WATERWEGEN iJPiet Möllers houdt vijftiende strijd om Möllerstrofee Sloop pand Witte Singel bij G.S. Borden maken watersport minder vrijblijvend Vakantiespelen in Oegstgeest Zware boete geëist tegen Zoeterwoudenaar Honger? Winkels dicht NASTAD/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1979 PAGINA5 Het kon natuurlijk niet uitblijven. De vele honderdduizenden watersporters, die de Hollandse wateren ieder jaar onveiliger leken te maken, moesten maar eens wat meer voorschriften ter overpeinzing meekrijgen. Natuurlijk bestonden er al de nodige regels voor de watersporters. Zoals eerbiediging van de onbetwiste voorkeurspositie van de beroepsvaart en de zeilers. Vrijblijvende bordaanduidingen dat hier niet mocht worden afgemeerd en daar niet harder dan een x-aantal kilometers per uur mocht worden gevaren. Kortom, de regels waren er wel, maar dwingend.... ach, het betrof immers vakantiegangers Nu mag Zuid-Holland en met name het plassengebied in het Groene Hart van Holland, worden aangeduid als een van de meest druk bevaren gebieden in Nederland, dus zou je al snel verwachten dat alhier krachtig en adequaat door de betrokken autoriteiten zou worden ingegrepen. Maar helaas, de provincie Noord-Holland gaat nu uiteindelijk met de eer strijken, de eerste echte waterverkeersborden te bezitten. Het aardige van deze borden is dat ze door de uitvoering een verdraaid dwingend karakter hebben gekregen. Zeg maar een vierkante uitvoering van de doorgaans ronde borden die ons wegennet aan wal markeren. Een bord zogezegd waar je moeilijk omheen kunt. Óf het vakantiehouden daarmee nu gezelliger is geworden lijkt niet aannemelijk. Veiliger lijkt het zeker wel Enkele in Noord-Holland langs de vaarwegen geplaatste bordea Verplichting de vaarsnelheid te beperken, (in km./u.) Beperkte breedte van doorvaar;. Vier van de meest belangrijke borden die de vaarroutes in Noord- Holland meer duidelijkheid geven. Achtereenvolgens aangevend de maximale doorvaarthoogte.de maximum snelheid.de beperkte breedte van de doorvaart en een einde aan alle verboden. zijn verdeeld in groepen van Nederland, terwijl 's middags 12. Dertig vrijwilligers organi- de kraan openging voor spuit- seren dagelijks het vakanties- balwedstrijden in het sport- pelgebeuren. complex De Voskuyl. Dit wa- Gisteren was er een voorlich- terballet werd afgewisseld met tingsmorgen van Veilig Verkeer straattekenen, Vandaag is er een grote speldag in het Sport complex en het zwembad van Oegstgeest. Morgenochtend volgen nog een speurtocht en een slotvoorstelling in het Ge meentecentrum aan de Oegs- tgeestse Lytweg. LEIDEN Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland zullen zich binnenkort moeten uit spreken over een sloopaanvraag voor het pand aan de Witte Singel 10. Het gemeente bestuur van Leiden heeft de toestemming tot sloop gebonden aan de voorwaarde, dat eerst de panden Witte Singel 6,7,8 en 9 ge heel zijn ontruimd. De eigenaar van de pan den, een Leidse krantenuitgeverij maakt be zwaar tegen deze gemeentelijke voorwaarde en wil spoedig tot sloop overgaan. Beide partijen zijn op 9 januari van het afgelo pen jaar al door G.S. gehoord. Morgen krijgen beiden opnieuw de gelegenheid zich te verwe ren. Het krantenbedrijf is van mening, dat het pand aan de Witte Singel 10 reeds nu al in een zeer slechte staat verkeert en door de werk zaamheden ten behoeve van nieuwbouw van de universiteit nog bouwvalliger wordt. Herstel van een en ander zou een aanzienlijke kapi taalsvernietiging met zich brengen en daar heeft men uiteraard bezwaar tegen. Dit vooral, omdat het bedrijf met het oog op eventuele uit breidingen in de toekomst het gehele rijtje wo ningen aan de Witte Singel 6 tot 10 wil slopen om op die plek een uitbreiding te kunnen ver wezenlijk. De Kamer van Koophandel in Lei den deelt het standpunt van het bedrijf. Een onderzoek van de Directie Volkshuisves ting in de provincie Zuid-Holland heeft aange toond, dat de eigenaar van het omstreden pand een behoorlijke mate van achterstallig onder houd is te verwijten. Toch adviseert men niet tot het treffen van voorzieningen over te gaan, omdat deze investeringen door de verouderde vorm en indeling van het pand verspild zouden zijn. Gasphetti in 't Mallegat KATWIJK De popgroep „Sammie America's Gas phetti" treedt zaterdagavond 4 augustus op in jongeren centrum 't Mallegat. De Til- burgse formatie die in 1977 is opgericht, maakt eigen tijdse muziek die eenvoudig maar toch boeiend is. Alle nummers zijn eigen compo sities. Muziekkrant OOR heeft een live-concert van „Gasphetti" in Paradiso opgenomen en brengt dit binnenkort op lang speelplaat uit. Het concert in 't Mallegat aan de Katwijkse Voorstraat, begint om negen DEN HAAG/ZOETERWOUDE De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft tegen een 36-jarige bedrijf sleider uit Zoeterwoude zevenhonderdvijftig gulden boete, zes maanden intrekking van het rijbewijs en voorwaarde lijk twee weken gevangenisstraf geëist De bedrijfsleider stond terecht wegens het veroorzaken van zwaar lichame lijk letsel door schuld. De Zoeterwoudenaar had met een door hem bestuurde auto een wielrijder aangereden, die hierbij ernstig letsel opliep. Volgens verdachte werd hij verblind door de felle zon. De verdediger be toogde dat ook naar het oordeel van de politie de zon op dat ogenblik verblindend werkte. Het letsel van de fietser bleek achteraf nogal mee te vallen en de verdediger vroeg in elk geval niet het rijbewijs van verdachte in te trekken. De rechtbank wijst over veertien dagen vonnis. Briefopener als wapen DEN HAAG/LEIDEN De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft te gen een 26-jarige, in Leiden wonende buitenlandse werk nemer acht maanden gevan genisstraf geëist waarvan vier maanden voorwaarde lijk. De Marokkaan stond terecht wegens poging tot zware mishandeling op een landgenoot De buitenlanders hadden ruzie gekregen over een in Katwijk wonend meisje. Volgens de 26- jarige migrant maakte zijn te genstander een dreigende be weging, waarop hij uit zijn binnenzak een puntige briefo pener haalde en daarmee in de richting van zijn landgenoot stak. Volgens verdachte raakte hij het slachtoffer niet. Later bleek deze evenwel een snij- wond in de maag en rug te hebben opgelopen. De rechtbank wijst over veer tien dagen vonnis. Vierdaagse in Voorhout VOORHOUT Voor de vijfde maal wordt in Voor hout maandag 6 augustus een avondvierdaagse gehou den in het kader van de va kantie-evenementen 1979. Het startsein wordt om ze ven uur bij het Jeugdcen trum aan de Boekhorstlaan gegeven. Aan de wandeltocht kan door jong en oud worden deelgeno men. Voorinschrijing is moge lijk bij de heren C.J. Kok, Ju- lianalaan 72, W. Vink, Prins Bernhardstraat 22, A. Bleys- wijk, Riegerslaan 23, C. Korte- kaas, 's Gravendamseweg 13 en J. Verlaan, Engelselaan 12. Het inschrijfgeld bedraagt twee gulden vijftig voor deel nemers onder veertien jaar en vier gulden voor ouderen. Een zomervakantie lang beweegt een deel van de re dactie van de Leidse Courant zich langs de waterwe gen in het Hollands Midden. Vrijwel dagelijks doet de bemanning van de Onedin kruiser verslag van haar be levenissen in het vakantievierende plassengebied. De boot is evenals vorig jaar ter beschikking gesteld door het Zoeterwoudse Bootcentrum. De varende redactiele den zijn te bereiken via de L.C.-redactle, tel. 071- 122244, maar uiteraard is eenieder welkom aan boord van het schip. Heeft u een aardige bijdrage voor deze zomerse rubriek, bel dan even of stap aan boord als u de kruiser ziet passeren. De koffie staat klaar BOTENBOUWER WIL 'ZIJN' VAARTUIGEN NOG EENS TERUGZIEN In een door de hitte verzengd kantoortje zit Piet Möllers. Het overhemd tot het middelste knoopje open en een gelaat dat Piet Möllers als 'buitenmens' verraad. Typerend hiervoor is dat hij het liefst op het water is als het stormt. „Man, als je moe bent en je gaat effe een half-uurtje het water op als het stormt, nou, dan ben je zo weer fit. Het verklaart het onwennige gedrag van Piet in de benauwde ruimte. Het is Piet Möllers voor zijn bedrijf. zijn vrouw Bep die in het zakelijk centrum en in de winkel voor zeilbenodigdheden de scepter zwaait. Piet is één van de Möllers die de Buitenkaag beheersen. Broer Ton heeft het restaurant onder zijn beheer en broer Theo heeft de zeilmakerij. Piet is de botenman oftewel, hij verhuurt zeilboten en motorbootjes en in de winter bouwt hij zeilboten als de Fly Tour en de BM. Aanleiding om Piet en Bep Möllers eens in de krant 'van wal te laten steken' is de speciale binding die zij in de afgelopen zestien jaar met hun klanten hebben opgebouwd. „Piet werkte eerst bij zijn vader in het hotel. Logisch was dat hij als 'oudste' het hotel op zich zou nemen. Piet vond het echter prachtig om boten te bouwen en deed dat toen als hobby. Na ons trouwen, heeft Piet nog één seizoen bij zijn vader geholpen en toen zijn we voor onszelf begonnen". Aan het woord is Bep, die ondanks de zorg voor drie dochters, het huishouden 'alleen' maar niks vindt. „De boten die Piet bouwde verdwenen tuurlijk naar de kopers. Dat is mooi, maar aan het eind van het seizoen kwam het idee op om ze weer eens terug te halen voor een gezellige dag. Met z'n allen lekker het water op voor een ontspannende wedstrijd. Het eerste jaar hadden wij ongeveer tien deelnemers. Het werd een succes en wij kregen veel positieve Het kaartje waarmee Piet Möllers de zeilers oproept een gooi te doen naar de Möllerstrofee. reacties Piet: „De klantenkring is in de loop der jaren een vriendenkring geworden. De mensen merken dat je het bootje 'met je hart' hebt gemaakt. Als er een boot van mij aanlegt dan denk ik, 'tsjonge, da's een mooi scheepie'. De mensen vinden het fijn dat je liefde voor het schip niet ophoudt bij de kassa. Dit jaar organiseren wij de zeilhappening voor de vijftiende keer. Een extra feestelijk tintje dus. Ik heb al de zeilvrienden een uitnodiging gestuurd om van te voren te laten weten of ze komen opdat ik voldoende 'herinneringen' kan kopen". Het organiseren van de wedstrijd vergt veel tijd. Piet en Bep zijn weken vantevoren bezig om alles in kannen en kruiken te krijgen. Piet: „Vorig jaar hadden wij ongeveer 80 deelnemers; nou, het zal je gebeuren dat er tachtig bootjes voor je raam dobberen. Dat moet toch wel geregeld worden. Zo ook de dag die je kiest; op die dag moeten er bijvoorbeeld geen andere wedstrijden zijn. Zo zijn er nog tientallen dingen waar je aan moet denken" Op 23 september dus de vijftiende maal het startschot voor de Möllerstrofee met deelnemers in elke leeftijdsklasse; de jongste is 17 jaar en de oudste rond de 65. Piet Möllers heeft niet te klagen en dat doet hij dan ook niet. „Het is een goed seizoen; was het vroeger vooral het Kaagdorp dat de toeristen trok, tegenwoordig is de Buiten Kaag steeds meer de trekpleister. Al de boten zijn verkocht en wat mag je dan nog meer verlangen. De verhuur gaat goed, vooral veel Duitsers huren een 'dag'-bootje en het 'lage niveau' van de watersporter waar iedereen tegenwoordig steen en been over schijnt te klagen, gaat zeker voorbij mijn deur. Zeilers blijven toch echte watersporters". Wie mocht mepen dat wij de Kaag een kwaad hart toedragen, zit fout. Wie mocht denken dat wij de neringdoende middenstand in het algemeen (en die op de Buitenkaag in het bijzonder) onheuselijk willen bejegenen, eveneens. Maar toch.... Stel dat je op een van de schaarse zomerse dagen denkt: We rijden (of varen) even Kaagwaarts. Léat het dan zo ongeveer tegen het middaguur lopen. En neem dan even aan dat je geen proviand in de kofferbak hebt geladen, of dat het miniatuurijskastje in de „kombuis" leeg is. Dan kun je het vullen van de hongerige maag wel even vergeten. Want de tegen betaling voedingsmiddelen verstrekkende middenstanders op de Buitenkaag denken eerder zélf aan het vullen van de ledige maag, dan aan het vullen van de ledige magen van de voorbijganger in het algemeen en die van de passerende watersporter in het bijzonder. Want wat lees je op de deuren van de kruidenier en de slager? „Van 12.30 tot 13.30 gesloten". Begeeft u zich dus maar naar het tussen de middenstandsbedrijven gelegen hotel- Uitgebreide lijsten en doorwrochte onderzoekingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek hebben uitgewezen dat het „De Middenstand" slecht zou gaan... De „Middenstand" op de Buitenkaag schijnt het zó goed te gaan, dat men zich daar kan permitteren de hele handel op het lunchuur juist de tijd waarop de honger zich manifesteert en de lust tot aankopen doen zich voordoet de deur dicht te doen. Wij wensen hun een smakelijk eten, maar betwijfelen of de etenskosten opwegen tegen het derven van de winst op de varende of passerende vakantieganger. Want tenslotte kun je je maag niet (helemaal) vullen met de aanbiedingen van het toevalig passerende ijsboerke...

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5