Nederlands waterpolo gaat vaste koers varen Spelen worden georganiseerd vanuit Russisch standpunt K Henk Lichtenve Schande s van r' West-Berg uitwissen *1 VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1979 PAGII»0 SPORT LEIDSE COURANT APELDOORN Henk Lichtenveldt leidt nog altijd een druk, bepaald niet veel minder enerverend bestaan. De inmiddels 42-jarige oud redacteur van het NOS- journaal en daarvoor werkzaam als verslaggever bij dagblad Het Vrije Volk bekleedt momenteel de functie van hoofd regionale omroep Radio Oost. Een betrekking die alleen reeds genoeg beslommeringen met zich meebrengt, maar Lichtenveldt is nimmer te lui geweest om de handen vlijtig uit de mouwen te steken. „Aan werken is tot nu toe nog nooit iemand dood gegaan. En ach, zo lang het maar gezellig blijft heb je hier naderhand heus veel voldoening van", luidt zijn voornaamste drijfveer. Zelfs heeft Henk Lichtenveldt nog dapper de tijd gevonden om een evenmin al te eenvoudige taak op zijn schouders te nemen: hij werd gevraagd als voorzitter voor de werkgroep nationale waterpoloselecties van de Koninklijke Nederlandse Zwem Bond. Lichtenveldt twijfelde geen moment en bood dadelijk zijn diensten aan. Henk Lichtenveldt is hoofd van de regionale omroep Radio Oost en voorzitter van de werkgroep waterpoloselecties van de KNZB. OEI adh Ook tijdens zijn journalistieke periode .stond Henk Lichtenveldt, tegenwoordig in Ede woonachtig, voortdurend in nauw contact met de waterpolowereld. Sterker zelfs, hij was zes jaar een ongekend fana tiek coach van de Zaanse vereniging Ne- reus. Menigeen zal zich bovendien nog zijn enthousiaste radio-commentaren kun nen herinneren ten tijde van de Olym pische Spelen in Montreal toen de Neder landse ploeg anno 1976 een historische derde plaats wist te bemachtigen. Sinds dien staat Lichtenveldt dan ook overal be kend als "waterpologek", waaraan hij zich overigens geenszins stoort. „Het is inder daad mijn grote hobby. In mijn Rotter damse periode als sportjournalist moest ik op een gegeven moment zwemmen en wa terpolo gaan verslaan. Het heeft me daar na nooit meer los gelaten. En via via kom je dan steeds een stapje verder. Nu weet ik pas goed wat er allemaal speelt. Dat kun je als journalist nooit helemaal be vroeden". Het ging de laatste tijd echter allerminst voorspoedig met het waterpologebeuren in Nederland. De bronzen medaille van Montreal bleek al snel een positieve uit schieter te zijn geweest, al kon wel lang op dit succes worden geteerd. Vorig jaar, tijdens de wereldkampioenschappen in West Berlijn, viel Oranje evenwel defini tief door de mand. Na een desastreuze ne derlaag tegen Bulgarije miste het nationa le team tenslotte de automatische kwalifi catie voor Moskou en eindigde op een bla merende dertiende plaats. Het Nederlands Waterpolo had duidelijk afgehaakt bij de oppermachtige Oosteuropese naties. En de weg terug is lang en vermoeiend. Beleid De machthebbende hoge heren van de zwembond reageerden geschokt. Dit kon uiteraard zo niet meer langer voortduren. Dat er problemen waren met de nationale selectie, was al gerui me tijd bekend. Het tot op dat moment gevolgde beleid was dan ook op zijn vriendelijkst gezegd voor enige verbe tering vatbaar. Ivo Trumbic, een voor treffelijke bondscoach, moest tegelij kertijd ook andere (organisatorische) zaken voor zijn rekening nemen. Daar was de goede man eenvoudig niet voor aangenomen en het leidde allemaal uit eindelijk tot gigantische moeilijkhe den. Vrijwel niemand zag eigenlijk nog een uitweg uit deze misère. De KNZB besefte alras dat het volgen van een duidelijk afgebakende koers voortaan onontbeerlijk zou zijn. Daartoe werd on der meer de werkgroep nationale water poloselecties in het leven geroepen waar bij Henk Lichtenveldt de scepter mocht gaan zwaaien. „Er zijn sindsdien duidelij ke afspraken gemaakt. We werken thans in organisatorisch opzicht met een alles overkoepelende waterpolocommissie on der voorzitter Hans Blom en daarnaast ressorteren weer drie afzonderlijke werk groepen: de afdelingen competitiezaken, scheidsrechters en nationale selecties. Die laatste werkgroep heeft de verantwoor ding over de totale gang van zaken rond alle bestaande selecties: senioren, jeugd en dames. Let wel: Ivo Trumbic, die ik een geweldige vakman blijf vinden, houdt ge woon de technische kant van de zaak on der zijn hoede. Ik bemoei me niet onge vraagd met de opstelling van welk team dan ook. Maar daarnaast zijn we al ver schillende malen met de spelers om de ta fel gaan zitten". In het verleden was er een gebruikelijke tendens dat veel spelers om uiteenlopende redenen voor de nationale selectie be dankten. Dat kon ook allemaal zo maar. Inmiddels is er een vaste groep van vijf tien spelers, die nota bene zelfs in de zo merperiode vrijwel iedere dag ijverig en fanatiek traint, samengesteld die tot en met de Olympische Spelen van volgend jaar in Moskou bij elkaar moet blijven. Onlangs vloeide daaruit niettemin Wim Keman weg in verband met zijn vertrek naar Curasao. Diens plaats werd ingeno men door clubgenoot Gijze Stroboer, wel ke na lange tijd afwezigheid pas weer meereisde naar een internationaal toer nooi in Hongarije. Samen met routiniers als Tonny Buunk, Hans van Zeeland en Jan Evert Veer een belangrijke schakel in de selectie die voorts enkele veelbeloven de jonge talenten (Eric Noordegraaf, Aad van Mil, Eddy van Es, Stan van Belkum) telt. De weg naar Moskou is, als nog steeds na werkende consequentie van die pijnlijke nederlaag in West-Berlijn tegen Bulgarije, bijzonder lang. In oktober staat het eerste kwalificatietoernooi gepland op het Joego slavische eiland Hvar. Van de acht deel nemende ploegen plaatsen er zich vier voor het zogenaamde mondiale toernooi dat op een nader te bepalen datum en plaats (vermoedelijk buiten Europa) wordt afgewerkt. Een behoorlijke opgave voor het Nederlands team, temeer omdat in verhouding bijzonder laat met de voorbe reidingen kon worden begonnen. Lichten veldt: „Met deze groep zijn we eigenlijk pas in december, januari samen gaan wer ken, terwijl de andere landen bijna een jaar op ons schema voor zullen liggen. Het fanatisme is echter wel degelijk aanwezig. De spelers willen zich maar al te graag re vancheren voor de blamage van West Berlijn. Want dat die dertiende plaats als een enorme afgang is ervaren, daar is ie dereen het duidelijk over eens". Kneusjes Onder nauw toezicht van de werk groep, met Henk Lichtenveldt waak zaam op de eerste rij, wordt aan een vast te volgen opzet gewerkt. „Ze kun nen wel of ze kunnen niet. Een tussen weg is er niet of nauwelijks. En we kunnen geen kneusjes meer gebruiken. Iemand, die vijf maanden niets heeft gedaan, valt definitief af. Uitzonderin gen kunnen natuurlijk altijd wel eens optreden, die bevestigen per slot van rekening de regel, maar we zullen zo veel mogelijk proberen, dat te beper ken. De huidige ploeg dient bij elkaar te worden gehouden, alleen op die ma nier kan er aan eerherstel worden ge- osk< dacht, en door middel van een stb it naar continuïteit. De jongens len k een eigen verantwoordelijkheid bet gen". bet. >t la De samenwerking met de verscherla clubs was in dit verband niet te veotse lozen. Als gevolg daarvan zal de emn competitie rigoreus worden aaqn p terwijl voor elk te spelen toernoijn i coach van een aan de nationale in d spelers afstaande club de trip memda In Hongarije, waar Nederland iistet voorlaatste werd na eerder in hehilli aanse Bogliasco op een vijfde plaats hai geëindigd, was Wim van de Schiliden het Haagse ZIAN/Vitesse presen177 jongens kunnen zo mooi vakkenronz doen", aldus Lichtenveldt. ag. Qua prestaties in de voorgaande tceen ien moet wellicht niet al te veel vlf g Nederlandse kansen worden gegeyns i is dat een wat overhaaste conclusieid. 1 Lichtenveldt? „Dat was allemaal iit. C culeerd. In Italië hebben we tochjjger wedstrijden gespeeld. Alleen in deach periode ging het vaak alsnog mis: eer i volg van de grote trainingsachterm, In augustus vindt in Drachten een 1 rijk internationaal waterpolotC plaats met onder meer deelnemir^ Italië, het momenteel verrassend i ge Joego-Slavië en Rusland. „Dat i wat serieuzere test. Maar in oktob het in Hvar allemaal gaan gebeure/ is voorlopig ons hele streven duide gericht. We moeten ons haasten, met deze goed gemotiveerde groe het lukken DICK ilotd— miii DEN HAAG In hoeverre het de Sovjet Unie ernst is geweest om van de Spartakiade een generale repetitie voor de Olympische Spelen te maken, werd niet geheel duidelijk. De indruk werd gewekt dat het in hoofdzaak ging om het testen van de accommodaties, die technisch volkomen in orde zijn. Een volledige nabootsing van de Spelen ontbrak evenwel. De medische dienst was niet in functie, bij de wegrit voor wielrenners ontbrak de ravitaillering, het bij de Spelen verplicht verschijnen van de medaillewinnaars in een interviewruimte werd nagelaten. Dergelijke omissies zullen volgend jaar niet voorkomen, daarvan kan men verzekerd zijn, want in Moskou zal men zich volledig houden aan het Olympisch reglement. Maar dat zal niet voldoende zijn om van de Spelen het succes te maken dat Rusland ervan verwacht. Om dat te bereiken zullen alle medewerkers, en zeker de lagere, ervan doordrongen moeten worden dat het in hun land gevolgde leefsysteem verschilt van dat van andere landen, in vergelijking waarmee de Russische leefwijze een starre indruk maakt waarmee vooral de toeristen die Moskou of een van de andere Olympische steden zullen bezoeken, grote moeite zullen, hebben. De flats in het Olympisch dorp waar de atleten zullen worden ondergebracht. Het dorp wordt een onderdeel van een nieuwe stadswijk. Het is de bevolking noch de medewerkers aan de Spelen kwalijk te nemen dat zij niet op de hoogte zijn van andere syste men. Zij leven in een besloten gemeen schap, mogen niet buiten hun eigen land en hebben er derhalve geen notie van dat elders een discussie mogelijk is, een ver zoek wordt ingediend waarop een bevre digend antwoord wordt gegeven - ook als dat negatief is - of een mogelijkheid wordt geschapen een gerezen moeilijkheid uit de weg te ruimen. De Rus is opgevoed met zijn systeem en houdt zich daaraan, wat tot onverkwikkelijke situaties kan leiden. Antwoorden zijn onbevredigend, maar ook onweerlegbaar. Wie een gesprek aan vraagt met een Russische topsporter kan als antwoord krijgen dat de atleet is ver trokken. Dat kan even juist als onjuist zijn maar omdat er geen discussie mogelijk is, blijft men in het ongewisse. Nee is nee De taalbarrière speelt daarbij ook nog een grote rol. Eenmaal „nee" blijft „nee". Ongetwijfeld zullen de mede werkers aan de Spelen terdege geïn strueerd worden maar omdat zij geen eigen beslissingsbevoegdheid hebben, zal een starre opstelling niet vermeden kunnen worden. Geen verwijt aan de betrokkenen maar wel aan de leiding gevende personen die er, blijkens erva ringen opgedaan bij de Spartakiade, niet van doordrongen konden worden dat elders andere opvattingen worden gehuldigd. Men is er niet met de, ongetwijfeld be langrijke, service die zal worden 'verleend door „mobiele eenheden" op verscheidene punten in Moskou te stationeren waar de Olympische toerist in tientallen talen in formatie kan krijgen. Er zal ook op ande re punten gestreefd moeten worden om de begrippen gastvrijheid en het ontvangen van gasten gestalte te geven. Wie bij het grote Leninstadion de verkeerde ingang kiest, kan niet te weten komen van de man die daar staat waar hij dan wel moet zijn. De man spreekt alleen Russisch en kan u slechts verderop wijzen waar u het zelfde ritueel wacht. Rusland, en Moskou eerst en vooral, niseert de Spelen naar eigen inzicht en is ervan overtuigd dat dit ruimschoots vol doende is. Er wordt georganiseerd vanuit eigen standpunt, zonder rekening te hou den met verlangens en gevoelens van de buitenlandse bezoekers. Men houdt zich aan het eigen stramien, althans zoals is ge bleken bij de Spartakiade, en is kennelijk niet van plan hierin verandering te bren gen. Allicht, een toerist dus ook een Olympische, dient zich aan te passen aan gewoonten, wetten en zeden van het te bezoeken land maar als een wereldmani festatie als de Olympische Spelen wordt georganiseerd en een land gasten uit de gehele wereld ontvangt,dient van deze zij de ook enigermate rekening te worden gehouden met gewoonten en zeden van anderen. Dat betekent onder meer dat het in vele landen lunchtijd is tussen 12 en 14 uur, het tijdstip waarop in de Russische hotels de zogenaamde buffetten - ruimten op de vediepingen van de hotels waar kleine hapjes genuttigd kunnen worden - gesloten zijn. Ergens anders kan men niet terecht want broodjeszaken en dergelijke kent Moskou niet. Een sluitingstijd van elf uur voor restaurants, waar overigens na ongeveer tien uur geen bestellingen meer werden aangenomen, veroorzaakt moei lijkheden voor bezoekers van Olympische evenementen die, zoals het schema aange eft, eerst om tien uur 's avonds zijn afgelo pen.. Het zou van soepelheid getuigen in dien in deze tijden in restaurants wijziging kon worden aangebracht maar er moet gevreesd worden dat zulks niet mogelijk or«a" Eigen inzicht en is Moskou, als hoofdzetel van de Spelen 1980, gaat volgens eigen inzicht te werk, wat uitstekend voldoet voor de eigen bevolking maar onvoldoende is voor de bezoeker die, indien hij niet met een gezelschap reist, voor onover komelijke moeilijkheden komt te staan. Informatie op welke wijze de eenling de Olympische accommodaties kan bereiken - bus nummer zoveel, trolleybus zoveel - is er niet. Voor de Moskoviet is dat gesne den koek maar bepaald niet voor de vreemdeling, die ook zal moeten wennen aan de uitgebreide douanebepalingen, die er oorzaak van zijn dat men ten minste twee uren tevoren op het vliegveld aan wezig moet zijn. De formaliteiten zijn uit gebreid: het inwisselen van overgehouden roebels, het controleren van de bagage, het overdreven uitgebreid bekijken van het paspoort. Alles gaat zo langzaam, om dat het zo gedegen geschiedt, dat irritatie OLYMPISCHE TOERIST ZAL ZICH MOETEN AANPASSEN tnk< het teg< Inde Kist I 2.5 moeilijk kan uitblijven. Formulieren waarop in de gauwigheid vragen zijn be antwoord met een streepje worden onver biddelijk teruggegeven, er moet „ja" of „nee" worden ingevuld. Een pietepeute righeid waarmee buitenlanders terecht moeite hebben, maar de douanebeambte heeft nu eenmaal de opdracht gekregen zodanig ingevulde formulieren niet te ac cepteren en is niet bevoegd de streepjes door de vingers te zien. Bovendien is hij met macht bekleed en dat zal hij dan ook laten blijken. Aanpassen Men dient ervan doordrongen te zijn dat men zich aan de Russische ziens wijze, die nogal verschilt van de onze en die van andere volkeren, dient aan te passen. De Russische bevolking, dus ook de medewerkers aan de Olym pische Spelen, heeft er geen notie van hoe het elders is en kan zich dus ook niet enigermate aanpassen. Improvisa tie is onbekend omdat alles wordt gere geld. Zodra iets buiten het normale pa troon valt, staat men met de mond vol tanden want „het systeem" heeft ge faald en dan moet er op instructies worden gewacht. Hoezeer Moskou de Spelen als „eigen dom" beschouwt, blijkt uit de bouw van het Olympisch dorp voor de atleten, dat een «fnderdeel wordt van een nieuwe stadswijk. Ook bij vorige Spelen werden Olympische dqrpen nadien gebruikt als huisvesting voor de bevolking, een nuttig streven want het zou waanzin zijn de flats en voor enige weken te bouwen. Minie' werd er wel rekening mee gehou?ar! het Olympisch dorp duizenden Jon| herbergt die zich willen verpozen,®11 nen eens willen strekken. Daartó den dan brede straten en uitgebreiL^ nen. In Moskou heeft het Olympis dezelfde straten die in elke stadst vinden zijn, dus niet aangepast Olympische behoefte. De straten nauw, de pleinen te klein en het centrum is gebouwd rondom een t ge ruimte. Een voordeel is, dat d< king van Moskou zich hoogstwaa lijk niet om het dorp zal verdring niet de jeugd. Tijdens de Spar waar toch alle sportsterren van aanwezig waren, was niet één har" ningenjager te bekennen noch iem! een foto van een sportman of 'a q vroeg. Het ruilen van speldjes blr*J een onbekend begrip te zijn. WelLnj dat ingang vinden met de Spelen £,rk kou tot de ontdekking komt dat Lnn keningen en foto's en speldjes ruLtoe de vaste onderdelen van 01ympisc|jm( len behoren. e g! Maar dan zijn de Spelen er al. WU» ren nog zal worden geregeld blijMl ker. Als de organisatoren van dei. kiade hebben geleerd dat het bij. pische Spelen, een sportontmoeti?evi de gehele wereld, niet alleen gaat r* fecte accommodaties, hebben deze r.nn vooral Russische sportkampioenscr zij het met buitenlandse deelnemif nut dubbel en dwars bewezen. HERMAN VAN Bf

Leidse Courant | 1979 | | pagina 12