Veel overbodige poespas rond de wedstrijden Wim Suurbier: „Het is geen vakantie reisje" Nederlandsevoetballers verafschuwen 35 yardslij ■ËSi SPORTTRIBUME DEEL 4 (slot) Lex Schoenmaker: „Het is een ramp" 'o; LA.AZTECS LEIDSE COURANT/ MAANDAG 6 AUGUSTUS 1979 PAGINA 14 Dit is de laatste aflevering van een reeks verhalen 1 over het Amerikaanse voetbal, waarover deze krant eerder op zaterdag 28 i juli, maandag 30 j juli en woensdag 2 j augustus artikelen publiceerde. LOS ANGELES - Geen onsje teveel weegt Wim Suurbier. Het typeert hoe serieus Suurbier zich in Amerika met het voetballen bezig houdt. En dat mag verras send genoemd worden, want zelfdiscipline is niet altijd Suurbier's sterkste kant ge weest. Daarom lag het min of meer voor de hand, dat de frivole Suurbier het er in het nog frivolere Californië eens lekker van zou nemen. Niets is minder waar. De 34-jarige Suurbier gedraagt zich als een serieuze prof. Zijn afge trainde bekkie is er het beste bewijs van. „Dat moet ook wel", grinnikt Suurbier. „Tenslotte is Michels hier. Dan krijg je niet zo snel de kans om de kantjes er van af te lopen. Want dan kan je zo vertrekken. Daar is Michels keihard in." Geen verwijt aan het adres van Rinus Mi chels. Het tegendeel is eerder waar. Suur bier opgetogen: „Ik ben dolblij dat Michels hier is. Ten eerste omdat zo'n strenge dis cipline voor mij goed is, ten tweede omdat Michels toevallig wel een houtje verstand heeft van voetballen. Die hoef je echt niets wijs te maken. Voor mij een verademing na dat jaartje Frankrijk. Die mensen be grijpen er werkelijk de ballen van. Die rot zooien maar aan. Ongelofelijk. Wat dat be treft is het een waar genot om weer eens met een vakman als Michels samen te werken. Leer je tenminste weer eens wat." Wim Suurbier voelt zich als een vis in het water in het altijd zonnige Californë. „Heerlijk toch", roept Suurbier opgetogen uit, terwijl hij nog eens naar het zonnetje knipoogt. „Een waar paradijs. Bevalt me prima hier. Lekker dichtbij het strand en een leuke ploeg om in te voetballen. Wat wil een mens nog meer. Beter dan dat Franse Metz. Daar telde ik echt de dagen af. Hier niet. Elke ochtend is het weer een waar genoegen om gedag te zeggen tegen die heerlijke zon. Geweldig gewoon." Fanatiek zelfs Op het veld werkt Suurbier, net zoals tij dens de training, serieus, fanatiek zelfs. De scheidsrechters moeten het dan ook nog wel eens ontgelden. Suurbier: „Die mannen hier begrijpen er niets van. Nog een graadje erger dan in Frankrijk. Het is werkelijk om te huilen. Ze nemen de meest vreemde beslissingen. Gelukkig verstaan ze geen Nederlands. Dan kan je tenminste even lekker schelden zonder dat je dat op geel of rood komt te staan." Het voetbal in Amerika valt Wim Suurbier niet tegen. Sterker nog, in het gesprek merkt hij doorlopend op dat niemand de fout mag maken om het Amerikaanse voetbal te onderschatten. „De meeste clubs hebben aanvallers vanuit Europa ge haald. En er zitten erg goeie bij, zoals Kristensen, Chinaglia, Granitza en Francis. Mannen die niet gemakkelijk af te stoppen zijn. Omdat er nu eenmaal meer geld geïn vesteerd wordt in aanvallers dan in verde digers, hebben spelers zoals ik het niet gemakkelijk. CHICAGO - Drie uur voor de wedstrijd is er nog geen enkele activiteit te bespeu ren. De tribunes zijn nog leeg. De kas sa's buiten zijn trouwens nog gesloten. Het is dan ook nog vroeg. Pas over drie uur begint de NASL-competitiewedstrijd. Toch valt op het veld zelf al enige bedrij vigheid te bespeuren. Niet van voetbal lers, maar van jonge, vaak beeldschone juffertjes. Zo'n twintig fraai gevormde dametjes lopen op de klanken van uit de luidsprekers schetterende muziek heup wiegend over het veld rond. Het zijn de cheerleaders van de club. Alle 24 NASL- clubs hebben zo'n gezelschap knappe poppetjes in dienst. De cheerleaders zijn volledig ingeburgerd in het Amerikaanse voetbal. Trouwens, in vrijwel alle sporten kom je die juffertjes te gen, want alle sponsors zijn er heilig van overtuigd dat de cheerleaders niet alleen de gezelligheid op het sportveld verhogen, maar dat zij ook als publiekstrekkers dienst doen. Het Amerikaanse voetbal heeft de cheerle aders overgenomen. Daarom melden zich bij elke wedstrijd ruimschoots vantevoren zo'n twintig jonge vrouwen om onder lei ding van een veredeld dirigent de dans- en huppelpasjes van die dag door te nemen. Chicago-eigenaar Lee Stern: „Het hoort er gewoon "bij. In elke wedstrijd is er wel een periode waarin er vrijwel niets gebeurt. Op die momenten krijgen de meisjes een sein tje om hun kunsten te vertonen. Dat is fe^k voor het publiek". Tsnoveer vijf kwartier voor het begin van 4oo ffdstrijd melden de eerste gasten zich. <0(i" n kleine jongetjes, die een voorwed- oeten spelen. Dat is gebruikelijk in i. Vrijwel elke club probeert op die klanten te werven. Het niveau van o. ;orwedstrijden is overigens matig. In alle. valt te bespeuren dat voetbal voor de Amerikaanse jeugd maar een moeilijke sport is omdat de voeten gebruikt moeten worden en niet de handen. Inmiddels druppelen de eerste spelers en de eerste toeschouwers het stadion binnen. Het spel gaat bijna beginnen. De cola-verkopers en de popcorn-tenten doen het goed, want vooralsnog vindt het volk cola en popcorn interessanter dan het geklungel van de kinderen op het veld. Alleen de trotse ouders vormen daarop een uitzondering. Meteen na afloop van de voorwedstrijd begint het spektakel. Niet binnen, maar buiten de lijnen. Alhoewel zich maximaal tienduizend toeschouwers op de tribunes verzameld hebben en het niet meer dan een normale competitiewedstrijd betreft, doet het enthousiasme van de speaker vermoeden dat er een wereldgebeurtenis staat te wachten, aanschouwd door mil joenen toeschouwers. Op dat moment komen de cheerleaders ook in actie. De ver voor de aanvang ge leerde dans- en huppelpasjes worden in de praktijk gebracht. Dat alles op keiharde muziek, die stereo uit de luidsprekers komt. De dametjes beperken hun aandeel in het voetbalgebeuren overigens niet tot de vlotte bewegingen op de muziek. Ook de hoepel komt er regelmatig aan te pas. Kortom: een vrolijk circusnummer op het voetbalveld. De spelers lopen zich inmiddels warm in de catacomben. Ruim een kwartier voor het begin worden zij op het veld geroe pen door de speaker. Een voor een roept hij de namen van de spelers af, begin nend bij de tegenpartij. Een voor een ko men de spelers ook het veld op. Geflan keerd door de cheerleaders die de meest waanzinnige capriolen uithalen als zo'n voetballer het veld op loopt. Wim van Hanegem: „Belachelijk natuurlijk, ai dat gedoe. Zelfs de scheidsrechter en de grensrechters moeten een voor een het veld op komen. Het is allemaal show. Met voetballen heeft het niets te maken. De Amerikanen zijn er echter verzot op. Die hele openingsceremonie wordt tot in de perfectie ingestudeerd. Meisjes die fouten' maken krijgen ongelooflijk op hun kop. Er mag werkelijk niets mis gaan". Als al dat gedoe achter de rug is kan het spel nog altijd niet beginnen. Eerst wordt het Amerikaanse volkslied gespeeld. Rinus Michels: „Ach, het hoort er allemaal bij. Voor mij hoeft het allemaal niet, maar als die Amerikanen dat nou willen dan moet je dat maar slikken. Je leeft tenslotte in een andere wereld, dan moet je je ook aanpassen aan hun gedragsregels. Ik geef toe dat het allemaal wennen is, maar met een beetje goeie wil is over die poespas, want dat is het natuurlijk, wel heen te ko men". Het spel begint. Als argeloze Europeaan denk je dat de cheerleaders het niet in de gaten hebben gehad dat de scheidsrech ter voor de eerste maal gefloten heeft. Hun dans- en huppelpasjes rond de zijlijn gaan immers gewoon door. Dat blijkt ech ter zo te horen, want de dames houden het de gehele wedstrijd vol. „Michels wil ons zo Europees mogelijk la ten spelen. Dat betekent wel dat niet al leen de middenvelders, maar ook de ver dedigers extra belast worden. Het is voor mij dan ook geen vakantiereisje, dit Ame rikaanse voetbal. Het is keihard werken om je hoofd boven water te houden. Het klinkt misschien ongeloofwaardig voor Ne derlandse oren, maar het is toch echt waar." Onder indruk Suurbier ia werkelijk onder de indruk van het Amerikaanse voetbal. Hij is er dan ook van overtuigd, dat het niet zo erg lang meer zal duren voordat elke Amerikaanse club het op kan nemen te gen Europese topploegen. „Let wel, ik praat niet over het nationale elftal", rea geert Suurbier. „Het zal inderdaad nog wel even duren voordat dat op niveau is, omdat er nog niet zoveel Amerikanen zijn die kunnen voetballen. Het clubpeil daarentegen gaat snel omhoog. Nog 3, 4 jaar en onze top kan zich meten met de Europese top. Daar ben ik van overtuigd. Indien althans de Amerikanen blijven investeren. Dat is na tuurlijk wel een voorwaarde. Op het mo ment heb ik echter geen reden om te ver onderstellen dat de Amerikanen op korte termijn stoppen met hun investeringen in het voetbal. Het spelpeil zal daardoor de komende jaren wel snel blijven stijgen." Wim Suurbier hoopt dat proces mee te kunnen maken. „Ik wil hier nog wel een paar jaar blijven", geeft Suurbier toe. „Het is erg aantrekkelijk om dat hele proces mee te maken. Jammer alleen dat het pu bliek nog zo lauw reageert. Wij bij de Az tecs merken het helemaal. Tienduizend toeschouwers in een stadion met een ca paciteit van over de honderdduizend is ei genlijk geen gezicht. De echte doorbraak moet nog komen. De jeugd begint er iets van te begrijpen. De ouderen niet. Die ko men met hun kinderen mee, maar snap pen doen ze het spel niet. Vandaar dat al die vaders alleen maar op popcorn zitten te knagen. Gaat de tijd sneller om." Scholen bezoeken Ook buiten de lijnen houdt Wim Suurbier zich met het voetballen bezig. Hij is dat contractueel verplicht. „Scholen bezoeken, dat doen we regelma tig", reageert Suurbier. „En dat uitleg ge ven over het voetbalspel. Slaat erg aan bij de jeugd. Zeshonderd kinderen op zo'n dag vormt geen uitzondering. De jeugd raakt echt geïnteresseerd in het voetbal len. Je merkt het aan alles. Daarom zijn er perspectieven voor het Amerikaanse voet bal. Leuk dat ik mee kan helpen om het van de grond te krijgen." ROB HARTOG Rustig naar het voetballen kijken is er niet bij in Amerika. Al vanaf de eerste minuut bemoeit de speaker zich uiterst nadrukke lijk met het spel. Zijn mond staat niet stil. Doorlopend geeft hij uitleg, zelfs bij situa ties waar de arme man zelf door gebrek aan kennis ook niets van begrijpt. Helaas beperkt zijn woordenstroom zich niet tot het voetballen zelf. Voetbal is business, dus rrtoet er doorlopend reclame gemaakt worden. Voor de sponsor, maar ook voor eenieder die daar goed geld voor over heeft. Amerikanen zijn dol op cijfertjes. Alles, maar dan ook werkelijk alles wordt tijdens het voetballen bijgehouden. De goals uit eraard, maar ook de schoten op doel, de geslaagde en mislukte passes en het aan tal malen dat de keepers de bal tegenhou den. Uitgebreid Alle NASL-club8 hebben een uitgebreide staf die de public relations moet beharti gen. Bij de Aztecs is dat een groep van zes man en een secretaresse. Bij de Cosmos zijn zelfs tien mensen dag in dag uit bezig om de New York Cosmos optimaal aan de man te brengen. Erg handig is het informatieboekje dat elke club voor de competitie laat maken. Alle, maar dan ook werkelijk alle gegevens over de clubs zijn daarin handig verwerkt. De NASL zelf biedt trouwens ook voldoen de informatie. Eenmaal per week komt het blad Kick uit. Een professioneel aandoend blad in kleurendruk. Ongeveer tachtig pro cent van Kick (toch snel zo'n zestig, zeven tig pagina's dik) wordt gevuld met algeme ne informatie, uitslagen, standen en inter views. De resterende twintig procent bevat pure clubinformatie, samengebracht in een apart katern en vol geschreven door de p.r.-staf van de club. Die informatie is uiteraard per stad verschillend. In New York wordt geschreven over de Cosmos, in Los Angeles over de Aztecs en in Chica go over de Stings. Party De wedstrijd zit er op. Ongeveer een uur na afloop verzamelt het gehele voetbal gezelschap zich in de dichtstbijzijnde Hilton of Holiday Inn. Leiding, arbitrale trio, oefenmeester8 en spelers, zowel van de thuisspelende als de bezoekende club, maken zich op voor een party. Ook de supporters, die al tijdens de wedstijd om de vijf minuten door de speaker wor den uitgenodigd, om na afloop met de spelers kennis te maken. Een succes, zo'n party. Met erg veel sup porters en spelers die niet moe lijken te worden van alle vragen die over het spel worden gesteld. Wim Suurbier: „Daar na afloop wordt het voetbal verkocht. De spe lers zijn ook verplicht er heen te gaan. Dat staat in het contract. Klantenbinding noe men ze dat hier. We moeten ook vriende lijk en behulpzaam zijn. De klant moet ten slotte bij de volgende thuiswedstijd terug keren". Rinus Michels gaat Wim Suurbier voor naar een vólgende oefening tijdens de training van de Aztecs. Wim Suurbier verlaat met een ploeggenoot een Angeles Aztecsstadion. achteruitgang (Van onze verslaggever) New York Amerika is geen paradijs voor middenvelders. In de Verenigde Staten voetballende Nederlanders die de pech hebben op het middenveld te moe ien spelen klagen dan ook steen en been, en niet zonder-reden, want het is in vergelijking met de rest van de voet balwereld allerminst een pretje om in Amerika middenvelder te zijn. De oorzaak daarvan is de 35-yardslijn, een voor Nederland onbekend begrip. Het Ne derlandse voetbal kent een aantal lijnen, zoals de achterlijn, de zijlijnen, de midden lijn en de lijnen die het strafschopgebied aangeven, het Amerikaanse voetbal heeft daar een extra lijn aantoegevoegd: de 35- yards lijn. De 35-yards-lijn ligt ongeveer op de helft tussen het strafschopgebied en de mid denlijn. In het Amerikaanse voetbal is be paald dat spelers pas na de 35-yards-lijn in buitenspelpositie kunnen komen te staan. Beduidend anders dus dan in de rest van de wereld, waar aanvallers al van af de middenlijn buitenspel gezet kunnen worden. De gevolgen van het invoeren van die 35- yards-lijn zijn vrij groot. Een belangrijk wa pen in het hedendaagse voetbal is immers het als een harmonica in en uit elkaar schuiven van het gehele elftal. Aansluiten noemt de Nederlands trainer dat met een modewoord. Een belangrijk, verdedigend wapen omdat tegenstanders al vanaf de middenlijn buitenspel gezet kunnen wor den. Veel groter Dat kan in Amerika dus niet. Het aanslui ten van de linies is daardoor nauwelijks mogelijk omdat het veld per definitie veel en veel groter is dan in Nederland. Het gat tussen de 35-yardslijn in de mid denlijn bedraat immers zo'n twintig me ter. Ruimte die in Amerika door de aan vallers benut kan worden zonder ooit buitenspel te kunnen staan. Dat alles verzwaart de taak van vooral de middenvelders. Uiteraard posteren aanval lers van de ploeg die in de verdediging ge drukt wordt, zich rond de 35-yards-lijn. En even begrijpelijk posteert de ploeg die in de aanval is enkele bewakers rond die vooruitgeschoven posten van de tegenpar tij. De ruimte tussen de frontstrijders en de defensie is daardoor altijd vrij groot, beduidend groter in elk geval dan in Ne derland. Een ruimte die uiteraard steeds opnieuw overbrugd moet worden door de middenvelders, die nu eenmaal als taak hebben de aanval te assisteren indien daar mogelijkheden toe zijn, maar ook as sistentie moeten verlenen irrdien de eigen defensie dan via een lange pass van de te genstander aan het werk gezet wordt. Waanzinnig Rinus Michels: „Een waanzinnige regel. Je legt een enorme druk op je midden velders. Die worden veel te zwaar belast. Vrijwel alle taktische concepten die in hét normale voetbal goed functioneren moet je overboord zetten omdat die door de 35-yardslijn toch niet goed werken. De organisatie van de verdediging is ont zettend moeilijk. Eigenlijk zou je het spel op deze manier met twaalf spelers moe ten spelen. Wil je althans kunnen terug grijpen op Europese spelconcepten". „Het is een ramp", oordeelt Lex Schoen maker, de middenvelder van dé Drillers. „Je loopt doorlopend van voor naar achter en van achter naar voor. Het is echt geen doen. Je ploeg lekker aan laten sluiten is er niet bij. Daar is de ruimte te groot voor". En Wim van Hanegem, middenvel der van de Chicago Sting: „In het Neder landse voetbal behoeft de spelverdeler in verhouding tot de waterdragers weinig werk te doen omdat zijn. arbeid voor een belangrijk gedeelte door de overige mid denvelders wordt overgenomen. In het Amerikaanse voetbal is een dergelijke houding bijna asociaal te noemen. Want dan bezorg je je mede-middenvelders nog meer werk. En nu al is het vrijwel niet bij te sloffen. Je moet doorlopend hele af standen overbruggen omdat je niet of nauwelijks op buitenspel kunt spelen. En daar de verdediging natuurlijk niet aan kan sluiten door die 35-yards-lijn heb je als middenvelder eigenlijk geen leven. Je moet echt een loopwonder zijn om het al lemaal bij te benen". Peperduur De 35-yards-lijn was er één van de be langrijkste oorzaken van dat New York Cosmos dit seizoen niet draaide. Het pe perdure Cosmos kent nauwelijks water dragers, waardoor de defensie van de Cosmos doorlopend voor moeilijke pro blemen kwam te staan omdat de heren vedetten weigderden te hulp te schieten zodra de tegenstander via een lange pass de aanval overnam. Pas sinds de komst van Johan Neeskens is dat beduidend verbeterd. In tegenstel- van het ling tot zijn ploeggenoten is de immer rige Neeskens wel bereid om kilometers vreten. Hij alleen verzorgt zo'n beetje schakelwerk tussen de defensie en aanval van Cosmos. Oefenmeester Mazzei: „Daarom ben ik verschrikkelijk blij met Neeskens. Ons te probleem was dat we geen werkers hadden. In elk geval te steeds succes te boeken. Nu met kens erbij loopt het een stuk beter, kens is weliswaar ook een vedette, wel eentje die bereid is om een hele strijd lang te sjouwen. Het is dan ook toeval dat we sinds de komst van kens een stuk beter draaien". hoofdbrekens De 35-yards-lijn bezorgt niet alleen middenvelders, maar ook de hoofdbrekens. Michels berustend ben nog steeds op zoek naar een taktisch concept waarin die niet langer storend werkt. Het niet mee. Ik ben er nog niet uit. He net zoals met zaken al3 de verlenging de shoot-outs: je moet er mee leren ven. Er zit niets anders op. Die bestaan nu eenmaal. Daar moet je je neerleggen." Vrijwel unaniem zijn de in Amerika vende Nederlanders het er over eens de 35-yards-lijn zo snel mogelijk boord gegooid moet worden indien ka tenminste de aansluiting met de reldtop wil verkrijgen. lp Van Hanegem: „Deze regel is in de interp- nationale voetbalwereld een lachertje. Defr NASL zou er verstandig aan doen volgencj& seizoen de FIFA-reglementen te hanteren]^ Anders groeit het Amerikaanse voet bak nooit naar het Europese toe. Domweg om{' dat het met die 35-yards-lijn niet kan." Voorlopig ziet het er echter niet naar uito dat de 35-yards-lijn inderdaad afgeschaf f wordt. De NASL-bonzen zijn zelf nog a__ gecharmeerd van hun eigen regel. Zij beS togen dat defensief voetbal er mee word verbannen. En omdat de sponsors vee geld in het voetballen hebben gestoker ut moet er spektakel gemaakt worden. Da de 35-yards-lijn het voor het Amerikaanse^' voetbal alleen nog maar moeilijker maak om de aansluiting met de internationalen- voetbalwereld te bewerkstellingen, word op de koop toe genomen. Het gaat imfe mers om het spektakel, en dus de toe^e schouwers.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 14