Plaatselijke middenstand de helpende hand reiken Katwijk wil Joegoslavische jeugd noodschool schenker Werkgroep Milieubeheer Leiden ongelukkig met omleiding HoogmadvA Lissese jeugd sloeg tenten op Brand in Lissese vuilniswagen Automatische verkeerslichten bij Den Deyl zijn verouderd Werkloosheid in Alphen gestegen REGIO LEIDSE COURANT KATWIJK Het actiecomité „Katwijk helpt Ul- cinj" onder voorzitterschap van wethouder drs. J. Bergman gaat in overleg met het Katwijkse ge meentebestuur de mogelijkheden en kosten bestu deren van het schenken van een geprefabriceerde school aan de onlangs zwaar verwoeste Joegoslavi sche kustplaats Ulcinj. Dit besluit is maandagavond genomen tijdens een eerste bijeenkomst van het actiecomité in het ge meentehuis. In het comité hebben op uitnodiging van het gemeentebestuur zitting genomen: mevr. A. de Wit-Polderman (jeugdsociëteit 't Trefpunt, wijkvereniging Koestal-Overduin) en de herenb S.C.G. Alkemade (contactgroep 't Heen), J.C.L. Be- uckens (Christelijk jeugd- en jongerenwerk), J.D. van Delft (besturenbond CNV), A. van Duijn (Ra bobank Katwijk aan Zee), D. van Duijn (raadslid, mede namens FNV), D.H. Dijkman (Pieter Groen College), G.J. Minne (middenstander, raadslid), L.E. Ouwehand (ondernemer), K. Verplancke (VVV) en ds. T. Vrolijk (predikant). Het comité is nog niet volledig. Penningmeester van het actico- mité is de heer J.D. van Delft. Ambassade Het gemeentebestuur van Katwijk zal door tussen komst van de in ons land gevestigde Joegoslavi sche ambassade proberen contact te leggen met het stadsbestuur van Ulcinj. In dit directie contact zal bekeken worden in hoeverre het aanbod van de zijde van Katwijk, om de jeugd weer aan één of meer schoollokalen te helpen, te realiseren is. Het plan om het onderwijs voor de jeugd op deze wijze weer op gang te brengen past in „Het jaar van het kind" (1979), dat door de Verenigde Naties is uitgeroepen. Zoals bekend heeft het gemeentebe stuur medio juni scholen en verenigingen in Kat wijk opgeroepen een actie voor het kind te ont plooien. Er zijn reeds enkele projecten ontwikkeld. Andere zullen nog in de komende maanden in gang worden gezet. Het gemeentebestuur heeft ge meend in het bijzonder Ulcinj te helpen. Verwacht wordt dat velen hierop zullen inhaken. De leden van het actiecomité hebben met elkaar afgesproken dat men in de komende twee wekei een aantal ideeën zal uitwerken om de actie „Kal wijk helpt Ulcinj" te doen slagen. Gedacht word aan het organiseren van een huis-aan-huis collecte een bingo-avond, aan uitvoeringen, voetbalwedj strijden, een loterij, acties van scholen en kerken] Eind augustus komt men opnieuw bijeen om de ac tieplannen te ontvouwen. Er resten dan nog viel maanden om de plannen uit te voeren. KIESVERENIGING GEMEENTEBELANGEN RIJNSATERWOUDE: RIJNSATERWOUDE De Kiesvereniging Gemeentebe langen vindt dat gemeente, provincie en rijk op korte termijn stappen moeten ne men teneinde een volledig uitsterven van de Rijnsater- woudse middenstand te voorkomen. De kiesvereni ging stelt dit in een rapport over de leefbaarheid in Rijn- saterwoude, dat gisteren in de openbaarheid werd ge bracht. De ledenvergadering van de Kiesvereniging Gemeentebe langen besloot vorig jaar no vember tot de vervaardiging van dit rapport. Reden hier voor was de angst dat de volle dige middenstand het loodje zou leggen. De afgelopen tien jaar verdwenen al 6 van de schamele tien winkels de Rijn- saterwoude eens rijk was. Over zijn nu nog een levens- middelenbedrijf annex drogis terij en postagentschap, een smederij annex gereedschap en doe-het-zelf-artikelenwin- kel, een verf- en behangwin- kel annex garage en tenslotte een mobiele zuivelhandel, overigens zonder winkelac commodatie. Noodzakelijk Volgens het rapport van de Kiesvereniging is ook de op bouw van het dorp uiterst on gelukkig. De lintbebouwing van het oude dorp, doorgaans toch al als minder prettig dan een dorpskern ervaren, en de „aangeplakte" nieuwbouw in De Kuil, hebben door een moeilijk overbrugbare schei ding een geisoleerd karakter Een van de nog slechts vier overgebleven winkels in Rijnsaterwoude gekregen. Een wandelpad vanuit De Kuil via het scho lencomplex naar het eigenlijke dorp en een wandelpad langs de Braassem zouden volgens de Kiesvereniging Gemeente belangen dit isolement goed deels kunnen opheffen. De noodlijdende plaatselijke middenstand is volgens de Kiesvereniging niet in staat op te boksen tegen de concurren tie van de winkelcentra in bij voorbeeld Alphen aan den Rijn. Derhalve meent zij dat de gemeente een situatie zal moeten creëren, waardoor het de Rijnsaterwoudse onderne mers financieel lichter zal worden gemaakt. Hierbij denkt de Kiesvereniging met name aan subsidiëring en het voor lage bedragen in erfpacht geven van grond voor mid denstandsdoeleinden. Ook is de Kiesvereniging van mening dat de gemeente alle bestellin gen in eerste instantie bij de eigen middenstand dient te plaatsen. Ras als zij niet kan leveren mag elders worden ge kocht. Datzelfde, zo vindt de Kiesvereniging Gemeentebe langen, zou ook moeten gelden voor nieuwbouw en onder houd van gemeentebezit. De kleinschalige bedrijven in de gemeente staan garant voor de nodige werkgelegenheid en die dient zoveel mogelijk in stand te worden gehouden. Voorzieningen Ook ten aanzien van de overi ge voorzieningen vindt dew Kiesvereniging de outillage in de gemeente nogal povertjes. Het gebrek aan een eigen tand- en huisarts, kruisge- bouw, café en dorpshuis acht zijn ernstig. Als oplossing hier voor denkt zij aan het geven van een multifunctionele be stemming aan het binnenkort vrij te gkomen gebouw van de gemeentelijke technische dienst. Dit zou tevens kunnen worden gebruikt als jeugdhuis, aldus de Kiesvereniging Ge meentebelangen. Voor de overige jeugd moeten volgens Gemeentebelangen ook voorzieningen worden ge troffen. Met name de veilig heid in de dorpskern laat te wensen over. Met de inrich ting van nog te bestemmen terrreintjes dient hiermede re kening te worden gehouden. Ook moet voor de schoolgaan de jeugd een veiliger fietsroute worden gecreeerd, met name de weg tussen Rijnsaterwoude en Alphen aan den Rijn. De Kiesvereniging ziet wel moge lijkheden om samen met de gemeente Leimuiden een vei lig fietspad aan te leggen. in Lisse LISSE Het echtpaar J. Beugelsdijk-Duivenvoorden viert woensdag 22 augustus het 50-jarig huwelijksfeest met een receptie van 17.00 tot 19.30 uur in cafè-restau- rant De Beurs aan de Lisse- se Haven. Het energieke echtpaar heeft in Lisse een bijzonder indruk wekkende staat van dienst. De 79-jarige Jan Beugelsdijk is aanvankelijk begonnen als timmerman, toen in het bak kersvak gedoken en later weer teruggekeerd als scheepstimmerman. Het gou den bruidspaar heeft op late re leeftijd in Lisse een echte bioscoop geëxploiteerd. Me vrouw Beugelsdijk heeft ook nog een zaadwinkeltje gehad waar menig amateur-tuinman zijn materialen kocht. Bio scoop en zaadhandel zijn in middels verdwenen. Zoniet het echtpaar Beugelsi Duivenvoorden, dat volop] niet van vrije tijd en hobl I I i LEIDEN/HOOGMADE De Werkgroep Milieubeheer Leiden (WML) heeft ernstige bezwaren tegen de aanleg van de omleiding- sweg rond Hoogmade. De werkgroep is van mening dat bij de uitwerking van de plan- I nen te weinig rekening is gehouden met de i belangen van de plaatselijke agrariërs. Bo vendien meent zij dat de geplande breedte van de weg, 40 meter van slootkant tot slootkant, het natuurschoon ernstig ver stoord. Zij vraagt zich dan ook af of de weg, gezien de slechts twee rijbanen die hierop zullen worden aangebracht, niet smaller De Werkgroep Milieubeheer Leiden springt ook op de bres voor de watersporters. Plannen om de omleidingsroute te voorzien van een vas te brug over de Does maken het voor veel boot- bezitters in de toekomst onmogelijk de Wijde Aa nog te bereiken. Derhalve pleit de werk- groep voor een beweegbare brug. Ook de problemen die bij de aanleg van plande omleidingsroute zullen ontstaan lokale agrariërs liggen de leden van de groep nogal zwaar op de maag. Bij de makerij is in het geheel geen den met met het landbouwverkeer. van het ongemak dat zal ontstaan vreest werkgroep voor een hoogst verkeersonve situatie. Overigens heeft de Werkgroep Leiden in een schrijven aan het college va -en w. haar verontrusting uitgesproken ovei voorgenomen behandelingsprocedure voor betreft de aan te brengen wijziging in het stemmingsplan Buitengebied. Volgens de maties van de Werkgroep zou het in de ling liggen de geplande wijziging niet ter te leggen. De Werkgroep wijst del het schrijven op het feit dat zulks plicht is. Reden hiervoor is dat de nodige bezwaren tegen de nen zoals die er nu liggen zal willen Alphen wil kruisingen beveiligen ALPHEN AAN DEN RIJN Nog dit jaar zullen er ver keerslichten worden aange bracht op het kruispunt Presi dent Kennedylaan-Trouba- dourweg. Daarmee wordt te gemoet gekomen aan de wens van vele buurtbewoners en leerkrachten die enige tijd ge leden krachtig bij het gemeen tebestuur hadden aangedron gen op het plaatsen van ver keerslichten. Het krediet daarvoor, groot ongeveer 350.000 wordt van avond besproken in de com missievergadering van de O- penbare Werken. Een ander kruispunt in Alphen, Burge meester Bruins Slotsingel-Pre- sident Kennedylaan, zal nóg eerder van verkeerslichten worden voorzien. Voor dit kruispunt zijn de reconstruc tiewerkzaamheden in volle gang. Volgens wethouder Haanstra zijn er van de kant van Gedeputeerde Staten geen bezwaren te verwachten-. Haanstra is verder van me ning dat de kruising Zonne weg-Burgemeester Bruins Slotsingel vooralsnog niet in aanmerking komt voor. ver keerslichten. Ter Aar wil be zuinigen op straatverlichting De Lissese jeugd kon er gistermiddag stevig tegenaan. Het comité Vakantie vreugd had namelijk voor gisteren een tentenkamp op het programma staan, en onder de zomerse hemel wilde dat alle maal best lukken. Binnen afzienbare tijd oogden de bijvelden van sportpark Lisse als een ware camping en kon de rest van de tijd worden gevuld met talloze spelletjes. Met de tentenpret is het feest voor de Lissese jeugd overigens nog niet voorbij. Voor vandaag sta l straattekenwedstrijden op het programm terwijl voor 14 augustus een uitgaansd; J en 16 augustus nog een speelmiddag zi gepland. LISSERBROEK Alert lies van een vuilniswagen, handelen door de mannen van de reinigingsdienst Door nog onbekende oor- heeft de gemeente Lisse gis- zaak was brand ontstaan in teren behoed voor het ver- de laadruimte van de wagen. De mannen van de reini gingsdienst losten, gewaar schuwd door een enorme rookontwikkeling, de smeu lende lading in de Azollas- traat in Lisserbroek. De in middels gealarmeerde brandweer had verder wei nig moeite met het blussen. Gouden trouw DORP VERWOEST DOOR AARDBEVING WASSENAAR De automobilist die dagelijks gebruik maakt van de Rijksstraatweg heeft tij dens de wachttijden voor de stoplichten bij Den Deyl in Wassenaar kunnen waarnemen, dat de verkeerslichten herhaaldelijk door een agent vanuit het glazen hok (hier midden op de foto) worden geregeld. De verouderde verkeerslich teninstallatie blijkt dringend aan vernieuwing toe, aldus een woordvoerder van de Wassenaar- se politie. In de afgelopen tijd is de tien jaar oude installatie veelvuldig uitgevallen met alle bekende gevolgen vandien: verwarring, opstop pingen en vertragingen. De woordvoerder deel de verder mee, dat het niet waarschijnlijk is dat er op korte termijn een nieuwe schakelauto maat zal worden geïnstalleerd. De aanleg van een vrije baan voor de bussen uit de richting Voorschoten op dit gedeelte van de Rijksstraat weg zit in de pen, doch bezwaren van gemeen tewege werken vertragend. Nauw verbonden met de aanleg van deze vrije busbaan is de in stallatie van een nieuwe schakelkast voor de verkeerslichten. In afwachting hiervan heeft Siemens opdracht gekregen er alles aan te doen de levensduur van de verouderde automaat nog zoveel mogelijk te rekken. Gedurende repara ties van de automaat levert het glazen hok weer het oude vertrouwde beeld op: een ver keersagent die de lichten via de handbediening Wachtende auto's voor de stoplichten bij Den Deyl. ALPHEN AAN DEN RIJN De werkloosheid in het ge west Alphen aan den Rijn is in de maand juli zowel onder mannen als vrouwen geste gen. Bij de mannen nam het aantal werklozen toe met 14 en bedraagt thans 469, terwijl er bij de vrouwen 17 bijkwa men en er inmiddels 337 staan geregistreerd. Volgens het Gewestelijk Ar beidsbureau zijn van het aan tal werkloze mannen er 36 jonger dan 19 jaar. De werk loosheid bij deze jongeren nam met 10 toe. Bij de vrouwen daarentegen nam het aantal werkloze jongeren af met 9 en bedraagt nu 84. Het aantal va- katures voor mannen nam af gelopen maand met 24 toe en bedraagt thans 996. Daarvan zijn er 261 bestemd voor jeug digen, een aantal dat nagenoeg gelijk ligt met het cijfer van eind juni. Ook het aantal va- katures voor vrouwen steeg en wel met 9.. Het totaal bedraagt thans 134 waarvan 53 banen bestemd zijn voor jongeren. TER AAR In verband met de wenselijkheid van een doel matig gebruik van energie heeft het college van b. en w. een onderzoek laten doen naar de mogelijkheden van energie besparing op de openbare ver lichting. Om dat doel te berei ken alsmede de verkeersvei ligheid te bevorderen is men na overleg met de ANWB uit gekomen bij sox-verlichting. Door dit systeem te gebruiken kan een besparing bereikt worden van maar liefst dertig procent. Met verbeteren van de verlichting langs de West- kanaalweg met gebruikma king van dit systeem is 51.000.- gemoeid. Al! ko,

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4