„Gemeente moet zoeken naar alternatieven voor huisvesting migranten Film Spetters Paul Verhoeven onder ongewone motor-omstandigheden Ü3! RAADSCOMMISSIE VOLKSHUISVESTING UNANIEM: PAfiTAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1979 Mau Holl y Jgranl (B'Cnc LEIDEN De leden van de raadscommis sie volkshuisvesting vinden dat het mi- ;rantencentrum in Leiderdorp geen ge hikt alternatief is voor de huisvesting de bewoners van de te sluiten brandge vaarlijke pensions voor buitenlandse werk- Bicxnemers. De raadscommissie heeft daarom bijna ununiem besloten dat het Leiderdorp- nson)se mi£rantencentrum aan de Beukenschans (slechts gezien moet worden als tijdelijke apthuisvesting en vergeleken kan worden met •ch wisselwoningen. Zij wil verder dat ge streeft wordt naar alternatieve huisvesting in Leiden, waarbij over twee maanden een inventarisatie zal zijn opgesteld van de hiervoor bestaande mogelijkheden. Hierbij TYwordt gedacht aan eventuele verbeteringen «.«bestaande pensions, aankoop andere pan- 9ject den door de gemeente en beschikbaarstel- ,n 'ling van renovatiewoningen. De raadscom- |"™7missie wil februari 1980 als termijn stellen ocumwaa"n de eerste bewoners zullen zijn ge- JijkMherhuisvest in Leiden en over een jaar alle "«en betrokkenen. Maandag 13 augustus geeft het college van b en w een reactie op het geen in de raadscommissie volkshuisves ting is besproken, zodat de raad zich er 's a- vonds verder over kan buigen. Bewoners van de met sluiting bedreigde pensi ons die op de publieke tribune gewapend met spandoek de discussie volgden, stelden toch ook na de uitspraak van .de raadscommissie bang te blijven dat ze weer met een ..rotsmoes je" naar het migrantencentrum in Leiderdorp worden gelokt. Zij refereerden hierbij aan de vijf jaar geleden gedane toezeggingen van de zelfde aard waar niets van terecht is gekomen. Ook toen werd gezegd dat de huisvesting in Leiderdorp slechts tijdelijk zou zijn maar de meesten van hen zitten er nu nog. De migran ten wilden daarom dat er bij behandeling in de raad ook daadwerkelijke garanties gegeven zouden worden. Dit bleek voor de voorzitter van de commissie wethouder A. Verboom een moeilijk te accep teren zaak. Van slecht gevoerd beleid wilde hij niets horen. De pensionverordening van 1974 is een reactie op de zeer slechte staat van de pensions in de stad. Het was een schande hoe de buitenlandse werknemers waren gehuis vest. Nu hebben de eigenaren van de pensions zich tenminste aan bepaalde regels te houden waardoor de huizen meer leefbaar zijn gewor den. Er zijn echter nog steeds panden die slecht zijn en waar niets aan gedaan wordt. Dat ze tevens brandgevaarlijk zijn, is een re den om tot sluiting over te gaan. Dat de bewo ners niet naar Leiderdorp willen is hetzelfde liedje als enige jaren geleden toen er enkele pensions werden gesloten en de bewoners er van niet naar het pension op de Hooigracht wilden verhuizen. Alleen omdat ze daar meer huur moeten betalen. We zijn allang blij dat we de bewoners van de te sluiten pensions een alternatief kunnen bieden. Er zijn zat gevallen van ontruimingen, bijvoorbeeld van gekraakte woningen, waarbij we voor de krakers geen al ternatieve woonruimte hebben" aldus de licht geëmotioneerde wethouder. Veel bijval kreeg hij echter niet voor zijn be toog. Verschillende leden van de commissie meenden toch dat er tal van zaken bij de be sluitvorming van het plan Beukenschans en de sluiting van de pensions over het hoofd waren gezien. Ook het feit dat de buitenlanders er bij beide gevallen niet over zijn gehoord viel bij alle commissieleden in verkeerde aarde. Zij vonden het niet juist dat er mensen zomaar ge dwongen werden naar een vreemd oord te verhuizen waarheen ze niet wilden en afgeslo ten zouden worden van allerlei voorzieningen. De behandeling van de pensiongasten werd in schril contrast genoemd met die van de bewo ners van renovatiewoningen waarmee tot in den treure over bepaalde plannen wordt ge sproken. Ook het feit dat de werknemers al zo'n tien tot vijftien jaar in Leiden woonden, moest meetellen, vonden de leden van de raadscommissie. Als mogelijke oplossing stelden de meeste le den voor dat de pensions weer zouden worden opgeknapt. De gemeente zou de panden moe ten aankopen en in beheer geven aan de com missie huisvesting migranten. Dit voorstel van mevrouw P.M. Kessen-van Teylingen werd door de meeste commissieleden overgenomen. Ook het beschikbaar stellen van renovatiewo ningen waarvan de bewoners niet meer terug keren werd als huisvestingsmogelijkheid ge noemd. Een gesprek met studentenhuisves tingsinstanties of die van werkende jongeren om tot een ruil te komen van woningen in de stad en van de Beukenschans werd een andere mogelijkheid geoppderd. Dit zal wel in overleg met Leiderdorp moeten gebeuren omdat dan een wijziging van- de bestemming Beuken schans noodzakelijk is. Het PvdA-lid mevrouw M. Koning stelde voor om het pension op de Hooigracht te verkopen en van het geld diver se kleine woningen in de stad aan te kopen voor huisvesting van de buitenlanders. Dit om dat ook het pension op de Hooigracht 'niet graag door de buitenlanders wordt bewoond. Er wordt vaak gevochten en er is een groot verloop van bewoners. Afscheid Aan het einde van de vergadering sprak wet houder Verboom het PSP-raadslid mevrouw H. Passchier toe, die het Leidse politieke leven voorlopig vaarwel zegt. Hij dankte haar voor haar positieve bijdragen in de commissieverga deringen. De heer Verboom sprak er zijn spijt over uit dat mevrouw Passchier de Leidse po litiek de rug toekeert. fliegeren /oor leerburg- _eugd het vakantieactiviteiten- ogramma van clubhuis ein Matilo was gisteren uit- ebreid plaats ingeruimd het vlieggebeuren. Ochtends werden de vlie- ijlers eigenhandig gemaakt ie foto), in de loop van de liddag werden de kleurige reaties de lucht ingestuurd. Iet wisselend succes, maar aarom niet minder aardig.. Leidenaar in Noordwijk verongelukt LEIDEN/NOORDWIJK De 33-jarige Leidenaar J. Pardoel is gistermiddag do delijk verongelukt toen hij op de Noordwijkse Zwarte- weg met zijn fiets onder een autobus terecht kwam. De Leidenaar stak met zijn fiets aan de hand over zonder op het verkeer te letten. De bestuurder van een NZH-bus richting Katwijk kon de man niet meer ontwijken. Het slachtoffer werd onmiddellijk naar het Academisch Zieken huis overgebracht, maar be zweek daar later aan zijn ver wondingen. Werklozenadvies Het Vrijetijdscentrum aan de Breestraat in Leiden or ganiseert reeds enige tijd in samenwerking met het Werklozen Advies Centrum aktiviteiten voor mensen zonder werk. Deze aktiviteiten worden overdag gehou den en ze zijn in principe gratis. Ze zijn bedoeld voor mensen die een WW-, WWV- of RWW- uitkering krij gen. Maar ook mensen met een WAO- of AOW uitke ring en bijvoorbeeld huisvrouwen zijn welkom. Op het programma staat spinnen en weven onder leiding van Elly Stolk elke dinsdag, tekenen en schilderen onder leiding van Constance Willems en fotografie met Bas Verplancke op woensdag. Donderdags etsen met Bert Kienjet. De bezigheden om 14.00 uur en duren tot 16.30 uur. De creatieve bezigheden, die in het Leids Vrije tijdscentrum worden gehouden starten in de tweede week van september. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij het Werklozen Advies Centrum aan de Breestraat 19 tel. 130983. Vakantie Clubhuis In Den Vrolijcke Arke organiseert voorde week van 13 tot en met 17 augustus weer een aantal vakantie- aktiviteiten. Maandag worden er hutten, vlotten en een aanlegsteiger gebouwd, dinsdag wordt er nog even met de huttenbouwerij verder gegaan, 's middags kinderfilms, een kindertheater en poppen maken Woensdag gaan ze een dagje naar de duinen bij Katwijk voor een groot spel, broodjes en pannekoeken bakken en een tocht met een school bioloog voor degenen die dat leuk vinden. Donder dagmorgen wordt er verder gegaan met het hutten bouwen en 's middags is er groot spel op het terrein. Vrijdagmor gen worden de kinderen aan hun eigen steiger afgehaald voor een boottocht over de Kaag of de Braassem. Deze tocht duurt de hele dag. Het grootste deel van het pro gramma vindt plaats op het terrein van de Gedempte Trekvliet bij de Wouterenbrug. Daar wordt een grote tent opgezet voor binnen-aktiviteiten. Deze tent is ook vertrek en aankomstpunt bij uitstapjes. Alle bezigheden beginnen om 10 uur 's morgens en duren tot 4 uur 's middags. Weekkaarten van 15 gulden zijn verkrijgbaar bij het club huis, Pieterskerkchoorsteeg 15. tel. 123271. Riolering Sophiastraat Over enkele weken beginnen de werkzaamheden aan de riolering van een gedeelte van de Sophiastraat en enkele omliggende straten. Eerst zal de riolering wor den vernieuwd in het gedeelte van de Sophiastraat tus sen Waldeck Pyrmontstraat en de Julianastraat en het gedeelte van de Waldeck Pyrmontstraat tussen Sophi astraat en Maresingel. Na de werkzaamheden kregen deze straten een voorlopige herbestrating. Vervolgens komen de Alexanderstraat tussen Sophiastraat en Her ensingel, de Oranjestraat, de Nassaustraat tussen Prin sestraat en Lusthoflaan en de Anna Palownastraat tussen Sophiastraat en Julianastraat aan de beurt Ook hier zal de rioolvernieuwing worden gevolgd door een herindeling van de straat. Het werk zal naar wordt verwacht een half jaar in beslag nemen. Zomerorgelconcert De organist Jan Schmitz en de hoboïst Han Kapaan geven vrijdag 10 augustus een concert in de Marekerk. Dit con cert heeft plaats in het kader van de serie zomerorgelcon cert en van de volksuniversiteit K O De twee musici brengen werken van onder anderen Bach, Hanff, Krebs, Fauré, Franck, Bozza, Wolf en Zwart. Het concert begint om kwart over acht. Limit Niet de aangekondigde Leidse groep 'Touchwood', maar 'The Limit' speelt vanavond in het Leids Vrije tijdscentrum aan de Breestraat (66).Het oorspronke lijk in het kader van het zomerfestival geplande optre den van 'Touchwood' bleek een onmogelijkheid te zijn geworden, aangezien een gedeelte van de groep nog al tijd op vakantie is. Behalve „The Limit" treedt vana vond ook het Leidse folk-gezelschap 'Kees Ou we jan en de Makkers' op. Tevens wordt de film 'Bof' van Clau de Feraldo vertoond. Aanvang van de avond is 21.00 uur, de toegangsprijs varieert van vijf tot drie gulden (CJPers en leden van het Vrijetijdscentrum krijgen een forse korting). MARKELO „Een ruig soort film moet het worden", zegt filmacteur Rutger Hauer over de nieuwe Nederlandse speelfilm „Spetters" van re gisseur Paul Verhoeven. Hoewel de eerste officiële draaidag pas op 7 augustus is gepland werden zondag tij dens de motorcrosswedstrij den voor 'de grand prix in Markelo de eerste opnamen voor „Spetters" gemaakt. Dat moest onder voor een film ploeg ongewone omstandig heden gebeuren. Overdoen was er niet bij, alles moest in een keer goed. Iedereen was dan ook heel erg nerveus. Rutger Hauer speelt in „Spet ters" de rol van de beroemde internationale Nederlandse motorcrosser Gerrit Wit kamp. Jonna Koster is in het verhaal mevrouw Witkamp. Een grote rol heeft Rutger trouwens niet want de be langrijkste rollen zijn voor drie vrienden die gek van crossen zijn. De echte Nederlandse favo riete motorcrosser is namelijk Gerrit Wolsink, de naamsge lijkenis met de Gerrit Wit kamp van de film is niet ge heel toevallig. Wolsink staat ook na de wedstrijden van gisteren nog steeds tweede in de strijd om het wereldkam pioenschap. Eerste is de Brit Graham Noyce die overigens gisteren de eerste manche won en in de tweede tweede werd. Deze Graham Noyce lijkt volgens regisseur Paul Ver hoeven uiterlijk veel op Rut ger Hauer. Omdat Rutger Hauer nu eenmaal geen mo torcrosser is heeft hij een stand-in (plaatsvervanger) voor het crossgedeelte van de film. Die stand-in is Graham Noy ce. Gisteren moest de ploeg van Paul Verhoeven Noyce filmen tijdens de wedstrijd maar hij deed het niet vol gens de verwachtingen want alleen in de eerste manche ging Noyce nadat hij op spec taculaire wijze Gerrit Wol sink in de voorlaatste ronde gepasseerd was als eerste over de streep. Een tweede kans zou de filmploeg niet meer krijgen want tijdens de tweede manche liet Noyce het afweten., Wolsink werd toen eerste. En het merkwaardige deed zich dus voor dat de echte motorcrosserGerrit (Wol sink) met startnummer 1 de nep-Gerrit (Witkamp) start- nummer 17 en gespeeld door Graham Noyce als stand-in voor Rutger Hauer, versloeg. Paul Verhoeven liet gisteren via een van zijn medewerk sters weten te gespannen te zijn om de pers te woord te staan. Rutger Hauer had minder last van de zenuwen want hij babbelde er lekker op los: „Nee ik ben niet ir. vorm, we rennen al een poos je verschillende crosses af en ik oefen me voor en na de wedstrijden in het terreinrij den. Bij een dergelijke trai ning in Drachten viel ik en scheurde een rib. Dat is nou vier weken geleden en veel last heb ik er niet meer van maar je wordt wel wat voor zichtiger. Heb jij wel eens op zo'n crossmotor gezeten? Nou dat moet je dan beslist eens proberen. Als je alleen al naar het gas kijkt springt ie onder je weg". „Toch vind ik het wel mooi om in de film zoveel moge lijk zelf te rijden maar in een echte wedstrijd kan ik na tuurlijk niet meedoen. In september bootsen we in Hal le hier vlak bij Markelo een motorcross na. Opname van de nabootsing en van de ech te cross in Markelo worden bij de montage van de film gemixed". Rutger Hauer noemt „Spet ters" een ruig soort film. Paul Verhoeven (voor de produktie van deze film sa menwerkend met Gerard Soeteman als scenarioschrij ver en producent Joop van den Ende, met zijn drieën dus VSE - productions vor mend) laat via zijn woord voerster weten dat hij het lie ver over een keiharde ro mantische film heeft. Een film over werkende jeugd van nu, met toekomst dromen, verlangens en ido len. De hoofdrollen spelen, zoals gezegd, drie jongens en het meisje Sientie. De jongens komen uit kleine plaatsen en trekken naar de grote stad. Die grote stad is Rotterdam en in en rond Rotterdam worden dan ook de meeste filmopnamen ge maakt. De jongens hebben een diool en dat is crosser Gerrit (Rut ger Hauer). De drie jongens 'Spetters', met v.l.n.r. Renee Soutendijk (Fientje), Maarten Spanjer (Hans) en Marianne Boyer (Maja). zijn Hans van Tongeren als Rien, een veelbelovend cros ser. Toon Achterberg als Eef en Maarten Spanjer als Hans. Alle drie onbekende acteurs. Ze trekken nu al een tijdje met elkaar op en zijn echt al aardige vrienden zoals het filmverhaal dat ook vereist. Renée Soutendijk, eerder ge- sen van NOS Sport: Joop zien in 'Doktor Vlimmen', Willemsen, Willy Vogler en het meisje Sientje. Camera- Tom Poederbach. man is Jos Vacano, de Duit- De titel van de film is dubbel ser die ook bij Soldaat van dubbelzinnig. „Spetters" slaat Oranje achter de camera namelijk op oliespatten, op stond. Bij de Grand Prix-op- modderspatten, op meiden en namen in Markelo werd hij op nog veel meer bijgestaan door cameramen- En toch wordt het geen mo torcrossfilm, laat Paul Ver hoeven via zijn doorgeefluik weten: „Breng de mensen as jeblieft niet op het idee dat het om een '^rcrossfilm gaat. Het ga - erkende jeugd. La i uidelijk zijn". Gé Tol

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3