VKY Breda laakt werkwijze FNV AMU™ C03H32Ü SOS voor dieren in Zuid- Holland en Overijssel Natte" Hiswa grootste drijvende expositie van Europa „INNENLAND ^Aankoopgrens woningwet woning opgetrokkem Geen terugwerkende kracht meer bij gemeente-belasting Vakantie gangers gedupeerd door reisbureau Even werken voor de nabestaanden LEIDSE COURANT DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1979 PAGINA 9 VAKBONDSTOP MAAKT DE DIENST UIT" istefen onze sociaal economische redactie) IDA „Als de vakbonden van de tijdens de komende cao-onderhan- gen niet een grotere eensgezind- tonen dan in de vorige winter het il was, zal de vakbeweging afglij- kortvan een krachtige strijdorganisatie lts ^een nietszeggende vereniging, tot ■n v onbelangrijke club, die niets be en ett. Dat moet anders worden, anders en de werkgevers de vloer met ons Deze krachtige taal heeft de V-centrale Breda van het NKV rgelegd in brieven aan het hoofdbe- ir van het NKV en aan het federa- estuur van de FNV, waarin NKV flVV samenwerken, evej regfzitter M.F.Jongeneel van de Bredase centrale zei ons ter toelichting op deze hartekreet: „Wij zijn erg ontevreden over het functioneren van de federatie. Onze belangrijkste grief is, dat het beleid vrij wel geheel in de top wordt bepaald zonder dat de basis er invloed van betekenis op kan uitoefenen. En als dan de te volgen koers is uitgestippeld en de achterban is opgepept om zo nodig tot acties over te gaan als de eisen niet worden ingewilligd, dan draait tijdens de onderhandelingen de top als een blad aan de boom om en zakt men de eisen zodanig af, dat men met mi nimale resultaten thuis komt". De heer Jongeneel heeft een voorbeeld bij de hand: „Vorig jaar gaf de basis duidelijk te kennen, dat gespeeld moest worden op de kaart van vervroegde uittreding bij 62 jaar. Maar de Industriebonden joegen niettemin achter de 35-urige werkweek aan, terwijl je kon zien aankomen, dat dat geen haalbare zaak was, de ontwikkeling in Duitsland was een duidelijke indicatie. Die verscheidenheid in het eisenpakket van de verschillende bonden gaf de werk gevers als tegenpartij wel de handvaten om de bonden tegen elkaar uit te spelen en hen te dwingen de aanvankelijke eisen af te zwakken". NKV-voorzitter Wim Spit, tevens vice- voorzitter van de FNV, heeft in een reac tie de protesterende Bredanaars wel voor een goed deel gelijk moeten geven. Maar zijn eerste commentaar was toch: „Wij een onbelangrijke club? Vraag de werkgevers maar eens hoe ze over ons denken... Ik geef echter toe, dat het een probleem heeft gegeven, dat vorig jaar de bonden in de verschillende sectoren niet op gelijke wijze hebben geopereerd". HAAG Staatssecretaris Brokx huisvesting) heeft de regeling voor de bewfoop v*n woningwetwoningen aan be ten fers °P een aantal punten gewijzigd. dij metFn 'circulaire aan de gemeentebesturen laat •windsman weten dat het belastbaar inko- van een huurder die zijn woningwetwo- w'l kopen in 1977 niet hoger mag zijn ge it dan 35.000 gulden, (was in 1976 nog 10). Deze nieuwe inkomensgrens geldt van- januari 1979. Als man en vrouw beide wer- ïworden hun belastbare inkomens bij el kaar opgeteld, maar blijft een bedrag van 1900 gulden buiten beschouwing. De nieuwe eige naar moet verder minstens vijf jaar in de huur woning hjebben gewoond. De prijs van een vooroorlogse woningwetwoning is gelijk aan de verkeerswaarde in bewoonde toestand. Bij na oorlogse woningen wordt de prijs vastgesteld door van de getaxeerde waarde in bewoonde staat een bepaald bedrag af te trekken. Kopers met een laag inkomen krijgen een hogere af trek, zodat ze voor hun woningwetwoning min der hoeven te betalen dan mensen met een ho ger inkomen. Oprichter 'Wij komen' overleden Naarden (ANP) De journalist M. Reckman, voorzitter en oprichter van de stichting 'Wij komen', is dinsdag op 76-jarige leef tijd in Naarden overleden. De overledene heeft met zijn stichting bereikt dat steeds meer Nederlanders hun geë migreerde familieden waar ook ter wereld kunnen bezoe ken. SUPERFLIPPERS In het Noord-Hollandse Hoorn werden gisteren de „Superflipper kampioenschap pen" gehouden. Acht flipperkasten waren op het marktplein in het centrum opge steld. Onder de deelnemers bevond zich ook een in Westfriese kledij gestoken echtpaar. Gevangene ontsnapt bij kantonrechter DEVENTER Een 22-jarigc gevangene uit Deventer heeft woensdag kans gezien na zijn veroordeling in het kantongerecht te ontsnap pen. De man, die in het Almelose huis van bewaring een straf uitzit, moest voor de kanton rechter verschijnen wegens het rijden zonder rijbewijs. Omdat hij inmiddels voor zijn rij-examen is geslaagd, kwam hij er af met een geldboete. Na de uitspraak, wist hij buiten het gebouw aan zijn bewakers te ontsnappen in een vluchtau to, die al met draaiende motor klaar stond. Zuid-Afrika mag meedoen aan Spelen UTRECHT (ANP) Het stichtingsbestuur van de Olympische Spelen voor ge handicapten (Paralympics) handhaaft zijn eerder inge nomen standpunt dat Zuid- Afrika mag meedoen aan de Spelen. Dit werd gisteren meegedeeld door voorzitter A. van Emden na een vergadering die tevens werd bijgewoond door de voorzitter van de internationa le sportorganisatie van gehan dicapten en drie afgevaardig den van de Zuidafrikaanse sportbond. Volgens de heer Van Emden moet een politieke beslissing niet worden geno men door een sportorganisatie, maar door de regering en het parlement. Hij hoopt ook dat de regering zich hierover snel zal uitspreken omdat de orga nisatie van de in 1980 in Arn hem te houden Spelen in tijd nood komt. aktieve depressie kwam iiorgen bij Wales aan. Het horende regengebied it in Engeland op sommi- (aatsen meer dan 20 mm I. Het regengebied zal vond het grootste deel Nederland weer verlaten Ibn. Er stroomt dan met 6 westelijke wind koele binnen waarin morgen ïoernringen voorkomen. Hutiaast moet ook met enke- gouuien rekening gehouden Mic/en terwijl een volgend hgebied morgenavond al publj dicht in de buurt is. In deel van West-Euro- het nu koel geworden, ily In in het zuidelijke deel komen de ma- oynij nog ruim boven de 20 aann. Goed zomerweer blijft jlastfn zuiden van Pyreneeën erte|pen, al kwamen er van- signj vooral in Italië enkele i Ier) onweersbuien tot ont- na (bling. ve^ejiitzichten voor zaterdag: ^°Slvallig en vrij koel. ^vooruitzichten in cijfers /temp.: omstreeks 13 gr. temp. omstreeks 18 gr. w' op een droge periode 12 uur: 70 pro- op een geheel droog et- 40 procent. """"fsvooruitzichten voor de (ïtielanden: tland: Wisselend bewolkt inkele buien, middagtem- uren van 14 tot 18 gr. land, Ierland, Dene- ;en, Noord-Duisland, lux ert Noord-Frank- tijdelijk veel bewolking ver (egen, later van het wes- Bred't opklaringen, middag- 17 tot 21 gr. de liegen: Eerst regen, later (fingen afgewisseld door aft buien, middagtempera- at h' 15 tot 20 graden. .n gen: Veel bewolking met nens<k>e regen, middagtempe- :oe in 14 tot 18 graden, iemand: Eerst nog zonnig, la- ezierfer bewolking met moge- net (at regen, middagtempe- Lbbirjn 18 tot 22 graden, t W£n- en Zuid-Frankrijk: op fee perioden, hier en daar het mogelijk met onweer, maajgtemperaturen 22 tot 27 ijnt j sommige plaatsen 30 gr. hie. Portugal en Italië: tonig, middagtemperatu- i doe) tot 35 gr, aan de kusten bes^d van zee rond 25 gr. geziPuitsland, Alpengebie- e eei£onnige perioden, afge- Od door een bui, mogelijk Willweer middagtemperatu- kuPgeveer 25 gr. nul-gra- je tflsius-niveau op om- vvegiÊ 3200 meter. Tsjecho-Slowakije: jn diVr'j zonnig, middagtem- voUlfen 22 tot 27 gr., later ert regen- of onweersbuien $er- r we) \DVERTENTIE HAAGS INITIATIEF UITGEBREID (Van een c - verslaggeefsters) DEN HAAG Het Haagse initiatief van een SOS voor huisdieren heeft zich uitgebreid tot de provincies Zuid-Hol land en Overijssel. In deze twee pro vincies zijn ombudsvrouwen aange steld die een net van vrijwilligers om zich heen zullen verzamelen. SOS voor huisdieren is een initiatief van de ac tiegroep „Voorkomen is beter dan af maken" en de Vereniging „Rechten voor al wat leeft". Doel van de SOS-dienst is daadwerkelijk opkomen voor de rechten en het welzijn van huisdieren. „De mensen in het land kunnen en willen veel meer doen dan nu mogelijk is", aldus de SOS-dienst gisteren op een persconferentie in Den Haag. Er liggen veel taken te wachten op de vrijwilligers, die zich voor wat Zuid-Hol land betreft kunnen aanmelden op het adres le Sweelinckstraat 38 in Den Haag (meldingen van dierenleed: 070 - 634278). Een van die taken is het opsporen van il legale hondehandelaren, via de adverten tiekolommen in de krant. Bij de gemeente kan worden nagegaan of een bepaalde handelaar een vergunning heeft. Via de zelfde krante-advertenties is na te gaan wie er gratis of voor een kleine vergoe ding huisdieren aanbieden. Met deze men sen wordt contact opgenomen en zij wor den gewaarschuwd toch vooral voorzich tig te zijn en het dier niet te verkopen aan een handelaar. Een andere doorn in het oog van de SOS voor huisdieren is het grote overschot aan honden en katten. „Enerzijds proberen wij de Nederlandse bevolking zover te krijgen dat zij hun huisdieren laten castreren of steriliseren om dit overschot terug te drin gen. Maar aan de andere kant zijn er de kynologenclubs en de broodfokkerij die maar aan fokken. Al dat fokken vergroot het overschot aan honden en katten. De asiels zijn overvol. Maar veel dieren ver dwijnen ook naar de vivisectie en de bui tenlandse industrie. Nederland is voor wat dat betreft de grootste exporteur in de Eu ropese Gemeenschap". Volgens de SOS- dienst heeft Nederland een overschot van 70.000 honden en het overschot aan kat ten is een veelvoud daarvan. Levenslang voor Nederlander in Thailand DEN HAAG (ANP) De hoogste gerechtelijke in stantie in Thailand heeft gisteren de levenslange ge vangenisstraf bevestigd, die eerder wegens drugs mokkel was opgelegd aan. de Nederlander A. C.. C. werd drie jaar geleden op het vliegveld van Bangkok ge arresteerd omdat hij in het be zit was van 136,9 kilo heroine met een toenmalige waarde van 30 miljoen gulden. Aan vankelijk werden hij en zijn Nederlandse helper A. M. tot respectievelijk 75 en 50 jaar celstraf veroordeeld. In hoger beroep werden deze straffen veranderd in levens lang voor C. en 33 jaar voor M. Van deze veroordeling ging C. nog eens bij de allerhoogste rechtsinstantie in beroep. DEN HAAG (ANP) Besluiten over ge meentelijke belastingen die met terugwer kende kracht in werking treden, zullen in principe niet meer worden voorgedragen voor koninklijke goedkeuring. Slechts in uitzonderlijke omstandigheden zal van dit standpunt worden afgeweken. Dit schrijft staatssecretaris Koning van binnen landse zaken in een brief aan de gemeentebe sturen. De bewindsman verscherpt hiermee het beleid van zijn voorganger die de gemeenten ook al ontmoedigde om belastingen met terug werkende kracht te heffen. Heffingen met te rugwerkende kracht worden onwenselijk geacht uit het oogpunt van rechtszekerheid. Ondernemers die bijvoorbeeld toeristenbelas ting op het publiek willen verhalen, moeten op tijd weten waar ze aan toe zijn, zodat een belas tingverandering in hun tarieven kan worden doorberekend. Behalve de toeristenbelasting komen bijvoorbeeld ook de onroerend goed-be- lasting, de reinigingsrechten, de rioolrechten en de begrafenisrechten aan de gemeentekas ten goede. Zuidafrikaanse propaganda verwijderd DEN HAAG (ANP) Het ministerie van justitie heeft het blad „Terzake", een uitgave van de Zuid afrikaanse ambassade in ons land, laten verwijde ren uit de wachtkamer van het kantongerecht in Gou da. Hiermee is het ministerie tege moet gekomen aan protesten van het Azania Komitee en het Advokatenkollektief Rot terdam tegen de aanwezigheid van wat zij noemen „deze ra cistische lectuur". Aan de bur gerlijke-, militaire- en admi nistratieve gerechten zijn „na dere aanwijzingen" gegeven over het soort lectuur dat in de wachtkamers van deze instan ties aanvaardbaar mag worden geacht. MEDEMBLIK (ANP) De rijkspolitie in Medemblik heeft de laatste dagen onge veer twintig klachten gekre gen van vakantiegangers die gedupeerd zijn door het reis bureau Euro-autoreizen in die plaats. De directeur is niet thuis, het kantoor is ge sloten. De vakantiegangers hadden geboekt voor bungalows in Italië, Frankrijk en Engeland, maar bij hun aankomst bleken de woningen niet beschikbaar te zijni Een Utrechtse klant was daarover zo boos, dat hij de ruiten ingooide van het reisbureau en van de woning van de directeur, de 39-jarige J. S. De politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen de Utrechtenaar. S. was eerder directeur van het reisbureau Valley Green in Medemblik, maar dat ging vorig jaar failliet. Sterke Yerke is begeleidend jacht kwijt LEEUWARDEN (ANP) De Sterke Yerke, het vlot waarmee vier Friezen onder weg zijn naar de Caraïbi- sche eilanden, is zijn bege leidend schip kwijt. Maan dag verloor de bemanning van het vlot het jacht „The Blue Stone" uit het oog en sindsdien is er niets meer vernomen van kapitein Sake Merkus. Het jacht heeft geen radio-in stallatie aan boord. De Sterke Yerke is nu ter hoogte van Scheveningen en kampt met veel tegenwind. Hoewel de westenwind iets aan het rui men is, komt men slechts drie mijl per uur vooruit en soms gaat het vlot zelfs achteruit. Het viertal is inmiddels sterk achtergeraakt op het schema van hun milieureis. Er zijn geen motoren aan boord; men vaart uitsluitend op het zeil. „STAGNATIE OP GEBRUIKTE- SCHEPENMARK T SPOEDIG VOORBIJ (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Met 244 afgemeer de boten is de tweede „natte" Hiswa die begin september in Rotterdam wordt gehouden tot de grootste drij vende expositie van Europa uitge groeid. Dit stelde de met deze ont wikkeling zeer ingenomen Hiswa- voorzitter F. la Grouw gisteren vast bij de presentatie van de plannen voor deze tentoonstelling. De „Natte His", die vorig jaar in Sche veningen werd gehouden en naar Rot terdam is verhuisd omdat de Scheve- ningse haven te weinig beschut ligt, kan dit jaar worden bezocht van 5 tot en met 9 september. En wel in de Leu- vehaven. In totaal hebben 135 exposan ten ingeschreven tegen 102 vorig jaar. Behalve de 244 schepen te water wor den ook nog eens 53 (kleinere) boten op de kaden tentoongesteld. In Schevenin gen bedroeg het totaal aantal boten vo rig jaar 247. De organisatoren verwachten tussen de 35.000 en 40.000 bezoekers. Onder hen zullen volgens voorzitter La Grouw ook veel kopers zijn. Door de onmis kenbaar moeilijke tijden die de jachten- houweK momenteel doormaken zo zei hij, zijn de prijzen scherp gecalculeerd. Daarnaast wees hij erop dat door de stijgende grondstofprijzen het polyester in korte tijd 30 duurder is geworden. Deze verhoging is in de prijzen van de boten die in september worden geëxpo seerd evenwel nog niet terug te vinden. La Grouw voorspelde dat zodra de nieuwe boten in prijs worden ver hoogd, de stagnatie op de gebruikte- schepenmarkt spoedig voorbij zal zijn. Het totaal aantal plezierjachten in ons land bedroeg eind vorig jaar 190.000. Afgezet tegen de 313.800 hectare vaar water binnenen onze landsgrenzen, knmt Hat n»»pr op 1 65 hertarp ppr vaar tuig. Voor voorzitter La Grouw van de scheepsbouwers en -handelaren reden om op te merken dat er „van een nij pend ruimtegebrek op het water geen sprake is". De expositie in de Leuvehaven is het eenvoudigst te bereiken met trein (uit stappen Centraal Station) en metro (uitstappen halte „Beurs"). Automobi listen wordt aangeraden rijksweg A 16 te nemen en op het Kralingseplein bij de Van Brienenoordbrug de afslag Rot terdam-Centrum te nemen. De toe gangsprijs bedraagt f 4,- voor kinderen tot nem et 9 jaar. Boven die leeftijd be taalt men f 6.-. Gisteravond heb ik na het warm eten even de belangen van mijn weduwe en wezen veilig gesteld. Mijn weduwe heeft daaromtrent al te lang in onzekerheid verkeerd, terwijl ook mijn wezen steeds duidelijker tekenen van geprikkeldheid vertonen. Terecht willen ze eindelijk eens weten, waar ze met mij aan toe zijn. Ik kan daar helemaal inkomen. Nü hebben ze weliswaar nog een liefhebbende echtgenoot aan me en een zorgzame huisvader, maar één verkeerde inhaalmanoeuvre bij het verkeersplein Leidschendam en deze kwaliteiten staan nog slechts op mijn bidprentje. Zoiets kan bijzonder snel gaan. Zó heb je nog een puntgaaf gezinnetje en zó heb je alleen nog nabestaanden. Nu moet je, vind ik, een bepaald karakter hebben om reeds over je stervensuur te converseren, als het leven nog niet geweken is. Er zijn mensen, die daarin een verblijdende hoogte weten te bereiken en voortdurend licht mousserend praten over hun laatste ademtocht. Ik heb zelfs vrienden, die de indruk wekken, dat die wat hen betreft niet snel genoeg kan komen. Persoonlijk heb ik eens op een drukkende zomeravond een verzekeringsagent bij me thuis gehad, die me met kleine pretoogjes tegen heug en meug een begrafenis zat op te dringen. Hij kneep mijn oudste dochter schertsend in de wang en zei op luchtige toon: „Zo kleintje, wat zou jij er van zeggen, als je straks geen pappie meer hebt?". Nou had ze daar nog nimmer over nagedacht - ze was toen amper drie - en daarom volstond ze met een glasheldere boer, die ze recht in zijn gezicht lanceerde. Toen hij weg was met achterlating van een opgedroogd modderspoor van voorschriften en voordeelaanbiedingen zei mijn vrouw: „Je moet wel nog wat blijven leven hoor, want we hebben het veel te gezellig samen". Kennelijk had ze dus al aan mijn blik gezien, dat ik voor 's mans waterdichte argumenten inmiddels door de knieën was gegaan. En inderdaad, hij had me de voordelen van een sterfbed zo aanlokkelijk voorgesteld dat ik niet inzag, waarom ik nog langer zou talmen. Ook dat is een reëel gevaar. In de meeste gevallen is de premie op voortijdig afhaken zo razend interessant, dat de fut om nog even te blijven er gelijk uit is. Daarom zie je overal om je heen ook zoveel mensen op de tocht staan en een bedorven visje eten. Maar als je hun uitlegt dat het zeer gevaarlijk is wat ze doen, roepen ze schamper: „We hebben er dik voor betaald en nou willen we er ook de lol van". Er is trouwens nog iets. Onderhandelingen over pensioenen en verzekeringen worden steevast gevoerd in een geheimtaal, die voor een eenvoudige burger onverstaanbaar is. Toen ik gisteren in het bovenzaaltje van De Kroon namens mijn weduwe kwam pleiten verzekerde men mij van alle kanten, dat er in het Nederlands gedebatteerd werd. Maar toch had ik het gevoel, dat ik het verkeerde zaaltje was binnengestapt en 'in een gezelschap Finnen verzeild was geraakt. De reden daarvan is, dat ik niets van pensioenen en verzekeringen weet. Ik weet precies, hoe de bloemen bestoven worden en waar in de wereld altijd groene loofbomen groeien. Over dat soort zaken kan ik vrijelijk met iedereen van gedachten wisselen en tijdens die gesprekken breng ik vaak ook geheel nieuwe details aan het licht, die niet weinig opzien baren. Maar zodra men mij begint door te zagen over mijn oude dag, kruipt de mist gelijk mijn geest binnen. Ik kan dan nog slechts hopen, dat men inderdaad het beste met mij voor heeft, zodat ik op mijn 65e niet tot de pijnlijke ontdekking kom dat mij voortaan tweevijftig per maand zal worden uitgekeerd. Ik heb vaak serieus geprobeerd aan dergelijke discussies deel te nemen, maar het was verloren moeite. Eén keer vroeg ik tijdens de rondvraag aan de voorzitter, of hij met het oog op de stijgende houtprijzen kon garanderen, dat werknemers hun kunstbeen op de verzekering kunnen verhalen. Onmiddellijk daarna liet hij twee broeders komen, die me naar het herentoilet droegen en water over mijn hoofd goten. Gisteravond heb ik het daarom heel anders aangepakt. Tijdens de debatten heb ik slechts met iets geheven hoofd gefluisterd en toen bij de stemming gevraagd werd om met „ja" of „nee" aan de besluitvorming deel te nemen, heb ik eerst lange tijd gezwegen. De spanning werd tenslotte ondraaglijk, ledereen staarde me aan en ik wist, dat ze dachten: „Ay, hij weegt het voor en het tegen nu zorgvuldig af. Hij laat zich niet voor de gek houden en is bereid om tot het uiterste te gaan". Na vijf tergende minuten nam ik pas een beslissing. Ik zei glimlachend: „Ja". Mijn weduwe en wezen zullen later wel bemerken, waar ik gisteren precies vóór ben geweest.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9