FC Den Haag opnieuw pover Ipswich werkt mee aan spectaculaire finale Liverpool wint Charity Shield Ajax verliest in ingeland Sport- prijs- vragen FEYENOORD WINT R0TTERDAMÏ0IRN00I HAMBURGER SV OOK ZONDER KEVIN KEEGAN STERKE PLOEG Voetbal programma» let Wie gewe isem< naam; der V\ Lith LEIDSE COURANT MAANDAG 13 AUGUSTUS 1979 PAGINA li DEN HAAG - Het is ernstig te vrezen dat het merendeel van de naar schatting vijf tienhonderd belangstellenden bij FC Den Haag-Brighton zaterdagavond de ko mende weken het Zuiderpark alleen nog maar zullen aandoen om er een stevige wandeling te maken. Op die manier zal er meer aan passieve recreatie kunnen worden gedaan dan bij het gadeslaan van een wedstrijd van de plaatselijke semi-profclub. Want wat die er eergiste ren van maakte in de derde echte oefen wedstrijd als onderdeel van de voorbe reiding op het eind deze week beginnen de seizoen tartte weer bijna elke be schrijving. Nadat eerder ontmoetingen tegen iets serieuzer tegenstanders als FC Den Bosch en Telstar op regelrechte decepties uitdraaiden werd het zo moge lijk tegen eerste divisiedebutant Brigh ton nog poverder. De Britten grepen on der het toeziend oog van onder meer manager Robson van het in het Rotter dam-toernooi uitkomende Ipsiwch Town de winst met 1-0 en op die triomf viel niets, maar dan ook niet in het minst iets af te dingen. Waarmee FC Den Haag de zoveelste op doffer op het moreel moest incasseren, hetgeen ongetwijfeld op de competitiestart een nadelige uitwerking zal hebben. Te meer daar de ouverture komende zondag tegen Vitesse uit dient te worden af gewerkt zonder de geblesseerde Jos Jon ker en ook Dick Advocaat nog enige we ken niet beschikbaar is vanwege Ameri kaanse verplichtingen. Vandaag komt wel Lex Schoenmaker terug, vergezeld door andere in Amerika uitgevoetbalde Neder landers. Wellicht dat in dat gezelschap nog iemand is te vinden die de aan alle kanten krakende selectie van trainer Piet de Visser nog kan aanvullen indien onver hoopt de overkomst van Goodlass niet zou doorgaan. Weinig genieten Het was dus weinig genieten geblazen zaterdagavond in het Zuiderpark, waar de thuisclub op vele fronten werd over troefd door de toch waarlijk niet grootse ploeg van Alan Mullery. De Britten wer den geconfronteerd met een weliswaar hard werkende, veel overtredingen ma kende tegenstander, maar één die nau welijks tot sluitende acties kon komen. Tot het laatste kwartier van het duel eisten de Britten de controle over de gang van zaken op, waarna een Haags wanhoopsof fensief dan weliswaar erg veel Hagenaars in de buurt' van de Engelse doelman Knight bracht, maar resultaat en naam mocht het niet hebben. Het bleef chao tisch tot het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Bosman, waardoor FC Den Haag de gelijkmaker ook eigenlijk niet ver diende. De zwakste stee bij de thuisploeg was (op nieuw) de middenlinie, waarin ditmaal naast de ronduit falende Andrè Wetzel Ton Wickel en Aad van Bergen Henegou wen een plaats hadden toegewezen gekre gen. Van dit trio voldeed de zo langzamer hand als een volleerde kamikazepiloot ac terende Wickel nog het beste, maar helaas zijn diens opbouwende kwaliteiten niet zijn sterkste, zodat daarvan weinig behoefde te worden verwacht. Wetzel speelde de hele wedstrijd verstoppertje en viel ten slotte geblesseerd uit, waardoor Van Delft mocht bewijzen dat hij potientieel meer in zijn mars heeft. Van Bergen Henegouwen kreeg de rekening gepresenteerd voor zijn inspanningen voorafgaande aan dit duel, van zijn voet kwamen meer foutieve dan Herhaaldelijk vast Maar niet alleen de middenveldbezetting baarde zorgen, ook de frontlinie opereer de verre van overtuigend. Melis liep zich herhaaldelijk vast en Goemans kon zich op de andere vleugel ook nauwelijks ont trekken aan de stevige dekking van zijn rechtstreekse opponent. Daarmee kwam Van Leeuwen, de enige die voor de ver eiste beweging zorgde, op een eiland te staan, waarop hij zich als een aange spoelde drenkeling moet hebben ge voeld. Zoals Van Leeuwen vooral aanvankelijk veel de vrije ruimte opzocht, zo ontbrak dat elementaire spelonderdeel bij zijn ploeggenoten. Vooral daartegen stak het spel van Brighton gunstig af. De Britten bewogen wél veel, begeleid door het van m ■■mei w Aad Mansveld tracht met een sliding doelman Knight te verrassen, maar ook deze actie loopt op niets uit. hen zo bekende, luide geschreeuw. Nadat Steve Foster op nogal futiele gron den de gele kaart getoond had gekregen moest doelman Hans Galjé enige keren handelend optreden, onder meer bij inzet ten van Ward en Horton, werd het tien mi nuten voor de rust 1-0 voor Brighton. Pos- kett speelde Mansveld uit, trok voor en Ryan kroop vóór bewaker Tempelaar en scoorde via de Haagse doelman. FC Den Haag kreeg natuurlijk wel enige mogelijkheden, maar die kwamen geen van alle tot stand uit fraaie combinaties. Zo trof Mansveld de lat na een overgeno men vrije trap en vond Van Leeuwen tweemaal doelman Knight op zijn weg. Met John Lorié voor Joop Korevaar als linksachter werd FC Den Haag na de pau ze nog meer onder druk gezet, waarbij het louter aan Galjé te danken was dat de score onvèranderd bleef. Hij verijdelde succes van Poskett en Ward, waarna de thuisploeg zijn beste kans uit de wed imaal kreeg. Van Vliet zag zijn kopbal door een reflex van Knight tot hoeks verwerkt. Zo bleef het 0-1 en zat Pii Visser met de brokken. In hoeverre h kan lijmen voor komende zondag worden afgewacht. Opstelling FC Den Haag: Galjè; Tempelaar, veld. Van Vliet, Korevaar(Lorié); Wetzel(Van Wickel. Van Bergen Henegouwen; Melis, Van 1 wen, Goemans. FRANK WERK érlar ap in ROTTERDAM - Van zulk een finale van het Rotterdam- toernooi heeft het publiek slechts kunnen dromen. Twee attractieve ploegen, Feyenoord en Ipswich Town, die wedijverden in het creë ren van spitse openingen en soepele combinaties en die een regen van doelpunten produceerden. In de verlen ging, en dan nog pas enige minuten voor het einde, viel de beslissing die een even sensationeel karakter had als de hele eindstrijd: een strafschop, veroorzaakt door Wark, die Petursson onderuit haalde. De IJslan der, uitgeroepen tot de beste speler onder 23 jaar van het toernooi, schoot persoonlijk Feyenoord naar de eindstand 5-4 en de eer ste plaats in het toernooi. Petur Petursson knapte zijn trainer Vaclav Jezek wel op met een probleem. Jan Peters was nog niet genezen van zijn vrijdag opgelopen bloeduit storting en zo moest Jezek kie zen voor een aanval van twee man, aangevuld met opkomen de spelers. Petursson bevond zich in hoofdzaak in de spits en speelde daar belangrijk be ter en effectiever dan als lin kerspits. Hij droeg de aanval len, was uiterst ijverig en daar door een constant gevaar, en was met het hoofd tenminste zo gevaarlijk als Jan Peters. Met een onblusbare energie stortte Feyenoord zich in de eindstrijd tegen de ploeg, die zich na afloop het meest pro ductief had getoond, en daar voor dan ook een extra-prijs ontving. Het deerde Feyenoord niet dat Ipswich, zoals vrijdag tegen PSV, weer snel een voorsprong nam uit een vrije trap van Mühren, waaruit Van Engelen, bij lange na geen naar AZ vertrokken Treytel, de bal liet wegketsen en Thijssen kon scoren: 0-1. Het was het begin \ran een boeiende, spectaculaire en enerverende finale, waarin de Engelsen driemaal een achter stand wegwerkten. Nadat Pe tursson uit een briljante actie van Van de Korput gelijk had gemaakt, pikte Van Deinsen die als linkerverdediger enorm veel in de aanval opdook, een foutieve terugspeelbal op en stelde de eveneens veel opko mende Wijnstekers, die onder hand een potentiële kandidaat voor Oranje is, in staat Feye noord op 2-1 te brengen. Even dreigde het mis te lopen toen Petursson en Hunter in een „grondgevecht" waren ge wikkeld, wat beiden op een gele kaart kwam te staan. De bepaald niet foutloos leidende Van Ettekoven had het geluk dat de strijd even inzakte, waardoor de irritatie kon ver flauwen. Het voetbal, dat Ipswich speelt, is met de komst van Mühren en Thijssen op het vastelandsysteem geschoeid. Niet meer de befaamde lange Engelse trappen, maar de op bouw via het middenveld, waar Mühren overigens minder op vallend speelde dan vrijdag. De afwisseling die Ipswich - korte combinaties en lange passes - in het spel bracht, le verde 2-2 op toen Mills met een verre pass Wark had be reikt. Feeststemming Weer nam Feyenoord, na de rust, de leiding. De misser in de Engelse defensie na een pass van de zeer actieve Pe- Petersson brengt Feyenoord op 1-1 in de finale tegen Ipswich Town. Links Van Dein sen, rechts Thijssen. tursson gaf Van der Lem de gelegenheid tot 3-2. Er was inmiddels in de met 36.850 toeschouwers gevulde Kuip een ware feeststemming ont staan. De liederen schalden; het applaus klonk veelvuldig voor fraaie acties. Men ge noot van de vele persoonlijke duels, waarvan dat tussen Stafleu en de beste speler van het toernooi, Eric Gates, uiterst vinnig was. Zelfs de in buitenspel positie gegeven pass, waaruit Mariner gelijk maakte (3-3) kon de sfeer niet aantasten. Halverwege de tweede helft werd Van der Lem gewisseld voor Budding. Nogmaals werd een foutieve pass Ipswich noodlottig. Notten pikte de bal op, ondernam een rush en zijn pass werd door Osman in ei gen doel gewerkt: 4-3. Bobby Robson, de coach van Ipswich, zette aanvaller Parkin in voor verdediger Hunter. Hij had er succes mee. Feyenoord werd achteruit gedrongen en vier minuten voor tijd maakte Ga tes via het lichaam van Nielsen gelijk: 4-4. In het eerste deel van de ver lenging was het tempo gezakt, maar in het tweede werd de vlam weer opgedraaid en ont stond een flonkerende strijd, de apotheose van een geweldi ge finale, met als hoogtepunt voor Feyenoord de strafschop, waaruit Petursson zorgde dat zijn ploeg, conditioneel niet ka pot te krijgen, uit handen van Rotterdams burgemeester An- dré van der Louw de winnaars beker in ontvangst kon nemen, wat in de Kuip een enthousias me ontketende als in de beste dagen van Feyenoord, dat met deze overwegend jonge hard werkende en technisch knap spelende ploeg een sieraad voor de aanstaande competitie zal zijn. Scoreverloop: 3. Thijssen 01, 8. Petursson 1 1, 14. Wijnstekers 2 1, 37. Wark 2—2, 50. Van der Lem 3—2. 62. Mariner 3—3, 81. Osman (eigen doel) 4—3, 87. Gates 4—4, 117. Petursson 54. Scheidsrechter: Van Ettekoven. iFeyenoord: Van Engelen; Wijnste kers. Nielsen, Van de Korput, Van Deinsen; Albertsen, Van Til, Stafleu, Notten; Van der Lem (Budding), Pe tursson. Ipswich Town: Cooper; Mills, But cher. Hunter (Parkin), Osman; Thijs sen, Wark, Muhren, Mariner, Gates, Woods (Brazil). In sterke tegenstelling met de finale was het duel om de derde plaats tussen PSV en RWDM, dat het aanzien nau welijks waard was. Het was zonder mefer ontstellend zoals PSV speelde. De forma tie van Rijvers is zowel tech nisch als tactisch zo wegge zakt, dat zelfs van een met tien man spelend RWDM met slechts 2-1 kon worden ge wonnen. De Belgen raakten na een half uur verdediger De Vriese kwijt. Hij haalde eerst Renè van de Kerkhof (gele kaart) onderuit, en toen Koeman, wat scheids rechter Ram bestrafte met een rode kaart. In een dergelijke si tuatie moet een tactisch con cept uitgevoerd kunnen wor den, dat een numerieke min derheid kan uitbuiten. PSV bleek er niet toe in staat. Met alleen Wildschut als accepta bele speler gaf PSV een herha ling van de zeer zwakke verto ning van vrijdag, toen van Ips wich werd verloren. Rijvers kon nauwelijks als ex cuus aanvoeren, dat Willy van de Kerkhof al snel per bran card het veld moest verlaten met een spierblessure in de nek, nadat hij met Nico Jansen in duel was geraakt, noch dat Van der Meulen het doel ver dedigde in plaats van Van Be- veren. Willy van de Kerkhof is één van de PSV-ers die hope loos uit vorm is. De meest trieste indruk maakte echter Ernie Brandts, die zich alleen staande kon houden met hard spel, waarvoor hij dan ook een gele kaart kreeg. De bar slechte wedstrijd lever de al na elf minuten een voor sprong op voor PSV - door het beruchte vak S zo onsportief bejegend dat de speaker op clementie bij de oproerkraaiers moest vragen - toen Jan Bos kamp de bal verspeelde aan Renè van de Kerkhof, die door doelman Ruiter zodanig werd gestuit, dat Willy van der Kuij- len een strafschop mocht vezil- veren: 1-0. RWDM kreeg vele kansen om te scoren, maar de aanval faal de volkomen, zelfs meermalen in de positie dat alleen nog maar Van der Meulen versla gen moest worden. Ook PSV verspilde vele mogelijkheden. Tot Wildschut tien minuten voor tijd voor 2-0 zorgde in vrije positie. Dat Olsen toch nog kon scoren voor RWDM tekent de zwakte van PSV. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 10. Van der Kuijlen 1—0, 78. Wildschut 2—0, 81. Olsen 2—1. Scheidsrechter: Ram. PSV: Van der Meulen; Wildschut, Willy van de Kerkhof (Koeman), Brandts, Poortvliet; Janssen, Van der Kuijlen, Valke; Renè van de Kerkhof. Lubse, Smits. RWDM: Ruiter; De Vriese, de Saeye- re. De Cubber, De. Wolf; Boskamp, Gorez, Olsen; Jansen, De Bolle, Luyckx (Cnops). DEN HAAG Ajax heeft zaterdag in Birming ham de vriendschappelijke wedstrijd tegen West Bromwich Albion met 1-0 verloren. In de tachtigste minuut schoot linkerspits Peter Barnes de enige treffer langs de uitblinkende doelman Piet Schrijvers. FC Twente won de derby tegen Heracles met 3- 2. Van Staveren, Jol en Gritter scoorden voor de eredivisieclub, Bossink tweemaal voor de Al melose ploeg. Het naar de eredivisie gepromoveerde Excelsior heeft op eigen veld voor 2000 toeschouwers met 2-0 verloren vah de Olympische selectie van Oost Duitsland. Na een half uur scoorde Metz en twintig minuten na de hervatting Barin- ger. Een dag later klopte Excelsior in Zeist Tel star: 5-1. Voor de Rotterdammers scoorden Tijl (3), Van Tour en Piasmans. Het Velsense doel punt kwam van Van Toor. NAC versloeg in Oosteind, bij Oosterhout, de tweede promovendus, Willem II, met 3-2. Van Gils (2) en Heeren scoorden voor de Bredase ploeg, Huybregts en Bijsterveld voor Willem II. Go Ahead Eagles versloeg zaterdagavond FC Antwerp met 4-0 door doelpunten van Groene- weg. Van Kooten,. Schneider en Körver. Vitesse verloor voor eigen publiek met 4-3 van de Belgi sche kampioen Beveren. De Arnhemse treffers kwamen van Husers (2) en Meijers. FC Utrecht- Lierse SK eindigde onbeslist: 0-0. PEC Zwolle kwam bij FC Groningen niet verder dan een gelijkspel van 1-1. Mulder (FC Gronin gen) en Rasmussen waren de doelpuntenma kers. Haarlem won in Hoogeveen met 3-0 (Nijdam, Böckling en Verkaik scoorden) van HZVV. NEC won in Oss met 2-0 van de amateurclub TOP door doelpunten van Frans Janssen en Ro nald Hendriks. Wageningen verloor op eigen veld van FC Luik: 2-1. Voor de eerste divisieclub scoorde Van de Klift. In Leuven versloeg Eindhoven de Belgi sche club La Louviere met 4-2. Bloemers, Pos- thuma, Mulkens en Van der Pas maakten de Nederlandse doelpunten. Volendam had weinig moeite met Heerenveen en won tenslotte met 4-1 door doelpunten van Kraal, Molenaar, Helling en Wim Kwakman. Padding scoorde tegen. In Schiedam won FC Vlaardingen moeizaam met 2-1 van eerste klasser BAS. Kooien scoor den beide treffers voor de semi-profs. Gisteren moest ook Internos het in Etten Leur ontgelden: 5-2. Doelpunten FC Vlaardingen: Helmond Sport won gisteren met 1-0 van het Belgische KV Mechelen door een doelpunt van Burhenne. Veendam versloeg de amateurs van Harlingen met 6-0. Het halve dozijn werd vol gemaakt door Venema (2), Tiktak, Oosterwold, Liklikwatil en MacNilty. SC Cambuur kwam tweemaal in actie en won achtereenvolgens met 3-0 van Lemmer en met 4-2 van Steenwijk. Schouwenaar, De Groot en Kip scoorden zaterdag; Peltzer, Schouwenaar, Hoekema en Roosenburg gisteren. SC Amersfoort moest een nederlaag voor lief nemen tegen hoofdklasser Sneek, dat de winst greep door een treffer van Hofstra. De Graafschap versloeg gisteren derde klasser Zandvoortmeeuwen met 2-1. De Doetinchemse treffers kwamen van Van Veenendaal en Ja cobs LONDEN Liverpool is zaterdag op Wembley winnaar geworden van het zogenaamde Charity Shield. Deze traditionele openingswedstrijd van het voet balseizoen tussen de landskam pioen (Liverpool) en de bekerwin naar (Arsenal) draaide voor de bij na honderdduizend toeschouwers op een teleurstelling op. Arsenal bleek geen schim meer van het team dat in mei van Manchester United won en zich met deze zege verzekerde van Europees bekervoetbal. Het l.ondense middenveld, met ster Liam Brady, werd volledig overvleugeld. Terry McDermott was de beste speler bij Liverpool. Hij scoorde tweemaal. Het derde doelpunt kwam op naam van Kenny Dalglish. Drie minuten voor het einde scoorde Alan Sun derland tegen voor Arsenal. West Duitsland Ook zonder de nog steeds geblesseerde Kevin Keegan is Hamburger SV een ta- Joego Slavië lentrijke ploeg. In de eerste wedstrijd van het nieuwe seizoen werd Bochum op eigen veld met 3-0 geklopt. Na de her vatting scoorden Hartwig, Memering en Magath voor de gasten. Ondanks de ruime overwinning is HSV na de eerste speeldag geen leider in de Bun- desliga. Die eer is opnieuw Kaiserslautern te beurt gevallen. De zege op bekerhouder Fortuna Düsseldorf was daarvoor voldoen- ZWGdGII de: 4-0. Grote man bij Kaiserslautern was Rainer Geye, die tegen zijn oude club tweemaal scoorde. Toppmöller en Neues (strafschop) maakten de vier vol. Nieuwkomer Napredak Krusevac gaat na zes wedstrijden aan de leiding van de Joe goslavische voetbalcompetitie. Ditmaal werd Osijek met 1-0 verslagen. Velez Mos- tar speelde met 1-1 gelijk tegen Radnicki Nis. De stand aan kop: 1. Napredak 10; 2. Velez Mostar 9; 3. Radnicki Nis, Hajduk Split, Olimpija Zagreb 8. Rusland Dynamo Tiflis heeft zaterdag in Moskou de Russische voetbalbeker veroverd. Na de reglementaire speeltijd was de stand in ROGflIGflië het duel tegen Dynamo Moskou nog dub- belblank. Ook in de verlenging werd niet gescoord, zodat strafschoppen de beslis sing moesten forceren. Dynamo Tiflis be nutte er vijf, Dynamo Moskou miste een maal. Koploper Halmstad verspeelde iets van de voorsprong door met 1-0 te verliezen bij Elfsborg. De ploeg wordt nu gevolgd door liefst vijf ploegen met één punt achter stand. De stand aan kop: 1. Halmstad 22; 2. Norrköping, Göteborg, Hammarby, Elf sborg, Malmö 21. In de eerste ronde van de Roemeense competitie won titelverdediger Arges Pi- testi met 2-0 van Baia Mare. Opvallend de overwinning van 6-0 van nieuwkomer Vii- tonul Sonicesti op Olimpa Satu Mare. MEGI vijfl ir Dre temt EREDIVISIE 18-19 augustus Roda JC-FC Twente Feyenoord-PEC Zwolle FC Utrecht- NEC AZ'67-PSV (18/8, 19.30 uiEJ"';: Haarlem-MVV Vitesse-FC Den Haag Go Ahead Eagles- (18/8, 19.30 uur) NAC-Excelsior (18/8, 19.30 uur) Willem 11-Ajax iga Co tolk ng (Di i Ned( in de opi tslan< EERSTE DIVISIE SVV-SC Amersfoort De Graafschap-FC Anfctai SC Veendam-FC Wagen|ver« SC Cambuur-Telstar FC Den Bosch-FC Volen (I8/8, 19.30 uur) Eindhoven-SC Heerenvefc^ds Helmond Sport-FC Gronii |e 4, Fortuna SC-DS'79 (I8/8, 19.30 uur) FC VVV-FC Vlaardingen. ierlar zes legen nman np m evski nnen, Iste p TTER Ton Schi, tierde en ro DEN HAAG De resull ^g( van de lotto's van Nederi dj, West-Duitsland en Belgli j c het supertrio van dit weeleecjg de zijn: Nederlandse lotto De winnende getallen in 32 zijn: 6-10-19-25 30. Reservegetallen 8 en Er was een inleg 2.906.796,00 gulden 647.592 deelnemers. Het ifLFAS keren prijzenbedrag 1.380.728,10 gulden wordt volgt verdeeld: Eerste prijs: 483.25 tweede prijs: 138.07 Brden derde prijs: 2O7.10jinzen vierde en vijfde f 276.145,62. Supertrio Het supertrio werd gelopfg nai de Eelde Paterswoldepripf en Groningen. De uitslag is: nr. 10. Patricia Laren dstrij Smeding); 2. nr. 12. Pcf :dwir (H. Pol); 3. Penny H (6 n var Jong). en De omzet was 231.281 gu >otste uitkering bedfcieu; 315,90. Westduitse lotto De winnende getallen In ken) Westduitse lotto zijn; 2 - 5 &indii 22 - 26 - 30. Het reserveflen is 49. Winnend in 'Spiel 77 0077229 Belgische lotto De winnende nummers Belgische lotto zijn: 11 20 - 24 - 27 - 33. Het mende nummer is 36. )oer Valke gskai nklas TJPOS erden were Rich imesk sch. PORT ïbalte Port t Eure inde junk

Leidse Courant | 1979 | | pagina 12