^„Bejaarden paviljoen aan de Schubertlaan blijft i zeker tien jaar staan" veiliggesteld in -bestemmings- planMaredorp J TAD 0-Belangenvereniging Zuid-West in het geweer- Grepen uit de Leidse muziekgeschiedenis Verteerde kosten, verkeerde kosten9 LEIDSE COURANT DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1979 PAGINA 3 LEIDEN Het bestemmingsplan voor Maredorp is gereed. Het zal door de raad in september worden behandeld en voor die tijd in de diverse raadscommissies. Daarna wordt het dertig dagen te visie gelegd waarna het naar G.S. door gestuurd wordt. Met een plan voor dit dicht bebouwde ge bied (ongeveer 60 procent van de ruimte is bebouwd) werd reeds in 1975 door de projectgroep Maredorp officieel een dei-begin gemaakt. (S>i Jl5[ et 6ebied omvat een deel van de binnenstad rond de Haarlem- n^?erstraat' de Vollersgracht, de Van der Werffstraat, de Hek- kensteeg en omgeving, het gebied ten oosten van de Pelikaan straat en de stegen die uitkomen op de Haarlemmerstraat. De ongelimiteerde groei van diverse functies in het gebied is reden geweest tot het verbeteringsplan. De verkeers-, de horeca-, en de pakhuisfuncties overheersten in vele gevallen ten nadele van het wonen, de kleine bedrijvigheid en het voetgangersverkeer. Het is de bedoeling van het plan de woonfunctie te bevorderen baarbij de gemeente gunstiger voorwaarden schept voor een aangenaam woonklimaat. BURGERLIJKE STAND 1 LEIDEN Geboren: Bianca, dr. v. J. '1 Ruwaard en N. van der Bent; Aart, zn. |V. A. Troost en L. M. J. E. Imanse; Ya- isemin, dr. v. R. Kahraman en H. JUgur; Tanja, dr. v. B. J. Kapper en P. jD. Boland; Monique, dr. v. M. Gijs- [nan en H. van Vliet; Reina Kirsten, i Or* v. A. Sonneveld en W. A. M. van Ommen; Stijntje Crista, dr. v. A. ZfHeemskerk en A. Doornbos; Patricia IHenderika. dr. v. P. J. van Es en G. yleijenberg; Selved. zn. v. C. Bayram »en S. Al Bay rak; Aysen, dr. v. H. Ya- Jfim en L. Güvendlkler; Ronald Peter JJan. zn. v. P. G. Zandbergen en M. G. JHeemskerk; Samira Alberdina. dr. v. JM. S. Ben Caid en M. J. A. Betram; J Arjan, zn. v. A. A. Kralt en G. van JDuijn; Jantine. dr. v. M. J. A. Geer- kngs en M. van Loon; Krijntje Karin, 0r- v. p. van Putten en A. Spies; Ja cobus Marinus kreoericus, zn. v. jJ van Tol en A. T. C. Janson; Marcelus1 Petrus Hendrik, zn. v. M. J. M. Mon- tanus en J. Smit; Jan-Willem, zn. v. P. van Hoek en A. D. Vooljs; Itir, dr. v. T. Tünay en H. E. Tekin; Orlando Ray mond, dr. v. R. C. Mehciz en N. van der Plas. Overleden: M. Rösch, geb. 29 aug.' 1970, dochter; A. van der Blom. geb. 29 iuli 1917, man; C. C. Lange, geb. 17 maart 1901, echtgenote van H. J. Fennes; H. Ligeron, geb. 30 aug. 1890, gehuwd geweest met V. J. Ru ben; N. Rietkerk, geb. 24 sept. 1903, man; G. C. Benning, geb. 16 april 1937, echtgenote van H. J. K. Finger; J. M. Sloos, geb. 17 juni 1915, echt genote van J. P. J. Vink; W. C. Lo- vink, geb. 25 sept. 1913, man. Vakantie in Mierennest Buurthuis ,,'t Mierennest" heeft voor jong en oud een uitgebreid vakantieacti vi tei ten p rog ra mm a samenge steld. Tot en met 17 augustus staat het buurthuis bol van de activiteiten. Vandaag is er tussen twee en vijf uur een bejaardensoos in het buurthuis, morgen gaat de jeugd naar het pretpark „De Efteling" in Kaatsheu vel. Er wordt per bus gereisd. De bus vertrekt om half negen vanaf het „Mierennest". De kosten van deelna me bedragen tien gulden. Maandag 13 augustus is er open huis in het Mierennest. Dinsdag 14 augustus is er 's morgens peuterspeelzaal van negen tot twaalf uur. 's Middags vanaf half twee wordt een uitstapje ge maakt naar molen „De Valk". Woensdag 15 augustus staat een tochtje naar het strand op het programma. Donderdag 16 augustus is er weer een bejaardensoos. Het vakantieprogramma wordt vrijdag 17 augustus af gesloten met een tochtje naar het Dolfinarium in Har derwijk en een rondvaart. Deelnemers dienen zich voor negen uur te melden bij het buurthuis. De kosten bedragen tieif gulden. Nieuwe voorzitter De stichting Kabelnet Merenwijk heeft sinds kort een nieuwe voorzitter. De heer J. van Gelder is de heer F. de Jong opgevolgd, die. ingevolge het bepaalde in de statuten, wegens zijn verhuizing naar elders, als voorzitter en be stuurslid van de stichting is afgetreden. Secretaris van de SKM is de heer F. van Beurden en penningmeester is A. Kluit. Telefonische Hulpdienst Met ingang van 13 augustus is de Telefonische Hulp dienst weer dag en nacht bereikbaar. Personen die in nood verkeren of eenzaam zijn, kunnen hun problemen uitpraten of informatie krijgen over andere hulpverle nende instanties via telefoonnumer 125202. es Wederom is er een verandering in het programma van het zomerfestival dat het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat deze week organiseert. Het in het programma opgenomen optreden van de Hazerswoudse punkgroep Ivy Green, aanstaande vrijdag 10 augustus, kan niet doorgaan. In de plaats van Ivy Green treedt nu vrijdag de Amster damse punk/new wave groep The Tapes op. De muziek van The tapoes is een beetje te vergelijken met die van de Amerikaanse groep Talking Heads. Voorts wordt vrijdag 10 augustus in het LVC de film „Moorden bij de vleet" van de Tsjechische regisseur Lipsky vertoond. Deze film is een satire op de Amerikaanse gangsterfilm. Lipsky kreeg in Nederland bekendheid met zijn parodische western „Limo nade-Joe". Het LVC gaat vrijdag om negen uur 's avonds open. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden, vier gulden voor CJP-houders en drie gulden voor LVC-leden. Riolering Een gedeelte van Tuinstadswijk krijgt een nieuwe rio lering. Met de werkzaamheden is begin deze week be gonnen in de Leuvenstraat. Vervolgens wordt de 3-Oc- toberstraat en de tussen deze straat en de Schelpenka de gelegen straten aangepakt. Het gehele werk neemt ongeveer vier maanden in beslag. De belangenvereniging Zuid- West is ontstaan naar aanlei ding van de bouwplannen van de gemeente. Zoals bekend gaat het om het terrein tussen de Schubertlaan en het Korte Vlietkanaal. Het is de bedoe ling dat hier in de eerste helft 1980 een soort wisselpavil- voor de bewoners van de "bejaardenoorden Haagwijk, Groenhoven en Rijn en Vliet wordt gebouwd omdat deze te- ihuizen hoognodig gerenoveerd moeten worden. Volgens de gemeente is het terrein aan de Schubertlaan het meest ge schikt om als „wissel" voor de tijdelijk ontheemde bejaarden te fungeren. Het terrein is be- Anti stemd voor recreatie, maar die 1 bestemming zal voor de duur ijf 'jaar moeten wijken voor het geprefabriceerde pa viljoen, aldus de gemeente. Volgens de belangenvereni- ;ing Zuid-West zal het niet (lijven bij de drie genoemde bejaardentehuizen. „Ook Roomburg, Hofwijck en waar schijnlijk nog andere bejaarde norden gaan om de beurt ge- truik maken van het wisselpa viljoen. Als je per tehuis twee jaar rekent - er kan er steeds maar één in - kom je op heel iwat meer dan de vijf jaar die de gemeente noemt", aldus vertegenwoordigers van het .bestuur van de belangenvere niging. r De bezwaren van de vereni- -gmg zjjn niet gericht tegen de tijdelijke bewoners van het wissel tehuis. „Wij hebben I niets tegen bejaarden, integen deel, wij hopen het zelf ook te worden. Maar wij raken door ftde bouw van dat paviljoen voor een periode van tien jaar, 10 1 en dat is heel wat op een men- II senleven, een belangrijk recre- 1 atieterrein kwijt en daarvoor Het terreintje waar het „wisselpaviljoen" wordt gebouwd. in de plaats krijgen we al de onrust die nou eenmaal met een dergelijk gebouw mee komt. We krijgen heel wat meer verkeer van personeel en bezoekers waar de wijk niet op berekend is en misschien komt er zelfs wel een buslijn, terwijl de huizen hier de tril lingen die door een bus wor den veroorzaakt helemaal niet kunnen hebben. De waarde van onze huizen zal teruglo pen door de aanwezigheid van het op een kazerne gelijkende paviljoen, dat ook ons uitzicht behoorlijk verpest. Tot voor kort werd steeds beweerd dat het terrein alleen maar voor recreatie zou worden gebruikt, er zouden misschien tennisba nen komen. Dat was voor sommigen van ons die hier pas wonen een belangrijk argu ment om een huis te kopen. De kinderen in de wijk gaan er sterk op achteruit want ze konden zich hier altijd uitste kend uitleven. Sommige scho len gebruiken het zelfs als gy- mnastiekterrein", aldus de be langenvereniging Zuid-West, die de spreekbuis is voor 300 bewoners van de Schubertlaan en omgeving. De belangenvereniging neemt het de gemeente kwalijk dat de bewoners niet tijdig van de plannen op de hoogte werden gesteld. „Wij zagen mensen van gemeentewerken grond monsters nemen en hebben toen zelf het initiatief moeten nemen om er achter te komen wat er ging gebeuren. Na een ■jW oonf unctie In het archief van de Nederlands Her vormde Gemeente worden een paar brie ven bewaard, die door de Rotterdamse or ganist Jan Baptiste Verryth in 1649 ge schreven zijn. Het zijn echt Nederlandse brieven, die een aardig beeld geven van zuinigheid der bestuurderen in de veelge prezen Gouden Eeuw. De eerste brief is kort en bondig: „In Rot terdam, den 28 Juny 1648. Eersamen, seei disc reten vrunt, alsoo meester Jan in den Heere ontslapen is ende begraven, soo laet mij eens cito weten wat resolutie datter bij de kerckmeesters is genomen van weghe den orgel, want ick soude wel gerne eens naar Brabant reysen ende anders soude ick mijn reyse wtstellen. Te post van dese brief sal ick U restitueren. Blijft hier in van harte gegroet en Godt in genade be volen, Ue. vrunt Jan Baptista Verryth, or ganist, woonende op de Buttersloot. Dat de organist een keer naar Brabant wil gaan, is begrijpelijk, want hij is organist van de Bossche Sint Jan geweest voordat hij het orgel in de Rotterdamse Laurens- kerk ging bespelen. Dat meester Jan dood is, is natuurlijk spijtig, maar absoluut menselijke overmacht. Verryth vraagt naar een beslissing over het orgel, dus er is in meester Jan geen organist, doch een orgelbouwer verloren gegaan. Grote vraag is echter wat meester Jan gedaan kan hebben aan een Leids orgel, want pas in 1643 is het grote orgel in de Pancras. En als die vraag beantwoord kan worden, wat heeft Verryth daar dan mee te ma ken? Op een onleesbare dag in juli 1949 begint Verryth met een tipje op te lichten van de grauwsluier door in een brief aan de Kerkmeesters te schrijven, dat hij uit een brief van herbergier Abraham Columbier heeft begrepen, dat de heren „swaricheyt" maken „int betalen van de verteerde kos ten door mij tot zijnen huyse verteert". Aha, de eerste brief van Verryth is aan Columbier geschreven, want Jan Baptist wil met een schone lei naar Brabant rei zen. Columbier heeft teruggegeschreven, dat de kerkmeesters niet happig zijn om voor Verryth de hotelrekening te betalen en deze schrijft nu terug, dat hij daar heel verbaasd over is, want dat zo iets hem nog nooit waar dan ook overkomen is: „In alle steden waer de organisten orgels proberen of opnemen, zoo sijnse buyten horen Sola ris altyt gedefroyeert geweest" goed onthaald). Verryth schiet direct een giftig pijltje door op te merken, dat Ale wijn de Voys, de organist van de Pieterskerk, „selver sal moeten getuygen" dat dit ge bruikelijk is. Hij merkt op, dat bij het op nemen van het grote orgel in Rotterdam vijf organisten aanwezig waren, die ieder vijftig ducaten ontvangen hebben „ende daerenboven heerlijck getracteert" wer den. „Ick verklare in den tyt, dat ick tot Leyden ben geweest, meer als 90 guldens versuymt hebbe ende als ick dan daeren boven mijn verteerde kosten soude moe ten betaelen, soo soude ick de Heeren dan voor niet ten dienste gestaen hebben Het zal U wel duidelijk geworden zijn, dat Verryth het orgel heeft geëxamineerd zonder de bloemetjes in de verblijfperiode te hebben buitengezet: „de orgelmaker sa- liger heeft merendeels met mij gegeten soo lanck hij gesont was, seyde daertoe last te hebben van de Heeren Kerckmees ters om mij geselschap te houden ende mij wel te doen tracteren - doch ick hebbe mij niet overboodich doen tracteren dan eerlyck ende burgerlijck". Verryth hoopt, dat er spoedig helderheid komt in een zaak, die hij liever niet had willen afwik kelen „want hadden de organisten van Leyden int eerste tselve bijden hant wil len nemen, zo en hadden de Heren kerc- kmeesteres in deze kosten niet en behoe ven te vervallen." Alewijn de Voys van de Pieterskerk en Eustachius Parisius van de Pancras hadden dus voor de eer om hun vingers te branden bedankt. Na deze brief blijft de kerkekas echter nog stevig op slot. Er móet nog een brief komen met doorslaggevender bewijzen. Die brief komt in augustus en daarin refereert Ver ryth aan de orgelkeuring in de Pieters kerk in 1643 toen de kerkmeesters wel de rekening voor de maaltijd in herberg op Breestraat 119 voor de keurende organis ten van Den Haag, Haarlem en Leiden betaalden. „Ten anderen soo refereer ick my aen meer andere steden in onse res pectieve geünieerde pro vin tien, die oock veele nieuwe orgels hebben doen maken en die naast salaris ook voor de verterin gen op kwamen. Hij noemt er een paar: Alkmaar, Rhenen, Alkmaar. Ieder keer schrijft hij er bij: vraag het maar aan de Voys. In Alkmaar kregen de organisten voor vijf dagen verblijf ieder 200 gulden salaris netto. Verryth heeft in Leiden vijf en twintig dagen gewerkt: „voor waer, tis wat anders een wel gemaect ende geaccor- deert orgel op te nemen of een orgel van den begin af te moeten accorderen stemmen) waer toe ick van de Eerw. H. Kerckmeesteren ben geëmployeert door manquement van meesters, die tsel ve niet hebben willen doen, als namen tly- ck de organisten van Leyden ende Haer- lem, die daert toe soo wel vande Heeren zijn versocht geweest als ick.Dus ook de organist van Haarlem, Cornelis Helm- breecker. zas er seen heil in. Dank zij een wat zielige schrijf toer over leerlingen, die een andere leermeester hebben gezocht intussen, en de duurte van de tijd waarin een gezin met zes kin deren moet worden onderhouden, krijgt Vertyth uiteindelijk zijn geld in december 1649. Hij blijkt aan het orgel van de Pan- craskerk gewerkt te hebben en de man, die het onvoltooide werk van Hagerbeer in die kerk moest opknappen was een mij volledig onbekende orgelbouwer Jan Riemsant. Verryth had anderhalf jaar moeten bedelen om zijn muzikale centen, maar ja. het waren kennelijk verkeerde kosten, die door een nijver man verteerd waren.' Jan Doove LEIDEN „De gemeente is wel erg onvolledig geweest in haar informatie aan de nï" wijkbewoners door aan te geven dat het tijdelijke be jaardenpaviljoen dat ze wil bouwen aan de Schubertlaan er hoogstens vijf jaar blijft staan. Wij hebben begrepen dat het uiteindelijk wel tien jaar kan gaan duren voordat dat ding weg is", aldus de re actie van een woordvoerder van de belangenvereniging Zuid-West op de plannen van de gemeente. onderhoud met een paar amb tenaren bleek dat de plannen al in een vergevorderd stadi um waren", aldus een be stuurslid. Hoewel de bouwver gunning nog niet is verleend en ook de gemeenteraad nog over de bouw van het pavil joen moet beslissen maakt de belangenvereniging Zuid-West zich alvast sterk om de komst van het wisseltehuis te verhin deren. „Wij zien niet in dat juist in deze wijk, waar zich al zeven bejaardentehuizen in een straal van één kilometer bevinden nog een achtste be jaardentehuis moet komen. Wij zijn wel bereid tot een dia loog met het gemeentebestuur, begin september hebben we een gesprek met het college. Als we echter niet tot overeen stemming met de gemeente kunnen komen zullen we niet aarzelen om andere wegen te bewandelen teneinde ons ter rein te kunnen behouden", al dus de belangenvereniging Zuid-West. De orgelkas van de Hooglandse kerk met gesloten lui ken.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3