Nieuw-Zeeland een nelpunt voor mpische Spelen Strafsch oppen redden toernooi Amsterdam 704 i^p GOEDE SPRINTTIJDEN HARRY SCHULTING Ajax eist rectificatie van Masman Hürlimann geeft zege cadeau Dagboek van een Spartakiaan 'v r PORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1979 PAGINA 9 AJAX EN AT67 IN FINALE (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Even zag et ernaar uit, dat het pu- liek (45.000) zijn tweede ve- ette zou verliezen. Na He in Keegan, die geblesseerd n Hamburg bleef, leek het rop, dat ook Henning Jen- en weg bleef in het Olym- iisch Stadion. De Spaanse oetbalbond weigerde de verschrijving van de oud- ieal Madrid-speler naar Ljax, maar de Deen ver- cheen toch en hielp Ajax nee op weg naar de finale - tegen AZ'67, dat HSV lam burg versloeg na 11 n strafschoppen bereikt or de strafschoppen beter nemen dan Arsenal. ?n aktie van de aanwezige irzitter van het sectiebe- ur betaald voetbal, Eric 'ilé, en organisator Jack van .anten bracht redding. De toe- vallig in Amsterdam aanwezi ge voorzitter van het Spaanse Real Madrid, met zijn selectie uitgenodigd voor het bijwonen van het Amsterdam 704-toer- nooi, werd onder spervuur ge zet en na diens toezeggingen voor een vlotte afhandeling van Jensens overschrijving, achtte Vilé het verantwoord Jensen voor twee wedstrijden speelgerechtigd te verklaren. Pas in de laatste fase van de eerste helft werd Jensen ten toongesteld. Tot op dat mo ment bleef de nieuwe aan winst van Ajax aan de kant. Trainer Cor Brom gaf de voor keur aan een tweemans-bezet ting in de voorste linie en hield het op Karei Bonsink en Tscheu La Ling. Een overtre ding van Liam Bradey, de spelbepaler van Arsenal, scha kelde de goed spelende Ling overigens uit, waardoor Jen sen acte de presence kon ge ven. Door het vertrek van Ray Clarke naar het Belgische RWDM heeft Cor Brom zijn tot en met het vorige seizoen gevolgde tactiek Volledig moe ten wijzigen. Het punt van de aanval wordt momenteel niet meer bezet. Het gevaar moet nu vanuit het middenveld ko men. Een wijziging in het spel- concept, die niet zonder meer zijn verlangde revenuen ople vert. Tegen Arsenal gistera vond werd in vrijwel uitzich tloze situaties het hoofd van Ray Clarke gezocht, maar dat was er niet. Jensen probeerde wel, maar kwam in de lucht gewoon te kort. In de eerste helft kon Ajax de conditieslag wel aan en bleken de middenvelders Schoenaker, Lerby, Arnesen en Tahamata voldoende lucht te hebben in de aanvallende behoefte te voorzien. In de tweede helft i A., J AZ'67 nam een voorsprong van 1—0 tegen HSV Hamburg dank zij aanvoerder Kees Kist (links), op wie door West Ham United een bod is uitgebracht van twee miljoen gulden. bleef dat diepgaan steeds meer achterwege, ook al omdat Bon sink en Jensen er niet in slaagden de volledige aandacht van de Arsenal-verdediging op te eisen. De Engelse defensie was daarom in staat zich over de gehele linie te concentre ren, terwijl er toch duidelijk mogelijkheden waren voor de Amsterdammers in het verde digingsvak van Arsenal. Verdedigend weinig proble men voor de landskampioen. Ruud Krol bewees tegen Arse nal nog eens, dat de hoge in vestering in hem bepaald niet voor niets is geweest. De inter national hield defensief de touwtjes strak in handen. Of schoon het spelpeil in de laat ste periode van het duel op merkelijk ver weg zakte, kan toch worden gesteld, dat Ajax en Arsenal de eerste avond, van het Amsterdamse 704- toernooi hebben gered. Dit duel moest worden beslist door strafschoppen. Ajax bleek de gelukkigste... AZ'67 Ajax ontmoet morgenavond om acht uur AZ'67 in de fi nale van de vijfde editie van het Amsterdam Toernooi. Kessler's volgelingen mogen in die eindstrijd hun op wachting maken omdat de Duitse kampioensploeg HSV Hamburg gisteravond werd verslagen. Het nemen van strafschoppen ging AZ uiteindelijk net iets beter af dan HSV. Alle spelers van AZ'67 scoorden vanaf de elf-meterstip. Doelman Eddy Treytel kwam daarentegen eenmaal als winnaar tevoor schijn uit het tweegevecht met een Duitse scherpschutter. Dat was toen hij de inzet van Man fred Kaltz met een knappe re flex uit zijn doel ranselde. Die finaleplaats kon de Alk- maarse formatie niet in de normale speeltijd bemachti gen, want alhoewel een knap doelpunt van Kees Kist AZ'67 de slotfase toch nog verrassend langszij. Reimann strafte een misverstand in de defensie van AZ koelbloedig af. Arse nal en HSV Hamburg strijden morgenavond om zes uur om de derde en vierde plaats, waarna de finale AjaxAZ'67 volgt. Verlies Feyenoord GELSENKIRCHEN Straf schoppen hebben Feyenoord gisteravond in Gelsenkirchen tegen Liverpool de das omge daan in de eerste wedstrijd van het Schalke-jubileumtoer- nooi. Na de reglementaire speeltijd was de stand 22 (rust 11), waarna straf schoppen de beslissing moes ten brengen. Van Feyenoord-zijde scoorde alleen Petursson, Notten en De Leeuw, misten. Bij Liverpool maakte niemand een fout. Mcdermott, Neal, Souness en Kennedy passeerden achter eenvolgens doelman Van En gelen, de nieuwe aanwinst van Feyenoord. In de voorafgaande negentig minuten had Feyenoord de tweevoudige Europese beker winnaar Liverpool goed in be dwang gehouden. Thompson opende in de 35e minuut voor 18.000 toeschouwers de score, maar Jan Peters zorgde bin nen vijf minuten voor de ge lijkmaker. Na de pauze bracht Johnson de Engelsen in de 57e minuut weer aan de leiding. Het slotoffensief bracht de Rotterdammers in de 80e mi nuut voor de tweede maal langszij. Doelpuntmaker was Van der Korput. Verlies Argentinië Het Braziliaanse voetbalelftal heeft in het Maracanastadion te Rio de Janeiro een wed strijd voor het toernooi om het Zuidamerikaanse kam pioenschap tegen wereldkam pioen Argentinië met 21 ge wonnen. Bij de rust was de stand 1—L VEDERLAND KAN ER OOK BIJ BETROKKEN RAKEN JOSKOU Achter de schermen riitvan de Olympische organisatie in Moskou wordt menig woord ge- sproken over de voorgaande spe- s len, die bepaald niet vlekkeloos j Verliepen. In Mexico 1968 werden deelnemers en bezoekers gecon- fronteerd met studentenrellen, in d6München 1972 volgde het afschu welijke drama met de Israëliërs, ^Montreal 1976 gaf een uittocht Mvan atleten van Afrikaanse lan- Jden te zien. En Moskou 1980? Daar heeft men zich voorgenomen de wereld perfecte Olympische spelen te tonen waar geen wan klank zal worden vernomen. Rusland wil zelfs zo ver gaan, dat het 1 scherpe maatregelen zal nemen indien ra een belangrijke kwestie niet tijdig en naar I genoegen wordt opgelost: de deelneming jivan Nieuw-Zeeland, welk land betrekkin- wilgen op sportgebied (rugby) heeft met 0 Zuid-Afrika. Maar in de wandelgangen Wh fallen ook de namen van Engeland en li Frankrijk en zelfs van Nederland, dat jaar de paralympics organiseert mmet deelneming van Zuid-Afrika. Zo pertinent als het organisatiecomité on der leiding van Ignati Novikov is waar het betreft deelneming - waarnemend voorzitter Vladimir Ivanovitsj Popov zei nog eens nadrukkelijk dat ieder land dat lid is van het IOC naar Moskou kan ko men - zo vastbesloten is het ook in het streven volkomen zuivere spelen, zonder een enkel incident, te presenteren. Als maar even mocht blijken dat er protesten ontstaan in verband met deelneming van een land dat zich niet aan de normen houdt, zal de Sovjet-Unie ingrijpen en dat land de toegang tot de poorten van Mos kou weigeren. De Sovjet-Unie en het or ganisatiecomité zullen zich beroepen op de resolutie van de Verenigde Naties, wel ke organisatie alle leden dringend heeft opgeroepen geen betrekkingen te onder houden met Rhodesië en Zuid-Afrika. Brief Met Moskou 1980 in het nabije vooruit zicht ging deze kwestie weer spelen. Lord Killanin, president van het Inter nationaal Olympisch Comité, schreef begin dit jaar aan ajle nationale Olym pische comité's een brief waarin hij re fereerde aan de resolutie van de Vere nigde Naties en deze niet mis te versta ne waarschuwing rondzond: wie be trekkingen onderhoudt met de ge wraakte landen dient daarvan de con sequenties te aanvaarden. En die zijn: onherroepelijke uitsluiting van de spe len 1980 in Moskou. Geen wonder dus dat de heren Novikov en Popov zich sterk voelen. Ze hoeven slechts lord Killanin aan zijn brief te her inneren om af te dwingen dat Nieuw-Zee land verstek moet laten gaan, waardoor de spelen tevoren al zijn gered. Liever Nieuw-Zeeland niet in Moskou dan een debacle zoals in Montreal met bovendien de dreiging dat de Afrikaanse landen hun eigen spelen gaan organiseren. Het is zeker niet denkbeeldig dat ook Ne derland in deze affaire betrokken zal ra ken. De reikwijdte van die paralympics, waaraan Zuid-Afrika deelneemt, kan dus groter zijn dan wellicht wordt vermoed en het moet een taak van de Nederlandse Sport Federatie zijn om zich in te zetten voor een oplossing die wellicht de Invali den Sportorganisatie niet welgevallig is, maar voorkomt dat Nederland eventueel voor Moskou wordt geweigerd. HERMAN VAN BERGEM MOSKOU In de reisgidsen van Moskou zal soms het adres worden gegeven van Sovjetski Sport, het sport blad dat zijn zetel heeft in de Ulitsa Archipova. Maar zelden of nooit zal worden vermeld dat in diezelfde straat, nota bene vlak naast Sovjetski Sport, de enige synagoge staat die Moskou nog rijk is. Een imposant gebouw waarvan de deuren open stonden en het ge zang van de rabbijn tijdens het ochtendgebed naar bui ten dwarrelde. De koster hield ons tegen toen we voor de geopende deuren stonden maar een korte uitleg - „uit Holland en geïnteresseerd" - was voldoende om uit een kamertje, dat uitzicht gaf op een kleinere gebe dsruimte, een hoed te halen. Zonder hoofdbedekking is het betreden van een synagoge verboden en de „kalot jes" die de joden altijd dragen, zijn in Moskou al lang niet meer te koop. In de fraaie en keurig onderhouden ruimte zaten ze her en der verspreid, het gebedenboek in de hand, het hoofd bedekt. Voor het merendeel oudere mannen, een enkele vrouw.Een van de mannen zei:Uit Holland?'Zijn ogen dwaalden omhoog. Hij zou graag naar Israël gaan maar wist dat hij te oud was om die droom nog in vervulling te zien gaan. „Holland is een mooi en goed land, Israël ook", zei hij. Achter hem luisterde een andere, oude man mee. Ook hij sprak gebroken Duits maar in zijn ogen blonk hetzelfde verlangen. Ze baden en keken af en toe opzij. De ene fluisterde: „Ik heb in de oorlog gevochten, dit zijn mijn onderschei dingen". Hij droeg een rijtje op zijn linkerrevers. De man erachter zei: „Ik heb in Kiev gestreden waar het antisemitisme het grootst is. Ik ben invalide". Ze be paalden zich tot algemeenheden en vroegen om een balpen. De man erachter strekte een benige hand uit „Deze sjool bestaat al 111 jaar", zei hij, "we hebben er nog maar één". Waarom die ene synagoge, terwijl alle kerken gesloten zijn, als museum dienst doet of als be zienswaardigheid in de reisgids wordt opgevoerd? Het zal om dezelfde reden zijn waarom Sacharov nu en dan met buitenlandse correspondenten mag praten. Een iets toestaan waardoor de aandacht van anderen wordt afgeleid. „Het zou kunnen", zeiden ze en wendden de blik weer naar het gebedenboek in het Efriet, oude boeken over het algemeen. De ene man zei: „Ik heb een nieuw, heeft een Amerikaan me gegeven. Zij doen veel goed". Die opmerking wordt pas later duidelijk, bij het verlaten van de synagoge. De koster wees op een enorme collec tebus bij de uitgang, met een stevig slot erop. De bij dragen van passanten dekken gedeeltelijk de kosten. Zelf kunnen ze dat niet, die oude mannen met hun ver geefs verlangen. im 'Formule 1-coureur Patrick Depailler mag binnenkort het ziekenhuis weer verlaten. De Fransman die kort na zijn tgrand-prixzege dit jaar in Madrid met een zweefvliegtuig tegen een bergwand vloog, rrmakt in zijn rolstoel hoop vol enkele traininasronden langs de uitgang. (Van onze atletiekmedewer- ker) DEN HAAG Atletiekvere niging Sparta kon gistera vond op haar kunststofbaan aan de Zuidlarenstraat bij an de gehele Nederlandse top op (vooral) de sprintnummers verwelkomen. De instuifwed- strijd gold als uitstekende voorbereiding op de volgende week te houden Nederlandse kampioenschappen te Nijme gen. De meeste bewondering van de aanwezigen ging uit naar 400-horden specialist Harry Schulting (Prins Hendrik), die de gehele Nederlandse sprint- top met geruime lengte voor bleef. Tijden van Europees ni veau werden door hem op de 100 m (10,5 sec.) en 200 m. (20,8!) gerealiseerd, waarmee hij respectievelijk 0,2 sec. en 0,6 sec. op de eerstvolgenden voorbleef. Onder die „achter blijvers" waren toch wel klin kende namen als Mario West broek (Haarlem) met 10,7 sec., Sammy Monsels (Hollandia) met 10,8 sec. en Raymond Heerenveen (Altis) eveneens met 10,8 sec. De laatste weken iets teruggezakte Henk Brou wer (Ciko'66) scoorde op de 200 m. 21,4 Harry Schulting (op archieffoto), specialist op de 400 m. Gij de dames viel vooral Eiiy hórden, liet gisteravond op de -sprintnummers alle grote Henzen (Olvmpia'48) op die namen achter zich. deze weken aan een come back bezig is. Het leek er giste ren op, dat ze net op tijd voor de „Nederlandse" weer in vorm is, gezien haar sterke sprinttijden van 11,7 sec. en 23,9 sec. Zij bleef hiermee haar naaste belaagster, clubgenote Liliane Mandema, met respec tievelijk 0,5 en 0,1 sec. voor. Ook ADA-dame Olga Com mandeur bleek buiten de Ster- beslommeringen (gebruik deo dorant X) nog tijd te hebben voor wat atletiek. Op de 100 m. liep ze 12,2 sec. Hoogspringer Ruud Wielart (Haarlem) bleef gisteravond op een hoogte van 2.15 m. steken. Zijn twee pogingen over 2,20 mislukten net, waarna hij 2.25 m. probeerde, doch helaas zon der succes. Overigens liep hij even tevoren nog een 100 m. (in 11,3) in een serie, waarin liefst zes maal vals werd ge start! Er werd deze week ook atle tiek bedreven op de Konin- krijksspelen te Willemstad (Ned. Antillen). Voor een spor tieve verrassing zorgde daar Erik de Bruin (Typhoon) die een Nederlands record vestig de op het discuswerpen. Hij bracht het op 51.26 m. Sparta- atf?et Hans van Santen viel lichtelijk tegen met zijn sprint- tiidpn van 11.2 sec. en 22.7 sec. (Van onze sportredactie) ASSEN Intrekken van de beschuldigingen via een so bere ANP te verstrekken rectificatie en een verbod tot het doen van nieuwe uitla tingen zoals in Studio Sport op straffe van een dwang som van 5000 gulden per dag. Dat waren, kort samen gevat, de eisen van AFC Ajax in een kort geding dat in Assen dient tegen de voorzitter van de Stichting Arbeidszaken Betaald Voet bal, mr J.W. Masman. Het geding was aangespannen naar aanleiding van de op merkingen van Masman in zake het uitbrengen van een negatief advies aan het Mi nisterie van Sociale Zaken. Zoals bekend betreft het de arbeidsvergunning voor de Hongaar Balint en de Joego slaaf Svilar. In een uitvoerig betoog vocht de door Ajax aangetrokken raadsman mr H.M. Voetelink aan dat Ajax onbehoorlijk zou hebben gehandeld. In zijn be toog wees hij erop dat Ajax niet onbehoorlijk heeft gehan deld tegenover Galjé, de doel man die voor Svilar heeft moeten werken. Daardoor be staan er geen verplichtingen tegenover FC Den Haag. Ten slotte ontkende hij dat Ajax regels zou hebben ontdoken. Ajax speelt op de man. Dat verwijt maakte mr J.W. van Veggel, de raadsman van mr J.W. Masman. Dat bleek vol gens hem ondermeer uit het feit dat het kort geding door Ajax in Assen was aangespan nen. Hij sprak het vermoeden uit dat dit gebeurt om de zaak Balint-Svilar een nieuwe kans te geven. Vlot sprekend voor een talrijk aandachtig luiste rend publiek schetste hij ver volgens hoe Ajax had gehan deld bij het benaderen van Galjé. In tegenstelling tot de geest van de voor transfers vastgestelde regels heeft Ajax eerst Galjé benaderd en daar na pas de club. Met als gevolg dat FC Den Haag nu met een ontevreden speler zit. Galjé verdient bij FC Den Haag nu 75.000 gulden en hem is door Ajax 150.000 gulden geboden. Volgens de normen is het ge vraagde transferbedrag van FC Den Haag juist. Voorts wees deze raadsman erop dat de uitlatingen van Masman niet juridisch waren bedoeld. De uitspraak volgt volgende week. AMERSFOORT Geen enkele Nederlander is doorgedron gen tot de halve finales van het Masters-tennistoernooi in Amersfoort. Theo Gorter verloor, ondanks een voorsprong van 40 in de derde set, van de Brit John Paish: 76, 36, 86. Marc Albert was met 64, 61 kansloos tegen Glick- stein uit Israël. Glickstein, die de laatste twee satelliettoernooiën op zijn naam schreef, gaat regelrecht op de eindzege in dit slottoernooi af. Zijn grootste concurrent, de Zwitser Hürlimann, moest gisteren per se terug naar zijn vaderland en verloor daarom met opzet van de Duitser Holl. Dat Hürlimann maar wat dolde met onze oos terbuur bleek in de laatste set, waarvan hij een complete show maakte. Holl mocht ten slotte met 1614 zijn cadeau in ont vangst nemen. De vierde halve finalist is Johnstone uit Austra lië, die in drie sets (62, 36, 75) afrekende met de Ameri kaan Bob Hansen. Van de Torre Marianne van de Torre heeft in Baastad de derde ronde in de Europese jeugdtitelstrijd bereikt. Ze versloeg de Italiaanse Mur- go met 62, 63. Eric Wilborts verloor met 62, 63 van de Zweed Haegsted. Martin van Vianen moet LenS schadeloos stellen (Van onze sportredactie) DEN HAAG Martin van Vianen, de huidige trainer van eerste divisieclub Tel star, moet het dit jaar gede gradeerde LenS 3500 gulden betalen als schadeloosstel-, ling voor zijn vertrek vorig jaar juni. Van Vianen onder tekende bij Telstar een con tract, ondanks een monde ling gedane h?»t bestuur amateurclub ook afgelopen seizoen onder zijn hoede te nemen. Door zijn plotselinge vertrek vorig jaar raakte LenS in de problemen, die pas na twee maanden werden opgelost door de komst van de inmid dels ook al weer vertrokken Peter Palstra. Len$ eiste van Martin van Vianen een bedrag van 25.000 gulden, zijnde het jaarsalaris van de trainer. De arbitragecommissie van de KNVB heeft dezer dagen be- aald dat Van Vianen sl.-chts 3500 gulden behoeft te betalen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9