog, temperaturen 17-22 graden. Midden- en Zuid-Frankrijk en de Alpenlanden: perioden met zon, temperaturen 20-25 gra den. Landen rond de Middellandse Zee en de Balkanlanden: droog en zonnig en temperatu ren 22-28 graden. Scandinavië: veel bewolking en in Zuid-Noorwegen later regen. Temperaturen 15-19 graden. Weersgesteldheid van gisteren Vooruitzichten voor woensdag: Veel bewolking en kans op re sten! gen Weinig verandering in il d temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 6 Min. temp.: omstreeks 13 gra- i et ooc den. Max. temp.: omstreeks 21 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Klagenturl Kopenhagen Weersvooruitzichten voor de n A vakantielanden: rricl elijl) Benelux en Noord-Frankrijk: zwaar bewolkt, later enige re- gen. Temperaturen 18-20 gra-' spli den- Britse eilanden: veel bewol king, later enige tijd regen, ••oriti.rnn 17-90 «raden Op zoek naar dorpjes in eigen land, waarvan de meeste Nederlanders niet of nauwelijks het bestaan weten, kwam onze verslaggever Leo Leeuwis enige tijd geleden terecht in het Noordbrabantse Haps. Hij schreef er begin augustus over en werd er zo door geboeid, dat hij verder is getrok ken en in de Betuwe bij Eist opnieuw zo'n onbekend, maar fraai gehuchtje ontdekte: het dorpje Snodenhoek. KLein maar fijn. Hij is daarna verder gereisd om nieuwe ontdekkingen te doen, waarover hij in de komende da gen verslag zal doen. Geen pan van het dak zonder toestemming van Monumenten zorg SNODENHOEK De portable ligt in het gras en laat gesmoorde jammerkreten horen, een mixture van hinniken, kwaken, knorren, blaf fen, kraaien en balken. Deejee's op III wenden zich tot hun speelkameraadjes in Snodenhoek. De stem des volks, nagesynchroniseerd voor het dierenrijk. Maar de doorgaans waakzame menagerie is in slaap gesukkeld of heeft even het erf verlaten voor een amoreuze buurvisite De popzender spreekt aan dovemansoren. De smartelijke ontboezeming van de dichter Henri Marsman „wees mijn klankbodem... maar zij klinken niet" tekent de situatie. Wie zich ooit suf heeft gepiekerd over de krompraterij op Hilversum III vallen in Sno denhoek de schellen van de ogen. Onze natio nale radioboerderij brengt overal een zonnetje, waar ten plattelande de beesten samenscholen en in hun eigen taal de meest fantastische lp's kakelvers horen aankondigen. Op deze middag komt er geen respons van een tevreden mekkerend geitje of andere luister- vrindjes. De zeug met achttien biggen ligt krachteloos in het stro. Er is geen schepsel dat zich roert op de hoeve van Arnoldus (Nol) Janssen, in deze afgelegen buurtschap. De zon doorboort een lichte nevel en beschijnt velerlei gewassen, die geruisloos voortkruipen over de bodem of zich aan takken.en bonesta- ken omhoog werken. Het is zo stil dat gedacht moet worden aan een noodsituatie. S.O.S. Er is besloten tot een evacuatie, mensen en dieren zijn vertrokken met onbekende be stemming. Een jonge vrouw is in het struikge was verdwenen en sindsdien niet meer waarge nomen. Maar Snodenhoek laat zich niet veront rusten. Weldra buigt een schone plukster. de takken terzijde, een korf vol bezieën aan de arm. Zij heeft de wangen van een bellefleur en komt even ongerept uit het struweel als zij er in ver dwenen was om aalbessen te plukken. Wonen in Snodenhoek. schande over hen die daar kwaad van denken, omdat een duister verleden wel eens schaduwen zou kunnen werpen over zo'n gehucht. Hebben hier ooit snoden of snoo daards - de oudtestamentische omschrijving van booswichten - in ballingschap geleefd? Er is niets dat daar op wijst. De aarde is niet vervloekt maar beloont de kweeklust van een dozijn families met pruimen, o als eieren zo groot. Fruitbaasjes met een nevenfunctie wer ken, terzijde gestaan door vrouw en kinderen, op hun kleine areaal, als daar even tijd voor is. Hun oogst wekt ontzag bij alle veilingmeesters in de Betuwe. Langs weggetjes die kribbig een hoge rug op zetten tegen de oprukkende stadswijken van Eist (bijna 20.000 inwoners), telt de zon alle pukkeltjes op het blozende gezicht van de aard- 'beien. Hoogspanningsmasten stappen op zeven mijlslaarzen over de buurtschap heen, werpen een laatdunkende blik op zoveel kleinschalig heid en verdwijnen, op weg naar de volgende centrale. Oprijlaan tjes, sch ilderach tige boerderijen vruchtbaarheid allerwege. Snodenhoek ont vouwt zich aan de voorbijganger als een van de laatste reservaten, waarin de grond op huiselij ke en ambachtelijke wijze wordt bewerkt. Het aalbessenmeisje oogst respect met haar getuige nis: „Alweer vijf kilo's geplokken" en mag even uitblazen. Twee burgervrouwen met hoedjes op betreden het erf en streven bij het varkenshok naar een rekenkundig evenwicht tussen de achttien biggen en het aantal tepels van de zeug. Het blijft een ondoorgrondelijk mysterie. Zij waren trouwens gekomen om te vragen wat de aardbeien kosten. Veijingprijs. Een tas vol voor zes gulden. Rondom de zojuist met een witkwast bestreken hoeve ontbloeit een pasto rale. Terwijl de onzichtbare kruisbestuivingen gewoon doorgaan wil een machtige arm dat al les even stil staat. Momentopname. Een buur vrouw wier afgeknipte broekspijpen op Bermu da-niveau de rafels laten hangen, is met een kind op de arm uit haar huisje gekomen. Zij verlangt scheuten van koolplanten, om die in haar eigen hof tot wasdom te brengen. Haar man rijdt 's morgens als chauffeur op een melkwagen, maar ligt nu geknield op het eigen stukje grond, om vroege aardappelen te rooien. Eén koe draagt bij aan de vaderlandse melk- produktie. Er zal stellig zegen rusten op de aan plant van tomaten en erwten. Arnoldus Jans sen voorziet ook een goed pruimenjaar. Hij heeft een middag vrij genomen, om overtollige vruchtbeginselen uit de bomen te verwijderen. Zijn smetteloos witte boerderijtje is eigendom van de hervormde kerk te Eist. De rijksdienst voor monumentenzorg heeft alle stenen geteld en er valt geen pan van het dak zonder de wil van dit instituut „Liever had ik grote ramen", verzucht de boerin, „maar ge meugt er geen voegje aan. af of toe doen Vogelverschrikkers hangen met afgezakte broeken op hun bezemsteel en loeren vanonder hun pet naar het gezelschap. In de pruimenbog- aard van buurman Leenders verlaten bijen de korven, om stampers en meeldraden te gaan in specteren. Aan de rand van een woud vol ker senbomen hebben pachtersvrouwen uit Her- veld te driekleur gehesen. „Kersen eten Dat is Snodenhoek. Het is alles, het is genoeg. LEO LEEUWIS

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5