Bouw uitbreiding Leidschendams raadhuis vordert Kindermarkt Aarlanderveen succesvol Sportvelden uit plan ,,'t Heen" geschrapt KINDERVIEW Hoera Ik mag naar Agent 327" Martin Lodewijh is een aardige man VV REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1979 PAGINA 4 Kinderview is de naam van de rubriek die te hooi en te gras de komende weken in de Leidse Courant zal staan. Kinderen die met een verslag gever op pad willen gaan om een eigen kranten stukje te maken, kunnen zich bij de redactie aan melden. tel 071-122244. Gewapend met een foto graaf gaat het journalistenteam dsn op stap bin nen en buiten de Leidse regio: Wie in „de zomer van het kind" ook eens in de pen wil klimmen, kan vragen naar verslaggever Ed Olivier. LEIDSCHENDAM De uit breiding van het raadhuis van Leidschendam met een nieu we (rechter)vleugel en een twee verdiepingen hoge ach- terbouw, waaraan precies twee jaar geleden werd begon nen, vordert, ondanks de ver traging tijdens de koude peri ode aan het begin van dit jaar. Aan de achterzijde is al duide lijk de raamindeling te zien van de grote hal die wordt in gericht voor alle zaken waar voor men naar het raadhuis moet maar die tevens voor I grotere ontvangsten en recep- ties kan worden gebruikt. Avondgebruik voor tentoon stellingen en concerten zal eveneens mogelijk zijn waarbij dan ook de galerij op de eerste verdieping kan worden ge bruikt. De ingang van de grote hal, waarin ook de afdeling al gemene zaken en voorlichting een plaats krijgt, komt aan de voorkant van de linkervleu gel. Het Architectenbureau Thu- mssen, van Kranendonk, Be- cka BNA heeft de nieuwbouw uiteraard geheel aangepast aan de visie van de architect van het hoofdgebouw en de zij vleugel, de in 1976 overleden bouwmeester ir. A. J. Kro pholler. Het oorspronkelijke plan, een aanbouw direct ach ter het raadhuis te maken, heeft men laten varen omdat de bouwmassa dan te diep zou worden en de bestaande hal (met de antieke slee) dan te weinig natuurlijk licht zou krijgen. Bovendien zou het sil houet van het complex aan de achterzijde veel van zijn ka rakter verliezen. De aanbouw aan de achterzij de krijgt nu een open ingang naar een oud-Hollandse tuin met bloembedden en bestraat te paden. De bestaande singels ter weerszijden van het raad huis worden via een waterpar tij, waarover waarschijnlijk een ophaalbruggetje, naar el kaar trokken zodat de hele achterzijde van het raadhuis met het bestaande speelveld een beter architectonisch aan zien krijgt. Ook de materiaal keuze, rode baksteen met daarin houten kozijnen, ligt geheel in de lijn van architect Kropholler. In de nieuwbouw komen rui me kelders voor het archief, een kluis en een werkplaats terwijl hierin bovendien een noodbestuurspost wordt inge richt. Behalve twee liften in de nieuwbouw wordt ook in het bestaande gebouw een lift aangebracht zodat rolstoelge bruikers en andere moeilijk ter been zijnde personen alle ruimte van het gebouw kun nen bereiken. Totnutoe moes ten bij huwelijksvoltrekkingen rolstoelen altijd de trap wor den opgedragen. Door, volgens de hoofdgedach te van Kropholler, de in 1965 gebouwde linkervleugel aan de andere zijde te herhalen krijgt het Leidschendamse raadhuis stedebouwkundig zijn natuurlijke voltooïng Het middengedeelte werd met de omliggende woningen van Ko ningin Wilhelmina en Raad huislaan rond 1945 gebouwd. De nieuwbouw moet in de loop van het volgende jaar ge reedkomen. De bouwkosten bedragen circa 7 miljoen gul- De te koop aangeboden artikelen gingen vlot van de hand. AARLANDERVEEN In het kader van de Aarlander- veense zomerfeesten werd gisteren een Oud-Hollandse kin dermarkt gehouden. Op de markt waren behalve de koop en verkoop van artikelen allerlei zaken te doen. De verschil lende onderdelen van de markt werden gejureerd. Als meest geslaagd onderdeel werd het pierement met als orgel draaier Paul Hoogerwerf aangewezen. Tijdens de markt kregen de kinderen een rebus op te lossen. Hierbij werd de eerste prijs gewonnen door Lex Aartman. Het waterspel dat gistermiddag voor schoolkinderen tot en met 16 jaar werd gehouden, is gewonnen door Silvia van der Berg en Leo van Dolder. Claudia van Dam won de presenteerproef. Gis teravond was er in Aarlanderveen een gekostumeerde optocht met medewerking van de drumband en majorettes van muziek vereniging DSS. De groep H. van de Berg werd de winnaar var de touwtrekwedstrijd die ter afsluiting van de tweede dag van het Aarlanderveense zomerfeest werden gehouden. Er deden vijf groepen aan de touwtrekwedstrijd mee. VOOR INVALIDEN EN CHRONISCH ZIEKEN Gereserveerde plaatsen bij Rijnsburgs bloemencorso i NOORDWIJK De Noord- wijkse politie zal ter gelegen heid van het Rijnsburgse Bloemencorso op zaterdag 4 augustus weer speciale facili teiten verlenen aan invaliden en chronisch zieken. Voor hen worden namelijk langs de oute bijzondere plaatsen ge reserveerd, waar men vanuit de auto de corsowagens kan bekijken. Om in aanmerking te komen voor zo'n plaats dient met een doorlaatkaart af te halen aan het politiebureau, Oude Zee weg 10. Men dient daartoe het kenteken van de auto op de geven. Op de kaart staat, be halve het kenteken, de plaats vermeld waar men met de auto kan gaan staan. Voor een goede gang van zaken is het van belang de kaart tijdig aan te vragen. Deze service van de Noord- wijkse politie blijkt erg op prijs te worden gesteld. Bij het streekcorso in april kregen on geveer 35 auto's met invaliden en chronisch zieken een gere serveerde plaats. Later ont ving de politie verscheidene brieven met dankbare reacties, omdat men het corso zo mooi had kunnen zien. ERIC VAN KLEEF (11) UIT ZOETERWOUDE: Welke EPPO-lezer kent hem niet? Martin Lo- dewijk, overbekend door de strip AGENT 327, Kleine pierwie kent die nogJohnny Goodbye de dertiende verdieping o.a. Storm de laatste vechfpr, allemaal gedaan door Martin Lodewijk. „Ik heb altijd al getekend, en ik interesseerde me altijd al min of meer voor strips, rond mijn 5e jaar toen ik nog niet kon tekenen of schrijven heb ik mijn eerste album van Kuifje gekocht alleen om de plaatjes dus al". Op zijn acht tiende heeft hij zijn eerste strip verkocht, zijn eerste soort strips gingen over ruimtevaart en piraten. Hij had in de tijd vooral al veel science fiction gelezen. Een logische ver klaring dat ook strips van hem over ruimtevaart gingen. Martin Lodewijk tekent in twee stijlen, een „komische" stijl en een „realistische" stijl. Zelf vindt hij de realistische stijl zelfs makkelijker. Zelf heeft hij zijn eigen stijl ontwik keld en nooit op een soort tekenschool gezeten. Maar ande ren zou hij bijvoorbeeld toch een academie aanraden. „Over een bladzij doe je gemiddeld al een goeie 20 uur. Dat is dus een aardig lange tijd op zichzelf, vroeger wilde ik ook altijd alles vlugger doen en er zijn ook tekenaars die het vlugger kunnen dan 20 uur, maar dit is dan vaak ook een soort simpeler getekende strip. Dino Atiasino die de te keningen van Johnny Goodbye" maakt kan dat ook doen. Ik heb op dit moment ook nog ideeën in mijn hoofd en ik maak me dan ook geen zorgen dat ik die op een gegeven moment niet meer heb". Waarom zou hij ookhet kan net zo goed gebeuren dat het huis ineens zal instorten, dat kan net zo goed. Ik mocht trouwens verklappen dat een binnen kort, na „De Nachtwacht" verschijnend verhaal, Dossier EEN, TWEE, DRIE gaat heten". Tussen de tijd dat de strip verstuurd wordt en dat de strip in de EPPÓ staat zit wel acht weken, want ze mogen natuurlijk geen risico nemen dat er iets gebeurd en op zo'n manier word je als het ware wel gedwongen om te tekenen want je moet de tekeningen opstuien naar de redactie van het blad." Ook heb ik hem een boel dingen gevraagd natuurlijk: of hij ook voor andere bladen tekende bijvoorbeeld. „Nee, al leen voor EPPO", echter wel tekende hij ook reclameteke ningen in allerlei vormen en stijlen. Voor tekeningen van wat dan ook. Maakte hij veel foto's: een revolver. Hoe hou je die vasthoe teken je dateen auto. hoe ziet die eruit Van foto's heeft hij dan ook een heel dossier.' Wie dossier zevenslaper heeft gelezen kan zich allicht af KATWIJK Het industrieterrein ,,'t Heen" wordt waarschijnlijk in zijn geheel bestemd voor industrievestiging. Het Katwijks colle ge van b en w doet de gemeenteraad tijdens de eerstvolgende vergadering het voorstel de bestemming „sportvelden" op een gedeel te van het industrieterrein te schrappen. Een en ander deelde wethouder Van Dijk (SGP) gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor het grondbedrijf mee. Het college is tot dit voorstel gekomen omdat er met de gemeente Noordwijk harde en verge vorderde afspraken zijn om een terrein dat op het grondgebied van Noordwijk ligt, te bestem men voor sportbeoefening. Hier zouden'ook Katwijkse verenigingen zich kunnen vestigen. De enige veer die Katwijk moet laten is een klein stukje van de woningbouwlokatie Rijn soever, ongeveer twee hectare, opgeven om daar nieuwe tennisbanen aan te leggen. Wethouder Van Dijk stelde gisteravond dat het gerechtvaardigd is om de in ,,'t Heen" geplande sportvelden van de kaart te vegen en ook dat gedeelte bouwrijp te maken voor de industrie. Deze voorbereidende bouwwerkzaamheden kosten ongeveer een ton. Ten aanzien van het woningbouwproject in Voorhout, waarvan ongeveer driehonderd wo ningen door de gemeente Katwijk zijn aan vaard, deelde de wethouder mee dat het nog niet zeker is of dit project wel doorgaat. Zoals bekend heeft de Voorhoutse gemeenteraad de plannen afgewezen. Volgens wethouder Van Dijk komt de Voorhoutse raad hier echter bin nenkort op terug. Kind (1) verdronken ALKEMADE Tijdens het spelen langs de slootkant, is gistermid dag omstreeks zes uur, de anderhalf jaar oude Eric van H. uit Roelofa- rendsveen verdronken. Het kind was aan de aandacht van de ouders ontsnapt en zag kans gezien onopgemerkt de sloot, die ongeveer 250 meter verwijderd is van het ouderlij ke huis, te bereiken. Een door de buurt opgezette zoekactie naar Eric kwam te laat. Eric al overleden toen bu ren hem uit de sloot haalden. Spannende roeiwedstrijden Roelofarendsveen ROELOFARENDSVEEN - De Veense jeugd heeft zich gisteren goed geamuseerd met de roeiwedstrijden die speciaal voor hen in het ka der van de vakantiespelen bij de Floraweg in Roelofa rendsveen werden gehouden: Bij de jongens van 8 tot en met 10 jaar werd Marco Spruit eer ste, Frank van Beek tweede en Erik van der Zwet derde. Bij de meisjes van dezelfde leeftijdsgroep won Wendy van der Wereld en werd Annette van der Zwet tweede. Ronald Spruit won de roeiwedstrijden voor jongens van 11 tot en met 14 jaar, tweede werd Ronny Tukker en derde George Ver- mey. Bij de meisjes in dezelfde leeftijdscategorie werd Yvon- van der Wereld eerste en Ponnv i'amie tweede De roeiers werden door leeftijdsgenootjes aangemoedigd ZOETER WO UDE/DOR DRECHT „Hoera Agent 327" had Eric door de telefoon geroepen, toen hij hoorde dat zijn Kinder view hem naar de stripte kenaar Martin Lodewijk zou voeren. „STRIPS", stond er met koeienletters op de aanmeldingsbrief kaart van de 11-jarige jong ste uit het Zoeterwoudse gezin Van Kleef. Het zou dan ook misdadig geweest zijn om voor Eric een an der interview te regelen dan met striptekenaar Martin Lodewijk. Het viel niet tegen. De nietsvermoe dende 40-jarige tekenaar kreeg een interview voor geschoteld dat veel weg had van een kruisverhoor. Eric wilde van alles weten over technieken, verhalen, ideeën en het ontstaan van de stripfiguren Agent 327 en Johnny Goodbye. Het blijkt allemaal een diepe re achtergrond te hebben, want Eric wil later ook strip tekenaar worden. Een beetje verre toekomstmuziek. Eric heeft deze zomer de deur van de lagere school definitief achter zich dichtgetrokken. In het nieuwe schooljaar gaat hij naar de brugklas van het Leidse „Agnes". Dat is een half uur fietsen, maar Eric wil niet anders want „Mijn broer en zus hebben ook op die school gezeten". Dan is het logisch dat Eric daar ook naar toe gaat. Hij is in ieder geval met geen stok en zeven moeders naar de plaatselijke scholengemeenschap te krij gen. In de auto op weg naar de ri ante optrek van Martin Lo dewijk op het kruispunt van Oude Maas, Nieuwe Merwe de en Dortse Kil, wint Eric fotograaf Frans Rombout voor zich: U lijkt precies op meester Van der Meer van de vijfde klas. Die lacht ook zo gek, alleen is hij een stuk jonger.....". Als de nauwelijks aangebrande fotograaf en de jonge kinderviewer eikaars bezetenheid voor stripverha len ontdekken, is het ijs ge broken. Dan blijken Suske en Wiske generatiekloven te kunnen overbruggen en As- terix de geëigende kennisma kingsrituelen te doen verble ken. Oog in oog met het idool is Eric van Kleef heel eventjes verlegen met de situatie Want ja, daar staat 'ie dan, maar wat moet je tegen zo'n man zeggen Ook hier lijkt Agent 327 het probleem op te lossen. Martin Lodewijk stelt de ééndagsjournalist al snel op zijn gemak om in een mum van tijd het hoofd te moeten bieden aan een sper vuur van vragen. „Hoe bent u als striptekenaar begon nen?" en Gelooft u zelf in uw verklaring van de Be rmuda-driehoek in „dossier Ze venslaper? Aan het einde van het inter view waar Eric later op de redaktie een uitstekend arti kel van maakt, gaan we nog even naar de werkkamer Eric van Kleef in gesprek met tekenaar Martin Lodewijk van de tekenaar. Een para dijsje in zakformaat voor Eric van Kleef die naar hartelust mag rondsnuffelen en overal aankomen. Hier komt Eric's eigen stripverhaal ook uit de tas om kritisch bekeken te worden. Martin adviseert Eric om niet met viltstift, maar met een kroontjespen te werken. Het is misschien wat lastiger, maar je leert er wel beter door tekenen. Kijk, tekenen is: een probleem op lossen. Je zit met een vel pa pier en daar moet een boom opkomen. Als je nou iets wilt tekenen, een auto of zo, moet je een plaatje van een auto opzoeken en kijken hoe hij er precies uitziet. Als je een gekke auto wilt tekenen, ga je toch uit van het gewone basismodel. Op een gegeven moment hoef je niet meer te kijken, want dan ken je je onderwerp door en door". Ter illustratie haalt de teke naar dozen vol foto 's te voor schijn. Foto's van auto's, re volvers, Engelse kastelen, vliegtuigen en motoren. Som mige onderwerpen herkent Eric: „O ja, dat is de motor uit „dossier Nachtwacht" en dat is de ruïne uit „Heksen kring". „Je moet veel tekenen, dan leer je steeds meer",vindt Martin Lodewijk die toch wel bewondering heeft voor het werk van de 11-jarige Eric. Vooral de tekst van de stripserie spreekt hem erg aan. Een idee belooft hij aan de tekenaar van „Eppo" in het gelijknamige stripblad door te zullen spelen. In ruil krijgt Eric een gloedhagel- nieuw stripboek met een handgeschreven opdracht en een wijze raad van Agent 327. Eric mag zo vaak langs- II komen als hij wil en later eens komen praten over een carrière als striptekenaar. „Maar ga eerst maar naar de tekenacademie" besluit Mar tin Lodewijk. „Daar leer je enorm veel. Als je die oplei ding hebt gedaan, wil je mis schien niet eens meer stripte kenen. dan wil je misschien wel kunst maken. Nou dat is toch ook mooi. vragen hoe hij op dat soort ideeën komt: „Ik had al wat er van gelezen en had al in mijn achterhoofd een verhaaltje ervoor. Maar hóe krijg je onou een geheim agent uit Ne derland en een Amerikaanse geheimagente in de Bermuda driehoek? Je gaat er niet naar op vakantie, dat was een probleem. Maar dossier zondagskind bracht een pracht op lossing er voor. Dat is het leuke, vond Martin Lodewijk, daar krijg je probleem en die je dan op moet gaan lossen, dat gaal niet zomaar. Maar dossier zevenslaper paste prima in elkaar en dat er ooit zo'n 150 jaar geleden iemand is ge weest die ooit een boek heeft geschreven over een drie hoek op de bodem met Atlantis de verdwenen stad en zo heb ik nooit eerder geweten zei Martin Lodewijk, en dat de ventjes in dat boek net zoals bij mij drie vingers hadden kon ik ook niet weten. Zo zie ik dat er iets in mijn onder bewustzijn zegt dat ik het óók zo moet doen. De verklaring in dossier zevenslaper vindt Martin wel lo gisch maar of het waarheid is hoef je hem niet wijs te ma ken, hij gelooft het niet voor dat hij het zelf ziet. Maar Martin Lodewijk doet nog meer namelijk: HIJ MAAKT MUZIEK! Dat is me wat er is een elpee uit die heet: THE BEST OF CHICKENFEED! En hij vertelde dat er nog meer tekenaars/schrijvers waren die dat deden. Namelijk Peer van PECO (Uco Egmond en Peer) maakt ook muziek. En ook Uco deed dat, hij speelt gitaar en piano. En Martin Lodewijk gitaar. Zo! Martin Lodewijk is een aardige man en als je er langs komt: GA NAAR HEM TOE! ERIC VAN KLEEF (11), ZOETERWOUDE

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4