:NZH gaat openbaar vervoer Zaantrekkelijker maken Toeristische informatie via het televisietoestel KPJ-sportdag succesvol G OM DALING AANTAL PASSAGIERS TEGEN TE GAAN a Stadsdienst Alphen succesvol De stadsdienst die West- Nederland op 8 januari 1978 in Alphen a/d Rijn startte is zeer succesvol ge bleken. De stadsdienst voorziet in een duidelijke behoefte en West-Neder land denkt deze lokale dienst spoedig te moeten uitbreiden. Door de stads dienst is het aantal busrei- zigers in Alphen in 1978 gestegen met 35 procent. De gemeente Alphen heeft naar aanleiding van de in stelling van de stadsdienst haar bijdrage verhoogd van 3,8 miljoen naar bijna 6 miljoen gulden. Fans De fanclub van de popgroep Status Quo hield zaterdag een feest voor de fans van de popgroep in de Stadsgehoorzaal. De fans konden tussen twaalf uur 's middags en twaalf uur 's nachts alle mogelijke informatie over hun favoriete popgroep krijgen. Natuurlijk kon er ook uitgebreid 'ge swingd' worden op de muziek van Status Quo (zie foto). Maredorp De zomeraktiviteiten voor Maredorp gaan vandaag be ginnen. Daarvoor staan de komende twee weken de deuren van het Leids Volkshuis weer open. Morgen wordt met de bus naar jeugddorp gegaan en dat kost 2,50 gulden. Woensdag wordt het museum van Oudhe den bezocht. Daar is dan een speciaal kinderprogram ma. Kosten 1 gulden. In de bossen van Noordwijker- hout wordt donderdag een spannend bosspel gedaan. Daarna picknicken op het parkeerterrein van het Volkshuis. Kosten 1 gulden. Vrijdag is er film. De doldwaze avonturen van Hugo de Hippo. Kosten 1 gul den. Maandag 13 augustus gaat de reis naar Maduro- dam. Kosten 5 gulden. Dinsdag timmeren in bet Volk shuis. Kosten 1 gulden. Woensdag 15 augustus weer een dagje jeugddorp. Kosten 2,50 gulden. Donderdag naar de speeltuin aan de Maredijk. Verzamelen op 10 uur bij het Volkshuis. Kosten 1 gulden. Vrijdag 17 au gustus wordt de laatste dag benut met een dagje Am sterdam, met een rondvaart door de grachten. Kosten hiervoor zijn 10 gulden. Het derde kind betaalt 7,50 gulden en het vierde kind 5 gulden. LEIDSE COURANT MAANDAG 6 AUGUSTUS 1979 PAGINA 3 LEIDS MOTEL HEEFT EUROPESE PRIMEUR LEIDEN Komend najaar zal in Holiday Inn Leiden een toeristische documentai re over Leiden en omgeving in première gaan. De docu mentaire werd in nauwe sa menwerking met het VW- Leiden vervaardigd door Pers Video Reportage Dienst uit Rotterdam. Met de première heeft Holiday Inn Leiden een Europese primeur. Toeristische infor matie via de televisie. Op elk gewenst moment. De Ho liday Inn-gast behoeft daar toe alleen het tv-tofestel op zijn kamer in te schakelen. Hotelmanager M. Spaargaren is bijzonder ingenomen met deze nieuwe manier van gas- tenservice. „Vroeger was het zo dat onze gasten aan de balie de informatie kwamen vragen. Op zich is dat geen probleem. Maar het komt natuurlijk ge regeld voor dat het zo druk is dat er voor een volledige be antwoording van alle vragen geen tijd was. Bovendien voel den veel gasten er weinig voor om aan een drukke balie toe ristische informatie te vragen. Deze 20 minuten durende do cumentaire zal nog maar wei nig vraagtekens over laten. Alle bezienswaardigheden in Leiden en omgeving komen uitgebreid aan bod inclusief alle informatie over wat het kost en hoe je er komt." Adverteerders Naast de informatie over rondvaarten, musea, monu menten en andere attracties biedt de documentaire ook de mogelijkheid aan Leidse be drijven om te adverteren. Ma nager Wil Rietveld van de Pers Video Reportage Dienst:„De combinatie op zich is niet nieuw. Alleen de ver houding tussen toeristische in formatie en zeg maar commer cie wél. Er is al vaker zoiets geïntroduceerd. Het accent lag dan echter volledig op de com merciële informatie. Niets dan reclame, met af en toe een beetje toeristische informatie. Een cameraploeg van de Pers Video Reportage Dienst legt de laatste hand aan de opnamen voor de Leidse documentaire. Wij hebben dat omgekeerd, omdat er niemand naar alleen reclame gaat zitten kijken." Speciaal voor de ondernemers die geïnteresseerd zijn in zo'n commercial („en waarom niet, er komen in Holiday Inn per jaar alleen al zort honderddui zend overnachters") wordt eind september een viewing van de documentaire gehou den. Wil Rietveld: „Daar kan iedereen die geïnteresseerd is in het laten maken van een reclamefilmpje alle gewenste informatie krijgen. Dat is be langrijk, want veel mensen denken nog dat zoiets ontstel lend prijzig is. Nu, dat valt reusachtig mee. Ons bedrijf maakt al reclamefilmpjes voor een paar hpnderd gulden. Dat kan, omdat wij met videoban den werken en niet met film." Informatie Ook Holiday Inn-manager M. Spaargaren ziet deze commer ciële informatie best zitten. „De mensen die hier komen, willen méér weten dan alleen waar ze de rondvaartboot kun nen vinden. Ze willen bijvoor beeld weten waar ze een auto kunnen huren, waar ze terecht kunnen voor een taxi of waar ze bijvoorbeeld een juwelier kunnen vinden. Dat zijn stuk voor stuk belangrijke zaken. Bovendien laat het zich uitste kend inpassen in deze docu mentaire. Een totaal-informa tiepakket". Nieuwsdienst Manager Spaargaren van Holi day Inn ziet overigens in de toekomst nog meer in het ver schiet liggen. „We zijn ook al met de PVRD rond de tafel gaan zitten om te bezien of we in de toekomst op deze wiize ook kunnen komen tot een lo kale nieuwsvoorziening. Wel iswaar alleen te ontvangen in Holiday Inn, want anders ben je nog steeds strafbaar. Kijk zo'n lokale nieuwsdienst is verdraaid aardig. Er zitten al leen nog de nodige haken en ogen aan de uitvoering. Bij voorbeeld door wie laat je de nieuwsgaring verzorgen. De PVRD is namelijk een pro- duktiebedrijf. Je zult het dus moeten zoeken in het werken met freelance journalisten of een samenwerking met een dagblad." Dat zulks in de toekomst van de grond zal komen, een eigen Leidse nieuwsdienst, acht de PVRD zeker niet uitgesloten. „Nieuws is er in een stad als Leiden dagelijks in voldoende mate. Je moet alleen zien om op legale wijze tot uitzenden te komen. Gewoon op het open net zetten kan helaas nog steeds niet in Nederland. Maar mogelijk kun je de program ma's bijvoorbeeld kwijt aan grote ziekenhuizen, bejaarden huizen enzovoorts. Voor wat betreft de kosten hoeven ze het niet te laten. Die zullen miniem zijn. Zoiets moet toch draaien op de inkomsten uit tv-reclamespotjes. En adver teerders zijn geïnteresseerd naarmate het te bereiken pu bliek groter wordt", aldus ma nager Wil Rietveld. t/ 'P0 piafZOETERWOUDE Vooral de gezelligheid voerde de boventoon op de sportdag die de KPJ gisteren op het Loethe terrein organi seerde. Het aardappelpoepen en langlaufen op een plank met klompen bijvoorbeeld wa- Nvjren zeer vermakelijk. Toch werd er ook hard voor de punten geknokt. Peter Berg, die vooral op de 1500 meter hardlo pen zijn concurrenten ver achter zich liet, toon- 'si« de zich bij de heren de sterkste. Hij verzamelde 42 punten. Adrie van Diemen, die drie van de vijf onderdelen won, wist met 31 punten de tweede plaats te veroveren. Cock Mooijman be haalde met 30 punten de derde plaats. Bij de dames manifesteerde Bernadette van der Meer zich overduidelijk als de sterkste. Drie maal werd ze eerste, één keer tweede en een keer. derde. In totaal behaalde Bernadette 47 punten. Magdalene van Rijn werd met 40 punten een goede tweede. Nel Mooijman vergaarde 38 pun ten en werd daarmee derde. Bij het spectaculaire slot van de dag. het touw trekken, toonde het team Jan Mooijman, Nel Mooijman, Theo Mooijman, Corry van Rijn geen medelijden met de andere deelnemers. LEIDEN De Noord-Zuid- Hollandse Vervoer Maat- schappij (NZH) wil het o- »hn. penbaar vervoer aantrekke- 19 90 maken. Mogelijkhe- P den hiertoe ziet men onder meer in het verkorten van ld ol de reistijden en het bevorde ren van de betrouwbaar- heid. Door de aanpassingen wil de NZH een eind te ma- ervol ken aan de daling van het i aantal passagiers. Dit zegt de vervoersorganisatie in •*55 het jaarverslag over 1978, waarin blijkt dat de bussen 1.8 procent minder reizigers •ri« trokken. K«at lijnrecht tegenover de daling van het aantal betalende rei- s Td zigers staan de vervoersop- brengsten, die met twee pro cent toenamen in vergelijking met 1977. Ook het Verenigd Streekververvoer West-Ne derland spreekt in haar jaar verslag over 1978 van een stij gende opbrengst. West-Neder land constateerde in 1978 eveneens een daling van het aantal passagiers maar dat was slechts een geringe daling en die gold alleen de interlo kaal vervoerde reizigers. Lo kaal was er sprake van een forse toename van het aantal reizigers van ongeveer 20 pro cent. Verbeteringen aan het open baar vervoer ziet de NZH in de praktijk gebracht bijvoor beeld door de opening van de zogenaamde doorstroom route van Katwijk naar station Lei den, de vrije busbaan. Andere maatregelen van de overheid, overwegend van infrastruc turele aard, zoals het aan brengen van opstelstroken vrije busbanen en installaties die de verkeerslichten beïn vloeden worden ook als ver beteringen gezien, evenals de versnelde plaatsing van abri's. De betrouwbaarheid zal voor al gestalte krijgen door het aanbrengen van mobilofoons in alle bussen. De directie verwacht van de integratie van de gebruiksmogelijkhe- De busbaan op de Rijnsburgerweg functioneert redelijk. den van het openbaar vervoer en de nagestreefde tariefshar monisatie eveneens een posi tieve invloed op het reiziger saanbod. West-Nederland meldt in het jaarverslag dat de laatste ja ren de ochtendspits van 8.00 tot 9.00 uur (de drukste perio de) steeds drukker wordt. West-Nederland wil die ont wikkeling opvangen door meer bussen op dat tijdstip in te zetten. Agressiviteit In het jaarverslag meldt de NZH, dat het rijdend perso neel in toenemende mate wordt geconfronteerd met agressief optreden, vooral van jongere passagiers. De directie roemt in het jaarverslag de wijze waarop het personeel zijn werkzaamheden, vaak onder uiterste zelfbeheersing, véfrichtte. De totale vervoersopbreng- sten, inclusief de bijdrage voor de op Pas 65 vervoerde reizigers bereikten een waar de van 56,4 miljoen. De explo itatiekosten stegen van 111,1 miljoen tot 121,4 miljoen. Hiervan komt bijna zestig procent voor rekening van de gestegen arbeidskosten. Aan overheidsbijdragen werd in totaal een bedrag ontvangen van 63,6 miljoen gulden. De NZH beschikte in het afgelo pen jaar over 584 autobussen en'telde 1852 personeelsleden. Per lijndienstbus werden ge middeld 84.100 kilometers af gelegd. West-Nederland kreeg aan vervoersopbrengsten een bedrag van 39,2 miljoen bin nen. De exploitatiekosten ste gen van 67,4 miljoen naar 76 miljoen. Het Rijk droeg 37,3 miljoen bij in 1978 tegenover 31,2 miljoen in 1977. West-Ne derland liet 436 bussen ron drijden en daar kwamen ge middeld 1138 personeelsleden bij kijken. De bussen legden gemiddeld 69.600 kilometers af. ng op rijksweg 4 "2 LEIDEN Ten gevolge van verkeerde inhaalma noeuvre van een 22-jarige utomobili8t uit Delft in de nacht van vrijdag op zater dag bij de afrit EUropaweg p rijksweg 4, is een Rotter damse autobestuurder met zijn wagen gekanteld. De Rotterdam liep hierbij schaafwonden in het ge zicht op. Zijn auto is onher stelbaar beschadigd. De automobilist uit Delft raakte bij zijn inhaalmanoeu vre de linker achterkant van de voor hem rijdende auto. De auto vloog door de bot sing naar rechts en kantelde na een treffen met een op de. vluchtstrook staande wagen met pech. De Rotterdamse bestuurder raakte in zijn auto beklemd. Zowel de brand weer uit Leidschendam als de brandweer uit Leiden moesten eraan te pas komen om de Rotterdammer te be vrijden. De Delftenaar botste tegen de middenberm. Hij kwam met de schrik vrij.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3