Discussie over geloof en wetenschap dient uitgebreid tot wereldniveau Directeur Heinz Geier leeft elke dag tussen hoop en vreessof en succes Korte metten De wereldconferentie voor kerk en sa menleving, die van 12 tot 24 juli in het Massachusetts Institute of Tech nology bij Boston in de verenigde Sta ten is gehouden op initiatief van de Wereldraad van Kerken, heeft een krachtige stimulans gegeven voor het gesprek binnen de kerken over de rol en de betekenis van de wetenschap voor mens en samenleving. Van ver schillende kanten is er op aangedron gen deze discussie op wereldniveau uit te breiden en ook vertegenwoordi gers van de niet-christelijke wereld godsdiensten er bij te betrekken. Aldus dr. H. M. de Lange, voorzitter van de sectie „Sociale Vragen" van de Raad van Kerken in Nederland en lid van de acht man sterke delegatie uit Nederland, die aan de conferentie heeft deelgeno- Volgens dr. De Lange kan het van grote betekenis zijn in het gesprek tussen de godsdiensten ook de marxisten binnen te halen, mede omdat in marxistische krin gen dikwijls een onbeperkt vertrouwen in de zegeningen van de wetenschap leeft. De kerken in communistisch gere geerde landen kunnen hierbij een sleu telpositie innemen. Ook in Nederland en in de kerken van West-Europa is nog veel werk te verrichten. Voorstellen er voor liggen bij de leden van de Raad van Kerken in Nederland op tafel, zo deelde dr. De Lange mee. De conferentie was door de Wereldraad opgezet om vooral de natuurwetenschap pers een platform te bieden voor de dia loog binnen de kerken. Anders dan som migen hadden verwacht lag het zwaarte punt van de discussies niet in de verhou ding tussen theologie en wetenschap, maar veel meer bij het vraagstuk van de maatschappelijke en dus ethische gevol gen van de wetenschap en van het we tenschapsbedrijf. Dr. De Lange constateert, dat er van een triomfalistische houding bij de weten schappers geen sprake was. In de Derde Wereldlanden kan men wel eens de me ning horen: geef ons de moderne pro- duktiemiddelen, geef ons de moderne technologie, dan kunnen we onze pro blemen wel oplossen. Maar onder de deelnemers aan de conferentie uit Azië, Afrika en Latijns-Amerika was deze op vatting zeer duidelijk in de minderheid. Zij kwamen onder de indruk van de aar zelingen en reserves, die bij tal van Wes terse wetenschappers rond de kwalijke gevolgen van de moderne technologie le ven. Dit werd bijzonder duidelijk in de secties, waar hete hangijzers werden be sproken, zoals de kernenergie, de biolo gie en de genetica. Dit had als bekend onder meer tot resultaat, dat de confe rentie zich met tweederde meerderheid uitsprak voor de gedachte om aan de na tionale regeringen een moratorium (op schorting) te vragen op het gebied van de uitbreiding der kernenergie. Uitvoerig werd in Boston gesproken over de vraag in hoeverre er behoefte bestaat aan een geheel andere technolo gie teneinde de ecologische en sociale evenwichten in de wereld te handhaven, respectievelijk te herstellen. De confe rentie beantwoordde deze vraag bevesti gend, al realiseerde men zich daarbij heel goed, dat die andere gewenste tech nologie daarmee nog niet was verkregen. Het betekent wel, dat voor de deelne mers van de conferentie nu meer dan ooit het volle gewicht kwam te liggen op de vraagstukken van de verandering der samenleving. Hier komt volgens dr. De Lange de rela tie tussen de natuurwetenschappen en technologie enerzijds en de sociale we tenschappen anderzijds aan het licht. Lange tijd is het zo geweest, dat de socia le wetenschappen zich beperkten tot de bestudering van de gevolgen van de toe passing der natuurwetenschappen en technologie. De conferentie van Boston heeft duidelijk gemaakt, dat er veel meer samengewerkt zal moeten worden tussen de verschillende takken van we tenschap om samenleving en natuur in de toekomst leefbaar te houden. Vanzelfsprekend zijn de theologische in zichten hierbij van grote betekenis. Ook al is alles mogelijk, niet alles is wense lijk. Het gaat om keuzevraagstukken, waarbij het christelijke geloof een rol speelt. Boston sprak zich in navolging van eer dere oecumenische conferenties uit voor deaanvaarding van maxima van ver bruik en inkomen. Dit betekent in feite, dat de conferentie zich heeft uitgespro ken voor een grondige wijziging in de economische politiek van zowel de Wes terse als de communistische landen. Op het gehele noordelijke halfrond wordt immers ondanks het feit dat door gaans een redelijke voorziening van be hoeften is verkregen en voor sommigen zelfs meer dan dat nog steeds gedacht, dat economische groei het begin en het einde is van alle wijsheid. De natuurwetenschappers, technologen en theologen spraken zich in de confe rentie van Boston duidelijk uit: de tech nologie kan problemen oplossen, maar maakt er doorgaans meer. De economi sche groei kan in de wereld het pro bleem van de armoede oplossen, maar in het noordelijke halfrond schept hij nog meer problemen. Paus Johannes Paulus zal zaterdag 11 au gustus in de huiskapel van Castelgandolfo de anderhalve maand oude Alexis Biller do pen. De jongen werd op 22 juni in Luxem burg geboren, waar zijn vader, een Engels man, werkt bij een internationale organisa tie. De voorgeschiedenis ligt voor Pasen, toen Stephen en Jamina Biller na een alge mene audiëntie met hun twee kinderen aan de paus werden voorgesteld. Het gesprek kwam op het derde kind, dat in juni zou worden geboren. „Dat betekent dan, dat ik het zal dopen", zei de paus, die deze toezeg ging niet vergeten bleek, want dezer dagen liet hij het echtpaar Biller weten, dat hij op 11 augustus beschikbaar was. De vertegenwoordiging van de monniken van Athos heeft in een speciale zitting besloten pro test aan te tekenen tegen de diplomatieke be trekkingen tussen Griekenland en het Vati- caan, die sinds 14 juli bestaan. Deze betrekkin gen, zo vinden zij, leveren gevaren op voor Griekenland. Volgens de monniken is het altijd de bedoeling van het pausdom geweest om Griekenland te ondermijnen, dat sedert het By zantijnse Rijk een doorn is in het oog van het Vaticaan. Rond 630 kinderen uit West-Duitsland, Zwit serland, Oostenrijk, Italië, Groot-Brittanniè, België en Nederland nemen van 3 tot 9 au gustus deel aan een door de vereniging „Jong Nederland" georganiseerd kamp. „Jong Nederland"' is de Nederlandse afde ling van de FIMCAP, de internationale bond van katholieke jeugdverenigingen. De deelnemers aan dit „Eurocamp" zijn tussen de tien en veertien jaar. De FIMCAP wil met het kamp een bijdrage leveren aan het internationale jaar van het kind. Het kamp, dat wordt gehouden in Bergharen bij Nijme gen, heeft als thema artikel 7 van de verkla ring van de Verenigde Naties over de rech ten van het kind, waarin wordt gewezen op het belang van het spel voor het kind. De Britse vereniging voor de bescherming van het ongeboren leven heeft ziekenhuispastores ingezet om de werking te controleren van de „gewetensclausule" in de Britse abortuswet. De clausule houdt in, dat medisch personeel niet mag worden gedwongen aan een abortus pro- vocatus mee te werken, als het er gewetensbez waren tegen heeft. Vele zusters en artsen schui ven hun gewetensbezwaren opzij, omdat ze bang zijn anders hun baan te verliezen of ach tergesteld te worden. Nu kunnen zij hun moei lijkheden uitleggen aan de ziekenhuispastores, die niet bang zijn dat hun naam in de krant komt en bereid zijn misstanden in de zieken- huizend rond de abortus aan de kaak te stellen. De Italiaanse missionaris Nicola Arpone, secretaris-generaal van de bekende „Com- missao Pastoral da Terra" in de staat Goias heeft voor de nationale vergadering van Braziliaanse bisschoppen verklaard gemar teld te zijn, na door tien gewapende mannen te zijn ontvoerd. Arpone houdt zich bezig met evangelisatie en de vorming van basis gemeenschappen. Zijn ontvoerders beschul digden hem ervan clandestiene vakbonden te willen vormen en boeren aan te zetten tot het in bezit nemen van stukken grond. Hem werden ook contacten met de comunistische partij en de Italiaanse rode brigades aange wreven. De bisschoppenvergadering heeft geprotesteerd tegen vormen van agressie zoals die waar Arpone slachtoffer van was en heeft opnieuw verklaard solidair te zijn met missionarissen, die het opnemen voor de armen en hen die leven aan de zelfkant van de samenleving. BINNENLAND LEIDSE COURANT CIRCUS BUSCH-ROLAND KOST DAGELIJKS 22.000 GULDEN DEN HAAG Moment mal. Moment. Kein Mensch behoeft hem, Herr Direktor Heinz Geier, te gaan uitleg- "gen, dat het gekkenwerk is wat hij doet. Want toevallig weet hij dat ook donders goed. Dat circus, mein Lie ber, is een loodzwaar blok aan zijn been en bezorgt hem aan de lopende band nachtmerries. Soms, in som bere momenten vervloekt hij het zelfs en heeft hij een extra kussen nodig om in slaap te komen. Als hij dan de volgende morgen met dikke zweetdruppels op zijn voorhoofd wakker wordt, denkt hij wanhopig: was ik er maar nooit aan begonnen. Maar dat meent hij uiteraard nooit serieus, want hij kan er allang niet meer buiten. De spanning, die eeuwige onzekerheid: „kom ik vandaag weer met mijn hakken over de sloot?", mein Lieber, daar raak je aan verslaafd als aan een drug. Geier dampt echter onder zijn duizendjarige rijkspet van in tense voldoening, wanneer even later de bloedrode blus- wagen met loeiende sirene halt en front maakt. En als een strenge, doch rechtvaar dige kostwinner laat hij zich temidden van zijn spuitgasten •uitgebreid vereeuwigen. Van verre roept hij met hel dere commandostem: „Mein Lieber, nu ziet u het met ei gen ogen, dat Geier nooit bluft. Circus Busch-Roland staat voor niets". PAGINA 6 - Toch is het indertijd als een onschuldige hobby begonnen. Als jongen van 24 bleef hij in zijn geboortestad Hamburg bij circus Williams hangen, om- dat de sfeer hem daar wel be viel. Eerst werkte hij als stal- jongen en daarna rommelde .blij wat in de piste en roste hij als chauffeur op één van de vrachtwagens. Leuk werk, maar helemaal serieus was het toch niet. In die tijd kon hij zelfs nog denken, dat het allemaal over zou gaan. Als koorts. Moment mal. Heinz Geier komt niet eens uit een circus- familie en heeft dus niets te maken met tradities, die moe ten worden voortgezet. Geier is gewoon een keurige burger, die in een handvol hotels en restaurants heeft gewerkt en ook nog twee semesters rech ten heeft gestudeerd. Maar toch was hij aan dat malle le ven verslaafd, voordat hij er zelf goed en wel erg in had. En opeens vond hij het de ge woonste zaak van de wereld om 32 verschillende soorten belastingen te betalen. Elke dag, die der Herrgott nu in Zijn goedertierenheid aan Geier schenkt, moet hij als dank 22.000 gulden ophoesten aan vaste kosten. Dat is het vaste huisspook boven zijn sa lonwagen. En elke dag moet hij daarvoor de hamvraag be antwoorden: „Waar haal ik zo'n monsterlijk groot bedrag nu weer vandaan?". xWant als hij zijn ogen open doet heeft hij nooit één pfen nig in zijn zak. Dan hoopt hij, dat het niet te warm zal wor den en dat het publiek toeval lig niet zal denken: we heb ben pas nog Billy Smart op de k televisie gezien; en het is toch De eigen bedrijfsbrandweer van Busch-Roland, compleet met bloedrode spuitwa- gen, is het kostbaarste speelgoed, dat Heinz Geier voorhanden heeft. Nou maar ho pen dat hij nooit nattigheid voelt. allemaal één pot nat. De vol gende dag kijkt hij uit zijn raam en dreigt er al weer een andere ramp. Dan denkt hij: als het in de komende uren nog harder gaat regenen, kan ik het ook wel vergeten. Hoop en vrees Zo leeft Heinz Geier elke dag tussen hoop en vrees, sof en succes. „Het grote probleem", zegt hij, „is in deze tijd van welvaart publiek te blijven trekken. De mensen zijn door en door verwend en kunnen zich duizend en één dingen permitteren. Vroeger kwam het circus in een stad en dat was een belevenis, waar een jaar lang naar was uitgeke ken. Daar fietste men ook graag dertig, veertig kilome ter voor om dat te kunnen meemaken. Nou zeggen ze: „D'r komt vanavond een mooi programma op de televi sie" en dan laten ze Geier en zijn hele beestenspul barsten". „Als het warm is zitten ze achter de pils op het strand en op een druilerige dag tuffen ze met de familie naar het sa faripark, waar ze voor acht gulden ook een suffe leeuw en een giraf kunnen zien. En dan kunnen ze nog in de auto blijven zitten ook". „Je moet als circusdirecteur reëel blijven, niet met je kop in de wolken gaan lopen. Het is natuurlijk prachtig, als je elke gulden opzij legt om het mooiste circus van Europa op te bouwen, maar als niemand trek heeft om het te komen bekijken, kun je je spulletje beter in brand steken". Moeilijke tijd Geier slaat maar weer eens de hand aan een hoppige pils en zet tussen tien slokken door de zaken op een rij: „Dit is een moeilijke tijd voor de cir cussen. Daar komen we niet omheen. Het publiek ver wacht elk jaar wat nieuws en is uitgekeken op de oude, klassieke nummers. Met die wetenschap in mijn achter hoofd ben ik in de afgelopen jaren naar Nederland geko men om te zien, wat Sarassani en Althoff in hun pistes brachten. Want ik wist: als ik straks met Busch-Roland over de grens trek, moet ik met een ander programma komen dan zij. Als het Hollandse pu bliek zo nodig wil vergelijken, zal ik zorgen, dat ik de beste ben. En, ik geloof, dat het me gelukt is ook. Iedere kenner weet, dat de paardennummers bij Sarassani weinig voorstel len. Dat is geen kinnesinne, maar een keihard feit". „Waar heb ik dus voor ge zorgd? Ik ben naar mijn vriend Knie in Zwitserland gestapt en heb bij hem de mooiste paardennummers weggesleept. De paarden van Knie, lieber Freund, zijn we reldklasse. En dan worden ze ook nog gepresenteerd door Sacha Hoecke, een ouwe rot in het dressuurvak". „Op die manier heb ik een programma opgebouwd, waarvan de ingewijden zeg gen: „Hoe kan die gekke Geier dat nou betalen?". En toevallig vraag ik me datzelf de af, want het is natuurlijk belachelijk, wat ik najaag. Bij mij in de piste werkt een kei als Ruppert Bemmerl, die een tijger op een olifant laat rij den. Ook dat is nog nooit ver toond. Harry Belli heeft in dertijd bij Strassburger wel een tijger op een paard laten rijden, maar op een olifant is toch wel even andere koek". „En diezelfde Bemmerl laat zijn olifant Madura ook nog op twee vuistdikke scheeps kabels een trapeze-act maken. Kun je je dat voorstellen: een dame van 400 kilo, die in de lucht schommelt? Als dat niet nieuw is, weet ik het niet meer". Geen lach meer „Wat me helaas niet gelukt is, ik beken het eerlijk, dat is een goed clownsnummer op de kop tikken. Je zoekt stad en land af, maar je vindt ze ner gens meer. De lach, mein Lie ber, wordt schaars in deze we DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1979 reld. Hob groter de behoefte wordt aan echte humor, des te weiniger vind je hem". „Op een gegeven moment dacht ik, dat het me toch ge lukt was. Ik kon een Roe meense groep contracteren voor deze tournee. Consuella en Grigo Grigorescu zouden volgens zeggen twee muzikale clowns van de bovenste plank zijn. En wat denk je dus: een contract voor die twee, want het werd inmiddels al kort da6" „Tijdens een matinee heb ik ze voor het eerst zien werken. Vodden! Ik had de tranen in mijn ogen en dacht alleen: hoe kom ik in vredesnaam zo snel mogelijk van dat flauwe stel af. Want een slecht clownsnummer is voor je cir cus een afschuwelijker propa ganda dan géén clownsnum mer". „Als je een perfectionist bent zoals ik en machteloos moet toezien, dat je clowns er niks van bakken, ben je blij, als op een dag één van de twee ziek wordt. Ik weet, mein Lieber, dat je zoiets niet mag zeggen, maar voor mij was het een uitkomst. Ik heb gezegd: „Beste mensen, ga maar lek ker terug naar Roemenië om daar uit te zieken", want ik moest zo gauw mogelijk die nachtmerrie kwijt zien te ra ken". „Diezelfde dag kwamen er een paar Italianen bij me, die vroegen of zij het als clowns mochten proberen. Ze werk ten al in het circus, maar za gen een clownsnummer toch meer zitten". „Mein Lieber, het is nicht zu glauben, maar ze hebben bin Herr Direktor Heinz Geier met gade Ingrid. Achter hem kijkt een nijlp aard op dat moment gapend toe. Zolang die maar geen nattigheid voelt is hem zo te zien alles egal. LEO THURING Met een deel van zijn beestenspul olifanten en paarden van zijn vriend Knie poseren Ingrid en Heinz Geier, dresseur Sacha Hoecke, dompteur Ruppert Bemmerl en Jos Mullens, de 76-jarige general manager voor de Hollandse tournee, voor de galatent van circus Busch-Roland. nen 24 uur een waterpantomi me ingestudeerd, die er bij het publiek ingaat als koek. Die jongens zijn natuurlijk niet geweldig, maar er wordt ten minste gelachen in mijn tent". Geen droom „Gek, als kind heb ik nooit gedroomd van een eigen cir cus. Ik ging soms met mijn ouders naar Busch in Ham burg en daar genoot ik van. Maar na afloop ging ik naar huis en was ik dat hele circus vergeten". „En achteraf zit je dan toch opeens tot aan je nek in de circusproblemen en moet je maar zien, dat je blijft drijven. Ik heb bijna 200 mensen met negentien verschillende nati onaliteiten onder contract, ik heb honderd wagens en twee complete tenten. Dit circus, mein Lieber, is vier miljoen mark waard. En dat lijkt een hoop, maar aan zorgen heb ik er wel een hypotheek van een miljard op genomen". „Ik heb er alles aan gedaan om in Nederland een goeie beurt te maken. Weet je, dat we bij Busch-Roland een ei gen bedrijfsbrandweer heb ben? Toen ik met dat verhaal bij de Amsterdamse brand weercommandant kwam aan dragen, haalde ie zijn schou ders op en zei: „Ja ja, dass weiss ich, zeker zo'n zelfde marionettenbrandweer als bij meneer Boltini". Maar toen hij ons aan het werk had ge zien, krabbelde hij mooi terug en schreef hij een brief, die klinkt als een klok. Hier, mein Lieber, heb ik hem: Gezien het feit, dat het mate rieel van uw bedrijfsbrand weer, te weten een grootver mogen autospuit HD-LD met bepakking en een motorspuit in orde werden bevonden en het personeel van 28 man blij kens door u overlegde diplo ma's een voldoende opleiding heeft genoten, heb ik besloten af te zien van brandweerbe waking door de gemeentelijke brandweer en deze bewaking over te laten aan uw bedrijfs brandweer. Was getekend ing. G. Bijlsma". Na deze onthulling is Heinz Geier niet meer te houden en mobiliseert hij onmiddellijk zijn blussers uit alle hoeken en gaten van de circusstad. Zelf komt hij na krap tien mi- nuten uit zijn salonwagen in het buitenmodeluniform van opperbrandmeester. Aan zijn borstzak heeft hij in de gau wigheid ook nog de ereme daille van de Luxemburgse brandweer verankerd. De dame, in de kassawagen, die zijn martiale verschijning op het terrein ontwaart roept geërgerd: „Gatverdarrie, heeft ie die enge Duitse joeg- heipet weer op. Het blijft toch een mof".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6