"Historische hockeyzegt HONKBALTEAM ONDANKS ZEGES GEEN ALLURE Maria Matheussens wil naar de Olympische Spelen SPORTTRIBUME MERKWAARDIGE HOOFDROL VAN PAUL LITJENS WK-DAMESHOCKEYIM VANCOUVER LEIDSE COURANT/ MAANDAG 13 AUGUSTUS 1979 PAGINA 16 AMSTELVEEN - Paul Litjens smaakte tenslotte het genoe gen de genadeklap te mogen en kunnen uitdelen in de "historische" hockeywinst- partij van het Nederlands team gisteren tegen wereld kampioen Pakistan. En de treffer die de "Beul van Kampong" in het Amstel- veense Wagenerstadion in de laatste minuut van de officië le speeltijd uit - hoe kan het ook anders - een strafcorner op zijn naam bracht moet vooral hem een ongeëvenaar de voldoening hebben gege ven. Want het was uitgere kend Litjens die als laatste verdediger tót de winstgeven de treffer tot stand kwam voor nogal wat onrust in de verdediging van het oranjete am had gezorgd. Maar de misgrepen van dit experiment van bondscoach Van Heumen bleven zonder gevolg, mede dankzij uiterst energiek corri geren van ploeggenoten, zo dat het derde Nederlandse en Litjens' tweede doelpunt voor de winst zorgde. Iets dat sinds 1971 tegen Pakistan niet meer was gelukt en wat tevens de eerste zege bete kende op de Aziatische bal kunstenaars onder het be wind van Van Heumen. De bondscoach verklaarde, tussen het schudden van tallo ze handen van op het veld ver schenen toeschouwers door dat hij met de op de Spelen van volgend jaar in Moskou gerichte proefneming met Lit jens als sluitpost van de verde diging vóór doelman Maarten Sikking tevreden was. ,,Het ex periment is goed uitgepakt", verklaarde het Brabantse ge meenteraadslid goed geluimd. Toch had ook Van Heumen kunnen zien dat er aan Litjens' spel nogal wat smetten kleven. De zwaar gebouwde Utrechte naar is nu niet bepaald één van de snelsten en hij trachtte dit zo veel mogelijk op te van gen door ver achter zijn mede verdedigers te blijven hangen. Toch werd hij er ondanks daardoor te ontstaan terrein voordeel nog wel eens door de snel accelererende Pakistani uitgelopen, waarbij vooral Ha- nif Khan en Samiullah zich on derscheidden. Bovendien vergaloppeerde Lit jens zich nogal eens bij het uit voeren van speelse trucjes bij het uitverdedigen, hetgeen evenwel geen kwalijke gevol gen kreeg, maar wel een waar schuwing voor zowel speler als coach dient te betekenen. Uit roulatie Tweede onderdeel van het experiment van Van Heumen betrof het inzetten van routi nier André Bolhuis als voor- stopper. Deze ruim een jaar uit de roulatie geweest zijnde international(hij onderging in mei 1978 een hernia-opera tie), die vorige week tegen Ierland zijn rentree maakte, rechtvaardigde zijn uitverkie zing volledig. Bolhuis kan zich als geen ander vastbijten in een opdracht en de rol van klever is hem dan ook op het lijf geschreven. „Ik heb me vandaag maar be perkt tot het verdedigende werk", verklaarde hij na af loop. „Maar dat aanvallen komt ook nog wel". Vooral dankzij Bolhuis' inbreng en op treden kreeg de proefneming met Litjens en Bolhuis als cen traal verdedigingsduo in zijn totaliteit een voldoende. Dat gold overigens voor het hele team, dat gisteren één van zijn beste wedstrijden afwerkte van de laatste jaren. En dat on danks het feit dat een dag eer der de eerste ontmoeting uit de reeks van zes confrontaties met de Aziaten nog met de duidelijke cijfers van 5-2 verlo ren was gegaan. Het oranjeteam had van dat verlies in Groningen geen mentale kater overgehouden en vanaf het begin werd er met een bewonderenswaar dig elan en een bijna niet te overtreffen vechtlust voor elke meter grond gestreden. Maar het Nederlandse spel was niet louter gebaseerd op inzet, de technische facetten kwamen gisteren zeer uitvoe rig aan bod. Weliswaar moet elk team het op het onderdeel stickbeheer- sing afleggen tegen de Pakis tani, maar het Nederlands team slaagde er in ieder geval de eerste helft en de laatste twintig minuten van de tweede speelperiode in knappe combi naties op het gras te leggen. Waarbij uiteraard de balvaar- dige Wouter Leefers zich uit leefde, hoewel diens soms toch wat te lang doorgevoerde so- Wouter Leefers(tweede van links) tracht in de Pakistaanse verdediging onrust te ver oorzaken. listische acties ploeggenoot Bolhuis enige kritiek ontlokten. „Er moet op het middenveld tempo worden gemaakt", al dus de Utrechtenaar. „En dan moet Leefers de bal niet zo lang bij zich houden". Het had er inderdaad enige schijn van dat de frele Hagenaar het ei genbelang wat te veel in het oog hield. Zo kon hij weliswaar enige keren voor rust zorgen. maar bij andere gelegenheden was een lange pass beter op zijn plaats geweest. Ongeëvenaard Voor de ogen van de onge veer vijfduizend kijkers ont spon zich een ongeëvenaard boeiende krachtmeting, die slechts halverwege de twee de helft iets qua attractie te rugviel. Maar dat was niet verwonderlijk, want het tem po lag hoog en vergde het no dige van de fysieke mogelijk heden. Toch werd de ontmoeting er één zoals hockey eigenlijk al tijd gespeeld zou moeten wor den: veel technische hoog standjes, goede combinaties, snelle aanvallen en talrijke kansen voor beide doelen. Pa kistan nam in de zestiende mi nuut de leiding, doordat Man- zoorul Hassan uit de eerste Pakistaanse korte hoekslag doeltreffend uithaalde. Tot dat moment deed Nederland nau welijks iets voor de Aziaten on der, Doyer en Van 't Hek de den op de vleugels goede din gen en de laatste accentueer de zijn goede spel met de ge lijkmaker door uit een vrije slag van Ron Steens doelman Sherwani te passeren. Veelvuldig Op deze manier scoorde Paul Litjens tweemaal tegen Pakistan en stelde daarmee de historische zege veilig. Het Oranjeteam hanteerde veelvuldig de hoge diepte pass, maar uit dat wapen vloeide weinig echt gevaar lijks voort. De snelle uitbra ken alsmede combinatiespel leverden meer rendement, maar geen doelpunten op. De 1-1 werd dan ook de rust stand. Na de hervatting ontketende Pakistan een ongekende stormloop op het Nederlandse doel, waar Siiking met kunst en vliegwerk op één keer na (1-2)overeind bleef. Na deze fase kon Nederland wat meer terug in de wedstrijd komen. En dat leverde de gelijkmaker op van Litjens, die eerder bij zijn hoekslagen steeds doel man Sherwani op zijn weg had gevonden, 2-2. De wedstrijd groeide naar een climax, die gestalte werd gege ven door de winnende treffer van Litjens, die daarmee al zijn verdedigende slippertjes uit poetste. Het betekende de te rechte bekroning voor knap Nederlands hockeyspel, dat Olympische medaille-aspiraties rechtvaardigt. FRANK WERKMAN Opstellingen Nederlands team: zaterdag: Hermans;Lltjens;Van Eijk- ;Bolhuis(Van Asbeck);H.Kruize{Bouw- man); R.Steens.T.Kruize.T.Steens; Doyer.Leefers.Van 't Hek. zondag: Sikking;Litjens;Van Eijk.Bol- huis,H.Kruize;R.Steens,T.Kruize,T- .Steens; Doyer.Leefers.Van "t Hek. Hl Hamilton Richardson, de coach van het Nederlandse honkbalteam, zag zijn zijn ploeg opnieuw tweemaal wei nig overtuigen. TRIEST Het Europese kampioen schap honkbal is te Triëst koel en triest begonnen. Koel en triest wat betreft het weer, de belangstelling en het honkbal. Het zestiende toernooi om de Europese titel gaat in feite slechts tussen twee ploegen, want Nederland en Italië zijn, geheel volgens de verwachtingen, uit de voorronden naar boven gekomen. Europees kampioenschap is ook een wat grootse benaming voor een toernooi met vier ploegen, waarvan er twee, België en Zweden, zich feitelijk niet kunnen meten met de andere twee. Nederland begon met sprekende overwinningen op België (14—0) en Zweden (9—0), dat een minder zwakke indruk maakte dan het Belgische team. Italië startte met een gemakkelijke overwinning op Zweden (70) en bij der gelijke weinig boeiende ontmoetingen, waarin ook het spel van de winnaars te leurstellend is, valt het des te meer op dat de organisatie ongeveer van hetzelfde ni veau is als waarop de verliezers honkbal len. Nederland speelde op de eerste dag te gen de Belgen. Deze 47e ontmoeting tus sen beide landen zal niet de geschiede nis ingaan met de titel: „onvergetelijk". Daarvoor was de tegenstand van onze zuiderburen te gering. De Oranjeploeg heeft geen moment een inspanning van enige betekenis moeten leveren om in zeven innings een score van 14—0 de 40e overwinning te bereiken. Dit België zou zich naar alle waarschijnlijkheid niet in een Nederlandse hoofdklasse kunnen handhaven. In dat licht gezien was de verrichting van de Richardson-equipe dan ook pover te noemën. Slechts twaalf honkslagen vlogen over de hoofden van de Belgische werpers Patrick Marien en Oswald Boermans. Daarvoor kwam veertig maal een Neder lander in het slagperk. Twee van hen ran selden de bal over het hék: Charles Urba- nus in de tweede slagbeurt met een man voor zich en Ben Richardson een slag beurt verder met twee man op de kussens. Alleen in de tweede innings haalde Neder land even uit. Toen lag een record-score in het verschiet, want nadat veertien man het slaghout hadden gezwaaid werd de in nings afgesloten met een stand van 10—0. Nederland ging relaxend verder naar de uiteindelijke, nietszeggende, 14—0 triomf. Zweden bood gisteravond ontegenzeglijk beter partij. Of moeten we zeggen Neder land kwam met hët slaghout weer niet uit de verf?, zeven honkslagen op werpers die weinig indruk konden maken, het was ver re van imposant. Italië had echter in de eerste ontmoeting ook veel moeite gehad en kwam maar tot een score van 7—0, ren p irijk U naa U d e-* .ii (Van onze hockeymedewerkster) AMSTELVEEN De trainingscampagne van het Nederlands dameshockeyteam ter voorbereiding op het wereldkampioen-^, schap dat van 18 t/m 29 augustus te Vancouver wordt gehou den, zit erop. De dames bevinden zich thans in Canada om nog enkele oefen-interlands (Nieuw-Zeeland, Australië etie" Schotland) te spelen, voordat het belangrijke toernooi begint Dit door de internationale dameshockeybond (de concurren van de F.I.H.) georganiseerde wereldtoernooi is zo belangrijk omdat de eindresultaten bepalend zijn voor uitzending naa de Olympische Spelen in 1980. Nederland is als F.I.H.-wereld kampioen als eerste geplaatst en zal zaterdag a.a. de ope ningswedstrijd tegen gastland Canada spelen. Aanvoerster Maria Matheussens-Fikkers (29) zal zaterdag wei het gebruikelijke vaantje wisselen met haar Canadese collega Voor Maria Matheussens is dit een bekend ritueel. Al vele maler trad zij op als captain van het Nederlands elftal. Haar carrierefl startte dan ook al in 1968; ze stopte in 1971, maar kwam definiJ^ tief terug in 1974. Ondertussen was Maria Matheussens naar Lei den verhuisd en wisselde de tweede klasse club Tempo voor helL^ Wassenaarse HGC. Coach Riet Kuper van het Nederlands elfts nodigde Maria weer uit voor de selectie. Maria Matheussens: „Ik accepteerde die uitnodigiging, maar he was in het begin wel moeilijk, omdat ik samen met Riet Kuper ir jnj het Nederlands elftal heb gespeeld. Het is dan wel gek als eei |jst oud-medespeelster opeens coach is. Riet droeg me voor als cap ;on tain en dat ving het allemaal wat op. Je bent dan wat meer be trokken bij het hele gebeuren in en rond een team. Daarbij vin< iet ik dat je primair een coach moet accepteren anders moet je nie in dat team gaan spelen". Maria Matheussens is sinds 1974 mede dankzij de medewerking van haar werkgever (ze is lerares lichamelijke opvoeding op he ,jeg Bonaventura college in Leiden) een vaste en zeer betrouwban ;1 kracht van het Oranje-team. Maria heeft samen met Lisette Se vens, Toos Bax, Anneke van Puffelen en Suzan Bekker in de se lectie van coach Timmermans als oude garde de taak de vel< jjü jonge speelsters op te vangen. Een taak die met name Mari; zeer belangrijk vindt. „Als aanvoerster houd ik me vooral met d< ,eb sociale kant van die functie bezig. Ik heb veel contact met d< re^ speelsters, ook buiten het hockey. Voor vrouwen geldt nog meei 0( dan voor mannen, dat de sfeer vaak bepalend is voor het resul ,1; taat. Ik vind het belangrijk dat als er ergens problemen zijn, da )ru die opgelost worden. Bij HGC ligt dat anders; daar ben ik ooi ieb echt in het veld captain. Maar bij het Nederlands elftal is elki speelster een goede speelster, die vaak zelf het beste weet ho^ zij moet spelen. Ik ben bang om te fel over te komen in het vel^sl en daardoor mensen uit hun spel te halen". Enthousiast Maria Matheussens is een van de velen die erg enthousiast ii over de tot nu toe succesvolle coach Huib Timmermans. „Zijl kracht zit hem voornamelijk in zijn sterke en vaak wat ongi wone teambesprekingen voor een wedstrijd. Ik kan me nc herinneren dat we vorig seizoen voor het eerst sinds de WK ii Berlijn (1974) tegen Duitsland moesten spelen hier in Amstelj veen. ledereen was eigenlijk vreselijk bang". „Huib zei alleen maar: „Ik heb vertrouwen in jullie; jullie hebbeij veel kwaliteit en gaan het gewoon maken". We stapten toen hes. 0 zelfverzekerd het veld in en inderdaad wonnen we met maar1" liefst 4—1. Verder voelt hij het nuance-verschil tussen dames er°u heren goed aan. In het begin had hij er moeite mee. Vrouwen zijn nu eenmaal emotioneel, kroppen dingen op. Nu springt hij 1®"^ waar nodig en voelt de sfeer ook prima aan. Ook de vrijheid e]**T eigen verantwoordelijkheid. Ik geloof dat het goed is dat we n( ff", een manlijke begeleiding hebben. Fysiotherapeut Wil Janssei arts Joep Brennikmeyer en Huib brengen een stuk nuchterheid ij"*" de groep", aldus Maria Matheussens. Die nuchterheid is een welkome in een groep van 15 sportvrou wen, die erg gevoelig zijn voor wel of niet mee mogen spelen. Ie dereen wil graag spelen en er is maar plaats voor elf. Een vraag die vaak gesteld wordt is of het woord topsport eigerv lijk bij dameshockey wel op zijn plaats is. Maria vindt van wel „In deze voorbereiding zijn we zeker met topsport bezig. Ik vim topsport onder andere afzien. Bij deze voorbereiding hebben wt vaak afgezien. Ook werd je continu geconfronteerd met je spor' Elke dag lopen voor jezelf of trainen. Ook dat vind ik een aspe van topsport. Topsport op zich is een relatief begrip. Ik zie bi voorbeeld een individuele sport eerder als topsport. Als individi kan je geen slechte dag hebben. In een team kan de rest je op vangen. Ik denk overigens dat het hockey duidelijker topspor wordt, nu dameshockey een Olympische sport is geworden. J< ziet om je heen de concurrentie sterker worden. Een voorbeeld Amerika dat opeens enorm sterk is opgekomen. Je zult dus me< moeten in die ontwikkeling". Hoofdklasse? Betekent dat bijvoorbeeld ook een hoofdklasse voor dames' Maria Matheussens: „Misschien wel, de krachten zullen ziel bundelen en elke wedstrijd zal zwaar zijn. Uit een hockey standpunt gezien zou het een goede ontwikkeling zijn. Per soonlijk vind ik het moeilijk. Je houdt weinig tijd over in he weekend door het vele reizen". Er wordt veel over een dames-hoofdklasse gesproken in de hoe kèywereld. Voordat het echter zo is, zal Maria Matheussen; waarschijnlijk al niet meer actief zijn in het tophockey gebeuren Zij heeft net als Toos Bax, Lisette Sevens, Anneke van Puffelei en Suzan Bekker aangekondigd na de Olympische Spelen ii Moskou te stoppen. Want naar die Olympische Spelen gaan dl Nederlandse dames, daar is Maria Matheussens van overtuigd De komende weken zullen daaromtrent meer zekerheid geven. ELSEMIEKE HILLEI Selectie voor Vancouver Deth de Beus, Jolien Mahler, Fieke Boekhorst. Maria Matheussens, Anneke van Puf felen, Irene Hendriks, Toos Bax, Lisette Sevens, Suzan Bekker, Sadra Le- Poole, Margriet Blijerveld, Annelies Kaptein, Sophie von Weiier, Marjolijn Bianchi. Elsemieke Hillen. Wedstrijd-programma: za. 18-8: Nederland—Canada; dl. 21-8: Nederland—Bermuda; wo. 22-8: Nederland—Ierland; za. 25-8: kwartfinale; ma. 27-8: halve finale; wo. 29-8: Nederland deed het op papier dus met 9—0 iets beter. Maar het zwakke punt was ditmaal niet alleen de aanval. Het lag ook in de defensie. Jan Hijzelendoorn, die tijdens de honkbalzesdaagse al blijk had gegeven totaal uit vorm te zijn, stond bij zonder zwak te spelen. Maar zes man kon hij op 3-slag uitschakelen, waarbij twee maal zeer duidelijk de scheidsrechter op zijn hand was. Maar de vier vrije lopen en de vijf honkslagen, waarbij drie tweehonk- slagen, spreken duidelijke taal. Jan Hijze lendoorn zal in dit toernooi vermoedelijk niet meer aan de bak komen en dat is met de „echte" wedstrijden tegen de Europese kampioen. Italië in het vooruitzicht een ui terst Kwanjke zaak. Nu beschikt Hamilton Richardson nog maar over twee goede werpers, Martin Ronnenbergh en Bart Vol kerijk, hetgeen waarschijnlijk net een te weinig is om een serieuze gooi te kunnen doen naar de herovering van de in 1977 verloren gegane Europese titel Werpreaultaten: Nederland: Jan Venema (3 in nings) 7-2-1 (0 fouten). Rocky Angela (4 innings) 4- 1-2- (1 fout); België: Patrick Marien (2 1/3 innings) 0-4-9 (1 fout), Oswald Boermans (4 2/3 innings) 3- 0-3 (0 fouten); Werpreaultaten Italië—Zweden: Da- rio Borghino (7 innings) 4-1-1 (0 fouten), Roberto Brasseau (2 innings) 4-1-1 (0 fouten); Zweden: Rune Leander (9 innings) 0-3-12- (4 fouten). Werpreaulta ten Nederland—Zweden: Jan Hijzelendoorn: 6-4-5- 2; Zweden: Ron Gajnes (5 2/3 innings) 2-2-2-3, Ro bert Cleasson (man) 0-1-2-0 en Kenneth Llndberg (2 1/3 innings) 0-2-3-1. Maria Matheussens. de aanvoerster van het Nederland se damesteam, hoopt op herhaling van de laatste suc cessen. ■BH

Leidse Courant | 1979 | | pagina 16