Ontwerpers van morgen leggen proeve van bekwaamheid af T& ÏMN HUIS UU^ Ie Helena keek diep in het glas Tennis en voetbal geven Paraguay een nieuw image Chili con came, nieuwe stijl Deense appelmoes LAND VAN OORLOGSMISDADIGERS EN OPLICHTERS BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 7 AUGUSTUS 1979 PAGINApQR De Academie van Beel dende Kunsten te Rot terdam, afd. Modevorm geving gaf onlangs in het Rotterdamse Picco lotheater een presenta tie waaraan de leerlin gen van de vier vakk lassen en ook de basis modegroep meewerk ten, die straks als gloed nieuwe trendmakers een plaatsje gaan zoe ken in het modewereld- je. Een duidelijke op gang in de presentaties van klas naar klas was duidelijk te zien. Spelen met kleur en gericht ge kozen vormen stonden centraal. Bij de eerste modellen, die op het kleurig verlichte toneel onder de tonen of liever „ge luiden" van elektronische muziek werden getoond, wa ren draagbaarheid en toepas baarheid nog geen vereiste. Wel rezen de ideeën de pan uit. Duidelijk werd, dat de te genwoordige mode-jeugd zich sterk laat beïnvloeden door ruimtevaarthelden en -hel dinnen, science fiction en, in enigszins agressief aandoende kleren, zelfs door actiegroe pen. Niet bij iedereen zullen de rode lakleren ruimtepak- ken met zilveren gordels, hel men en laarzen in de smaak vallen, hoewel ze verbluffend knap gemaakt waren. De broeken zaten in elk geval „spannend" goed. Ook de ge heime diensten vormden in op uniform gelijkende grijze kleding, een inspiratiebron. Kleren, waarin ruimte zat voor het mes... DOOR TINY FRANCIS Tuniek, met als uitgangs punt de driehoek, op een strakke broek tot over de knie. Een grote split aan de voorkant. creaties, meer harmoniërende eigen inbreng en minder ver werking van maatschappelij ke impulsen. De afwerking is goed, soms voortreffelijk te noemen. Men probeert te ko men tot een eigen vormtaal. In het basisjaar hadden de studenten veel gewerkt in zwart en wit met als uitgangs punt de driehoek, een interes sant gegeven, dat vaak zeer origineel was uitgewerkt. Soms kwam de belijning wat te nadrukkelijk over, met minder was een mooier resul- Asymmetrie speelde een grote rol In de opdracht aan de leerlingen. Veel snijdende diagonalen in kleurige ontwerpen. taat bereikt, maar de schep pingsdrang was duidelijk aan wezig. In groepsverband vormde de symphonie in zwart en wit (van zeker twin tig leerlingen) een indruk wekkend geheel. Het onder werp „truien" bood simpele vormen. Zeer goed in de hele presenta tie was de uitwisselbare, om keerbare en gemakkelijk te veranderen kleding met een overzicht van zes kleuren, in hoofdzaak echter wit, geel en rood. Er waren zeer ingenieu ze ontwerpen zoals een strak - Leerlinge Jolanda Bran- denhorst liet haar fantasie los op een experimenteel model. In het haar plaat ste zij een asymmetrische waaier. ke rok die door een aantal op te trekken ritsen kon worden omgetoverd tot klokrok met contrastbanen. Hokus-pokus modellen, waarin de fantasie een zeer vrije loop nam. En dit met vaak overrompelend succes. Bij de experimentele ontwer pen (tweede en derde jaar) werd veel gebruik gemaakt van namaakbont in combina tie met perspex, plastic met doorstiksels en asymmetrische vullingen. Er waren japonnen te zien met opgevulde details Strapless avondpak met voorinzet, die waaiervor mig uitsteekt. De banen bestaan uit vullingen. en houten of stalen accessoi res, zoals een grote houten driehoek aan een ketting, hangend in een ravijndiepe V-vormige ruguitsnijding. Er was nogal wat rood, waarin lurex was verwerkt. Zeer goed gevonden was de basisja pon met verschillende oplos singen voor een verdeling van de grijzen. Bij de cracks, die afstudeer den, kwam de haute couture om een hoekje gluren. Witte moiré voetlange nonnen- avondjurken, broekpakken, Overdreven brede schou ders in dit model uit het „laboratorium" van de Academie. Aan de voor kant een losse lap, die kan worden verwisseld. uitstekende mantelpakjes, feilloos gesneden en zeer fraaie 7/8 mantels met flinke kopmouwen, die glad over een strakke rok vallend een begerenswaardig kledingstuk vormen voor menige verwen de vrouw. Vooral de mantel is een moeilijk te maken model. De hoogste klasse van de Rot terdamse mode-academie kwijtte zich bijzonder goed van zijn taak. De docenten, onder wie de bekende mode ontwerper Jean Louzac, kun nen tevreden zijn met het re sultaat van dit jaar. Militaristische kleding, asymmetrisch, maar goed ge sneden. Bijpassende „kolbakken". Kleur: grijs. Indruk jonge vrouwen met een opdracht van „hogerhand". Helena Rubinstein is als eerste gekomen met een kleurenpalet voor de maquillage 1979/'80, waarbij zij het resultaat bekijkend diep in het glas heeft gekeken. Gegokt werd op cognac: een warme, bruinrode tint met dit goudkleurige vocht als uitgangspunt. Men was blijkbaar van oordeel, dat dit fluwelig, sensueel dieprood het best zou passen bij de soepele stoffen, die ons voor de komende winter zijn beloofd. Nieuw zullen daarbij zijn: donker aangezette tinten bordeaux, flessegroen, violet en vaal blauw. Huize Helena Rubinstein komt met op elkaar afgestemde oogschaduw, lipstick en blusher. Dit alles onder de naam „Blaze of Cognac" in combinatie met een gedurfde roze kleur lak voor de nagels. Silk fashion pebble compact (een compacte oogschaduw) is er op basis van pure zijde; vandaar de erg mooie glans. Vrouwen, die graag mengen, kunnen het eens proberen met Rich Cognac, vermengd met een beeetje Rose Cognac, voor het bovenste ooglid en dan om het oog langer te maken een uitlopende punt bij de ooghoeken van Plum Cognac (lichtbruin met parelmoer). (4 personen) Ingrediënten: 1 pond mager gehakt, 1 blik bruine bonen, 1 rode en 1 groene paprika, een halve fles (of minder) goede ketchup, een blikje tomatenpuree, flink wat uien, kno flook, flinke scheut rode wijn. De paprika fijnsnijden en laten bruinen in wat olijfolie tot ze zacht is. Apart gesnipperde uien goudbruin bakken. Samenvoegen met tomatenpuree, ketchup, wat zout, de uitgelek te bruine bonen en een teentje knoflook (ge snipperd). Gehakt in een koekepan verkrui melen, lichtbruin bakken en aan het mengsel toevoegen. Wijn erbij en ongeveer tien minu ten in een gesloten pan laten sudderen. Op dienen met gekruide gebakken aardappels (restje van de vorige dag) en een fles rode wijn. Ingrediënten: een pot appelmoes, suiker, sla groom, twee repen bittere chocolade.. Appelmoes onderin glazen schaal leggen, hie- roverheen de geklopte room met suiker vlijen, in de koelkast zetten en voor het op dienen garneren met chocoladeschraapsel. Ui tegen wespe- steek Wespen plegen mers" genot nog wel eens te verstoren, vooral als er zoetig- heid in de buurt is. |l Mocht u gestoken worden dan hier en kele tips: 1) Snel een ui door midden snijden en de natte snijkant op de steek leggen; 2) Als u er niet snel genoeg bij bent dan later een compres van kamillebloesem erop leggen (in gedroogde vorm bij iedere apo theek of drogist ver krijgbaar); 3) Bent u niet in de buurt van huis of zo- meroptrek, zoek dan snel een paar blaadjes - weegbree, die u fijn knijpt en over de ge stoken plaats wrijft. Dit is eveneens een goed middel tegen ,nare brandnetelste ken. Ook hondsdraf klaart dit karwei... (Over het algemeen groeien weegbree en hondsdraf in de buurt van brandnetels). SVi 1, ei n ■I V (Van onze correspondent Andrew Graham-Yooll) ASUNCION Sport zou een bij drage kunnen leveren tot een nieuw en positiever beeld van Pa raguay. Dit beeld werd tot nu toe bepaald door het onderdak bieden aan oorlogsmisdadigers als Men- gele en het beschermen van inter nationale oplichters en drughan delaren. Tekenend was in de eerste plaats het suc ces van Victor Pecci, een toptenniser die. doordrong tot de halve finales op Wimble don. Vervolgens won de nationale voet balkampioen van Paraguay, Olimpia, on langs de Zuidamerikaanse „Liberators"- Cup. De mensen in Paraguay feestten twee dagen lang om de overwinning te vieren. Zulke publiciteit is president Stroessner, die voorbereidingen treft voor zijn zilve ren jubileum als staatshoofd op 15 augus tus, niet onwelgevallig. Tegenstanders van de dictator de laat ste in zijn soort in Latijns Amerika na de val van Somoza menen dat deze publi citeit de internationale aandacht op Para guay zal vestigen en dat het Stroessners machtspositie zal verkleinen. Zijn regime is sinds lange tijd gebaseerd op financiële hulp uit het buitenland en onderdrukking in eigen land. De Liberaal-Radicale oppositiepartij is van mening dat de opleving in de zaken wereld een zelfde effect zal sorteren. De- stroom aan buitenlands geld en de vesti ging van nieuwe firma's zal liberalisering in Paraguay afdwingen omdat dit het ein-, de zal maken aan haar politiek en geogra fisch geïsoleerde positie. De kleinschalige opleving in de zakenwe reld, niet van belang voor de buitenwe reld, heeft het aanzien van Asuncion ver anderd. Het aantal buitenlandse banken in de hoofdstad is van elf tot negentien gestegen. Dit is voornamelijk het gevolg van de bouw van de waterkrachtcentrale in Itaipu, een stadje gelegen aan de bo venloop van de rivier de Parana. De kos ten van het project zullen zo'n 22,5 mil joen gulden bedragen. Het is grotendeels gefinancierd door buitenlandse firma's en Braziliaanse maatschappijen die met aan nemers vanuit de hele wereld werken. Tegen het midden van de jaren tachtig zal de centrale 12,6 miljoen kilowatt leveren. Elke andere centrale, waar ook ter we reld, zal erbij in het niet zinken. Paraguay zal het Koeweit worden voor de uitvoer van electriciteit. Brazilië is echter de grootste aandeelhouder in dit projekt dat gelegen is aan de grens met Paraguay. Het pompt er elke dag gemiddeld 2,5 miljoen gulden in. Maar het bewind van generaal Stroessner heeft ook Spaans en Italiaans geld vol gens diplomaten in Asuncion op de vlucht voor het Euro-Communisme aange trokken dat wordt geïnvesteerd in ban ken en landbouwprojekten. West-Duits- land lijkt te reageren op het feit dat de Duitse gemeenschap een voorname plaats inneemt onder de buitenlanders in Para guay, door een nog steeds toenemend aan deel te |leveren aan de opleving. De zakenmensen en de middenstanders zijn verheugd over de nieuwe rijkdom, naar hun mening het resultaat van een stabiele regering die er zorg voor heeft ge dragen dat de dollar nu al negentien jaar op 116 Guaranies staat. Men zegt dat presi dent Stroessner niet van veranderingen houdt. De wisselkoers en de bezetting van ministersposten zijn dan ook al in geen ja ren gewijzigd. Sommige ministers zitten al vijfentwintig jaar in de regering. Maar de inflatie, nu al 15 procent, en de stijgende oliekosten zou wel eens tot verandering kunnen leiden. De opleving valt niet te ontkennen, maar toch gaat niet alles in Paraguay voor de wind. Paraguay is getroffen door de ergste overstromingen in twintig jaar die veel schade hebben toegebracht aan vee en landbouw. De opleving en de overstro mingen worden echter in dezelfde geest aanvaard. Het enige televisiestation stopt tijdens de siësta gewoon twee uur met haar uitzendingen en de bordjes in de trams die twee jaar geleden werden inge voerd vanuit België, hebber*, nog steeds Franse en Vlaamse teksten. Niemand heeft ooit de moeite genomen om hier verandering in aan te brengen. De oppositiepartijen beweren dat zowel sport als handel een verandering in de po litiek teweeg zal brengen. Maar er zijn nog meer factoren die generaal Stroessner gedwongen hebben te liberaliseren. Dit valt. niet tot één bepaalde datum en oor zaak terug te voeren. De Liberaal-Radica len denken echter dat het volgde op de arrestatie en onmiddellijke vrijlating van hun partijvoorzitter, Domingo Laino. Deze vrijlating was het resultaat van de recht streekse bemiddeling van de Verenigde Staten en van de vele protesten van Euro pese regeringen. Vanaf die tijd konden de vijf oppositiepartijen, waarvan er vier zijn verenigd in een coalitie, geheten het Nati onaal Akkoord, ongehinderd bijeen ko men; de onafhankelijke pers kon een kri tischer geluid laten horen. Het land heeft slechts zes politieke gevangenen. Maar de weg naar volledige persvrijheid is nog steeds erg lang. Twee kranten mochten gedurende drie maanden ni uitkomen, omdat ze te veel informat hadden verschaft over corruptie binite de regering. De voornaamste reden voor veranderiï ligt misschien wel binnen het leger. Jortf officieren die jarenlang onder de düii werden gehouden, staan nu te dringen ot promotie te maken. De censuur wordt op verschillende mi nieren uitgeoefend. Mevrouw Carme Lara Castro, voorzitster van het comi voor de rechten van de mens en één de leiders van de Liberaal Radicale Part de belangrijkste oppositiepartij vei telde dat zij eens van een collega had g' hoord dat je je enveloppen niet te stevi moest dichtplakken. Als de brief bij hl openmaken op het postkantoor te vè< schade oploopt, wordt hij namelijk nil meer verzonden. Hij adviseerde haar ot de brief maar lichtjes dicht te plakkèf Dit stond namelijk borg voor een snelleo pening op het postkantoor en een prompt bezorging. (Copyright The Guardiai

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10