De les van <(e Spartakiade en de misser van Nederland Sam Avon klopt Sam Hollyrood in eindstrijd Dagboek van een Spartakiaan apanse )lleybal raden nedaille He; ROG MEER TV'KUKERS Nederlands zeilteam op elfde Sportwereld LEIDSE COURANT/ MAANDAG 6 AUGUSTUS 1979 PAGINA 11 DERBYZEGE W!M VAN BUYTENE MET DANK AAN ZIJN VADER MOSKOU Er zei iemand: „Je ziet de mennen nier oijna niet met zonnebrillen lopen". Een ander zei: „Z/ë jij dan zon?". Af en toe prikte de koperen ploert meedogenlooe omlaag, maar het waren schaarse momenten, altijd ge volgd door bewolking en dikwijls regen. En dat ia nou jammer, want een grauwe stad ziet er vrolijker uit met zonlicht. Van het weids aangelegde Moskou zou een fan tastische metropool te maken zijn. Aan die zon kunnen de Sovjets ook niets doen, maar als er eens wat terrasjes waren op die mooie Kalininaboulevard met zijn restau rants - er zijn er niet zo veel in Moskou en je kunt ze ge makkelijk uit je hoofd leren - zijn enorme boekhandel, muziekwinkel (platen)en parfumeriezaak. Vrolijk gekleur de stoeltjes met parasols erboven en een vriendelijke pber die een kop koffie of een blonde pils zou brengen. Het is er allemaal niet. De mensen lessen hun dorst aan automaten waar voor een grijpstuiver een glas water - wel allemaal uit hetzelfde glas- of zoete limonade kan worden gehaald. Men is er aan gewend, zoals aan de ene menukaart in het restaurant die van tafel tot tafel gaat Ach, alles went, ook als je ais buitenlander een tijdje meedraait in het stadsleven. Je went aan de brede boulevards, allemaal circuits van Zandvoort op zijn breedst, aan het feit dat een Moskoviet moeiteloos zijn auto kan parkeren, maar wel het blad van zijn ruitenwisser en zijn zijspiegel eraf haalt, want anders zijn ze verdwenen. Je went aan het summum van luxe, een spijkerbroek, en je ontrafelt het sprookje dat iedere buitenlanders iemand achter zich aan krijgt. Je kunt rus tig overal lopen, niemand beloert je als je je normaal ge draagt. Er is ook een zekere ontspanning ingetreden. Het duurde even, hoewel men In Moskou toch waarlijk wel aan be zoekers is gewend, maar de Moskoviet begint nu zelf te spreken hoewel hij niet wordt verstaan, hij vraagt met handen en voeten inlichtingen en, als hij helemaal durft, een pakje sigaretten uit de Beriozka, de winkel waarin al leen met buitenlands geld kan worden betaald en waar nicotinehoudende lekkernijen liggen, waarnaar de Rus met getuite lippen kijkt. Al la, alsjeblieft, een pakje Engel se of Amerikaanse. Als het een ober is, word je wel gega randeerd voortaan in een oogwenk bediend. Hij kan met zijn papiergeld van het formaat waarmee wij monopoly spelen niets extra's doen en hij heeft ook een vrouw en kinderen. Als de zon nou maar eena wilde schijnen over die veel in de tijd van Stalin neergezette enorme gebouwen, waar aan waarschijnlijk altijd hetzelfde architectenbureau heeft gewerkt. Er staan nu steigers tegen. De kathedraal van St. BasiUua op het Rode Plein wordt er geheel door aan het oog onttrokken. Er wordt geverfd, de koepels krijgen een glimmend gouden kleur, het interieur wordt gerenoveerd en hersteld. Dat is het geval met alle voor name gebouwen. De wereld zal volgend jaar een Moskou na de grote schoonmaak zien. Alles piekfijn in orde en dat is toch maar mooi meegenomen, want dat hebben de Spelen gedaan. Toch maar eena gaan kijken volgend jaar hoe de zaak er dan bijstaat. Er zijn dan misschien wel terrasjes of iets meer dan automaten. De tijd schrijdt im mers voort, ook in Rusland. Daarom: tot ziens. Moskou: do swiedanja, Maskwa. Je steekt er altijd wat van op, al zal het niet goed geschreven zijn, maar zo zeg je het we!.... bSKOU Japan heeft za- |dag het volleybaloernooi bij dames op de Spartakiade onnen. In de finale won Ja- van een selectie uit de vjet Unie met 3—1. De set- fenden waren 10—35, 15—3, B—9 en 15—4. De Verenigde laten legde beslag op de der plaats door een overwin- tg met 3—0 (15—4, 15—10, j||— 1) op Leningrad. i Sovjet-Unie won op de lartakiade op twee na alle luden medailles bij het bok- Jn. De Cubanen Omar Santis- jban en Jesus Sollet zorgden {respectievelijk het vliegge- cht en het vedergewicht voor i uitzonderingen. Het laatste do-onderdeel, de strijd van Je categorieën, is gewonnen ior Koeboeloeri uit de Sov- K-Unie, die zijn landgenoot fcgdanovitsj met een vol punt dersjrote Prijs van ieesteren weer Hitste^QQI* Hugo Simon Boeva w LinfESTEREN De Oostenrij- tr Hugo Simon heeft net als trig jaar met het paard 'ladstone het hoofdnummer het internationale con- turs hippique in Geesteren, >t springconcours om de ■^^ote Prijs van Twente, ge- onnen. lij bleef in de barrage als eni- b foutloos. Tweede werd Dick fieken, die over veertien da- ën in Rotterdam deel uit- lakt van de Nederlandse luipe voor de Europese titels, ij maakte met Caddy Z vier Irafpunten in 37,3 seconden, ier combinaties hadden zich a twee manches met nul Irafpunten voor de barrage eplaatst. •e Zwitser Paul Weier won za- ïrdagmiddag met Pen Duick en jachtspringconcours over DO meter met 14 hindernissen i. v& 19 sprongen. -3 g«lick Wieken won zaterdag in op. leesten met Caddy een pro- he ga-essief springconcours. voobhan Heins won gistermiddag •dag I Geesteren met Napoli z het piaaPrce and Speed-springcon- issenpurs. Hij bleef foutloos in 36,3 k sceconden. Tweede werd Piet met ^jpymakers met Top Secret treffj'37'3)- je 2Jranke Sloothaak, de voor stal Maflwin Schockemöhle uitko- ad (2pende Nederlandse ruiter, non in de Westduitse plaats n hetu|ngSt tijdens een concours /^lippique. waar de gehele Vestduitse top aan deelnam, «innaet springconcours om de |k 'ofcrote Prijs. Hij bleef met San Fernando in de barrage, waar oor zich twaalf combinaties idden geplaatst, foutloos in 13,3 seconden. De Westduitser 3<j h^erner Peters eindigde als gdtereede' voor zi'n landgenoten pen fitz Ligges en wereldkampi- e sdjen Gerd Wiltfang. Paul ederfcchockemöhle was de meesl dooiuccesvolle ruiter van dit eve- iement. rv,>"9 !ra„ 30d. W" ir. »urt Totem Volita Favoriet Derby 1980 (Van onze sportredactie) WASSENAAR Totem Volita 8 favoriet voor de Derby 1980 Dp Duindigt. Zaterdagmiddag kwam deze hengst in een alificatieproef voor tweeja- jen op de Wassenaarse .ren baan aan de start en bracht »en kilometertijd van maar liefst 1.22,7 op de klokken. Jotem Volita is het eigendom |an de Zaanse stal Meijn. Piet "Meijn is ook de fokker van het paard. Totem Volita is van de- :elfde moeder als Speedy Voli- Lady Brookwood. De heer «^Aieijn heeft deze fokmerrie oor een kapitaal bedrag aan gekocht in Amerika, nadat ze ^jlrachtig was van de Ameri- ^blcaanse hengst Bonefish. De irwachting is dat de komende ijd de overige tweejarigen ichter Totem Volita aan kun- :n lopen. Voor de Nederland fokkers is er op deze ma- Nier geen eer meer te behalen. an der Wiel 100 ►rocent HEREN In het schaaktoer- looi om de open Nederlandse itel, dat in Dieren wordt ge- iouden, is ook na de vijfde onde de spanning volop aan- rezig. Europees jeugdkampi oen John van der Wiel heeft log een score van honderd irocent, al moest hij zijn par- ij voor de vijfde ronde tegen tenet in moeilijke stand af treken. laterdag liet Van der Wiel in Ie vierde ronde opnieuw zijn ilasse zien. Met een diep loorbrekend kwaliteitsoffer Iwong hij Dennis Dieks na et- elijke verwikkelingen tot opge- ren. Stand aan de kop na vijf ronden: 1. jJanssen en Pliester 4 1/2 punten. 3. .jjVan der Wiel en Renet 4 en 1 afg.. 5/11. Langeweg, Hofland. Vogel, af Boele. De Roode. Van Baarle en Tolk MOSKOU Experts hebben uitgerekend dat de Olympische Spelen 1980 in Moskou door twee miljard kijkers gevolgd zullen worden, een absoluut record in de geschiedenis van de Spelen. De Spelen van Mexico 1968 werden door een half miljard perso nen bekeken, die van München 1972 door een miljard en die van Montreal door anderhalf miljard. 150 buitenlandse tv-stations worden volgend jaar in Moskou verwacht en ook dat aantal slaat de vorige drie steden - respectievelijk 75. 95 en 105 - met stuk ken. MOSKOU Niet voor niets plaatste Leroy Walker, de hoofdcoach van de Ameri kaanse atletiekunie, de op merking: „Ik ben benieuwd of de Sovjets iets geleerd heb ben van deze Spartakiade". Die achterdocht werd nog eens gevoed door Anatoly Kosolev, één van de hoogste gezagshebbers bij dit zeven de sportfeest voor het volk van de Sovjet-Unie. Hij ver loor zich in algemeenheden, somde op wat al bekend was, maar kon geen antwoord ge ven op toch niet al te vreem de vragen als: hoeveel bezoe kers heeft deze Spartakiade getrokken of kunt u een lijstje overleggen van de, volgens uw zeggen, veertien werel drecords die zijn gebroken. Anatoly Kosolev moest vol staan met de mededeling dat alles te zijner tijd in de pers zou worden gepubliceerd en bovendien: de Spartakiade was nog niet afgelopen. Er restten inderdaad nog wat fi nales, onder andere die van voetbal, maar een voorlopig cijfer was evenmin bekend en uit de computer wilde maar niet het lijstje rollen van de nieuwe wereldrecordhouders. Samenvattendkan gezegd worden dat wat de accommo daties betreft geen zorg be hoeft te bestaan over de Spe len 1980, maar alles wat er omheen behoort te zijn, ligt nog In het verborgene. Het is best mogelijk dat alles voor treffelijk marcheert, maar er dient ook twijfel te bestaan. De grootste fout die de Sovjet- Unie en het organisatiecomité maken, is dat ze alles zelf wil len doen. Het schema van de organisatie van de Spelen van Mu:nchen wordt aangehouden, maar de uitwerking kan op di verse punten, zoals tijdens de Spartakiade als generale repe titie is gebleken, worden ver beterd. Er rest nog een jaar en er mag worden gehoopt dat Rusland de hand in eigen boe zem steekt, wat wel eens ijdele hoop zou kunnen blijken. Om dat de Spartakiade eerst en vooral een sportfeest is voor de eigen bevolking hingen de buitenlanders er maar een beetje bij. En juist zij waren belangrijk, omdat door hun in breng en deelneming een Olympisch evenement zo goed mogelijk kon worden nage bootst. Met een aantal van 10.281 Toshlaki Koyama behoorde tot de honderdentien man sterke afvaardiging van Japan,waar van de sportafvaardiging om geven was door een grote groep officials en vooral came- ralieden die alles filmden wat maar te filmen was. De Japan ners hebben besloten eigen voedsel mee te brengen .om dat het eten voor de atleten goed is, maar niet voldoende vitaminenrijk en niet afge stemd op Japanse behoeften. Ze weten dat er een Aziatische keuken zal zijn volgend jaar. maar nemen geen enkel risico. Wisselend weer Ze weten - en tijdens de Spartakiade is meermalen verklaard dat dit het weerty pe is dat volgend jaar ver wacht kan worden - dat de temperatuur sterk wisselt: de ene dag kokend warm, de an dere kil, maar altijd klam. „Wij zijn van alles helemaal op de hoogte en daarvoor zijn we ook gekomen", aldus Koy ama. Amerikanen, Westduitsers, Fransen en vele anderen van de 85 buitenlandse afvaardi gingen hebben hun ogen goed de kost gegeven. De Belgische marathonloper Karei Lismont was louter en alleen naar Mos kou gekomen om het parcours te verkennen en de omstandig heden waaron het moest wor den gelopen. Hij nam niet deel aan de marathon. Dat deed een ander zodat van twee kan ten informatie kon worden ver kregen: vanuit de auto en op de weg. Er is ook gebleken dat in het Leninstadion, waar de atletiekwedstrijden plaatsvin den, de wind een rol speelt bij speerwerpen, discuswerpen en zelfs hoogspringen. Ruud Wie- lart had zich kunnen meten, gezien het feit dat Grigoryev met 2.24 m het hoogspringen won. Dan zou er een ervaring meer zijn geweest. Het zal er nu wel op uitdraaien dat dele gaties er extra-reizen voor over moeten hebben om zich afdoende te oriënteren. Dat had op vele punten al gebeurd kunnen zijn. Nederland heeft dóódsimpel de kans gemist en er niet bij stilgestaan welk een schat aan gegevens verzameld had kunnen worden voor de ongetwijfeld weer grote groep die volgend jaar in het oranje in Moskou aanwezig zal zijn. HERMAN VAN BERGEM WASSENAAR Afgelo pen donderdag werd pi keur Wim van Buytene uit Groeningen 22 jaar. Gisteren kwam hij op de Wassenaarse renbaan al voor de zesde keer in zijn loopbaan in actie in de jaarlijkse Derby. Dat is op zich al zonder meer een record. Daarnaast is Wim van Buytene een mandie duidelijk ge schiedenis aan het schrijven is in de Neder landse drafsport. Vorig jaar ging hij in de Derby met Rogan van Echten als eerste door de finish. Hij werd echter door het draverijcomité terugge zet naar de tweede plaats ten gunste van Reinier. Rogan van Ech ten liep in de laatste hon derd meter wat naar bui ten, hinderde daarbij Rei nier en werd, zo vertelde Wim van Buytene toen en ook nog gisteren, van de overwinning bestolen. Maar een jaar later was het dan toch raak. De jonge, talentvolle pikeur zegevierde in de vijfen vijftigste editie van de Derby met de prachtige driejarige bruine hengst Sam Avon. Een uitgesproken favoriet was er niet. Bij de totalisator waren Sam Hollyrood en Sam Avon het meest in trek. Sam Avon is in training bij de vader van Wim van Buytene, die ook de fokker van het paard is. Vijftien maanden geleden kocht eige naar Berbee uit Hilversum het paard van Jan van Buytene. „Ik ben 32 jaar op zee bij de marine geweest. Mijn vader had vroeger paarden. Toen ik voorgoed aan de wal kwam, wilde ik wel een paardje ko pen. Dat is Sam Avon gewor den. Jan van Buytene wilde hem niet graag verkopen, want hij wist dat het een goed paard zou worden. Maar onder het motto dat ik geen paard wilde hebben dat achteraan zou lo pen, kwam ik aan Sam Avon. Hij is echt niet te duur ge weest. Ik betaalde wat de fok ker er voor vroeg". De dolgelukkige Wim van Buy tene zag het pas in de laatste bocht van de 2500 meter lange COWES Het Nederlandse team bezet na de eerste twee wedstrijden om de Admirals Cup de elfde plaats. Teams uit zeventien landen nemen aan deze zeilwedstrijden tus sen het eiland Wight en de Engelse zuidkust deel. Hong kong heeft de leiding in het teamklassement voor Ameri ka en Australië. deelnemers komt de organi satie aardig in de buurt van het totaal dat volgend jaar aanwezig zal zijn. Anatoly Ko solev zei, dat van geen van de buitenlandse deelnemers ook maar één klacht is gehoord. Er is dan ook geen enkele moeite gedaan de buitenlan ders naar hun ervaringen te vragen. Dan zou Anatoly Kosolev wel wat gehoord hebben: over de te kleine kleedruimten, over het feit dat men te lang tevo ren aanwezig moest zijn. over de moeilijkheden die ontston den omdat niemand een bui tenlander te woord kon staan, over gebrekkig vervoer en over het ontbreken van informatie. Anatoly Kosolev kan wel zeg gen dat hij ettelijke Olym pische Spelen heeft bezocht - hij was een topworstelaar - en eveneens andere grote evene menten en dat deze Sprtakia- de de toets der vergelijking glansrijk kan doorstaan, maar dan moet het hem ook zijn op gevallen dat men bij alle Spe len bereid was vooral de bui tenlander ter wille te zijn. In Mu:nchen liepen de hostesses zelfs in de straten van de stad om verdwaalde gasten weer op het rechte spoor te zetten. In Moskou werd men aan zijn lot overgelaten. Het mogen voor een groot deel kleinigheden zijn, die waarschijnlijk best op gelost kunnen en zullen wor den, maar het gaat erom dat men er in de Sovjet-Unie, en in Moskou vooral, van overtuigd is dat alles tot in de puntjes is geregeld en dat is niet zo. Goed teken Anatoly Kosolev liet wel door schemeren ook niet geheel tevreden te zijn en dat is een goed teken. "We hebben eni ge problemen ontdekt", zei hij, „maar over het algemeen was alles in orde. We hebben voor onszelf wel enige con clusies getrokken". Welke dal waren, werd niet bekend ge maakt. Jawel, dat er aan de communi catie bij het Grieks-Romeins worstelen wat had ontbroken en dat sommige scheidsrech ters niet aan de verwachtingen hadden voldaan. Dat laatste is een probleem waarmee vol gend jaar de internationale krachtsportfederatie wordt ge confronteerd, want dan heb ben de internationale sportor ganisaties het heft in handen en zullen onbekwame officials - wat bij elke Spelen gebeurt - terzijde worden geschoven. Het gaat er weer om dat ken nelijk niet wordt beseft dat kleinigheden een groot evene ment kunnen ondergraven en men te zeer in zichzelf gelooft zonder gebruik te maken van de ervaringen die elders, bij vorige Spelen, zijn opgedaan. Alleen het schema wordt ge bruikt, maar de kennis van za ken van Mu:nchen en Montreal en Mexico en andere Olym pische steden niet. Mischa, het beertje dat het symbool is voor de Spelen, zal misschien nog wel eens moeten grommen. Kans gemist Dat kan trouwens ook de Ne derlandse sportwereld, die een enorme kans heeft gemist. Juist omdat de om standigheden zo anders zul len zijn dan we in eigen land gewend zijn, zou het uiterst zinvol geweest zijn als meer deskundigen dan nu het ge val was - drie begeleiders met vier deelnemers - de Spartakiade zouden hebben meegemaakt. Sam Avon in de laatste bocht nog in vierde positie. Sam Hollyrood gaat nog steeds aan de leiding. draverij weer helemaal zitten. Sam Avon begon met nog vijf andere dravers, uit het veld van achttien, kort na de start te springen en liep een achter stand van zo'n vijftig meter op. „Ik leefde met de gedachte dat Sam Avon een foutje zou ma ken. Dat doet de hengst wel meer. Aan de kop ging het erg hard. Toen ik met nog een ron de te gaan op de vijfde plaats was gekomen, was ik allang te vreden. In de laatste rechte lijn zag ik Sam Hollyrood aan kop minder soepel gaan. Gelukkig kon ik hem de laatste meters nog voorbij gaan. En het paard liep in één lijn op de eind streep af. Niemand gehinderd. Ja, ondanks dit succes zit het gebeuren van vorig jaar met Rogan van Echten mij echt nog een beetje hoog". Karakter Over het verschil tussen Ro gan van Echten en Sam Avon weet Wim van Buytene te ver tellen: „Het zijn twee totaal andere paarden met ieder een eigen karakter. Op de trainingen en in de koers zijn ze niet met elkaar te vergelij ken. Net als vorig jaar was ik voor het begin van de koers met een plaatsje bij de eerste vier zeker tevreden geweest. Ze zijn te veel hengst en daarom niet altijd met hun hoofd voor honderd procent bij het werk". Vier keer had Sam Avon ach ter elkaar gewonnen. Deze prestatie stond ook op naam van Sam Hollyrood, de winnaar van de sweepstakes bij de hengsten. Sammy D nam di rect na de start de leiding met Cees Vergay op de sulky. Maar Sam Hollyrood met Ruud Pools nam snel de leiding over en bouwde een behoorlijke voorsprong op. In de laatste ronde kreeg hij Ster Buiten zorg met Giel van der Togt naast zich. In de slotfase kon Sam Hollyrood het niet meer bolwerken en ook zijn draf werd minder. Het is achteraf praten, maar de hengst van Ruud Pools werd het slachtof fer van zijn eigen hoge tempo. Achter Sam Avon en Sam Hollyrood kwam Sonja Wold- berg op de derde plaats voor Sef Hazelaar en Ster Buiten zorg. Drijveer De grote drijfveer achter het succes van het duo Wim van Buytene en Sam Avon is trai ner Jan van Buytene. De laat ste jaren komt de veteraan zelf niet meer op de sulky in actie. Van Buytene senior was als pikeur zeker geen hoog vlieger. Hij had niet de durf en het inzicht van zijn zoon Wim in de koers, maar kon als de béste een paard klaar maken voor een grote presta tie. Jan van Buytene, die zijn opleiding onder meer kreeg bij wijlen Willem H. Geersen, hield zeven jaar geleden zijn stal aan voor zijn zoon. Deze maakt de belofte meer dan waar. Jan van Buytene, die al tijd enorm hard moest wer ken om zijn boterham in de paardesport te verdienen, is sindsdien wat gaan fokken en zoals gisteren bleek niet zon der succes. Zijn zeer matige merrie Eliza bracht een be zoek aan de hengst Brogan. Door een goede verzorging en begeleiding kwam uit deze transactie, die zeker niet te duur is geweest, Sam Avon te voorschijn."*" De winnende combinatie wachtte bijna 74.000 gulden. Een kwart van dit bedrag gaat naar vader en zoon Van Buyte ne. Fokker Jan van Buytene krijgt bovendien als fokpremie tien procent van de eerste prijs er bovenop. Het antwoord op de vraag of Wim van Buytene volgend jaar in de Derby weer met een kanspaard aan de start zal verschijnen, moest hij gisteren op het uitstekend be zochten Duindigt nog schuldig blijven. ARTHUR^VAN RIJSWIJK Door een overwinning in de vijfde en laatste race van de strijd om het wereldkampioen schap in de Hornet-klasse op het IJsselmeer voor Enkhuizen greep- de Engelsman Jeremy Newman gisteren de titel. De tweede plaats in het eindklas sement werd bezet door zijn landgenoot Sally Aylard. Nor- bert Vitha eindigde als beste Nederlander op de derde plaats. CHICAGO Ernesto Espana heeft zaterdagavond zijn we reldtitel boksen in het lichtge wicht behouden. In Chicago won de Venezulaan door inter ventie van de scheidsrechter in de tiende ronde. Uitdager Johnny Lira moest met een bloedende wenkbrauwblessure na consultatie van de ringarts de wedstrijd staken. STUTTGART Edwin Jonge- jans van De Futen uit Amstel veen heeft dit weekeinde bij de officiële wereldkampioen schappen schoonspringen voor junioren een gouden en een zilveren medaille veroverd. De dertienjarige springer werd bij de C-jeugd kampioen van de driemeterplank en tweede bij de één meterplank. Deze meisjes, van wie slechts een enkeling een glimlach rond de lippen kan toveren, voeren een onderdeel uit van de sluitingsceremonie van de Spartakiade.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11