Bewoners van Veldbloemweg vinden verkeersplan te mager y Wassenaar kriji mini-containers. lepziekte j tast het Katwijkse groen aan Hervormde Kerk goede concertzaal Strandexploitant redtï Belgisch jongetje van verdrinkingsdood KATWIJK Het waren letterlijk en fi guurlijk benauwde minuten voor een Bel gisch jongetje, die dinsdagmiddag op de ste nen piertjes van het Katwijkse „uitwate- ringskanaal" door een breker verrast werd en zodoende de zee in raakte. Slechts het kordaat optreden van de strandexploitant Frans Lange en het uiterst snel aanwezig zijn van politie en ziekenwagen behoedde de jonge Belg van een wisse verdrinking sdood. Ondanks een waterig doorkomend zonnetje was het vrij stil op het noordelijk strandvak naast de uitwatering, waar dinsdagmiddag rond half drie het Belgische jongetje te water raakte. Hoe hij precies in zee terecht gekomen is weet niemand, maar Frans Lange vermoedt dat de jongen tijdens het spelen op de piertjes van de uitwatering door een golf verrast is, die hem zee in sleurde. Frans Lange, die zich op dat moment in zijn strandpaviljoen bevond, werd gewaarschuwd .door drie katwijkse jongetjes, die hem vertelde dat er iemand lag te verdrinken. Frans, zo ver telde hij, smeet het geld uit zijn zak, deed zijn horloge af eri rende de zee in, op de plaats waar de Belgische jongen verdwenen was. Frans Lange kon de, op dat moment bewuste loze drenkeling uit de branding vandaan naar de kant slepen, waar de Katwijkse mevrouw R. Haasnoot direkt mond-op-mond beademing op de drenkeling toepaste. De strandexploitant kon inmiddels de politie waarschuwen, die zo zei Frans Lange, evenals de ambulance, onwaarschijnlijk snel ter plekke was, waarop de drenkeling met spoed naar het Academisch ziekenhuis gebracht werd. De jon gen maakt het op het ogenblik goed. Door het kordate optreden is gelukkig alles voor de tien jaar oude Belg, goed afgelopen, maar een ding zat Frans Lange achter-af nog dwars, namelijk de passieve houding van al die toeschouwers, waarvan er sommigen eerder bij waren dan hij. - Mensenredder Frans Lange WASSENAAR In de afgelopen maanden is er in een deel van Wassenaar-zuid een proef genomen met mini-containers voor het ophalen van het huisvuil. Toen de gemeenteraad vorig jaar tot het nemen van de proef besloot, werd afgesproken dat aan het einde daarvan een en quête onder de gebruikers zou worden gehou den, alvorens besloten zou worden tot het defi nitief invoeren van het nieuwe systeem. Dat is gebeurd en het resultaat van de enquête was zer positief: ruim 77,5% van de gebruikers deed aan de enquête mee en ongeveer 90% van hen sprak zich uit vóór het definitief invoeren van de containers. Burgemeester en wethouders zullen de raad daarom voorstellen tot definitieve invoering van het „proefgebied" te besluiten, maar ook in andere wijken tot invoering van het nieuwe sy steem over te gaan. Daardoor kan het werk van de beladers van de reinigingsdienst verder wor den verlicht en kan een vermindering van de vervuiling van de openbare werk worden be reikt. Als nieuwe wijk wordt voorgesteld de omgeving van de Schout bij nacht Doorman laan en het gebied ter weerszijden van de Prin- senweg tot aan de Lange Kerkdam met aan de ene kant als grens de Rijksstraatweg en aan de andere kant de Kerkstraat. In deze nieuwe wijk zouden de containers op donnderdaj haald kunnen worden. Een vierde wijk wordt Rijksdorp met L naarse Slag en Katwijkseweg, waar defj ners op vrijdag geleegd zouden kunneL den. Deze vrijdagwijk zou eventueel r worden uitgebreid met de buurtschap Oq Starrenburglaan en Van Polanenpark. deze nieuwe wijken zal na het nemen v proef en het houden van een enquête e leg met de buurtverenigingen later 1 kunnen worden tot definitieve invoering In verband met het nieuwe systeem moet kele bepalingen in de Wassenaarse politik dening gewijzigd worden. En verder mi eraard het kostenaspect nader worden lr Voor het houden van de proef heeft c kant van de mini-containers de ongevejj benodigde exemplaren en bovendien 1 stortmechanisme voor een vuilnisauto g schikbaar gesteld. Bij de invoering nieuwe systeem moet dat mechanisme v auto (kosten 35.000.-) worden aangekoj mede, in verband met de uitbreiding ]J container-wijken 3000 containers. Daal een bedrag van 240.000 gulden gemoeiC staat tegenover dat door het gebruik k] mini-container jaarlijks een bespari* 58.000 gulden wordt verkregen. De Veldbloemweg die verkeersveiliger wordt gemaakt. De bewoners vinden evenwel dat de gemeentelijke plannen nog niet ver genoeg gaan. ALPHEN AAN DEN RIJN De Veldbloemweg te Alpen aan den Rijn zal veiliger worden gemaakt. Als een plan van de afdeling Verkeer van Openbare Werken doorgaat, zal er halverwege de weg een vluchtheuvel komen met een voetgangersoversteekplaats. Deze ingreep zal worden uitge voerd tegelijk met de op handen zijnde ophogingswerk zaamheden. Het ambtelijke plan is naar de mening van de bewoners evenwel te mager. Zij zijn van mening dat er meer moet gebeuren in hun straat die volgens hen niet al leen uitnodigt tot te hard rijden maar ook goed is voor on verantwoorde inhaalmanoeuvres. Een afvaardiging van de bewoners overhandigde gisteravond aan het begin van de commissievergadering van Openbare Werken een petitie waarin zij hun wensen kracht bijzetten. Zij hadden eerder, en toen samen met de „funktiegroep Wijkbe langen" van het „Buurtcentrum Ridderveld" en gewapend met het rapport „Veilige Schoolroutes", aan de bel getrokken bij de verantwoordelijke ambtenaren. Een gesprek dat door de bewo ners als vrij negatief werd ervaren. Reden waarom ze nu een dringend beroep deden op de commisieleden die over dit vraag stuk advies moeten uitbrengen aan B. en W. De bewoners vonden gisteravond een gewillig oor bij Waag- meester van de PCA. Deze kondigde aan bij een andere gelegen heid terug te zullen komen op de gevolgde procedure en de „wrevel over en weer" die daarbij ontstaan was. Waagmeester ging als enig commissielid op voorhand ook in op het plan van Openbare Werken waar hij „aan de ene kant" wel waardering voor kon opbrengen gezien de te verwachten veiliger oversteek voor de schoolgaande jeugd. Waagmeester snrak evenwel het „onaanvaardbaar" uit over de op te offeren speelgelegenheid ten behoeve van parkeerplaatsen die op de Veldbloemweg dan ver dwijnen. Hij zei verder ook dat het volgens hem beter was om de Veldbloemweg in zijn geheel te versmallen zodat de automo bilist zich dan vanzelf zou moeten aanpassen. Waagmeester was ook van mening dat aan het begin en aan het eind van de Veldbloemweg oversteekplaatsen zouden moeten worden aangelegd. Mocht de totale versmalling van de weg on mogelijk blijken dat zou de geplande rijstrook bij de vluchtheu vel dichter naar het Ericapark gelegd moeten worden. „Dan spaar je bomen, offer je geen speelgelegenheid op en verminder je de geluidshinder", aldus Waagmeester. Wethouder Haanstra stelde dat alle suggesties betrokken zouden worden bij de besluitvorming. Volgens hem zou de Veldbloem weg, indien het weer zou meewerken, nog dit jaar in zijn nieuwe jasje gestoken kunnen zijn. De direkteur openbare Werken, Bos, zette daar echter vraagtekens bij. Hij zei „bang" te zijn dat het pas volgend jaar zou worden. Bos die de verkeersproblematiek fiuur cijfermatig benaderde zei ook dat het met de verkeersvei- igheid van de Veldbloemweg, ook in zijn huidige vorm, best meeviel. „Die is zeer zeker niet verontrustend te noemen", aldus REGIO LEIDSE COURANT De iepziekte kan snel o heen grijpen. Zij wordt zaakt door een sterke van schimmel, die de sj ver in de boom achterlj kever vermenigvuldigt korte tijd en zaait besn uit. De iepziekte is in instantie ?lleen herk aan dorre takken. De mei verhindert dat de sappen naar de takken dringen, hetgeen afsterv gevolg heeft. In 't Heen zijn deze weé nog enkele jonge iepen I h< id, die geen wortel hebb) du zet. Van ziekte was geen ex ke. Voorts zijn op de 7\ K< nog twee populieren bo derd, waarvan de stam 4 de molmd en aangetast da water was, dat de bomj vaar opleverden voor he keer. Eén populier, eei abeel, zal voorlopig nojj den behouden. De bod een bewerking onderga worden dichtgemaakt. Het is niet onmogelijk di in particuliere tuinen j door iepziekte zijn aaru De plantsoenendienst stj 5 op prijs als men de iep) ook in twijfelgevallen, j H dienst meldt (tel. 157^ Rombouts. In overleg eigenaren zal worden 1 of en zo ja, welke maati moeten worden getroffe] een eventuele ingree voor particulieren geen verbonden. Polsstoksprini in Groenendij HAZERSWOUDE neer daartoe van de van het publiek dat df tijd van vijftien jaarl bereikt (of ouder is) doende belangstellin staat, wordt donderd augustus een wedstriji stokspringen over de 1 vaart te Hazerswoude nendijk gehouden. E stuur van de speeltui niging De Groenend! dit spektakel bove (vaak) te water 's a vanaf half acht op toi ten in het kader v jeugdvakantieweek 19 Maandag 13 augustus be speelweek met een vi; hardlopen met hindei voor de jeugd. Op 14 ai staan diverse spellen programma. Het straattf staat de dag hierna g< Op 16 augustus is er ee zeltocht en is er in elk een polsstokspring-evei» E< voor de jongens en meisi negen tot veertien ja^^j vrijdag 17 augustus w<^ de omgeving van de spl een markt, met alle m< kramen gehouden. DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1979 RAI Dorpsplein in ,Molenblok' KATWIJK De leden van de raadscommissie voor stads ontwikkeling zijn voor de aanleg van een dorpsplein aan de Zonnebloemstraat in de woonwijk „Molenblok". Vol gens de raadscommissieleden moet dit plein geen bijzondere bestemming krijgen, maar voor verschillend gemeen schappelijk gebruik geschikt Diverse verenigingen uit dit dorpsgedeelte hebben bij het gemeentebestuur er op aange drongen over te gaan tot de aanleg van een dorpsplein. Volgens de gemeente is het terrein, dat daarvoor het meest in aanmerking komt, en als zodanig zou kunnen wor den ingericht, het speelterrein aan de Zonnebloemstraat, na bij het wijkgebouw „De Wiek". Het toekomstig dorps plein zal ongeveer een grote van 32 bij 56 meter gaan krij gen en wordt rondom door groenstroken ingepakt. De meeste leden van de com missie wilden niet verder gaan dan zich in principe voor deze plaats uitspreken. De verdere indeling van het plein is iets, zo stelden zij, dat in overleg met de bewoners gebeuren moet. Voorlopig wordt door o- penbare werken de kosten op anderhalve ton geschat. WARMOND De kerk van de Ned. Her vormde Gemeente in Warmond verandert enkele malen per jaar van bestemming en wordt dan concertzaal. De akoestiek van het sfeervolle kerkje aan de Herenweg is uit zonderlijk goed en die bijzondere kwaliteit wordt door verschillende orkesten en koren graag benut voor een concert. Vroeger was het heel gebruikelijk dat bekende koren en orkesten voor de officiële première enkele zogenaamde „polderconcerten" gaven. Men trad dan op in de provincie tijdens enkele proefconcerten. De Hervormde Kerk is in de afgelopen jaren enkele malen benut om wat men noemt zo'n polderconcert te geven. In feite waren het meer gezelligheidsconcerten die in de kerk werden gegeven door bemiddeling via kennissen of leden van het koor of orkest. Voor een uitzonderlijk lage entreeprijs konden de in woners van Warmond in hun eigen dorp genie ten van bekende koren en orkesten. Ds. A. J. den Tonkelaar, hervormd predikant in Warmond, is de grote promotor achter deze concerten. Hij ziet zijn kerk graag gevuld met muziekminnend publiek en vooral die mensen j die er niet zo gauw toe komen een concert in een grote concertzaal te bezoeken. Helaas wer den de concerten niet door publiek over stroomd. De belangstelling bleef beslist achter bij de kwaliteit van het gebodene. Voor de or ganisatoren is dit echter geen reden er een punt achter te zetten. De komende maand wordt er in de Hervormde Kerk een concert gegeven door het bekende John Bate Choir uit Londen. Dit koor komt jaarlijks naar Nederland ter ge legenheid van de herdenking van de Slag om Arnhem. Vorig jaar hebben de leden van het koor gelo geerd bij Warmonders. Zij gaven toen ook een concert in de kerk en vierden met de Hervorm de Gemeente een dienst waarin de start van het winterwerk van de gemeente plaatsvond. De Bras Band Warmond verleende in deze dienst medewerking en de leden van het John Bate Choir vonden dat zo'n geweldige ervaring, dat zij een soortgelijke dienst als voorwaarde stelden voor hun komst naar Warmond. Uiter aard wordt aan deze voorwaarde voldaan. Het John Bate Choir is in Engeland beroemd. Con certen worden in alle grote concertzalen, zoals de Royal Albert Hall e.d., gegeven. De organi satoren in Warmond zijn dus trots op het con cert in de Hervormde Kerk. De koorleden loge ren opnieuw bij de Warmondse gezinnen. De logeerpartij vorig jaar heeft zelfs al tot uit wisselingen in de vakantietijd geleid. Het concert in de kerk zal worden gegeven op zaterdag 15 september om 20.00 uur. De toe gangsprijzen zijn weer laag: 4,- p.p. en slechts 2,- voor 65+ en CJP-houders. Over het pro gramma wordt nog overleg gepleegd, begin sep tember zal dat bekend gemaakt worden. - KATWIJK In de afgelopen dagen zijn in opdracht van de dienst Openbare Werken twee iepen omgehakt die dermate door de spintkever waren aan getast, dat zij als het ware „broedbomen" van deze soort kever zijn geworden. Rooien bleek de enige oplossing. Op de plaats, waar de iepen heb ben gestaan - Wyborghstraat en Zeeweg/hoek Voorstraat - zullen in de planttijd (okto- ber-maart) nieuwe bomen worden geplant. Evenals in voorgaande jaren worden ook in dit seizoen de iepen door de plantsoenen dienst van Openbare Werken aan een onderzoek op mogelij ke „iepziekte" onderworpen. Katwijk telt een kleine twee duizend iepen. Ook elders in het land worden uit voorzorg dergelijke onderzoeken gehou den. Getracht wordt de bomen zoveel mogelijk te behouden door in eerste aanleg alleen de dorre takken te kappen. Dit laatste is gebeurd in tien grote iepen op de Zeeweg ter hoogte van het zwembad. Het dorre hout en de twee zwaar besmet te bomen worden verbrand om verdere verspreiding van de iepziekte te voorkomen. Het Hervormde kerkje aan de Herenweg.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4