GROENTE FRfftT EMEN B#lLLEINl De Provence heeft veel op tuinbouwgebied te bieden Fleur en geur trekken aandacht voor „ijsbollen p; WEINIG NIEUWS ONDER DE ZON Beeld van de bloemenhandel gaat vooruit LELIEKWEKERS VORMEN PRODUCENTENGROEPERINGEN LAND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT/ MAANDAG 6 AUGUSTUS 1979 PAGINA Onderhan delingen op in Zuidfran se produk- tenmarkt. AVIGNON Zuid-Frank rijk betekent in deze zomer maanden vakantieland voor veel Nederlanders. In hoe verre de toeristen oog heb ben voor de tuinbouw in de Midi. zal waarschijnlijk af hangen van hetgeen men op zijn „assiette" aantreft. Om twee fameuse specialiteiten uit de Provence kan in deze tijd van het jaar niemand heen: de Charentais-meloen (rond en rood/oranje vrucht vlees) en de perzik (nu volop in produktie). Ongetwijfeld zullen de pruimen, vleesto maten, courgettes en aubergi nes in de smaak vallen bij de vakantiegangers. POLITIEK De Franse overheid streeft er de laatste jaren naar de wijn bouw terug te dringen ten gunste van de tuinbouw. Grootse irrigatie-werken en allerlei collectieve en indivi duele vormen van subsidiere gelingen passen in deze poli tiek. Nu de Spanjaarden voor de EG-grens staan te trappe len van ongeduld, is het van belang de concurrentiekracht in optimale conditie te bren gen. De Provence mag nu gelden als een van de veelzij- digste produktiegebieden van Frankrijk. Zowel wat de groente als het fruit betreft. Het vroege voorjaar begint met kersen. De aardbei en asperge worden gevolgd door de courgette, knoflook, sla, wortelen, aardappelen, toma ten. Tegen het einde van het voorjaar komen de eerste abrikozen in produktie. Pa prika, aubergine en courget te. De eerste dagen van de zomer kondigt zich de Cha rentais-meloen aan. Vervol gens komen de tafeldruiven aan bod en de pruimen en de peren. In de herfst rijpt de Golden Delicious, Red Delici ous en Granny Smith. Het Provence-sortiment loopt minstens in de veertig, vijftig artikelen. Met behulp van plastic kassen en plastic grondbedekking vervroegen de telers het seizoen. GEMISTE KANSEN Ondanks de klimatologische voorsprong en de over het al gemeen goede kwaliteit van Overzicht van een pakloods. het produkt weten de Fran sen hun troeven niet volop op de exportmarkten uit te spelen. Enerzijds, ze eten het liever zelf op. En dat is een respectabele reden. Ander zijds, elk bedrijf werkt voor zich zelf. Van een gezamen lijke marketing is geen spra ke. Bovendien vindt men dat reklame en voorlichting maar door de overheid op po ten gezet moeten worden. Daar komt nog bij dat de be drijven niet exportgericht denken, al zijn er natuurlijk ook uitzonderingen op deze regel. Het is bijzonder interessant eens over een groothandels markt is Zuid-Frankrijk te struinen. Er heerst een gezel lige, gonzende sfeer. De te lers tronen hun waar mee naar de markt. Soms betreft het de hele oogst van die morgen, vaak is het een monster. Op het fluitsignaal van de dienstdoende gendar me stuiven de kooplui op de produkten af. Wie voor het snerpene fluitje de markt op gaat, is strafbaar. Ook de tijd om te kopen is beperkt. Het lijkt een strak systeem te zijn, maar wie doet er wat tegen de afspraken gemaakt in het café op de hoek? Niemand toch! Op de Nederlander maakt het geheel een rom melige, onoverzichtelijke in druk. In ieder geval geen af- zetsysteem waarmee een gro te export bereikt kan wor den. Daarom bouwen de Franse exporteurs ook liever een goede relatie op met meerdere telers, zodat de continuïteit, verpakking, kwaliteit en dergelijke zaken in de hand kunnen worden gehouden. Veel telers zijn trouwens lid van de door de staat bevoorrechte coöpera ties. Als de telersgroepering groot genoeg is, neemt zij zelf de export ter hand. Wanneer dat niet het geval is, dan vormt men met andere coö peraties een super-coöperatie die zich uitsluitend met de export bezig houdt. De rom melige. gezellige groothan delsmarkten zijn dus niet re presentatief voor de afzet CONCURRENTIE? Het meest gevreesde Zuid franse produkt op de Neder landse markt is de Golden Delicious. Althans gezien door de bril van de Neder landse fruitteler. Vorig jaar kwam daar 33.574 ton van binnen en het jaar daarvoor 37.038 ton. Bij een nadere be schouwing van een drietal groenten blijkt dat de oncur- rentie nogal meevalt, al moet niet vergeten worden dat de prijs meestal op de Westduit- se markt gemaakt wordt. Het Centraal Bureau Tuin bouwveilingen verwacht in de Provence een uitbreiding van de kastomatenteelt. Er zou in de komende drie of vier jaar rekening gehouden moeten worden met een are aalstijging van rond de 20% per jaar. Dit betekent dat de 270 ha glas en plastic in 1982 komt te liggen op 1100 ha. Dit zal leiden tot een groeiende Franse concurren tie op de buitenlandse mark ten vanaf de tweede helft van mei als ook de plastic- kassen in produktie komen. Het is interessant te weten dat de Franse tomatenexport naar Nederland vorig jaar op 356 ton lag en in 1977 op 292 ton. De Franse paprikapro- duktie is sterk geconcen treerd in de Provence. Het geteelde type verschilt echter van de soort die we hier ge wend zijn. Nederlandse groentesnijbedrijven hebben echter wel belangstelling voor het grovere Franse pro dukt. De Franse paprikaex port beïnvloedt nauwelijks het internationale marktge- beuren. Nederland impor teerde in '78 574 ton Franse paprika. 70% van de Franse aubergine-produktie vindt plaats in de Provence. Ook hierbij valt de export tegen, gemiddeld een 2600 ton. Het Nederlandse aandeel daarin lag in '78 op 464 ton. Bollenstreek In het kader van een ac tie tot kweken van meer belangstelling in Nederland voor bloembollen, zal in het komend najaar op 28 tuincentra ver koop van bloembollen worden onder steund door bloeiende tulpen en hyacin ten. De basis voor deze unieke actie is gelegd door een experimentele test welke in de maanden oktober en november van het vorig jaar werd gehouden. Daarbij werd op drie tuincentra namelijk in Amster dam, Amersfoort en Heerhugowaard bloeiende tulpen en hyacinten getest op houdbaarheid en op verkoopbevordering van bloembollen. De uitkomsten van de test waren positief zodat besloten werd dit najaar op uitge breide schaal aandacht te vragen voor de zogeheten „ijsbollen", die dus gekoeld zijn. Hierdoor wordt dan de aandacht van de consument gevestigd op het feit, dat het najaar de tijd is om bloembollen te plan ten die dan in het voorjaar in bloei staan. Nederland heeft het vorig jaar voor een bedrag van 581.061.086 aan bloembollen geëxporteerd, hetgeen ruim zestig mil joen gulden meer is dan het jaar daar voor. Van die export ging ruim zestig procent naar de EEG-landen. Er wordt aangenomen dat in eigen land de bloem bollen meer belangstelling verdienen dan zij nu ontvangen, waarvoor de mo gelijkheden zijn onderzocht door de af deling Marktonderzoek van het Pro- duktschap voor Siergewassen. De positieve resultaten zijn ook voor het bestuur van de Nederlandse Verenigde Tuincentra aanleiding geweest om de negentig leden gelegenheid te geven middels een wekelijkse bezorgdienst op bloeiende tulpen en hyacinten in te schrijven. Hierop hebben tot dusver 28 leden positief gereageerd. In het aan staande najaar zal het publiek naast de gewone bloembollen ook het bloeiende produkt laten zien. Zowel voor balkon als tuin zijn mogelijkheden voor afzet van bloembollen aanwezig. Het wordt mogelijk geacht om de bollen op de diverse verkooppunten een week bloeiende te houden. Bloeiende bloem bollen in de mini-tuintjes bij woningen in het voorjaar trekken de aandacht. Bij het onderzoek is gebleken dat er goede verkoopresultaten werden verkregen. Het wordt zinvol geacht om in het ko mende najaar een systeem op te zetten, waarbij het mogelijk is te komen tot een collectieve distributie per week. Voor een goede presentatie en een weke lijkse verversing van de bloeiende bloembollen zijn de kosten vrij hoog en worden geraamd op ongeveer vijfhon derd gulden per acht weken waarin de actie loopt. Uiteraard neemt de export van bloem bollen de voornaamste plaats in voor de afzet doch mede gezien de toenemende concurrentie uit het buitenland op het gebied van de bloementeelt wordt het noodzakelijk geacht te trachten de afzet in eigen land te vergroten. De grootste bloembollenklanten voor Nederland zijn West-Duitsland met ruim 162 miljoen gulden, Frankrijk ruim 82 miljoen, Verenigde Staten 59 miljoen. Dat is ook haast niet mogelijk, omdat de zon zich de afgelopen week slechts zeer beperkt heeft laten zien. Het weerbeeld was vrij somber. Ditzelfde beeld speelde zich ook af op de marktsituatie. In de af gelopen week was er maar weinig sprake van echte opklaringen. Minder komkommers Het aanbod van komkommers werd aan merkelijk kleiner. Veel lucht gaf dit niet op de markt voor een vaste prijsvorming. Het tegenovergestelde was echter het ge val. Er was ook geen sprake van een ster ke concurrentie. De totale vraag was zeer matig en dit werd weer in belangrijke mate veroorzaakt door het weer. Men zou onder de weersomstandigheden van de af gelopen week eerder denken aan zuur kool met worst dan aan een heerlijk frisse komkommer. Voor de sortering van 41/76 bewoog de gemiddelde prijs zich tussen de 22 en 24 cent per stuk. Dit betekent dat de komkommers tegen doordraaiprijzen ver kocht worden. Het aanbod zal waarschijn lijk weinig verandering ondergaan, het kan nog wat kleiner worden. Enig prijs herstel is daarom niet uitgesloten, het weer zal echter ook meer mee moeten werken om de afzet te bevorderen. Weinig verbetering in de to matenprijs. Ook bij de tomaten is er weinig verbete ring in de situatie gekomen. Bij de gewo ne tomanten is er een duidelijke oorzaak en wel de grotere concurrentie op de West-Duitse markt. Naast Italië, zetten vooral ook Bulgarije en Roemenië grote hoeveelheden op de West-Duitse markt af. In de laatste week van juli was dat voor Bulgarije maar liefst 1 miljoen ton tegen vorig seizoen slechts 156 ton. Roe menië was goed voor 983 ton, tegen vorig jaar 372 ton. Italië is jaarlijks een grote concurrent, maar dit seizoen lijkt het dat er nog eens een flinke schep bovenop komt. Ook dit land exporteerde 1 miljoen ton meer dan vorig seizoen in de laatste week van juli. Al met al wordt er dus nog al was concurrentie ondervonden. Het wordt dus wel dringen geblazen op de West-Duitse markt onder de huidige om standigheden. Voor de A-l tomaten werd er de afgelopen week 95 cent per kilo be taald. Ondanks een beperkte aanvoer lijkt er weinig verbetering in de situatie moge lijk. Voor de vlees tomanten was de mark tsituatie wat gunstiger. Het grotere aan bod in vergelijking met vorig seizoen vindt redelijk vlot zijn weg. Zweden had vorig seizoen al veel belangstelling voor de vleestomaat, dit jaar is de vraag ge groeid. Opvallend en verheugend is de toegenomen belangstelling van Denemar ken, wekelijks wordt er bijna 100 ton meer afgezet dan vorig seizoen. Ook een land als Frankrijk toont duidelijk meer belangstelling voor de Hollandse vleesto maat. Voor de 3x B kwam er een veiling- prijs van 1,88 per kilo tot stand. Het is niet uitgesloten dat de prijs de komende week wat verder oploopt, omdat er op een kleiner aanbod gerekend wordt. Opleving bij paprika's Op de paprika-markt veranderde er nogal het een en ander in de aanvoer van de verschillende soorten. Dit kwam ook in de prijsvorming tot uitdrukking. De aanvoer van grote paprika's bleef vrij constant, vandaar dat de prijsveranderingen voor deze sortering het minst spectaculair wa ren. Er werd gemiddeld 1,63 per kilo betaald. De aanvoer van rode paprika's liep fors terug, die wordt vooral veroor zaakt door het weer, door de lagere tem peraturen verloopt het rijpingsproces langzamer en moet er als het ware naar rode vruchten „gezocht" worden. Op woensdag 1 augustus liep de prijs voor de sortering 65/75 zelfs op naar 6,05 per kilo (vorig seizoen 1,41, maar toen was het aanbod 2x zo groot). Deze extreem hoge prijs is natuurlijk weer gevaarlijk i.v.m. het achter de markt aanlopen, waardoor er straks grote partijen rode pa prika's aangevoerd worden. Wat er dan met de prijs zal gebeuren laat zich moeilijk raden. Voor de gele pap; veranderde de prijs weinig, deze laf sen de 4,40 en 5,75 per kilo. Bij 75 mer weer zullen er meer rode pap'"''; aangevoerd worden en zal de prijs deV£ Bij aanhoudend koel weer zullen dBn, prikaprijzen weinig veranderen. lietS iet ruil Vollegrondsgroenten Het andijvie-aanbod blijft aanhot van flinke omvang, de belangstelling dit gewas is echter matig. De prijs in de afgelopen week naar een diept) van 23 cent per kilo. Veel opklari worden er voor de komende week verwacht De aanvoer van bloemkl/l behoorlijk, de prijzen liggen niet Voor de „zessen" werd er 85 cent pei betaald. Bij warm weer kan het a<_ snel groter worden en zullen er 1 prijzen betaald worden. Verandert het weer niet, dan zal de fB ge marktsituatie weinig verandereJT veranderde niet in prijs, er werd 1(^1 per krop betaald. Het ziet er naar u Af de prijs eerder zal dalen dan stijgerv<jl kelijks neemt het aanbod van snijl^ toe, de prijs daalt als gevolg hiervan. I afgelopen week daalde de prijs naar. per kilo. Er worden flinke aanvoerei l wacht en lagere prijzen lijken vo/ hand te liggen. Sperziebonen wordej^J in steeds grotere hoeveelheden i voerd. De gemiddelde prijs daalde afgelopen week met meer dan 1 g per kilo en kwam op 1,25 terecht tere aanvoeren en lagere prijzen. werd tegen een spotprijs van 22 ce^H kilo verhandeld. Er lijkt voor de kor week een prijsverbetering mogelijk het kleiner worden van de aanvoer.] kool kwam er de afgelopen week i slecht vanaf met een gemiddele v^ prijs van 10 cent per kilo. Het ziet naar uit dat het de komende weeF slechter kan. ida< -ER Niet alleen afgelopen week, maar ook over de hele maand juli is een merkwaar dige gang van zaken in de bloemenhandel aan de CCWS te constateren, vergeleken bij het vorig jaar. Ondanks de zware vorstperiode met daaraan verbonden ster ke vermindering in aanvoer en prijzen, is sinds 1 januari tot 1 augustus van dit jaar het totale beeld er aanzienlijk op vooruit gegaan. Om dat met enkele cijfers duidelijk te ma ken, van 1 januari tot 1 augustus was het totale omzetcijfer aan de CCWS bijna 25 miljoen gulden dat wil zeggen ruim acht procent meer dan in dezelfde periode van het vorig jaar. De omzet bedroeg 330.635.883,58 en vorig jaar 306.016.111,07. Gedurende de maand juli werd omgezet voor een bedrag van 32.633.638,95 aan snijbloemen tegen 31.307.835,52 in juli vorig jaar, dus 1.525.803,43 of ruim vier procent méér. Aan potplanten werd omgezet f 3.743.572,78 en vorig jaar juli 2.118.369,44 du* 1.625.203,34 of bijna 78 procent mèèr. Mede door het matige zomerweer zijn de prijzen ook in de afgelopen week niet on redelijk te noemen. Over het geheel lagen zij hoger dan in dezelfde week van het vorig jaar. Wel wordt algemeen geconsta teerd dat er te weinig geld in het laadje van de kwekers vloeit, vooral gezien de sterk gestegen kosten. Opgemerkt kan nog worden dat sinds 1 januari ongeveer zeven en een half mil joen gulden aan geïmporteerde produkten is ontvangen aan de CCWS. Afgelopen week was de aanvoer aan de CCWS bijzonder groot Zo kwam er rond een miljoen méér Amerikaanse anjers dan in dezelfde week van het vorig jaar, totaal nu 4.454.685 bos. Toch lag de gemiddelde prijs thans op 15 cent tegen 13 vorig jaar. Sterker nog was het bij de trosanjers met twee miljoen méér aanvoer, totaal 8.136.910. Niettemin waren ook hier de prijzen gunstiger namelijk 22 cent tegen 16 vorig jaar. Een gelijk beeld bij de jaar- rond troschrysanten, bijna vijf miljoen bos met een gemiddelde prijs van 30 cent, vo rig jaar 24 cent. Steeds duidelijker tekent zich het beeld af van de jaarrondprodukten bij verscl de teelten. Gelukkig past de handc hierbij aan. Begin van de afgelopen maand lie wat het omzetcijfer aan de CCWS lag niet zo gunstig aanzien, doch die a stand is toch weer ingelopen. Maf]/\; moet ook vrijwel geheel op rekening, den gezet van de groter aanvoer. J Het bemiddelingsbureau van de po ten had afgelopen week een verdubgR| in aanbod vergeleken bij het vorig jhouv ook de verkoop via de veilingldo, p"" ongeveer vijftig procent méér aanvimstê Nog wat gemiddelde prijzen zijn: ar um 93 (vorig jaar 64), snijgroen 1 freesia 18 (12), gerbera 37 (23), gl^D\A 13 (9), irissen 16 (13), leliekelken 26(Hoo tak 32 (22), grote rozen 17 (12), iderrcho 14 (9), sonia 13 (10), belinda 12 (8). r« nette 10 (7). De totale aanvoer in de afgelopen"""— bedroeg 32.282.376 met omzetbedrqsda 8.119.378,43 tegen een aanvoer jaar van 24.611.209 voor 4.680^ a Voor deze week kan eveneens ei hoorlijke aanvoer worden verwach^6®'® -ERI Hern Vmste aatsc Er is een stroom nieuwe lelies op komst Te veel van het goede, zo wordt hier en daar beweerd. Dat zou misschien waar zijn als al dat nieuwe ook goed was, maar dat is de vraag. Niet het vele is goed, maar het goede is veel. Daar komt nog bij dat vele nieuwe lelies onder Kwekersrecht zijn gebracht en dat de producenten de omvang van het areaal dus zelf in de hand hebben. En dan maakt de harde praktijk wel uit welke zaailingen zullen verdwijnen en welke tot de blijvers gaan behoren. Lelies zijn in de bloembollensector in tien jaar tijd een heel belangrijk artikel gewor den. Niet zo zeer dat het nu ook een ex portartikel van grote importantie is ge worden, want het merendeel van de hier geteelde lelieboüen blijft in Nederland. Bloemkwekers in het Westland, de Veen- streek, Aalsmeer en Rijnsburg zijn zeer grote leliebollenkopers geworden. Klaroenstoot Kwekersrecht of geen Kwekersrecht- verschiüende kwekers van nieuwe le lies hebben ingezien dat men door aües in eigen hand te wiüen houden, het gewen ste doel ook niet bereikt. Er komen zo hier en daar dan ook samenwerkingsver banden van de grond en zelfs kwekersve renigingen of zo men wil: producenten- groeperingen. Het was de fa. P. J. Hoff Zn. uit het Noordhoüandse Hem die de klaroenstoot gaf voor de eerste kwekers- vereniging in de leliesector. Een vereni ging die dezelfde naam kreeg als de nieu we lelie waarmee men in zee ging: Ami- Samen meer mans Waarom een producentengroepering? Om te beginnen is het bezwaarlijk om geheel alleen een veelbelovende lelie te blijven telen. Samen ben je meer mans. Punt één blijft natuurlijk dat de leden van de kwe kersvereniging ieder jaar duidelijk afspra ken maken over de oppervlakte boüen die men gaat telen. Afspraken waaraóJi men Q sterk de hand moet houden. Explosieve uitbreidingen van het areaal leiden on- herroeppelijk tot een catastrofe. Dat is in het recente verleden aangetoond tijdens de gebeurtenissen rond Enchantment. Een overproduktie moet immers wel resulte ren in een sterke prijsval. En daar is nie mand mee gebaat. Afstemmen De Kwekersvereniging Amigos heeft o.m. de volgende doelsteüingen: - bevorderen van een doelmatige produk tie door het aanbod af te stemmen op de vraag, - bevorderen van de vraag door marke ting, promotie en reclame; - bevorderen van de kwaliteit door het geven van voorlichting en grote aandacht besteden aan selektie. Dat zijn punten die men als éénling niet kan behartigen. Neem aüeen de marke ting en de promotie maar. Met het in de hand houden van de oppervlakte wil men beslist geen schaarste-artikel creëren, waardoor de prijs sterk zou aantrekken. De afnemers moet een redelijke garantie worden geboden dat ze aan het artikel een goed stuk brood kunnen verdienen. Wat gebeurt er nu als er in een bepaald jaar door verschiüende oorzaken toch een surplus aan boüen is? Wel, die boüen wor den zeer zeker niet tegen lage prijzen op de markt gebracht. Als één moglfjjkheid ziet de Kwekersvereniging Amigos dat men de overcomplete boüen zelf in bloei gaat trekken. Een deel van de leden be schikt nl. zelf over een fors glas-areaal. Schoonheid Na Amigos heeft zich een nieuwe kwe kersgroepering aangediend. Zij het in een wat gewijzigde vorm. Inzet is de bijzonder fraaie nieuwe lelie Star Gazer. Dat is een zgn., Oriëntal-hybride, die is ontstaan uit kruisingen van de vandaag zeer hoog ge waardeerde Lilium auratum x Lilium spe- ciosum rubrum. Een schoonheid van een lelie en de enige in dit type dat opstaande bloemen heeft, die bovendien prachtig rose-rood van kleur zijn. Star Gazer heeft iDW daarnaast zeer goede kwaliteiten. Dj"" van de bol is heel goed. In het twee>j|ate na het schubben kan men al lev boüen hebben. Doordat Star Gaze te lange stengel heeft, kan men de^ als snijbloem en als potplant gebi_ Door de opstaande kelken kan me>" aanwinst veel gemakkelijker vei en ook veel simpeler inpakken en ren dan de andere Oriëntals. Geen Kwekersrecht N Ook deze kwekersgroepering he< Van tuurlijk tot doel het aanbod van SfTaffel zer in de hand te houden. Het is ecK- Ge vraag of dat lukken zal. Weliswaa een combinatie van Nederlandse k,e m, bij de winnaar van Star Gazer, fexpos Vaüey Bulb Farms in Californië, a 'Octr len die tot 1982 worden geteeld.de ee kocht, maar er is meer. Star Gaze in 1975 op de markt gekomen en reum der het Kwekersrecht gebracht. Irf?1 £71 gelopen jaren zijn heel wat bolle 1 kocht ook aan liefhebbers. De ai; Hort| in Amerika houden zich nl. ook ve|pend: met veredeling en hebben reeds mi malen goede zaaüingen weten te Nu heeft de Star Gazer-groep getr-d- Vli veel mogelijk boüen te kopen wakdl ze ook kon vinden, maar het is stel^^g gelukt het laatste exemplaar op de dag. tikken. In het verleden zou dat n ramp zijn geweest, want het duur^. mers vele jaren voor men van ec-'NL boüen een flink partij had geteeld^ Pon Weefselteelt duizenden stuks maken. MisschrAns het allemaal nog wel mee en krijgijU£jjo Star Gazer-groep de wind in de ze<unste bloemenhandel heeft op beperkt! kennis kunnen maken met deze lelie en de reacties waren zonder lAAG lemaal positief. Star Gazer zal het8muae bloem steüig gaan méken. En nu n rond pen dat er nooit te veel van zul men!

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6