LANGS WATERWEGEN Zevenhuizen is een prachtig monument rijk Hertha: één van de acht hond zoekt: huis Willem Verhoog slaat palen in het water >acAD/REGIO leidse courant on<Het is een doodgewone brug. et J4ij heeft geen naam. Een is de brug wel rijk. rde*Sleutel bij de boer' valt erop n Se lezen. De brug is te bereiken. Een n. trage tocht door de rijkelijk i nvan draai- en ophaalbruggen movoorziene Zevenhuizervaart tus^-ichting Oud Ade gaat eraan vooraf. Bij de brug staat een ^^nonument. Het is de ^gerestaureerde boerderij van van Ruiten, postadres 1, Zevenhuizen. jaar geleden kreeg Pieter de kans om de 10.3boerderij, in vervallen staat weliswaar, te kopen. De ^zeventiende-eeuwse I0.<boerderij staat geboekt op de monumentenlijst als 'boerderij met Wolfsdak en ho<Ê>j_toPgevel waarin boven het zoldervenster een chiapntlastingsboog'. Drie jaar 0"; lang is de familie Van Ruiten aan het breken, lO.Schilderen en timmeren geweest om de boerderij in originele staat terug te Ibrengen. Sinds vijftien juni van dit jaar is de boerderij weer bewoond, compleet met een 'kalf' van een hond (een aankomende dog) genaamd Kasper. Pieter zit bij aankomst te erh<genieten van de eerste zomerse zonnestralen en al lienigauw na het aanlegggen van boot tegen de nieuwe beschoeiing, voegde de bootredactie zich bij hem, het tuinameubelement en het verkoelende bierje te ierkdelen vertelt graag over het M.herstel van zijn boerderij, i- H„Kijk. eerst moest natuurlijk 10het kasko, de muren, in orde zijn. Dat heeft een aannemer majgedaan. Het slechtst was de rk: zij-topgevel eraan toe; die stond ongeveer 50 centimeter uit het lood. Met hen'veel stutten hebben we het zaakje weer omhoog gekregen. We zijn in het ^'midden begonnen, vandaar links en toen de rechterkant. De stal is woonkamer geworden en de eigenlijke woonkamer keuken". Het is duidelijk dat Hf P»eter (met recht) trots is op zijn kostbaar bezit dat hij met veel tijd en vakmanschap( zijn beroep is project-ontwikkelaar), met zijn schoonvader, de heer Pieter van Rui ten is het restaureren nog niet moe De zeventiende eeuwse boer derij, een Zuidhollands proto- 'v type met Wolfsdak. Van der Poel, heeft opgebouwd. „Tijdens het breken om het oude kasko weer terug te krijgen, zijn er nogal wat rare dingen gevonden die voor ons een bijzondere betekenis hebben. Zo was ik wat oud houtwerk aan het wegbreken achter het trapje bij de stal en vond ik een plank (eerst had ik het niet door en was de plank al bij de rest van het puin gegooid) waar op de achterkant een heel verhaal was geschreven. Het ging over een jongen uit het buurtschap die in september '44 in het huwelijk trad. Nou was het hier in die tijd aardig safe voor het verbergen van joden. Zevenhuizen lag afgelegen en de Duitsers kwamen niet vaak. Die jongen was dus getrouwd en nog geen drie weken na de trouwdag kwamen de Duitsers. De 'moffen' meenden, dat in zijn woning joden verborgen werden gehouden. Afijn, de jongen werd gefouilleerd en ze vonden een pistool in zijn broekzak. Daar stond in die tijd de doodstraf op en het vonnis werd in Amsterdam voltrokken. Een timmerman heeft in die tijd op de achterkant van de plank zijn ongenoegen over deze gebeurtenis kenbaar gemaakt". „Verder hebben wij een 'vuurtest' gevonden in de grond. Dat is een soort grote aarden kom waar men vroeger de nog nasmeulende kolen (voor het naar bed gaan) ingooide. Uit een beerput brachten wij nog een met de hand gemaakt aarden waterkruikje naar boven. De boeren gingen vroeger met zo'n kruikje het land in. Een tegeltje werd ook opgegraven. Het is een tegelje dat vroeger in de gang of keuken hier en daar Pieter Van Ruiten in de deuropening. Naast hem de keurig opgeknapte zij-topgevel met boven het zoldervenster een ontlastingsboog. werd ingemetseld om het vuil van de klompen te schrobben. Heel gek ging het met het wegbreken van de schouw. Achter wat houten schotjes hing een schilderijtje, een Christuskopje. Het moet nog onderzocht worden of het wat waard is en uit welke tijd het schilderijtje komt, maar voor ons heeft het toch een bepaalde waarde". Pieter van Ruiten heeft de wederopbouw natuurlijk niet geheel eigenhandig uitgevoerd. Hij trok de aannemer Dick de Graaf uit Moerkapelle aan, die met zijn oudste medewerkers vanwege het noodzakelijke vakmanschap de restauratie in handen kreeg. „Het was een gezellige boel om met die mensen te werken. Voor alles heb je vakmensen nodig. Bijvoorbeeld dat ankerwerk in de muren; daar moet nog een ouderwetse smid aan te pas komen die behalve het vakmanschap ook nog de nodige 'oude' werktuigen heeft. Gelukkig had Theo Hillebrand nog de oude spullen 'van zijn vader' en die heeft dan ook het ankerwerk en het hek om de tuin gemaakt". De tuin is weer een vak apart. Hij is ontworpen door de tuinarchitect Dick Huigers. Even wat cijfers voor de statistiek: 30 vrachtwagens met grond, 24 ton 'kinderhoofdjes' en 45.000 klinkers. Het geheel vormt een padencomplex waartussen de beplanting moet komen. Dat gebeurt in het voorjaar van 1980. Toch wel benieuwd hoe het' zit met eventuele subsidies. Pieter: „een kleffe handdruk en de toezegging dat als de Rijksschatkist het toelaat, Monumentenzorg wat geld zal bijschieten. Daar kun je een paar sigaren voor kopen, trouwens het geld moet nog komen. Wel zou ik subsidie krijgen voor 'woningverbetering' maar dat is al sinds 1977 onderweg. Toch heb ik veel hulp gehad van de rayon inspecteur van Monumentenzorg de heer Van Hemert die met zijn kundigheid op het gebied van monumenten, mij met raad en daad ter zijde stond" Drie jaar lang bezig 'in de rotzooi' maar het resultaat is te zien. De boerderij is de hartstocht van Pieter geworden. De stoffige archieven boeiden hem niet minder dan de stenen en planken. Uit die archieven heeft hij al veel over de geschiedenis van zijn woning opgediept. Maar nu is het moment gekomen, dat alles bijna klaar is. Een moment om een stevige punt achter het woordje restauratie te zetten. Pieter is dat echter niet van plan. Het werk heeft hem ongelooflijk geboeid. Hij zegt dan ook: „Als ik weer ergens iets kan kopen dat nodig onder handen genomen moet worden, dan zeg ik geen nee". zaterdag 4 augustus 1979 pagina 5 Een zomervakantie lang beweegt een deel van de re dactie van de Leidse Courant zich langs de waterwe gen in het Hollands Midden. Vrijwel dagelijks doet de bemanning van de Onedin kruiser verslag van haar be levenissen in het vakantievierende plassengebied. De boot is evenals vorig jaar ter beschikking gesteld door het Zoeterwoudse Bootcentrum. De varende redactiele den zijn te bereiken via de L.C.-redactle, tel. 071- 122244, maar uiteraard is eenieder welkom aan boord van het schip. Heeft u een aardige bijdrage voor deze zomerse rubriek, bel dan even of stap aan boord als u de kruiser ziet passeren. De koffie staat klaar Willem Verhoog en Ton Reuser bij het slaan van palen. Langs de wateren zijn er continu mensen bezig om het recreëren van de toeristen mogelijk te maken en te houden. Eén van die mensen is Willem Verhoog, eigenaar van de firma Van Asselt. De firma houdt zich bezig met het herstellen en het aanleggen van beschoeiing. Verhoog en zijn maat Ton Reuser leggen ook aanlegsteigers aan voor de vele boten die de Kaag bevolken. De firma Van Asselt is de enige op de Kaag die dit werk uitvoert. Met behulp van uitermatige handige vaartuigen, met onder meer een 'grijpertje' dat het zware hei-installatie die met het grootste gemak de zware palen de grond inslaat, is het toch hard werken geblazen voor dit bedrijf. „Maar, aldus W. Verhoog, wij gaan er ook wel eens even lekker bij zitten met een pilsje, dat is voor ons de vakantie" Het bedrijf Van Asselt bestaat al weer dertig jaar. Zolang is echter W. Verhoog er nog niet bij; vijf jaar geleden heeft Hij de zaak over kunnen nemen. Daarvoor was hij tien jaar 'bij een baas'. Net als vele bedrijven, denk maar eens aan de bouw, heeft ook W. Verhoog zeer veel achterstand opgelopen door de aanhoudende winter. „Een achterstand die moeilijk is in te lopen". Op het ogenblik is hij bezig met het maken van een aanlegsteiger voor een 'broodvisser' die de steiger broodnodig heeft. Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschre ven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur' ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdag van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondag en maandag gesloten. n op tot spi ire n VIDEN Het Nieuwe Leidse Dierenasiel mju momenteel beter het Nieuwe Leidse Her- w^rsh on d en asiel kunnen heten want er zijn Jt tofdzakelijk Duitse herders aanwezig. Dat Nndt onder meer zijn oorzaak in de huidige 'ovpulariteit van de kleinere honden. Het daiel wordt in deze weken overstelpt met r**n vragen voor honden uit de middenklasse anaar het kan daar niet aan voldoen omdat ;k(ze viervoeters al weer enige tijd „uitver- iatcht" zijn. Het gevolg is wel dat de wat roy- geproportioneerde honden blijven zitten- ,tdat de smaak van het pubhek weer veran- ro een dergelijk royaal herderbestand ligt islf voor de hand om een Duitse herder on- de aandacht te brengen. Hertha is één de acht herders die zich momenteel in asiel bevinden. Met haar schofthoogte r \n 55 centimeter handgemeten is zij nog re- loflijk compact te noemen. Hertha is dan ook erte/ï raszuivere herder maar het zijn alleen omklappende oren die daar de stille getui- fn van zijn, want verder is zij een echte her- ta", met een tekening die bestaat uit een Jgyarte rug met verder overwégend Ucht-bei- ge. Hertha is één jaar oud en zit vanaf april in het asiel, wat eigenlijk vrij lang is. Dat komt omdat zij in de begintijd nogal uit haar doen was en asiel-beheerder Wil Tiele haar nog niet geschikt vond voor een nieuwe eige naar. Inmiddels is Hertha weer tot rust geko men en nu kijkt ze reikhalzend uit naar ver andering van omgeving, want veel ruimte heeft een volwassen hond nou eenmaal niet in de overigens vrij moderne hokken van het asiel. De voorgeschiedenis van Hertha is de gebrui kelijke. Een hond die de hele dag alleen in de flat zit doordat de eigenaren werken en die dan van alles gaat uithalen om de verve ling te verdrijven. Op een gegeven moment wordt de situatie onhoudbaar en verdwijnt de hond naar het asiel. Hertha is een vrij ge makkelijke hond die goed met kinderen en andere honden kan opschieten. Ook de auto- wordt door haar als vervoermiddel niet uit gesloten. Daar staat tegenover dat ze een beetje ondeugend is en eigenlijk nog wel wat opvoeding nodig heeft, hetgeen geen al te groot probleem zou moeten zijn gezien haar leeftijd. Hêrtha moet met enige stemvërhef- fing worden toegesproken omdat ze wel eens geneigd is om een vriendelijk uitgesproken commando te negeren. Maar iedereen die be reid is wat tijd in Hertha te steken en daarbij wat geduld oefent kan van deze vrolijke en levenslustige hond een gehoorzaam beest ma ken. Joey De reeds vermelde malaise die er op dit ogenblik in bet asiel heerst voor wat betreft de afzet van grote honden (behalve herders wachten een bouvier en een pointer-achtige hond op wat meer levensruimte) heeft ook Joey, de herder van vorige week niet onbe roerd gelaten. Er zijn wel mensen voor Joey geweest en vaak waren dat ook mensen die heel veel ruimte voor hem tot hun beschik king hadden, maar het probleem is dat Joey graag de jachthond uithangt en daarom wil Wil Tiele niet het risico nemen hem naar ge bieden te brengen waar hij schapen achterna zou kunnen gaan zitten. Joey blijft natuurlijk uitstekend geschikt voor mensen die in ge bieden wonen waar niet zoveel van die ver leidingen in de wei 'rondlopen. Alleen de hangende oren laten zien dat Hertha niet raazuiver ia.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5