Popov: Sovjet-clowns zijn milder 9 Hapsburge eens de beste brouwers uit het land van Cuijk N evenfuncties toelaatbaar voor leden Raad van State ilNNENLAND LEIDSE COURANT/ WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1979 PAGINA 9 (Van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Milder", zegt Oleg Popov als hem gevraagd wordt het verschil aan te duiden tussen een Rus sische en een westerse clown. „Wij Russische clowns zijn milder in onze humor. Minder gericht op leedver maak als bron voor de lach. De figuur van de Domme August die de ene ver nedering na de andere ondergaat, ken nen wij niet of nauwelijks. We zijn ook wat subtieler, lijkt me. Ons is het niet zo te doen om de bulderende lach en het ovationele applaus, maar veel meer om de glimlach, de blijdschap bij het publiek". De 48-jarige Popov, al decennia lang er kend als één van de beste clowns zo niet dè beste die de wereld op dit mo ment kent, hield een ernstig betoog, gis-' teren in het Amsterdamse theater Carré. Althans was de vertaling van zijn uit eenzettingen die door een tolk van de Russische ambassade werd gegeven, vol strekt van luim gespeend. Maar clowne rie is natuurlijk ook een ernstige zaak. In zijn kwaliteit van algemeen artistiek leider presenteerde Oleg Popov gisteren het programma van het Russische Staatscircus, dat van vrijdag aanstaande tot en met 17 oktober een toernee door ons land maakt. Ruim zeventig artiesten sterk, vertegendwoordigt het de room van het Russische circuswezen. En daar mee wil nogal wat gezegd zijn. Sinds op 26 augustus 1919 de ook uit andere hoof de niet onvermaard gebleven Lenin een sanering doorvoerde van de acrobaten, goochelaars en degenslikkers uit het tsa renrijk, heeft het Sowjet-circus zich we reldfaam veroverd. Dertien scholen telt Rusland momenteel voor de opleiding van potsenmakers. Die leveren jaarlijks 500 gediplomeerden af. Werk is er volop. Het land telt 62 circussen met een vast theater en 15 rondtrekkende circussen. Daarnaast nog eens 14 dierencircussen en zes gezelschappen die zijn gespeciali seerd in opvoeringen op het toneel. Vol gens Moskouse statistieken bezorgen de Het Russisch Staatscircus geeft, in zeven verschillen de steden, in totaal 80 voorstellingen in ons land. In het Amsterdamse thea ter Carré treedt men op van 3 tot en met 26 augus tus. In de Ahoy-hallen in Rotterdam van 14 tot en met 23 september. En in het gebouw van de Kunst ijsbaan in Utrecht van 25 tot en met 30 september. De prijzen van de avond voorstellingen variëren van f 10 tot en met f 30. De prijzen voor de matinees zijn vastgesteld op f 10 tot en met f 20. 8000 artiesten die in deze amusement ssector emplooi vinden elk jaar aan ze ven miljoen Russen een plezierige avond of middag. Dat lijk nogal af te steken te gen de tanende belangstelling voor de pistes in het Westen. „Volgens mij komt dat doordat wij het publiek over het al gemeen een kwalitatief beter program ma hebben te bieden", luidt Popows re actie. Ik wil niets ten nadele zeggen van de goede Europese circussen als bijvoor beeld Krone en Knie, maar doorgaans ligt het artistieke niveau in het westen lager. Even afgezien dan van de dieren- nummers, die ik vaak wél erg goed vind. In het westen worden ook meer exoti sche dieren ingeschakeld. Giraffen bij voorbeeld of nijlpaarden. Door het ande re klimaat dat wij hebben is het voor ons niet goed mogelijk met dat soort dieren te werken. Dat wij op andere gebieden vaak méér te bieden hebben is zonder twijfel te danken aan het intensieve trai ningsprogramma op onze scholen Circusscholen De circusscholen in de Sowjet-Unie be helzen een programma voor algemeen vormend onderwijs en daarnaast een breed scala aan piste-vakken zoals gym nastiek, acrobatiek, jongleren, koorddan sen, balletdansen, pantomime-spel en schmink-techniek. Vanaf het tweede se mester van de doorgaans vijfjaar duren de opleiding begint de specialisatie. Po- pow zelf kreeg zijn opleiding aan de cir- cusschool in Moskou. Hij volgde daar een studie acrobatiek. En niet zonder succes. Maar toen de dag van het eindexamen daar was trok de toen 18-jarige knaap in zijn zenuwen dermate rare bekken, dat de staatsgecomitteerden hem aanraadden zijn aandacht te verleggen naar het clownsvak. Hij werd assistent van de grote meester Karandasj en deze was het die hem het fijne verschil bijbracht tus sen boertigheid en clownerie. Het wezen van de laatste variëté-uiting kan vanaf donderdagavond in Carré worden ervaren. Want daar geven de Russen hun première. Tot niet gering ge noegen van Carré-directeur Guus Oster die maandag best wilde weten dat Carré in de vorige eeuw als circustheater is ge bouwd en dus even boven op een olifant klom. Om aldus anderhalve olifantenpas op en neer te paraderen. Het angstzweet in de handen, uiteraard. De olifantendressuur zal één van de hoogtepunten van het programma vor men. Voor het overige zal er ondermeer honden- en berendressur te zien zijn. Verder treden er meerdere luchtacroba ten en jongleurs op terwijl Oleg Popov zelf met een „draadnummer" komt. Laatste vraag aan de wijze meester- clown. Heeft de lach iets met de zin van het leven te maken Zijn besliste ant woord „lachen mag, maar de zin van het leven is je plicht te doen tegenover ouders, je gezin en je vaderland". legt aan banden MIDDELBURG (ANP) Het ziet er naar uit dat ook de provincie Zeeland een strak vestigingsbeleid gaat invoeren. Dit staat in de pro vinciale begroting 1979. Zeeland blijkt erg in trek te zijn als woon- en leefprovin- cie. Het aantal mensen dat in Zeeland komt wonen zonder economisch gebonden te zijn aan deze provincie neemt steeds toe. Omdat er in diverse omliggende provincies al een dergelijk strak vestigingsbe leid bestaat, dreigt Zeeland een soort vrijhaven te worden en daar willen de Staten van Zeeland een stokje voor ste ken. KLM verspreidt Zuidafrikaans propagandablad DEN HAAG Minister Van der Klaauw van buiten landse zaken heeft gisteren toegegeven dat de KLM het Zuidafrikaanse propaganda blad Vox-Africana ver spreidt. Het blad bevat voor namelijk artikelen waarin de apartheidspolitiek wordt verdedigd. Van der Klaauw zegt de in houd van het blad niet graag voor zijn rekening te willen nemen, maar voegde er aan toe dat hij geen aanleiding ziet om de KLM deze activiteiten te verbieden. Ze maken deel uit van de transportactivitei ten van de KLM, aldus de mi nister, die verwijst naar alle verzendactiviteiten van de PTT die zich ook aan zijn waarneming onttrekken. Van der Klaauw vindt het ook ac- teptabel dat de Vox-Africana in een adresbandje met een embleem van de KLM wordt verzonden. HAPS-HARING Er wordt opsporing en voorgeleiding gevraagd van een brui ne glacé herenhandschoen, verloren door de rechtmatige eigenaar. Het kerkelijk huwelijk van Evelijn Egelmeers en Eric van den Besselaar zal woensdag worden voltrokken. De pastoor ligt krom onder de (financiële) last van zijn kerk, een bakbeest uit het einde van de vorige eeuw, waarvan het onderhoud niet meer te bekostigen is. Het staat allemaal zwart op wit in „De Schakel", een aan de stencilmachine ont worstelde dorpsbode, zojuist vers van de pers gekomen. Een blad, dat op tafel kan blijven liggen. Daar ligt het dan ook. Stam gasten van „De Posthoorn" schuiven het echter terzijde. Zij hebben er thuis reeds hun kennis aan ontleend betreffende grof-* vuildagen, bedevaarten en de verrichtingen van v.v. „Hapse Boys". Op de straatweg zoeven auto's die zojuist Gennep verlaten hebben langs auto's die daar om onverklaarbare redenen naar toe willen, komende uit de richting Uden en Veghel. Een tweesnijdend zwaard heeft het dorp opengereten. Door de kloof raast het verkeer, soms met gierende rubberbanden, aan Haps voorbij. Onder patronage van de heilige Nicolaas hebben 2600 mensen besloten om er in hun zelfstandige gemeente het beste van te ma ken. Soms noemen zij zich schertsenderwijs Hapsburgers. Er is nog geen dubbelgevou wen broodje met inhoud onder die naam aan het roosterwerk ontstegen. Eens moet het er toch van komen, dat burgemeester R.p.O. Baron van Hövell tot Westerflier zo'n locale versnapering ten doop houdt. Hapsburgers, wie komt er op het idee? Eens woonden hier de beste brouwers uit het Land van Cuijk. Hun dorp geurde naar hoppescheuten van de eigen akker en gis tingsprocessen. Drie generaties Mooren combineerden produktie en verkoop van gerstenat met de functie van burgemeester, één hand aan de tapkraan, de andere op het wetboek. In brouwerij „De Prins" laten nu de laatste korenaren het kopje hangen en de luiken zijn gesloten. Ons pa vertelt van vrpeger. Hoogbejaarde leden van een biljartclubje steken, zwaaiend met de in een hoes ver pakte keu, de rijweg over. In de kastanje bomen voor een sombere jongens én meis jesschool (de nieuwe tijd) vragen tortelduif jes verlof om te koeren, maar hun bede verwaait in de uitlaatgassen. De grijsaards zijn neergestreken op een ter rasje om de baanbrekende consumptie te nuttigen. Verbale herhalingsoefeningen lei den alleen maar tot de conclusie, dat zij el kaar niet verstaan kunnen van de herrie. „Wat zegde gij?". Als ook nog de zomerna- middagkermis alle registers begint open te trekken, verenigen zij zich in de koele ge lagkamer, onder een met prijzen overladen vitrine van blaaskapel „De Rozenbottels". De dag schrijdt langzaam voort naar de avond. Met eerbiedige, wiekslag zendt de uit 1812 daterende, zeskantige bergkorenmolen „Maria" een groet ten hemel, vanwaar de allerheiligste beschermvrouwe neerziet op Haps. De kerk staat als een geducht bol werk in het midden, met een toren die de klokken zeer hoog boven het maaiveld tilt en de platheid van het nieuwe raadhuis aan de overkant accentueert. Veel inwoners lo pen met een boog om deze schoenendoos heen, op weg naar de vertroosting van lan delijke buurtschappen, de Putselaar bij voorbeeld en boerderijen met namen als „Kiekuut". Terzijde van de hierbaan waakt Haps over vele hectaren natuurschoon en verworven heden als een koninklijke rozenkwekerij, waarin de bloeiperioden elkaar regelmatig afwisselen. Alles is nog niet verloren. Wel hebben de Zusters van de Liefde hun laat ste rozenkransje gebeden in het klooster dat zo lang hun naam droeg en nu de voor bijgangers met holle ogen aanstaart. Soms zingen trombone en hoorn er hun klaaglie deren, als de fanfare „Juliana" repetities houdt. „Al wat van Haps komt supt zo ge- me bier" blijft echter een veelgehoorde aansporing tot jolijt, in een dorp waar het gildewezen springlevend is gebleven en de teerdagen gepaard gaan met folkloristische uitbarstingen. Sint Nicolaas ziet dat welwil lend aan vanaf het gemeentewapen, de ze genende hand uitgestrekt boven drie aan de tobbe verrijzende knaapjes. Zijn heerschappij strekt zich ook uit over de buurtschap Haring. Veel moois is daar niet te zien. Bedrijven die hun nut ontlenen aan auto's, tractoren, cementmolens, lood sen met bouwmaterialen, hebben de rustici teit geweld aangedaan. Maar er staan ook nog oude boerderijen in het veld. Zoons en dochteren zingen mee in „Viva Maria", ma ken er tien over rood in het clubverband van „Biljardlust", ontmoeten elkaar 's avonds in „Nelleke's Bar". Het verenigingsleven bloeit even onstuimig als velerlei onkruid in de wegbermen van Haring. Waar die naam vandaan komt is een raadsel. Ouderen kijken soms uit over de akkers, als speurden zij naar de loop van een verzand riviertje, dat eens schepselen met kieuwen en vinnen tot diep in Brabant voerde. Haringen ook? Het doet er niet toe. Het gehucht vormt, dank zij lotsverbondenheid en gemeen schapszin, één geheel met het kerkdorp. Haps zal nooit Haring laten zwemmen. LEO J. LEEUWIS DEN HAAG Minister Wiegel van binnenlandse zaken vindt dat de nevenfuncties die sommige leden van de Raad van State hebben niet in strijd zijn met de wet. De minister antwoordt dat op schriftelijke vragen die de PvdA-Tweede Kamerleden Stoffelen en Vellenga hem hebben gesteld. De kamerleden vroegen Wiegel ophelde ring over het lidmaatschap van staatsraad Van den Be rge van het bestuur van de stichting, waarin CDA-frac- tieleider en oud-minister Lubbers zijn vermogen heeft belegd. Wiegel vindt die vermenging van functies niet strijdig met de wet en noemt ook het KLM-commissariaat van de vice-presi dent van de Raad van State mr. Ruppert niet bezwaarlijk. Rup- pert heeft dat commissariaat al 25 jaar en vervult dat steeds op verzoek van de minister van verkeer en waterstaat. Wiegel vindt wel dat al dit soort nevenfuncties in de toekomst openbaar moeten worden. zee-viswijzer anp (c) HSC In de luchtdrukverdeling bo ven Europa verandert maar weinig. Een depressie boven Schotland trekt langzaam wat naar het oosten, terwijl de druk boven Zuid-Europa hoog blijft. Daardoor wordt een Zuidwestelijke stroming in stand gehouden. Hierin wor den zowel gebieden met opkla ringen als regen ons land bin nengevoerd. Naar wordt ver wacht zullen er morgen weer enkele opklaringen zijn, maar de kans op een bui blijft aan wezig. Er zal over het alge meen een vrij stevige Zuid westenwind staan. In het tem- peratuurverloop komt maar weinig verandering, evenals overigens in de rest van Euro pa. In zuid-Europa blijven de middagtemperaturen hoog, on geveer 30 graden. Vooruitzichten voor vrijdag: Wisselvallig en weinig veran dering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 2 tot 9 Min. temp.: omstreeks 14 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent Kans op een geheel droog et maal 50 procent. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Britse eilanden: In het noor den veel bewolking en nu en dan regen, in het zuiden wis selend bewolkt met nu en dan buien. Koel weer met middag- temperaturen van 14 tot 17 graden in Schotland en Ier land en 16 tot 20 graden in En geland. Skandinavië en Finland: Pe rioden met bewolking en re gen afgewisseld door opklarin gen. Middagtemperaturen van 12 tot 17 graden langs de Noorse Oceaankust. Elders in Skandinavië meest tussen 18 en 22 graden. Benelux, Noord-Frankrijk, Noord-Duitsland en DDR: Onstandvastig en koel zomer weer. Vooral bij zee veel wind. Middagtemperaturen van 18 tot 21 graden. Zuid-Frankrijk, Zuid-Duits- land: Nu en dan regen, afge wisseld door enkele opklarin gen. In zuidoost-Frankrijk overwegend zonnig, maar ook plaatselijk een onweersbui. Middagtemperaturen meest van 20 tot 24 graden. In zuid oost-Frankrijk echter 24 tot 30 graden. Italië, eilanden in de weste lijke Middellandse Zee: In noord-Italië nu en dan bewol king met kans op onweer, el ders zonnig. Middagtempera turen meest tussen 29 en 33 graden. In zuid-Italië plaatse lijk nog hoger. Weersgesteldheid van gisteren Weer Mai Neer- temp slag In Frankrijk kan je ze voor een paar honderdduizend gulden soms in zijn geheel kopen. Bij ons zou de aankoop wat begrotelijker zijn, maar wij kennen ze wel degelijk ook. Gehuchten. Gaten in het land, waarvan buiten een straal van tien kilometer geen sterveling ooit gehoord heeft. Leo J. Leeuwis bezoekt de komende weken een aantal van die piepkleine dorpjed binnen onze eigen landsgrenzen. Onder het motto „klein,maar fijn". Vandaag het verslag van zijn bevindingen in het Noordbrabantse Haps, tussen Uden en Veghel. LUCHTRAMP TENEREFIFE Raad voor Luchtvaart laat schuldvraag onbesproken (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Zoals te ver wachten was, heeft de Raad voor de Luchtvaart (RvL) in zijn gisteren gedane uit spraak over de vliegramp op Tenerife, de schuldvraag ge heel onbesproken gelaten. Er zijn slechts aanbevelin gen gedaan; aanbevelingen overigens die volgens de Ne derlandse Vereniging van Verkeersvliegers „oude koek" zijn, en die toch niet in praktijk zullen worden gebracht. Bij de openbare behandeling van de vliegramp, op 28 en 29 mei in het Vredespaleis in Den Haag, besloot de directeur van de Rijksluchtvaartdienst, mr. H. Raben zijn requisitoir met: De eminente lering die uit dit ongeval spreekt, is gelegen in de noodzaak van verbete ring van de communicatie tus sen vliegtuig en verkeersto ren". En dat vond de Raad voor de Luchtvaart ook; de aanbevelingen gaan dan ook alle in deze richting. Woorvoerder Mr.Van Vianen van de Vereniging van Ver keersvliegers herhaalde gister middag de kritiek welke hij ook al na de openbare behan deling had geuit, namelijk dat de RvL „beslist onzorgvuldig I heeft gehandeld" door de i schuldvraag geheel buiten be- i schouwing te laten. RvL-voor- zitter mr. Stol noemde deze I soort kritische uitlatingen gis teren „ondoordacht en on- geen vluchten ...al wat van Haps komt supt zo gerne bier... RUSLANDS GROOTMEESTER VAN DE GLIMLACH LEIDT STAATSCIRCUS OP TOERNEE DOOR NEDERLAND p Israël HAAG De Israëli- j luchtvaartmaatschap- i El-Al ziet de concurren- van de KLM met name de Verenigde Staten als grote bedreiging. El-Al als de I toe te staan meer I vijf vluchten per week Tel-Aviv uit te voeren het type J Smit-Kroes j verkeer en waterstaat j dat gisteren geantwoord j het CDA-Twee- Van Zeil. De mag inmiddels wel een vlucht op Tel-Aviv uit- met de veel kleinere De besprekingen over j kwestie worden echter j voortgezet, aldus Smit- j \9P°vmaakt gebruik van een heel simpele vermomming. Een pruikje van vrijwel dezelfde stroblonde kleur als zijn echte haar, een kunstmatige wipneus, een zwart wit geruite pet en wat schmink, vindt hij vaak al voldoende.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9