Stagnatie woningmarkt duurt nu al ruim anderhalf jaar üattata MAKELAARS IN ADEMNOOD: >weer Feestje bouwen Meer speelruimte voor bijzonder onderwijs Dienstweigeraars in actie tegen vervangend werk Stijgende interesse agrarisch onderwijs Baksteen door voorruit: man gedood Korte geding over witte cassettes IINNENLAND LEIDSE COURANT N DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1979 PAGINA 9 Verkopers vragen meer dan de kopers kunnen betalen. Ook voor de in de randstad geconcentreerde Kok Makelaardij b.v. maakte dat een ingrijpen de afslanking noodzakelijk. DEN HAAG De treurige sitauatie (zie voorpagina) waarin de Neder- J landse makelaars zijn beland na de voor hen gouden periode in het mid- 1 den van de zeventiger jaren, is het ge- volg van de stagnatie op de huizen- i markt. Van deze huizenmarkt zijn naar schatting 90 van de makelaars voor hun inkomsten afhankelijk. De stagnatie heeft zich begin '78 ingezet en blijft almaar voortduren. Ze geldt in twee opzichten. Op de eerste plaats zijn de prijzen, lande- - lijk gesproken, al ruim anderhalf jaar niet meer gestegen. In de Randstad zijn ze zelfs wat gedaald. Op de tweede plaats .- is het aantal transacties (aan- en verko pen) sinds eind 1977 krachtig afgeno men. En deze twee factoren samen bepa len wat een makelaar aan zijn activitei- ten overhoudt. Hij wordt immers betaald per afgesloten transactie. Waarbij de hoogte van de vergoeding die hij van de I koper en de verkoper ontvangt, is ge koppeld aan de prijs die voor het pand is j overeengekomen. Volgens de nu geldende prijsbeschikking krijgt een makelaar op zijn minst, dat wil zeggen als hij bemiddeld heeft bij de verkoop van een extreem duur pand, 0,45 van de koopsom. Op zijn hoogst, als het gaat om een super goedkoop huis- je, ontvangt hij 2 In de meeste geval- I len gaat het volgens NBM-voorzitter I Smit om een percentage van rond de 1,25. 15 minder De daling in het aantal transacties kan de voorzitter met cijfers staven „In het eerste kwartaal van dit jaar zijn 15 minder geslaagde bemiddelingen tot stand gekomen dan in het eerste kwar taal van 1978. En '78 was al een slechter jaar dan '77. Eind '77 had de gemiddelde bij onze bond aangesloten makelaar voor het tot elkaar brengen van koper en ver koper 45 dagen nodig. Momenteel duurt het 100 dagen voordat hij erin geslaagd is de twee partijen tot een akkoord te bren gen". Gevraagd naar een toelichting op de oor zaken van de stagnatie zegt Smit :„De belangrijkste achtergrond is natuurlijk dat de prijzen van de woningen zó hoog zijn komen te liggen dat de potentiële kopers de lasten niet kunnen opbrengen. Jarenlang zijn de prijzen voortdurend gestegen. De verkopers zijn aan die ten dens langzaamaan gewend geraakt. Maar op het eind van 1977 is er een plafond bereikt. De kopers wilden en konden vaak niet dieper in de beurs tasten. Toen de verkopers dat niet accepteerden, kwamen de twee partijen als onwillige bokken tegenover elkaar te staan. Ver der wordt de terughoudendheid bij de kopers op dit moment nog door twee an dere omstandigheden in de hand gewerkt. Teweten de hoge hypotheek rente en het zogenaamde plan-Hofstra. De rente bedraagt momenteel ruim 10 Als het plan-Hofstra doorgaat zal deze kosten-factor in de toekomst nog maar voor een deel, mogelijk helemaal niet meer, aftrekbaar zijn van de inkomsten belasting. Hoe de regering over dat plan denkt, heeft ze nog steeds niet duidelijk gemaakt". Zonder makelaar Opmerkelijk is dat door andere deskun digen op het terrein van de makelaardij, de slechte gang van zaken in deze sector voor een deel ook geweten wordt aan de tendens om de koop/verkoop van huizen steeds meer buiten makelaars om te re gelen. Deze opvatting wordt door de NBM-voorzitter van de hand gewezen „Onze cijfers wijzen uit dat het aantal personen dat een makelaar inschakelt juist toeneemt". „Maar dat neemt niet weg", herneemt hij zijn betoog „dat we er uiterst beroerd voorstaan. En dan denk ik niet alleen aan onze leden, maar ook aan het perso neel dat zij in dienst hebben. Elk lid van onze bond is de werkgever van gemid deld vijf mensen. Ook hierop hebben we gewezen tijdens ons pleidooi op Econo mische Zaken om de courtage, het be middelingstarief dus, flink op te trek ken. We hebben minister Van Aardenne voorgehouden dat zijn voorganger Lub bers in oktober '77 de in de prijsbeschik king vastgelegde vergoeding voor make laars met ongeveer één vijfde heeft te ruggebracht. In die tijd ging het voor de wind met onze branche en we hebben die korting destijds dan ook zonder veel morren geaccepteerd. Nu het tij gekeerd is mogen wij op onze beurt verwachten dat ook de overheid redelijk is en de courtage onder de huidige omstandighe den weer verhoogd. De onderhandelin gen zijn natuurlijk nog gaande, maar mijn stellige indruk is dat de minister deze redenering kan delen". Blijft de vraag wanneer de huizenmarkt weer in beweging komt. Smit, die er vanzelfsprekend belang bij heeft zich hierover in het openbaar uitsluitend ver wachtingsvol uit te laten, denkt dat ko pers en verkopers de komende herfst weer in actie komen. „Maar dan wel op het huidige prijsniveau", voegt hij eraan toe. „Dat de prijzen weer aantrekken, zie ik nog niet zo snel gebeuren". Andere insiders op makelaarsgebied voorzien dat de stagnatie nog wel even blijft duren. Bestuurder A. Moeskops bij voorbeeld van de Unie BHLP (middel baar en hoger personeel), die gisteren in deze krant „voorzichtig" schatte dat de afgelopen twee maanden tweehonderd werknemers in de onderhavige branche hun ontslagbrief in ontvangst hebben ge nomen.. „De ervaring leert dat de hui zenmarkt uitsluitend in het voorjaar aantrekt", zo luidt zijn reactie. „Een op leving in de herfst hebben we tot nu toe nooit meegemaakt". Hoop Ook directeur J. Gordijn, die mede de leiding heeft over de Kok Groep Neder land b.v. laat zich wat verbaasd uit over het optimisme van voorzitter Smit „Er zijn de laatste weken inderdaad wat aan wijzingen dat er enige beweging in de huizen komt, maar of je daaraan conclu sies mag verbinden is zéér de vraag. Ik ben bang dat de heer Smit zich meer door de hoop dan door de realiteit laat leiden". Overigens heeft ook de Kok Groep Ne derland b.v. die bijna zeker binnenkort wordt overgenomen door de Friesch Groningse Hypotheekbank, zich ge dwongen gezien haar activiteiten op het gebied van de huizenmakelaardij be hoorlijk af te slanken. Voor de sterk in de Randstad geconcentreerde Kok is de grote klap volgens Gordijn in 1978 ge vallen, toen zich ten opzichte van 1977 een omzetdaling van 40 voordeed. De Kok Groep streeft ernaar om wat er van de huizenmakelaardij na de inkrimping nog overblijft, op zogenaamde franchise basis in beheer te geven van zelfstandige ondernemers. Eén en ander betekent dat 43 Kok-werknemers naar een andere baan moeten uitkijken. „Een deel zal el ders in het bedrijf kunnen worden on dergebracht", aldus Gordijn, „of er ont slagen zullen vallen is op dit moment nog niet duidelijk. WILLEM SCHEER TP?" iqt v •at I |e Europese weerkaart laat de latste dagen in de drukverde- 'ng weinig variatie zien. Bo en Scandinavië is de lucht-* K>k laag Hetzelfde geldt por de Britse eilanden: bij chotland ligt een depressie- |ern. In onze omgeving staat ij een dergelijke drukverde- ng een zuidwestelijke stro king. Randstoringen van de chotse depressie trekken in zuidwestelijke stroming ver ons land. Gisteren zijn er veel plaatsen enkele flinke gen- en onweersbuien geval- |n. Ook vandaag kwamen er uien tot ontwikkeling. Het omend etmaal verplaatst de j ppressie zich van Schotland ^par Zuid-Zweden. Daarbij ^ggjnt de wind in onze omge ving wel af, maar de kans op J3 en enkele bui blijft nog be- jftan. Zoals het er nu naar uit- wordt het in het weekend beter weer: meer zon en I |ts hogere middagtemperatu- 'ooruitzichten voor zaterdag: pnnige perioden maar eerst jog kans op een bui. Middag- ^mperaturen ongeveer 20 gra- en. ^j^feersvooruitzichten in cijfers 1 oor zaterdag: |antal uren zon: 3 tot 11. ftn temp. omstreeks 13 gra- *srcfax. temp. omstreeks 20 gra- pgus fen. >4-97£ans 0p een droge periode 10&n minstens 12 uur: 90 pro ent. tans op een geheel droog et- r^da procent. !-4 uu /an Weersvooruitzichten voor de ^Vakantielanden: Iritse eilanden: In het noor- jias-i^n vee* bewolking en nu en oorn^n regen, in het zuiden wis- k levëlend bewolkt met nu en dan '^•P-uien. Middagtemperaturen ï?s an 14 tot 17 graden in Schot- ■jnd en Ierland en 16 tot 20 Jaden in Engeland. ^Scandinavië en Finland: Pe- 'anB( en met bewolking en re- joetePn afgewisseld door opklarin- en^ Middagtemperaturen van :h g£ tot 17 graden langs de jntedoorse oceaankust. Elders in Scandinavië tussen 18 en 22 jigoetenelux, Noord-Frankrijk, J~'~1oord-Duitsland en DDR: ndvastig en koel. Vooral Ij zee veel wind. Middagtem- uren van 18 tot 21 gra- uid-Frankrijk, Zuid-Duits- tnd: Nu en dan regen, afge- 'isseld door enkele opklarin- en. In Zuidoost-Frankrijk herwegend zonnig, maar ook [aatselijk een onweersbui, liddagtemperaturen van 20 [t 24 graden. In Zuidoost- fankrijk 24 tot 30 graden. panje en Portugal: 1 oord-Portugal en Noord- panje perioden met bewol- ing en regen. Elders in Span- I aanhoudend zonnig. Mid- igtemperaturen van 21 gra- pn in het noorden tot om- 7-eeks 33 graden in het zui- Bn en zuidoosten, alië, eilanden in de weste- jke Middellandse-Zee: In oord-Italië nu en dan bewol- ng met kans op onweer, el- irs zonnig. Middagtempera- ren tussen 29 en 33 graden. Zuid-Italië plaatselijk nog >ger. lpengebied: Perioden met swolking en regen afgewis- ld door enkele opklaringen, ooral aan de zuid- en oostzij- ook enkele onweersbuien, iddagtemperaturen van 19 it 24 graden aan de noordzij den 2530 graden aan .de en oostzijde. zwaaien Libanon - gangers Omdat een verjaardag zonder ballonnen nooit echt af is, stapte ik gistermiddag nog even gauw een grafdonkere feestartikelenwinkel binnen, waar de vreugde inmiddels als kaarsvet tot rubberen druipneusjes was gestold. Ik was gelukkig niet de enige, die, ondanks de kleffe warmte, nog steeds trek had in een glimlach, want voor de toonbank stonden reeds twee uit goed doorregen spek geknede mannen met ieder zes onderkinnen, waardoor het even leek, alsof ze bij wijze van experiment een stel hoofden over elkaar hadden opgezet. De witte anjers in hun knoopsgaten wezen duidelijk in de richting van een blijde gebeurtenis, die, afgaande op de milde dranklucht om hen heen, inmiddels al was losgebarsten. De eigenaar van het lollig perceel was een karig bemeten vijftiger, die de indruk wekte, dat hij kort tevoren nog blootshoofds in de regen had gelopen. In zijn gezicht waren kleine, afkerige ogen gemonteerd, die de feestelijke inventaris duidelijk afvielen. Schuin boven hem hing ook nog een bord, waarop met zilveren krulletters was geschilderd „Hulde aan de jubilaris". Het had het effect van een karton met „Ik ben gek" erop, dat men heimlijk op de rug van een argeloze wandelaar heeft gespeld. „We zoeken eigenlijk wat anders", hoorde ik èèn van de mannen zeggen, „kijk, weet u, wat het is. Aan lachen mankeert het ons echt niet. Maar we willen 's wat bijzonders. Hoe moet ik dat nou uitleggen?". Hij hoefde al niets meer te zeggen, want de eigenaar was reeds onder zijn toonbank gedoken, vanwaar hij korte tijd later als een parelvisser weer boven kwam drijven met enkele hel gekleurde speentjes, die hij als wurmen op het hout wierp. „Is dat om te lachen?", vroeg de kleinste achterdochtig. Hierop greep de eigenaar zwijgend één der slurfjes en begon het op te pompen met de bedachtzaamheid van een erkend rijwielhersteller. Toen het na enkele minuten een verdienstelijke ballon was geworden, verborg hij hem haastig onder de toonbank, waar de opgeblazen slurf gelijk kermend begon te piepen. „Op deze manier", legde de eigenaar geduldig uit, „kunt u op bedrieglijke wijze iemand nabootsen, die buikklachten heeft. Ik mag zeggen, dat het èèn van mijn succesartikelen is. Ik krijg er ook regelmatig nabestellingen op. De mannen gingen hierop met de hoofden bij elkaar in conclaaf om het effect van een dergelijke aankoop in te schatten en besloten na enkele minuten tot aanschaf over te gaan. „Is er nóg wat.leuks?" vroeg de kleine, om zich heen loerend, „zo'n ballon is leuk hoor, maar de avond duurt lang nietwaar. D'r moet meer gebeuren". „Ik heb ook nog niespoeder", zei de eigenaar, „het is van een prima kwaliteit. In het ongunstigste geval ben je er zeker twintig minuten druk mee. Als het minder is, mag u het rustig terugbrengen". „Ik weet natuurlijk niet, wat de heren denken uit te geven, want ik kan niet in de portemonnee van de heren kijken nietwaar. Maar als het kan lijden heb ik ook nog heel mooi ijswater. Dat komt uit Oost-Duitsland en als je daar op gaat zitten, vriest je broek stante pede aan de zitting vast. Je moet er uiteraard van houden, maar ik kan u bij voorbaat zeggen, dat het een zeer komische uitwerking heeft. Ik heb diverse klanten, die er regelmatig op terug komeruen dat wil toch wel wat zeggen over de kwaliteit nietwaar?". „Laat ik eens verder kijken. Ik heb natuurlijk ook nog vrolijk knalvuur, maar daar moet je wel een flinke kamer voor hebben, want anders barsten de ramen uit de sponningen. Ik heb pas geleden nog een klant gehad, die zo'n bommetje bij iemand in de jaszaak deed. Kijk, dat is zeer overstandig. Want prompt kwamen ze van de onderlinge brandverzekering de schade voor een bedorven maatkostuum bij me claimen. Uiteraard heb ik geweigerd, want het is hier geen kleuterschool. Ik verkoop alleen prima spullen en als je er met een helder verstand mee omgaat, valt er een hoop af te lachen. Maar je moet wel het koppie er bij houden". De beide mannen begonnen nu te inventariseren. Ze hadden al een doos met slurfjes, wat niespoeder, een busje ijswater en enkele snaakse bommen. „Denk je, dat we zo genoeg hebben?", vroeg de kleine bezorgd, „of heb jij ook het gevoel, dat er toch nog wat aan ontbreekt. Ik wil namelijk, dat ze er later nog vaak aan kunnen terugdenken". De eigenaar had hem beluisterd met het angelieke geduld van de dominee van de ochtendwijding. Daarna sprak hij: „In dat geval raad ik u aan om mijn vrolijke vergissing te kopen. Dat is even een investering, maar die komt er gegarandeerd uit. Het begint met een hard knaleffect, overgaand in een onverdraaglijke jeuk. Als die niet meer te harden is, schiet er koud vuur tevoorschijn en daarna komt nog het warme water. Alles bij elkaar komt het In de prijs van zestien vijftig". „Zozo", riepen de mannen gelijk, „of je een emmer leeggooit. Zestien vijftig". „Wat denk jij ervan Gijs?" Gljs zei: „We moesten het maar doen Flip. Fie en Willem trouwen immers niet elke dag". De eigenaar was intussen al begonnen met het inpakken. Het werd een enorme baal ongein in ruste, die tenslotte de zaak werd uitgedragen. De mannen glimlachten en liepen door met de wilskracht van mensen, aan wie je het rustig kunt overlaten om een geinig feestje te bouwen. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Pais en staatssecretaris Hermes willen het bijzonder basisonderwijs meer speelruimte geven. In de nota die zij gister middag presenteerden ter wijziging van het wets ontwerp basisonderwijs schrijven zij dat naast de gemeenten ook de bijzondere scholen zelf tot nieuwbouw moeten kunnen besluiten. Ook mogen volgens Pais en Hermes de bijzondere scholen zelf zorgen voor het groot onderhoud van de gebouwen. Verder krijgt het bijzonder onderwijs meer financiële armslag, doordat de overschrijding- skosten in het openbaar onderwijs in hun geheel ook aan de bijzondere scholen zullen worden toegekend. Een ander belangrijk punt in de nota is dat de ge meenten meer zeggenschap krijgen bij de planning van scholen (openbare en bijzondere) dan momenteel het geval is. Het scholenplan moet volgens de twee bewindslieden niet langer door het college van gede puteerde staten, maar door de gemeenten zelf wor den vastgesteld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Vereniging van Dienstweigeraars gaat actievoeren tegen het tewerkstellingsbeleid van het minis terie van Sociale Zaken. Tijdens de vredesweek van 23 tot 30 september zal een aantal erkende dienstweigeraars zich niet melden bij de instellingen waarbij ze via het ministerie geplaatst zijn, maar op eigen houtje werk gaan doen bij een „vredesinstelling". Op deze wijze willen de dienstweige raars hun eis om te komen tot een ander tewerkstellingsbe leid kracht bij zetten. Als een gesprek op het ministerie van Sociale Zaken over dit be leid op 7 september geen vruchten afwerpt zal het bij deze actie niet blijven, zo heeft de Vereniging Dienstweigeraars (VD) woensdag laten weten. De dienstweigeraars zullen de tewerk stelling dan in eigen hand nemen. De VD ziet in het huidige be leid nog steeds een goedkope manier om aan arbeidskrachten te komen. In plaats daarvan wil de VD door dit beleid een actieve bijdrage geleverd zien worden aan veranderingen binnen de sa menleving. DEN HAAG (ANP) Het aantal leerlingen bij het agra risch onderwijs was in het afgelopen schooljaar 6,5 procent hoger dan in het schooljaar ervoor, zo heeft CBS berekend. De stijging kwam voor bij alle schoolsoorten: 2880 leerlinge meer bij het lager agrarisch onderwijs, 1040 bij het middelbaar onderwijs, 360 bij het hoger onderwijs en en 120 bij de tuin- bouwvakscholen. Het vrouwelijk aandeel nam met veertien pro cent toe, het mannelijk met vijf. *- DODEWAARD De 27-jarige H. van Binsbergen uit Tiel, die gistermorgen in Dodewaard dood achter het stuur van zijn auto werd gevonden, blijkt om het leven gekomen door een met opzet door de voorruit gegooide bak steen. De politie heeft in de loop van gisteren een man uit Ophemert en een uit Dodewaard aan gehouden. Een van hen moet de steen gegooid hebben, maar de twee weigeren te vertellen wie. De steen is gegooid toen de auto passeerde met een snelheid van vijftig kilometer. De be stuurder werd op het voorhoofd geraakt. De politie is erachter gekomen dat er een jaren lang slepende ruzie bestond tussen het tweetal en het slachtoffer. Vermaning doet oudheidkundige vondsten ASSEN (ANP) De Drent- se amateur-archeoloog Tjerk Vermaning zegt tijdens een recente reis in Denemarken belangrijke oudheidkundige ontdekkingen te hebben ge daan. Zo zou hij op tachtig kilometer ten zuiden van Aarhus een groot aantal sterk afgesleten vuurstenen werktuigen heb ben gevonden, uit een primi tieve steencultuur. Volgens Vermaning dateren ze van 500.000 jaar terug. Verder zegt hij een zeer primitief vuurste nen dolkblad van dertien cen timeter lengte en vier centi meter breedte te hebben ge vonden. De overige werktui gen zijn: vier primitieve vuist bijlen, een gebroken en zeer zware rechthoekbijl en zeer primitieve schaven. Verma ning werd bekend doordat hij in Assen wegens oplichting tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf werd veroor deeld. In hoger beroep werd hij vrijgesproken. AMSTERDAM Vroom en Dreesmann koopt grammo foonplaten en cassettes buiten de platenindustrie om. Het risico dat daartussen opnamen zitten waarvoor geen rechten zijn betaald, de zogenaamde „witte opnamen". Als het bedrijf dit risico neemt, moet het ook de conse quenties aanvaarden. Dit betoogde gisteren mr. Engels, advocaat van de organisatie voor muziekauteursreckt Stemra, tijdens een kort geding in Amsterdam. Controleurs van de Stemra vonden in mei en juni in het Amste- veense filiaal van het grootwinkelbedrijf cassettes met muziek van Elvis Presley. De muziek bleek te zijn overgenomen van andere opnamen, zonder dat daarvoor rechten waren betaald. In het geding eiste de Stemra samen met ondermeer de vereni ging van platenproducenten en -importeurs dat het V en D wordt verboden witte platen en cassettes in voorraad te hebben op straffe van een dwangsom van vijfduizend gulden per over treding. De advocaat van het grootwinkelbedrijf, mr. Gielen, betoogde dat de gewraakte cassettes afkomstig waren van een amerikaan- se partij, gekocht via een nederlandse importeur. Toen de Stemra duidelijk maakte dat het om „witte" opnamen ging, zijn de cassettes direct uit de handel genomen, aldus de ad- vocaat:„De cassettes die in Amstelveen werden aangetroffen, zijn per ongeluk in het magazijn blijven liggen en later in de uit verkoop beland". SCHIPHOL (ANP) Op Schiphol is gisteravond op nieuw een gedeelte van het Nederland se Unifil-detache- ment uit Libanon teruggekeerd. Met een chartervlucht arriveerden 129 mi litairen op Schip hol. Voor de mees ten betekende de te rugkomst in Neder land meteen het einde van hun dienstplicht. Voor dienstplichtig soldaat eerste klas Gerrit van Dijk ver liep de reis anders dan was verwacht. Gisterochtend vroeg viel hij uit een vrachtwagen waar van door nog onver klaarbare oorzaak de laadbak was open gesprongen. Met heu pletsel moes de sol daat de reis maken op een brancard. Hij hn.iu.Ji1n Een groepje „bie',-sheiks" en dolgelukkige familieleden verwelkomden nisteren de VN-militairen opgenomen. die uit Libanon terugkwamen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9