in wijk Maredorp realiseren Gemeente wil veel nieuwbouw Mogelijk schaatsplankbaan bij Ton Menken Ijsbaan .1 r -> Aanbieding van 11 sleutelstadorgelstad AANDACHT VOOR WOONKLIMAAT IN BESTEMMINGSPLAN dag in Groenoord- Eerste sleutels Drs. Post, hoofdingenieur-directeur van de volkshuis vesting in Zuid-Holland reikt dinsdag 14 augustus de eerste sleutels uit van het renovatiecomplex in het Morskwartier. De uitreiking geschiedt om drie uur. De renovatiewerkzaamheden van honderdtwintig wonin gen staan onder directie van het architectenbureau Joh. van Pelt uit Vlaardingen. De uitvoering van de werkzaamheden geschiedt door het annemersbedrijf b.v. Both uit Vlaardingen. De symbolische uitreiking heeft plaats in een van de vergaderzaaltjes van de Ma- ranathakerk, ingang Dijkstraat 2a. Cursussen LVC(l) In het Leids Vrijetijdscentrum gaan in de week van 10 sep tember een aantal nieuwe cursussen van start. Ook dit jaar heeft het LVC een uitgebreid pakket curssussen samenge steld. Nieuw dit seizoen zijn onder meer de workshop jazz- ballet en een cursus „Bouw je eigen versterker", waar on der deskundige begeleiding gewerkt kan worden aan de bouw van elektronische apparaten zoals versterkers, ge luidsboxen. Tevens is er een cursuswandkleden onder lei ding van de bekende Leidse kunstenares Lydia Luiten. Cursussen LVC(2) De cursussen worden ingeleid tijdens een open dag die in het centrum aan de Breestraat 66 wordt gehouden op 25 augustus. Dan worden er demonstraties gegeven en kan alle gewenste informatie worden verkregen over de cursussen. Inschrijven voor de lessen is ook nu al mogelijk op werkdagen tussen twaalf en vijf uur. Een cursus boekje wordt op aanvraag gratis toegezon den. Cursussen LVC(3)1 Het cursusprogramma ziet er als volgt uit: maandag: yoga, tai chi, gitaar, saxofoon en fotografie; dinsdag: jazzballet workshop, tekenen en schilderen, etsen, pottenbakken, huis-, tuin- en keukenelectra en workshop geïmproviseer de muziek; woensdag: gitaar, jazzballet, tekenen en schilde ren, wandkleden maken, saxofoon en cursus „bouw je ei gen versterker". LEIDEN Het ziet er naar uit dat de Ton Menken Ijsbaan binnen kort naast schaatsers ook de ge bruikers van de schaatsplank ruim baan zal kunnen geven. Ton Men ken voelt er namelijk wel wat voor om in samenwerking met de ge meente een skateboard-circuit bij de hal aan de Vondellaan op te zet ten. Ook de meeste leden van de raads commissie sport konden zich gistera vond verenigen met de plannen voor de schaatsplankbaan. Het initiatief voor de baan is van de gemeente uit gegaan. Aanvankelijk was het plan om verspreid door Leiden de speciale skateboard-elementen (zoals hellingen en dergelijke) te plaatsen om de schaatsplankende jeugd de gelegen heid te geven zich daar uit te leven in plaats van op de rijweg. Die elemen ten bleken veel te duur te zijn. Ver volgens werd Ton Menken benaderd omdat deze de beschikking heeft over een aantal van deze elementen. Dat resulteerde in het plan om een jaar lang op proef een circuit op te zetten op een terrein bij de ijshal dat voor de ene helft het eigendom is van de ge meente en voor de andere helft het eigendom van Ton Menken. Ton Menken zorgt voor de elementen en de afzetting van de baan, de gemeente betaalt het verharden (asfalteren). De gemeente investeert ongeveer 32.000 gulden in het project, Ton Menken aanzienlijk meer. Daar staat tegen over dat Ton Menken entree zal kun nen gaan heffen. Enkele raadsleden hadden gistera- vond nog wat bezwaren tegen ae in vestering van gemeentezijde omdat ze vrezen dat de schaatsplank een rage is en dat de belangstelling ervoor op een gegeven moment volkomen zal weg vallen. Volgens de directeur van de Sportstichting, de heer J. Duyvesteijn bestaat er veel belangstelling voor een schaatsplankbaan van de kant van de Leidse jeugd en hoeft de gemeente maar een relatief geringe investering te doen om de liefhebbers aan hun trekken te laten komen. STAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1979 PAGINA 3 Fikse celstraf geëist tegen verkrachter DEN HAAG/LEIDEN De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft te gen een 29-jarige in Leiden wonende man vijftien maan den gevangenisstraf geëist met aftrek van voorarrest. De man had een 35-jarige Leidse vrouw verkracht. Hij had de vrouw ontmoet in een café. Toen de Leidse naar het toilet ging, volgde hij haar en onder bedreiging van ge weld had hij de vrouw toen verkracht. De man ontkende het feit te hebben gepleegd. De officier wilde er reke ning mee houden dat de man nog maar kort uit Marokko naar Nederland is gekomen en waarschijnlijk met aanpas singsmoeilijkheden heeft te kampen. De rechtbank wijst 23 augustus vonnis. Zweilandbad blijft zwembad J LEIDEN Het Leidse zwem bad het „Zweilandbad" aan de Zweilandlaan in Leiden blijft waarschijnlijk een zwembad. Zoals bekend werd het Zwei- landbad enige tijd geleden ge- I sloten omdat de asbest platen, die in het bad verwerkt zijn schadelijk zijn voor de ge zondheid. De gemeente heeft een aantal plannen overwogen om het gebouw waarin het bad zich bevindt (een onderdeel van de Louise de Coligny scholenge meenschap) een andere be stemming te geven, maar alle alternatieven bleken finan- I cieel niet haalbaar te zijn. Het grote struikelblok was dat het I zwembad steeds verbouwd zou )rfi moeten worden en dat is, on- aro der meer door de schuine ielj vloer, een kostbare aangele- I genheid. Het weer in ere her- stellen van het zwembad zou een investering van ongeveer 200.000 gulden vergen. Ver schillende zwemverenigingen hebben zich al bereid ver klaard het zwembad van de gemeente te willen overne- men. Die verenigingen zouden u het bad dan voornamelijk gaan gebruiken voor zwemon- W derricht. Wereldrecord poging bowlen op televisie LEIDEN De Leidse pogingen om het wereld record bowlen te verbe teren worden door een televisieploeg van Ver onica op de band vastge legd en door deze om roep woensdag 15 augus tus uitgezonden. In Ver onica's „Agenda" wordt het team van Holiday Inn in het kort aan de kijkers voorgesteld. De opnames beginnen zater dagmiddag rond één uur op de banen van Holiday Inn en zullen ongeveer een uur in beslag nemen. Indien de bowlingteams van Formule, die op de ba nen van Hans Menken gaan spelen en van Holi- day-Inn, die op de banen met dezelfde naam gaan bowlen er inderdaad in slagen het wereldrecord te verbeteren, worden zij in de volgende editie van het Guiness Book of Records vermeld. Het streven is om in zestig uur, 430 ga mes lang een gemiddelde van 163 te gooien. Het blijft een nationale presti- geslag, want het huidige wereldrecord marathon- bowling staat momenteel op naam van de Bowling Bond Groningen. De Leidse binnenstad met links boven de wijk Maredorp (Luchtfotografie Frans Rom- bout) LEIDEN De wijk Maredorp, het gebied tussen Oude Vest, Havenplein, Oude Rijn, Stille Mare en Lange Mare, wordt binnen kort aangepakt. Onlangs is een ontwerp-be- stemmingsplan voor het gebied verschenen. Belangrijkste uitgangspunten in het ont- werp-plan zijn de verbetering van het woon- en leefklimaat in de wijk en de herstel van de woonfunctie in het gebied. Het bestemmingsplan Maredorp dat nu is ge presenteerd is een afronding van een jarenlang proces van plannenmakerij. In de afgelopen tijd zijn de nota's - een fundament voor Maredorp, Maredorp in de Steigers, het Structuurplan voor de binnenstad, het verkeerscirculatieplan en het distributie-planologisch onderzoek - van groot belang geweest voor de uiteindelijke af ronding. In het kader van de Beschikking Ge ldelijke Steun Stadsvernieuwing, de zogenaam de Interim-Saldo-Regeling, is Maredorp aange wezen tot stadsvernieuwingsgebied. Hiervoor heeft het rijk vorig jaar geld beschikbaar ge steld. Daarom is het mogelijk de nieuw te bou wen woningen in de wijk in de woningwetsfeer te realiseren. Eén van de belangrijkste punten uit het bestemmingsplan is dat de woonfunctie in het gebied versterkt gaat worden. Daartoe wil de gemeente de wijk zo aantrekkelijk mo gelijk maken. Dit door de aanleg van groen voorzieningen en pleintjes. Het bestemmings plan biedt de mogelijkheid ongewenste ontwik kelingen ten aanzien van het woon- en leefmi lieu tegen te gaan. De schaarse open plekken in de buurt zullen zoveel mogelijk bewaard moe ten blijven. Met het opknappen van de Mirakelsteeg en om geving wordt,misschien nog dit jaar een begin gemaakt. Een ontwerp van architect Schutte voor de bouw van ongeveer 20 woningwetwo ningen, de meeste voorzien van een tuintje, is al in een ver gevorderd stadium. Met de aanleg van riolering in het gebied wordt naar ver wacht al over twee maanden een begin ge maakt. De eerste paal voor deze nieuwbouw zal ongeveer over acht maanden de grond in gaan. Het blok tussen Noord en Zuid Rundersteeg en Jan Vossensteeg zal gesloopt moeten worden. Hier zou een pleintje gemaakt kunnen worden. Het blok tussen Vollersgracht, Schagensteeg en Van der Werffstraat wordt nagenoeg geheel door nieuwe woningen vervangen. Tussen Cla- rensteeg en Van der Werffstraat zal in de toe komst een verbinding worden gemaakt. De ge maakte verbinding heeft een verkeerskundige functie. Het gebied rond de Hekkensteeg komt eveneens voor reconstructie in aanmerking. Het slecht functionerende speelpleintje zal wor den ingepast. Tevens wordt voor die buurt ge dacht aan een verplaatsen van de galvanisee- rinrichting, die veel milieubezwaren oproept. Op die plaats zou een parkeergarage gebouwd kunnen worden met een maximale capaciteit van 500 auto's. De plannen voor deze garage zijn ook al in een ver gevorderd, stadium. Zoals bekend is het parkeerprobleem nergens zo groot als in Maredorp. Op de plaats van het zwembad „De Overdekte" zijn woningen ge projecteerd. De ongeveer 15 te realiseren wo ningen zullen ook in de sociale sector vallen. Aan de Haarlemmerstraat kunnen ter hoogte van het zwembad eventueel nog kantoren ge vestigd worden. Verder zal de renovatie van beeldbepalende pandjes zoveel mogelijk worden gestimuleerd. De groei van winkels, café's en pakhuizen moet teruggedrongen worden. De kern van het win kelapparaat rondom Donkersteeg zal echter versterkt kunnen worden. In dit kader zijn verschillende plannen voor uitbreiding van de Hema. Voor deze uitbreiding moeten echter wel vier panden in de Jan Vossensteeg gesloopt worden. Verschillende bruggen voor voetgan gers en fietsers over de Oude Rijn en Oude Vest naar Oude Singel moeten het winkelcen trum meer beloopbaar maken. In het bestem mingsplan blijft het plan tot opengraven van de Lange en Stille Mare opgenomen. Een uitvoe ring van dit idee zal voorlopig wel niet gereali seerd kunnen worden. Uitbreiding van het aan tal opslagruimten zal binnen het bestemmings plan niet mogelijk zijn. Uit een onlangs afge ronde enquête onder de winkeliers bleek uit breiding ook niet nodig te zijn. In het bestemmingsplan is geprobeerd een inte gratiemodel op te nemen waarbij alle functies van Maredorp zijn bekeken en gewogen. Het plan geeft de mogelijkheid sommige functies, zoals wonen en kleine kantoren, te laten groeien, terwijl andere functies worden beperkt of zelfs bevroren (café's). Zodra de beschikbare ruimten voor groei zijn opgevuld, komt het mo ment dat bouwaanvragen moeten worden ge weigerd. Als blijkt dat na bijvoorbeeld 5 of 6 jaar de algemeen maatschappelijke opvatting over de regeling gewijzigd is en verdere flexibi liteit niet meer mogelijk, zal het plan herzien moeten worden. exemplaar van het boek „Sleutelstad, Orgelstad", het on langs verschenen eerste standaardwerk over de Leidse ker korgels. De heer Wiebrands Marcussen is adjunct-directeur van de Wal burg Pers te Zutphen, de uitgever van het boek. De overhandi- 4 ging van het boek vond plaats onder het toeziend oog van de au- e2llt teur van het boek (midden), de heer T. Brouwer. De heer Brou wer schrijft in zijn boek vijf eeuwen orgelgeschiedenis van Lei- i den. Een standaardwerk uitsluitend gewijd aan de Leidse orgels j bestond nog niet in Nederland. De sleutelstad beschikt niettemin over een groot aantal monumentale orgels die kunnen wedijve ren met de beroemdste orgels in ons land. De orgels van de Hooglandse Kerk, de Marekerk en de Hartebrugkerk maken een belangrijk deel uit van het Nederlandse orgelbezit en het or gel van de Pieterskerk is zelfs één van de fraaiste van Neder land. De heer Brouwer, auteur van onder meer „Grenspalen in Nederland" heeft grondig archiefonderzoek verricht en was daardoor in staat het wel en wee van de Leidse orgels vrijwel van jaar tot jaar te volgen. Het boek geeft tal van bijzonderhe den over bouwgeschiedenis, verbouwingen en uitbreidingen van de Leidse orgels terwijl ook orgelmakers, organisten, examinato ren en zelfs orgeltrappers niet worden vergeten. „Sleutelstad, Orgelstad" is verschenen in een oplage van 3000 exemplaren. Het luxueus uitgevoerde boekwerk kost ƒ49,50. burgemeester A. Vis ontvangt uit handen van de heer Wiebrands Marcussen het boek. In het midden de auteur van „Sleutelstad, Orgelstad", de heer T. Brouwer. Ruim 1100 dieren op agrarische hallen LEIDEN De vereniging tot het bevorderen van de agrarische belangen in de Rijn- en Duinstreek, de Vebo, houdt zaterdag 1 sep tember weer een grote agra rische dag in de Groenoord- hallen. Ruim 1100 dieren uit alle delen van het land zul len worden aangevoerd om door 60 juryleden naar waarde te worden beoor deeld. Er is een premiekeuring van 150 Shetlandpony's en een na tionale keuring van jongvee geschikt voor de mesterij. In totaal zullen voor deze keuring 115 dieren worden aange voerd. Regionale keuringen worden uitgevoerd voor dwerggeiten (135), zwartbonte runderen (135) en melkgeiten (125). Tevens is er een speciale provinciale schapenfokdag voor Zuid-Holland in de Groe- noordhallen. Hiervoor worden er 450 schapen en rammen aangevoerd. De keuringen in alle rubrieken beginnen om negen uur. Behalve de keuringen is er ook een aantal speciale attrac ties. Zo zijn er demonstraties van een touwslager, een man denmaker, een klompenma ker, een smid, een platteel- schilder, een pottenbakker, een sigarenmaker, een glasbla zer, een midwinterhoornma ker, een stoelenmatter, een houtdraaier en een kaasmaker. Ook een volksdansgroep is uit genodigd om een demonstratie te geven. Verder staan op het programma jeugdwedstrijden met behendigheidsproeven, koekslaan, bloemschikken en dergelijke. In het restaurant van de Groenoord hallen wordt een zuivelshow gehouden van Leidse en Goudse boerenkaas. Speciale aandacht verdient hierbij de zogenaamde baby- Goudse kaas van circa een kilo, die de laatste jaren steeds meer in de belangstelling komt. Tenslotte is er ook een gezelligheidsmarkt met diver se stands waarin agrarische ar tikelen worden verkocht. De toegangsprijs tot de agrari sche tentoonstelling bedraagt twee gulden vijftig voor vol wassenen en een gulden vijftig voor kinderen tot twaalf jaar onder geleide en 65-plussers. Groepen van minimaal tien personen krijgen speciale re ductie.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3