WATERWEGEN Kwaliteitsspelers op Zee en Duin-toernooi Ambtenaar Van der Blom zoekt de zon bij de buren De Zandsloot hult zich in stilte jicht voor vervangende jiieuwbouw „Endegeest" Eigen spelers beheersen SW-toernooi 35 jaar geleden in de huwelijksboot gestapt HaTAD/IR EG 10 LEID6E COURANT DINSDAG 31 JUL11979 PAGINA 5 Een zomervakantie lang beweegt een deei van de re dactie van de Leidse Courant zich langs de watenwe gen in het Hollands Midden. Vrijwel dagelijks doet de bemanning van de Onedin kruiser verslag van haar be levenissen in het vakantievierende plassengebied. De boot is evenals vorig jaar ter beschikking gesteld door het Zoeterwoudse Bootcentrum. De varende redactiele den zijn te bereiken via de L.C.-redactie, tel. 071- 122244, maar uiteraard is eenieder welkom aan boord van het schip. Heeft u een aardige bijdrage voor deze zomerse rubriek, bel dan even of stap aan boord als u de kruiser ziet passeren. De koffie staat klaar Kosten: ruim 13 miljoen gulden Groen ÏIDEN Het psychia- ziekenhuis „Ende- st" heeft gisteravond van commissie ex art. 61 licht gekregen voor de suwbouw, die het zieken- lis in het kader van het jaar geleden uitge- chte verbeteringsplan uitvoeren. Het plan om- It de nieuwbouw voor 144 lurig opgenomen pa- ïten, de huidige dames en ïn B,C en D-paviljoens. 144 bedden maken deel uit een groter geheel van 216 Iden, waarvan er thans al in aanbouw zijn. De nieuw- iw zou moeten worden ge- lisdeerd binnen de ringweg het terrein. Dit is evenwel !t mogelijk in verband met onlangs door het ministerie Volksgezondheid en mi- fuhygiëne opgestelde ver- ïmde richtlijnen. Een unit van 24 bedden zal nu buiten de ringweg, op de plaats waar thans de centrale keuken staat, worden gebouwd. Het keukengebouw kan in oktober van dit jaar worden afgebro ken omdat de thans in aan bouw zijnde keuken naar ver wachting medio september kan worden opgeleverd. De vervangende nieuwbouw heeft plaats in twee fasen en wel de bouw van een unit van 48 bed den en een zogenaamde zie kenboeg van 8 bedden binnen de ringweg en de bouw van 24 bedden buiten de ringweg. De volgende fase is de bouw van 72 bedden binnen de ringweg. De kosten van uitvoering van deze nieuwbouwplannen wor den geraamd op meer dan der tien miljoen gulden. Ook ging de commissie gister avond akkoord met de bouw van een tijdelijke voorziening vctor de therapieruimten. De huidige therapieruimten zijn nodig als vervangende huis vesting van patiënten gedu rende de renovaties van de verschillende verpleeggebou- wen. De firma Wagenbouw heeft nu een gebouw ontwor pen samengesteld uit schake lunits. De kosten bedragen on geveer f 200.000,—. De vervangende nieuwbouw voor het mortuarium op het terrein van het psychiatrisch ziekenhuis kreeg niet het fiat van de commissie. Met name mevrouw N. Den Haan-Groen had bezwaren tegen de bouw van de in het plan opgenomen sectieruimte. Zij vond een der gelijke voorziening niet nodig, aangezien er op enkele kilo meters afstand een Acade misch Ziekenhuis aanwezig is met alle benodigde instrumen-» ten. Dit nieuwbouw-voorstel werd aangehouden tot de vol gende vergadering. KATWIJK Het here- nenkel-B op het Zee en Duin-toernooi belooft een aantal interessante ontmoetingen te gaan opleveren. Van de partij zijn Ronald Groen, toer- nooiwinnaar in Lisse, Bram Madera, Matt Harris, finalist in Sas- senheim en Robert-Jan van de Feen, die on danks het feit, dat hij ti telverdediger is, slechts als vierde staat ge plaatst. Van de Feen zal er echter zo langzamer hand wel aan gewend zijn te worden onder schat. Verder zijn niet geplaatst Arnold van de Capellen, winnaar van het TEAN-toernooi en Bub van de Zee, die ook al een B-toernooi op zijn naam heeft staan. Kwaliteit is er in Katwijk dus volop voor handen. Een aantal B-spelers kwam al in actie. Van de Zee gaf Ad van de Berg een tennislesje (63, 6 1), Jon Visbeen had alleen in de tweede set wat moeite met Bauw (60, 75) en Van de Capellen versloeg Rutten met tweemaal 6—4. Twee spelers, die noch niet tot de gevestigde orde in B behoren, waren ook succesvol. Jan van Maren be haalde verrassende winst op Jurgen Peters (64, 46. 7 5) en Hans Tonjann maakte te veel tempo voor veteraan Jan de Groot (60, 63). Bij de dames moet de finale volgens de plaatsing gaan tus sen Astrid Veenman en Mau reen Meyer. Met Hanneke Ro- ther en Tine Langeveld zal ook terdege rekening gehou den moeten worden. In C lijkt de eindzege voor Astrid Veen- man zeker een haalbare kaart. Piet van Duivenvoorden staat in het herenenkel-C als favo riet genoteerd. Een plaatsing, die hij gezien zijn successen op de Boekhorst, waar moet kun nen maken. In de eerste ronde tegen Kellerhof liet hij geea twijfel bestaan over de krachtsverhoudingen. Hans Tonjann, tweede geplaatst werd het vuur na aan de sche nen gelegd door Menken. Via 75, 75 wist de Leiderdor per zich net te handhaven. Maarten Lugthart leed giste ren de domste nederlaag uit zijn leven. Dat was wat de Katwijker zelf zei over het verlier. tegen oud A-speler Vinkesteyn uit Rijnsburg. Vier matchpoints liet Lughthart on benut, waarna hij met 75, 67, 36 verloor. Hij kan zich nu volledig op de D-cate- gorie gaan concentreren, al waar hij nu als eerste op de plaatsingslijst staat. VOORHOUT De wedstrijdleiding van het C en D toernooi van tennisvereniging SVV ver wacht, dat het toernooi evenals vorig jaar door spelers van eigen club beheerst gaat worden. In het herenenkel C is Frans Grimbergen uit Lisse de enige geplaatste van buiten. De eerste drie posities worden ingenomen door Eitel Homan, Jan van de Geest en Jan Homan. Van de Geest besloot evenwel toch maar op vakantie te gaan, wat het prolongeren van de titel voor Eitel Ho man gemakkelijker maakt. Bij de dames zijn achter eenvolgens Anke Burgers (OLTC), Riet van B,alen (Hillegom), Barbara Heezen (Voorhout) en de jeugdi ge Annette Karl (OLTC) als voornaamste kansheb bers in het plaatsingsschema gezet. Volgens plaatsing moeten in D Louis Uljee en Karei Vlekke, beiden van SVV, elkaar in de finale ont moeten. Verrassingen deden zich op de eerste wed-, strijddag nog niet voor. Alle geplaatsten deden wat van hen werd verwacht. De zon breekt door. Het plassengebied toont zich in een andere, heel wat vriendelijker gedaante. Wij Nederlanders weten nu kennelijk hoe ongewoon het verschijnsel 'zon' in 1979 is, want alom wordt met een voor ons volk onverwachte snelheid gereageerd. Geen straaltje mag immers verloren gaan. De watersporters ontdoen zich ogenblikkelijk van zoveel kledingstukken als maar mogelijk is. Jan, Piet, Kees, Klaas, Marietje en Loes ontdoen zich in een oogwenk van kennelijk overtollige lagen nylon, katoen en wol. Nederland toont zijn welvarendheid. Heerlijk is het, dat lang verwachte zonnetje. Bij een rietkraag langs de Laker Polder heeft het gezinnetje Van der Blom de Varuna 600 afgemeerd, om zich in vol ornaat aan de strelende stralen bloot te geven. Pa, ma en de 12- jarige Annelies genieten van de zomervakantie. Vader Van der Blom: „Ik heb drieëneenhalve week vakantie opgenomen. Vandaag is het m'n tweede dag. Ik heb de boot van de ligplaat in Rijpwetering gehaald om eens lekker te gaan zeilen. Het bevalt me zo prima, maar ik denk toch, dat ik over een paar dagen naar het buitenland vertrek. De zon schijnt nu wel, maar wie weet voor hoe lang. Als het weer niet wat stabieler wordt, reis ik met de auto af naar De Eifel in Duitsland. Daar ben ik tenminste niet zo afhankelijk van het weer". „Nee, natuurlijk breng ik mijn vakantie niet door in Nederland omdat de regering ons allen daarom heeft gevraagd. Ik ben ambtenaar op het ministerie van Financiën en ik weet waar mijn eigen baas met vakantie naar toe gaat. Zou ik dan naar hem moeien luisteren, kom nou. Ik vond, dat we dit jaar nog maar weinig plezier van ons boot hebben kunnen hebben. Vandaar dat ik nu op de Kaag ben. Maar eigenlijk is dat een toeval, want met dat weer van ons kan je toch niet echt van je vakantierust genieten." Een vrolijk schip op de golven, versierd met allerlei soorten vlagggetjes en aan boord een al even vrolijk gezin trok de aandacht. De L.C.-boot ging langszij de 'Banjaard' en vernam dat het ouderechtpaar Jeswiet uit Den Haag vijfendertig jaar geleden in het huwelijksbootje was gestapt. Dit heugelijke feit werd nu gevierd op de Kaag met de twee kinderen Hugo en Anke en aanhang; de aanstaande man van Anke (Gérard) en een vriendin van Hugo die later in de middag zou komen. Het trotse schip de 'Banjaard' is vernoemd naar een 'bank' in de Oosterschelde die net als het schip hoekig en stijl is. Het is gebouwd in 1964 en het is een degelijk schip waarmee de familie Jeswiet zelfs de zeeën trotseert. Het gezin voer al enkele malen met het schip naar Zweden en Denemarken. Dat de heer Jeswiet een handige doe- het-zelver is mag wel blijken' uit het feit dat hij het schip als kasko heeft gekocht en zelf heeft afgebouwd. De heer Jeswiet zegt hier zelf over: „Het gehele gezin werkt mee aan het onderhoud van het schip".' i De Zandsloot. Eén van de vele kleine „zijstraat jes" van de Kagerplas- sen die zich nog in rede lijke rust koestert. Slechts een paar woon boten liggen wat verla ten aan de kant. Sommi ge bewoners liggen te zonnen, anderen zijn be zig het toch al keurig verzorgde tuintje nog eens te inspecteren op de eventuele aanwezig heid van onkruid. Vanaf zijn motorboot tracht een visser krampachtig 'n wurm om z'n haakje te friemelen. Hoorbaar herkauwend kijkt een koe vanaf de kant met lodderige ogen naar de vergeefse pogingen van de man. Meerkoetjes duiken verschrikt weg wanneer een kruisertje zacht pruttelend de sloot binnen vaart Even aanleggen bij een van de woonboten. Twee bejaarde mensen pakken het lijntje aan, springen als jonge hinden aan boord en beginnen rap te babbelen. „Het is nog wel rustig hier, maar niet meer zoals dat acht jaar geleden was. Toen hoorde je helemaal niets", weet de man te vertellen. „Dat komt ook door de camping hoor, een stukje verderop. Ze houden nauwelijks rekening met ons. Er wordt veel te hard gevaren. We hebben al een paar keer gevraagd of ze het iets rustiger aan kunnen doen. Maar ze. storen zich er niet aan". De dame vult aan: Door •al dat gerace op de sloot heb in vorig jaar mijn kabels moeten vernieuwen. Wij durven geen grote mond tegen de jongelui op te zetten want dan ben je helemaal de pisang". Van de acht woonboten die er tot voor kort lagen zijn er nu nog drie over. Allemaal verkocht en weggesleept. Want bij verkoop van je woonboot verlies je ook gelijk de ligplaats. Hoewel er natuurlijk duizend jedenen kunnen zijn de woonschuit van de hand te doen, weet het krasse tweetal toch wel hoe dit komt. „Mijnheer, d'r wordt hier nogal eens ingebroken. De meeste van ons zijn alleen de weekens op het schip. Bij mij hebben ze al drie keer een ongewenst bezoek gebracht. Maar je doet er niet.. De vrouw, zittend op het puntje van de bank: „Ik heb al zo vaak aanDe man weer, licht geïrriteerd: „Ja neem mij niet kwalijk, maar mag even m'n zin afmaken? Op deze manier raken we natuurlijk in de war. Waar was ik ook al weer gebleven...Oh ja, je doet er dus niet veel aan. Je zit erg afgelegen. Ik heb dan ook een enorme sirene met een blauw zwaailicht in mijn boot laten maken. Dat schrikt de heren wel af". De vrouw mag eindelijk haar woordje doen: „Ik heb al zo vaak aan de politie gevraagd of ze meer langs willen komen. Onlangs zag ik ze toevallig een keertje. Ik zei: „Zo, leven jullie nog?" Maar die jongens kunnen er eigenlijk ook niets aan doen. Ze moeten met een paar man de hele plas bewaken".' Ook de Zandsloot slibt dicht. Eens in de paar jaar moeten de bewoners van de woonboot een baggermaatschappij opdracht geven het zaakje schoon te maken. Dit alles op eigen kosten. „Dat dichtslibben komt door het zuiveringsgemaal van Sassenheim. Die kunnen de aanvoer niet meer aan en spuiten alles de sloot in. Soms zie je hele bonken vuil in het water drijven. Nee mijnheer, het is allemaal niet meer zo als het geweest is. Maar het is nog wel lekker rustig. Alleen de vraag voor hoelang". De bejaarde heer geeft nog even een demonstratie met zijn sirene. Als vlijmscherpe messen dringt het geluid door tot op het bot. Wanneer de boot zich al lang op de plas bevindt verstomd het. De rust bij de Zandsloot keert terug.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5