Financieel schandaal in België rommelt door MS Rhodesie L sr-*-* handhavel Formateur Cossiga weinig kans op slagen voorspeld Wervelstorm Hope treft 500 bootvluchtelingen Italiaanse dieven hebben het op de toerist gemunt LENING 1973 PER 1995X1994 Ongeluk Harrisburg was te vermijden BUITENLAND LEIDSE COURANT/ VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1979 PAGINA ,PC (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL België staat op zijn kop als gevolg van een financieel schandaal dat het grootste is dat het land tot nog toe heeft gekend, en dat behalve de machtige bank, de Socié- té Générale, ook projectontwikke laars, aannemers, politici, ministers en zelfs het koninklijk hof erin be trokken is. Het gaat om het bank roet van het Belgische Eurosystems Hospitalier, waarin een achttal be drijven participeren maar waarin de Société Générale de stevigste vinger in de pap heeft via een wapenfa briek in Brugge. Eurosystems sleepte enkele jaren gele den een order in de wacht uit Saoedi- Arabië om twee ziekenhuizen en twee dorpen te bouwen voor de Saoedische Wacht, het uit dertigduizend man be staande leger van dit land dat paraat staat om de olievelden te beschermen in tijd van crisis. Maar Eurosystems, dat slechts een bedrijfskapitaal had van 5 miljoen Belgische frank kon deze or ders ter waarde van 35 miljoen frank (ruim 2,3 miljard gulden) slechts in de wacht slepen door smeergelden te stor ten op een Zwitserse bank ten behoeve van enkele Saoedi-Arabische prinsen en op zijn minst voor een viertal voor aanstaande Belgen. In dat verband wordt nu de naam genoemd van prins Albert van Luik, broer van koning Boudewijn. Tot nog toe is het fijne van de zaak nog niet uitgelegd. Wel is zeker dat van de smeergelden geen belasting werd be taald door de betrokkenen. Verschil lende instanties in België, waaronder het Hoger Comité van Toezicht, dat on der meer de ministers en hoog ambte naren controleert, hebben de zaak nu in onderzoek. Bekend is wel dat Eurosystems dankzij de Société Générale en een wapenfa briek in Brugge over honderden mil joenen smeergeld kon beschikken. Om de orders in de wacht te slepen en prinsen en hoge Belgen gunstig te. stemmen, had Eurosystems zelfs een complete call girlorganisatie op de loonlijst staan van 200 meisjes, aange voerd door een zekere Tuna, een in Alexandrië geboren Nederlandse vrouw, van wie de identiteit niet ver der werd bekendgemaakt. Officieel was Tuna public-relationsofficer van Eurosystems. Zij zorgde voor het trans port van vrouwen naar onder meer Wenen, waar de Arabische sjeiks in sjieke hotels op hun sexwensen werden bediend. Toen begin vorig jaar de grond onder de voeten van madame Tuna te heet werd, deed ze de organisa tie over aan een Frangaise, die inmid dels werd gearresteerd. De vrouwen kregen van Eurosystems steeds gratis vliegtickets naar alle delen van de wereld en tienduizend frank per nacht met een sjeik. De overige twintigduizend frank die een Arabische nacht de sjeik kostte, werd gestort op de bankrekening van de call-girlorga- nisatie. Toen de werkzaamheden in Saoedi- Arabië stagneerden en tenslotte geheel op het tijdschema achterraakten, be taalden de Saoedi's Eurosystems geen cent meer uit. Dat gebeurde vanaf sep tember vorig jaar, en Eurosystems ge raakte daardoor in financiële moeilijk heden. Het bedrijf kon de lopende ver plichtingen niet meer aan. Twee weken geleden werd Eurosystems in Brussel door de handelsrechtbank failliet ver klaard. Nu het onderzoek is gestart vallen de Belgen de ene dag na de andere om van verbazing. Eerst werd bekend dat Eurosystems voor acht miljard smeer geld had betaald aan Arabische prin sen. Daarna bleek dat vooraanstaande Belgen bij de zaak betrokken waren. De Société Générale kwam in op spraak. Daarna werd bekend dat Eu rosystems de call-girlorganisatie in dienst had, terwijl gisteren enkele voormalige medewerkers van Eurosys tems en journalisten, die gepubliceerd hebben over het schandaal, met de dood werden bedreigd via anonieme te lefoontjes. Intussen gaat het onderzoek verder. Zeker is dat projectontwikke laars en aannemers fraude hebben ge pleegd, dat ministers op zijn minst lichtzinnig handtekeningen hebben ge zet ten bate van Eurosystems en dat smeergelden ter waarde van enkele miljarden uit België zijn gevloeid. ASTERIX IN ESPERANTO Asterix en Obélix, de striphel den uit het oude Gallië, be vechten de Romeinen voortaan ook in het esperanto. Het eer ste album van de reeks heet in deze kunstmatige taal „Aste riks la Gaulo". Het is dezer da gen op het esperato-wereld congres in het Zwitserse Lu- zern gepresenteerd. mm— WASHING- 1 M Washington Q. T t C T K CÊr heeft het Huis "M| van Afgevaar- digden een compromis- voorstel aan- genomen dat ||||\/|*gkT president Car- VJ VV/l ter de moge- m J lijkheid biedt I 1 de sancties te- -w--» •••II heeft daarna de tijd om deze maatregel -■ -■ -m Premier Muzo- rewa van Zim- babwe-Rhode- sië heeft de openingstoespraak van president Kaunda vaiQgj bia op de Gemenebestconferentie hysterisch genoem, noemde Kaunda's steun aan de guerrillastrijders van her 5 ottisch Front een zeer gevaarlijke politiek. „Ik wil er op wijzen dat Zambia alleen kan overleven dont: economische hulp en goede wil die het van mijn regeringiillc door het voortdurend gebruik van onze spoorweg en het ban! onze grenzen voor hen open staan". nmii Op de Gemenebestconferentie staat vandaag een mogelijk sief debat op het programma tussen Engeland en de mP01 Afrikaanse tegenstanders van het regiem van Muzore^®5' schijnt echter een voorzichtig optimisme te zijn dat het dëtn een soort overeenstemming zal leiden. inge fier >ud< Romeinse politie raakt eigen man bij loos alarm ROME Bij het gebouw van de Italiaanse christen democratische partij in Rome heeft de politie een van haar eigen mensen ge wond, toen zij reageerde op een loosalarm. De politie had aanvankelijk gezegd, dat onbekenden vanuit een rijdende auto het gebouw onder vuur hadden genomen waarbij één agent was ge wond. Later deelde zij mee dat de agenten die voor het ge bouw op wacht stonden, drie kleine explosies hadden ge hoord - die waarschijnlijk wa ren veroorzaakt door een in de buurt werkzame elektriciteits- monteur - en uit voorzorg een salvo in de lucht hadden afge geven. „Een op wacht staande agent werd daarbij lichtge wond", aldus de politie. Formateur Cossiga. (Van onze correspondent) ROME De christendemocraat Fran cesco Cossiga, de yierde formateur die door de Italiaanse president Pertini is aangewezen, wordt door insiders wei nig kansen op slagen gegeven. Zijn voorganger Pandolfi had de meeste kans van slagen, omdat hij zich binnen de partij nogal onafhankelijk gedroeg, maar ook hij heeft dezer dagen het bijl tje erbij moeten neerleggen. Een ogenblik heeft het ernaar uitgezien dat Pandolfi een kabinet zou kunnen vor men onder druk van het feit dat velen de sinds januari slepende kabinetscrisis beu zijn en de parlementaire vakantie op 1 au gustus is ingegaan. Tekenend voor de situ atie was dat Pandolfi's kabinet bij voor baat het „badseizoen-kabinet" was ge noemd, dat hooguit tot oktober zou heb ben overleefd: in die maand wordt het congres van de christen-democraten ge houden. Maar Pandolfi's poging mislukte ondermeer omdat de socialisten, onder lei ding van de vorige mislukte formateur Craxi, weigerden met hem in zee te gaan. De nieuwe formateur Francesco Cossiga is voorzitter van de parlementscommissie voor buitenlandse zaken. Vorig jaar deed hij van zich spreken, toen hij als minister van binnenlandse zaken aftrad op de dag nadat oud-premier Moro dood was gevon den. Cossiga meende onvoldoende be voegdheden te hebben gehad om krachtig te kunnen optreden tegen het terrorisme. Zijn opvolger kreeg die bevoegdheden wel. De Italianen die nu zorgeloos van hun va kantie genieten, wacht bij hun thuiskomst een enorme hoeveelheid problemen: een woningnood die groter is dan ooit, hoewel in Rome meer dan 20.000 appartementen leeg staan, prijsstijgingen voor medische zorg, koffie, alcoholica, gas, water en elec- triciteit, en een saneringsplan van de vori ge formateur Pandolfi dat al maanden lang op een behandeling door het parle ment wacht. 1 in at g Senaat VS verwesch benzinerantsoenë- V( oors WASHINGTONfANP-en, ter) - De Amerikaan^^ naat heeft het in hetf I van Afgevaardigden r nomen wetsontwerp i bevoegdheden voor dent Carter om benzi tijden van schaarste te-'" soeneren verworpen. De meerderheid van del.i l toren was het er over e het wetsontwerp door di amandenenten die het gekeregen ontkracht is. der van de democrCN 1 meerderheid in de senaaes- bert Byrd, verklaarde d;mpi Huis zoveel uitzonderingjens ontduikingsmogelijkhedqreed heeft aangebracht da)oi wetsontwerp een lachetinis geworden. De zaak komtoeni september weer aan deerde aangezien het congres opijge -gaat. E he rijd d p *jai Verscheidene straten van Hongkong kwamen, als gevolg van de door windstoten voort gedreven slagregens blank te staan. HONGKONG (REUTER/ANP) Ge vreesd wordt dat ongeveer 500 Vietna mese bootvluchtelingen gisteren zijn omgekomen in een wervelstorm, die Hongkong, de kust van China en de Zuidchinese Zee zwaar getroffen heeft. De vluchtelingen waren in drie vissers bootjes op weg naar Hongkong, nadat zij door de autoriteiten van de Portugese ko lonie Macao terug naar de zee waren ver wezen. De wervelstorm, Hope genaamd, ging ge paard met windstoten van 160 kmu. In Hongkong zijn twee mensen omgekomen en liepen er zestien verwondingen op. Schepen werden van de ankers losgesla gen en sloegen te pletter tegen de kade. Het Nederlandse vrachtschip Enak heeft gisteren ongeveer 700 km ten noordoosten van Singapore 16 Vietnamese vluchtelin gen aan boord gekomen, die in een bootje op zee dobberden. Er zijn regelingen ge troffen om de Vietnamezen in Singapore aan land te zetten. Vijf schepen van de Amerikaanse Zeven de Vloot zijn gisteren uit de Thailandse haven Pattaya vertrokken op zoek naar Vietnamese vluchtelingen. De schepen zetten koers in de richting van Hongkong. Dit is een deel van de ongeveer 500 Vietnamese vluchtelingen, die naar de Portugese kolonii cao waren gevaren, maar door de autoriteiten aldaar weernaar zee werden gestuurd. Er is aC den om aan te nemen, dat zij de tocht in de richting van Hongkong niet overleefd hebben, aD zien de drie bootjes terechts zijn gekomen in het noodweer, dat de wervelwind Hope met zie 1 voerde. bedrag koers rente aflossing schuldbewijzen inschrijving storting prospectus STAAT DER NEDERLANDEN tweede uitgifte open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 7 augustus 1979 vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 1 juli ïn 10 jaarlijkse termijnen van 1 juli 1985 af vervroegde aflossing is vanaf 1 juli 1989 mogelijk tegen de koers van 103% dooreenleverbaar met eerste uitgifte 7 augustus a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 3 september 1979, onder bijbetaling van 62 dagen lopende rente kosteloos bij banken en commissionairs Discriminatie homofielen op geheven bij be zoek aan VS WASHINGTON De Ameri- kaanse regering heeft gisteren een besluit gepubliceerd dat discriminatie van homofielen aan de Amerikaanse grens op heft. Tot nu toe konden homofiele bezoekers van de Verenigde Staten aan de grens worden tegengehouden, omdat hun ge aardheid geregistreerd stond als een „geestesziekte". Vol gens de directeur-generaal van de volksgezondheid in Was hington. Julius Richmond, weerspiegelde het besluit de gewijzigde normen over homo seksualiteit. Aanklacht tegen Schneider en Wackernagel KARLSRUHE De justitie in Karlsruhe heeft gisteren of ficieel aanklachten ingediend tegen Christof Wackernagel (28) en Gert Richard Schnei der (31) wegens poging tot moord op drie Nederlandse politiemannen en lidmaat schap van een terroristische vereniging. De aanklachten zijn ingediend bij het „Ober- landesgericht" in Düsseldorf. De beklaagden werden 10 no vember 1977, na een vuurge- vecht met de Nederlandse po litie bij een Amsterdamse tele fooncel, gevangen genomen. Beiden werden in oktober 1978 uitgeleverd. Wackernagel zou betrokken zijn geweest bij de ontvoering van en de moord op werkgeversvoorzit- ter Hans Martin Schleyer. Paus nog dit jaar naar Filippijnen MANILLA Paus Johannes Paulus II heeft een uitnodi ging tot een bezoek aan de Fi lippijnen later dit jaar aan vaard, zo heeft Kardinaal Jai me J. Sin gisteren in Manilla meegedeeld na ontvangst van officiële bevestiging van het Vaticaan. De datum zal door het Vaticaan worden vastge steld. Tijdens zijn bezoek zal hij een martelaar uit 1637, Lorenzo Ruiz, zalig verklaren. De paus is uitgenodigd de vierhonderd ste verjaardag van de stichting van het diocees Manilla in de cember dit jaar bij te wonen. Hoogtepunt van deze viering is het internationale missie congres dat van 2 tot 6 decem ber wordt gehouden en waar aan driehonderd vertegen woordigers van bisschoppen conferenties uit de hele wereld zullen deelnemen. (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME Rijdend langs de strandboulevard van Ostia, de badplaats van Rome, op zoek naar een stukje strand waar nog wat ruimte is tussen de als palingen op een kermis kraam naast elkaar uitge- strekte mensenlijven, komen we aan het punt waar de bou levard verloopt in een smalle zandweg en de massale bebou wing van torenhoge flats en hotels plaats maakt voor een steppe-gebied vol lage bouw sels van kistplanken en golf platen. Een auto van de Poli- zia rijdt ons klem. Een keurig in het witte zomerpak gesto ken agent salueert en zegt: „Mijnheer, u bent vreemde ling, hier kunt u beter niet verder rijden want hier wordt u vast en zeker beroofd". Als we naderhand tegenover landgenoten, die hier al zo'n dertig jaar wonen, onze ver wondering uitspreken ovor het door de Italiaanse politie in bescherming nemen van vreemdelingen tegenover hun eigen landgenoten, krijgen we ten antwoord: „Zo'n waarschu wing levert de politie minder werk "op dan wanneer ze ach teraf een proces-verbaal moet gaan schrijven". Toch een stukje zelfbescherming dus,.. Een paar dagen eerder hadden we in Rome's warmbloedige stadsdeel Trastevere iets soort gelijks meegemaakt. Dwalend door sloppen en steegjes pas seerden we een vrouw die, poes op schoot, schrijlings op een stoel zat. Wijzend op de tas van onze vrouwelijke gasten en op ons fototoestel zei ze: „Houdt die dingen stevig on der uw arm, het wemelt hier van „ladri" (dieven). Wéér zo'n waarschuwing aan vreemdelingen tegen het ge drag van somihige stad- en buurtgenoten. Er valt de le ring uit te trekken dat de ene Italiaan de andere niet is. Het is inderdaad een klein deel van de bevolking dat het land en met name de grote steden het nare imago bezorgt, oorden te zijn vol dieven en rovers. Niettemin doen toeristen er goed aan rekening te houden met het bestaan van die rela tief kleine groep. Tasjesdieven bijvoorbeeld, o- pereren graag vanaf scooters en zware Japanse motorfiet-. sen. Als er 's avonds een met groot verblindend licht in uw richting rijdt, zodat de opzit tenden moeilijk zijn waar te nemen, kunt u ervan over tuigd zijn dat deze iets kwaad in de zin hebben. Kijk ook uit voor de jongelui in hun kleine, snelle autootjes met geopendé ramen die door de smalle stra ten van oud-Rome gieren. Een greep naar uw schoudertas is snel gedaan en ze sleuren u liever meters verder mee over straat dan dat ze hun buit los laten. Laat ook nooit papieren en persoonlijke spullen in een geparkeerde auto liggen. Consul De Nederlandse consul in Rome, de heer W. Pin, weet er van mee te praten. „De maand juli is wat het beroven van toeristen in Italië betreft abso luut een „topper, zegt hij. „Uit eraard krijgen wij alleen 'te doen met Nederlanders die daarvan het slachtoffer zijn geworden en als gevolg daar van hun geld en papieren zijn kwijtgeraakt. Gemiddeld rei ken we dagelijks zo\n 25 „lais sez passers" uit, dat is een slechts enkele dagen geldig stuk papier waarmee men in plaats van met een paspoort de grenzen kan passeren. Het kwijtraken van papieren en geld is meestal het vervelend ste. Papieren voor de terugreis kunnen wij wel verschaffen, maar het verstrekken van voorschotten door het consu laat is er niet bij. Wel verlenen wij bemiddeling bij het met spoed aanvragen van geld bij de eigen bank of postgiro in 'Nederland- Tegenwoordig heeft iedereen dié op*feis gaat daar wel een rekening. Is dat niet het geval, dan wordt ge tracht een voorschot los te peuteren van verwanten of kennissen in Nederland of Ita lië. Slechts in één enkel, zeer bijzonder geval leent het con sulaat wel eens met mondjes maat wat geld voor de terug reis, maar daar moet niemand op rekenen. Als wij iemand een retourkaartje voor de trein bezorgen", aldus de heer Pin, „staat er altijd op dat het niet inwisselbaar is. Wij hebben namelijk leergeld betaald, toen een paar Nederlandse jongelui een door ons verstrekt retour kaartje aan het Stazione Ter mini inwisselden voor een trein-boot-biljet naar Grieken land en bij de consul aldaar opnieuw aanklopten opdat ze op zwart zaad zaten". De heer Pin is van mening dat het aantal Nederlandse toeris ten in Italië dit jaar groter is dan andere jaren. Het slechte weer in Nederland, de angst om naar Spanje te gaan, de re latief lage prijzen en, voor wat' Rome betreft, ook wel de nieu we paus hebben dit jaar een recordaantal Nederlanders naar het zonnige schiereiland onder de constant blauwe he mel gevoerd. Het consulaat in Rome, dat zijn werkzaamheden over heel Midden- en Zuid-Italië uit strekt, werkt ,<n - deae dagen onder hoogspanning. „Vrije tijd is er nauwelijks bij, ook niet tijdens de weekeinpn i aldus de heer Pin. „BeLen gestrande toeristen dieLent geld en papieren kwijtj>rea krijgen we ook te doer%ger zieken die plotseling naa^r d moeten. Op dit terrein i£ad. de Alarmcentrale van ANWB zeer actief. Verl week kregen we te doerT"" twee sterfgevallen van Ni landse toeristen. Het ga) dan om zo spoedig mogeli; familie op de hoogte te st en er voor te zorgen dal stoffelijk overschot met di nodigde papieren naar N| land wordt vervoerd. meeste werk leveren ons' ter de berovingen op. vaak zijn die het gevolg eigen schuld. Nog steedé er legioenen toeristen die volbeladen auto parkerej p een stille straat en na I u tijd tot de ontdekking ko j. dat hij is opengebroken de imperiaal is leeggerool Sommige mensen zijn erg chalant. Tijdens de mi( pauze streek op de Piazzi elide naast mij een Neder se toerist neer op het cai ras. Hij zette zijn tas op stoel ten teken dat hij was en begaf zich naar he let. Zo iets doe je in An) dam, Den Bosch of Maasj toch ook niet? Zulke ma tarten gewoon het noodld WASHINGTON Het onge luk met de Amerikaanse kerncentrales te Harrisburg op 28 maart van dit jaar zou eenvoudig vermeden hebben kunnen worden door het in werking stellen van de be staande veiligheidssystemen, aldus een gisteren in Was hington gepubliceerd rapport. Wanneer de bestaande voor schriften waren gevolgd was er niets gebeurd. De technici hadden het noodsysteem voor afkoeling van de kern van de reactor gewoon moeten laten werken, dan zou die waar schijnlijk niet zijn beschadigd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10