WATERWEGEN Eendenjagers zijn geen moordenaars' Leidschendam moet bestemmingsplan „Landelijk gebied" ingrijpend wijzigen Het Russisch ei met toast erbij 'AD/REGIO dVan asselt san het (aag eiland: Eerst duidelijkheid over bouwlokatie" BOUWLOKATIE STRUIKELBLOK DE SNELLE HAP jbchjiLangs Waterwegen' is niet vanaan de eenden jacht overUntkomen. Het jv«ndenjachtseizoen dat het Ivan 24 juli tot 31 januari 'Hf'loopt, ontlokt aan de bed^voorbijgangers die de vjjager in actie zien kreten „Daar gaat die ^moordenaar" of „Kijk die stt^ploert". Om deze kreten op hun waarheid te enSUoetsen is de vaarredactie op bezoek gegaan bij 'de' jjager van het Kaageiland, Jan van Asselt. De twee jgeweren bij het dressoir in de woonkamer vallen direct op. Het zijn een 16 kaliber dubbelloops met rijkelijk gegraveerde ilaten („dat heb je met die ipaanse dingen" vertelt Jan) en een buks die doet denken aan de geweren waar je op de kermis een t fraaie dame (op foto) inee schiet. Als opwarmertje voor de 'redactie peutert Jan een 'zes' kogel open om het principe het bekende schot hagel uit te leggen. Jan prikkend met een schaar in de kogel: „Hier heb je nu de hagel (ongeveer honderdvijftig ijzeren balletjes rollen over de salontafel). Je moet bij zo'n kogel rekening houden dat de spreiding ongeveer 50 centimeter is; in het midden het propschot met aan weerskanten de zij-hagel. Als je geluk hebt raak je een eend op veertig meter maar met erg veel geluk op vijftig". Vervolgens pulkt Jan er twee opeengeperste kurken uit met daarachter het kruit. Het slaghoedje laat hij wijselijk zitten. Jan is een goedmoedige man van 59 jaar die sinds de Tweede Wereldoorlog bezitter van een jacht-acte. Het gebied waar Jan in mag jagen meet 194 hectare, onder meer het zuid oostelijk deel van het Zweiland en op het water 1510 meter uit de buurt van de eendenkooi in de Kooipolder. Jan is blij dat hij in de krant eens duidelijk kan maken dat de eendenschieterij er niet voor niets is en dat hij ten onrechte wordt uitgemaakt voor „moordenaar". Jan gaat op het puntje van de bank zitten om zijn verhaal te doen. „Ik ging jaren geleden met een andere jager, naar het Vennemeer in de boot. Dat bootje had een luchtgekoelde motor en maakte een hels kabaal. Wij schieten, maar plotseling verscheen er een vrouw op de wal die begon te schreeuwen. Nou konden wij het mensje niet verstaan en ik zei tegen mijn collega, daar is vast de koffie klaar, dus wij erop af. Dichter bij de wal bleek dat de vrouw niet in de stemming was voor koffie, want ze gilde "moordenaars, moordenaars...." en dat is natuurlijk niet niks. Wij de wal op om de jacht op eenden te verklaren". Jan schuift nog wat naar voren. „Ik schiet alleen woerden, mannetjeseenden, en die dieren maken het de vrouwtjeseenden in het voorjaar erg moeilijk. Als er teveel woerden in het voorjaar rondwaggelen dan verstoren ze het nest met het gevolg dat de moedereend het nest verlaat en de eieren door de vele woerden worden stukgetrapt. Dus het schie'en van woerden is een goede zaak voor de eendenstand. Denk maar aan een kippenhok waar twintig hanen om één kip heen draaien; dat is ook geen gezonde zaak. Uit een koppel eenden probeer ik dus de woerden te schieten en dat hierbij ook weieens een eend een hageltje in de kop krijgt is een logische zaak maar ik lieg niet als 95 procent van de door mij geschoten eenden woerden zijn". Jan zakt terug in de bank en vertelt dat hij best begrijpt dat de mensen op deze manier reageren. „Het is ook een rot gezicht als zo'n beestje in het water ligt te krioelen door een half geraakt schot. Je hebt het vangschot, daar haal je de eend mee uit de lucht en dan eventueel het afmaakschot. Ik schiet alleen op vliegende eenden. Niet dat vreselijke gedoe dat men op een meter afstand een zwemmend eendje te grazen neemt. Nee, een beetje jager schiet niet op een eend in de 'zit'. Ze moeten in de vlucht zijn, of het moet een afmaakschot zijn". Jan van Asselt heeft trouwens deze zomer nog niet gejaagd. Hij vertelt dat hij pas in oktober gaat schieten omdat hij wel begrijpt dat nog veel mensen onwetend zijn en hij wil de toeristen niet provoceren. De eendenjager wil wel kwijt hoe hij te werk gaat. „Eerst met de boot het water op en dan zetten wij (Jan gaat meestal met zijn broer Rob op jacht) een rietmat om het bootje. Zo kunnen de eenden je niet zien. Dan zetten we van die fopeenden in het water (meteen gaat hij op zoek en plaatst het plastic ding naast de gedemonteerde kogel op de salontafel) en laten daartussen 'kwakertjes' zwemmen. Kwakertjes zijn 'makke' eenden die de wildeenden moeten lokken. In de boot hebben we dan een woerd in een korf die de makeenden aan het kwaken houdt. Dan komt een koppel wildeenden aangezwommen en wij springen dan achter de rietmat vandaan. Die beesten schrikken en gaan er in vlucht vandoor. Opdat moment leg ik de al van te voren uitgekozen woerd neer. De laatste jaren schiet ik ongeveer zes eenden per jachtdag. Je kan wel veertig of vijftig eenden afschieten per dag maar ik ben geen poelierjager". „Elke jager heeft een eigen gebied. Je krijgt zes jaar de tijd om het 'op te bouwen'. Dat is in verband met de pacht van de boeren. Een jachtvergunning voor op het. land krijg je als je tenminste 40 hectare aaneengesloten land als jachtgebied hebt gepacht; voor het water geldt als voorwaarde 1 hectare,"aldus Van Asselt. „Waarom ik jaag? Voor de sport. En natuurlijk is een eend, goed klaargemaakt, best lekker. Daar is trouwens nog een aardig verhaal over. Een boer vroeg aan mij 'joh, schiet 'ns een lekkere eend voor mij. Dat kan en ik gaf hem een eend. Een paar dagen later vroeg ik hem of de eend nog had gesmaakt. De boer trok een vies gezicht en zei dat het beest droog was. Ik vroeg hoe zijn vrouw dat beest had klaargemaakt. Vertelde de boer mij dat zijn vrouw de eend had klaar gemaakt op de manier waarop men aardappels kookt. Gewoon de eend in een pan met kokend water gesmeten..." Jan van Asselt, de kleurrijke jager van het Kaageiland met wat'makeenden'die uit z'n hand eten. VEEHOUDER VAN DONGEN: LEIDS CHEN DA 7)7 „Ik verwacht dat de gemeenteraad op bepaalde punten van het besluit van Gedeputeerde Staten in beroep zal gaan bij de Kroon. Een akkoord gaan met de besluiten van GS zou immers ook een stilzwijgende goedkeuring van de ta< bouwlokatie betekenen en zo ver zijn we ini nog niet". Aldus wethouder H. L. van Dongen van openbare werken van Leid- schendam, in een eerste reactie op de be slissing van Gedeputeerde Staten op het bestemmingsplan „Landelijk Gebied". m In Leidschendam (en zeker ook in Nootdorp!) wordt met spanning gewacht op de uitslag van de studie die door een aantal ambtenaren over de bouwlokatie Leidschendam-Nootdorp wordt gemaakt. De datum van 15 juli voor een eerder toegezegd tussenrapport is zonder enig teken voorbijgegaan en men verwacht nu dat het zeker eind september zal worden voor het resultaat van de studie in de open baarheid komt. „Er moet eerst duidelijkheid bestaan over de bouwlokatie. We hopen dat die er in ieder geval is voor de begrotingsdis cussies. Als de studie aanwijst dat een goed leefmilieu mogelijk is zal het bestemmings plan op veel punten in de geest van gedepu teerde staten moeten worden gewijzigd. Stel echter dat de bouwlokatie niet doorgaat dan zitten we met een bestemmingsplan met bijna overal agrarische bestemmingen. De provin cie is verder gegaan met beperkingen voor bedrijven dan de gemeenteraad. Die heeft, bijvoorbeeld aan de Middenweg, wijziging sbevoegdheden voor vestiging van Leid- schendamse bedrijven opgenomen die door GS zijn afgewezen." De wethouder blijkt bovendien bijzonder te leurgesteld te zijn over de afwijzing van kas senbouw in de omgeving van de Noorthey- laan. „We hadden dit gebied bestemd voor een aantal jonge tuinders uit het gebied tus sen de Veursestraatweg en de Veurse Achter weg, de wijk 't Lien. De gemeenteraad wil daar een tamelijk groot aantal woningen bou wen waarvoor echter een twintigtal tuinders het veld moet ruimen. De eerste grondaanko pen zijn-door ons al gedaan. Uit het overleg met de land-en-tuinbouwbond en enkele ei genaren is echter gebleken dat deze mensen, geboren en getogen Leidschendammers, liefst - in de gemeente blijven. Behalve aan de Noor- theylaan en een kleine mogelijkheid in het tuinbouwgebied aan de Huyssitterweg kan Leidschendam evenwel geen vervangende grond aanbieden. Die is wel aanwezig in de omgeving van Bleiswijk en bijvoorbeeld in Drente maar behalve dat de tuinders daar voor hun geboortegrond moeten verlaten is ook de samenstelling van de grond heel an ders. Dat wordt als een groot probleem ge zien. Aan de Noortheylaan ligt grond van de zelfde samenstelling als in 't Lien. Weliswaar onvoldoende om alle tuinders te helpen maar het had een bijdrage tot een oplossing kun nen zijn. Het overleg met de LTB en de tuin ders zal uiteraard worden voortgezet maar door het besluit van GS voortaan op een an dere basis. De voorgenomen bouw van wo ningen mag en hoeft hierdoor geen vertra ging te ondervinden." De besluiten van de provincie over het be stemmingsplan zullen zoals gebruikelijk der tig dagen ter visie komen te liggen. Belang hebbenden (gemeenteraad) en particulieren) kunnen daarna eventueel bij de Kroon in be roep gaan. Op het Leidschendamse raadhuis wordt het betreurd dat alles (bestemmings plan, advies en beslissing over de bouwloka tie) niet wat meer synchroon loopt. Beroep aantekenen tegen de besluiten van de provin cie is namelijk aan de ene kant bijna onver mijdelijk terwijl bij een doorzetten van de bouwlokatie alles weer op losse schroeven komt te staan. Wethouder Van Dongen: „Voor alles moet er duidelijkheid komen over de bouwlokatie". LEIDSCHENDAM Gedepu teerde Staten van Zuid-Hol land hebben goedkeuring ont houden aan alle onderdelen van het Leidschendamse be stemmingsplan „Landelijk Gebied" die in strijd zijn. met de door de provincie in het streekplan opgenomen bouw lokatie Leidschendam-Noot dorp. Het bestemmingsplan dat vorig jaar juni door de ge meenteraad is vastgesteld had 22 bezwaarschriften tot gevolg waarvan in een vorige maand in het provinciehuis aan de Haagse Koningskade gehou den hoorzitting 16 zijn behan deld. Vier waren voortijdig in getrokken, twee werden niet ontvankelijk verklaard. In het op uiterste mogelijke ter mijn. dagtekening 31 juli, ver zonden besluit zegt de provin cie dat het gebied tussen de Landscheidingsweg en rijks weg 12 is aangewezen „als ont- wikkelingszóne voor stads- en dorpsgebied (bouwlokatie Leidschendam-Nootdorp) met daarin twee voorkeursloka- ties voor bedrijfsterreinen". Door deze aanwijzing is ook de projectie van rijksweg 14/16 in oostelijke richting verschoven. Bovendien, aldus GS, ontvalt door de bouwloka tie aan de bestemming „woon wagencentrum" de zin, even als aan de in het plan voorko mende wijzigingsbevoegdheid ten gunste van de aanleg van volkstuinen. Wat in Leidschendam, vooral in tuinderskringen, hard zal aankomen is de afwijzing bij de Noortheylaan van de moge lijkheid tot kassenbouw. Gede puteerde Staten zeggen dat volgens het streekplan, in ver band met het landschappelij ke, recreatieve karakter van het gebied tussen Leidschen dam en Voorschoten, daar geen uitbreiding van de glas tuinbouw mag plaatsvinden. Het gebied is weliswaar aange wezen als ontwikkelingszóne voor stads- en dorpsgebied maar de provincie denkt hier bij aan stedelijke recreatieve functies als sportvoorzienin- gen, volkstuinen en dergelijke. Verder onthoudt de provincie toestemming aan het besluit om, via een wijzigingsbe voegdheid, aan de Jan Koe- nenweg een bedrijfsterrein in te richten. Het oprichten van bedrijven zou grote afbreuk doen aan de openheid van de Zwet- en Grote Blankaardpol- der waarin het terrein is gele gen en aan de beleving van het landschap in de aanliggen de Geer- en Kleine Blank- aardpolder. Ook uit verkeers technisch oogpunt zou een be drijfsvestiging daar minder ge wenst zijn. De provincie heeft ook bedenkingen tegen de si tuering van het parkeerterrein ,voor vrachtwagens aan de Jan Koenenweg. Hiervoor zou aansluiting bij de bebouwde kom moeten worden gezocht. Deze laatste standpunten wa ren in Leidschendam echter al bekend zodat men later het oog heeft laten vallen op een terrein aan de Meerlaan. Waardevol Gedeputeerde Staten zijn het wel eens met de weigering van het Leidschendamse gemeen tebestuur om de omvang van de gebieden voor agrarische doeleinden te vergroten ten koste van die met landschap pelijke waarde. Instemming wordt ook betuigd aan het ont houden van de mogelijkheid voor een beperkte oppervlakte glas bij de twee boomkweke rijen in het plangebied. Dit vanwege de natuurweten schappelijk en landschappelijk waardevolle Groote Westeind- sche Polder waarin de een, en de directe nabijheid van het cultureel-historisch waardevol gebied met molens waarin de andere firma is gevestigd. Leidschendam zal verder het in het provinciaal fietspaden plan 1977 opgenomen fietspad tussen de Kniplaan en de Zoe- termeerse Meerpolder in het bestemmingsplan moeten op nemen. De consulent voor de openluchtrecreatie had het ge meentebestuur op het ontbre ken hiervan al opmerkzaam gemaakt maar in Leidschen dam was men van mening dat veel van de plannen voor dag recreatie nog in een discussie fase verkeren en dat daarom een regeling niet wenselijk werd geacht. De provincie eist opname van het tracé omdat hiervoor maar een smalle strook grond nodig is waar voor de agrarische belangen maar weinig behoeven te wor den geschaad. De grondstrook zal overigens door onteigening moeten worden verworven. Bij de herziening van het plan zal ook rekening moeten wor den gehouden met de bouw van een voetgangerstunnel (met aansluitend voetpad) zoals opgenomen in hgt recre atieplan 's-Gravenwoude en met een fietstunnel bij de randbebouwing van Den Haag. Beide onder de spoor baan Den Haag-Leiden. Vlietland Gedeputeerde Staten hebben eveneens goedkeuring onthou den aan de agrarische bestem ming die Leidschendam heeft gegeven aan het gebied van de gecombineerde Starrevaart- en Damhouderpolder, tussen de Vliet en rijksweg 4, dat door de provincie voor dagrecreatie is bestemd. Van de zijde van de gemeente ook hier het ar gument van de discussiefase waarin de plannen nog steeds verkeren terwijl bovendien wordt gewezen op de zware druk van de recreatiebelangen op het landelijk gebied. De provincie eist opname van een wijzigingsbevoegdheid omdat in de polder volgens het streekplan een boscomplex wordt aangelegd en door de provincie, in het kader van het „bufferzönebeleid" al ei gendommen zijn verworven. Weliswaar is nog niet exact aan te geven hoe het gebied zal worden ingericht, aldus GS, maar vast staat dat de pol der binnen tien jaar ten dele voor recreatief gebruik is in gericht. LEIDSE COURANT A/OENSDAG 8 AUGUSTUS 1979 PAGINA 5 Een zomervakantie lang beweegt een deel van de re dactie van de Leldse Courant zich langs de watenwe gen in het Hollands Midden. Vrijwel dagelijks doet de bemanning van de Onedin kruiser verslag van haar be levenissen in het vakantievierende plassengebied. De boot is evenals vorig jaar ter beschikking gesteld door het Zoeterwoudse Bodtcentrum. De varende redactiele den zijn te bereiken vis de L.C.-redactie, tel. 071- 122244, maar uiteraard is eenieder welkom aan boord van het schip. Heeft u een aardige bijdrage voor deze zomerse rubriek, bel dan even of stap aan boord als u de kruiser ziet passeren. De koffie staat klaar rustpuntjes vormt 't Kompas van Onno Hornkamp op het Kaageiland. De sfeer alhier met een wijde blik over het Kaagwater zou zelfs rauwe aardappelen goed doen smaken, maar deze vorige eeuwse tractatie stond niet op de kaart aangegeven. Wel biedt de Kompaskaart een ruime mogelijkheid tot zwelgen binnen het gestelde maximumbedrag van vijf rijksdaalders (incl. btw en bedieningsgeld). Voor de zoetekauwen zijn daar bijvoorbeeld de vele variaties pannenkoeken, die alle ver beneden de tien gulden blijven. Ook een ■litanfymïurr'jami hui r 14uv.s^ is.'myfftftsniiiuauftb-w Onder de obligate noemer „De Snelle Hap" zal de redaktie van Langs Waterwegen de resterende vaardagen een kritisch oog laten vallen op snel geserveerde en dienovereenkomstig snel verorberde vakantie-mini maaltijden. Als norm zal de ligging van de eetgelegenheid aan de waterkant (of in ieder geval makkelijk bereikbaar vanaf het water) én een maximumprijs van 12,50 gulden worden gehanteerd. Eerste in een stellig lange rij van gastronomische ruime keuze soepen, die zich gelukkig op geen enkele wijze in verband lieten brengen met de populaire blikversies, doorgaans verkocht onder de naam maaltijdsoep, waarschijnlijk omdat men er doorgaans de buik snel van vol heeft. Neen, in 't Kompas slechts soep van eigen makelij, stelde collega Huib Hikke na het nuttigen van de dagsoep (tomaten) zeer tevreden vast. Een1 bescheiden maaltijd voor de bescheiden somma van drie gulden. Slechts het ontbreken van een stukje toast met boter was voor collega Hikke, wiens praktische kennis van smakelijk tafelen de niet te bespotten know how van Wina Born stellig evenaart, aanleiding voor hot piepkleine minnetje achter de negen die hij kwistig voor de dagsoep gaf. Aanmerkelijk minder bescheiden was de keuze van bemanningslid Ed Jansen die zijn oog onvervaard liet vallen op een Russisch Ei voor de prijs van 11,50 gulden. Maar waar voor je geld. Een smaakvolle salade traditiegetrouw aan het oog onttrokken door de nijdige eieren en ruim omzoomd door gefileerde paling, rode zalm, Hollandse garnalen en een reuze sardine, scoorde simpelweg een acht. Een aanbevelertje, zeker gezien de twee bijgeleverde goudbruin geroosterde boterhammen met boter, die collega Hikke bij de soep zo node miste.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5