SIMCN Migrantencentrum Leiderdorp grove beleidsfout gemeente Voorlichting bij volksfeest van Minerva was voldoende" Nieuweafdeling open GOEDKOOPtpGEZELUG Geen overstelpende belangstelling voor Leidse banenmarkt naiSTAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1979 PAGINA 3 Marokkanen bij bespreking over sluiting pensions: LEIDEN De brandgevaarlijke pensions voor buitenlandse werknemers in de Leidse binnenstad die gisteren officieel zijn geslo ten zijn nog niet ontruimd. Twee ambtena ren deden in de pensions mededeling van de sluiting maar tot ontruiming is het niet gekomen. De bewoners van de pensions hebben vervangende woonruimte aangebo den gekregen in het migrantencentrum aan de Beukenschans in Leiderdorp. Zoals be kend zijn de buitenlandse werknemers fel gekant tegen de hen opgedrongen oplossing in het centrum. De CPN- en PPR- en PSP- frakties hebben zich reeds solidair met de buitenlanders verklaard en willen dat de zaak opnieuw in de raadscommissie voor volkshuisvesting en in de raad wordt be handeld. Inmiddels heeft ook D'66 hierom gevraagd. In het gebouw van de Stichting bijstand bui tenlandse werknemers „Rijn en Lek" hebben de afgelopen week besprekingen plaatsgevon den tussen vertegenwoordigers uit de pensions en. fractie-leiders. Gisteren bezocht de fractie voorzitter van de VVD in de Leidse gemeente raad. F. Kuyers, de stichting die zich bekom- 'fnert om het welzijn van buitenlandse werkne- "triers: Ook hij wilde zich sterk maken voor al ternatieve oplossingen voor de huisvesting van de migranten. Grootste bezwaar tegen huisves ting aan de Beukenschans bleek de grote isola tie waarin de ongeveer 45 buitenlanders te recht zullen komen. Verder voelen zij zich ge discrimineerd omdat er met hen nooit overleg is geweest over de op handen zijnde verhui zing. „In het migrantencentrum in Leiderdorp zit ten we in een ghetto. Van enige vorm van in tegratie is niets meer over. In Leiden wonen de meeste van ons nu 14 jaar. We voelen ons Leidenaar. Hier hebben we de markt, de Mos kee en de ontmoetingscentra. We horen bij de buurt en we gaan ook met de andere bewoners om", aldus de buitenlanders. „Bij verhuizing naar de Beukenschans is daar niets meer van over. We zitten dan op het werk, maar ook thuis met alleen landgenoten om ons heen. Hierdoor kunnen conflictsituaties ontstaan. Er zijn veel verschillende groeperingen. Jongeren en ouderen die meestal niet zo heel goed met elkaar overweg kunnen en dan de gelovigen en minder gelovigen. Allen met eigen stijl van leven. Dat botst als dat allemaal bij elkaar wordt gezet. Nu is het zo in de pensions dat ie der z'n eigen clubje heeft. Familie en kennis sen bij elkaar. In het klein loopt dat goed." „Verder is het zo dat de meeste bewoners bui ten Leiden werken en dus veelal met een bus vanaf het station verder moeten. Dat was vroeger geen bezwaar dan liep je naar het sta tion. maar nu moeten we eerst met een andere naar het station toe. Dat betekent dat we een uur eerder moeten opstaan en dat het weer ex tra kosten met zich meebrengt. De woningen in het centrum aan de Beukenschans zijn na tuurlijk veel mooier dan de pensions maar door de manier waarop alles tot stand is geko men zijn wij diep gekwetst. Overal wordt ge schreeuwd over de rechten van de mens ter wijl wij maar gewoon naar een afgelegen plek moeten vertrekken omdat de pensions niet meer deugen. Nooit zijn wij ergens over ge hoord. We zijn alleen goed om te werken en verder moeten we zo ver mogelijk uit de buurt blijven. Dat is vreselijk frusterend", aldus een verontwaardigde Marokkaan tijdens de gister avond gehouden bespreking met Stichting Rijn en Lek. Als oplossing zien de werknemers dat zij ver spreid over de stad een woning krijgen toege wezen, waarin dan vier of vijf buitenlanders onderdak kunnen vinden. Voor de 45 pension bewoners waar het hier om gaat, betekent dat 9 woningen. In de gemeente Alphen aan den Rijn loopt al ruim drie jaar een experiment waar buitenlanders zo onderdak vinden. Zij onderhouden het huis zelf en zorgen om de beurt voor het eten. Dit Alphense project is een groot succes. De buitenlanders uit de pen sions zien in zo'n oplossing meer dan in een ghetto weggestopt te worden. De stichting en de werknemers wijzen uitlatingen over positie ve discriminatie bij monde van wethouder P.H. Schouten en Verboom van de hand. Wij hebben al jaren in een verdom hoekje gezeten en het is door de grove fouten van de gemeente dat wij nu in de problemen zitten. Er had nooit zo'n migrantenconcentratie in Lei derdorp gebouwd mogen worden. Het stond trouwens ook lijnrecht tegenover de landelijke tendens van zoveel mogelijke integratie van de buitenlandse werknemers. Daarbij zijn de mensen waarom het gaat nooit gehoord en dat is een grote nalatigheid geweest. Dan had men kunnen vernemen dat realisatie van een geiso- leerd migrantencentrum niet in goede aarde zou vallen. Eventueel zijn we bereid tijdelijk in Leiderdorp te gaan wonen tot een andere op lossing wordt gevonden. Mocht er bij de ge meente helemaal geen gehoor voor onze pro blemen worden gevonden dan zullen wij tot akties overgaan", aldus eén van de migranten. Songfestival Zevensprong Danielle Bleiy en Sandra van Rijn hebben gisteren het songfestival van clubhuis De Zevensprong gewonnen. Het songfestival, een onderdeel van de Leidse vakantieactiviteiten, trok enkele tientallen deelnemertjes. 3 LEIDS COLLEGE WIJST i KRITIEK AF LEIDEN De Leidse banenmarkt, die het Gewest elijk Arbeidsbureau 27 september in de Stadsge hoorzaal houdt, is al verzekerd van deelname van zo'n twintig bedrijven. Geen overstelpende belang stelling derhalve, want de Gewestelijke Arbeidsbu reaus van Alphen, Leiden en Lisse hebben in totaal 1700 bedrijven en instellingen benaderd om aan de banenmarkt deel te nemen. Afgezien van de twintig ingeschrevenen, hebben ook bedrijven van hun be langstelling blijk gegeven en heeft het arbeidsbu reau vanuit andere plaatsen in de randstad verzoe ken om meer informatie ontvangen. De interesse van het bedrijfsleven voor de banenmarkt wordt blijkens een persbericht van het GAB niet als teleurstellend er varen. „Wij zijn niet pessimistisch over de belangstelling van de werkgevers. We zitten op dit moment in een zeer ongunstige tijd en de reacties druppelen nog steeds binnen", aldus een woord voerder van het GAB. Tot 10 augustus kunnen de werkgevers zich opgeven voor deel name aan de markt, waar eenieder op ongedwongen wijze ken nis kan nemen van de mogelijkheden die het bedrijfsleven te I bieden heeft. Het Arbeidsbureau acht het niet uitgesloten, dat I het aantal aanmeldingen te groot zal zijn voor de beschikbare ruimte. Aan de markt kunnen maximaal tachtig bedrijven deel- !>T> r*Ml1 LEIDEN Het Leidse college van b rten w is van mening dat de Leidse be- '••wvolking bij de viering van het 33ste lustrum door de studentenvereniging sn Minerva in juni voldoende op de hoog- I te is gesteld van de verkeersmaatrege- 9r 'len die in de binnenstad werden ge troffen om de festiviteiten doorgang —te kunnen laten vinden. Het college zegt dat in antwoord op vragen van de raadsleden mevrouw M.A.Koning ^(PvdA) en J. van der Putten (PSP), die hadden geconstateerd dat het volksfeest van Minerva veel overlast en irritatie veroorzaakte vanwege een niet tijdige en ook onvoldoende voor lichting. Het college is het niet eens met de vragenstel lers dat het -Van der Werffpark niet zou wor den mogen gebruikt voor besloten feesten om dat het park daarmee enige tijd niet voor alle binnenstadbewoners beschikbaar is. „Wij ach ten het zeer wel verdedigbaar om het park eens in de vijf jaar drie dagen volledig ter beschik king te stellen van een zeer aanzienlijke groep binnenstadbewoners. De ligging van het park heeft in vergelijking met andere punten in de stad veel voordelen voor wat betreft de muzie- koverlast en de handhaving van de openbare orde", aldus het college. Burgemeester en wethouders delen wel de me ning van de twee raadsleden dat bij het verle nen van vergunningen voor het houden van volksfeesten geen onderscheid gemaakt dient te worden tussen verschillende bevolkingsgroe pen. Er bestaan geen speciale richtlijnen voor het verlenen van medewerking aan volksfees ten, aldus het college. De enige kosten die de gemeente aan het feest heeft gehad zijn die van de vlagversiering in de stad. Verdere kosten zijn steeds vergoed door de organisatoren, aldus het Leidse college naar aanleiding van de fi nanciële kant van de zaak. Volgens de vragen stellers zou de gemeente in de toekomst geen medewerking meer moeten verlenen aan een activiteit als de autorally die tijdens de viering van het lustrum werd gehouden uit oogpunt van verkeersveiligheid, milieuvervuiling en zuinig energiebeleid. Het college verklaart in zijn antwoord bereid te zijn zich in de toekomst selectief op te stellen waar het autorally's be treft. LEGER EN WAPENMUSEUM „1989 NAAR DELFT" LEIDEN Het Leger en Wapenmuseum aan de Pesthuislaan 7, heeft gistermiddag een zaal met nieuwe bezienswaardigheden opengesteld voor het publiek. De voormali ge'ge werenzaal is heringericht met unifor men en wapens die de laatste 35 jaar werden gebruikt door het Nederlandse leger in Ne derlands Indië, door het Nederlands Déta- chement Verenigde Naties in Korea, door de Koninklijke Landmacht in Nieuw Guinea en door Nederland in de NATO. Wat opvalt is de 'levensechtheid' waarmee de kanonnen en de verschillende militairen zijn opgesteld. Er is zoveel mogelijk gestreefd naar het in scene zetten van de oorspronkelijke situ- Een prachtig voorbeeld van het in scene zetten, is de vitrine van de Koninklijke Landmacht in het voormalig Nederlands Indië 1945-1949. In de vitrine staat een Houwitzer-kanon,. een En gelse 25-ponder, met het complete militairenge zelschap uit die tijd in 'actie'. De 'levensecht heid' wordt in belangrijke mate bepaald door de poppen. De poppen worden gemaakt in het eigen atelier van het museum. Een generaal heeft het uiterlijk van een generaal. Bijzonder mooi uitgevoerd, in dezelfde vitrine. is de landkaart die de verhouding m opper vlakte tussen Nederland en de Archipel weer geeft. Een tweede landkaart (met reliëf) is te vinden in de vitrine van het Nederlands Déta- chement Verenigde Naties in Korea 1950/1954. Deze kaart laat nog eens duidelijk de scheiding op de 37e breedtegraad zien en de natuurlijke omstandigheden in het land. Suggestief werken de opgestelde foto's van situ aties en wapens. Op deze manier heeft de be zoeker een extra houvast van hoe het er in het verleden aan toe ging. Bij de vitrine van 'Ne derland in de NATO zijn echter zeer recente foto's van de modernste wapens in Nederlands bezit. De heer Van Beek, hoofd van de educa tieve dienst, wijst er op dat het hedendaagse niet verwaarloosd mag worden. „Dat is morgen ook geschiedenis". In de zaal staat niet meer dan een vierde van het in bezit zijnde materieel opgesteld. Ruimte gebrek is de oorzaak. Het vertrek naar Delft van het museum, waar het wel voldoende ruimte kan vinden, duurt echter volgens de heer Van Beek nog zeker acht a tien jaar. „De bezuinigingen in ons land hebben een prioritei tenwisseling tot gevolg gehad, waar ook het Le germuseum de nadelen van ondervindt", aldus ae heer Van Beek. Clubgebouw Oostvliet Een vlaggenparade, bloemschikwedstrijd, muziek.' dans en andere attracties zijn de elementen van dé feestelijke opening van het clubgebouw van de tuin1 groep Oostvliet op het tuincomplex aan de Vlietweg in Leiden. Zaterdag 11 augustus opent wethouder D. Tes* selaar om tien uur het nieuwe clubgebouw nadat voor» zitter Cambier de gasten en leden welkom heeft gehe* ten. De contactcommissie van Oostvliet heeft voor 's middags een feestprogramma opgesteld. Om een uur begint een bloemschikwedstrijd voor de jeugd van de tuingroepen 'Ons Buiten'. 'Oostvliet', 'Roomburg' en- 'O.T.V.'. 's Avonds belooft het een gezellige boel te, worden in het nieuwe clubhuis met muziek, dans en af- tracties. Gajes i De theatergroep Gajes viert 1 november van, voor en door vrienden van 'Gajes' een groot feest in Leiden. Op het pro gramma staan 's middags een straatartiestenmanifestatie in het Leidse Waaggebouw en 's avonds een groot feest in en rondom de Gajes ruimtes in de Boerhaavezalen. Zomerfestival Het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 houdt van zaterdag 4 tot en met vrijdag 10 augustus een zomerfestival onder het motto 'voor de terugko mers en thuisblijvers'. Zaterdagavond begint het festi val met een rock en roll-avond met de Castricumse groep Peewee en the specials en de Leidse disc-jockey Niko Bill. Maandag staat in het teken van de blues met het Rex Reason Blues Trio. Dinsdag treedt de En gelse theatergroep Incubus op met een muziek-tbea- tershow onder de naam 'The entwhistle t hespians'. Woensdag treden Kees Ouwejan en de Makkers op, als mede de Leidse popgroep Touchwood. Donderdag 9 au gustus verschijnt drs P. in het Vrijetijdscentrum. Ook de Nederlandstalige popgroep 'Jong Oranje' geeft acte de presence. De Hazerswoudse punk-groep Ivy Green zorgt vrijdag voor de afsluiting van het festival. Be halve de optredens is er elke avond ook een filmvoor stelling. Alle optredens beginnen om negen uur, toe- LEIDEN Geboren: Rowenda Alice Digna, dr. v. P. Jooren en P. W. Slik ker; Esther, dr. v. R. Fien en M. Neu teboom; Linda, dr. v J. F van Maren en A. de Wit; Cornelis Willem, zn. v. C. van Delft en W. A. Vianen; Leonie Johanna, dr. v. C. L. M. Witteman en T. M T van der Poel. Eveline Dina, dr. v. A. J Sip en A. C. C. Timmer mans; Willem Maarten, zn. v W. van der Plas en C. de Jong; Sander, zn. v. N. G. M. Duijn en H A. Stroomber- gen; Leander, zn. v. N. L. Dubois en G. A. Zevenbergen; Ramses, zn. v. P. A. H. Kaijen en J. Boing; Marleen, dr. v. P. A. H. Kaijen en J. Boing; Louise Hester Antonia, dr. v. J. van Duijn en W. de Bruin; Cornelis, zn. v. D. van Duijn en C. M. Vlieland; Ho Yee, dr. v. W. Li en P. Y. Tsang; Leendert Jo hannes Hendrik, zn. v J. H. Reijn- goud en C. J. P. Burger; Matthijs Jo hannes. zn. v T M. de Jong en E. W. P. de Wolf; Ronald Johannes Maria, zn. v. W. J. C. Mensen en A. W M. van der Burg; Frouke Marianne, dr. v. J. Schrijver en K. E. A. Wijkstra; Kim Johanna Maria, dr. v. J. P. M. van der Meer en T. M A. Steenvoorden, Flo- ris Hugo, zn. v. R. J. Hartman Kok en M. J. de Vries; Alida Theodora, dr. v. P. Krijgsman en A. T. Maagdelijn; Alexander Emmanuel, zn. v. A Hon- ders en C. Slotema; Peter Roland, zn. v. P. G. Rovekamp en J W. J. van Schendel; Hendrik, zn. v. H. van Har ten en G. Treur; Helena Johanna, dr. v. H. J. Boelee en H. J. Dissevelt; Jo hannes Martijn, zn. v. J. Varkevisser en G. J. van Dijk; Anne Liesbeth. dr. v. A. C. J. Olieroock en A. van Eijke- lenburg; Mariska, dr. v. A. J. P. Aker boom en J. A. Kraska; Ninke Johan na. dr v. J Swaak en A A. van Leeu wen; Dave, zn. v. J. E. Storm en C. S. E. van Scheijndel; Radouan. zn. v. S. Laamouri en M Dallagie; Adriana Jo hanna Wilhelmina. dr. v. A. van den Oever en W. van Beekum; Johannes Gerardus Antonius. zn. v. A. H. Lom men en A. J. Hoonderd; Mariélle Jo hanna. dr v. F. J. Kraan en J. Werk; Patrick Johannes, zn. v. F. J. Kraan en J. Werk; Martinus Herman Leonar- dus. zn. v. H. J. J. Hoeijmans en C. M P Belt; Naoule, dr. v. M. Saddouq en Y. Boutayeb; Robert Jan. zn. van P J. G. van Sprang en M. van Beek; Simon Peter, zn. v P. J. G. Sprang en M van Beek; Michel, zn v. A. Bos en W. Mohlmann; Dennis Marcel, zn. v. G J Onvlee en J. J. A. van Delft. Overleden: M A. H. W. Honèe geb. 6 sept 1893 gehuwd geweest met L. J. de Kok; M. A. Hillenaar geb. 25 mei 1927 man; N. L. Onderwater geb. 8 okt. 1902 man; J. P. Steinmeier geb. 14 sept. 1892 man; C. M. van der Klugt geb. 7 aug. 1898 gehuwd ge weest met H. W Beverdam; M. C. de die le Clercq geb. 5 juni 1898 echtge note van H. H. van Hooijdonk; C. F Genemans geb. 23 april 1906 man; W A Steggerda geb. 13 dec. 1940 man; M. van Eeuwen geb. 10 dec. 1905 gehuwd geweest met H. Kan- bier, K. Frenken geb. 26 juli 1917 man; I. Gertenaar geb. 3 mei 1923 man; R. L. Duijneveld geb. 19 juli 1979 dochter; J. van der Does geb. 1 juni 1916 man; H. Koning geb. 17 febr. 1897 echtgenote van D. van den Brink; W. Bekooij geb. 10 nov. 1909 man; M. H. Forterie geb. 26 mei 1946 vrouw; L. C. W Melet geb. 28 nov. 1937 man; J. Arnoldus geb. 11 dec. 1902 man; A. M. van der Boog geb. 6 maart 1909 gehuwd geweest met G. Brugman; J J H M. Derksen geb 7 maart 1901 echtgenote van B. J. Mar- neth; S. van Vianen geb. 16 okt. 1912 Donkersteeg 11, Haarlemroerstraat 274, Kooilaan 45.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3