4 Honkbalteam nog niet klaar voor grote werk Haarlem Revanche Russische atleten, maar Oostduitse overwinning honkbal Rosemarie Ackermann passeert de lat op 1,99 meter, maar haar poging het wereldrecord op 2,02 meter te breken mislukte later. mer van de dames niet op het Olympische atletiekprogram- ma. Bulgarije bevestigde zijn steeds sterker wordende posi tie op de middenafstand door eerste plaatsen van Nikolona Sjetereva (800 meter) en Tot- ka Petrova (1500 meter). Werkpaard Harald Schmid was in Turijn het werkpaard van de West- duitse ploeg. De 21-jarige student, Europees kampioen op de 400 meter horden, bracht alleen 16 punten bin nen door eerste te worden op de 400 meter horden en de 400 meter. Bovendien le verde hij een dag later nog het belangrijkste aandeel in de Westduitse overwinning op de 4x 400 meter. Zaterdag spande Schmid zich op een voor een sportman nauwelijks verantwoorde wijze in. Op de 400 meter horden verbeterde hij het Europese record van David Hemery, de Engelsman, die in Mexico- Stad Olympisch kampioen werd in 48,12 seconden, tot 47,85 seconden. Alleen we reldrecordhouder Edwin Mo ses (47,45) en John Akii-Bua bij het veroveren van het Olympisch goud in München (47,82) waren ooit sneller. Schmid trok in zijn spoor de 32-jarige Rus Vas.sili Arsjipen- ko (48,35) en de Oostduitser Volker Beek (48,58), twee lo pers die Harry Schulting overi gens volgend jaar zeker in Moskou zal ontmoeten, naar nationale records. Zestig mi nuten na zijn recordprestatie kwam Schmid weer aan de start. Ook op de 400 meter was niemand opgewassen te gen zijn oerkracht. De Rus Tsjernitski was de laatste, die het hoofd boog, toen Schmid veertig meter voor de finish nog eens op "Amerikaanse wijze" versnelde. Uitermate boeiend was ook het hoogspringen. Dietmar Mögenburg, een 17-jarige ju nior uit West-Duitsland, zorg de voor de sensatie. Nadat hij alle hoogten tot 2,24 meter in zijn eerste aanloop had ge haald sloeg hij op 2,26 meter over, waarna de 2,28 meter in drie pogingen werd genomen. Toen de lat twee centimeter hoger lag en alleen de Oost duitser Rolf Beilschmidt in zijn tweede sprong die hoogte haalde, zag Mögenburg na een mislukte sprong verder af van die hoogte. Hij deed dat op advies van trainer Dra- gan Ta'ncic, die ook Ruud Wielart veel van het hoog springen heeft bijgebracht. De sloom en onaangedaan ogen de Mögenburg miste de eer ste keer op 2,32 meter, maar slaagde in zijn tweede en laat ste aanloop. Toen ontstond de consternatie. De scheidsrech ter keurde aanvankelijk de sprong goed, maar hief toen de lat toch naar beneden kwam het rood. Na enig over leg met de juryleden werd de sprong weer goedgekeurd, omdat de lat naar beneden was gekomen door oorzaken van buitenaf (stoten van het landingskussen tegen de staander aan). Uiteraard volg de onmiddellijk een Oostduits protest, maar dat werd een dag later door de jury d'appel afgewezen. Voor Mögenburg betekende het een Westduits record. Ruim een maand gele den maakte hij deel uit van het Westduitse trio, dat verder bestond uit Carlo Thranhardt en Gerd Nagel, dat in Eber- stad in één wedstrijd 2,30 sprong. Stemmingen Pietro Mennea is een mens van stemmingen. De Italiaan se Europese kampioen op de Deide sprintnummers maak te zaterdag een triomfantelij ke ereronde nadat hij met éénhonderdste seconde van de sterke Pool Voronin had gewonnen, maar was een dag later in tranen toen de Schot Allan Wells, die geen geb-uik maakt van startblok ken, hem op de dubbele af stand duidelijk aftroefde. Naast de twee wereld- en het Europese record bood de eer ste dag nog tal van prestaties van uitstekend gehalte. De 1500 meter bij de heren, die aanvankelijk verboemeld leek te worden door het lage aan- vangstempo van de Engels man Williamson Europees kampioen Steve Ovett wilde niet lopen kreeg in de der de ronde een totaal ander aanzien toen Thomas Wes- singhage zich aan de kop van het veld nestelde. De West duitser liep de derde vierhon derd meter in 54,95 seconde. Die krachtsinspanning kostte hem de overwinning want op het laatste rechte eind moest hij buigen voor de Oostduitser Straub, die in 3.36,3 zegevier de. Met Straub zorgden ook wereldrecordhouder, Olym pisch en Europees kampioen kogelstoten Udo Beyer en Lutz Dombrowski voor Oost- duitse overwinningen. De 19- jarige Dombrowski kwam in zijn zesde en laatste poging bij het verspringen tot 8,31 meter, wat niet alleen één van de vele nationale records be tekende, die in deze finale van de strijd om de Europese be ker sneuvelde, maar tevens de tweede beste wereldprestatie. Alleen de Braziliaan Joao d'O- liveira (8,36 meter) sprong dit jaar verder. Op de vier maal vierhonderd meter bij de heren was het onderlinge krachtsverschil zo gering dat zeven teams in een tijdsbestek van 0.52 seconden over de eindstreep kwamen. Polen, dat nog geen jaar gele den in Praag Europees kam pioen werd. had de snelste formatie. Niet alleen dit land maar ook Italië err Groot-Brit- tannië. respectievelijk vierde en vijfde, werden beloond met een nationaal record. De Sow- jet Unie, dat toch nog duide lijk een opvolger mist van Va- leri Borzov, werd ondanks een tijd van 38.99 seconde slechts zevende. Harry Schulting sensationeel op 400 meter RECKLINGHAUSEN Harry Schulting van de atletiekve reniging PH heeft tijdens in ternationale wedstrijden in Recklinghausen de 400 meter gewonnen in 45,1 seconden (handgestopt). Dat is de beste tijd ooit door een Ne derlanden gelopen en boven dien de beste Europese sei zoenprestatie. Het Nederlandse record is sinds 20 juni van dit jaar in handen van Harry Schulting met 46,11 seconden. Hij lever de die prestatie in Roosen daal. Voor erkenning als nati onaal record komen alleen elektronisch gemeten tijden in aanmerking. Schulting bleef met zijn 45,1 seconden op de 400 meter ruim onder de limiet voor de Olympische Spelen, die het Nederlands Olympisch Comité op 45,5 (handgeklokt) had ge steld. Eerder had Schulting de limiet op de 400 meter horden al gehaald. Schulting bleef de Westduitser Manfred Richter ruim voor. Hij maakte een tijd van 47,4 se conden. Ook Marcel Klaren- beek, die derde werd, bracht deze tijd op de klokken. De SOS-atleet werd daarmee de snelste Nederlandse junior al ler tijden op de 400 meter (handgeklokt). Op 9 juni van dit jaar had Klarenbeek in Haarlem 0,1 seconden langza mer gelopen. Andere Nederlandse presta ties in Recklinghausen zijn: Heren: 400 meter (2e loop): Koen Gijsbers 47,3 seconden; 200 meter: Henk Brouwer 21,2 seconden. Dames: 100 meter: Elly Hen zen 11,7 seconden; 200 meter: Elly Henzen 24,3 seconden; 400 meter: Truus van Amstel 55,5 seconden. Landenploeg in Bazel eerste BAZEL De Nederlandse at- letiekploeg heeft zaterdag in Bazel de drielandenwedstrijd over 30 kilometer gewonnen. De ploeg bestaande uit Roelof Veld, Cor Vriend. Jack Spij kerboor en Gerard Mentink behaalde een totaal van zeven uur, 29 minuten en 48 secon den en versloeg daarmee West-Duitsland en Zwitser land. In het individueel klasse ment eindigde Roelof Veld als eerste in 1.35.19 voor Cor Vriend die 1.35.47 noteerde. IHAARLEM - Terwijl Winneke Remmerswaal afge lopen weekeinde zijn debuut maakte in de hoog- jste afdeling van het Amerikaanse profhonkbal in een wedstrijd van Boston Red Sox tegen de Mil waukee Brewers zette op vele duizenden kilome ters afstand een groepje landgenoten de eerste (?(|schreden op weg naar een hernieuwde confron- ^atie met Italië in de strijd om de Europese titel die volgende week begint. Naar verluidde leverde Remmerswaal, die vier jaar geleden naar de Ver enigde Staten toog om te werken aan een dan in middels geslaagde honkbalcarriere, in Milwaukee een opzienbarende prestatie. Hij werd als vervan ger van Steve Renko ingezet en slaagde er onder imeer in vermaarde slagmensen als Lecsiano en lando met drie-slag naar de dug-out terug te ituren. De missie van de eerste Nederlandse lonkbalwerper die zijn geluk zocht en vond in de >akermat van zijn sport is daarmee tot een goe de eind gebracht. Of zijn voormalige ploegmaats lat vanaf 11 augustus in Triest tijdens-het Euro- >ees kampioenschap ook kunnen zeggen dient irnstig te worden betwijfeld. let Nederlandse negental kwam de voorbije dagen weemaal in actie in de Haarlemse Honkbalzes- e, verloor eenmaal en won een keer, maar de ndruk die het door Hamilton Richardson gecoachte earn maakte geeft niet zo gek veel vertrouwen op herovering van de aan Italië al tweemaal prijs gege ven titel. In dat verband is het geen slecht initiatief van de honkbalbond, die met behulp van enige Amerikaanse sponsors de bekende coach Ron Fra- ser eind dit of begin volgend jaar naar ons land haalt om een aantal facetten van het vaderlandse honkbal eens aan een grote schoonmaak te onder werpen. Zo moet Fraser, ooit coach van het natio nale negental, naast opleiding van spelers ook aan dacht gaan geven aan coaching, scheidsrechters en andere kadervorming. Dat van dit pakket spe lers en scheidsrechters nog wel een streekje verf kunnen gebruiken bleek afgelopen weekeinde in het Pim Mulierstadion. Naast een weinig geinspi- reerd optreden van spelers van het oranjeteam werden er zo links en rechts ook nogal wat arbitra le dwalingen begaan. Het vele hoofdschuddende reageren van Amerikaanse spelers wees wat dat betreft in een zekere richting. Een bepalende rol heeft het niet altijd even secu re en konsekwente leiden van de arbiters overi gens niet gehad op het scoreverloop van de winstpartij van Nederland, hoewel de Amerikaan se spelers door het weifelachtige optreden van de scheidsrechter achter de slagzone wellicht enige hinder zullen hebben ondervonden. Het team van Richardson greep de ontmoeting te gen verreweg de zwakste broeder uit het Haarlem se veld, The Aztecs, niet aan om eens stevig aan het zelfvertrouwen te schaven. De Amerikaanse ploeg, die zaterdag al met de monsterscore van 14- 1 had moeten buigen tegen de landgenoten luiste rend naar de fraaie naam van Fighting Sycamores, slaagde er gedurende de hele ontmoeting tegen Nederland in maar twee honkslagen te produceren. Dat was enerzijds een verdienste van werper Martin Ronnenbergh, die tot zijn vertrek in de achtste slagbeurt geen enkele hit tegen zich kreeg(hij werd opgevolgd door Rocky Angela) en aan de andere kant een blijk van onvermogen van de Amerikaan se collegeploeg. Op de schouders van Ronmnen- bergh zal dan ook volgende week in Triest in hoofdzaak de taak liggen de slagploeg van de "Ita- lamerikanen" in bedwang te houden. Goed verzorgd Maar is wat dit betreft één facet van het Neder landse team redelijk goed verzorgd, naast Ron nenbergh zijn verder voor de verdediging de wat minder betrouwbare Jan Hijzelendoorn, Bart Vol kerijk, Bertil Haage, Rockey Angela, Ron Giroldi en Jan Venema beschikbaar, over het minstens zo belangrijke deel(de aanval) moet wel enige twijfel worden geuit. Zaterdag, in het met 1-0 verloren duel tegen de in ons land spelende Amerikanen, werden weliswaar zeven honkslagen geproduceerd, maar alleen Ar nold Smith(twee uit vier), Paul Smit(idem) en Ge rard Blacqiere(één uit drie)hanteerden de knuppel effectief. Gisteren ontstonden er tegen de Aztecs opnieuw zeven honkslagen, maar ditmaal onder scheidde alleen Charles Urbanus zich. Hij ranselde de bal tweemaal uit vier beurten zodanig van zich af dat hij het eerste kussen bereikte. De overigen kwamen niet verder dan één effectieve tik, waarbij vooral het falen van Ben Richardson opviel. De ooit zo produktieve slagman kwam in twee ontmoetin gen niet eenmaal tot een honkslag, een veeg teken met de Europese titelstrijd in het vooruitzicht, waarbij er vooral van hem nogal wat werd ver wacht. Povertjes Al met al was het met het slagwerk van de Ne derlandse ploeg in het weekeinde nogal povert jes gesteld en het was eigenlijk alleen maar aan het zwakke spel van de Aztecs te danken dat het oranjeteam de zege kon binnenhalen. Daarbij speelde werper John McClimon overigens een bedenkelijke hoofdrol. De bebrilde kalende pitcher, die met behulp van zijn velders tot de vijfde innings de score blank had kunnen houden ging ineens ernstig in de fout. Na dat Eddy Halman de eerste hit had geproduceerd door de bal nogal vreemdsoortig, maar wel effectief te beroeren en Harm Horeman zijn voorbeeld had gevolgd met een evenmin vlekkeloze klap leek McClimon de zaak onder controle te houden door Henny Jenken en Sidney Hickinson met assistentie van zijn veld uit te schakelen. De volgende Neder landse slagman, de immer nutige Don Wedman, bracht de middels een doorgeschoten bal verder gekomen Halman binnen met dank aan McClimon, die een stuiterbal niet goed verwerkte. Een knappe tik van Arnold Smith leverde vervolgens runs op van Horeman en Wedman. Nederland leidde met 3-0 en deze marge kwam niet meer in gevaar. In de zesde innings scoorde Paul Smit nog een automatische run, doordat McClimon Wedman op vier-wijd tracteerde met alle honken bezet, waarna Aztecs in de negende slagbeurt nog tweemaal tegenscoorde. De opleving van het oran jeteam in de vijfde slagbeurt kon echter niet ver bloemen dat het Nederlandse team nog allerminst klaar is voor het echte werk. Daarvoor was de ani mo niet voldoende, de concentratie te gering en de produktiviteit te weinig. In de avondwedstrijd van gisteravond versloeg hel Amerikaanse All Starteam de Sycamores met 5-0. FRANK WERKMAN Paul Smit slaagt er net niet in tegen de Aztecs Rigo Rodriguez voor de thuisplaat uit te tikken. Bij de dames was het ver schil tussen Oost-Duitsland en de Sowjet Unie aanmer kelijk geringer: 102—100. Daarbij dient echter wel op gemerkt te worden dat de oude blessure, die Gudrun Waka in de race op de 100 meter horden opliep (zij werd laatste), de DDR ten minste vijf punten scheelde. De wedstrijden in Turijn, die vooral op de eerste dag op een ongekend hoog peil ston den, leverden een nieuw we reldrecord (Marita Koch op de 400 meter), een evenaring van een wereldrecord (Oost-Duits land op de 4x 100 meter) en een Europees record van de Westduitser Harald Schmid op de 400 meter horden (47,85 seconden) op. Uitzondering Marita Koch bevestigde haar uitzonderingspositie bij de dames in Turijn op de haar bekende wijze. De 22-jarige studente in de medicijnen, die' dit jaar het wereldrecord op de 200 meter tweemaal scherper stelde en ook nog deel uitmaakte van de Oost- duise 4x 100 meter wereldre cordformatie, liep een week geleden in Potsdam haar eerste 400 meter van dit sei zoen. Zij verbeterde toen meteen haar recordtijd van Praag, waar zij als eerste vrouw onder de 49 seconden kwam, tot 48,89 seconden. In Turijn ging het nog sneller. In de ongunstige buitenbaan kwam de Oostduitse sneltrein meteen op volle toeren. Van de andere zeven loopsters kon alleen de Russin Koeltsja- nova, die bij de Spartakiade het nationale record op 49,77 seconden bracht, enigszins volgen. Maar meer dan achter Koch aanlopen, kon zij töch ook niet. Marita Koch, die voor de vijfde maal in dertien maanden het wereldrecord op de 400 meter verbeterde, stopte na 48,60 seconden. Koeltsjanova werd beloond met een nieuwe toptijd van 49,63 seconden, de derde beste tijd ooit gelopen. Alleen Irena Szewinska, die in Turijm op 33-jarige leeftijd nog derde werd, was toen zij drie jaar geleden in Montreal Olym pisch kampioene werd, snel ler: 49,19 seconden. HAARLEM De cijfers van de afgelopen weekeinde gespeelde wedstrijden in de Haarlemse Honkbalzesdaagse zijn: Aztecs: 0-0-0-0-0-0-0-0-2 2 Nederland: 0-0-0-0-3-1-0-0-x 4 Werpcijfers: Nederland: Martin Ronnenbérgh (7 inn.) 9-3-0-0, Rocky Angela (2 inn.) 3-2-30. Aztecs: John McClimon (5 2/3 inn.) 2-2-5-3. Ken Gerdau 2 1/3 inn) 0-0-1-0. ils TURIJN Een jaar voor de Olympische Spelen van Mos kou hebben Oost-Duitsland en de Sowjet Unie hun voor aanstaande plaatsen in de Europese atletiek bevestigd. In het zevende toernooi om de Europese bekers voor andenteams, waarvan de iditie-Turijn van het afgelo pen weekeinde kwalitatief de teste was, zegevierde de )ostduitse ploeg zowel bij Ie dames als bij de heren, leide malen endigden de lussische teams als tweede. >e Oostduitse dames won- len voor de vijfde achtereen- folgende keer, terwijl de he en zich voor de derde maal ip rij het sterkst toonden, leide landen komen over Irie weken in Montreal uit in het tweede toernooi om de wereldbeker. Voor de Russen betekende Turijn een revanche voor Hel- linki. Immers, twee jaar gele ien bij de Europese bekerfi- lale versperden de Westduit- irs de Russische formatie de naar de strijd om de eer ste wereldbeker, die toen in tüsseldorf werd gehouden. In het Oostduitse kamp zal vooral de toenemende kracht van de Russische dames op de sprint een bron van zor gen zijn. Marlies Oeler kon zich zaterdag op de 100 me ter Loedmila Kondratjeva dan nog wel van het lijf hou den maar een dag later op de dubbele afstand niet. Kon dratjeva won in 22,40 secon den en bleef daarmee slechts 0,07 seconde verwij derd van haar Russische re cord dat zij op 1 juli bij de halve finales in Sittard op 22,33 seconden bracht. In de' DDR heeft men in elk geval nog Marita Koch achter de hand. Rosemarie Acker mann bevestigde het vertrou wen met een sprong van 1,99 meter. Haar drie pogingen om het wereldrecord op 2,02 me ter te brengen, mislukten. Ook Maria Makejeva, ruim een week geleden bij de Spar takiade in Moskou wereldre cordhoudster op de 400 meter horden geworden, maakte in druk. De blonde Russin bleef met 54,82 seconden slechts 0,04 verwijderd van haar we reldrecord. Jammer voor haar staat het lange hordennum Nederland: 0-0-0-0-0-0-0-0-0 0 All Stars: 0-0-0-1-O-O-O-O-x 1 Werpcijfers: All Stars: Mark Weber 7-2-7-0. Nederland: Bart Volkerijk 6-3-3- Aztecs: 1-0-0-0-0-0-0 1 Fighting Sycamores 0-0-5-2-6-1-0 14 Werpcijfers: Sycamores: Mark Walberg (7 innings) 5-6-2-0. Aztecs: John Lyons (4 innings): 4-4-6-1. Ken Gerdau (1 inning) 1-2-5-0, Tobert Titus (2 innings) 1-1-1-2. in ontvangst na de

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9