papport onthuld over misdaden Ibuitenlandse spionnen in YS Garantie tot 1992 Neo-nazi's in Berlijn stevig aangepakt onn en ashington een in -Oosten Lanslagen in Israël en België voor rechter Peres is ongeschikt voor premier Kennedy kandidaat in plaats van Carter? Man woonde in familiegraf USTL. UITENLAND LEIDSE COURANT/ VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1979 PAGINA 11 lers jwii i TOU den. I 9as(ASHINGTON Tijdens de laatste drie Jren van zijn bewind heeft de sjah van agenten van de Amerikaanse geheime lenst CIA gedreigd het land uit te zetten rsp<jsde Verenigde Staten iets zouden onderne- pn tegen Iraanse geheime agenten die in merika opereerden. Dat heeft de "Wasing- ieuwjn Post" gisteren gemeld, daarbij citerend EN. 4t een geheim rapport van een subcommis- 495.-® voor buitenlandse betrekkingen van de JS3pt- het geheime rapport blijkt dat het Ameri- OOTl kaanse ministerie van buitenlandse zaken on derzoek door de binnenlandse recherche (FBI) naar mogelijke misdaden in de Verenigde Sta ten actief heeft tegen gewerkt. Deze misdaden waren mogelijk gepleegd door agenten van bui tenlandse inlichtingendiensten, zoals de Savak, de geheime politie van Iran, de Filippijnen. Taiwan en Chili. Hun operaties hadden tot hoofddoel de openbare mening in de Verenigde Staten gunstig te stemmen ten aanzien van hun regeringen. Behalve de moord in 1976 op Orlando Letelier, voormalig ambassadeur van Chili en een secre taresse. vermeldt de krant een poging van de Taiwanese inlichtingendienst om de Chinese premier Tsjoe En-Lai te vermoorden, toen deze in 1971 Parijs zou bezoeken. Het bezoek werd afgelast in verband met politieke moeilijkheden in Peking. Ook meldt de krant operaties "op grote schaal" van de Joegoslavische inlichtingendienst in de Verenigde Staten, waaronder de moord in Chi cago op de Servische balling Dragista Kashiko- vice en een tienjarig meisje dat getuige zou zijn geweest van de moord. Voorts beijverden agen ten van de Filippijnse inlichtingendienst zich sinds mei 1973 op Amerikaans grondgebied om politieke tegenstanders van president Ferdi nand Marcos de mond te snoeren. De voorlichter van het Witte Huis, Jody Po well, zei gisteren, dat aan de FBI opdracht was gegeven een onderzoek in te stellen naar het uitlekken van het rapport. Hij wilde geen com mentaar leveren op de inhoud ervan maar zei: "Deze regering heeft nooit goed gevonden, en zal dat nooit doen, dat buitenlandse inlichtigen- diensten of anderen Amerikaanse wetten schenden". "r 'I 4 RE| ASHINGTON Na besprekingen met president Carter is~jjn de minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance heeft LM.Ie Westduitse minister van buitenlandse zaken Genscher Fotjisteren verklaard, dat er geen verschillen bestaan tussen n 2je Midden-Oosten politiek van de VS en de negen EG-lan- ^4en, waaronder West-Duitsland jij zei niet van plan te zijn besprekingen te gaan voeren met Ï2.2fasser Arafat, de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisa- ie. Genscher had slechts uit de kranten vernomen van het ini- jatief van de FDP-bondsdagafgevaardigde Jürgen Möllemann, ®23je een plan voor het Midden-Oosten heeft overhandigd aan KElïasser Arafat. Zowel volgens de FDP als het ministerie van bui- vAnlandse zaken in Bonn had Möllemann zonder overleg met de a- bondsregering gehandeld. '°nr?rresident Carter zou zich tegenover.de Israëlische ambassadeur In Washington hebben uitgesproken tegen de vorming van een [^Onafhankelijke Palestijnse staat, maar de Israëlische leiders zeg- rbaien, dat de president niet een krachtige verzekering heeft gege- slijkfen, dat Washington niet zal pogen mee te werken aan amende- ing van resolutie 242 van de Veiligheidsraad, waarin de Pale- tijnse kwestie slechts als een vluchtelingenvraagstuk wordt be- tandeld. REHOVOTH - In een zwaar iwaakte rechtzaal en in een zeer gespannen atmos feer bij het publiek is giste- is8ren in het Isralische Reho- ^Jvoth het proces begonnen te- totfgen twee Palestijnen, die v<»- __rig jaar maart met negen an- ^oideren, een inval in Israël de den. De elf gingen per boot van Li banon naar Israël, roofden een r, autobus en schoten op burgers. Negen van hen sneuvelden. Voorts verloren 34 Israëliërs het leven en werden er 72 ge- ,yj wond. De zitting werd gisteren r verdaagd tot 19 augustus, wan neer het getuigenverhoor be gint. In Brussel is gisteren de recht zaak begonnen tegen de twee Arabieren, die op tweede Paasdag op het vliegveld Za- ■S ventem bij Brussel een granaat in de aankomsthal lieten ont ploffen, toen zij moesten af zien van hun plan Israëlische passagiers van een zojuist aan gekomen toestel van „El Al" te doden. Vijftien mensen werden gewond. Ook hielden zij een Nederlands echtpaar in gijzeling. Hun kan een straf worden opgelegd van maxi maal twintig jaar. maar na eventuele veroordeling zullen zij waarschijnlijk worden uit gewezen. ,,Redt ons land. Kom bij de Klan" was het opschrift van één van de bor den, die werden meegedragen in een demonstra tieve tocht van leden van de Ku Klux Klan. Zij lo pen, kennelijk als provocatie, de route, die ds. Martin Luther King liep van Selma naar Montgomery, waar hij werd vermoord. De groep passeert hier de Edmund- Pettusbrug in Selma. Zondag zullen zij in Montgomery ar riveren. OUD-PREMIER RABIN: TIJL AVIV (AFP) In de Israëlische Arbeiderspartij is boos gereageerd op het boek van oud-premier Rabin van die partij, waarin hij zijn opvolger als partijleider, de huidige oppositieleider Simon Peres beschrijft als ongeschikt voor het premierschap. Rabin beschuldigt Peres ervan „alles te hebben gedaan om hem te vernietigen, zelfs als het land daaronder zou lijden". Het boek zal binnenkort verschijnen. Gisteren zijn gedeelten daarvan in Jeruzalem bekend ge worden. De ex-premier, die in 1977 vlak voor de verkiezingen aftrad na dat een op zijn naam staande illegale rekening bij een Ameri kaanse bank in de openbaarheid was gekomen, schrijft over Pe res: „Peres strooide leugens en halve waarheden in het rond en brand de Arbeiderspartij schade toe, alles om zelf oppositieleider te worden". Peres en zijn partij verloren zoals bekend de verkie zingen, die door Begin en zijn Likoedblok gewonnen werden. De politieke leiding van de partij zal zondag bijeenkomen en daarbij zal het boek van Rabin aan de orde komen. Het is niet zeker dat er maatregelen tegen Rabin genomen zullen worden, tenzij het spoedig tot verkiezingen zou komen, maar duidelijk is dat zijn positie zeer wankel is geworden. De vijandschap tussen Peres en Rabin verdeelt de partij in twee kampen, hetgeen bij verkiezingen tot een nieuw verlies zou kunnen leiden. Phantom verwoest half Duits dorp SAARBRUCKEN Een neerstortende Amerikaanse straaljager van het type Phantom heeft een groot deel van het dorpje Le- bach-Thalexweiler, in het Westduitse Saarland, verwoest. Meer dan 40 huizen van het gehucht raakten min of meer zwaar be schadigd en 14 personen liepen verwondingen op. Geen van hen zou er ernstig aan toe zijn. De twee inzittenden van het toestel konden zich met hun schietstoel in veiligheid brengen. (Van onze correspondent) BONN Onder het motto „wij kunnen niet toelaten, dat deze misdadige gaskamerpartij ooit weer het hoofd opsteekt" veroordeelde het landgericht in West-Berlijn gisteren tien neo-nazi's tot straffen van drie jaar tot zes maanden gevangenis. Over de leider van de groep, Wolfgang Rahl (36), die er van wordt beschuldigd gedurende drie jaar als „Gau leiter" de NSDAP in Berlijn weer te hebben willen oprichten en deze neonazistische be weging te hebben georganiseerd, werd de zwaarste straf van drie jaar uitgesproken: een jaar meer dan het openbaar ministerie had geëist. De rechtbank wilde hiermee een teken geven aan al degenen, die „eeuwig van gisteren zijn". De advocaten van de verdachten" hadden voort durend betoogd, dat het bij deze groep ging om ongevaarlijke bieravonden met een vleug van nostalgie naar het Derde Rijk. De rechtbank achtte echter bewezen, dat het daadwerkelijk ging om een serieuze poging het nationaal soci alisme in Duitsland weer van de grond te hel pen. Alle bewijsstukken, waaronder brieven en dokumenten met nazi-emblemen wezen daarop, alsmede het bezit van wapens, het organiseren van bijeenkomsten bij gelegenheid van de ver jaardag van Hitier, en het verspreiden van stic kers met de oproep „Duitsland, wij komen". De voor Duitse begrippen vrij zware straffen werden opgelegd ondanks het feit. dat de be treffende groep zich nooit duidelijk naar buiten heeft gemanifesteerd en zich ook nooit militant heeft gedragen. Dit in tegenstelling tot de zes neo-nazi's die al vele maanden langer dan werd verwacht in Biickeburg terechtstaan voor misdadige acties, a.o. op een Nederlands bivak op de Lüneburgerhei, waarbij toen twee Nederlandse militairen werden gewond. Massagraf ontdekt in Nicaragua MANAGUA In de Nicaraguaanse hoofdstad Managua is een massagraf ontdekt waarin zich verscheidene honderden lijken zouden kunnen bevinden. Het graf ligt in een opleidingskamp van de voormalige Nationale Garde van ex-president Somoza. Tot nu toe zijn negen lijken opgegraven, waarvan er één door de familie is geïdentificeerd. Deze lijken werden praktisch aan de oppervlakte aangetroffen, liggend op de buik en met een kogel in het hoofd. Het lijkt erop dat de begrafenis van de lijken da teert van zo'n anderhalve maand geleden. Volgens de luitenant van de Nationale Garde, die de laatste vier jaar voor het kamp verantwoordelijk was, zijn er ongeveer 900 gevangenen heengebracht, geëxecuteerd en ter plaatse begra ven. Bootvluchtelingen overvallen door piraten BANGKOK In de Golf van Siam voor de kust van Thailand is vermoedelijk weer. een boot met Vietnamese vluchtelingen door piraten geramd en tot zinken gebracht. Er was slechts een overlevende. Alle andere 133 opvarenden, waaronder vele vrou wen en kinden, zouden verdronken zijn. Volgens de enige over levende was de boot tevoren al drie maal door zeerovers over vallen. WASHINGTON De druk op senator Edward Kennedy om mee te doen aan de vol gende Amerikaanse presi- I dentsverkiezingen is de af gelopen dagen zo toegeno men, dat alleen een botte weigering van zijn kant de zaak kan tegenhouden. In het hele land worden „Kies Kennedy"-bewegingen op touw gezet. Kennedy, die zegt niets gedaan te hebben om ze op gang te brengen, heeft ook niets gedaan om ze tegen te houden. Overal ontstaan ook „Weg met I Carter-comités, en volgens opiniepeilingen gelooft de helft van de Amerikaanse kie zers dat Carter zich volgend jaar niet herkiesbaar moet stellen. Verontrustend voor Carter, is ook zijn verlies aan populariteit onder de groepen die zijn politieke basis vormen: zuiderlingen, grote-stadsbewo- ners, zwarte, blanke protestan-, ten en vakbondsleden. In Car ters eigen Democratische Par tij is 52 procent voorstander ervan dat Carter zich niet her kiesbaar stelt, maar zich con centreert op de oplossing van de problemen die het land teisteren. Aanhangers van Kennedy wonnen dezer dagen ëen schermutseling van Carter- aanhangers over de datum van de voorverkiezingen in Massa- Doodvonnis na executie van medegevangene HARRISBURG Een voor malig hoogleraar, Nicholas Karabin, (35) die opgesloten zit in de gevangenis van Scran- ton, Pennsylvanië, is tot de dood via de elektrische stoel veroordeeld wegens deelne ming aan het lynchen van een 22-jarige medegevangene. De jury in Harrisburg heeft nog geen half uur nodig gehad om tot dit oordeel te komen. Op 6 februari was de medege vangene na een „proces", dat gevoerd werd door andere ge vangenen, opgehangen. Kara bin, die levenslang had gekre gen wegens moord, had de rol van rechter gespeeld alvorens zelf deel te nemen aan de op hanging. Edward Kennedy chusetts. Carter had de datum willen verschuiven tot na de voorverkiezingen in enkele zuidelijke staten, om niet di rect al een grote nederlaag te gen Kennedy in Kennedy's ei gen staat te moeten leiden. Amnesty-actie voor dienstweigeraars i DEN HAAG Amnesty In- jj ternational is vandaag een ac- j tie gestart om verbetering te i verkrijgen in de behandeling van gevangen zittende diens- tweigeraars in West-Europa. I Als onderdeel van de actie verzoekt Amnesty aan de i Raad van Europa om in het Europese verdrag ter bescher ming van de Rechten van de Mens een artikel op te nemen I over het recht op dienstweige ring. De actie is met name ge- richt op de situatie in Frank- 1 rijk, Griekenland en Zwitser- land. GENT In een familiegraf in de buurt van Gent heeft sinds 1977 een zwerver ge woond. De „wo ning" werd bij toe val ontdekt, toen personeel van de begraafplaats het graf wilde openen om voorbereidin gen te treffen voor een teraardebestel ling. Onder de zware marmeren grafsteen trof men' een woonvertrek met een kachel en op een doodskist een bed. Verder waren er een naai machine, een radi otoestel. een vaat- wasmachine, een koffiezetapparaat, boeken en gramo- foonplaten, een ge weer en een voor raad rottend voed sel. De bewoner zat al enige tijd in de gevangenis wegens diefstal. Hij haalde de benodigde elec- triciteit uit een auto-accu. Actie Paraguay tegen Mengele na economische druk WENEN Simon Wiesenthal heeft gisteren gezegd dat een dreiging tot besnoeiing in de Amerikaanse ontwikkelings hulp Paraguay er toe gebracht heeft een nazi-misdadiger Jo sef Mengele het staatsburger schap te ontnemen. „Jarenlang weigerde Asuncion iets aan Mengele te doen. Men wilde zelfs geen vragen beant woorden", aldus de 71-jarige Simon Wiesenthal die gehol pen heeft meer dan 1.100 oor logsmisdadigers op te sporen. „Paraguay handelde nu pas omdat enkele Amerikaanse Congresleden gevraagd had den om een onderzoek naar de ontwikkelingshulp aan een land dat een man als Mengele herbergde". Omdat wij alles in eigen hand houden, vanaf het met zorg selekteren van het hout, het drogen, het met liefde bouwen van het meubel, tot en met de aflevering bij u thuis, durven wij die lange garantie te geven van 12 jaar op het hout en de konstruktie. 12 jaar garantie Massief Europees eiken geloogd volgens oud recept ongekende service ook na jaren voorzien van eigen brandmerk Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, teL 01891-4670.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11