Loos alarm"" gilt om een oplossing razilië Iwil geen ernwapens ficidóc Sornmit Regering wil verbod op telefonisch colporteren Kiesrecht voor Nederlanders in buitenland Koffie 56 cent duurder ■binnenland BEUNHAZERIJ IN BEVEILIGING :ORNELISSEN (CDA): „INTERIMMERS" VINDEN SNEL BAAN Tankwagen gekanteld Beppie Nooij jr. onsterfelijk als Rooie Sien Veel speelgoed voldoet aan wettelijke eisen Nederland en de PLO ■mm Op platteland minder baarmoederhalskanker - LEIDSE COURANT DINSDAG 31 JUL11979 PAGINA 7 Van een onzer verslaggevers) [JTRECHT Als een alar- ninstallatie in werking treedt, hoeft de politie ilechts in twee tot vijf pro- :ent van de gevallen op te reden. De rest is met recht ,loos alarm". In verschillen- |e landen is aangetoond dat itreng overheidstoezicht op ;ebruikers en installateurs iet aantal loze alarmerin gen drastisch vermindert. In fans land is daarom een mo delverordening „luid alarm" in de maak. |ln Utrecht wordt van 15 tot 19 iktober de internationale be- reiligingsbeurs gehouden, «laar aanleiding daarvan heeft ie Jaarbeurs in een toelichting ip de modelverordening ge zegd dat in het buitenland waar wèl toezicht van de over heid bestaat is vastgesteld dat van alle installaties onge- vee tien procent nodeloos alarm geeft. Ruim driekwart daarvan wordt veroorzaakt door bedieningsfouten, door schoonmaakpersoneel, huisdie ren of opengewaaide deuren. Slechts twee tot drie procent van de installaties geeft alarm door plotselinge mankementen in de apparatuur. Markt snel gegroeid Een van de grootste oorzaken van loos alarm komt voort uit de snelle groei van de beveili gingsmarkt in de afgelopen tien jaar. Honderden kleine en grote bedrijven zijn zich gaan bezighouden met beveiliging. Daarbij zijn er die het volgens de Nederlandse beveiligingsin dustrie met de kwaliteit niet zo nauw nemen, snel winst willen maken en het begrip service hebben geschrapt. Strenge normen nodig Om overlast van luide alarme ringen tegen te gaan, zullen er strenge normen en eisen moe ten komen voor erkenning van beveiligingsbedrijven, waardoor het onmogelijk wordt dat beunhazen zonder enige vakbekwaamheid zich als beveiligingsexpert of in stallateur kunnen vestigen. Aldus de Nederlands beveili gingsindustrie. DEN HAAG (ANP) Het jDDA-kamerlid P. A. M. Cor- nelissen is ervan overtuigd lat Brazilië het mede door Nederland te leveren ver rijkt uranium niet zal ge bruiken voor het produceren i kernwapens. kis lid van een commissie van Ie Westeuropese Unie bracht Cornelissen kort geleden een pezoek aan dit land. In een rerslag aan zijn Tweede-Ka nerfractie heeft hij geschre- ien dat de Brazilianen hem ferzekerd hebben niet de min- *e behoefte te hebben aan de froduktie van kernwapens ge- tet op de positie van Brazilië in Zuid-Amerika. Brazilië heeft 115 miljoen inwoners, bijna de helft van de hele bevolking van Zuid-Amerika. „Er lijkt danook weinig gevaar voor een werkelijke bedreiging van Brazilië door buurlanden te bestaan", aldus Cornelissen. Ook agressieve bedoelingen van Brazilië zelf acht Cornelis sen onwaarschijnlijk. Het land geeft slechts twee procent van het bruto nationaal produkt uit aan defensie. De Brazilia nen hebben Cornelissen duide-. lijk gemaakt dat een toekom stig te verwachten energiete kort hen tot het gebruik van kernenergie heeft doen beslui ten. Café heroïne-verslaafden gesloten AMSTERDAM (ANP) Het café voor opvang van heroï- heverslaafden aan de Amsterdamse Jacob van Lennepkade Ls voor een week gesloten in verband met „reorganisatie". De stichting die het beheer voert over de opvangcafés heeft hiertoe besloten in overleg met de gemeente, van de zeven cafés voor de opvang van verslaafden in de hoofd- itad was die aan de Jacob van Lennepkade het drukst bezocht. De sluiting van het café komt na vele klachten uit de buurt in kerband met grote overlast. Bovendien werd in het café, in [trijd met de afspraken, druk gehandeld in heroïne. Men hoopt pat de bezoekers van het café zich tijdens de sluiting over de wad zullen verspreiden. EN HAAG (ANP) Het binet wil een bepaling in grondwet opgenomen ien waarin aan Nederlan- lers in het buitenland kies- ht voor de Tweede Ka- ler wordt verleend. De mi- lister-president en de minis- r van binnenlandse zaken ïllen daartoe het vereiste gezetenschap uit de wet la- n schrappen, een gisteren verschenen h hemorie van antwoord op het iJntwerp van wet betreffende 'Ie verkiezing van de Tweede {n Eerste Kamer, wijzen de lewindslieden erop dat het in iet verleden meer voor, de |1land l Nederland woonden. De mo gelijkheden om van de gang van zaken op de hoogte te blij ven waren voor hen, die in het buitenland verbleven, beperkt. Met de moderne communica tiemiddelen is dat echtér ver anderd. Iedere Nederlander die dat wil kan moeiteloos even goed op de hoogte blijven van de Nederlandse politiek als de Nederlanders die in Ne derland wonen. Het is geble-' ken dat zij zich ook vaker daarbij betrokken voelen. Wie als Nederlander in het buiten land de band met Nederland niet voelt, zal zich waarschijn lijk ook niet als kiezer laten registreren, zo schrijven de be windslieden. (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Jonge werk- »zen, die tijdelijk werk ver- icht hebben in het kader n de „Interim Maatregel ugdige Werkloze- i"(IMWJ) vinden over het Igemeen sneller een baan tn andere werkzoekende :eftijdsgenoten. Dit is één ïn de conclusies in een rap- »rt, dat is gemaakt in op- acht van het ministerie tn Sociale Zaken. Het rap- •ort is door minister Albeda ter kennis gebracht van het parlement. Van de ex-„interimmers" vindt 42,4 procent binnen één maand een vaste werkkring. Degenen, die voor de interim- baan nog niet hadden gewerkt, worden gemiddeld sneller in gepast dan degenen, die wel eerder een baan hebben ge had. Er is geen verschil tussen de kansen van jongens en meisjes. Ex-"interimmers" ko men meestal in banen terecht met een wat hoger niveau dan die van andere jongeren. Op de A-28, tussen Wezep en 't Harde is giste ren in de namiddag een tankwagen, geladen met 25.700 ton van de zeer giftige en brandbare stof formaldehyde, gekanteld. De oorzaak van het ongeluk was, dat de be stuurder de macht over het stuur verloor, waar door de vrachtwagen in de vngrail terechtkwam en kantelde. De A-28 is tot diep in de nacht in beide rijrich tingen afgesloten geweest, omdat de formal dehyde in een andere tankwagen overgepompt moest worden. Om het explosiegevaar te ver minderen is deze uiterst giftige en brandbare vloeistof eerst verdund met water. De chauffeur werd bij het ongeluk licht gewond. Begin van dit jaar, op 22 januari, werd Beppie Nooij jr. nog gehuldigd na afloop van de jubileumvoor stelling van Rooie Sien. Op deze foto wordt zij ge flankeerd door Hans Boskamp (links) en Lex Goudsmit. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM Beppie Nooij jr., die vannacht op 60-jarige leeftijd is overle den, vertegenwoordigde het volkstoneel zoals dat van een Nooij verwacht kon worden. Haar moe der, Beppie Nooij sr. gaf op onvergetelijke wijze gestalte aan Kniertje uit Herman Heijermans 'Op hoop van zegen', dochter Beppie werd Rooie Sien, uit het gelijknamige stuk van Marius Spree, dat in 1957 op het repertoire werd genomen en in 1967 de 250ste uitvoering be leefde. Begin van dit jaar werd Beppie Nooij nog uitgebreid gehuldigd. De carrière van Beppie jr. werd in 1976 plotseling on derbroken, toen zij ten ge volge van grote spanningen haar stem verloor, geestelijk instortte en de titelrol in de Amerikaanse musical 'Gy psy' moest overlaten aan Mady Misset. Deze musical kreeg de Nederlandse titel 'Een vrouw als Beppie', waarin de drie zoons van de actrice een sterrol zouden krijgen. Beppie Nooij voelde zich sterk aangetrokken tot de hoofdrolspeelster van 'Gypsy' waarin een vrouw met haar kinderen alle the aters van Amerika afreist om van die kinderen ster ren te maken. Een poging, die gedoemd is te misluk ken. Ook de armelijke omstan digheden in 'Gypsy' waren voor Beppie Nooij niet zo moeilijk aan te voelen. De Amsterdamse actrice moest op jonge leeftijd, in de jaren dertig, met haar moeder meewerken in het gezel schap van haar vader, want er was toen nauwelijks brood op de plank. Toen haar vader in 1953 stierf, nam Beppie jr. de zakelijke leiding van het Amsterdams Volkstoneel over. In die rol werd zij 'een harde vrouw' genoemd, maar Beppie sprak dat zelf tegen. „Je kan als leidster van zo'n ge zelschap niet van fondant zijn", was haar mening. „Maar hard, nee. Dat beslist niet". De zoons van Beppie, Ge rry, Marty en Richard (Dick) zijn alle drie aan het toneel; Gerry en Dick zijn verbonden aan het Amster dams Volkstoneel, Marty is technisch leider van het Cultureel Centrum Amstel veen. Beppie zelf wilde met haar jubileum van 35 jaar actrice met 'Gypsv' in 1976 van het toneel afscheid nemen. Maar haar ziekte maakte dat onmogelijk; wel bleef zij tot het laatste moment aan het Amsterdams Volksto neel als zakelijk leidster verbonden. HAARLEM Veertig pro cent van het speelgoed dat door de Haarlemse Keu ringsdienst van Waren wordt getest, voldoet niet aan de normen, die drie jaar geleden in het van kracht geworden Speelgoedbesluit zijn vastgelegd. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1978. Van de 700 onderzochte mon sters moesten er 284 wegens chemische onveiligheid, me chanische gevaren of verkeer de aanduidingen worden afge keurd. Voor 174 artikelen werd een waarschuwing gege ven en in veertig gevallen leidde de controle tot een pro ces-verbaal. De onderzoekers ondervinden veel problemen van de ver koop van speelgoed bij de zo genaamde alternatieve ver kooppunten, zoals bijvoorbeeld bij de supermarkten, benzines tations en kermissen. Men is daar niet bekend met de eisen, die de wet aan speelgoed en verpakking stelt. Van de negen binnengekomen klachten was er een bij van een jongen die uit een geluks- ei-automaat een aansteker haalde, waarvan zowel de lont als het omhulsel in brand vloog. De importeur werd ge dwongen de verkoop te sta ken. PLO-leider Arafat in Oostenrijk, enkele weken geleden, is een nieuw blijk van een voorzichtige verandering in de hou ding van Westerse landen ten opzichte van deze voorname lijk door terreuracties bekende groepering. Het Westen heeft zich sedert het ontstaan van de staat Israël laten kennen als een duidelijk voorstander van het Israëlische belang. Welis waar werd dat standpunt de laatste tijd genuanceerd door be grip voor de problematiek van de Palestijnse nederzettingen, maar tot een accepteren van de Palestijnse wijze van oorlog voeren is het terecht nooit gekomen. HET Weense bezoek van Arafat heeft de geruchten ver sterkt dat de PLO zijn terroristische verleden wil vergeten en nu gekozen heeft voor de weg van de onderhandelingsta fel. Dat die houding nauwelijks serieus genomen kan worden zo lang de vernietiging van de Israëlische staat tot een van de belangrijkste doelstellingen van de PLO behoort, spreekt voor zich. Als die geruchten echter op waarheid berusten, ontstaat er een klimaat, waarin vermoedelijk veel Westerse landen be reid zijn, met enige voorzichtigheid, te beginnen aan een echte dialoog met de PLO. De bijeenkomst van de socialisti sche internationale heeft dit onlangs bevestigd. Tegen die achtergrond moeten dan ook de voorstellen van het CDA- Tweede Kamerlid Scholten worden gezien. Hij pleitte voor een voorzichtig contact tussen de Nederlandse regering en de PLO, echter zonder Israël voor het hoofd te stoten. DiE laatste suggestie komt enigszins naïef over, want Israël is wel het laatste land, waarvan begrip verwacht mag wor den voor een dergelijke toenadering, zeker van de kant van Nederland, dat het als zijn beste vriend in de Europese Ge meenschap beschouwt. De vraag is echter of dat Nederland er van moet weerhou den om de deur naar de PLO te openen. Het Nederlandse be grip voor het Israëlische standpunt heeft zijn grenzen. Dat bleek onder meer uit het bezoek van minister Dajan aan Ne derland, een gebeurtenis waarbij minister Van der Klaauw ondanks alle begrip voor het Israëlische standpunt zijn te leurstelling over de bombardementen op Zuid-Libanon niet onder stoelen of banken heeft gestoken. De moeizame pogingen om uit de patstelling van het Mid den-Oosten te geraken zijn tot op heden gestrand op het fa natisme, waarmee de historisch bepaalde tegenstellingen in stand worden gehouden. Er is moed nodig van de gematigde groeperingen binnen de PLO om het bestaansrecht van Isra ël te erkennen. Er is moed nódig voor Israël om oude Pale stijnse rechten te erkennen. Druk die door bevriende landen op beide partijen wordt uitgeoefend kan daartoe mogelijk een goede steun in de rug zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het telefonisch aanbie den van goederen of diensten ten be hoeve van liefdadige doeleinden wordt verboden in een wetsontwerp dat de re- gering_ zojuist bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Het ontwerp beoogt een einde te maken aan praktijken met een bedrogselement, waarbij misbruik wordt gemaakt van de sympathie van het publiek voor acties met een chariti- atief doel. De regering wil de maxi mumstraf voor dit soort colportage ge steld zien op een boete van tienduizend gulden. Het wetsontwerp is mede het resultaat van een onderzoek door een interdeparte-, mentale werkgroep, die alle mogelijke malafide inzamelingen van gelden onder het mom van charitatieve acties op de korrel heeft genomen. De conclusie van de werkgroep was dat er in het algemeen voldoende mogelijkheden bestaan voor een effectieve bestrijding van dit mis bruik. Voorwaarde daarbij is wel dat het publiek voldoende oplettend is, waarbij de publiciteitsmedia een belangrijke rol kun nen spelen. Voor het eerst sinds lange jaren staat er weer een circus (het Russi sche Staats circus) in Amsterdams Carrè-ge- oouw. Ter gelegenheid daarvan maakte Car ré-directeur Guus Oster een rondrit op de rug van een van de mede werkers: een olifant. DEN HAAG De prijs van een pak koffie van een half pond gaat morgen met 56 cent omhoog. Oploskoffie wordt 29 cènt per pot van 50 gram duurder. De advies prijs van een pak roodmerk komt daardoor op 4,18. Dit is de eerste prijsverhoging sinds een reeks van prijsdalin gen. Oorzaak van de stijging, aldus de koffiebranders, is vorstschade aan de koffieplan tages in Brazilië. „De geruchten over vorstscha de zijn zeer overdreven geble ken", aldus een commentaar van Konsumenten Kor.takt „Na een sterke stijging van de koffieprijs op de Londense markt in mei (waarop de prijs verhoging in Nederland is ge baseerd) is de prijs al weer ge kelderd. De komende prijsstij ging is daarom eveneens sterk overdreven. Wanneer de kof fiebranders en het ministerie van economische zaken lo gisch zijn. zal de prijs in sep tember weer sterk moeten da len. Maar met prijsverlagingen hebben we slechte ervaringen. Die worden altijd zeer geleide lijk doorgevoerd", aldus Kon sumenten Kontakt Het weer blijft zijn wisselvallig karakter behouden, doordat een depressie, waarvan de kern ten westen van Schot land ligt, maar weinig van plaats verandert. In regelmatig tempo worden in een westelij ke oceaanstroming regengebie- den over Engeland naar ons land gevoerd. Na het voorbij trekken van een dergelijk ge bied in de loop van vandaag zal de bewolking morgen bre ken en zullen er overdag en kele opklaringen zijn. Met een zuidwesten wind wordt lucht aangevoerd, waarin de mid- dagtemperaturen nog waarden kunnen bereiken van onge veer 20 graden. In het Alpen gebied en Zuid Frankrijk kwamen het afgelopen etmaal flinke onweersbuien tot ont wikkeling. Vooruitzichten voor donder dag: Zonnige perioden, later weer regen. Middagtemperatu- ren omstreeks 20 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 9 Min temp: omstreeks 14 gra den Max temp: omstreeks 20 gra den Kans op een droge periode ROTTERDAM (ANP) Baarmoe derhalskanker komt op het platte land en in de randgemeenten minder voor dan in de stad. De ziekte komt relatief veel voor bij gescheiden vrouwen. Méér dan bij andere vrou wen, ongeacht of zij gehuwd, onge huwd of weduwe zijn. Er is geen dui delijk verband tussen leeftijd en baarmoederhalskanker, Aldus drie voorlopige conclusies uit een tussentijds rapport van de GG en GD in Rotterdam. Samen met Utrecht en Nijme gen is Rotterdam één van de drie proefre gio's, waar in 1976 een bevolkingsonder zoek is gestart naar deze vorm van kan ker. Iiï Rotterdam en omstreken is in 1976 en 1977 bij 61.000 vftuwen een zoge naamd uitstrijkje gemaakt. Het resultaat was dat 350 vrouwen doorgestuurd wer den naar de gynaecoloog, omdat er afwij kingen geconstateerd waren die een begin van baarmoederhalskanker zouden kun nen zijn. De drie proefregio's komen in het najaar met een gezamenlijk rapport over de eerste twee jaar van het onder zoek. 4, van minstens 12 uur: 70 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 40 procent Britse eilanden: Van tijd tot tijd regen of buien. In het zui den ook opklaringen. Temp. 16 tot 21 graden. Scandinavië. Finland: Zonnige perioden. Later in het zuiden tijdelijk regen. Temp. rond 15 graden langs de Noorse oce- aankust. Elders 18 tot 22 gra den. Benelux, Denemarken, Noord- w est-Duits land: Regen vooraf gegaan en gevolgd door enkele opklaringen. Temp. 18 tot 22 graden. Midden- en Zuid-Duitsland, D.D.R.: Zonnige perioden, af gewisseld door enkele buien. Temp. 20 tot 24 graden. Frankrijk: In het noorden en westen tijdelijk regen, later ge volgd door opklaringen. In het zuiden en zuidoosten vrij zon nig maar ook plaatselijk regen of onweersbuien. Temp. 21 tot 28 graden. Spanje, Portugal: In het noor den en noordwesten veel be wolking en plaatselijk regen, overigens zonnig. Temp. 21 gfaden langs de noordwest kust, 25 graden meer in het noorden en 35 graden in het zuidelijk gelegen binnenland. Italië, eilanden in de westelij ke Middellandse Zee: Zonnig en warm tot zeer warm. Temp. 28-33 graden Alpengebied: Geleidelijk meer opklaringen. Later in het noordwestelijke Alpengebied mogelijk opkomende bewol king met kans op buien. Temp. 22 graden in het noord elijke Alpengebied tot 30 gra den plaatselijk aan de zuidzij de. Balkangebied, Griekenland: In het noorden wisselend be wolkt en plaatselijk nog een bui. In het midden en zuiden zonnig. Temp. 23 graden in het noorden, 28 graden langs de Adriatische kust en tussen 26 en 33 graden in het zuiden van de Balkan en Griekenland. Weersgesteldheid van gisteren Weer Max Neer- temp slag geh bew. 21 0 zw.bew. 22 0.3 zw.bew. 22 0 zw bew. 21 0 zw bew 21 0 zw.bew. 18 0 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder 0.6

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7