eiden gaat kerkepad G ijs bert zit iet kazen in het boerenbloed Carillon bespelen wat kost dat dan wel...? Het ANP denkt met u mee lltj ol '^Jitsmijter met ham onder het mes Tennis toernooi op Roomburg verwaterd J^P/ REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1979 PAGINA5 Carillonbespelingen op zaterdag 18 augustus van half elf tot half twaalf en op zaterdag 25 augustus van twaalf uur tot één uur, Stadhuis. Op beide zaterdagen op het carillonntje van de Lodewijkskerk van vier uur tot kwart vóór vijf. Om vijf uur Vesper in de Lode wijkskerk. Burchtrotonde beide zaterdagen toeganke lijk. Het programma van het carillonspelen in de Lodewijks kerk is als volgt. 1) Bewaert Heer Hollant en salight Leyden" (Cornelis Schuyt (1599) 2) Fantasie op F (Sweelinck. 1612) 3) Derde sonate van Philip Pool (1763) 4) Klank voor Dank (Christiaan Rüppe, 1801) 5) Maria durch ein Dorfwald ging (anoniem, zeventiende eeuw) 6) Het liedeke van Dousa (luitboek van Thysius, plm. 1600) 7) Kom. bel de cymbalen (Jan Doove, 1979) 8) De Nachtwacht uit de Rembrandtcantate van Herman Strategier (opdracht Gemeente Leiden 1957) 9) „Leye, Leye, ik zit met mijn hak in je keien" (studen tenlied anno 1961) 10) „Het meisken van jonck" (uit het koorboek van het Lopsenklooser, 1428) 11) op 18. augustus: „Te Deum van Onser Liever Vrouwe" (uit de Leidse koorboeken, anno 1549) op 25 augustus: „Te Lutherem damnamus, modo „Te Deum" (uit idem als op 18 augustus) 12) Variaties op een heel nuffige juffer bijnaam van de Lodewijkskerk) in de toonaard van haring en wittebrood, modo 1574 (anoniem te houden). or 50 J Wat is er Hollandser dan kaas? Koeien, zult u misschien zeggen. Welaan dan is de redaktie van Langs Waterwegen precies waar ze wezen wil. Daar een stuk kaas nooit weg is en een koe uiterst amusant, richtte de LC- boot de steven richting Hoogmade waar aan de Doespolderkade Neérlands jongste kaasmaker domicilie heeft gekozen. Gijsbert heet de kazige telg uit het niet onbekende agrariërs- geslacht Van Leeuwen. Gijsbert, zo werd de vaarredaktie op voorhand door vele goedwillende buren al ingefluisterd, wilde zijn leven lang al kaasmaker worden. Dus op pad om te bezien of in dezen van een frustratie sprake was. Uiteindelijk behoor je in je prille jeugdjaren op z'n minst gedurende enige maanden brandweerman of agent van politie te willen worden. Miljonair kan natuurlijk ook, maar dat is doorgaans wat hooggegrepen. Neen, de vermaledijde Gijsbert koos voor de kaas, net als vrouw Antje, bij onze oosterburen bepaald geen onbekende. „Tja, waarom wil je kaasmaker worden", vraagt Gijsbert zich mogelijk voor de eerste maal in zijn reeds 22 jaar lange leven af. „Zoiets wil je gewoon". Zulks laat aan duidelijkheid weinig te wensen over. Vandaar alert over naar de volgende vraag. Hoe zet je zoiets op poten? „Met behulp van mijn ouders", grijnst Gijsbert naast de enorme wastobbe, die bedoeld blijkt te zijn voor het op temperatuur brengen van de kaasmelk. Daartoe werd een flink deel van de ouderlijke boerderij omgetoverd tot een kleinschalige kaasfabriek. Ook de kelder wordt volledig benut. „Voor het pekelen", betoogt Gijsbert met een gezicht alsof het de normaalste zaak van de wereld betreft. „Alle kaas ligt vier dagen in de pekel om op smaak te komen. Ik heb voor de gein wat kazen gemaakt met peterselie in plaats van komijn en vorig jaar heb ik vier proefkazen gemaakt met brandnetels. Die heb ik nog kunnen verkopen ook", aldus Gijsbert die acteur gastronoom Henk Molenberg in fantasie voorbijstreeft Onder het toeziend oog van moeder Van Leeuwen showt Gijsbert enkele kazen die zich in de stellingen van de opslagruimte bevinden: „Ze wegen zo'n twaalf a dertien kilo en moeten elke dag gekeerd worden". Het harde werken op de boerderij werd nogeens benadrukt door de moeder van Gijsbert die zich wijsgerig laat ontvallen dat als vader Van Leeuwen ieder uurtje kreeg uitbetaald er een villa kon worden neergezet. Dat er dus uitermate zuinig met de kaas omgesprongen dient te worden mag wel blijken uit het minieme stukje kaas dat 'in de muizenval prijkt tussen de stellingen met kazen. Interessant in deze tijd, waarin bij nacht en ontij een stukje kaas uit het vuistje wordt genomen, is de vraag: Hoe is de kwaliteit van de hedendaagse kaas?! Gijsbert: „De kwaliteit van de kaas begint met de grondsoort waar de koeien op grazen. Slechte grond geeft slechte kaas. Ik zit hier gunstig want de grond is half veen, half klei. Geschikte grond voor kaas. De kaas waar de gemiddelde Nederlander zich aan zet is echter tweede soort. Eerste soort verdwijnt naar het buitenland. Verder is het belangrijk in welk seizoen je een bepaalde kaas koopt. In de winter kazen de meeste boeren niet omdat de koeien dan op stal staan. Dat geeft een veel mindere kwaliteit kaas en vooral de ionge kaas heeft hiervan te lijden. Jonge kaas heeft een femiddelde leeftijd van twee drie weken. Jong belegen ongeveer twee maanden en met zes maanden zijn de kazen oud. In de winter is er niet aan goede jonge kaas te „Radio nieuwsdienst verzorgd door het ANP". Alle hele uren van de dag eenzelfde inleiding op een stroom van veelsoortige informatie verzameld door de dames en heren van het Algemeen Nederlands Persbureau. Leuk eigenlijk, je kent de mensen niet, maar weet wel wat ze doen. Wat velen niet weten is dat er al sinds mensenheugenis een ANP-fotodienst bestaat (zo ongeveer sinds de invoering van de eerste fotocamera) waar ook bepaald nuttige arbeid wordt verricht. Want wat is een verhaaltje zonder foto?! Service gaat steeds verder en dat betreft ook de diensten van het ANP, waar u als krantenlezer of lezeres, indirect zoniet direct van meeprofiteert. Begin dit jaar introduceerde de algemene fotodienst een zogeheten zee-viswijzer. Een visualisering van waar je langs de Noordzeekust in een bepaalde periode het best een hengel in zee kan gooien, althans wanneer het de bedoeling wat te vangen. Leuk zo'n kaartje vol informatie. Zo oordeelden ook de sportvissers op het binnenwater, die met een eigen viswijzer natuurlijk ook wat beter geinformeerd zouden raken omtrent hun vangstkansen. Het ANP zou het ANP niet zijn om in te haken op de ontstane vraag. Vandaar dat met ingang komende week de binnenvissers iedere woensdag zullen worden bediend met een in kaart gebracht overzicht van waar wat kan worden gevangen. Hoe de zaken er de komende dagen voorstaan, kunt u met een beetje goede wil uit nevenstaand tekeningetje halen. Worden alle in dit kaartje verwekte verwachtingen tijdens uw visdag de komende dagen de grond in geboord, laat u dat de redaktie van Langs Waterwegen dan even weten. Of misschien vangt u wel veel beter dan het kaartje doet vermoeden. We horen het graag. Mocht de tegenvallende vangst u op wraakzuchtige gedachten brengen, bedenk dan dat het kaartje niet door Langs Waterwegen maar door het ANP gemaakt is. Wij liegen uitsluitend commissie visbericht voor sportvissers in het binnenwater lge GOEDE KAAS BEHOEFT GEEN KRANS" procent van de lezers heeft dat niet gezien. Daar zijn allerlei redenen voor, daar gaat het niet om. Kerken zien en dat is heel iets anders dan kerken kijken is een culturele aangelegen heid, die je in het buitenland wèl, maar in eigen stad niet doet. Als knulletje ben ik een keer verdwaald op het dak van de Dom in Milaan, maar pas twintig jaar later heb ik Leiden bezien vanaf de trans van de Pieterskerk. Twee jaar geleden heb ik Leiden bezien vanaf de torentrans van de Lodewijkskerk: ik wist niet wat ik zag. Je loopt en leeft wel in de Sleutelstad, maar je ziet eigenlijk alleen wat je be ter niet kunt zien: valkuilen en verkeerd geparkeerde au to's, fietsers in een voetgan gersgebied, vuilniszakken op zondag alvast naast de voor deur en noem maar op. Ik durf het best toe te geven: ik ben een Leidse cultuurfan. Dat mag, want „adel verplicht" en we mogen nog zo in en op Lei den kankeren, één ding is ze ker: Leiden heeft een cultuur bezit waar de loper voor kan worden uitgelegd. Kerkepad doet dat, terecht. Er wordt op het ogenblik voor ruim dertig miljoen gulden aan leidse kerken gerestau reerd! Hartebrug in de stei gers; Hooglandse kerk bijna klaar na 25 jaar; Pieterskerk in restauratie; de Synagoge net klaar; de Bethlehemkerk biina in de steigers. Leiden is net domweg waard om mee op kerkepad te gaan. Het moet voor lezers van deze krant niet moeilijk zijn om een kerk bin nen te stappen. De NCRV heeft met „kerkepad '79" im mers geen evangeliserend doel, zoals Paul Hollaar na drukkelijk stelde. Welnee, kerkepad wil mensen laten zien met ogen die anders hele maal niet kijken. Mensen uit Oxford krijgen een aparte handleiding; de stadsbeiaar- dier gaat op die twee zaterda gen een extra carillonconcert geven en een beroeps-amateur speelt op het klokkenspel van de Lodewijkskerk, want in Leiden ligt de loper uit voor duizenden gasten. Snelle hap ;n gei jen uii Hl6* Nederland kent men het O le s mor8ens' dat ^luurlijk met een houten .keltje gegeten dient te vie(rcjen want een stalen iel tast de smaak van het aan. Het eitje als eu i/nituur voor ^et avondje c-3 r de buren en het bint jprodukt in gebakken y?eiW dat bij voorkeur in de gegeten dient te P de irden. Op het laatste heeft p.. e.lend Hikke zich geworpen Kijnsb^.estaurant 'Kaagzicht' aan n b>ou' HUigSloterdijk in de t.rum Htenkaag. Op de 'kleine' aa?t staan onder meer een werdfemijter met ham en een ^®rÉ*mijter met kaas. Beide de Ipr de prijs van zes gulden. a ®nit vaarredactie-lid koos dru voor de uitsmijter met ham. Eerlijkheidshalve moet gezegd worden, dat de kok van Kaagzicht wist dat het gerecht bestemd was voor de krantgastronoom. Door omstandigheden kon de identiteit van Hikke niet geheim blijven. De vormgeving en de smaak van de uitsmijter was in ieder geval geweldig. Zonder twijfel kan het gerecht iedere aanval, op zijn eerste positie in de uitsmijterrace, afslaan. Alvorens tot een beschrijving van de uitsmijter over te gaan moet er een hartig woordje worden gesproken over een bepaald type gast dat steeds vaker in de horeca wordt gesignaleerd; de 'zenuwgast'. Onder deze noemer worden vakantiegangers gevangen die bij het uitblijven van het pilsje of kopje koffie, binnen pakweg 5 minuten, gaan verkondigen dat de bediening abominabel slecht is. Het feit dat vakantiegangers de horeca binnenstappen duidt er op dat ze de tijd hebben. Alles is tenslotte gericht op een zo gezellig mogelijk tijdverdrijf. Gezellig zitten aan een tafeltje, een beetje keuvelen en kijken naar de dingen die om je heen gebeuren of als het weer het toelaat, genieten van de zon. Toch steeds weer dat gezeur tegen kelners en serveersters als het gevraagde even op zich laat wachten. Een betreurenswaardig verschijnsel de 'zenuwgast' waartegen nog geen afdoend medicijn is gevonden. De uitsmijter met ham viel al van verre op (mede door de grote schijf meloen). Eenmaal op tafel neergezet, werd de papieren onderlegger, die in een groot aantal talen 'smakelijk eten' toewenst, geheel bedekt door de uitsmijter. Een plus in Kaagzicht was ook, dat het bestek niet uit het servet gerold behoefde te worden. Alles was startklaar gelegd. komen. Mijn kazen verdwijnen grotendeels naar het buitenland via de kaasmarkt in Bodegraven". De bekende gaten in de kazen worden volgens Gijsbert veroorzaakt door het gistingsproces van de bacteriën. Gijsbert heeft in de kelder een kast waar een constante temperatuur van 20 graden heerst. „Mijn laboratorium" wordt de grote soeppan in het kastje genoemd die boordevol bacteriën zit. Bij bacteriën hoeft men zich geen gevaarlijke beestjes voor te stellen in dit geval. Het ziet er allemaal ongevaarlijk uit, de witte brij in de pan. Wat de bacteriën doen, kan zelfs eenvoudig worden geconstateerd middels een eenvoudig experiment, hetgeen vooral voor yoghurtliefhebbers een plezierige bezigheid zal zijn. Breng gewoon een liter melk aan de kook. Van het vuur halen en vervolgens een restje yoghurt, bijvoorbeeld uit de bijna lege fles in de ijskast, pakweg een eetlepel of vier eraan toevoegen. Vierentwintig uur lang op een plekje in huis waar een temperatuur van zo'n twintig graden heerst. En ziedaar na precies een dag en een nacht staat een nieuwe liter yoghurt gereed voor consumptief gebruik. De ploeg van NCRV-Kerkepad. Van links naar rechts: producer Joop Bosboom, fotograaf Ruud Frings, regie-assistente Hansje Quartel, geluidsman Jan Akkerman, regisseur Gé Verheul en cameraman Jan Grijpink. LEIDEN De weergoden hebben de Open Leidse Ten nis Kampioenschappen gro tendeels in de war gestuurd. Er kon gisteren niet worden gespeeld. De wedstrijdlei ding heeft besloten het A- programma zo volledig mo gelijk af te werken en als de stortbuien in hevigheid af nemen is dat zeker een haal bare kaart Verder prevale ren de enkelspelen in alle klassen. Als het tijdschema het nog toelaat wordt naast het enkelspel de rest van het programma afgewerkt In de ochtend konden nog twee games van een partij uit gespeeld worden, maar meer consideratie was voor de Leid se tennissers niet weggelegd. In de loop van de dag kwamen de banen volkomen blank te staan en hoewel het weer te gen de avond beterde en de zon zelfs een moment ver scheen, was het toch niet mo gelijk ook maar een bal met' bevredigend resultaat te lance ren. BLANKVOORN RUISVOORN 0 BRASEM WINDE De garnering van de omelet straalde de vakmanschap uit waarmee de omelet was klaargemaakt. Een prachtig uitgesneden halve sinaasappel, een heerlijk sausje over de bijgeleverde groenten en de algenoemde schijf meloen waarover de serveerster zich verontschuldigde want „hij is zo groot". Om relatief tegenover de vorige snelle happen te blijven, die dan in cijfers te hoog genoteerd zouden staan, is besloten om hier geen cijfer aan toe te kennen. van de Pancraskerk. Voor bui tenstander zijn èn die markt èn die kerk iets unieks. Veer tig jaar geleden schreef de la tere hoofdredacteur van deze krant, Leo Roozen, een serie verhalen over toerisme bij honk, later gebundeld in het boek „Dit is. Leiden". Hij was met die artikelen de NCRV ver vooruit in de tijd, dat men geen poot in het buitenland kon zetten zonder er naar toe gestuurd te worden voor ar beid óf verdacht te zijn. De kerkepaden, die op 18 en 25 augustus in Leiden voor het betreden worden uitgelegd, worden betreden door zeker zo'n 5000 buitensteders. De VVV heeft er een aparte fol der voor gemaakt vol informa tie. De vaste kerkepad-gaan- ders uit Brussel, Ubach over Worms, Groet of Barwouds- waarder komen op die twee zaterdagen gegarandeerd naar Leiden. Terecht, want Leiden is de moeite waard. Het zou al leen leuk zijn wanneer de Lei- denaren ook de durf konden opbrengen om op kerkepad te gaan. Ik durf een kapitaal te verwedden, dat ook U dingen te zien krijgt waar u in het daagse leven geen oog voor open hebt gehad. Ik denk, dat we de Hartebrug en het Lode- wijkkie allemaal wel kennen, maar de kapel van het Anna- hofje op de Hooigracht of de heel interressante vloer van de Pieterskerk in restauratie, kent U die? Heeft U de geres taureerde Burchtrotonde al ge zien. Gegarandeerd: negentig van Leeuwen: trots op z'n kazen en z'n Margriet Er bestaat een JH|v „j ik geweten r edat je kwam, dan had ik an 4>er uitgelegd". Een lied HetJen ondertoon van „als komt, is hebben te liedje ook van ver- om volgende keer de te slaan, die kenne- is. Flaters slaan is het geval van deze door een ver- buitengewone van de Leidse Courant de orde wanneer hij niet schrijft over het maar laat weten, dat in het vat zit: we heb- te goed in de zeer na- Kerkepad komt op 18 en 25 au- de in wezen niet te roemen stimulans, NCRV niet alleen te te zien uitzendt, maar omroeporganisatie metterdaad te gaan In het derde jaar zeer arbeidsintensieve een moge weinig be er nu een in Leiden. „U" tegen de pers die woensdag gehouden werd over Leiden te realiseren toonde burge- Vis zich niet verbaasd Leidse keus op het „Noblesse oblige" adel verplicht, en dat t-j zonder plichtplegingen h, want Leiden heeft een kerkbezit, dat menig pas waard is. De vakantieperiode is om en nabij voorbij. Wanneer je bij mensen op visite komt, hoor je een verslag van wat ze gedaan en gezien hebben. Uw brie venbus zal net als de mijne wel ook gevuld zijn met kaar ten uit alle delen van de we reld. U zult het net' zo goed aanhoren als ik „en toen heb ben we daar een mooie kerk gezien". Ik denk dan altijd „daar hebben ze het wèl ge zien, maar hier kijken ze er overheen". Daar wel, maar waaromm hiér niet? Omdat Leidenaren over de tientallen kerkgebouwen struikelen zon der te bezien wat er waardevol aan is. Wie op een zaterdag op de Hooglandse Kerkgracht loopt, loopt er (veelal) omwille van de weekmarkt en niet omwille De voorplaat van de VVV- folder.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5