is liefde n luxe 5 en slot leve de liefde of e elke het Ons woord liefde is verwant met het gotische „liufs" dat „beantwoordend aan" betekent, met het ,||n Latijnse „lubet" dat Jgn „zoveel wil zeggen als ■q (J »hel 's m'i öen aangenaam" en met het Sanskritische en d n|ubhyati" dat staat inn(, voor „hij verlangt". >q sti Roer deze drie de begrippen stevig door 1 q, elkaar, leng het mengsel aan met romantiek, maak het op smaak af met een scheut seks en er ontstaat inderdaad 'ets dat lijkt op wat wij lun bedoelen als we het rpgp, woord liefde in de vana mond nemen. Maar 0 een lange vaj ontwikkelingsgang iele) heeït hel menselijk I voelen moeten l0nq doormaken voordat va„ het zover was en er h00( bestaat geen enkele n VQ garantie dat de geslachten die komen |it r zullen, dezelfde inhoud aan hun woorden zullen geven als ze zeggen: „Ik houd van je". Integendeel, sinds onze zestiger jaren toen de pil voor velen een einde had gemaakt aan de koppeling van J| lustbeleving en vruchtbaarheid, zijn zich al ingrijpende ,,jjk,!veranderingen af gaan J -tekenen en als gevolg van de gewijzigde opvattingen over de „normale" liefde, kregen ook „afwijkende" relatievormen hun kans. De liefde is dood, leve de liefde; helemaal zover is het iog niet, maar het lijkt die kant uit te gaan. lkijUAan deze ontwikkeling JTis het laatste artikel in tor? onze serie van over de liefde gewijd. jferj DEN HAAG „Liefde is in velerlei opzichten de fundamentele kracht tot zelfwording. Liefdesbekwaamheid dient beschouwt te worden als kenmerk van persoonlijke volwassenheid". Aldus de moraal-theoloog dr. R. van Kessel. En: „Het is de liefde die tot de diepste waarneming van waarden en mogelijkheden in staat stelt. In zijn radicaliteit is de liefde de diepste inspiratiebron tot menselijkheid en cultuur en de ziel van alle verdere moreel goede kwaliteiten zoals het vermogen om met inzicht te handelen en rechtvaardigheid. De wezenlijke betekenis van de liefde blijkt ook uit de integrerende werkihg die hij uitoefent op de verschillende mogelijkheden van de menselijke persoon: verstandelijkheid, wil, gevoel en lichamelijkheid die hij met elkaar in beweging zet, ontwikkelt en harmonisch doet samenwerken". Zo hooggestemd zal het paartje niet denken dat in de klaver fluistert: „Ik ben helemaal smoor op je". Noch rijst uit de wereldliteratuur die toch voor 90 procent of meer aan het verschijnsel liefde is gewijd, zo'n rooskleurig beeld op. De drama's van Shakespeare vormen een staalkaart van de ellende die het allemaal geven kan: Romeo en Julia, Hamlet en Ophelia, Othello en Desdemona, Antonius en Cleopatra, Troilus en Cressida, Macbeth en zijn bloeddorstige Lady. „Liefde is de wijsheid van de dwaas en de dwaasheid van de wijze" (Samuel Johnson). Maar toch. Overal wordt gevrijd. Overal wordt in groepen geleefd waarbinnen liefde de band is die bindt. Dat zijn klaarblijkelijk vereisten voor de mens, wil hij als soort overleven. Dat ligt vast, aangeboren. Alleen de manier waarop verschilt van plaats tot plaats en van tijd tot tijd. In de hedendaagse westerse wereld lijken tijden en plaatsen echter m elkaar over te vloeien, met Nederland vooraan in de spits. Zelden in de geschiedenis zal de gedaante van de liefde zo kaleidoscopisch zijn geweest als nu: de ijzeren normen in de boerderijen van Staphorst naast de elastieken patronen in de Amsterdamse kraakpanden; begrip voor pedofielen bij sommige rechters tegen onbegrip voor homofielen bij sommige bisschoppen; strikt monogame huwelijken op een steenworp van communes; Anton Heijboer en zijn vier bruiden contra Mathilde en haar verafgoding van Carel Willink. Maar allemaal worstelen ze met hetzelfde dat door de leden van het Amerikaanse Daytop Village Theatre (voormalige drugsverslaafden) als volgt verwoord is: „Zolang een mens niet in de ogen en het hart van een ander met zichzelf geconfronteerd wordt, is hij op de vlucht. Zolang hij die ander niet in zijn geheim laat delen, is hij voor dat geheim niet veilig. Wanneer hij bang is door anderen gekend te worden, kan hij noch zichzelf noch de ander kennen. Hij zal eenzaam zijn". Eeuwigheidswaarde In zulke woorden klinkt iets van eeuwigheidswaarde door, welke vormen de liefde ook aanneemt. Nu is in ons cultuurpatroon ongeveer 95 procent van de partnerkeuzes, zowel voorlopig als definitief, heteroseksueel van aard: jongen bij meisje, man bij vrouw. En ofschoon de tand van de moderne tijd danig aan het huwelijk als maatschappelijk instituut blijkt te knagen, zal het de eerste tientallen jaren toch wel de belangrijkste relatievorm blijven, schatten deskundigen. Maar dan zou het er aldus uit moeten zien, vindt de bekende Nijmeegse psycholoog prof. dr. A. Terruwe: „Dit is het beeld: niet van de man, overheersend de vrouw; niet van de vrouw, overheersend de man. Het is het beeld van de menselijke twee-eenheid, de twee-zaamheid. De eenheid waarbinnen ieder zijn mag die hij is: de zelfstandige man en de zelfstandige vrouw, in overgave op eigen wijze zichzelf blijvend, maar volkomen geordend tot elkaar, in volstrekte opening elkaar bevestigend". Prof. Terruwe maakt in haar boek „Tweezaamheid in het huwelijk" onderscheid tussen geestelijke en De drama's van Shakespeare, zoals hier Romeo en Julia, set liefde allemaal geven kan. gevoelsliefde. „De mens is een geestelijk en een zinnelijk wezen en in die beide sferen is er een aanleg waardoor men zich op anderen kan richten. In het geestelijke is dit de wil en met die wil kan men iets of iemand liefhebben. Met de geestelijke liefde houdt men bijvoorbeeld van God en wil men alles wat God verlangt. Ook van de vrouw kan de man met die geestelijke liefde houden. Het zal hem ertoe brengen haar welzijn in alles te behartigen, haar gelukkig te willen maken, haar in niets verdriet te willen doen, voor haar te willen zorgen, haar te willen helpen, haar in alles trouw te zijn. Kortom: de volkomen vormen een staalkaart van de ellende, die het verschijn- wilsgerichtheid van de partners op elkaar". Maar dat is, hoe prachtig en compleet het ook klinkt, niet voldoende, vindt prof. Terruwe. „Naast deze geestelijke liefde bestaat er een gevoelsliefde: de liefde die gewekt wordt, niet door een geestelijk goed. maar door een zinnelijk goed en die zich ook allereerst door gevoelige en voelbare uitingen manifesteert, aangezien de reactie uiteraard in dezelfde sfeer ligt als de prikkel. Zo houdt bijvoorbeeld een moeder van haar kind en zo is er ook een gevoelsliefde tussen man en vrouw, een liefde die zich gewoonlijk het eerst openbaart in de vorm van verliefdheid, maar die ook wanneer de verliefdheid wijkt, als gevoelsliefde steeds, heel het leven door. moet groeien, zich moet ontwikkelen om daarin, in wederzijds samenvloeien, een volmaakte eenheid tot stand te brengen". Als twee waters Slotsom: „De vreugde van de liefde bestaat daarin dat men de liefde van de ander voelt, dat de liefde van de man tot de vrouw en van de vrouw tot de man ook in de gevoelssfeer samenvloeien zoals twee waters die zich geheel met elkaar vermengen. Daardoor wordt de liefde bevredigd, bereikt hij datgene waarop hij gericht is, komt er gevoelsvoldoening en rust en blijheid... Liefde verlangt noodzakelijk wederliefde. Liefde wil verenigen en vereniging kan er alleen zijn als de liefde wordt beantwoord en in eenzelfde overgave wordt opgevangen". Helaas staat tegenover dit ideaalbeeld de treurig stemmende uitspraak van de seksuoloog dr. J. van Ussel: „Ongelijkheid en liefde zijn als water en vuur. De ongelijkheid tussen man en vrouw is wellicht de belangrijkste oorzaak van relatieproblemen. Maar haast niemand ziet dit duidelijk omdat onze gevoeligheid voor machtsverschillen is afgestompt". Hoe zit het dan met de even hard geprezen als misprezen seksuele revolutie? Hij begon na de Tweede Wereldoorlog in de Verenigde Staten toen ongeveer 2 miljoen jonge Amerikanen, teruggekeerd van de oorlogstonelen in Europa en de Stille Zuidzee, zich met enthousiasme („wij hebben het overleefd") in het huwelijk stortten, in menselijke en seksuele binding. De vaak overhaast gesloten verbintenissen liepen op bittere teleurstellingen uit. Bovendien barstten kort achter elkaar de koude oorlog en de „smerige" oorlogen via Korea en Vietnam los. De stemming uit het decadente rijk van Lodewijk de Zonnekoning leek teruggekeerd. Na ons de zondvloed. Commercie „De jacht op seksuele avonturen werd steeds feller", aldus de cultuur-historicus Paul Frischauer. „ledereen probeerde uit dit leven dat zo kort en vol gevaren scheen, alle genot te puren dat er in zat. Wie niet over de gelegenheid beschikte of over de moed om lijfelijk deel te nemen aan de drijfjacht op seks, bevredigde de zinnen tenminste in zijn fantasie. De commercie onderkende de trend en sprong erop als een bok op de haverkist. Zachte porno werd harde porno. Mini-rok werd doorkijkbloes. Waar we onze blik ook heen richten", zegt Frischauer, „wij ontmoeten er het verval van achterhaalde seksuele zeden en gedragspatronen. Maar wat is nu eigenlijk seksuele omwenteling? Voorspel van een wereldrevolutie die een volslagen verandering in leefgewoonten en gebruiken van de mensheid met zich mee zal brengen? Of alleen maar het naspel van de sociale omwenteling in het zog van de wereldoorlogen? Zal de door seksuele opvoeders geëiste onbevangenheid en natuurlijkheid in het geslachtsverkeer de liefde doden, zal zij de jeugd verleiden tot bandeloosheid zoals veel sociologen vrezen, zal zij leiden tot ontbinding van elke menselijke band en gemeenschap die. in de drang naar steeds grotere vrijheid, als remmende ketenen zouden kunnen worden gevoeld? Zal men, door de overvloed van seks en porno, niet naar steeds feller prikkels verlangen die tenslotte walging en verveling enerzijds en afschuwelijke verruwing anderzijds ten gevolge hebben?". Veel liefde gaat verloren in de wind en wat de wind wil, zullen wij nooit weten. Daarom, voordat we elkander weer vergeten, laten we lief zijn voor elkander, kind. (Leopold) PIET SNOEREN Balancerend op middelpuntvliedende iüSs kracht Veel arm- en polsblessures door vallen met schaatsplank Skateboarding ofwel het rijden op een schaats plank is bepaald niet on gevaarlijk. Dat hebben artsen en ziekenhuizen terdege ervaren toen dit tijdverdrijf verleden jaar via Engeland uit de VS is komen overwaaien. In de VS zijn ten gevolge van ongelukken met de schaatsplank in 1977 on geveer 106.000 personen in het ziekenhuis terecht gekomen. Tot dusverre hebben 25 personen het léven gelaten. Aldus een mededeling van de Stich ting Bio-Wetenschappen en Maatschappij. Het Zuiderziekenhuis in Rotterdam heeft gegevens bijgehouden over schaats- plankongelukken. Vooral tijdens de schoolvakanties is een toeneming van het aantal ongelukken waarge nomen. Inmiddels is de schaatsplank op de open bare weg verboden. Om die reden alleen al zouden er meer speciale banen moeten zijn, maar of een verdere stimulering van de schaatsplank gewenst is, is nog maar zeer de vraag. In Nederland zijn in 1978 ongeveer 40.000 schaats- planken verkocht. Dat is niets vergeleken bij de 45 miljoen, die in de VS over de toonbank zijn gegaan, maar daar is het skatebo arding verheven tot een of ficiële sport, waaraan on geveer zo'n 20 miljoen mensen hun plezier bele ven. Veel privé-zwembaden in de VS staan leeg en wor den gebruikt als schaats- plankbanen, waarbij het de kunst is om met grote snelheid vanCit de diepte via een steile helling, met drie van de vier wielen bo ven de rand van het bassin uit te komen. Daarbij kan het gaan om snelheden van dicht bij de 100 kilo meter per uur. Ook een geliefd tijdverdrijf is het oprijden tegen de binnen wanden van een rioolbuis met een doorsnede van tenminste vier meter. Over de kop Inmiddels is in Engeland de rage aan het voorbij gaan. Een in een van de volksbuurten van Londen aangelegde schaatsplank- baan trekt momenteel veel minder belangstelling dan verwacht was. Er zijn zelfs al schaatsplankfabrikanten over de kop gegaan. Zoals gezegd zijn in de VS maar liefst 106.000 men sen als gevolg van onge lukken met schaatsplan- ken, het ziekenhuis in ge draaid. Daar waren ernsti ge gevallen bij, zoals her senletsels met blijvende halfzijdige verlammingen, beschadigingen aan de wervelkolom en scheuren in milt en nieren. Gebro ken armen, gekneusde polsen en, iets minder, ge broken benen en gekneus de enkels blijken typische letsels te zijn voor schaats- plankrijders. Meer dan de helft van de personen, die bij hun eerste schaats- plankpoging gewond zijn geraakt, was 25 jaar en ouder: kennelijk oudere broers of zussen en zelfs vaders en moeders, die het ook eens wilden proberen. De meeste ongelukken zijn gebeurd met jongens tus sen de 'tien en veertien jaar. Waar de toedracht van het ongeluk bekend was, was er meestal spra ke van „oneffenheden op het wegdek, het uitwijken voor obstakels, het rijden op een zacht wegdek of het botsen tegen een auto". Op de afdeling heelkunde van het Zuiderziekenhuis te Rotterdam kregen de artsen tijdens en na de laatste herfstvakantie een toevloed van schaatsplan- kongelukken: dertig kinde ren in zes weken tijds. Dr. Broekhuizen trekt conclu sies die nauwelijks ver schillen van die van het Amerikaanse schaatsplan- kongevallenrapport: een derde van het aantal ver wondingen bestond uit ge broken onderarmen, iets meer dan een kwart ge kneusde polsen en een vijfde bestond uit gebro ken benen. Dr. Broekhui zen: „Dat is niet zo ver wonderlijk. Meestal pro beer je je val te breken met je armen. Als je met een hand of voet op de grond komt kun je door de snelheid die je hebt. een draaibeweging maken, die het breken of kneuzen ver oorzaakt. Juist voor dit veel voorkomend letsel is de beschermende kleding niet toereikend". Speelgoed? De hamvraag is of de schaatsplank nu een sport- attribuut of een speelgoed is. Ir. M. F. Nuyt van de Keuringsdienst van Waren in Haarlem, een instantie die zich ook bezig houdt met het keuren van speel goed op, bijvoorbeeld, schadelijke verf. zegt hier over: „Van rolschaatsen zegt men wellicht: ja, dat is speelgoed; bij schaatsen zeg je weer: nee, het is sport. Waar ligt de grens? Bij de schaatsplank loopt die midden over de plank heen...". Nederland is het enige EG- land, dat een speelgoed- besluit kent. In dit besluit staan richtlijnen, die van toepassing zijn op het ma teriaal, gevaren en con structie van speelgoed. De schaatsplank komt in het stuk niet voor, want die was er toen nog niet. Op dit moment is men op EG- niveau bezig een Europese speelgoedrichtlijn op te stellen. Het is dan een goed gebruik, dat de aan gesloten lidstaten gedu rende die tijd niets ^an hun bestaande wetgeving op dat gebied veranderen. Maar het kan nog wel tot 1982 duren voor er iets Europees met betrekking tot speelgoed uit de bus is gekomen. Volgens Ir. Nuyt komt er binnenkort als een uitvloei sel van de EG-bepalingen in Nederland ook een ver plichte ongevallenregistra tie, waardoor een gerichter beleid mogelijk zou zijn. „Wij doen al veel onder zoek naar speelgoed, maar vaak word je pas door toe val, zoals klachten van consumenten of ongeval len, op onveilig speelgoed gewezen. Dan pas doe je onderzoek en kun je sug gesties geven. Dat leidt dan tot ad hoe beslissin gen, maar dat kun je naü- welijks een echt speel- goedbeleid noemen". Volgens dr. Broekhuizen is het ook in het belang van de schaatsplankindustrie. dat bepaalde ontwikkelin gen gestimuleerd worden. „Als je meer banen maakt in ons land, dan stimuleer je skateboarding; als je geen extra banen maakt, dan zal de rage vanzelf verdwijnen. Je moet op een gegeven moment de cirkel doorbreken. Overi gens is het ongevalsrisico van de schaatsplank reëel. Wij moeten dus nagaan of het risico aanvaardbaar is. Uiteindelijk wordt voetbal len ook volledig geaccep teerd. ondanks het feit, dat er tijdens één voetbalwee- keinde alleen al vijf tot tien enkelbreuken moeten wor den behandeld". Het is overigens wel van groot belang, dat de schaats- plankbanen behoorlijk on der toezicht staan, zoals er ook toezicht is in eer zwembad. Dr. Broekhuizen gelooft, dat in een vorm van over leg tussen bijvoorbeeld overheid, consumentenor ganisaties en artsen de ri sico's zullen moeten wor den afgewogen. Een der gelijk overlegorgaan kan zich dan ook bezig houden met andere op dit moment in de VS zeer populaire sporten voor de jeugd: rol lerskate (een veredeld soort rolschaatsen, vaak op dansvloeren beoefend) en motorcycle scrambling, races met kleine motor fietsjes voor jongens vanaf zes jaar. En, om dichter bij huis te blijven, men kan dan ook de toenemende ongevallen bij paardrijden en skiën nader bekijken. Er zijn vele variaties mogelijk met de schaatsplank, maar ongevaarlijk zijn ze niet.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15