Huis kopen goedkoper dan huren 'rovincies krijgen meer macht FNV tegen verlaging WW-uitkering Pyromaan in Tiel gegrepen Nederlands VN- detachement laat geld flink rollen Twee gewapende roof overvallen in Amsterdam Regering wil greep houden op niet-cao-lonen Voorstel: Taken vreemdelingenpolitie scheiden %NENLANty LEIDSE COURANT/ VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1979 PAGINA 9 flEGEL TEGEN VORMING VIERDE BESTUURSLAAG (Van onze parlementaire redactie) N HAAG De regering wil gaan be- leien in de grote hoeveelheid gemeen- appelijke regelingen die in de loop der en door vooral de gemeenten onderling gesloten. Minister Wiegel (binnenland zaken) en zijn staatssectretaris De Ko- Hg hebben thans een concept voor een (uwe Wet gemeenschappelijke regelingen br commentaar gezonden aan een aantal (tanties, zoals de provinciale besturen en Vereniging van Nederlandse Gemeenten, hopen het wetsontwerp hierover rond de uende jaarwisseling bij de Tweede Ka- r in te dienen. huidige Wet gemeenschappelijke regelingen eert van 1950. Ze werd toen in het leven ge pen met het oog op de in gemeentelijke ngen gerezen wens om een aantal zaken sa ri te doen, vaak aangelegenheden die beter ir meer gemeenten dan voor één afzonderlij- gemeente ondernomen konden worden zoals lverwerking en ambulancevervoer. Lang- im maar zeker breidde het aantal gemeen- lappehjke regelingen zich sterk uit;, op basis deze werd ook een aantal z.g. pregewesten larvan er nu ongeveer vijftig bestaan) in het en geroepen. In totaal bestaan er in ons land oor allerlei doeleinden - zo'n 1.500 van deze jelingen. nieuwe voorstel werd eind april al aange- idigd in een brief van minister Wiegel aan Tweede Kamer. Zoals bekend verwerpt de minister de z.g. vierde bestuurslaag in de vorm van zelfstandige gewesten (naast rijk, provincie en gemeente). Omdat hij van mening is dat er wel plaats moet zijn voor regionale samenwer kingsverbanden voor bepaalde taken (die als het ware „zweven" tussen provincie en ge meenten) heeft hij besloten tot de indiening van een nieuw ontwerp gemeenschappelijke re gelingen. De kernpunten van het concept-wetsontwerp zijn: - de toepassingsmogelijkheden van de Wet ge meenschappelijke regelingen worden aanzien lijk beperkt. Een aantal belangrijke zaken als ruimtelijke ordening, ontwikkelingsprogram mering. planning, milieubeheer, etc. gaat naar de provincie-nieuwe-stijl. Daarom zullen de nieuwe provincies veel aangelegenheden gaan overnemen van de huidige pregewesten. In geen geval zullen de regionale samenwerkings verbanden (ontstaan uit de Wet gemeenschap pelijke regelingen) met de provincies mogen „concurreren". Terwille van de duidelijkheid komt er dus een doorzichtige scheiding van ta ken en bevoegdheden. - Via de nieuwe wet komt er een strakkere band tussen het samenwerkingsverband en de daarhan deelnemende gemeenten. Deze ge meenten zulen het samenwerkingsverband ook moeten financiëren. Minister Wiegel en staatssecretaris Koning zijn voorstanders van bundelingen van gemeen schappelijke regelingen per gebied. Hoe deze bundeling zal geschieden wordt in eerste in stantie een taak van het provinciaal bestuur uiteraard samen met de betrokken gemeente. GORILLA GEBOREN In de Apenheul in Apeldoorn is gisteren een gorilla ge boren. Het aapje heet Kriba en is vernoemd naar Chris Bares, voormalig verzorger van Blijdorp, die acht jaar geleden met zijn deskundige adviezen be langrijk heeft geholpen bij de oprichting van de Apen- heul. Moeder Mouila (6,5 jaar) maakt het goed en bracht zonder enige hulp haar jong ter wereld. 'Land zonder drempels' toch nog in Dronten (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT De Stichting Land zonder Drempels heeft besloten het vakantie-oord „Land zonder Drempels", waar minder-validen en vali den geïntegreerd vakan tie kunnen houden, op Flevohof in de gemeente Dronten te laten bou wen. De succesvolle nationale tele visie-actie van twee jaar gele den heeft een bedrag van zes miljoen gulden opgeleverd, dat voldoende was als startkapi taal. Door de hoge stichting- skosten en omdat een sluiten de exploitatie van het project in Ketelhaven in de gemeente Dronten onmogelijk bleek, werd uitgezien naar een ande re vestigingsplaats. Deze is toch nog in Dronten gevonden, bij Flevohof. Voor de stichting Land zonder drempels betekent de samen werking met Flevohof, dat een bedrag van enkele miljoenen kan worden bespaard, o.a. door de aanwezigheid van we gen en parkeeervoorzieningen, gas- en waterleiding. lech in laastunnel [ordt duurder j)TTERDAM Het weg- fepen van in de Rotterdam- I Maastunnel gestrande au- mobielen gaat volgend jar 54 gulden kosten. Dat is ïee gulden meer dan mo- tenteel voor deze assisten- in rekening wordt ge- Ut. Vijftienjarige jmgen bekent loodsteken ;antoorbediende («STERDAM (ANP) en 15-jarige Amsterdamse Ingen heeft bekend de 36-ja- igc kantoorbediende O. /fez uit de hoofdstad in de jj|.c\vt van 24 op 25 juli onder En viaduct in Amsterdam- "st met een slagersmes te lebben doodgestoken, lij is gistermiddag samen met nn 13-jarige broertje en een Tjarige vriend door de een- ale recherche aangehouden. Het drietal wilde de kantoor- ïiende onder bedreiging Het een mes beroven. Toen de er Orez zich verzette, heeft 15-jarige hem in het hart stoken. lac. de Rooy sj. Rverleden tUBBENVORST ibbenvorst is gisteren over: len pater Jac. de Rooy i). De afgelopen 26 jaar is Ij directeur geweest van het indelijk bureau van het [postolaat van het Gebed te jijinegen. Hij werd deze ind opgevolgd door pater is Bijmans s.j. ater de Rooy was hoofdre- peteur van „De Heraut", Kerk" en het bejaar- tntijdschrift „Ons Blad". Ook erzorgde hij onder meer voor feri belangrijk deel de jaarlijk- f brochure van de gebe- tweek voor de eenheid. Hij ^as ook een zeer gewaardeerd Btraiteleider. De uitvaart- |ienst is maandag 11.00 uur in t St. Josefkerk. Keizer Ka- üplein te Nijmegen. ^Schijnhuwelijk Jplossing voor llegale mitenlanders ITRECHT (ANP) In Ne- Ierland worden op grote chaal betaalde schijnhuwe- ijken gesloten om illegale buitenlanders aan een ver blijfsvergunning te helpen. De FNV heeft aan de hand van gegevens van de afdelin- !en huwelijkszaken van de ge beenten Amsterdam en Rot- erdam berekend dat er iedere veek minstens tien tot twintig van deze huwelijken voorko nen. De vrouwen (en in min- iere mate ook de mannen) die uet de buitenlanders tijdelijk n het huwelijksbootje stappen 'ekenen voor deze dienstver- ening gemiddeld 6500 gulden. Het is de bedoeling dat de hu welijken, zodra de buitenlan ders hun verblijfsvergunning in handen hebben, weer wor den ontbonden. Maar volgens Je vakbondskrant van de •NV is het al voorgekomen dat betaalde huwelijkspartners- bok voor de scheiding weer ?eld eisen. Veelal is het bewijs van opzettelijk bedrog niet te 'everen. Daardoor zijn de ambtenaren verplicht het hu welijk te voltrekken, ook al vermoeden ze oplichterij. SOMS VIERDUIZEND GULDEN IN TWEE WEKEN (Van een onzer verslaggevers) ASSEN - Bij de militairen van het Ne derlandse Unifildetachement in Libanon zit het geld nogal losjes in de zak. Som migen presteren het om in twee weken tijd vijfhonderd tot tweeduizend dollar (duizend tot vierduizend gulden) op te maken. Materiële behoeften en een week je verlof in Israël, waar de financiële hoogstandjes niet van de lucht zijn, slok ken het meeste geld op. Dit zegt sergeant-majoor administrateur G. Tuerlings in het blad „De Achterbanier", het blad bestemd voor familieleden en an dere relaties van Nederlandse militairen in Libanon. Majoor Tuerlings is administrateur van de Charly-compagnie met een perso neelsbestand van 170 man. Over de finan ciële perikelen van de mannen daar zegt de administrateur: „ik heb af en toe de indruk dat ze helemaal niet met geld kunnen om gaan. Nu heb ik de kraan al aardig dichtge draaid, maar nog steeds ben ik de adminis trateur die de meeste voorschotten uitgeeft in Libanon". Het geld gaat volgens Tuerlings niet alleen op aan pretjes. Er zijn ook tal van jongens die hun wedde en toelagen gebruiken voor het aanschaffen van primaire levensbehoef ten. Tuerlings: „Ik ken een korporaal die het gepresteerd heeft tijdens zijn verlof in Nederland voor maar liefst 1500 gulden aan etenswaren te kopen. In Nederland zijn daarvan pakketjes gemaakt, overigens met het lieve bedrag van 200 gulden aan postze gels, die nu in Libanon binnensijpelen. De inhoud bestaat onder meer uit echte Hol landse kost, zoals capucijners, saromapud- ding, melkpoeder, puddingvormpjes, plastic borden en verder voer- en drinkbakken voor de twee honden van de post, waar de korporaal is ingedeeld. Wanneer de heren niet tevreden zijn over het verstrekte eten maken zij uit eigen voorraad een oerhol- landse schotel klaar", aldus de sergeant- majoor. BIJ INKOMEN VAN 25.000 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voor mensen met een belastbaar in komen (in 1978) van tenminste 25.000 gulden is het voordeliger een huis te kopen dan te huren. Dit con cludeert het Instituut voor Onderzoek van Over heidsuitgaven (IOO) in een rapport, getiteld „Ko pen of Huren?", dat is gemaakt in opdracht van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening. In deze conclusie is rekening gehouden met het feit, dat de woonlasten in de beginjaren het zwaarst zijn. Gaat men uit van een exploitatieperiode van vijftig jaar voor een huis, dan ligt het zogenoemde draaipuntinkomen bij 22.000 gulden per jaar. Kopen is voordeliger naarmate het inkomen hoger is. Dit in verband met de aftrekbaarheid van de rente, die over een hypotheek schuld betaald wordt. Bij huren is het tegenovergestelde het ge val, althans zolang, men in aanmerking komt voor individuele huursubsidie. Daarboven is huren bij elke inkomenshoogte even duur. Bij dit alles dient wel bedacht te worden dat er een vergelijking is gemaakt tussen huren en kopen van „gelijke" huizen, dat wil zeggen dat de stichtingskosten en de hoogte van de rente gelijk zijn. Als er wordt uitgegaan van ongelijke omstandigheden, komt het draaipuntinkomen anders te liggen. De oploop die ontstond bij de roofoverval op de bank. AMSTERDAM In Amsterdam zijn gisterenmiddag twee ge wapende roofovervallen gepleegd. Bij een overval op de AMRO- bank in de Burgemeester de Vlugtlaan maakten de twee daders enkele duizenden guldens buit. Zij reden met hun auto door een raam aan de zijkant van het bankkantoor. Daardoor kwamen zij in de ruimte waar zich de kluis bevindt. Een van de mannen had een machinepistool bij zich. Hiermee werd niet geschoten. Twee met revolvers gewapende mannen roofden vrijwel tegelij kertijd kassa, geld en cassettes uit een sigarenwinkel annex post agentschap in de Van Limburg Stirumstraat. Hoeveel precies werd buitgemaakt is nog niet bekend. VVD: Beter toezicht op Noordzee noodzakelijk DEN HAAG (ANP) Het politietoezicht op de Noordzee niet doelmatig en ondoorzichtig. Die si tuatie wordt met de dag erger door de toename van het scheepvaartver keer en activiteiten als het bouwen van boor- platforms en het slaan van nieuwe putten. Deze stelling poneren de VVD-kamerleden Nijpels en Jacobse in vragen aan de mi nisters van justitie, binnen landse zaken en buitenlandse zaken. Volgens de kamerleden moe ten er snel maatregelen wor den genomen, waarbij ze den ken aan uitbreiding van de territoriale grenzen en het in stellen van een overlegorgaan van alle bij het politiewerk op zee betrokken diensten. UTRECHT De Federatie Nederlandse Vakbewe ging heeft bezwaren tegen de gisteren bekend ge worden plannen van een door minister Albeda in gestelde werkgroep om de werkloosheidsuitkerin gen te gaan aanpassen met het doel werklozen te prikkelen om sneller aan de slag te gaan. Hoewel de vakbond in de werkgroep vertegenwoordigd was en het hier om een unaniem concept-advies aan mi nister Albeda gaat, zegt de FNV toch bezwaren te hebben, zeker als het om een verlaging van de laag ste uitkeringen gaat. De FNV zal haar bezwaren zeker in het definitieve advies aan de minister laten opnemen. Dat definitieve advies zal begin sep tember worden vastgesteld. De FNV heeft eerder in de nota „Weerwerk" aangegeven dat verlaging van de uitkeringen niet tot een oplossing van de werkloosheid kan bijdragen. Dat uit gangspunt blijft gehandhaafd, aldus FNV-loonspecilalist Her man Bode. (Van onze parlementaire redactie) len. DEN HAAG De regering wil voorlopig greep kunnen houden op de zogenoemde niet-cao-inkomens, dat wil zeggen inkomens van men sen in loondienst, die niet onder een collectieve arbeidsovereenkomst val- Op voorstel van minister Albeda (socia le zaken) heeft het kabinet daarom be sloten de Sociaal-Econmische Raad ad vies te vragen over een verlenging van de wet op de bedoelde inkomens, die op 31 december van dit jaar afloopt. Albeda wil van de SER weten of deze het met hem eens is dat de werkings duur van de wet met enkele jaren ver lengd moet wortden. Als reden geeft de bewindsman op dat de sociaal-economi sche situatie in ons land nog zo slecht is. dat de noodzaak van een algemene inkomensmatiging nog steeds bestaat. De genoemde wet is het enige instru ment van de regering om de trend op inkomensgebied, die wordt afgesproken tussen werkgevers en werknemers, verplicht voor te schrijven voor alle mensen in loondienst. TIEL (ANP) Een 23-jarige meubel maker uit Tiel heeft gisteren tegenover de politie bekend minstens veertien branden te hebben gesticht. Bovendien heeft de politie vier jongelui, in leef tijd variërend van 14 tot 24 jaar, in de kraag gegrepen die eveneens verant woordelijk zijn voor een aantal brand stichtingen in Tiel. In dit Betuwse centrum woedden sinds begin dit jaar maar liefst 83 branden, waarvan er vrijwel zeker 37 werden aan gestoken. De meubelmaker kon worden gearres teerd na tientallen telefoontjes vanuit de Tielse bevolking, die door de politie om medewerking was gevraagd. Een motief kon de pyromaan niet geven. Vooral na een borreltje voelde hij de drang een ge bouw in brand te steken. Tot de branden die hij zegt te hebben aangestoken be hoort ook de brand begin deze week in een woonhuis, waarbij een gezin met drie kinderen ternauwernood aan de vlammen kon ontkomen. Er bestaat voor zover bekend geen enkel verband tussen de pyromaan en de jonge lui. De laatsten stichtten de brandjes uit baldadigheid na eerst te hebben ingebro ken en de boel te hebben vernield. De jongelui hebben tot nu toe twee brand stichtingen toegegeven. De politie ver wacht echter nog een paar leden van de jeugdbende aan te houden en daarmee het merendeel van de 37 brandstichtingen op te lossen. AMSTERDAM (ANP) Binnen de vreemdelingendienst in Amsterdam zou een scheiding gemaakt moeten worden tussen de dienstverlenende en politiële taken. De politiële taken zoals opsporing en uitzetting van illegalen, zouden in handen kunnen blijven van het onderdeel gemeentepolitie. De dienstverlenende taak daarentegen (informatieverstrek king en het laten aanvragen en eventueel verstrekken van verblijfsvergunningen) zou ondergebracht moeten worden bij een gewone ambtelijke dienst. Doordat beide taken nu nog bij de vreemdelingendienst liggen en in Amsterdam de politiële taak eerder de doorslag geeft, ko men er vaak klachten over de vreemdelingenpolitie. Deze me ning geeft de Werkgroep Vreemdelingenpolitie in een rapport dat gisteren is gepubliceerd. In de werkgroep zitten de Rech tswinkel Amsterdam, het Bureau voor Rechtshulp, het Klach tenbureau politie-optreden en enkele advocaten. Het rapport is toegezonden aan de staatssecretaris van justitie en aan de burge meester, hoofdcommissaris en gemeenteraad van Amsterdam. Volgens de werkgroep lijkt het alsof de vreemdelingenpolitie het de buitenlanders zo moeilijk mogelijk wil maken om in Ne derland te blijven. Dit komt volgens de werkgroep onder meer tot uiting in „een grove soms discriminerende bejegening, slechte of geen voorlichting over de mogelijkheden van een ver blijfsvergunning en het ten onrechte niet in behandelinge ne men van aanvragen". Een storing die van Ierland naar West-Europa trekt be paalt morgen ook in Neder land het weer. Er zal dan veel bewolking zijn waaruit moge lijk wat regen valt. Het ziet er echter niet naar uit dat de re- genhoeveelheden groot zullen zijn.'Een depressie die gistera vond over Nederland naar Duitsland trok bracht alleen in de Zeeuwse wateren tijdelijk een stormachtige wind. In Vlissingen gaf dat een verho ging van 48 cm boven het springtij. Het water kwam er drie meter en drie centimeter boven het NAP. Aan de kust van Noord- en Zuid-Holland bleef de verho ging beperkt tot 30 cm. Niet alleen in Nederland is gisteren veel regen gevallen. Ook in België en Noord-Frankrijk viel op veel plaatóen meer dan 10 mm. Vooruitzichten voor zondag: wisselvallig en vrij koel. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min. temp.: omstreeks 13 gra den. Max. temp.: omstreeks 18 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Benelux: Wisselvallig, mid- dagtemperaturen 15-19 gra den, later zonnige perioden. Temperatuur 17-21 graden. Britse eilanden: Zonnige pe rioden, later mogelijk weer re gen. Temp. 16-21 graden. Zuid- en Midden-Scandina- vië: Zwaar bewolkt, af en toe regen. Temp. 13-17 graden. Nóord-Scandinavie en Fin land: Zonnige perioden, temp. ongeveer 20 graden. Iberisch schiereiland, Zuid- Frankrijk: Zomers. Later kans op onweer. Temp. 25-32 graden. Midden- en Noord-Frank rijk: Af en toe regen, temp. 15-18 graden, later zonnige pe rioden, temp. 18-23 graden. Oostenrijk, Zwitserland en Noord-Italië: Zonnige perio den, temp. 23-27 graden. Later regen en mogelijk onweer. Temp. ongeveer 20 graden. Midden- en Zuid-Italië: Zo mers, plaatselijk een onweers bui. Temp. 25-30 graden. Balkan: Vrij zonnig. Later onweer. 25-32 graden. Weersgesteldheid van gistere Eindhoven Oen Helder Luchth. R'da Innsbruck Klagenlurt Kopenhagen Casablanca Las Palmas

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9