Terechte triomf AZ '67 André Wetzel: „We hebber een spelbepaler nodig" F Rob Slotemaker nog niet afgeschreven Aztecs plaatst zich voor eindronde GEORG KESSLER: „GEEN GARANTIE VOOR KOMEND SEIZOEN" Graham Noyce wereld titel in de 500 cc Resultaten van sportprijs- vragen FC DEN HAAG IMPONEERT OOK AL NIET TEGEN QUICK BOYS W 9/ MAANDAG 6 A'JRUSTUS 1979 AMSTERDAM AZ '67 heeft opnieuw het Am- sterdam-toernooi gewon nen. Net als twee jaar ge leden werd Ajax in de fi nale verslagen: toen met 2-0, nu met 2-1. De triomf van de Alkmaarse ploeg was terecht, want de vol gelingen van oefenmees- ter Georg Kessler namen tegen Ajax volledig re vanche voor de wanpres tatie, vrijdagavond gele verd tegen Hamburger SV. Georg Kessler zwaaide zijn ploeg na afloop dan ook veel lof toe. „We hebben uitste kend gespeeld. Een stuk beter dan tegen HSV. Ook Ajax wil ik echter een compliment ma ken. Zeker wanneer je bedenkt dat over twee weken de com petitie begint, denk ik dat zo wel mijn collega Cor Brom als ikzelf tevreden mogen zijn over de prestatie die onze teams vanavond geleverd hebben". Veel waarde wenste Kessler overigens niet toe te kennen aan de toernooizege. „Het is natuurlijk erg leuk", reageerde hij. „maar het geeft geen enke le garantie voor komend sei zoen. Ik hoop alleen dat het de ploeg nog meer zelfvertrouwen geeft. Dat zullen we in de ope ningswedstrijd tegen PSV hard nodig hebben". Het duel tussen AZ en Ajax was inderdaad het aanzien meer dan waard. Ajax begon net als vrijdagavond tegen Arsenal flitsend. Vooral de Denen Lerby en Arnesen on derscheidden zich in positie ve zin. De basisconditie bij Ajax is echter nog onvoldoen de, waardoor de flitsende start van Ajax maar twintig minuten duurde. Daarna zak te de ploeg enigszins terug, hoewel individueel nog vol doende te genieten viel van de Ajacieden. AZ daarentegen startte erg be houdend. Liet zich in die be ginfase niet meeslepen door het spel van Ajax. maar bleef wel rustig de wedstrijd contro leren. Toen Ajax eenmaal uit geraasd was, nam AZ het ini tiatief over. De Alkmaarse ploeg deed dat zo sterk, dat in het restant van de wedstrijd de zwakke prestatie tegen HSV naar de achtergrond werd ge schoven. Opvallend was dat met name Kurt Welzl een uiterst positieve bijdrage aan het spel van AZ leverde. De vrijdag nog hope loos falende Oostenrijker ont wikkelde zich in de finale tot èèn van de beste veldspelers. De steun die Welzl vanaf de vleugels aan Kees Kist gaf, be zorgde ook de blonde aanval sleider eindelijk weer eens een prettige avond, waarbij hij niet helemaal in z'n eentje het aan vallende werk op moest knap pen. Kist en Welzl groeiden dan ook samen met Nygaard uit tot de beste spelers van het veld. Eresaluut Een eresaluut verdient ook doelman Eddie Treytel, die opnieuw onderstreepte dat AZ er verstandig aan heeft gedaan om hem naar Alk maar te halen. Het optreden van Treytel straalt zoveel zelfvertrouwen uit, dat vooral in het centrum van de defen sie veel rustiger gevoetbald wordt. Opvallend was daarbij vooral dat de jeugdige Wim van Dongen opnieuw een rui me voldoende scoorde. De wisselwerking met Spelbos haperde slechts sporadisch, waardoor AZ defensief lang niet slecht in elkaar stak. Ajax maakte iets minder in druk dan AZ. Het zal voor de Amsterdammers nog wel even duren voordat de ploeg ge wend is aan de absentie van een driftig scorende spits in de punt van de aanval. Het spelle tje is nog altijd voor een ge deelte afgestemd op de aan wezigheid van types als Geels en Clarke, maar nu Ajax der gelijke spelers niet meer heeft, hebben die acties nauwelijks effect. Henning Jensen kon nog nau welijks bekoren. Vrijdag tegen Arsenal verzette hij nog wat werk, maar in de finale tegen AZ liep Jensen er lusteloos bij. Geen enkele inspiratie ging van hem uit. Vooralsnog is het daarom niet duidelijk wat Ajax in Jensen ziet. Oefenmeester Cor Brom: „Je moet hem tijd gunnen. Hij kan natuurlijk erg goed voetballen. Het moet er alleen nog uitkomen. En dat heeft tijd nodig. Jensen moet Strafschoppen AZ kwam in de finale halver wege de eerste helft op een voorsprong. Boeve vloerde Welzl binnen de beruchte lij nen, waarna Kees Kist vanaf de elfmeterstip raak mocht knallen. Kort daarop had Ajax langszij kunnen komen, maar Tahamata slaagde er niet in Treytel vanaf dezelfde elfme terstip te verschalken. Taha mata mocht die strafschop nemen omdat Reijnders Arne sen tegen de grond had gewerkt. Toch kwam Ajax nog voor de rust naast AZ. Tahamata be diende Arnesen met een schit terende pass, waarna ook Treytel kansloos was. Dat was zijn collega Piet Schrijvers na twintig minuten in de tweede helft ook. Kort nadat Kurt Welzl op de paal had gescho ten, scoorde de Oostenrijker op uitstekende wijze de naar later zou blijken winnende tref fer. AZ toernooiwinnaar, Ajax goe de twee en Arsenal derde. De Londense ploeg (die overigens Eddy Treytel, de nieuwe doelman van AZ '67, gaat een voorzet van Ajax ondersjfO pen voordat Tscheu-La Ling gevaarlijk kan worden. IÖC van spits Malcolm MacDonald ten: ..Ik heb me blauw geër- moest horen dat hij binnenkort 9erd aan die Duitsers. Het zijn voetballoopbaan beëindigt liefst zou ik een fors bedrag in na een fikse reeks blessures) had in de „kleine finale" geen enkele moeite met het lustelo ze HSV Hamburg, dat met 3-0 geklopt werd. Jack van Zan- houden op het geld dat zij voor hun deelname aan dit toernooi hebben ontvangen". ROB HARTOG sink), Jensen, Arnesen. jr trig AZ "67 Treytel; Van RiJtaHj (Reijnders), Spelbos, Van t Hovenkamp; Arntz. Metgod. ffn Welzl, Kist. Schouwenaar. >UTï It (Van onze sportredactie) LOS ANGELES Door zaterdagavond op eigen veld met 2-0 te winnen van koploper Vancouver, heeft Los Angeles Aztecs zich verzekerd van een tweede plaats in de poule, die recht geeft op deelname aan de zogenaamde „play offs". Johan Cruijff was voor ruim elfduizend toeschouwers opnieuw de grote uitblinker. Hij scoorde na zevenentwintig minuten de eerste treffer en speelde na de rust een belangrijke rol bij het handha ven van de inmiddels tot 2-0 opgelopen voorsprong. Of Los An geles Aztecs in eindronde, die op 14 augustus begint, over Wim Suurbier zal kunnen beschikken, is nog onzeker. Suurbier is in middels aan een oude blessure aan de linkerknie geopereerd. Aan de eerste ronde van de „play offs" nemen zestien van de in totaal vierentwintig clubs deel. Naast Los Angeles Aztecs zijn dat: New York Cosmos, Houston Hurricane, Tampa Bay Rowdies, Minnesota, Vancouver Whitecaps, California Surf, San Diego Sockers, Tampa Bay Rowdies, Washington Diplomats, Fort Lau derdale Strikers, Dallas Tornado, Chicago Sting, Toronto Bliz zard, Tulsa Roughnecks, Detroit Express en New England Tea Men. Frankrijk Na twee wedstrijden in de Franse competitie hebben Nantes, ti telverdediger Straatsburg, het gepromoveerde Nimes, Monaco en Valenciennes nog geen punt verspeeld. De ploegen wonnen dit weekeinde van respectievelijk Lens (3-1), Metz (3-2), Bastia (2-0), Laval (2-1) en Nice (1-0). NAMEN Gerrit Wolsink, die als enige nog een bedreiging vormde voor de Engelsman Graham Noyce in de strijd om het wereldkampioenschap motorcross in de 500 cc-klasse, heeft definitief moeten afhaken. Materiaalpech in zowel de eerste als tweede manche in de Grote Prijs van België zorgde ervoor dat Wolsink geen enkel punt aan zijn totaal van 167 kon toe voegen. Dat deed Noyce wel. In de eerste manche reed hij uiterst beheerst naar de vierde plaats die hem voldoende punten opleverde om de wereldtitel sinds dertien jaar weer In Engelse handen te brengen. Gerard Rond kan wel terugzien op een geslaagde Grote Prijs. Hoewel hij in de eerste manche lange tijd uizicht had op een eindpositie bij de eerste vier werd hij in de laatste ronden toch nog voorbij ge streefd door Noyce en de Zwitser Schmitz. In de tweede manche zag het er naar uit dat de oud-wereldkampioen, de Belg De Cos- ter, opnieuw zou winnen. Een langzaam leeglopende achterband sloeg hem terug naar de vijfde plaats. Gerard Rond en de Belg Malherbe, die zich reeds verzoend hadden met de tweede en derde plaats, profiteerden hiervan. Malherbe won en Rond ein digde op enige meters achterstand als tweede. Roger de Coster werd vijfde. De Zweedse wereldkampioen Haakan Carlqvist heeft in de cross van Bielstein zijn oppermacht in de kwart-literklasse be wezen. Op zijn Husqvarna won hij beide manches voor de Brit Neill Hudson, de nummer twee in de strijd om het wereldkam pioenschap. Kees van der Ven, die in de eerste manche als vijfde binnenk wam plaatste zich, naast Gennadi Moisejev, op de vierde plaats in de al besliste strijd om de wereldtitel. DEN HAAG De re sultaten van de lotto's van Nederland, West- Duitsland en België en van het supertrio zijn: Nederlandse lotto: De winnende getallen zijn: 1 - 11 - 13 - 24 - 25 - 33. Reservegetallen 35 en 38. Het aantal deelnemers was 596.767, de inleg is 2.706.160,50 gulden. Het prijzenbedrag daarvan is 1.285.426,24 gulden. Er stond nog een jackpot van ruim 96.000 gulden. De prijzenpot wordt als volgt verdeeld: eerste prijs, in clusief jackpot: 546.268,82; tweede prijs: 128.542,62; derde prijs: 192.813,94; vierde- en vijfde prijs: 257.085,25. Westduitse lotto: De winnende getallen in de Westduitse lotto zijn: 2 - 20 - 24 - 31 - 42 - 48. Re servegetal 3. Winnend in „SpieF77" is: 3778833. Belgische lotto: De winnende nummers in de Belgische lotto zijn: 4 - 16 - 21 - 22 - 27 - 33. Het bijkomende nummer is 35. De inzet was ruim 138 mil joen franken, bijna tien miljoen gulden. Supertrio: Het Supertrio werd giste ren gelopen in de Meyen- delprijs op Duindigt. De uitslag is: 1. nr 1. Domitor (A. Manuel); 2. nr. 13 Rug ged Miss (J. J. Webb); 3. nr. 9 Country House (A. Treanor). Niet gestart: nr. 6 Sally Breen en nr. 10 Re dress en nr. 14 Neptunian. De omzet was 204.449 gul den, de uitkering 2.948,70 gulden. KATWIJK Het blijft nog al tijd tobben met FC Den Haag. Ook de oefenwedstrijd tegen Quick Boys kon zaterdaga vond geen verbetering in deze negatieve situatie bren gen. Weliswaar won de stroef draaiende formatie van trai ner Piet de Visser op het schitterende sportpark Nieuw Zuid te Katwijk met de scha mele cijfers 2-1 (beide doel punten gescoord door Harry Melis, tegentreffer via Martin van der Plas), maar daar was dan ook meteen alles mee gezegd. FC Den Haag stelde namelijk opnieuw bijzonder teleur. De wil om beter te presteren is er heus wel, maar wat de ploeg met name mist, is een spelbepaler. Het middenveld van FC Den Haag heeft de afgelopen we ken al bij meerdere gelegenhe den bloot gestaan aan hevige kritiek. Door het vertrek van Aad Kila, Oeki Hoekema en Roger Albertsen ontstond in deze zo essentiële linie een ga pende leegte. Aanwinst André Wetzel blijkt ook niet de aan gewezen man voor deze lei dinggevende functie te zijn en de nog in de Amerikaanse competitie voetballende Dick Advocaat zal pas in september naar Nederland komen. Tot overmaat van ramp kreeg bo vendien Jos Jonker tijdens het onlangs gehouden trainings kamp in Oostenrijk te kampen met een knieblessure. Hij heeft inmiddels overigens de training voorzichtig hervat en hoopt zo snel mogelijk weer te kunnen spelen. Of dat reeds aanstaan de woensdag in het Zuiderpark tegen zijn oude club Telstar zal gebeuren, is dubieus. Andrè Wetzel heeft bij FC Den Haag vooral de taak om achter Henk van Leeuwen als veelvul dig opkomende middenvelder te fungeren. Een aardig idee, die twee elkaar afwisselende spitsen, maar in de praktijk blijkt dit penetreren allerminst gemakkelijk uitvoerbaar. „Nor maal werk je in een elftal met enkele vaste punten waar de rest omheen dient te draaien. We missen een spelbepalende man op ons middenveld. Ik ben daar zelf niet geschikt voor evenmin als Jos Jonker. Dick Advocaat is hiervoor de juiste man. En misschien ook Lex Schoenmaker. Nu komt er vrijwel geen geschikte pass door het midden. Dat gebeurt allemaal veel te gehaast, dus onzuiver. De hele organisatie in het veld klopt momenteel een voudig nog niet". Vleugels B fC jfiek Ook wat betreft het aanvallen over de vleugels kan volgens André Wetzel wel het een en André Wetzel: „De vleu gelspitsen worden bij FC Den Haag te weinig in het spefbetrokken". ander worden verbeterd. Vooral Harry Melis kan tot nu toe allerminst overtuigen. On danks zijn twee doelpunten speelde de van Feyenoord gekochte rechterspits tegen Quick Boys ruimschoots on der het gewenste kunnen. Vooral zijn voorzetten misluk ten in negen van de tien ge vallen. „Maar het is in djt elf tal ook erg moeilijk voetbal len voor die jongen. FC Den Haag maakt nog altijd naar hartelust gebruik van de lan ge trappen naar voren. Dat werkt frustrerend voor de vleugelspitsen: ze zien tel kens de diepteballen hard langs zich heen vliegen. Melis en ook Goemans worden te weinig in het spel betrokken". André Wetzel moest halverwe ge de tweede helft van de wed strijd in Katwijk het veld rui-' men voor John Lorié. Het hem vorig jaar overkomen auto-on geluk blijkt nog altijd vervelen de nawerkingen te hebben. „Als ik in de rust een kwartier blijf zitten, is het alweer mis", aldus Wetzel. „Mijn beenspie ren koelen dan af met alle nare gevolgen van dien. Vooral in deze oefenperiode breekt me dat behoorlijk op met zoveel wedstrijden achter elkaar in korte tijd. Wanneer straks de competitie weer draait en we normaal gesproken maar één wedstrijd in de week hoeven te voetballen, verwacht ik geen problemen meer. Bovendien wordt ik er dagelijks, soms wel tot tweemaal toe, uitgebreid voor behandeld". Opstelling FC Den Haag: Galjó: Tem pelaar. Mansveld. Van Vliet. Kore- vaar; Wickel, Wetzel (Lorie), Van Be- rgenhenegouwen (Treling); Melis, Van Leeuwen, Goemans (Monsanto). DICK KIERS Met een vierde plaats, vier gele kaarten en een cheque goed voor ruim tienduizend gulden heeft Feye noord het jubileumtoernooi van Schalke 04 afgesloten. De Rotter dammers, die vrijdag door Liverpool voor een finaleplaats waren uitge schakeld, verloren ook in de strijd om de derde en vierde plaats bij het nemen van strafschoppen. Het toer nooi werd gewonnen door Benfica, dat Liverpool in de finale na straf schoppen klopte nadat de normale speeltijd met 1-1 was geëindigd. De wedstrijd tegen Schalke 04, die een hard karakter droeg, eindigde in een gelijkspel: 1-1. Feyenoord nam zeven minuten voor de rust de leiding door Petursson. Na de hervatting zorgde de Joegoslaaf Dzoni uit een strafschop voor de gelijkmaker. Bij het nemen van de strafschoppen mis ten bij Feyenoord Van der Lem en De Leeuw. Van de Korput. Nielsen, Van Til en Van Deinsen kregen een gele PSV heeft zaterdagavond in de oe fenwedstrijd tegen Leeds United niet erg kunnen overtuigen. Na een mati ge vertoning werd een gelijkspel van 1-1 bereikt. In de 64ste minuut scoor de Lubse voor de Eindhovense thuis club, zes minuten voor tijd maakte Hart gelijk. Bij PSV ontbraken Ste vens en Koster. Wildschut en Brandts maakten na blessures hun rentree". De nieuwe aanwinst Michel Valke was de ster van het veld. In het Westduitse Geldern verloor FC Twente met 3-2 van MSV Duisburg. Overweg en Van Staveren scoorden voor de Enschedese ploeg. Sparta versloeg gisteren eerste divi sieclub SC Amersfoort met 4-1. Voor de Rotterdammers scoorden Van der Gijp. Schwarz, Van Tiggelen en Bal- kestein. De Amersfoortse treffer kwam op naam van Van de Merkt. Go Ahead Eagles heeft oisteren in België met 2-2 gelijk gespeeld tegen Lierse SK. Door Groeneweg nam de Deventer ploeg bij de rust een voor sprong van 2-0. maar in de tweede helft scoorden Vandenberghe en De Smet tegen. In Maastricht speelde MVV met 1-1 gelijk tegen de Spaanse kampioen Real Madrid. Bert van Marwijk scoor de voor de Limburgse eredivisieclub, de Westduitser Stielike voor Real Ma ningen de ze 3-2. Jans, scoorden v Kraal gaf Volendam de leiding. Ver kalk zorgde voor de gelijkmaker. Roda JC oefende gisteren in West Duitsland tegen de amateurclub Merkstein en won met 4-0 door doel punten van Nanninga (2), Vermeulen en De Jong. In Dedemsvaart versloeg PEC Zwolle eerste divisieclub De Graafschap met 1-0. Het winnende doelpunt kwam op naam van de Deen Rasmussen. Op eiqen terrein moest gisteren Wage- je aan PEC Zwolle laten: Drost en Hendriksen ir de Zwollenaren, Hazel- hekke en Van Pelt voor Wageningen. NEC versloeg de tweede klasser SCE met 7-0. Janssen (3), Ophof (2), Koe nen en Meijers zorgden voor de Nij meegse produktie. FC Utrecht behaalde gisteren een rui me overwinning op de derde klasser Gornos. Gozems (3). Duchatinier, Ter voort. Streuer en Van Oosterom scoorden voor de profs. Excelsior won zaterdag in Eijsden met 5-1 van de plaatselijke tweede klasser. Ridderhof (2), Ernst. Pias mans en Pattinama maakten de Rot terdamse doelpunten. Tegen Fortuna Sittard moest Excelsior een dag later het onderspit delven (2-0) door doel punten van Ruys en Zuidersma. Eerste divisieclub FC Amsterdam won in Naaldwijk met 5-1 van Westlandia. Gerritsen (2), Gillisen, Hartman-Lok en Kamphues scoorden voor de k 2 en do hoofdstedelijke formatie. 1 scoorde tegen. i. Eindhoven speelde met 3-3 gePCK gen hoofdklasser Geldrop. iee! Blijderveen en de Belgische gres Ier Jan Meeuws scoorden voofchs hoven. q FC Vlaardingen won zaterdag Gastel met 5-1 van de plaaPrc amateurclub. Teljl (2), Janssenpur en De Vos van Steenwijk scfcco voor de semi-profs. Gisteren sjgvr FC Vlaardingen in België met lijk tegen FC Boom door treffff*° Hoevermans en Den Haag. Lar SVV won met 4-0 van de zi'ar tweede klasser Excelsior MaMwl door treffers van Hoogmoed (2|ter lohy en Peitsman. yon Telstar verloor met 2-1 van hetL|n sche FC Luik. Voor de formanj trainer Martin van Vianen kwfPf leen Akersloot tot scoren. ]»e* FC Groningen is gisteren winniet worden van het noordelijk togro betaald voetbal. In de finale wtter| Engelse Hull City met 1-0 vers Keukens scoorde de winnend/0® ter. Heerenveen werd derde isd Cambuur vierde. )3,J De Antilliaanse voetbaljeugd haye) dens de Koninkrijksspelen in VLe stad het Nederlandse jeugdteï\ het nemen van strafschoppen (r,t; gen. Na de reglementaire Sften was de stand 1-1. Het Neder|ch doelpunt werd gescoord dooL,c denr"k- pn [.ADVERTENTIES Cy efi ZANDVOORT Slipschoolhou der/coureur Rob Slotemaker rijdt de laatste tijd steevast in een enorme Chevrolet Camaro met een cilinderinhoud van 7500 cc. Gisteren verscheen hij tot groot vermaak van velen in een piepkleine Skoda, een Tsje chisch autootje voor de zeer kleine beurs, aan de start van de vier uursrace van Zandvoort, meetellend voor het Europees kampioenschap toerwagens groep 2. In deze pure merken- slag, die als kampioensrace niet zo veel voorstelt, wist Slotema ker in zijn groep nota bene als eerste te eindigen. Met co-equi- pier Zwaanenburg kreeg hij de Skoda steunend op nog geen 1300 cc. 126 keer het circuit rond. Algemeen winnaar van deze Zandvoort Trophy werd de BMW-equipe Finotto/Facetti. Rob Slotemaker viert dit jaar zijn 25-ja- rig race-jubileum, maar is ondanks zijn 50 levensjaren geen moment serieus. Na afloop van de race van gisteren, stapte hij nauwelijks vermoeid zijn wa gen uit en deelde in 'goed vertrouwen' mee dat premier Van Agt hem zater dagavond had gebeld namens de gehe le kapitalistische wereld. Men vreesde voor een toenemende concurrentie van landen achter het ijzeren gordijn als hij, Rob Slotemaker, successen met de Skoda (Tsj) zou behalen. Even later weer ernstig: „Als een fabriek mij een wagen gratis ter beschikking stelt, dan rij ik. Toevallig kreeg ik dit merk aange boden. De wagen heeft prima voldaan, we zijn alleen een paar keer gestopt om te tanken en om van coureur te verwis selen. De snelheidsmeter was het enige dat niet functioneerde". Skoda asso cieer je niet vaak met snelheid, laat staan met hoge snelheid, maar het bleek dat Slotemaker en Zwaanenburg toch nog een gemiddelde snelheid van 132 km/u hadden gehaald en daarmee een fraaie tiende plaats in het algemeen klassement, ruim voor de Camaro van Vermeulen en Hemmes (13e). Rob Slotemaker gaat voorlopig nog door met racen en tijdens de Grote Prijs van Nederland in de Formule 1 op 26 augustus verzorgt hij een spectacu lair voorprogramma: enkele slipschoo- linstructeurs laten hun wagens spinnen over de volle lengte van het circuit van Zandvoort. Onmogelijk Ander Nederlands succes was wegge- l*fd voor Cleutjens die in de klasse 2000 to 3000 cc. zijn Ford Capri naar de zege reed. Voor de toeschouwers werd dit pas achteraf duidelijk, want het urenlang volgen van vijf klassen in één race is een onmogelijke opgave. De algehele winnaars, Finotti en Facetti, spotten met alles wat jong is. Zelf zijn ze aardig op weg naar de vijftig en hun BMW staat al acht jaar op zijn wielen. Toch reed deze combinatie van start tot finish onbedreigd naar de zege. waarbij ze 140 ronden aflegden met een gemid delde snelheid van 147,5 km/u. De eerste nationaal kampioen van het autorensportseizoen is zaterdag bekend geworden. De Simca Ralley 3-rijder Arie Ruitenbeek zegevierde in de klasse tot 13000 cc. van de productie-toerwagens en werd daardoor in de competitie on bereikbaar voor de concurrentie. Rob Slotemaker en co-equipier Zwaanenburg reden hun piepkleine Skoda naar|RC herman janüEN fraaie zege in de klasse tot 1300 cc.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10