Politiekorpsen merken indoelmatig £eidóc@oma/nt jjVNWB verwacht geen verkeersproblemen Belangstelling politiek voor consument blijft gering Almere door restwarmte in de bloemetjes? Arbeidspositie van vrouw moet worden versterkt Zorgeloos spel met Italiaanse democratie ■IOUWVAKKERS TERUG VAN VAKANTIE weer gNNENLAND leidse courant VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1979 PAGINA 9 tOJECTGROEP DRINGT AAN OP VERHOGING KWALITEIT (Van onze parlementaire redactie) JN HAAG Er is sprake van een ^zienlijke onbenutte capaciteit in aanwending van mankracht bin- en li de politiekorpsen. In de huidige reichatie wordt slechts een kwart van 311 tijd besteed aan de primaire taken, l^Jls surveillance, behandeling van ^"Jsdrijven en verkeersongevallen. ior te werken aan een kwalitatieve /2 rbetering van de politie en door een eb«Thoogde doelmatigheid zou 50 pro- van de beschikbare tijd vrijko- a^n voor de primaire activiteiten. z)t verdient de voorkeur boven uit- or eiding van het politie-apparaat. is te lezen in het rapport „Sterkte van de mtitie" dat door een projectgroep in opdracht het ministerie van Binnenlandse Zaken is zesteld aan de hand van een organisatie-on- [zoek binnen een aantal gemeentelijke korp- tepi. De resultaten wijzen er volgens het rapport jondat er iets scheef gegroeid is in de korpsen, is jarbij ernstige problemen zijn ontstaan in het lopfictioneren. It sterktebeleid zoals dat door het ministerie its^i Binnenlandse Zaken wordt gevoerd heeft igtie ondoelmatigheid mogelijk gemaakt. De ïuriuld ligt voornamelijk bij de huidige organi se en bedrijfsvoering van de politie. Uitbrei- eigg van de politiesterkte draagt volgens het prtlerzoek alleen maar bij tot de voortzetting d van de problemen en biedt geen garanties voor verbetering van de kwaliteit. De Nederlandse Politiebond is het voor een groot deel wel eens met de conclusies zoals die in het rapport zijn vermeld. Zij is het echter niet eens met het de aanbeveling in het rapport om de sterkte van het politiekorps te bevriezen. Ook de tijd van invoering in het rapport wordt drie jaar genoemd vindt de politie bond te kort voor zo'n ingrijpend proces van reorganisatie. Zij denkt aan een periode van vijf tot tien jaar. De projectgroep vindt echter dat een onmidde- lijke ombuiging van het sterktebeleid mogelijk en wenselijk is. Zij stelt dan ook voor om het geld dat vrijkomt door de gemeentelijke politie korpsen niet verder uit te breiden, te gebruiken voor de kwaliteitsverbetering van de politie. Dat kan door een pakket van maatregelen te ontwikkelen waarbij veranderingen in korpsen centraal staan. Het rapport pleit voor een landelijk politiebe leid, waarbij de overheid als geldgever doelma- tigheidseisen mag stellen aan de gemeentelijke politiekorpsen, met name voor wat betreft de verhouding tussen primaire en ondersteunende aktiviteiten. Volgens de projectgroep is onder meer een grondige herziening van het bestaan de rangenstelsel noodzakelijk. De voortgaande specialisatie blijkt vooral een gevolg van nieu we problemen, die men tracht op te lossen door „er medewerkers voor aan te stellen". In feite heeft de grote mate van specialisatie binnen het korps er juist toe geleid dat een „hokjesgeest" is ontstaan en daardoor een slechte samenwer king tussen de verschillende secties, aldus de projectgroep. STALINS DOCHTER De vrouw op deze foto is Lana Peters. Maar vroe ger heette zij anders: Svetlana Stalin. Zij is de dochter van de voormalige dictator Josef Stalin. Maar nadat zij in Amerika een nieuw leven begon, heeft zij haar naam laten veranderen in Peters. Op de foto poseert zij met haar achtjarig dochtertje Olga. Brabantse CDA op de bres voor kleine gemeenten TILBURG (ANP) De Brabantse CDA-raadsleden, -wethouders, en -burgemees ters zijn het volsterkt oneens met de opvatting van minister Wiegel dat gemeen ten met minder dan 10.000 inwoners een te klein draag vlak hebben voor een goed functionerend bestuur. Dit blijkt uit een rapport van een werkgroep van de afde ling Noord-Brabant van de vereniging van Christendemo cratische gemeente- en pro vinciebestuurders. Volgens de werkgroep functioneren de kleine gemeenten in Brabant prima en staat de democratie in deze kleine gemeenschap pen op een hoog niveau. De werkgroep pleit er voor de in tergemeentelijke samenwer kingsverbanden een wettelijk kader te verschaffen. Regering wil Fokker steunen voor Airbus DEN HAAG De Neder- landse regering is bereid Fokker de faciliteiten te ge ven om de deelname aan de bouw van de Airbus A-310 mogelijk te maken. Wel moet nog overeenstemming worden bereikt over de con- currentieclausule. Deze clausule bepaalt of en in hoeverre Fokker kan door gaan met zijn eigen vliegtuig productie. Ook bij het vorige Airbusproject wilde de Neder landse regering de risico's voor Fokker zoveel mogelijk afge dekt zien. ITALIË vierde vorige week het feit dat het land een half jaar zonder regering was, althans zonder regering die het vertrouwen genoot van het parlement. Het was een nieuw record in dit land dat in het vormen en heenzenden van re geringen toch al een opmerkelijke reputatie had. VaN anarchie is echter in het dagelijks leven geen sprake. Het leven gaat door zoals anders, de demissionaire premier Andreotti leidt rustig de vergaderingen van zijn weggezon den kabinet, vaardigt maatregelen uit om de benzineschaar- ste in zijn land te bestrijden en ontvangt buitenlandse gasten. Italië accepteert dat het onregeerbaar is, maar tilt er niet zwaar aan. GEEN enkele Italiaanse partij heeft in de parlementaire ge schiedenis sinds de tweede wereldoorlog ooit de absolute meerderheid kunnen behalen. Maar wel hebben de christen democraten als grootste partij altijd de premier geleverd plus een aantal sleutelposten in de regering bezet Om die reden weigerden zij vorige week akkoord te gaan met een regering onder leiding van de socialist Craxi, hoe deskundig Craxi ook werd beoordeeld. En zonder christen-democratische steun zou Craxi, zelfs met de hulp van de communisten^ nooit lang in functie hebben kunnen blijven. Na Craxi is nu ook de onafhankelijke christen-democraat Pandolfi stuk gelopen, door het ontbreken van socialistische steun. De nieuwe formateur Cossiga wordt al evenmin veel succes voorspeld. Toch hebben beide partijen elkaar nodig, althans dat zeggen zij. Maar door te weigeren het spelen van de eerste viool aan de ander over te laten, maken zij elkaar het regeren onmogelijk. Het land raakt steeds verder verwij derd van de opening naar links, die de laatste jaren een stuk nuchterheid in de politiek heeft gebracht De zorgeloosheid waarmee echter nu in dit land met de parlementaire demo cratie wordt omgesprongen, bezorgt ons noorderlingen in deze kille zomer kippevel. vil (Van een onzer verslaggeefsters) dafelN HAAG Voor de bouwvak zit het tot dit jaar weer op. Afhankelijk van de aats waar zij hun vakantie doorbrach- n, hebben de 455.000 bouwvakkers óf miralend weer óf weer om te huilen ge- llllLd. Vanaf gisteren zijn zij op pad om terug te keren naar huis en de dage- jkse beslommeringen. En dat zal op de irkeerswegen weer de nodige drukte ^leveren. bouwvakkers lopen ook het risico int h<n fuik terecht te komen. Voor hen zit de' D^kantie er weliswaar op, maar in Zwitser- 9*hd gaat dit weekeinde de bouwvak aan de flverdiende rust beginnen en hetzelfde geldt voor de honderdduizenden metaalar beiders in Italië. Bovendien verlaten de in woners van het Duitse Beieren hun deel staat om elders te gaan genieten van bergen, bier en zon. Toch voorziet de ANWB geen al te grote problemen. „Het is niet meer zo als vroeger, dat iedereen tegelijk op vrijdagmidddag ver trok en na drie weken weer tegelijkertijd huiswaarts keerde. De mensen hebben ken-, nelijk tot zich laten doordringen dat het be ter is een beetje gespreid van de autowegen gebruik te maken, dat ze daardoor minder last hebben van files en dat er daardoor te vens minder ongelukken gebeuren. Voor de terugkomst van de bouwvakkers verwach ten we dan ook een gespreide drukte over het hele weekeinde". Vandaag zullen er dus al toeristen terugkomen die morgen nog wat boodschappen willen doen voor de komende week. Ook morgenavond zullen velen hun auto en caravan weer voor de deur parke ren. „Maar", aldus de ANWB, „er zullen al tijd mensen blijven die op het allerlaatste moment vertrekken. Die drukken zondag ochtend in Barcelona het gaspedaal in en la ten die pas weer los als ze in Amsterdam zijn. Wanneer ze dat tenminste halen en niet halverwege van vermoeidheid tegen een boom rijden. Als er moeilijkheden ko men, dan verwachten we die daarom ook op zondagavond". Een van de knelpunten zal vooral de grens met Duitsland zijn. „Ieder een die in Duitsland, Oostenrijk, Zwitser land of de Vogezen op vakantie is geweest, moet daar de grens over". Voorts zal het volgens de Rijkspolitie in Driebergen druk zijn op de Zeelandroute („Zeeland zit bar stensvol toeristen"), op de Veluweroute en op de verkeerswegen rond Eindhoven. Een ander knelpunt zal de Belgische grens zijn. Velen hebben Frankrijk als reisdoel geko zen. „Tel daarbij degenen die uit Spanje en Portugal komen, dan kun je er op rekenen dat het aan de Belgisch-Nederlandse grens druk zal zijn". De Rijkspolitie verwacht een „gezellige drukte" op zaterdag en op zon dagochtend. De Alarmcentrale van de ANWB zal dit weekeinde overigens niet extra worden be mand. Die draait het hele hoogseizoen al op volle toeren. Dat wil zeggen 150 man achter mNO oneens B-jiet openbaarheid *5an inkomen N HAAG Het Ver van Nederlandse On betreurt het minister Albeda van :iale zaken in zijn wet- Intwerop over de open- larheid van inkomens ge- iel meegaat met het be- ^id dat door het kabinet ^en Uyl op dit gebied is Jvoerd. Het VNO schrijft ft in een commentaar in ar blad „Onderneming". jet VNO is er bang voor da,t et name als ondernemingsra- £n inzage krijgen in het inko mensbeleid van een onderne ming, voor de hogere inko mens het gevaar bestaat dat 'jdividuele inkomens herken- jtar gaan worden. Het VNO Indt ook dat alle inkomens, pk uit vermogen en vermo- tnswinsten bij het wetsont werp betrokken moeten wor- Jreneesheer- lirecteur fentrum 1945 verleden 'EN HAAG (ANP) Dr. 1. L. Meijering, genees- jeer-directeur van de stich- „Centrum 1945" in :gstgeest, is gisteren 'erleden. Dr. Meijering, over een maand met msioen zou gaan, is van- de oprichting genees- :r-directeur van dit cen- ïm geweest. tentrum 1945 houdt zich bezig ket de medisch-psychiatrische ehandeling en begeleiding an slachtoffers uit de Tweede dr. Meijering aan cen 1945 verbonden werd, hij geneeskundig inspec- voor de geestelijke ge- in Utrecht en Noord- de telefoon en op de weg om gestrande va kantiegangers weer thuis te brengen. Ook de douane zal niet meer beambten aan de grensposten installeren dan er nu al staan. „Soms is het wel eens nodig om extra men sen in te zetten. Maar dat geldt bijna nooit voor personenvervoer. Terugkerende va kantiegangers zijn voor ons niet interessant. Daar gebeurt bijna nooit wat mee", aldus een woordvoerder van het ministerie van financiën. Voor de doorstroming van het grote aantal vakantiegangers zijn extra dou anebeambten ook niet nodig. „Het Benelux- verkeer kan onbelemmerd de grens passe ren, want daar is geen controle meer. Op d« andere grensposten gaat het net als op Schiphol: af en toe wordt er eens een tei controle uitgepikt". DEN HAAG (ANP) Bij Almere in zuidelijk Flevo land zou wel eens een cen trum van bloementeelt on der glas kunnen onstaan, dat zijn energie gaat halen uit de restwarmte van de elektriciteitscentrale, die daar over enige jaren zal verrijzen. Vooral Aalsmeer- se telers zouden erheen trek- Exploitant moet casino-belasting afdragen Den Haag De regering blijft erbij dat inhouding van belasting bij casinospe len het best kan gebeuren bij de casino-exploitant. In de gisteren uitgebrachte me morie van antwoord op het wetsontwerp inzake heffing kansspelbelasting van casi nospelen verwerpt Staatsse cretaris Nooteboom van Fi nanciën vele door kamerle den naar voren gebrachte suggesties om de kansspel belasting op een andere wij ze te innen. ken en het centrum zou zich voor zijn af- en toelevering op Aalsmeer gaan richten. Dit vermoeden heeft ir. W. F. S. Duffhues, sectorhoofd glastuinbouw bij de directie akkerbouw en tuinbouw van het ministerie van land bouw en visserij, uitgespro ken. Het Ministerie van Landbouw voelt veel voor dit voorstel, wanneer dit economisch ver antwoord is. Het plan kan nog stranden op de kwaliteit van en vooral op de te hoge zout- concentratie in het water bij Almere. Dit probleem zou ech ter op te lossen zijn. Ir. Duffhues acht het in prin cipe mogelijk, de hele warmte behoefte van de Nederlandse glastuinbouw met restwarmte' te dekken. Of dit inderdaad te verwezenlijken is, hangt af van economische factoren. Een tuinder met een nieuwe eigen verwarmingsketel heeft er misschien niet zo'n belang bij. Verder gaan steeds meer fabrieken zelf hun restwarmte in nuttige warmte omzetten. Bovendien is het vervoer van cje warmte door goed te isole ren buizen kostbaar. DODE VISSEN IN RIJN De oevers van de Rijn lagen gisteren in Duitsland vol dode vissen. De dieren waren vergiftigd door gevaarlijke stoffen die door een fabriek aan de Main in het water waren geloosd. Bij de monding van de Main dreven de vissen de Rijn op en kwa men op de oevers terecht. DEN HAAG (ANP) Terwijl de be langstelling van het publiek en van de media voor consumentenzaken toe neemt, blijft de politieke interesse vooi de consument gering. Vooral de parle mentariërs laten het afweten, tenzi; het onderwerpen met grote publici- teitswaarde betreft. Dat schrijft het Konsumenten Kontakt in het jaarverslag over 1978. Volgens de or ganisatie is de behoefte aan consumenten voorlichting erg groot. In 1978 ontving Konsumenten Kontakt vele duizenden aanvragen voor informatie. Het aantal abonnees op „Koopkracht", het blad van KK, met tien procent tot ruim 30.000. De meeste vragen van consumenten gaan over voeding en gezondheid. Volgens KK houden het bedrijfsleven en de overheid te weinig rekening met de wensen van de consument. Alleen mei aanhoudende druk kunnen consumenten- voorvechters verbeteringen bewerkstelli gen. SER IN ONTWERP-ADVIES: (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Vrouwen en mannen hebben onge acht hun burgerlijke staat een zelfstandig recht op arbeid. Om de gelijke kansen van mannen en vrou wen op de arbeidsmarkt te realiseren zal gestreefd moeten worden naar een versterkte en verruimde arbeidspositie van vrouwen. Tot deze conclusie komt de commissie Vrouwenarbeid van de Sociaal Economische Raad (SER) in een ontwerp-advies aan de regering over de verbetering van de arbeids marktpositie van vrouwen. Het adyies constateert een geringere deelname door vrouwen aan het arbeidsproces dan van mannen. Voor zover vrouwen werken, hebben zeer velen van hen minder mogelijkheden om zich in hun werk te ontplooien. De voornaamste knelpunten lig gen volgens de commissie in het verschil in onderwijs, de beroe- penvoorlichting en in de combinatie van een baan en de huis houdelijke taken in het gezin. Op grond van een groot aantal conclusies komt de SER-commis- sie tot de nodige beleidsaanbevelingen. Rolbevestigende elemen ten in het onderwijs en de beroepsvoorbereiding moeten worden verwijderd. De doorbreking van de traditionele rolpatronen kan bevorderd worden door in het basisonderwijs en de eerste cyclus van het voortgezet onderwijs voor jongens de deelname aan huishoudkundige vakken en voor meisjes aan technische vak ken te stimuleren. Voor een verbetering van de arbeidsmarktpo sitie van vrouwen zouden overheid en bedrijfsleven een beleid moeten voeren gericht op de doorbreking van de traditionele mannen- en vrouwenberoepen door bijvoorbeeld stim'ulerinmg- sprogramma's te ontwikkelen om het werken van vrouwen in mannenberoepen en omgekeerd te bevorderen. De keuze van opleiding en beroep moet verder afhankelijk zijn van aanleg, verworven bekwaamheden en belangstelling en niet gebaseerd zijn op de stereotype opvattingen over mannen en vrouwen werk. Voorts meent de SER-commissie dat ouders meer extra verlof mogelijkheden moeten krijgen, bijvoorbeeld na de geboorte of bij ziekte van de kinderen en tijdens de schoolvakanties. Het voeden van een kind door de vrouw tijdens werkuren moet worden toegestaan en oudere alleenstaanden zouden meer gele genheid moeten krijgen om hun eigen huishouding te zonder er daarbij geld bij in te schieten. Het weer in ons land wordt geleidelijk wat beter. De weersverbetering verloopt wat langzamer dan aanvankelijk werd gedacht. Morgen mag er wel op zonnige perioden wor den gerekend, maar er blijft een kleine kans op een bui be staan en de temperaturen zul len nog niet veel hoger wor den. Een depressie die gister ochtend bij de Schotse kust lag is via Zuid-Scandinavië naar het oosten getrokken. Hoewel de depressie zich van ons land verwijdert, neemt de invloed ervan op het weer in onze om geving maar langzaam af. In Ierland begon vanmorgen de barometer flink te stijgen. Dit wijst op het dichterbij komen van een hogedrukgebied bo ven de Atlantische Oceaan. Het is dit hogedrukgebied dat voor de geleidelijke weersver betering moet gaan zorgen. Weersgesteldheid van gisteren Amsterdam zw.bew. De Bilt zw.bew. Deelen zw.bew. Eelde regenbul Eindhoven h.bew. Oen Helder regenbul Twente zw.bew. Vllssingen l.bew. Z-Limburg zw.bew. Aberdeen motregen Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Luxemburg Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Drughandelaar 2 1/2 jaar cel DEN HAAG Een 25- jarige Haagse jongeman is wegens handel in her oïne door de Haagse rechtbank conform de eis van de officier van justitie tot twee en een half jaar gevangenis straf veroordeeld. Een 21-jarige verdachte tegen wie twee jaar was geëist werd eveneeens conform de eis veroordeeld. Bei den met aftrek van voor arrest. Bij een inval in de woning van laatstgenoemde vond de politie zeven en een half gram heroïne. Vol gens de verdachte was dit bestemd voor eigen ge bruik. Maar gezien de hoe veelheid en de waarde; daarvan wer dit niet waar schijnlijk geacht. Hoewel beide mannen dit ontkenden was het bekend dat zijn zich bezig hielden met handel in heroïne.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9