Christelijk links had beslissende invloed op vorming van Sandinistisch bevrijdingsfront -t Eigenaar premiewoning met financiële problemen desnoods naar bijstand Korte metten 'arlement houdt evoegdheden lok in oodsituaties Er Tjerk Vermaning ontdekt tijdens expeditie Deense oudheden kerk wereld Waldenzen en methodisten in Italië gaan samen -^NNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1979 PAGINA 7 rigade unnen rdt gei end oren h, mosthi nd Ma beerdt zelaar e dwir/ zinke ns tij een STAATSSECRETARIS BROKX VAN VOLKSHUISVESTING: cieel r (Van c parlementaire redactie) i mincVj HAAG Staatssecretaris Brokx srieuzqicshuisvesting) vindt het geen taak igen, ir de overheid een fonds te vormen, waar- eigenaars van een premiewoning, die in de pirjnciële moeilijkheden zijn, geholpen perk|nen worden. „Als iemand zijn woonlas- hebbiniet meer kan betalen, dan is er uitein- pen djjk nog zoiets als de bijstandswet", aldus n noghewindsman in een vraaggesprek met n Athflruk", het blad van het Bouwfonds Ne- landse Gemeenten. De staatssecretaris ek in dit naar aanleiding van het feit, dat het loei djwfonds wel een dergelijk fonds heeft 9n. zejicht en wel voor mensen, die een zoge- haP mde premie-A-woning hebben gekocht. >RUMf jjens het BNG kleven er aan de premie-A- ^^Éing een paar essentiële fouten, die er toe j^Enen leiden dat er huiseigenaars tussen wal vallen. De regeling, die op 20 april van ^ht is geworden, is bedoeld om ook de men net modale inkomens in staat te stellen een f te kopen. Het Bouwfonds is met het principe van de rege ling zeer ingenomen, maar vindt het verkeerd dat daarin geen rekening wordt gehouden met veranderende omstandigheden. Zo is uitgegaan van een rentestand van zo'n 8,5 procent. Inmid dels is die echter al 9,5 procent, waardoor de woonlasten een stuk hoger worden. Iemand, wiens inkomen groot genoeg is om dergelijke lasten te kunnen dragen, komt daardoor weer niet in aanmerking van de premie-A-som. Rentestand Desondanks meent Brokx niet, dat de grootte van de subsidie afhankelijk gesteld moet wor den van de rentestand. „Neenee, de rentelast is geen norm. De stichtingskosten is een norm en het inkomen van de man is een norm". Volgens de staatssecretaris dienen de inkomens van aanvragers overigens met grotere soepelheid bekeken te worden dan tot nu gebeurt. Het in komen van een echtgenote moet naar zijn me ning wel worden meegeteld. Ook het bezwaar van het Bouwfonds dat de premie-A-regeling uitgaat van een inkomens stijging van tenminste vier procent per jaar, snijdt volgens Brokx geen hout. Die stijging is althans nodig om de woonlasten vanwege de afbouw van de subsidie niet tot te grote zwaarte te laten toenemen. Het Bouwfonds vindt dit niet te rijmen met het feit, dat de regering de Stortvloed inkomensstijging op nul wil zetten. Brokx meent echter dat het hier een louter theoretisch probleem betreft, omdat er zijns inziens voorlo pig nog wel inflatie, zal blijven. „U gaat nu uit van een inflatiepercentage van nul. Vindt u dat reëele vraapstelline?". trouwens gebruikelijk bij dit soort regelingen. Die worden eens per half jaar aangepast. In dit geval dus per 1 januari 1980", aldus de woord voerder. een reëele vraagstelling?". Volgens de bewinds man is het heel redelijk te veronderstellen dat de lonen voorlopig nog wel zo'n vier procent per jaar hoger zullen worden. Met dit alles wil Brokx niet zeggen, dat zijn re geling vlekkeloos is. Zijn ambtenaren verzame len de kritieken en bekijken of die naar hun mening terecht is. „Hoewel nog niet bewezen is dat zij (de regeling) onwerkbaar is, is men bezig om haar zonodig om te werken", aldus Brokx. Een woordvoerder van het departement vertel de dat daarbij niet in de eerste plaats aan in houdelijke veranderingen moet worden ge dacht, maar aan een bijstelling op basis van ge stegen stichtingskosten en inkomens. „Dat is Hoewel de staatssecretaris in de anderhalf jaar („alweer anderhalf jaar nu?") dat hij op VRO zit, een stortvloed van kritiek heeft moeten in casseren, heeft hij er blijkbaar nog lang geen genoeg van. „Ik heb het hier goed naar m'n zin, dus je zou zeggen dat ik het in een tweede kabi net-Van Agt ook best naar m'n zin zal hebben". Brokx verwacht overigens niet dat hij erin zal slagen de woningnood geheel te doen verdwij nen. Dit omdat de overheidsuitgaven gematigd worden, in de hoop zo de werkgelegenheid te bevorderen. „U moet van mij aannemen dat ik buitengewoon gelukkig zou zijn als iedereen in dit land een redelijke huisvesting had maar als er dan veel meer mensen in steeds mindere mate aan het arbeidsproces zouden kunnen deelnemen.... Ik weet niet wat dan erger is. Die overweging moeten we steeds weer maken. Je moet kiezen, prioriteiten stellen". jlLGENS VOORGESTELDE lONDWETSWUZIGING (Van onze parlementaire redactie) !N HAAG Het is volgens een gisteren ingediend ont- xp tot wijziging van de Grondwet onmogelijk dat het élement tegen zijn zin buiten spel wordt gezet in geval »n een uitzonderingstoestand (bijvoorbeeld oorlog of oor- f jsgevaar). Onmiddellijk na afkondiging van zo'n toe- f (nd komen de Sta ten-Generaal (Eerste en Tweede Ka- in verenigde vergadering bijeen en beslissen of de toe rei nd moet voortduren. Ook kunnen zij zo'n toestand te al- m S\ tijde beëindigen, aldus het wetsontwerp. wM\t ontwerpartikel van de Grondwet, waarin dit wordt bepaald, -^■mt eventueel in de plaats van de huidige artikelen 202 en 203. regering vindt het nodig dat er een einde wordt gemaakt aan onzekerheid of in een uitzonderingstoestand mag worden af- veken van de grondwettelijke bevoegdheden, dfp de centrale xheid heeft op gebied van regelgeving en bestuur. Het nu in- liende ontwerp bepaald dat alleen van de. bevoegdheden van lagere overheden (provincies, gemeenten en waterschappen) ig worden afgeweken. :t wetsontwerp geeft uitsluitend regels voor noodsituaties orzover die kunnen worden voorzien en waarin nog een van /oren geordend bestuur mogelijk is. Doen zich onvoorziene si xties van staatsnood voor, dan zal gebruik moeten worden ge- Jakt van ongeschreven staatsnoodreeht. De regering legt er ia memorie van toelichting de nadruk op, dat een eventueel in Izonderingstoestanden gecreëerd gezag (zowel militair als bur- rlijk) altijd ondergeschikt blijft aan de politiek verantwoorde- ke regering. toestand van oorlogsgevaar komt overigens in het wetsont- [rp zelf niet voor. Nu is het nog zo dat de Koning (artikel 201) lgens de Grondwet beslist of ons land of een deel daarvan in pogsgevaar of in staat van oorlog verkeert. In het wetsont- krp is bepaald dat de gewone wetgever dit moet regelen. Ook prdt niet meer met name genoemd in welke gevallen een uit- kan worden afgekondigd. De gewone wetge- I fr dient ook dit te regelen. 'n Ei hoort erbij _L kunst en kunstenaars DEN HAAG De minister van crm heeft gehonoreerde opdrachten aangeboden aan verscheidene componisten. Onder deze componisten zijn uit Den Haag afkomstig Jurri- aan Andriessen, die enkele korte meerstemminge liederen maakt op voorstel van het Haags Koninklijk Mannen koor 'Die Haghe Sanghers'; voorts aan Jan Boerman, Otto Ketting, Geoffrey D. Madge, Peter Jan Wagemans en Die- derik Wagenaar. De Amsterdamse componist Mischa Mengelberg is ge vraagd een muziekwerk te maken ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Uit geversbond (KNUB), op voor stel van het Nederlands Bla zersensemble. Lage Rijndijk afgesloten De Lage Rijndijk is gisteren afgesloten voor het verkeer. De riolering wordt vernieuwd en tegelijkertijd wordt de de Lage Rijndijk heringedeeld. Behalve de Lage Rijndijk worden ook de Medusastraat en de Celebesstraat aangepakt. Het werk duurt tot half maart van het volgend jaar. Er wordt telkens per gedeelte over de gehele breedte van de Lage Rijndijk gewerkt. Gedurende de werkzaamheden zijn de buslijndien sten omgeleid. KLM verhoogt vlieg- tarieven voor alle vluchten SCHIPHOL (ANP) Per 1 september aanstaande gaan de KLM-tarieven voor het vervoer van zowel passa giers als vracht met 5,5 tot 15 procent omhoog. Over deze tariefsverhogingen heb ben de IATA-maatschap- pijen onlangs overeenstem ming bereikt. De varierende tariefsverhogingen zijn af hankelijk van de te vliegen routes. sen Europa en Afrika ligt de stijging tussen vijf en vijftien procent naar gelang de be stemming. Op de routes naar het nabije en midden-Oosten bedraagt de verhoging negen procent, behalve op de lijn naar Israël, waarvoor een stij ging van vijftien procent gaat gelden. De vliegprijzen naar het Verre Oosten gaan twaalf tot vijftien procent omhoog, die naar Canada dertien pro cent. Overigens moeten de di verse regeringen voor de prijs verhogingen nog toestemming aan de KLM verlenen. Industriële produktie weer op peil eind '78 DEN HAAG De industriële produktie in ons land is nagenoeg terug op het peil van de laatste maanden van 1978. Dit blijkt uit de door het CBS gepubliceerde hoeveelheidsin- dexcijfers van de produktie in nijverheid (ex clusief bouwnijverheid en bouwinstallatiebe- drijven) en de industrie. De cijfers van de ge middelde dagproduktie in juni liggen voor nij verheid respectievelijk industrie op 131 en 125 (gecorrigeerd voor seizoenbeweging 1970=100). De uitkomsten tonen een duidelijk herstel ten op zichte van de lage uitkomsten van de maand mei en liggen voor de industrie op een beduidend ho ger niveau dan in de afgelopen wintermaanden. Daarmee is de industriële produktie nagenoeg te rug op het peil van de laatste maanden van 1978. De jaarcijfers voor 1978 waren 128 (nijverheid) en 120 (industrie). Man dood na geknoei met benzine EINDHOVEN (ANP) Een 72-jarige man uit Eindhoven is in het ziekenhuis overledenaan de brandwonend die hij twee we ken geleden had opgelopen bij een poging tot reparatie vanb een benzinemeter. Daarbij deed zich toen een ontploffing voor. Politieman rand vrouw aan AMSTERDAM Een 27-jarige hoofdagent van de Amster- damse politie is aangehouden, omdat hij in Oud-West een 22-jarige vrouw in haar woning had aangerand. De man, die sinds mei met ziekteverlof was, kwam de woning van de vrouw met een smoesje binnen, nadat hij zich als politie man gelegitimeerd had. (Van een onzer verslaggevers) ASSEN Een vuurstenen dolk is ongetwijfeld het meest opzienbarende stenen gereedschap dat Tjerk Vermaning, praktijkarcheoloog uit Assen, vorige week in Denemarken gevonden heeft. De ouderdom van het vuistwapen, dat ge maakt is met de techniek uit de Abbevillien-periode wordt geschat op 500.000 jaar. Daarmee zou het wapen de oudste dolk zijn die tot nu toe op aarde gevonden is. Gistermorgen toonde hij een deel van zijn vondsten. Behalve de dolk liet hij een ruw behouwen klover, een bijl en een rug-mes zien uit dezelfde periode in de oude steentijd. Tjerk Vermaning maakte zijn expeditie naar Noord-Duitsland en Denemarken, dankzij een subsidie van de Vereniging Actie ve Praktijkarcheologie Nederland, APAN. Hij wilde bewijzen, uitgaande van de theorie over de bewoning van de „pre marina- le vallei" (de bodem van de huidige Noordzee) dat de Abbevil- lien-cultuur niet alleen haar sporen heeft nagelaten op de zoge naamde dertig meter terrassen van Noord Franse rivieren maar dat ze ook in Denemarken te vinden moet zijn. Dezelfde theorie geldt overigens ook voor de Oostzee. Aan de hand van deze theorie over bewoning van de Noordzee bodem heeft de heer Vermaning in de jaren '60 het bewijs gele verd dat ook een nalatenschap van de oude steentijdculturen in Nederland te vinden is. „Maar ik had toch niet durven hopen, in Denemarken en Noord-Duitsland vondsten te doen van 500.000 jaar en ouder. Ik voelde me op Jutland zo als Stanley zich in Afrika gevoeld moet hebben toen hij de bronnen van de Nijl vond", vertelde hij giste ren bij de presentatie van zijn vondsten. Daaronder zijn ook ge reedschappen, die ouder zijn dan Abbevillien en waarschijnlijk vergelijkbaar met laat-Oldovay zeven- tot achthonderdduizend jaar) dat prof. Leaky in Kenya vond. Voor die vergelijkbaarheid zijn echter nog geen overtuigende bewijzen aangedragen, verze kert Tjerk.Heel bijzonder zijn bovendien de 15.000 jaar oude vuurstenen beeldjes van eén bizon en een beer. Christelijk links heeft een beslissen de invloed gehad op het vormen van het politieke en militaire kader van het Sandinistische bevrijdingsfront FSLN in Nicaragua. Dit verklaarde tegenover het Duitse persbureau KNA de jezuiet Fernando Cardenal, broer van de dichter-priester Ernesto Cardenal, die in de nieuwe regering van Nicaragua minister van cultuur waren strijdbare katholieken, voordat zij gingen deelnemen aan de gewapende strijd. Onder hen bevinden zich ook Joa- quim Cuadra en Luis Carrion, beide deel uitmakend van de leiding van het FSLN De benoeming van Miguel Obando Bra vo tot aartsbisschop van Managua, eind 1970, betekende een keerpunt in de posi tie van de kerk in Nicaragua, aldus Car denal. Obando Bravo werd indertijd ge kozen in plaats van de door ex-president Somoza voorgestelde kandidaat. Met steun van de nieuwe aartsbisschop had den de „Jonge Priesters" nieuwe activi teiten kunnen ontplooien bij het werk voor de jeugd en bij het ondersteunen van de arme bevolkingslagen. De in dit opzicht bekendste parochie was die van Solentiname geweest, geleid door zijn broer Ernesto. KNA meldt voorts, dat de kerk, evenals het Sandinistische Bevrijdingsfront en de universiteiten van Nicaragua, afge vaardigden heeft in de drieëndertig le den tellende raad, die de vijfhoofdige junta adviserend ter zijde staat. Voorts werden aan twee priesters belangrijke ministersposten toebedeeld. Behalve Er nesto Cardenal is dat Miguel D'Escoto, minister van buitenlandse zaken. Inmiddels hebben de zeven bisschoppen van Nicaragua, onder wie aartsbisschop Obando Bravo van Managua, in een her derlijke boodschap, die door „Radio Ca- tolica" werd uitgezonden, gepleit voor het onmiddellijke herstel van de burger lijke vrijheden in Nicaragua. In deze boodschap vraagt de katholieke hiërarchie onder meer de wederinvoe ring van de vrijheid van meningsuiting en verder een versnelde procedure tegen diegenen die gevangen zitten vanwege hun banden met het verdreven Somoza- regime. De bisschoppen benadrukken vooral het herstel van de godsdienstvrij heid. De nieuwe regering heeft de fees telijkheden rond het feest van de heilige Dominicus, de beschermheilige van Ni caragua, in de maand augustus verboden. Volgens de bisschoppen overheerst mo menteel de verwarring in Nicaragua. Zij oefenen kritiek uit op „het proces van bewustwording in dit land" en stellen, dat bewustwording niet is de introductie van vreemde waarden, maar het helpen den buitengesloten bij de opbouw van de nieuwe Nicaraguaanse staat", zo zeggen zij tenslotte. van de bevolking rooms-katholiek De Waldenzische en de methodistenkerk in Italië zullen voortaan een en dezelfde synode en kerkleiding hebben. Daartoe heeft de synode van de Waldenzen, bijeen in Torre Pelice bij Turijn, besloten. Italië telt 30.000 Waldenzen de grootste protes tantse kerk) en 6.000 methodisten. De synode heeft zich onder meer bezig ge houden met de nieuwe wetgeving inzake de verhouding kerk - staat en met de relatie met de katholieke kerk. Zij heeft in een commu niqué haar verbazing kenbaar gemaakt over het feit dat de Italiaanse regering de tekst van het nieuwe concordaat met het Vaticaan nog steeds niet heeft bekrachtigd. Hierbij zal de katholieke godsdienst niet langer staats godsdienst zijn. Zolang deze zaak niet gere geld is, aldus de verklaring, worden de niet- katholieke kerken in Italië gediscrimineerd. De synode heeft verder de Waldenzen opge roepen de ontwikkelingen in de R.-K. kerk nauwlettend te volgen. Reeds eerder heeft de synode de leden gemaand tot solidariteit met die katholieken die een verdieping van het geloof in protestantse zin nastreven. De Italiaanse Waldenzische kerk, voortgeko men uit de middeleeuwse armoedebeweging, dateert uit 1947. Zij telt tachtig gemeenten. In Rome heeft de kerk een theologische facul teit, die ook voor andere kerken, zoals de me thodisten, dienst doet. De Waldenzische kerk volgt in haar inrichting het presbyteriaal-sy- nodale stelsel. In Uruguay en Argentinië zijn circa 16.000 Waldenzen. Een aantal Westduitse katholieke en protestantse hoogleraren in de theologie heeft het Chileense „Vica- ria de la Solidaridad" voorgedra gen als kandidaat voor de Nobel prijs voor de vrede voor dit jaar. Onder hen zijn de hoogleraren En- gelhardt, Gollwitzer, Greinacher, Metz en Rahner. Het solidariteits- vicariaat, een instelling van het aartsbisdom Santiago, zet zich in voor de bescherming van de rech ten van de mens in Chili. De Raad van Kerken in Zimbabwe- Rhodesië heeft de bevolking van het land gevraagd het hoofd te bieden aan de nog steeds in Zimbabwe bestaande misstanden. Honderdduizenden kin deren krijgen geen onderwijs en te weinig voedsel en kleding. Vele ge zinnen vluchten naar de stad, waar zij een armzalig bestaan leiden. Het ont breekt hun aan eten, onderdak en medische verzorging. De raad van kerken heeft alle politieke leiders met klem verzocht te gaan praten om vast te stellen hoe de vrede in het land kan worden hersteld. „Verzoening is het allerbelangrijkste", aldus de raad. Vijf slachtoffers van gewelddadige ontvoeringen op Sardinië, die onaf hankelijk van elkaar een bede vaart maakten naar Lourdes uit er kentelijkheid voor hun vrijlating hebben elkaar daar toevalligerwij ze ontmoet. Een van hen was de elf jarige Mauro Carassale, die zich in plaats van zijn broer als gijzelaar had aangeboden en van 23 april tot 3 juli vorig jaar door zijn ontvoer ders werd vastgehouden. Een ande re was de Italiaanse Pasqualba Ro sas, die naar Lourdes was geko men, omdat zij, naar zij verklaarde „Ik, in die momenten van wan hoop, mijn geloof weer heb terugge vonden. waarbij mijn gedachten waren bij de madonna van Lour des". In een commentaar op het artikel over de Ierse bedevaartsplaats Knock, vorige week in deze rubriek, tekent dr. Ant. van Uden pr. uit Sint-Mi chielsgestel onder meer aan, dat de Maria-verschijning daar in 1879 door heel verschillende mensen is gezien, veel meer dan vijftien, zoals in het ar tikel vermeld, onafhankelijk van el kaar, gedurende zeer lange tijd. Voor het onderzoek heeft de kerk vooral vijftien getuigen ondervraagd, onaf hankelijk van elkaar, welke getuige nissen frappant met elkaar overeen kwamen. Naderhand zijn er op dezelf de plaats verscheidene door de kerk erkende wonderen gebeurd. Vandaar dan ook, dat de kerk zonder daar mee uiteraard een dogmatische beslis sing te nemen deze verschijningen, alsmeBe de bedevaarten naar Knock, heeft erkend. (Zoals gemeld zal paus Johannes Paulus II deze plaats aan doen tijdens zijn bezoek aan de Ierse republiek eind september). Paus Johannes Paulus II zal de nieuwe secretaris-generaal van de b;sschoppensynode, de Slowaakse 'olijke Jozef Tomko, op 15 sep- tt 2r in de Sixtijnse kapel tot bi.1*" top wijden. Tomko is de op volger van de Poolse bisschop La- dislaw Rubin, die de paus op 30 juni in het kardinaalscollege heeft opgenomen. De paus heeft 15 sep tember als datum voor de bis schopswijding gekozen, omdat het de feestdag is van „Maria, moeder van smarten", de beschermheilige van Slowakije. Het enige rooms-katholieke seminarie in de Sovjet-Unie, namelijk dat in het Litouwense Kaunas, telt op het ogen blik 62 leerlingen, zo meldt het Oost- berlijnse „St.-Hedwigsblatt". Dit jaar zijn zes diakens tot priester gewijd. Voor het komende semester worden twintig nieuwe studenten verwacht.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7