gemenebest joept op tot psteun aan yredesplan ffoor Rhodesië Nuójaarlang Q^^renie. )nvoldoende vrijwilligers voor Libanon Roemenië blijft bij betaling in harde valuta voor benzine postgiro en rijkspostspaarbank Pers onder druk gezet in Iran r! elegatie VS mag >ch Vietnam in Baby gered I [INISTERIE GAAT AFLOSSERS AANWIJZEN >weer VIERDE TWEELING VOOR AMERIKAANSE Goede diensten Algerije voor Marokko en Polisario Nitrosamine in whisky gevonden ^ITENLAND LEIDSE COURANT 'WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1979 PAGINA9- SKkA (Rtr/UPI) De hoofdrolspelers op de •rentie van het Gemene- hebben gewaarschuwd een langdurige en bloe oorlog in Zimbabwe/R- sië als de jongste in- ïiingen om het conflict •eindigen zullen misluk- President Nyerere van ^ania, de invloedrijke ïitter van de Frontlijn- Ijn, zei „een Rhodesië te zien dat een tweede Mo nique wordt" als het we vredesplan in het sr valt. „We zullen dan net einde vechten, met Uikmaking van commu- ische wapens", aldus Ny- i. Mevrouw Thatcher (rstreepte later de drin- le noodzaak om een oor- te beëindigen, waarin week 500 mensen (voor- lelijk zwarten) het leven n waardoor elke maand meer dan duizend blanken het land verlaten. De twee leiders spraken hun bezorgdheid erover uit of het vredesplan een betere toe komst zou hebben dat de voor gaande plannen die alle on aanvaardbaar bleken voor de strijdende partijen. Ditmaal heeft premier Muzorewa van Rhodesië niet zondermeer het plan afgewezen, terwijl guer rillaleider Mugabe het plan onder voorwaarden aanvaard baar heeft genoemd. De eis van het Patriottisch Front is ondermeer dat het Rhodesisch leger wordt ontbonden en ver vangen door een „bevrijding sleger", opgebowud uit solda ten van het Front. Premier Thatcher, die voor haar plan waardering heeft gekregen van president Car ter, gaf gisteren te kennen dat Engeland de uitnodigingen zal versturen voor een conferentie van alle partijen, die medio september in Londen zal wor den gehouden. Ze weigerde te praten over een tijdschema voor het vredesproces. Ze dacht premier Muzorewa ertoe te kunnen overhalen aan de besprekingen deel te nemen, 2n zei te hopen dat de Tanza- niaanse president in staat zal zijn hetzelfde te bereiken bij de leiders van de guerrillabe weging. Maar Nyerere, wiens nauwe samenwerking met de Britse premier de basis vormde voor het opstellen van het vredes plan, zei bepaald niet gerust te zijn op de uiteindelijke deelna me van de Rhodesische rege ringsleiders. Hij was er wel ze ker van dat de leiders van het Patriottisch Front, ondanks hun aanvankelijke bezwaren, gunstig zullen reageren. „De problemen zullen komen uit Salisbury en Pretoria". EALA LOEMPOER Een delegatie van Amerikaanse congres, op rondreis door doost-Azië, die het vluchtelingenpro- tm in Indo-China onderzoekt, mag toch tnam bezoeken. jvankelijk werd het bezoek geannuleerd r aanleiding van opmerkingen van het de mocratische congreslid Robert Drinan, die door Hanoi als "lasterlijk" werden ervaren. De Vietnamese minister van buitenlandse za ken heeft in een interview gezegd, dat de VS en Vietnam eind september vorig jaar tijdens geheime besprekingen overeenstemming had den bereikt over het normaliseren van de be trekkingen. De VS zouden het akkoord echter niet zijn nagekomen. Volgens het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zijn er wel besprekingen gevoerd, maar is er geen akkoord bereikt. Een helikopter van de Amerikaanse marine en drie bomen van mariniers komen eraan te pas om een kleine Vietnamese baby in veiligheid te brengen. Luchtactie boven de Zuid-Chinese Zee, waar de Amerikaanse Zevende Vloot het water afzoekt naar hulploze boot vluchtelingen. Een van de oorlogs schepen pikte gisteren weer 21 mensen op. Met hefschroef- vliegtuigen werden ze naar een ander schip overgebracht, waarmee ze naar een veilig toevluchts oord worden vervoerd. N HAAG (ANP) Voor de af- singen van het Nederlandse ifil-detachement moet het mi- terie van defensie enige tiental militairen aanwijzen omdat er n te weinig vrijwilligers hebben neld. zijn driehonderd aflossers nodig. Verscheidenen militairen hebben hun aanvankelijke bereidheid inge trokken. Bovendien hebben zich voor verschillende specialistische functies geen vrijwilligers aangemeld. Volgens de Federatie van Algemene Christelijke Organisaties van Militai ren is een van de oorzaken van een tekort aan vrijwilligers de onaantrek kelijke toelage. Gehuwden krijgen 20 dollar per dag en ongehuwden 14 dollar. In Libanon zijn het Nederlandse en Ierse VN-detachement gisteren in ge vecht geraakt met de christelijke mi litie van majoor Haddad. De militie leden wilden door de VN-linies bre ken. De Nederlanders werden met raketten bestookt, waarop het vuur werd beantwoord. Geen van beide partijen heeft mededelingen gedaan over mogelijke gewonden. Een Nederlandse korporaal-chauf feur (18) is gisteren betrokken ge raakt bij een dodelijk ongeval. Een 6- jarig Palestijns jongetje liep opeens voor de drietonner van de korporaal. die het kind niet meer kon ontwij ken. Het ongeluk heeft veel beroe ring veroorzaakt in het dorp waar het jochie woonde. De chauffeur werd door dorpsbewoners bedreigd. Uit veiligheidsoverwegingen zullen Nederlandse militairen tot de rust is teruggekeerd geen gebruik meer ma ken van de bewuste weg. weer behoudt morgen zijn ielvallige karakter. In de van vandaag kan koelere t ons land binnen stro- n. In deze lucht kwamen hakkelijk buien tot ontwik- Jng. Boven het vliegveld Id-Limburg viel in een kor- lijd uit een zware onweers- 133 millimeter regen. Op de Jering van een hogedrukge- d, dat vanochtend boven land lag, wordt de buiig- d onderdrukt, maar nieuwe engebieden op de Atlanti- I» e Oceaan trekken alweer ir het oosten. De middag- tiperaturen zullen ongeveer ■j graden zijn. In de zuidelijke pf den is het nog steeds mooi ïr, alleen vielen er in ord-Italie onweersbuien. amenzweerders Jrak ter dood eroordeeld 1GDAD Een speciale htbank in Irak heeft 22 ge regeringsfunctionarissen dood veroordeeld die er in waren beschuldigd een latsgreep voor te bereiden gen president Saddam Hoes in. Het is niet bekend of de doordeelden al zijn geëxecu- erd. hder hen bevinden zich Mo- Jinmed Ayesh Hamad, Mohei f>del Hoessein Mashadi, Ad- )n Hoessein Hamdani, Mo- Jnimadmlahjoub Mahdi en Hianem Abdel Jalil Saoudi, Hen leden van het bestuur 8n de-revolutionaire raad. ADVERTENTIE BELEGGINGSBEWIJZEN. Beleggingsbewijzen zijn waardepapieren, die u voor f 1000.- of f 5000,- per stuk kunt kopen. Om vervolgens te kunnen profiteren van wat wordt genoemd 'rente op rente'. Het rente percentage dat geldt op 't moment van aankoop, blijft gedurende de hele looptijd van kracht. Zowel het gestorte bedrag als de totale rente komen aan het eind van de looptijd vrij. SPAARDEPOSITO'S. Spaardeposito's zijn rekeningen met dagaf schriften, waarop u bedragen vanaf f 1000,- voor één of meer jaren kunt vastzetten tegen hoge rente. Het gestorte bedrag komt vrij zodra de looptijd is verstreken, maar over de jaarlijks bijgeschreven rente kunt u steeds direct beschikken. Ook in dit geval geldt dat de op 't moment van aankoop geldende rente niet meer verandert tijdens de looptijd. LOOPTIJD AANKOOPBEDRAG OPBRENGST VASTE RENTE 3 JR. f 1.000,- f 1.268,48 8»/4% f 5.000,- f 6.342,40 8V4% 4 JR. f 1.000,- f 1.398,68 8%% f 5.000,- f 6.993,38 83/4% 5 JR. f 1.000,- f 1.574,24 9'/2% f 5.000,- f7.871,19 9'4>% LOOPTIJD VASTE RENTE 1 JR. 7Vz% 2 JR. 8 3 JR. 8'/4% 4 JR. 8%% 5 JR. 9>/i% 6 JR. 9»/i% MEER INFORMATIE? Via onderstaande bon kunt u nadere informatie thuisgestuurd krijgen. U kunt ook bellen: 020) 591 21 73 (afd. Beleggingsbewijzen), 020) 591 21 38 (afd. Spaardeposito's). Beleggingsbewijzen Spaardeposito's Straat: Postcode/Plaats: Kruis uw wens(en) aan en stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Administratiekantoor postgiro en rijkspost- J spaarbank, Weesperzijde 190.1097 DZ Amsterdam. BELGRADO Roemenië heeft de kritiek van de Oostblok landen, naar aanleiding van de recente maatregel dat bui tenlanders benzine met harde (westerse) valuta moeten be talen, van de hand gewezen. In de verklaring wordt met name het Hongaarse persbureau MTI aahgevallen vanwege het verspreiden van „nieuws dat de werkelijkheid verdraait en de publieke opinie misleidt". De Hongaarse kranten brachten de gevolgen van de Roemeense maatregel, toeristen uit Oostbloklanden die geen benzine meer konden kopen, als voorpaginanieuws. Verscheidene Oostbloklanden hadden officieel bij Roemenie te gen deze gang van zaken geprotesteerd en het land beschuldigd van het schenden van bestaande overeenkomsten. In de verklaring zegt Agerpres dat er geen afspraken of over eenkomsten bestaan inzake het leveren tegen niet-omwisselbare valuta van brandstof die Roemenië zelf tegen betaling van har de valuta importeert. De verklaring benadrukt dat de reden voor de nieuwe maatre gelen is dat Romenië meer dan de helft van zijn olie importeert. Die moet op de wereldmarkt worden betaald in harde valuta, want Roemenië is, zo wordt opgemerkt, het enige Oosteuropese land dat geen olie tegen lagere prijzen van de Sovjet-Unie ont vangt. Chicago Me vrouw Nebis Ra mos in Chicago heeft voor de vier de achtereenvol gende maal een tweeling ter we reld gebracht, het geen volgens de kansberekening maar in één op de 55 miljoen geval len voorkomt. Zij heeft nu zeven kinderen, omdat één kind is overle den. Mevrouw Ra mos leeft geschei den van haar echt genoot. „Na de laatste aflevering ging mijn man er vandoor. Hij kon niet meer tegen de verantwoordelijk heid op, maar blijft in de buurt om een handje te helpen", aldus mevrouw Ra mos. TEHERAN Gewapende leden van de revolutionaire garde hebben gisteren het kantoor van het onafhanke lijke dagblad „Ayandegan" in Teheran bezet, in op dracht van het openbaar mi nisterie van de islamitische revolutie. Ook het satirische weekblad „Ahangar" mag niet verschijnen. De persen van de „Ayande gan", waarvan ook drie andere dagbladen gebruik maken, zouden in beslag genomen zijn. Als reden zou zijn opgegeven, dat zij waren neergezet met geld van de Amerikaanse in lichtingendienst CIA, de voor malige geheime politie van Iran, SAVAK, en de Israëli sche spionagedienst. Volgens de nieuwe perswet mogen journalisten in Iran geen artikelen meer schrijven over de ayatollah Khomeini en andere religieuze leiders, alsmede over de president en de premier, die beledigend, lasterlijk of in strijd met de waarheid worden geacht. Tweehonderd soldaten hebben in de Noordiraanse stad Orou- mieh gisteren een kazerne in brand gestoken als protest te gen de terechtstelling van een kolonel en een sergeant majoor, die zij onschuldig ach ten. Gisteren is ook weer een aantal doodvonnissen voltrok ken, onder meer aan een man, die een verhouding had gehad met een getrouwde vrouw. Gebreken aan Boeings-747 WASHINGTON Bij Boeings-747 zijn zwakke plekken gevon den in aluminiumplaten die worden gebruikt om de kleine vleu gels van het staartstuk te verbinden. Dit heeft een woordvoer der van de Amerikaanse raad voor de burgerluchtvaart meege deeld. Hij zei dat er geen direct gevaar voor de veiligheid is. De zwakke plekken zijn volgens de raad ontstaan doordat het aluminium bij de fabricage niet snel genoeg is afgekoeld en der halve niet voldoende gehard werd. ALGIERS Algerije heeft Marokko en het Polisariofront gisteren zijn goede diensten aangeboden om een eind te ma ken aan de reeds vier jaar durende guerrilla om de westelij ke Sahara. Het aanbod kwam twee dagen nadat Mauretanië dat een derde deel van het omstreden gebied beheert, in een vredesakkoord met het Polisariofront afstand deed van ziin aanspraken. Marok ko heeft laten weten dat het dit voorbeeld niet zal volgen. Het zal een diplomatieke campagne beginnen om zijn standpunt ten aanzien van de westelijke Sahara in het buitenland toe te lich ten. Botha werkt aan „herwaardering van apartheid" Johannesburg Premier Pie- ter Botha van Zuid-Afrika heeft een „totale nationale strategie" uitgewerkt, een her waardering van de apartheid spolitiek van de Nationale Partij, die sedert 1948 aan de macht is. In een gesprek met het blad „Die Transvaler" zegt Botha dat het plan binnenkort aan de provinciale congressen van de partij zal worden voorge legd. „Wij moeten ons aanpas sen of sterven", aldus de pre mier. Hij gaf geen bijzonderhe den over de nieuwe strategie, maar zei dat zij voorziet in een herziening van de situatie van de zwarten, die in zogenaamde blanke zones wonen en die tot nu toe worden beschouwd als passanten, die in een bantoes tan of thuisland thuishoren. WASHINGTON (AFP) In zes merken whisky zijn klei ne hoeveelheden gevonden van nitrosamine, een stof die mogelijk bij mensen kanker zou kunnen verwekken. Dit heeft het Amerikaanse natio nale instituut van weten schappen bekendgemaakt. Het gaat om „Chivas Regal", „Black and White", „J and B", „Ballantine", „Cutty Sark" en „Sandy Scot". Het instituut herinnert eraan dat nitrosamine onlangs ook in bier werd gevonden. Het be wijs dat deze stof kanker bij de mens veroorzaakt is nog niet geleverd, maar wel bleken proefdieren die ziekte te krij gen. Bier dat nitrosamine zou be vatten, wordt ook geleverd on der de merken Marathon Dark (Griekenland), Heineken (Ne derland), Skol (Nederland), St Pauli Girl (West-Duitsland) en Guinness (Ierland).

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9