concurrentie Probeert te ïjrofiteren van erbodHalcion s? £etdóc@ouui/nt Kardinaal Ottaviani (88) in Vaticaanstad overleden Vakantie: een zwart gat van gedwongen niets doen Russisch staa tscircus brengt spanningelegance en een razend tempo Vraagtekens bij oliecrisis ™NNENLAND/BUITENLAND LÊIDSE COURANT ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1979 PAGINA 7 NISTERIE BEZORGD Ttda 'olgl ne/^ (Van onze parlementaire redactie) !N HAAG Andere farmaceutische Irijven, met name Hoffmann-La Roche, n momenteel hun uiterste best in het te springen, dat is ontstaan door het rlopige verbod van het slaapmiddel ,lcion, een product van de Amerikaanse ma Upjohn. Op het ministerie van lksgezondheid maakt men zich daar istig zorgen over, omdat het wel eens zou kunnen zijn dat andere slaapmid- len van de „nieuwe generatie" dezelfde werkingen hebben als Halcion: angst- :standen, depressies en overgevoelig- id voor licht en geluid. c jt departement zou daarom graag zien, dat Sen zich niet laten beïnvloeden door de ver ben woordigers van de concurrenten van Up- n. Een woordvoerder van het departement iden moeten zijn van de gevaren van slaap- ddelen, waarvan de werking „toch eigenlijk ^6t tewee£brenSen van een lichte jlgens betrouwbare schattingen loopt het aan- mensen, dat elke avond een slaappil in kt emt, in de vele honderdduizenden, terwijl op t er vanuit medisch gezichtspunt niet meer n een paar duizend zouden mogen zijn. een arts tot de conclusie komen, dat een echt een slaapmmiddel nodig heeft, dan ®^nt hij, aldus het departement, goed te letten eventuele bijwerkingen. Worden die gecon- iteerd, dan hoort het ministerie dat graag zo el mogelijk. ilgens de woordvoerder doen artsen er daar- i niet verstandig aan de weg van de Haagse kychiater Van der Kroef te volgen, die zijn be- ■ÜÈndingen in de publiciteit bracht. Daardoor i^fordt zo'n onrust en sensatie veroorzaakt, „dat een redelijke nieuwe beoordeling van een mid del ontzettend moeilijk wordt", aldus de woord voerder. Dit soort uitlatingen heeft bij Upjohn enige verbittering teweeg gebracht. Een woord voerder van het bedrijf zei het gevoel te heb ben dat Halcion te vergelijken is „met Barber tje, die moest hangen....". Naar zijn mening is Upjohn het slachtoffer geworden van een het ze, wat des te moeilijker te verteren zou zijn, omdat ook de deskundigen van het departe ment er blijk van geven evenmin veel vertrou wen te hebben in de andere soortgelijke midde len. De woordvoerder was het volledig eens met het departement, dat elk slaapmiddel bijwerkingen kan vertonen („alleen niet in die mate als nu wordt beweerd"). Upjohn kan het dan ook moeilijk verkroppen, dat de concurrentie nu de gelegenheid krijgt haar eigen producten te pousseren ten koste van Halcion. Volgens de woordvoerder heeft met name Hoffmann-La Roche, die door het op de markt komen van Halcion aanzienlijke omzetverlie zen zou hebben geboekt, deze kans met beide handen aangegrepen. Overigens was Mogadon, dat door Hoffmann-La Roche wordt gemaakt, nog steeds, ondanks Halcion, het meest ge bruikte slaapmiddel in Nederland. Van het Up- john-middel zijn er sinds de introductie in de cember 1977 22,5 miljoen pillen verkocht, wat betekent dat ongeveer 750.000 Nederlanders het middel hebben geslikt. Mogadon en Halcion behoren beide tot de „nieuwe generatie" slaapmiddelen, de zoge noemde benzodiazepines. Dat geldt ook voor middelen als valium en librium, die ook door Hoffmann-La Roche worden geproduceerd. De benzodiazepines zijn in de plaats gekomen van de vroeger gebruikte barbituraten, zoals Veron al, Luminal, Soneryl en Membutal, die vooral verdrongen werden, omdat ze bij langdurig of te groot gebruik leidden tot vergiftigigsver- schijnselen. §prevaren LPG-terminal tii'ef goed onderzocht ^OTTERDAM (ANP) De gevaren van een centrale LPG- -jrninal in de Rotterdamse Europoort zijn niet goed onder- •cht. De LPG-nota, die de ambtenaren van Rotterdam, ijnmond en de provincie hebben opgesteld, gaat met de ri- co-berekening voorbij aan een aantal essentiële gevaren m de aanvoer van vloeibaar gas. It is de mening van de regionale inspectie voor de volksge- indheid in Zuid-Holland over een studie naar de plannen van 11iell en BP om een aanvoer-terminal voor butaan en propaan bouwen op de westelijke rand van de Europoort. De inspectie ver/10*1 trouwens dat er een „masterplan" moet komen: een cen- bbepal overzicht van alle gevaarlijke projecten die bij de industrie wee) stapel staan. 15 ja inspectie houdt het erop dat er bij ongelukken „zeer ernstige al 'ivolgen" kunnen optreden voor de omgeving. Ook het domino- ;htsjfect (volgens Shell en BP uitgesloten) speelt daarbij een rol. ver de afvoer per pijpleiding zegt de inspectie dat ook hieraan zijn verbonden. ambtenaren die de LPG-nota hebben opgesteld, zijn sterk te- jötn een LPG-terminal voor de kust, waarvoor gastankers uit de zouden moeten komen. Afwijzing van het LPG-project bovendien een kans op een ongecontroleerde groei van '«"Hè kleine terminals die thans in gebruik zijn in het Rotterdamse AMSTERDAM Wie van circus houdt kan er niet om heen: Het programma van het Russisch Staatscircus, dat vrijdagavond aan het be gin van een Nederlands tournee zijn première be leefde in het Amsterdamse Carré, moet men gezien heb ben! Want die Russen weten wat circus is: élégance, ra zend tempo, spanning, sensa tie en vooral een enorme vaardigheid op elk gebied. Het zou overdreven zijn te stellen wat de Russen zelf wel doen dat het Staats circus van Moskou uitslui tend de allerbeste nummers heeft geselecteerd voor dit optreden in het westen. Zij weten zelf ook heel goed, dat een programma met alleen maar knallers niet voldoet, er zijn altijd hoogtepunten nodig. Doch ook de nummers, die de opzienbarende verrich tingen omringen, bewegen zich altijd nog boven het ge middelde niveau. De luchta- crobatiek aan een hangende perch e, de jongleursgroep die tevens een heel fraai draadnummer brengt, de hondendressuur die welis waar wat wild gaat, maar zo te zien toch niet tot ongenoe gen van de dieren, de beren die zowel antipodisten als requisiteurs zijn, de drie kleine en buitengewoon in telligente olifanten, het is al lemaal zeer verzorgd, zeer knap, niet steeds uniek maar toch een lust voor het oog. En zelfs om de clowns valt te lachen. Ook om Oleg Po pov, die een grote naam heeft en deze thans beter waar maakt dan bij vorige optredens in ons land. Welis waar maakt hij zich er een beetje van af in zijn draad nummer en weliswaar ont komt hij niet geheel aan herhalingen van vorige op tredens, maar als reprise clown smeedt hij op kostelij ke wijze de nummers aan een. Na de pauze komen de ka nonnen. Een nummer aan de vliegende trapeze, die de bezoekers beurtelings doet gillen van het lachen en van de schrik. Het is een geheel nieuw nummer, niet met veelvuldige salto's, maar wel met een griezelige vermetel heid. Voorts een jongleur te paard, eerst in een rustig sukkeldrafje, daarna op de rug van een paard in razen de vaart waardoor de man bijna horizontaal staat. En tenslotte een groep van zo'n vijftien acrobaten, die onder meer met springplanken tot vijf hoog vliegen. En dat al les ondersteund door een ij- zersterk orkest. Het publiek in Carré ein delijk weer eens terug in oorspronkelijke staat, name lijk als circusgebouw was met zijn applaus bijna niet tot bedaren te brengen. Te recht, zo zal iedereen die de voorstellingen in Amster dam, Eindhoven, Gronin gen, Rotterdam, Arnhem en Zwolle gaat bezoeken, moe ten erkennen. Zo'n circus- feest ziet men niet dikwijls. JO SMITS NEDERLAND en West-Duitsland slagen er niet in de afge sproken hoeveelheid van vijf procent te besparen op hun energieverbruik. Dat hebben de deze week beschikbaar ge komen cijfers duidelijk gemaakt. Premier Van Agt trok zich enige weken geleden niets aan van de luide roep om serieuze besparingsmaatregelen, die een kamermeerderheid van CDA en PvdA in het parlement liet klinken. Zijn argument was toen dat in West-Duitsland de gewenste besparing werd be reikt zonder dat de regering in de Bondsrepubliek een pak ket dringende maatregelen op tafel had gelegd. Dat argu ment van onze minister-president houdt nu nieuwe cijfers beschikbaar zijn geen stand meer. De mislukte vrijwillige besparing zou logischerwijs voor CDA en PvdA aanleiding moeten zijn de luide roep van eni ge weken geleden te vervangen door een angstkreet, maar het is de vraag of de huidige omstandigheden wel aanleiding geven voor zo'n actie. De berichten over de teruggekeerde stabiliteit op de oliemarkt en de zeer gunstige verlopende voorraadvorming voor de komende winter, gecombineerd met gegevens over de zo ongeveer uitpuilende opslagtanks voor ruwe olie in Rotterdam en de berichten over de ver koop van benzine tegen stuntprijzen in West-Duitsland, doen op zijn zachtst gezegd het vermoeden rijzen dat het met die schaarste nog al meevalt. Oliemaatschappijen voelen er nog niets voor om de afleveringsbeperking van vijf procent te gaan intrekken, met het argument dat het nu wel goed gaat, maar dat bij de min ste of geringste onrust binnen de opec de olievoorziening weer onzeker wordt. In principe is dat een realistische bena dering, maar betwijfeld moet worden of de huidige hamster neiging van de maatschappijen in zo'n geval soelaas biedt. De labiele verhouding tussen het Westen en de Arabische we reld is veel meer een aanleiding om degelijke besparing smaatregelen op langere termijn te nemen en het onderzoek naar alternatieve energiebronnen te bespoedigen, dan een reden tot het opvoeren van de, als de nood aan de man komt, toch vrij snel uitgeputte voorraden. WlE het Nederlandse volk op dit moment wil overtuigen van een komende fatale energiecrisis en de noodzaak van energiebesparing op korte termijn, heeft heel wat uit te leg gen. Het afbrokkelen van de in crisistijden zo machtige vrije oliemarkt, de ongekend hoge winstcijfers van de oliemaat schappijen juist in de periode dat de schaarste van elke spreekgestoelte in de wereld breed werd gepredikt en de verkoop van benzine tegen stuntprijzen in West-Duitsland dit zal in zo'n geval allemaal uitgelegd en verklaard moeten worden. Het is de vraag of er op het Binnenhof één politicus te vinden is die daartoe in staat is. Kardinaal Ottaviani VATICAANSTAD In zijn apparte ment in het Vaticaan is gisteren, 88 jaar oud, overleden kardinaal Alfredo Ottaviani, vele jaren prefect van het Heilig Officie, thans de Congregatie voor de Geloofsleer. Sinds 1968, toen hij als zodanig aftrad, verdween hij uit de openbaarheid, mede als gevolg van een toenemende verslechtering van zijn gezichtsvermogen, die hem de laat ste jaren praktisch blind maakte. Kardinaal Ottaviani heeft een vooraan staande rol in de kerk vervuld. Geboren als zoon van een bakker in de Romeinse volkswijk Trastevere bracht hij het tot drievoudig doctor en wel in de filosofie, theologie en kerkelijk recht, was twaalf jaar professor aan het Romeinse grootse- i en begon daarna zijn loopbaan bij de curie met als afsluiting in 1959 de top van het Heilig Officie. In deze functie belast met het bewaken van de zuiverheid van de leer, verkreeg hij de bijnaam „waakhond van het ge loof", wegens zijn krachtige verdediging van wat hij noemde het echte rechtzinni ge geloof van de kerk. Tijdens het tweede Vaticaans concilie speelde hij een zeer be langrijke rol aan de zijde van de orthodo xe vleugel. Maar ook stond hij internationaal bekend als een mens met een warme, persoonlijke belangstelling voor iedereen met wie hij ifi aanraking kwam. Vooral was dat wan neer hij in zijn vrije uren al zijn aandacht besteedde aan de Romeinse straatjeugd. Hij was ook vaak te vinden in het wees huis "Oratorio San Piëtro" voor Romeinse jongens. Zijn opvattingen heeft kardinaal Ottavia ni zeer duidelijk neergelegd in zijn boek „II Balaurdo" (Het Bolwerk), waarin hij zich zeer scherp keert tegen de secularisa tie als bron van alle onheil en tegen het laïcisme, waardoor hij de wereld en de menselijke beschaving tot in de wortels bedreigd zag. Scherp trad hij op tegen theologen, die hij niet vertrouwde. Hij heeft er velen ver oordeeld, waarbij zijn wijze van optreden felle kritiek opriep. Tijdens het concilie verweet kardinaal Frings van Keulen aan Ottaviani methoden, die schadelijk waren voor de kerk en ergerlijk voor niet-katho- lieke christenen. Begin 1968 trad hij, 77 jaar oud af, opgevolgd door kardinaal Se- per. Nigeria dreigt uit Gemenebest te treden LUSAKA Nigeria heeft gisteren gedreigd uit het Ge menebest te treden als er geen bevredigende oplossing komt voor het Rhodesische vraagstuk. Nigeria, het machtigste land van zwart Afrika, zal de conferentie van de Gemenebestlanden in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka als mislukt beschou wen als er niets concreets uit komt. In een verrassend gematigde toespraak drong president Ny- erere van Tanzania, de leider van de zg. Frontlijnstaten, aan op het houden van verkiezin gen onder internationaal toe zicht en op het vormen van een Gemenebestfonds dat de blanken moet helpen die niet onder een zwart meerder heidsbewind wensen te leven. 1/8 den,MSTERDAM Wanneer Ne- erland dit weekend met de Duwvakkers massaal van va- )n (^antie terugkeert, valt er1 een l8 ierkwaardige balans op te ma- fen. Ongeveer een kwart van 11e gezinnen komt thuis met jieer problemen en conflicten an men had toen men de deur pgelucht achter zich dicht sloeg. Iverspannen van vakantie, jaze- jer. De paradox is dit jaar duide- enjjk aan het licht getreden en de de larmcentrale van de ANWB er van mee te praten. Een van de hulppost doch het Franse Lyon gewaagt elfs van een echtpaar dat hui- EJ&nd smeekte om toch alsjeblieft H> snel mogelijk weer naar de Hleespotten van het vaderland te Hunnen worden gerepatrieerd. zoeFemiddeld één triest geval per 484lai>. schat het ministerie van luitenlandse Zaken. Het ver- chijnsel grijpt zo zorgwekkend Jm zich heen dat touroperators 'jjzeg maar: grossiers in vakantie- pl) er toe over zijn gegaan de iulp in te roepen van psycholo gische adviseurs. ij het Nederlands Wetenschappe- [jk Instituut voor Toerisme in Bre- la heeft de ontwikkeling ertoe ge- ^id dat men deze week is begon- len met een experimentele oplei- 'ing van deskundigen die raad we- n met de problematiek. Binnen izienbare tijd zullen de grote va- Vakantiebestemmingen bemand zijn I8pet experts aan wier begrijpend or dolgedraaide vakantievierders :unnen uithuilen. De alarmcentra- van de ANWB, reeds uitgerust et twee artsen, denkt er serieus n ook een psycholoog of psychia- r in dienst te nemen. Ir klinken sussende geluiden in de ant van: „Die overspannenheid •treft vaak mensen tegen wie de kter heeft gezegd dat ze er eens in poosje tussenuit moeten - men- n dus die de kiem van overspan- ling al in zich dragen". KWART VAN GEZINNEN EXTRA GESPANNEN TERUG ILLUSIE Andere gezaghebbende stemmen echter blijken in een meer sombere toonsoort gezet. Dan heet het: „Veel mensen boeken al in septem ber hun vakantie voor het volgen de jaar. Dat is een brok emotie, een illusie waar ze naar toe leven. Zoiets is erg kwetsbaar. Er hoeft maar een kleinigheid mis te gaan en de illusie stort in elkaar. Die de sillusie wreekt zich dan in spannin gen en leidt tot conflicten". Van psychiater Verhoeff, hoofd van de afdeling volwassen en acute psy- k chiatrie van de Amsterdamse GG en GD, komt de uitspraak: „Vakan tiegangers vallen na het druk en gespannen bezig zijn in een soort zwart gat van gedwongen niets doen, met alle gevolgen vandien". Deze deskundige wijst er boven dien-op dat men de vakantie vaak aangrijpt als een ontsnappingsmo gelijkheid voor problemen op het werk of in de huiselijke verhoudin gen. Maar juist tijdens de vakantie zit men boven op elkaar, afgesne den van de vertrouwde omgeving, klein behuisd in tent, caravan, boot, hotelkamer of appartement. Geen wonder, aldus dr.Verhoeff, dat de spanningen zich dan ontla den en dat de opgekropte gevoelens opeens naar buiten breken. Vakan tie is meestal geen geschikte oplos sing vóór probleme^i en spannin gen die men een h3el jaar lang in gezia en werk heeft opgelopen". De mensen realiseren zich veel te weinig wat er tijdens de vakantie kan gebeuren, waarschuwen ex perts als adjunct-directeur Kosters van het Nederlands Wetenschappe lijk Instituut voor Toerisme en Re creatie. Alleen het verblijven in een andere omgeving al, brengt spanningen met zich mee. Het ge zin is opeens compleet. De man die normaal werk£ moet nu perma nent aanwezig zijn. De kinderen missen de uitlaatklep van de school. Alles speelt zich af op lutte le vierkante meters. Wanneer men niet gewend is met elkaar om te gaan, kunnen er snel problemen rijzen. Directeur Zwarte van de Stichting Recreatie heeft het beeld nog somberder gekleurd met de overpeinzing: „Men weet domweg niet wat te doen met de vrije tijd. Wanneer men met vakantie gaat, is men vermoeid van het werken. Men gaat djrect op reis^Men staat soms urenlang in files. De kinderen achter in de auto worden verve lend. En dan komt men vaak op kampeerterreinen waar de mensen zo opeengepakt staan, dat het ver blijf er ellendiger is dan thuis. Men zit op eikaars lip. Men moet fluiste-. ren. Men wordt op de vingers ge keken. Dat geeft spanningen die tot heel nare dingen kunnen leiden. Het is niet altijd even plezierig met vakantie te gaan. Het normale lee fritme van een jaar wordt opeens doorbroken. Je ziet elkaar in het gezin vaker dan gewoonlijk. Je wordt gedwongen elkaar te leren kennen. Je kunt niet weg". FOLDERS Het jaarlijks op vakantie gaan, vaak ver over de grens, is volgens psychiater Verhoeff een vrij mo dern verschijnsel dat een heel bij zondere plaats is gaan innemen in ons sociale leven. Steeds meer leeft men toe naar de zonnige verlok kingen die de folders beloven. Naarmate het tijdstip van vertrek naderbij komt, spant men zich drukker in om een leeg bureau of een schoon huis achter te laten. Men bouwt als het ware een schuld op om prettig met vakantie te kun nen gaan. Geen wonder dat veel mensen weer tijd nodig hebben om bij te komen. De mening van di- trecteur Baay van Recreatie Centra Nederland tenslotte. „We moeten het taboe doorbreken dat je in de vakantie geen spanningen mag hebben - dat een vakantie alleen maar mooi en fijn moet zijn. Als je dat wel verwacht, barst de bom juist vaak sneller. We moeten het gewoon gaan vinden dat je niet te hoog gespannen verwachtingen van die vakantie hebt. Vakantie is nu eenmaal geen paradijs, maar een hogedrukpan, waarin reeds be staande propblemen soms makke lijker boven tafel komen. Vakan tiegangers dienen meer werkelijk heidszin te krijgen". PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7